Europees zijn en Nederlands blijven DOLCIN Raket San Waalwijkse en Langsiraatse Courani WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN D0LCIN balm Katholieke Levensschool Waalwijk naar de maan EISENHOWER wankele spil? Tbrmo*Tere hold? Buitenland - VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antooa Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 92 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO' Na de jongste oorlog is het aantal Nederlandse successen in de buitenlandse politiek niet zo overvloedig geweest. Wij waren te druk met de herbouw van on ze eigen economie, terwijl ook ons binnenlandse bestuursappa- wordt gebracht. De noodzaak dwingt er toe, zowel de politieke als economische. De politieke omdat onze rol als grote natie in de wereld definitief is uitge speeld. De ontwikkeling in Insu- linde heeft ons dit duidelijk ge- raat de nodige voorzieningen be- j ilïustreerd. Wij zullen zelfs nog hoefde. Het verlies van onze beste bezittingen in de Oost remde uiteraard onze internati onale ontplooiing. Al moeten wij onze bestedin gen beperken, wij mogen thans toch wel de conclusie trekken, dat wij er in geslaagd zijn het koninkrijk op een nieuw voet stuk te plaatsen en het wordt hoog tijd om dit voetstuk in de naaste toekomst door internatio nale verbonden te versterken. Wij mogen daarbij geen afwach tende houding aannemen, doch dienen het initiatief in eigen handen te nemen en daarbij zo actief mogelijk te zijn. Niemand zal kunnen zeggen, dat wij bij de herbouw van ons Nederlands huis alleen aandacht hebben besteed aan het binnen werk. Onze politiek van 'u- neu trale houding naar buiten moet voor goed tot het verleden be horen! Dit is op ons departe ment van buitenlandse zaken van meet al aan beseft. Wij tra den toe tot de meeste westelijke bondgenootschappen, waaronder de economische de meest belang rijke zijn, terwijl op militair ter rein de NAVO de aandacht trok. Het verdragen-front in Europa is voortdurend in beweging en het is niet- te verwachten dat de voorlopig een rustperiode zal in treden. o juist in de afgelopen weken is er weer sprake van grote ac tiviteit, nadat het tot stand ko men van de Europese Economi sche Gemeenschap inmiddels n feil is geworden. Wij mogen er in dit verband op wijzen, dat het Nederland was in samenwerking met Bel gië en Luxemburg, dat met de Benelux de grootste bijdrage en het mooiste voorbeeld leverde Terstond verlichting door rekening moeten houden met 'n voortgaande teruggang van po litieke en economische belangen in het verre oosten. Ook de ont wikkeling in de west is niet be paald schitterend voor een op mars van zuiver Nederlandse in vloed. Wanneer er iets afbrokkelt, moet, daarvoor iets anders in de plaats komen. In het verleden hebben we het ver van huis ge zocht bij verre vrienden. Voort aan zullen we moeten bewijzen dat het bij een goede buur beter toeven is. Er zijn voldoende pro blemen in het koninkrijk van Europa om daarop het zwaarte punt van de politieke ontwikke ling te leggen. De bewegingsvrijheid van on ze dichte bevolking moet groter worden. Niet alleen door emi gratie naar de jonge landen, maar ook door migratie binnen het oude werelddeel. De investe ringen in de vroegere koloniale gebieden zijn derrnate riskant geworden, dat we liever dichter bij huis wat ondernemingsacti viteit aan de dag kunnen leggen. Eerst in Benelux-verband, later op een wat ruimer terrein, waar toe Frankijk, West-Duitsland en Italië behoren. Onze buitenland se handel zal zo mogelijk naast een grote openheid over de zee ën, ook continentaal meer arm slag moeten krijgen. Dit zal on ze industrie een hechtere afzet- basis, bezorgen, omdat de econo mische en politieke ontwikke ling naast de deur beter te door gronden is dan op grotere af stand. Willen wij daarbii een sterke onderhandelingspositie in nemen, dan zullen wij met de Belgen en Luxemburgers hand in hand moeten gaan. Al deze mogelijkheden worden ons door een economlische unie met de meest verwante buurlanden ge boden. En deze unie ligt in een ontwerp-verdrag voor ons. o De technische samenwerking van onze luchtmacht met de Bel gische is nog slechts een inlei ding tot grotere plannen. Op de duur wil men ook de militaire samenwerking verbeteren. Wij kunnen niet alleen onze eigen grenzen verdedigen. Het behoud 'van Luik is even belangrijk voor elke Nederlander als de verde diging van Maastricht. Wie nog geen breder horizon kan omvat ten als die van Rodeschool, tot Vaals, is bepaald kortzichtig. In deze beschouwing mag on ze toekomstige verhouding tot West-Duitsland niet onbespro ken blijven. Ook deze zal weldra in een basisovereenkomst wor den vervat, waaraan regerings commissaris mr. Beijen z'n bes te krachten wijdt. Reeds is er op bepaalde punten overeenkomst bereikt, zoals blijkt uit de finan ciële overeenkomst inzake de z.g. „Auslandbonds". Het is van het grootste belang voor de plaats,van de Neder landse landbouw en industrie in het Europa van morgen, dat wij nu tot een afgepaalde regeling met onze oosterburen komen, want zij behoren tot onze beste klanten. Het oorlogszeer zal daarbij zo.veel mogelijk buiten de sfeer, van de onderhandelin gen moeten blijven. Onze regering ziet het juist, wanneer zij in dit vroege stadi um der Europese samenwerking zoveel mogelijk in harmonie met zijn buren wenst te leven. Het is de nieuwe hoeksteen van ons toekomstig bestaan. Nog vele jaren zal dit bestaan bedreigd blijven door een overmaat aan overbruggingscommissies, inter parlementaire raden en daarmee vewante colleges, die irrationeel ziin. Maar men vergete niet dat elk groots bouwproject voorlo pige voorzieningen vraagt, die niet tot het einddoel mogen ge rekend worden. Zal onze nationale trots door deze ontwikkeling wel eens ge- krengt worden Ongetwijfeld. Zullen onze typisch nationale waarden als de Nederlandse cul tuur, onze monarchie en ons Nederlanderschap daaraan ten gronde gaan? Dat gevaar bestaat alleen, wanneer wij de realiteit niet willen zien. Wij zijn Nederlanders met een eigen taal, een eigen volkskarak ter, met rechten en vriiheden, die ons zwaarder wegen dan het leven. Wij zullen dat ook blijven wanneer wij onvervalst voort gaan met het beschermen van onze bestaansmogelijkheden, die gelegen zijn in handel, industrie en landbouw. Die mogelijkheden liggen er voor ons alleen in een zó breed mogelijke Europese sa menwerking. Worden onze be- staansbronnen weggevaagd, dan gaan wij via het isolement en 'economische achteruitgang ten gronde, inclufsief onze cultuur en onze rechten. Drs. A. G. H. f Nadruk verboden). „de gelukkige familie" is blijkbaar van grote invloed op de kiezers. Het was bijv. voor de democratische can- didaat Stevenson een ernstige handi cap dat zijn vrouw van hem wegge - lopen was Halve kracht? Nu is het natuurlijk wel heel naar, dat een aardige man als Mr. Eisen hower al wéér ziek geworden is, maar het ergste is, dat hiermee een man die zulk een hoogst belangrijke posi tie inneemt, die de spil behoort te zijn, waarom alles draait, nu al wéér is uitgerangeerd. Het kwam nog op een ongelukkig moment ook, want de NATO-conferentie in Parijs riep om de aanwezigheid van de Amerikaanse president. Trouwens, al vóór Eisenhower weer ziek werd, moest hij zeer veel tijd besteden aan pogingen om fit te blijven, hetgeen hij vooral trachtte te bereiken door zich intensief te wijden aan het golfspel, terwijl hij zich voorts gaarne ophield op zijn model boerderij te Gettysburg. De hoogst ernstige gebeurtenissen van de laat ste tijd de rassenoorlog in Little Rock en het verschijnen van de Spoetnik in het heelal, werden de president medegedeeld terwijl hij op de golflinks was. Dat maakt natuur lijk niet zo'n erg prettige indruk op hen, die van deze bijzonderheden niet op de hoogte zijn. Maar inmiddels doet men alle moei te om toch vooral aan ieder duide lijk te maken, dat het ook dit keer zo'n vaart niet liep, dat het een onbe tekenend aanvalletje was, dat men niet mag spreken van een beroerte (al leek het daar erg veel op). Want wie moet in Eisenhowers plaats komen, wanneer er iets ergs gebeurt? De vice-president (Richard Nixon) kan dat alleen doen wanneer de president „onbekwaam" is, en dat moet hij notabene zélf uitmaken. Het is trouwens nog de vraag of alle Re publikeinen wel zo gelukkig zijn met Nixon, een nogal omstreden figuur, terwijl hij daarenboven onder zeer ongunstige omstandigheden aan een halve ambtsperiode moet beginnen. De zwakke steeën in Eisenhowers gezondheid tonen tevens de zwakke steeën in het Amerikaanse politieke systeem, die te duidelijker aan de dag treden nu 'Amerika zich niet langer een isolement kan veroorloven, maar leiding moet geven aan de wereldpo litiek tegenover een hecht oostelijk blok! (Nadruk verboden). Lk. Gelukkige familie. voor een vergaande economische integratie. Vermoedelijk heeft 't succes van de Benelux, dat Eu ropa de eerste stap tot eenheid bracht, de kleine landen tot ver dere pogingen geïnspireerd. Van daar het thans gelanceerde ver gaande verdrag tot een volledige Economische Unie met België en Luxemburg binnen vijf jaar. Men is er daarbij blijkbaar van uitgegaan dat deze unie binnen zo 'korte tijd mogelijk moet zijn, als men binnen vijftien jaar een vergaande integratie met West- Duitsland, Italië en Franknjk wil doorvoeren. Eigenlijk wil men de drie landen al vast tot een proefveld maken, waarop de eenwording op verschillende ter reinen naar een groter gebied wordt voorbereid. Dezelfde ge dachte zal generaal Lauris Nor- stad hebben gedreven bij de voorstellen tot hechte samen werking tussen de Belgische en Nederlandse luchtmacht. o Men denke niet dat al dit werk louter uit idealisme tot stand In Amerika is de president de man waar alles om draait. Dat kan men het best merken aan reacties op berichten omtrent de gezondheid van president Eisen hower. Ondanks alle geruststellende mededelingen van het Witte Huis vraagt men zich in Ameri ka, maar ook daarbuiten, ern stig af, of Eisenhower nog wel een betrouwbare spil is. Toen Eisenhower twee jaar gele den herkozen werd, was zijn gezond heidstoestand al niet honderd pro cent. Hij had een hartaanval gehad. Maar van de zijde der Republikeinen werd van de daken getrompetterd dat de president weer helemaal fit was en héél goed nog vier zware jaren meekon. Daar hadden de Republi keinen alle belang bij want hun zaak stond er niet zo best voor. Er was maar heel weinig nodig, of de De mocraten zouden het regeerkasteel heroveren. De Republikeinen zagen alleen kans aan de slippen van Eisenhowers jas terug te komen. Het is hun amper gelukt; momenteel regeert een Repu- klikeins ministerie bij de gratie van de Democratische meerderheid. In ons land zou zoiets niet kunnen. Dan zou er tenminste een coalitie-re- gering worden gevormd. Maar in Amerika is het zo, dat de man, die tot president gekozen wordt, zijn eigen ministerie benoemt, zelfs al heeft zijn partij geen meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Dank zij het feit, dat Eisenhower opnieuw voor vier jaren de doornenkroon van het presidentschap op zijn grijze sla pen zette, bezetten de Republikeinen opnieuw de regeringsposten en deel den ze onder elkaar de duizenden vette en minder vette baantjes. Nu was dit allemaal niet zo erg geweest, wanneer Eisenhower een baan had gehad als bijv. de president van Frankrijk, die blijft zitten ook al wisselen de kabinetten aan de lopen de band, die eerste stenen legt en ten toonstellingen opent en hoogstens een keer ingrijpt wanneer het met een der vele kabinetsformaties eens hopeloos dreigt spaak te lopen. Zo'n president is een decoratieve figuur, heel nuttig, maar zeker niet de spil waar alles om draait. Dat is de president van de Verenig de Staten wél, want hij is tevens de hoogste chef der strijdkrachten èn hoofd van de regering, minister-pre sident dus. Hij is de voorzitter van de U/W/IVO' Bflbydarm.zwp De deining om de kunstma nen, die de Russen hebben afge vuurd, is nauwelijks geluwd, of je leest, al weer in de krant, dat diezelfde Russen binnenkort van plan zijn om een raket naar de maan te zenden. Heel indruk wekkend wordt er bij vermeld dat vlak voor de botsing met de maan, de raket een helder rood poeder zal verspreiden, dat van af de aarde met telescopen zicht baar zal zijn. Die raket botst dus tegen de maan. Het staat althans vast, dat dit de bedoeling moet zijn. In het midden gelaten of deze bedoeling ooit verwezenlijkt zal In één nacht Uw handen gaaf en zacht worden, ga je je met je gewone menselijke verstand nu echter toch afvragen, wat ze met die botsing bereiken willen. Toch zeker niet alleen om ons op aar de het genoegen te bereiden van dat rode poeder te kunnen aan schouwen Wat dan Is het bravoure Bangmakerij Of is het mis schien een poging tot overbluf fing van de wie weet wat voor levende wezens, die zich op de maan bevinden Wat een brutaliteit Want als daar iets leeft, kan ik me moei lijk voorstellen, dat ze erg ver rukt zullen zijn over 't bezoek, oftewel de botsing van zo'n aardse raket met hun grondge- biedt. Of zouden wij het leuk vinden, als wij vanaf de maan zoiets op ons dak kregen Zeg nou zelf, waar ben je dan nog veilig in het heelal I Dit gaat echt te ver. Heb je dan geen respect meer voor el kaar als mensen, op dezelfde pla neet, dan kun je het toch in elk geval hebben voor andere pla neetbewoners, die je nooit iets in de weg hebben gelegd. En die ook niet vragen om raketten of andere inmenging van deze zijde. Wie weet wat voor antwoord we daarop krijgen, dat ons wel eens allesbehalve zou kunnen bevallen. Nee, die maan heeft zoiets niet aan ons verdiend. Hoeveel romantiek danken we niet aan haar. Hoeveel dichters hebben haar bezongen; hoeveel jonge liefdes zijn er onder haar zacht zilveren licht ontloken. En dan vinden de Russen het nodig om als dankNee, ik ben het er beslist niet mee eens. Maar ja, als de Russen het nu niet deden, was er straks toch wel een ander, die op het onza lige denkbeeld kwamZe wil len elkaar allemaal die primeur immers wel afsnoepen. o Maar zonder gekheid vraag ik u, of u het niet met mij eens bent, dat de hoogmoed en de maebtswaanzin van sommige mensen de perken toch wel wat te buiten gaat. Zij krijgen het idee Onze Lieve Heer zeif te zijn. Hij heeft de maan geschapen, nou, dan maken zij een kunst maan Zij hoeven heus niet on der te doen; laat niemand dat denken Maar omdat 'n kunst maan toch nooit helemaal gelijk is aan een echte, gaan ze die echte maar even attaqueren. Net zoals een kwajongen met een katapult een steen smijt door de ramen van een huis,, dat mooier is dan het zijne. Vernielzucht; laten zien, wat je kunt en wat je durft. Meer niet. Het enige wat ik me af vraag is dit, of het bij dat rode poeder zal blijven. Als het tot die botsing komt, zouden we nog wel eens wat meer te zien kun nen krijgen. En zonder teles coop. Dan zou het me niet eens verwonderen, als we met ons allen naar de maan gingen. Zon der raket. Marcelle. (Nadruk verboden). ouders, allen het geluk van uw jon gen ter harte gaat en dat U zich alle moeite wilt getroosten om van uw jongen een zelfstandige en degelijke man te maken, nodigt zij U uit tot bijwoning van een ouderavond op maandag 9 december in De Gecroon de Leerss (Café De Nijs, Grotestraat 202), waar door de Heer Duys, di- rekteur van de Levensschool in Den Bosch en Aalmoezenier van Beers over dit onderwerp met U zal worden gesproken. Niemand, die het ernstig meent met de opvoeding, blijft thuis. Provinciaal Nieuws ministerraad en, omdat hij zelf zijn ministers uitkiest, in hoge mate per soonlijk verantwoordelijk voor het re geringsbeleid. Ongelukkigerwijs beseft men dat in Amerika niet zo erg. Steeds meer wordt de presidentsverkiezing een persoonlijkheidscultus. Men kiest meer de man dan de vakman en te genwoordig wordt het zelfs heel be langrijk geacht of men een aardige vrouw heeft! De kranten vooral be steden onevenredig veel aandacht aan het persoonlijk leven van de staats man. Terwijl in Nederland vrijwel niemand mevrouw Drees zou herken nen, kan Mamie Eisenhower geen nieuwe hoed kopen of ze staat er mee in de krant. De president zelf helpt aan deze reclame mee door zich te pas en te onpas in de familiekring te laten fotograferen. Dit poseren als Door de Stichting Katholieke Le vensschool te Waalwijk is de volgen de circulaire aan verschillende ou ders verspreid. Om de algemene kennisname daar van te bevorderen, laten we ze hier volgen Geachte Ouders, U zult zich ongetwijfeld reqds af gevraagd hebben, wat nu toch eigen lijk die Levensschool voor 'n school is, wie er naar toe kunnen en wat er gedaan wordt. In het kort komt het hier op neer, dat de Levensschool de ouders bij de opvoeding van hun jongens, die 14- 15-16 jaar zijn, wil helpen. Dus geen nijverheidsschool of vakschool. De Levensschool wil enkel en alleen U helpen om van uw jongens, die op zo'n moeilijke leeftijd zijn, karakter volle en degelijke kerels te maken. Dit wil de Levensschool doen ge durende een halve dag in de week on der werktijd. Met de werkgever van uw zoon is hier reeds kontakt ovèr opgenomen. De leider van de Levensschool be spreekt dan met deze jongens talrijke moeilijkheden, waar zij op deze leef tijd vooral mee zitten, terwijl met hen ook over hun werk zal worden ge sproken. Door bespreking van aktuele onderwerpen wordt getracht deze jongens een zelfstandig oordeel bij te brengen, terwijl ook aan de kulturele vorming aandacht wordt besteed. De andere aktiviteiten zijn handen arbeid, die gericht is op praktische handvaardigheid en sport, die de jon gens gepstelijk en lichamelijk weer baar maakt. Het voornaamste hiervan is het persoonlijk kontakt tussen de jongens en de leiders. Geleidelijk groeit dit kontakt tot een hechte basis van ver trouwen, waarop opvoedkundige be- invloeding mogelijk wordt. Daar het bestuur van de Levens school er van overtuigd is, dat U, DE ECHO \M .VO.' "J'.. A? Ontelbare mannen en vrou- fj wen> jarenlang door de reu- V te} rnatiek ondraaglijk gekweld, hebben hun pijnen blijvend verbannen enhun'oude activiteit weer herwonnen dank zij de DOLCIN tabletten! Lijdt U aan jicht- ischias, reumatiek, spit en zenuwaandoeningen - grijp dan in! Begin nog vandaag met DOLCIN. het nieuwe uit Amerika komende prepa raat, dat terstond en beslist verlichting geeft bij pijnen van reumatische aard Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar. Flacons_ van 100 tabletten f 4.15 - kuur- flacons van 500 tabletten 1 j\l f 16... V BEJAARDEN-TEHUIZEN IN BRABANT ZIJN TEN ACHTER. 75 pensions moeten vernieuwd 120 moeten bijgebouwd worden. Veel arbeid zal moeten worden verricht wil in de toekomst Noord-Brabant kunnen beschikken over bejaardentehuizen, die qualitatief tegemoet komen aan de be staande en toenemende behoeften. Aldus de conclusie van het rapport „Bejaardente huizen in Noord-Brabant", samengesteld in opdracht van de Stichting Provinciaal Opbouworgaan Nrd.-Brabant". Ondanks het veelomvattend en te prijzen werk door religieuzen en leden in het ver leden voor de bejaardenzorg, wijkt de ap paratuur der 161 ge-enqueteerde bestaan de tehuizen in Noord-Brabant in belang rijke mate af van de eisen des tijds, aldus het rapport. Nog wordt 45 pet. der bejaarden gehuis vest op zalen of in gemeenschappelijke ka mers. Ook de verdere accomodatie laat te wensen over, hetgeen intussen niet mag ver wonderen, omdat 52 pet. der bestaande te huizen nog dateert uit de vorige eeuw, in 26 pet. mist men een behoorlijke gelegen heid tot verpleging van zieken; bij 53 pet. is de badgelegenheid onvoldoende, terwijl deze bij 13 pet. zelfs geheel ontbreekt. Vaste wastafels mist men bij 57 pet. der tehuizen, terwijl 19 pet. het zonder centrale verwarming moet stellen. Alarm-installa ties mist men vrijwel overal, terwijl recrea tieve voorzieningen slechts sporadisch wor den aangetroffen. Gebrekkige bedrijfsvoering. De gebrekkigheid in het voorzienings niveau hangt nauw samen met tekortkomin gen in de administratieve bedrijfsvoering (het ontbreken van een zakelijk verant woorde, op kosten gebaseerde, pensionprijs zodat vele tehuizen met verlies werken. Deze wijze van bedrijfsvoering vindt haar oorzaak in het beginsel, dat de bejaarden tehuizen over het algemeen worden be schouwd als een uitbreiding van het kloos terleven in de huizen, waarin zij gevestigd zijn. De bejaarden worden als gast opgeno men in de kloosterlijke huishouding en daardoor wordt van hen tegelijkertijd ge vergd, dat zij min of meer de kloosterlijke leefregel volgen, hetgeen uiteraard gepaard gaat met de gebruiken ten aanzien van de huisvesting en van het contact met de bui tenwereld. Het rapport dringt echter aan op een economisch verantwoorde verzorging der bejaarden los van de kloostergemeenschap en komt tot de conclusie, dat een combina tie van qualitatieve en quantitatieve eisen voert tot een wenselijke omvang der tehui zen van minimaal 50 en maximaal 100 ver zorgingsbedden. Voor Brabant betekent dit, dat voor 1982 75 tehuizen van deze om vang moeten worden gebouwd ter vervan ging of vernieuwing van 70 pet. der be staande tehuizen, welker accomodatie als verouderd moet worden beschouwd. Uitbreiding met circa 120 nieuwe be jaardentehuizen is voorts noodzakelijk om de groei van het bejaardenaantal (tegen over 100 nu: 174 in 1982) op de vangen en om tegemoet te komen aan de relatieve groei van de vraag. DE TOESTAND IN INDONESIË. In ons nummer van 1.1. maandag hebben we nog meegedeeld, dat Indonesië krasse maatregelen had genomen tegen de Neder landers o.a. verbod van landen van K.L.M.- vliegtuigen, een 24 uur staking in alle be drijven van Nederlanders en waar die werk zaam waren. De nieuwe maatregelen volgen zich op het laatste vliegtuig vertrok maandag, maar alle passagiers moesten uitstappen en 't toe stel moest ijlings leeg vertrekken en de passagiers werden later met stenen beko gelt. Er is voorts een verbod gekomen dat geen enkele Nederlander Indonesië binnen mag, dus per vliegtuig of schip mag geen Nederlander meer in Indonesië komen, ter wijl ook een uitreisverbod is ingesteld. Wat er met deze mensen, die men overal boycot, gaat gebeuren, is nog niet te voorzien. De regering zegt de toestand met be zorgdheid te bezien en alle maatregelen te zullen nemen, die nodig en mogelijk zijn! Maandag werd het hoofdkantoor van de Kon. Pakketvaart Mij. te Djakarta bezet en medegedeeld dat alle kantoren in Indonesië waren in beslag genomen, en men wilde directeur en employe's overdracht laten te kenen, maar deze weigerden prompt. De regering deelde mee dat dit en ander buiten haar voorkennis en goedkeuring was gebeurd en liet twee communistische vak bondsleiders die dit hadden bewerkt, arres teren. Het hoofdgebouw is nu door militairen bezet. De K.P.M. heeft 90 schepen in de vaart om 't contact tussen de verschillende ha vens en eilanden te onderhouden, zodat zij 95 van 't vervoer per schip in handen heeft.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1