Praktische St. Nicolaas-Cadeaus 5°l0 KORTING EXTRA AANBIEDING BERGMANS' SCHOENENMAGAZIJN ^eféaatshei/velt" kan JIIEENTERAAD SPRANG-CAPELLE Jan van Dongen - Waalwijk schaatsen met laarzen Telefoon 2505 WAALWIJK Grotestraat 153 KAATSHEUVEL DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 DECEMBER 1957 TE KOOP i STOFZUIGERS STRAALKACHELS WASMACHINES, div. merken PHILIPS INFRAPHIL HOOGTEZON ELEKTR. SCHEERAPPARATEN Philips, Braun, Remington CENTRIFUGES WRINGERS STRIJKIJZERS RADIO-APPARATEN Blauwpunkt - Philips TELEVISIE VERLICHTING enz. enz. STATIONSSTRAAT 65 ELEKTRICITEIT OP ELK GEBIED, 100 °/0 SERVIC1 I Bij contante aankopen vanaf f 20.- geven wij vanaf heden tot en met 5 december a.s. ais SPECIALE ST. NICOLAASRECLAME op alle artikelen, met uitzondering van de bekende merkartikelen en kousen en sokken. Door deze kunt U op voordelige wijze toch een waardevol geschenk geven uit onze uitgebreide sorteringen in Dames- en Herenpantoffels Bromfietslaarzen en Rubberlaarzen Kinderpantoffeltjes en leuke Sokpantoffeltjes Gymnastiek- en Sportschoenen Schaatslaarzen heden'srote VEIüGVERKEERS- actie MET PRACHTIGE. PRUZEN van de lasten voor de ver- doch het bestuur meent j0or de minder kapitaal-krach leden van de afdeling enigszins Boet te komen. Voor de externe jrJiulp is een bedrag van 25. (huldigd. heren C. W. Pullens, Fr. El- ,"en J. A. Verwiel werden bij ac- jatie als bestuursleden herko- (i De kascontrolecommissie, bestaan de uit de heren Fr. Smolders, H. v. Oudheusden en H. Hoffmans, werd ook herbenoemd. Bij de rondvraag kwam de wer ving van nieuwe leden ter sprake, in welk verband de voorzitter mee deelde, dat gewerkt wordt aan een systeem, dat bij nieuw ingekomenen in de gemeente propaganda maakt voor de vereniging. Over de vraag of nieuwe woning bouw bij voorkeur in het centrum (Vrijhoeve) moet plaats vinden, of redelijk verdeeld over de 3 dorps kernen (Capelle, Sprang en Vrij hoeve) zijn de meningen van de raadsleden zeer verdeeld. Het Protestantse Bejaarden-Centrum 0 de vestiging waarvan een jarenlange jjtroverse heeft bestaan tussen de dia van de „groep Besoijen" en de „r Sprang-Capelle", zal in Sprang- ille gevestigd worden, igendapunten die de raad dezer ge- s,le j.l. vrijdagavond te behandelen K« hebben wij reeds in ons vorig num- j afgedrukt, met een uitvoerige toelich- op de voornaamste voorstellen. Jij menen te kunnen volstaan met de melding dat alle voorstellen zonder oldeüjke stemming werden goedgekeurd. De meeste punten lokten zelfs geen en- jt discussie uit. Sommigen kregen een aiiging van waardering voor de activiteit a Gemeentebestuur en met name voor de [Oieente-secretaris. Slechts één punt maakte hierop een uit deling en dreigde uit te groeien tot een tit over een vraag, die helemaal niet aan orde was, n.l. of eventuele nieuwbouw -voorkeur in het centrum (Vrijhoeve), of êrdeeld over Capelle, Sprang en Vrij- ieve, zou dienen te geschieden. Het kwam bij de behandeling van punt 9: Aankoop grond gelegen aan de Poolse- traat. De heer van Caem zeide geen bezwaar hebben tegen de voorgestelde aankoop ■D deze gronden in-Capelle, maar hij leende er toch voor te moeten waarschu- tn aldaar veel woningen te gaan bouwen )eze gemeente bezit een groot aantal pen- lelmensen, die veel liever in de buurt van Ie industrie zouden wonen. Thans zou men «[gedwongen wel genoegen nemen met n woning in Capelle, maar als men de lening van de mensen zo eens hoort, zou- jtn ze veel liever weg willen, om dichter lij hun werk te zitten. Regeren is vooruit- jen. Spr. vraagt zich af of straks die wo ningen verhuurd kunnen blijven als men ilders een woning kan krijgen. De voorzitter lean zich voorstellen dat ve ie industriearbeiders graag dichter bij hun werk in Waalwijk of Kaatsheuvel willen wonen, maar er zijn, vooral in Capelle nog vele mensen werkzaam in het tuindersbe- drijf, de landbouw en andere branches, die bvendien ook graag in Capelle wonen. De betreffende grond staat ook in het uitbreidingsplan als bouwterrein aangege ven. Het terrein is bouwrijp en aan de straat gelegen. Zou men deze gelegenheid niet aangrijpen om deze grond aan te kopen, jan zou men elders in Capelle niet gemak- lelijk meer kunnen bouwen. Ook zou men voor het feit kunnen komen staan dat de ge meente wel bouwvolume toegewezen kreeg, maar geen bouwrijpe grond had en ook geen geldmiddelen om door stratenaanleg J. andere gronden bouwrijp te maken. De heer van Caem zou wel eens een enquête onder de woningzoekenden willen houden, dan zou z.i. wel blijken waar nmn graag zou willen wonen. Er komt na deze een andere tijd en zal men dan steeds huur ders vinden? De voorzitter zegt dat de gemeente reeds om practische redenen deze bouwrijpe grond moet zien te krijgen. De woningnood is van dien aard dat de meesten zullen den ken: beter een huis in Capelle dan helemaal geen huis en z.i. zal ook bij verandering der tijdsomstandigheden het woningprobleem Hijven bestaan. De heer de Raat vindt dat de nieuwe woningbouw zoveel mogelijk in het cen trum der gemeente moet plaats hebben en niet te veel verspreid moet worden. De grond in Capelle kan men beter voor de tuinbouw laten. De heer Vos verzekerd, als lid van de woningcommissie, dat er voldoende mensen zijn, ook onder de urgentiegevallen, die bij voorkeur in Capelle zouden willen wonen. De voorzitter meent dat men de mensen voormalig Capelle niet mag negeren en ook aan hun verlangens tegemoet moet ko men. Wat de kwaliteit van deze grond be treft, die is voor tuinbouw al bijzonder slecht. De heer Dekkers is met de heer Vos van mening dat er ingezetenen genoeg zijn die graag in Capelle zouden willen wonen. Hij ziet niet in waarom de woningbouw op een ander deel der gemeente zou moeten worden geconcentreerd. Deze gemeente kent 3 kerkdorpen en met alle 3 moet men re kening houden. De heer van Caem merkt op dat hij niet de kar heeft willen trekken voor een be paald deel der gemeente. Hij heeft ook geen bezwaar tegen aankoop van de grond. Maar men moest vooruitzien en daarenboven ook de uitgestrektheid van de gemeente door die verspreide bebouwing niet nog groter De heer Dekkers merkt op dat de heer van Caem thans, zoals altijd, weer bezig is de belangen van een ander deel dezer ge meente voor te trekken. Achter mooie woor den als: „regeren is vooruitzien" wil hij dat wel verbergen, maar men moet de mensen in Capelle maar eens horen, hoe die denken over de heer van Caem. De heer van Caem wil hierop niet an ders verklaren dan dat hij zich strikt hoopt te houden aan zijn ambtseed en het alge meen belang van heel de gemeente voorop zal stellen. De heer Ros spreekt zich uit voor aan koop' van de bewuste grond, doch zou vooral de bebouwing van het centrum goed in het oog houden. Hij is er destijds al te gen geweest dat er over de Nieuwevaart die grote huizen werden gebouwd. Als ze konden zouden vele bewoners er uit willen. De voorzitter merkt op dat de discussie op deze manier gaat uitgroeien tot een vruchteloos debat over aangelegenheden die niet aan de orde zijn. Wat gezegd is over bet concentreren van nieuwbouw in het centrum klinkt z.i. heel aardig, maar men heeft hier met 3 kerkdorpen te doen. Als men b.v. 30 huizen ging bouwen in Vrijhoe ve tegen 5 in Capelle en 5 in Sprang, zou dit het ernstige misnoegen van vele inge zetenen opwekken. De heren Timmermans en Maijers zou den het ook jammer vinden als alle nieuw bouw naar het centrum werd getrokken. De voorzitter wijst er op dat in Vrij hoeve gunstiger gelegenheid is geweest om bepaalde uitbreidingsplannen te verwezen lijken, doch de gemeente heeft daarnaast ook aan de vorming van nog 2 andere dorpskernen gedacht. Daar in Sprang en Capelle staan ook de kerken als middel punt en als men de nieuwbouw in Vrij hoeve zou concentreren, zou hier de bouw van een nieuwe grote kerk noodzakelijk kunnen worden. De heer Dekkers vindt dit laatste een belangrijk argument om ook in Capelle en Sprang te bouwen. Men moet niet elders een kerk afbreken en gaan ontvolken en dan proberen hier een kerk te krijgen. Daar moet de gemeente niet aan meewerken. De voorzitter wijst er nogmaals op dat er aangelegenheden ter sprake worden ge bracht die niet ter zake doen. Het blijkt dat tenslotte niemand tegen de voorgestelde grondaankoop aan de Poolse- straat is, die dan ook zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. 10. Verkoop industrieterrein. Op verzoek van de heer de Raat zal dit punt in besloten zitting worden behandeld na afloop van de openbare vergadering. Bij punt 14 Vaststelling verordening tot regeling van het gebruik en beheer van de algemene begraafplaatsen in de gemeente Sprang-Capelle en vaststelling Verordening op de heffing en invordering van begrafe nisrechten, sprak de voorzitter, loco-burge meester Dr. Winkelman, woorden van waardering en dank aan het adres van de gemeente-secretaris de heer van Prooijen, voor de verzorgde wijze waarop deze om vangrijke verordeningen door hem zijn ge redigeerd. Door de heren Ros, van Caem en de Raat worden deze woorden nog eens extra onderstreept. Gemeentelijke onderscheidingen. Zonder hoofdelijke stemming gaat de I raad accoord met een voorstel van B. en W. om aan de heer A. Dees, hoofd van de bij zondere school voor gewoon lager onderwijs te Sprang, de erepenning in zilver van de gemeente Sprang-Capelle aan te bieden bij gelegenheid van zijn 30-jarig jubileum, zulks uit erkentelijkheid voor hetgeen deze in het belang der gemeente en in het bij zonder van de Sprangse jeugd heeft ver- richt. Eveneens zal deze ere-penning in zilver alsnog worden toegekend aan de heer M. C. Rijken, oud-hoofd der bijz. school voor g.l.o. te Capelle, die eveneens in een 30- jarige periode dezelfde verdienstelijke ar beid heeft verricht. Bij diens afscheid van het onderwijs was de verordening betref fende gemeentelijke onderscheidingen nog niet tot stand gekomen. Het ligt in de bedoeling deze onderschei ding in de volgende openbare raadsvergade ring aan de heer Rijken uit te reiken. EEN PROTESTANTS BEJAARDEN-CENTRUM. Aan het einde van deze vergadering kon de voorzitter nog een zeer verheugende me dedeling doen. Dezer dagen heeft n.l. het „Provinciaal Contact Huisvesting Bejaar den", gevestigd te Tilburg - dit is een pro vinciale contact-commissie, die de bevoegde autoriteiten adviseert omtrent de plaats, waar bejaardentehuizen dienen te worden gevestigd en omtrent de toekenning van extra-bouwvolume voor dergelijke tehuizen zich uitgesproken, dat het Protestants Bejaarden-Centrum voor deze streek in Sprang-Capelle dient te worden gevestigd. Dit heeft het gemeentebestuur zeer ver heugd en grote voldoening gewekt en zij zijn er van overtuigd, dat zulks bij de Raad, de ingezetenen van deze gemeente en de Pro testantse ingezeten van Loonopzand, Was pik en 's-Gravenmoer niet minder het ge val zal zijn. Dit Protestantse streek-tehuis voor be jaarden heeft, zoals waarschijnlijk niet on bekend zal zijn een grote controverse uit gemaakt tussen de diaconieën der Ned. Herv. Kerken te Besoijen, Waalwijk en Baardwijk enerzijds en de diaconiën van de Ned. Herv.,- Gereformeerde- en Chris telijk Gereformeerde Kerken van Capelle, 's-Gravenmoer, Loonopzand, Sprang en Waspik anderzijds. Ook is het gemeentebe stuur alhier in deze controverse betrokken geweest. Deze controverse bestond hierin, dat de „groep Besoijen" het bejaarden-tehuis te Besoijen gevestigd wenste te zien en de „groep Sprang-Capelle" dat tehuis in Sprang-Capelle wenste te bouwen. Zeer uitvoerig wordt hierna door spr. het gehele verloop dezer aangelegenheid nog eens gememoreerd. Aan dit overzicht ontlenen wij, dat er reeds in 1951, onder voorzitterschap van burgemeester Smit, een vergadering werd gehouden ten gemeentehuize van Sprang- Capelle, waarop een werkcomité in het le ven werd geroepen ter voorbereiding van een stichting voor de bouw en exploitatie van een tehuis voor ouden van dagen, dat in Sprang-Capelle zou worden gevestigd. Later is in het uitbreidingsplan een ter rein voor dit tehuis geprojecteerd in de driehoek gevormd door Oudestraat Mo lenstraat en Kerkstraat te Sprang. Volgens spr. is er dus beslist geen sprake van, dat de plannen tot oprichting van een bejaarden-tehuis te Sprang-Capelle eerst zouden zijn ontstaan, nadat in Besoijen overeenkomstige plannen waren gerezen. Integendeel, de plannen te Besoijen door kruisten de reeds lang bestaande èn in uit voering zijnde voorbereidingen voor een be jaarden-tehuis te Sprang-Capelle en zulks is uitsluitend het gevolg van de min of meer toevallige omstandigheid, dat de diaconie te Besoijen door verkoop van grond over enig kapitaal kwam te beschikken. Ware dit niet het geval geweest, dan zouden er oijk geen plannen voor een bejaardentehuis te Besoijen zijn ontstaan. Zover onze informa tie strekt zou de diaconie te Besoijen ten hoogste beschikken over 15 van de ver eiste stichtingskosten van een bejaarden-te- huis, terwijl het restant dier kosten ten be drage van 85 zal moeten worden ge financierd d.m.v. een vaste lening met ge meentelijke garanties. Betreffende de controverse Sprang-Ca pelle - Besoijen zijn tal van besprekingen gevoerd, doch de diaconiën van de Ned. Herv. Gemeenten te Besoijen, Waalwijk en Baardwijk hielden vast aan een te Besoijen te stichten bejaarden-tehuis. In een op 17 mei 1957 ten gemeentehui ze van Sprang-Capelle gehouden vergade ring van de betrokken diaconieën, gaf mr. Frank, secretaris van de Landelijke Ned. Herv. Woningbouwstichting te Utrecht te kennen, na beide percelen, zowel te Waal wijk als te Sprang-Capelle geheel objectief te hebben bezichtigd, dat, indien de Lan delijke Ned. Herv. Woningbouwstichting zou worden ingeschakeld, deze instelling de grond te Waalwijk het meest geschikt acht en uitsluitend daar zal bouwen, zulks op de volgende gronden: A. Waalwijk beschikt over veel betere verbindingen oost-west en noord-zuid, het geen met het oog op bezoek van belang is; B. de blijvende bezetting van Tn be jaardentehuis is te Waalwijk meer gewaar borgd dan te Sprang-Capelle, (dit werd gesteld zonder dat het gemotiveerd werd); C. te Sprang-Capelle zou het bejaar- j den-centrum ongeveer tegen de bestaande 1 woningwet-woningen aan gebouwd worden, terwijl de grond te Waalwijk veel rianter was gelegen, het bejaarden-centrum daar tussen middenstandsbouw zou komen te lig gen en Waalwijk qua plaats veel attractie ver was. I opgemerkt, dat men de argumenten niet kon delen I Ad A Het bejaarden-centrum wordt in de eerste plaats gebouwd voor de mensen uit de streek. Sprang-Capelle telt alleen reeds 6250 zielen, terwijl het voor de Pro testantse inwoners van Loonopzand, 's-Gra- venmoer, Waspik en Waalwijk zeer gemak kelijk is te bereiken. De bus Tilburg - Den Bosch stopt elk half uur te Sprang; te Waalwijk kan men altijd overstappen in een bus in westelijke richting. Er is wel een busverbinding Sprang-Ca pelle - 's-Gravenmoer maar niet van 's-Gra venmoer naar Waalwijk. Komt de weg Gor- kum - Tilburg tot stand, dan stapt men te Sprang evengoed in een bus in noordelijke richting als in Waalwijk. Ad B Aangezien van de 10.000 protes tanten uit de streek 8500 de voorkeur ge ven aan een bejaarden-centrum te Snrang- Capelle, zowel om godsdienstige r-jdenen als omdat men in de eigen sfeer wenst te blijven, en dit bejaarden-centrum toch in de eerste plaats wordt gebouwd voor de Protestanten uit de streek, zal in tegendeel een blijvende bezetting te Sprang-Capelle eerder gewaarborgd zijn dan te Waalwijk. Bovendien zullen die 8500 Protestanten, derhalve de diaconieën van de kerken, waartoe zij behoren, niet meedoen aan een bejaarden-tehuis te Besoijen, zodat dit ze ker niet als een streektehuis voor de Lang straat kan worden aangemerkt. Aangezien dit tehuis derhalve gevuld zal moeten wor den met bejaarden uit de 1500 Protestanten te Waalwijk en met degenen, die men uit andere streken in Nederland zal moeten aantrekken, zal in tegendeel de blijvende bezetting van een bejaarden-tehuis te Be soijen gevaar lopen. Ad C Niemand zal tegenspreken, dat Waalwijk een rianter en attractiever beeid biedt dan Sprang-Capelle, doch dit is geen argument om de wens van 8500 van 10.000 protestanten te negeren. Sociologisch gezien moet men juist Sprang-Capelle prefereren omdat het juister is de ouden van dagen in hun eigen milieu, sfeer en omgeving te houden. B. en W. zijn met de plannen doorge gaan. Door de raad werd besloten te ga randeren de rente en aflossing van een door de Stichting „Protestants Bejaarden-Cen trum te Sprang-Capelle en Omstreken te sluiten geldlening, gelijk aan 85 der Stichtingskosten en Ged. Staten hebben hun goedkeuring verleend aan dit principe-be sluit. Ook moest extra bouwvolume worden ge vraagd voor de bouw van het bejaarden-te huis. En hiervoor kwamen wij terecht bij het „Provinciaal Contact Huisvesting Be jaarden", gevestigd te Tilburg, die de be voegde autoriteiten hierover moet advise ren en zonder wiens gunstig advies geen bouwvolume voor een bejaardentehuis wordt verkregen. En weer kwam de controverse Besoijen Sprang-Capelle naar voren. Hierbij werd gewezen op het verschil in kerkelijke modaliteit. Aangezien de Ned. Herv. te Sprang, 's-Grevelduin-Capelle, Waspik, 's-Graven moer en Loonopzand allen behoren tot de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. Kerk en de meerderheid der Protestanten te Waalwijk een andere modaliteit is toe gedaan, wenst de groep Sprang-Capelle zijn ouden van dagen uitsluitend in een te huis onder te brengen, dat een geestelijke sfeer ademt, die de hunne is. Zullen dus andere Protestantse gezindten dan de Ned. Herv. niet aan een tehuis te Besoijen kunnen deelnemen, ook de Ned. Herv., behorende tot de Geref. Bond, zullen hun bejaarden daar niet plaatsen. In dit verband moge opgemerkt zijn, dat wij ons niet aan de indruk hebben kunnen onttrekken, dat in bepaalde protestantse college's, die in dezen advies geven, men sen zitting hebben, die de Geref. Bond nu niet bepaald welwillend gezind zijn. Naar onze mening is hierdoor de objectiviteit van hun oordeel geschaad. Ook hebben wij gewezen op de sociolo gische en psychologische aspecten van deze zaak. Al deze doorslaggevende argumenten heb ben het „Provinciaal Contact Huisvesting Bejaarden" doen kiezen voor Sprang-Ca- pelle als vestigingsplaats van het te stichten Protestans Streek-Bejaarden Centrum. Daarbij komt nog, dat het terrein te Sprang, waar het tehuis zal worden ge bouwd, ook naar het oordeel van het „Pro vinciaal Contact", zeker niet ongunstig is te noemen, en dat ook het interkerkelijk ka rakter van de stichting van groot belang is. Het bejaarden-centrum zal bestaan uit een hoofdgebouw voor 60 bejaarden en 6 leden inwonend personeel, terwijl daarnaast 25 kleine bejaardenwoningen zullen worden gebouwd voor zelfstandige bewoning door bejaarden, waarvan de verzorging eventueel ook vanuit het hoofdgebouw kan geschie den. B. en W. menen, dat het bejaarden-cen trum in een grote behoefte zal voorzien. Zo is het - na veel moeite en inspan ning - gelukt het Protestans Streek-be- jaarden-centrum in Sprang-Capelle te doen vestigen. B. en W. zijn daarvoor zeer dankbaar. Thans stellen B. en W. voor onder over legging van het advies van het „Provin ciaal Contact Huisvesting Bejaarden" te Tilburg, dd. 13 november 1957, aan Ged. Staten te verzoeken in 1958 extra-bouw volume voor de bouw van het bejaarden tehuis aan deze gemeente toe te wijzen. B. en W. hopen, aldus de voorzitter, dat het mogelijk zal blijken in de loop van 1958 of begin 1959 (er zijn nog vele voorberei dende werkzaamheden te verrichten en ook hebben we nog te kampen met de schaarste aan vaste financieringsmiddelen) met de bouw te kunnen aanvangen. Het spreekt vanzelf dat de raad met grote ingenomenheid van een en ander ken nis nam en zijn waardering voor het be leid van B. en W. uitsprak. Voor de vele be-jyijzen van belangstelling, ondervonden bij gelegenheid van ons gou den Huwelijksfeest, betuigen wij hiermede onze hartelijke dank. J. V. Dumoulin M. Dumoulin-Hamers Waalwijk, nov. 1957 St. Antoniusstraat 44 maat 38 Adr, te bevr. bur. v. d. blad DANKBETUIGING Het personeel van de Schoenfabriek NOBEL te Kaatsheuvel, betuigt hiermede z*jn dank aan de Directie voor het feest, aangeboden bij de her opening van de nieuwe fabriek en tevens voor het St. Nieolaasgeschenk. Het gezamenlijk personeel ADVERTEREN DOET VERK0PE A'- A i" I k *,J--

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 3