Waalwijkse en Langstraatse Courani WAALWIJK r caöeaus VERWIEL's Lederwarenhuis, Waalwijk OVERHEMDEN Herenhandschoenen Vesten en Truien Uit s§® L btt zijns Drunen MAANDAG 2 DECEMBER 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij An to on Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 - geslaagd. KAATSHEUVEL - TEL. 2002 turn-k ampioene Handschoenen Etui's Tassen Nécessaires Mappen Sets Portefeuilles Garnituren Portemonnaies Fijne Lederwaren keuze uit honöeRöen moöellen en pRijsklAssen. van BEURDENSTRAAT 8 Vlijmen Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.86 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief TELEGR.-ADRES: „ECHO" Uit de PROVINCIE Haarsteeg Capelle DE EQffl WUB zona ATTENTIE. Wij willen nogmaals verzoeken stukken voor de redactie bestemd niet persoonlijk te adresseren, maar uitsluitend aan de re dactie van „De Echo van het Zuiden Wij danken U. RED. Op 30 nov. slaagden te Tilburg voor het aldaar gehouden examen „Practijkdiploma Machineschnjven onderstaande candidaten: de dames: Mien Schapendonk, Toos Sars, Ria v. d. Gouw, Willy Fasol, Ria v. d. Bogaart, allen uit Waal wijk. Janny Zwart en Ans v. Loon, beiden uit Kaatsheuvel. Ria v. Wil- ligenburg uit Sprang-Capelle. Geslaagden genoten hun opleiding bij de heer L. van de Leur, Grote straat 238 te Waalwijk. ""u~ DR. MOLLER-COLLEGE TE WAALWIJK. De afdeling gymnasium van het dr. Mol- ler-college te Waalwijk is bij K.B. aange wezen om met inachtneming van de des betreffende wettelijke voorschriften, aan de leerlingen, die het onderwijs tot aan het einde hebben bijgewoond, een getuigschrift van bekwaamheid tot universitaire studiën af te geven, dat met het getuigschrift, in ar tikel 11 van de hoger-onderwijswet ver meld, wordt gelijkgesteld. HET WAALWIJKS ORKEST hield OPENBARE REPETITIE. Om ons op de hoogte te stellen van de vorderingen van het Waalwij ks Orkest, hadden we ons voorgesteld het concert bij te wonen dat het or kest woensdag 11 december a.s. in Musis Sacrum zal geven, doch wij konden j.l. donderdag niet nalaten even een bezoek te brengen aan de openbare repetitie die het orkest hield en waarbij ons bij het binnen komen al meteen opviel dat de be langstelling voor deze repetitie bij zonder groot was. Onder leiding van hun instructeur-dirigent, de heer Jan Plinsinga, werkten een 30-tal musici naarstig aan enkele fragmen ten van 't eerste piano-concert van Ludwig van Beethoven; nu weer werden de strijkers op bepaalde moeilijkheden in het werk gewezen, dan weer waren het de blazers voor wie de heer Plinsinga een duidelijke aanwijzing had. Men ging er ten slotte toe over om samen met de solist, de heer Jo Verhoeven, enkele delen uit dit piano-concert te spelen. Daarbij toonde zich al onmiddell.k een voortreffelijke eenheid, die de verschillende delen, ondanks de minder goede kwaliteiten van het solo-instrument, een levendig karak ter gaven. We ondervonden een aan passing, zowel van de solist als van het orkest een uitstekende homoge- genaam te kunnen constateren dat tussen de verschillende groepen van het orkest een uitstekende homoge niteit bestaat. Een opvallende voor uitgang is geboekt door de blazers, waardoor aan de harmonie van het gehele orkest zeer veel goed wordt gedaan. Ook de eerste symphonie van Beet hoven werd gerepeteerd, welk werk met het eerste piano-concert en het vioolconcert van Bocchrini, het pro gramma van het op 11 december a.s. te geven concert zal uitmaken. Terecht kan men goede verwach tingen hebben van dit concert, dat, naar wij hopen, door velen zal wor den bijgewoond. KAREL BAKKEREN lid van de Christelijk Gemengde Zangvereniging „Halleluja" OVERLEDEN. Dinsdag 26 nov. ging de droeve tij ding door Besoyen van het plotse ling overlijden van Karei Bakkeren. Wij denken in het bijzonder aan zijn kinderen, die van hun jeugd af al hun moeder hebben moeten missen en die ook nu zo geheel onverwacht hun vader verlieten. Geve Gode, de Heere, hun zijn Trooster in dit verlies. Maar ook wij, als vereniging, zul len hem missen; 45 jaren is hij lid van bovengenoemde vereniging ge weest, waarvan hij 40 jaren be stuurslid was; veel heeft hij er voor te vieren. Er is dit jaar een bizondere at- traktie. Nadat St. Nicolaas enige tijd aan wezig is geweest, treedt een goochelaar, ak- robaat, jongleur en voordrachtkunstenaar op. Hij neemt de rest van de avond voor zijn rekening. Deze avond is gepland op woensdag 4 december om half 8 in de Gecroonde Leersse. AGENDA. Woensdag 8 uur repetitie dames koor in De Twee Kolommen. Zondag 12 uur repetitie mannen koor in De Twee Kolommen. AGENDA SCHAAKCLUB WAALWIJK. Woensdag 4 december om 8 uur schaak avond voor de leden en belangstellenden in de bovenzaal van de Korenbeurs. Bij de j.l. zondag te Gorinchem gehouden wedstrijd om het kam pioenschap van de turnkring Dor drecht en omstreken van het Kon. Uw St. Nicolaas-geschenk ligt in: gedaan, al was het de laatste jaren niet meer mogelijk 't koor met zijn stem te steunen, vanwege de achter uitgang van zijn gestel. Toch moch ten wij altijd nog op zijn steun en belangstelling rekenen. Vrijdag 29 nov. werd hij door de leden van „Halleluja" ten grave ge dragen, voorafgegaan met omfloerst vaandel. Bij de geopende groeve werd door het koor Psalm 89 vers 19 gezongen, waarna Ds. Vink de aan wezigen toesprak naar aanleiding van een gedeelte uit de H. Schrift. De heer Janson, voorzitter van „Halleluja", sprak nog woorden van dank tot de familie, voor hetgeen de overledene voor de vereniging heeft gedaan en sprak de hoop uit dat 't hem gegeven moge zijn dat hij nu in het koor der Engelen, ter ere van God mag zingen. De heer de Rooy dankte namens de familie alle aanwezigen voor de deelneming, betoond bij het overlij den en voor de laatste eer aan Karei Bakkeren bewezen. Diep onder de indruk werd dan 't kerkhof verlaten. Hij ruste in vrede. MA ANDBIJEENKOMST Morgen, dinsdagavond, om 7.40 u. maandbij eenkomst voor de leden etc. van de Derde Orde van Fran- j ciscus, in het zaaltje dat grenst aan de kapel van de Eerwaarde Zusters (centrum). De bijeenkomst voor de jongeren I heeft plaats om 8.50 uur in hetzelfde j zaaltje. Belangstellenden vanaf 16 jaar zijn welkom. ST. NICOLAAS BIJ AFD. VOETBAL EN HANDBAL VAN R.K.C. Evenals voorgaande jaren wordt ook dit jaar een St. Nicolaasavond geveen aan de jeugdleden van RKC. Maar niet alleen aan de jeugd! Dit jaar stelt het bestuur ook hun Ouders, familieleden, seniorenleden en do nateurs met echtgenoten of verloofden in Ned. Gymnastiekverbond, werd on ze plaatsgenote Mej. A. v. d. Hoven kampioene in de afdeling Dames, 2e graad. DE SINT BIJ DE OUDEN VAN DAGEN. En zo komt dan de goede Heilige op vrijdag 6 december weer een be zoek brengen bij de Ouden van Da gen en Gepensioneerden, maar niet in hun tehuis in het Park-Paviljoen, (want dat is voor zo'n gelegenheid als hef Sinterdlaasfeest te klein) maar in „de Gecroonde Leersse" bij Jan de Nijs. Daar hopen de oudjes een gezellige middag te hebben. Dank zij de milde gevers en dona teurs kunnen er nog veel meer mensen aan deelnemen. Ze zijn met 140 leden en helpers, doch er lopen er nog genoeg rond die lid kunnen worden; hoe meer zielen, hoe meer vreugd," is het oude spreekwoord. Het feest begint 's morgens met een H. Mis in de kapel bij de Eerwaarde Zusters, en alle leden die kunnen, worden er verwacht; en 's middags om half 3 in „de Gecroonde Leers se" present. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: handschoenen, klein hondje, een hond, rozenkrans, drie kinderboekjes, zakmes, wit baby schoentje, bankbiljet, contactsleu tels, grijze kat. Verloren: dameshandtasje, koffer, portemonnaie, doos met groenten, rozenkrans in étui, actetas, zwart za deldek, bolderwagen, bril, hand- schoenen, hond, schoolétui, een paar nylons, gouden damesring. AGENDA. Musis Sacrum: maandag en woens dag: „Revanche in Straatsburg", 18 jaar. Luxor: maandag en woensdag: geen voorstellingen in verband met werk zaamheden in het theater. Woensdag om kwart voor 8 repe titie gehele Waalwijks Orkest, in Een lerarencorps dat met drie werd uit gebreid, zal vorm moeten gaan geven aan dit leerplan, dat evenzeer als machines en inrichting modern kan worden genoemd. Met deze technische school voor schoen makers werd Drunen en omgeving voor zijn van ouds gevestigde schoenindustrie een uniek opleidingsinstituut rijker. CULTURELE KRING DRUNEN. Vrijdagavond startte de Kulturele Kring Drunen met haar winterprogramma. De oorspronkelijke bedoeling was het winter programma te openen met een toneelspel gespeeld door Drunense toneelspelers. Door onvoorziene omstandigheden moest dit naar een latere datum worden verzet, als gevolg waarvan de Kulturele Kring startte met de bekende firm De Grote Ca ruso. Op deze eerste avond voerde de voor zitter van het dagelijks bestuur de heer v. d. Loo het woord. De heer v. d. Loo riep alle leden een hartelijk welkom toe en zeide het te betreuren dat het programma zoals dit in eerste instantie was ontworpen, niet in dezelfde volgorde kon worden uitge voerd. Het toneelspel De Knecht van twee Meesters, zal nu worden opgevoerd op 22 èn 23 december, gelijktijdig met de offi ciële opening van de Hoge Braken. De heer v. d. Loo gaf op deze eerste avond ook een korte uiteenzetting over het ontstaan en de doelstellingen van de Kul turele Kring en over de mogelijkheden van samenwerking met de diverse organisaties en instellingen welke cultureel werk ver richten of op cultureel gebied werkzaam zijn. De samenwerking met de diverse or ganisaties achtte spr. van groot belang, wil de Kulturele Kring haar doel, n.l. de kul turele verheffing en ontwikkeling in Dru nen mede bevorderen. Spr. hoopte ook dat het ledental van de Kulturele Kring ook in de toekomst zo moge blijven groeien, waar door straks mogelijk nog betere en grotere programma's zouden kunnen worden ge- bracht. Er was deze avond een zeer aardig film programma, met als hoofdfilm: De Grote Caruso. Jammer genoeg beschikt het prach tig gebouw De Hoge Braken nog niet over een eigen filminstallatie. De installatie die nu gebruikt werd vertoonde vele gebreken, waardoor het goede programma niet tot zijn recht kwam. Op woensdag 11 december komt Dr. Paul Julien met een causerie over: Film lichtbeelden. OPGERICHT 1878 Het object was het St. Jacobsgesticht, waarvan direct na het alarm bericht kwam dat er brandbommen gevallen waren, ter wijl er ook gewonden waren. Naarmate de aanvallen op dit gebouw zich voortzetten, moesten ook de andere blokploegen worden ingezet, terwijl ook de mobile brandweer met neveltankwagen ter plaatse verscheen. Er waren zeven gewonden, die moesten worden vervoerd naar de Huishoudschool die als noodhospitaal was ingericht. De oefening die anderhalf uur duurde, werd bijgewoond door Burgemeester Snels, wethouder v. d. Wiel, de heer Bijvoet, kringcommandant Kring Brabant III en zijn assistent de heer Kortvriend. De sociale dienst der B.B. zorgde tijdens de oefening dat ook de inwendige mens kon worden versterkt en serveerde soep. Na de oefening zaten allen aan een koffietafel aan, tijdens welke nog eens werd nagepraat over de gehouden oefening. Het woord werd daarbij gevoerd door de heer Portier, die dank bracht aan allen die er aan hadden medegewerkt deze oefening te doen Slagen. Ook voerde de heer Bijvoet het woord, die alle lof had voor de wijze waarop ieder jaar weer opnieuw in Dru nen deze oefening werd gehouden, en Bur gemeester Snels, die ook graag de mannen en vrouwen van de B.B. dank bracht voor het werk dat men voor de B.B. doet. Deze spreker prees ook de goede samenwerking tussen de verschillende groepen en de goe de teamgeest welke er heerst. Spr. hoopte dat deze behouden zal blijven. Onder het genot van muziek en zang, waarbij ieder lid z'n beste beentje voorzette, werd de dag verder genoegelijk gepasseerd. Algemeen was men van oordeel dat ook deze oefening weer opnieuw er aan bijge dragen zal hebben dat de paraatheid der B.B. zal zijn verhoogd, doordat men de organisatie beter onder de knie krijgt, be ter en vaardiger met het materiaal kan om gaan en de onderlinge samenwerking der verschillende groepen steviger wordt. 's Avonds had in de zaal van café Els- hout een bindingsavond plaats voor de BB-ers met hunne dames of" heren. Dit werd een gezellige avond, waarop Burge meester Snels speciaal een woord van wel kom toeriep aan de dames, die anders, als de mannen moeten oefenen, thuis moeten blijven. Spreker hoopte dat deze bindings- avond de onderlinge vriendschap en saam horigheid zou verstevigen. grote keuze in poplin en no-iron. In wit en de mo derne kleuren, in ruit- en streepdessins. nappa gevoerd ook in wol Het oude ve-rtrouwde udret Grotestraat 155 Waalwijk Filiaalhoudster M. v. d. Brand-Hens Op Herenmodegebied groots gesorteerd de gelegenheid onze St. Nicolaasavond mee|__zaaI_y^_HelAroirt^ TECHNISCHE SCHOOL VOOR SCHOENMAKERS TE DRUNEN. TWEEDE LUSTRUM GEZINSZORG. A.s. dinsdag zal het district Langstraat van de Katholieke Gezinszorg zijn tweede lustrum alhier herdenken. Om half tien zal in de kapel der Eerw. Zusters een H. Mis worden opgedragen, terwijl men daarna zal aanzitten aan een koffietafel in Thalia, waaronder de her denking zal plaats vinden. De geschiedenis van de Vakschool voor Schoenmakers in Drunen leert ons, dat er op 't gebied van vakonderwijs de laatste jaren veel gebeurd is. Als men het leerplan ziet van de drie-jarige cursus, zoals deze thans aan de school gaat lopen en men weet dan hoe men vroeger de jongens hun vak heeft geleerd, dan is hierin toch wel enig verschil. Afgezien van het feit dat men de jongen misschien beter dan vroeger zijn vak gaat leren, moet als het grote winstpunt wel genoemd worden, dat men naast het vak de jongen ook gaat vormen. Drunen bezit sinds kort nu een zeer mo derne technische school voor schoenma kers. Een ruim gebouw, de nieuwste en vele machines, en aan deze school een leerplan gericht op de algemene vorming van de leerlingen. De Vakschool in Drunen heeft al een hele tijd achter zich liggen. In 1910 opgericht door de toenmalige schoenmakerspatroons, begon men in een oud pand in de Grote straat onderwijs te geven in het z.g. on- derwerkmaken volgens de handwerkme thode. In 1918 werd de school uitgebreid en begon men ook met het bovenwerkma- ken. Er waren blijkbaar in die dagen ruim voldoende perspectieven, want van 1918 tot 1920 stammen zowat de werkelijk concrete plannen om aan de school machinaal on derwijs te gaan geven. De toenmalige voor uitstrevende elementen hebben blijkbaar wel moeten oproeien tegen conservatisme ten opzichte van de machinale methode, feit is dat deze er nooit gekomen is, en dat on- J danks de groei, de bloei en de opgang die er de eerste 10 tot 15 jaren is geweest, de school jammer genoeg - en hieraan zal crisis en oorlog wel debet zijn geweest nooit tot een grote ontplooiing is gekomen. In 1930 zien we dat op de school ook aanvullend onderwijs wordt gegeven in re kenen en Ned. taal en later volgt nog gods dienstonderwijs. Maar langzaam aan gaat de school een kwijnend bestaan leiden en het is geen wonder want haar methodes zijn verouderd. Rond 1950 gaan weer de eerste teke nen van opleving komen. Men streeft naar machinaal onderwijs. Er wordt lang ge praat, de industrie wordt in de arm geno men, er komen machines, zij het dan twee dehands. Op de avondschool gaat men ma chinaal onderwijs geven; de bal gaat aan het rollen. Er komen plannen voor een alge hele reorganisatie van het leerplan; een grotere school, moderne machines en dan geld, f 200.000 alleen voor machines. Een nieuwe moderne school, waarin geen mid delen gespaard zijn om de jongen op de eerste plaats een vak te leren en hem tot mens te vormen. Drie voorname punten springen bij de opening van deze nieuwe school direct in het oog. De technische school in Drunen beschikt over een zeer modern machine park, waardoor meerdere systemen kunnen worden gemaakt. Het beschikt over een prima gebouw, waarin het goed zal zijn les te geven en niet het minst: het heeft een uiterst modern leerplan, waarin naast 1 vakonderwijs, waaronder vaktheorie, ma chinekennis, boven- en onderwerk maken, ook een zeer ruime plaats is ingeruimd voor het algemeen vormend onderwijs. FORUMAVOND STREEKVERBETERINGSPLAN. Op dinsdag 10 december zal in het ge bouw De Hoge Braken een Forumavond worden gegeven over het streekverbeterings- plan voor de Langstraat, voor de gemeenten Nieuwkuijk, Herpt, Drunen en Waalwijk, met welk plan men op 1 jan. a.s. zal starten. De leider van dit Forum zal zijn Ir. Crijns, Rijkslandbouwconsulent. Deze avond, waar van er in dit seizoen nog drie zullen volgen, belegd door de commissie streekverbete- ringsplan De Langstraat en de N.C.B. Drunen Elshout. Aanvang 7.30 uur. TAFEtTENNISCLUB. Alhier is in oprichting een Tafeltennis - club. Er blijkt hiervoor een goede belang stelling te bestaan, want reeds 40 leden ga ven zich op. Dinsdagavond 2 december zal de zaal van café H. van Delft een de finitieve oprichtingsvergadering worden gehouden. AGENDA. Dinsdag 3 december. 7 uur Trainen DVC-senioren. 7.30 uur St. Nicolaasavond KAV, zaal café Elshout. 8 uur Oprichtingsvergadering Tafelten nisclub zaal café van Delft. Donderdag 7 uur Trainen DVC-junioren. 8 uur Repetitie Canabile. ST. NICOLAAS OP BEZOEK. St. Nicolaas was zondagmiddag in Dru nen op bezoek. Op zijn schimmel, verge zeld van knechts, maakte hij, omstuwd door de jeugd een tocht door Drunen. De Goed H. Man werd aan de grens van de gemeente afgehaald door het bestuur van de K.A.B. en de R.K. Jeugd Centrale, die de organi satie van deze intocht in handen hadden. Voorafgegaan door de landelijke ruiters en de Harmonie Beatrix, ging het naar het ge meentehuis, waar de Sint officieel werd ont- gen. Hier vertelde de Burgemeester een en ander over de jeugd van Drunen, iets wat St. Nicolaas trouwens al wist, en kwam ook even met zijn verlanglijstje naar de Sint en hierop prijkte o.a. een Jongensschool voor Elshout en een Huishoudschool voor Drunen en omstreken, riolering voor Dru nen en een nieuw zwembad. De Sint bleek tevreden over Drunens Jeugd, liet gul pe pernoten strooien en gaf de Burgemeester met zijn verlanglijstje moed. Om 4 uur werd de jeugd in het gebouw De Hoge Braken door St. Nicolaas en zijn knechten getrac- teerd. De Sint liet het bij zijn bezoek aan Drunen niet alleen bij de jeugd. Hij be zocht deze middag ook nog de Ouden van Dagen in het St. Jacobusgesticht van de Zusters alhier. Ook hier was de H. Man tevreden over het gedrag van de oudjes, wat hij gul beloonde. GOED GESLAAGDE OEFENING Bescherming Burger Bevolking te Drunen. Zaterdagmiddag had onder leiding van de heer H. Portier, hoofd Bescherming Burgerbevolking, een algemene oefening plaats van de B.B. Het gehele aparaat der B.B., n.l. de blokploegen, EHBO-ers, red ders, melders, alsmede de mobile brand weer met motorspuit en neveltankwagen, alsmede de reserve rijkspolitie, was voor deze oefening ingeschakeld. Pl.m. half 4 startte de oefening, die met de sirene werd aangekondigd. Dit was voor de blokploegen het sein om zich naar de verzamelpunten te begeven. De plaatse lijke verbindingspost werd bezet en de mo bile brandweer hield zich gereed om waar nodig in te grijpen. MAANDVERGADERING DE ZWALUW Zaterdag 23 nov. hield de Postduivenver. de Zwaluw haar maandvergadering in café A. Klerks (den Braai). De opkomst was bevredigd. De voorzitter opende om 8 uur de vergadering. Na de presentielijst volg den de notulen van de jaarvergadering die werden goedgekeurd. Hierna volgden de in gekomen stukken die alle betrekking hadden op het nieuwe seizoen. Het hokcontrole- reglement van de N.P.O. was wel het be langrijkste. De leden werden aangespoord de aangekochte duiven over te laten schrij ven op eigen naam. Hierna werden de lijs ten ingeleverd voor de tentoonstelling. Met nadruk werden allen aangespoord eens ex tra hun best te doen om prijzen, vooral ere prijzen, te bemachtigen. Vervolgens werd overgegaan tot het stem men voor een nieuw lid, dat met alg. stem men werd aangenomen. De voorzitter maakte de kampioenschap pen van 1957 bekend. De rondvraag bracht weinig nieuws. De voorzitter dankte voor de goede opkomst en deelde nog mede dat het werkcomité voor de tentoonstelling donderdag 12 dec. om 7 uur present moet zijn om de kooien te plaatsen. Vrijdagavond om 7 uur inkorven van de duiven. ST. NICOLAAS KWAM BIJ DE K.A.B. Zondagmiddag kwam de goede Sint met zijn knechts in het patronaat, waar ruim 500 kinderen vol verwachting waren wat de goede Sint had meegebracht. Dit was niet weinig, want alle kinderen waren zeer ver heugd over de mooie geschenken. Het comité van de Vrienden van de Arbeids- jeugd komt zeker alle lof toe voor de goe de regeling. Na afloop ging de goede Sint naar Hotel Prinsen, om de kinderen van de Buurt vereniging Juliana-Bernhard te bedelen. Ook hier waren de kinderen zeer vol daan, want met de vele geschenken waren de kinderen zeer tevreden. R.K. MIDDENSTAND. Zondag had de tweede trekking plaats van de prachtige prijzen die waren uitge loofd bij de Winkelactie van de R.K. Mid denstand. De prijzen werden na afloop bij de gelukkige winnaars thuisgebracht. K.A.B.-ONTWIKKELINGSAVOND. De ontwikkelingsavond van de KAB afd. Vlijmen in café den Braai was goed bezet. De waarn. voorzitter dhr. de Ruitaer open de de vergadering, daar de voorzitter ver hinderd was. Op de vergadering was ook de geestelijk adviseur kapelaan van den Berg aanwezig. De heer van Zon (Bonus secretaris) behandelde het onderwerp: „Van Nederlander tot Europeaan". Spr. gaf een leerzame uiteenzetting over de samenwer king met andere landen in Europa. De se cretaris dhr. G. Timmermans, dankte de spdreker en de leden voor de opkomst. BILJARTEN. ONA - Juliana Haarsteeg. In café de Witte speelde ONA haar eerste thuiswedstrijd tegen Juliana uit Haarsteeg. Laatstgenoemde vereniging was in prima vorm en won op overtuigende wijze. 80e JAARGANG No. 91 VIJFTIENDE KATH. ONDERWIJZERSDAG. Donderdag j.l. werd te 's-Herto- genbosch de 15de Kath. Onderwij zersdag gehouden, waaraan door al le onderwijzers, onderwijzeressen en kleuterleidsters uit het rayon Den Bosch werd deelgenomen. De dag werd geopend met een H. Mis in de kerk van de Paters Re demptoristen, welke H. Mis werd opgedragen door de Zeereerwaarde Zeergeleerde Heer Drs. A. v. Ger- wen, beschermheer van de K.O.D. Een koor van de Eerw. Fraters zong de wisselende gezangen tijdens deze H. Mis. In het Casino werd om 10 uur de bijeenkomst geopend, waarna het Brabants Kamerorkest o.l.v. Evert v. Tright, een drietal werken uit voerde van Vivaldi, Schubert en J. M. Haydn. Over het onderwerp „Is onze be langstelling inderdaad internatio naal gericht" sprak nadien 't Eerste Kamerlid J. H. M. Derksen. Hij wees daarbij vooral op het feit, dat in 't onderwijs veel meer dan vroe ger belangstelling en medeleven moet worden gevraagd voor alles wat zich op het wereldvlak voor doet, voor de volkeren in de verre vreemde landen, en voor de noden en behoeften van die volkeren. De saamhorigheid van alle mensen, waar zij ook leven, moet bij de jeugd tot een levend begrip worden gemaakt. In de middaguren speelde de to neelgroep „Puck" voor de onder wijsmensen een komische thriller. „Taloeka" genaamd. TILBURG FABRIEK VERKOCHT. NIVERDAL: 30 ONTSLAGEN. De firma H. Eras en Zonen, wollenstof- fenfabrieken in Tilburg, hebben hun fa briek verkocht aan de fa. W. Schoenma kers, van wie het bedrijf enige weken ge leden voor een groot deel door brand is verwoest. Het personeel van de fa. Eras is nog geen ontslag aangezegd, al zal de fabriek met ingang van 1 januari haar werkzaaamheden staken. Of het personeel over zal gaan naar de firma Schoenmakers is nog niet bekend. Een beslissing hoerover wordt binnen enkele weken verwacht. De directie van de machinefabriek en metaalgieterij Bosch N.V. te Nijverdal, heeft wegens interne reorganisatie besloten ongeveer 30 man ontslag aan te zeggen. Het betreft zowel leden van het technisch als van het administratief personeel. CECILIAFEEST. Woensdag j.l. hield ons kerkelijk zang koor haar jaarlijkse St. Ceciliadag. De dag werd ingezet met een plechtig gezongen H. Mis voor de leden en overleden leden. Daar na begaf men zich naar café De Harmonie om 's middags aan te zitten aan een keurig diner, waaraan ook onze pastoor en kape laan, alsmede pater Gummaris van Ma- riënkroon deelnamen. Ditmaal was er ook een 40-jarig jubileum, n.l. de heer J. van Veluw. Pastoor Serrarens feliciteerde als president van het koor het eerste de jubi laris en bood hem zijn beste wensen aan. De voorzitter de heer A. van Beurden, onderstreepte zeer gaarne deze felicitaties, temeer daar hij met de jubilaris zovele ja ren zeer nauw had mogen samenwerken, niet alleen als koorlid, maar tevens in de zangvereniging Vriendenkring waarvan dhr. van Veluw een der oprichters en 25 jaar voorzitter was. Hij bood hem namens alle leden van het kerkelijk zangkoor een fraai cadeau aan, met de wens dat hij ook zijn gouden jubileum zou mogen beleven. De jubilaris dankte voor alle goede wensen en voor het mooie cadeau, maar vooral voor de prettige samenwerking onderling. RATTENBESTRIJDING. Van 12 t.m. 21 december zal ook in onze gemeente een algemene rattenbestrijding worden gehouden. Iedereen die van deze dieren last heeft of haarden weet waar deze zich ophouden, dienen dit op te geven op het Bureau Gemeentewerken, waar gratis advies zal worden gegeven voor de verdelging. Te gen een kleine vergoeding kan men ook gebruik maken van de gemeentelijke dienst om de verdelging door te voeren. Wil deze bestrijding slagen, dan dient iedereen die last heeft van ratten of haar den weet waar deze dieren zich ophouden, dit te melden. Middels een folder zal een en ander nog nader worden bekend ge maakt. KERKDIENST. In het kerkgebouw van de Geref. Ge meente aan de Julianalaan alhier zal a.s. dinsdag 3 december een dankstond voor 't gewas worden gehouden. Voorganger in de dienst is Ds. H. Rijksen van Vlaardingen. Aanvang der diensten 3 uur en 7.15 uur. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 17 december a.s. hoopt het echtpaar A. Molegraaf-van Tilborgh, aan de Wen- delnesseweg, alhier, hun gouden huwelijks feest te vieren. De heer Molegraaf is een bekende figuur in de gemeente Capelle. Ge durende tientallen jaren heeft hij de beken de fa. de Bas alhier gediend. Voorts is hij verbonden aan de Ned. Herv. Kerk. Naar wij vernemen is er reeds een buurt- comité gevormd hetwelk voor een passende feestviering zal zorgen. Het zal het echtpaar Molegraaf op 17 december niet aan belang stelling ontbreken. UITVOERING GEM. ZANGVER. 'T ROZEKNOPJE. De Gem. Zangver. 't Rozeknopje alhier hoopt op 11 en 12 december a.s. in de zaal van de heer P. Pruijssers, haar jaarlijkse uitvoering te geven. In een volgend nummer komen wij nader terug op deze uitvoering. ST. NICOLAASFEEST. Op woensdag 4 december a.s. hoopt St. Nicolaas een bezoek te brengen aan de openbare kleuterschool Prinses Beatrix en de openbare school de Koningin Juliana- school alhier. Te ongeveer half 2 wordt St. Nicolaas en Zwarte Piet aan de Schrevel-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5