LAATSTE BERICHTE» Recreatie en toerisme leder 25 e toestel IN BRABANTS CENTRUM DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 7 Loon op Zand Berndijk Waalwijk Voor Praktij kdiplomia Machi- neschrijven slaagden de dames Henny Hellings, Joke van Tuijl, Henny Kampman, Ria de Ruij- ter, Corrie Verschure, Yvonne van Beurden, Corry de Kort en Annie van Dijk. Allen genoten hun opleiding bij de Eerw. Zusters, le Zeine 7 Waalwijk. Biljarten Persoonlijk kampioenschap 4e klas van 't District Waalwijk van de KNBB. Na spannende voorwedstrij den, die in de afgelopen dagen zijn gespeeld voor het persoon lijk kampioenschap 4e klas van het District Waalwijk van de KNB in de clublokalen van OOG (J. Hoevenaars) en 't Zwaantje (M. v. Bracht) zullen de volgen de spelers elkaar in de finale ontmoeten H. Pelders van BSVW. Her man van KNAJ. Hoevenaars van OOG: C. v. Muilekom van BSV; M. Heesbeen van KNA; H. Rombouts van KNA. De finale-wedstrijden zullen worden gespeeld in het clublo kaal van Ons Genoegen (Jac. Passier) on maandag 9, dinsdag 10 en vrijdag 13 dec; a.s. Na af loop zal de districtsvoorzitter het dinloma en de kampioens medaille uitreiken. Wij doen nogmaals een be roep op onze correspondenten en adverteerders, hunne berich ten en advertenties VROEGER in te zenden. Men zal ons zeer verplichten door te zorgen dat ze WOENSDAG in ons bezit zijn. Het is ons niet mogelijk alles donderdag te verwerken en op tijd gereed te zijn, gezien de uit bouw van ons blad. In het andere geval zullen we genoodzaakt zijn in de toekomst velen teleur te stellen. Voor ons blad van maandag inzending zondagavond (nacht). Administratie. GESLAAGD. Op 4 december slaagden te Den Bosch voor het aldaar ge houden examen voor stenogra fie: Mej. Mientje Verheijden. in de grote Rakona Radio Actie f. 298.— Zwarte Piet weer voornemens wa ren, zoals trouwens ieder jaar, de Desk-familie een bezoek te bren gen. En zo was dan dinsdagavond een grote Desk-schare, zowel voet bal als handbal, present in het club lokaal bij „De Steenbakker". Met enige vertraging, volgens zijn ver klaring had de schimmel „een lekke band gekregen", kwam de H. Man, ondanks zijn hoge leeftijd, fris en monter, binnen, natuurlijk begroet met een uit volle borst gezongen: „Wees welkom Sinterklaas". Voor zitter v. Es sprak namens de Desk familie een hartelijk welkomst woord. Hij vond het fijn dat de H. Man ook nu weer tijd had gevonden om de Dessers met een bezoek te vereren. Hij sprak de hoop uit, dat hij in zijn groot boek niet al te veel kwaads had aangetekend over be stuur en spelers. Nadat de Sint door ober „Wout' die hij bijzonder goed scheen te kennen, twee pils had laten aanruk ken als bijzonder spraakwater, nam hij het woord. Op serieuze wijze gaf hij zijn raad aan bestuur en spelers, en niet zonder geestige sa tire zette hij meerdere personen op hun nummer, vaak zelfs zeer raak. Heel de zaal daverde van 't lachen toen de voorzitter aan de beurt was. De Sint vond slechts opgetekend „kopbal". Commentaar overbodig! Voor de handbal stond in zijn boek „22—0", en zo had hij dan voor de een, dan voor de ander een rake veeg uit de pan klaar, maar alles werd met genoegen geïncasseerd, evenals de leuke geschenken, die hij ruimschoots uitdeelde. Het was reeds kort voor middernacht toen Sinterklaas weer vertrok, nadat eerst nog, op zijn verzoek, uit volle borst het clublied had weerklonken. Kortom, het was weer een avond zoals die de Dessers in de St. Nico- laastijd gewoon zijn, een echt fami liefeest. De vriendschapsbanden en de onderlinge geest van saamhorig heid, die momenteel de vereniging tekent, zijn deze avond weer op een danige wijze verstevigd. AGENDA. Zaterdag 3 uur n.m. Opening Ex positie Bastiaans in de Brandweer kazerne; 7.30 uur n.m. Opening Expositie Jan Nies in het Missiehuis; 8 uur n.m. Apollo-Theater „De Vro lijke Vagebond" alle leeftijden. Zondag: van 11.305 en van 79 uur Expositie Bastiaans in de Brand weerkazerne; 12 uur v.m. Voetbal Desk 5RK DVC 4 in de Efteling; 2.30 uur n.m. Voetbal Desk 1Uno Animo 1 in de Efteling; 3—5 en 7.30—9.30 uur n.m. Exposi tie Jan Nies in het Missiehuis; 6 en 8.30 uur n.m. Apollo-Theater, programma van zaterdag. Maandag: 912 uur, 25 en 79 uur Expositie Bastiaans in de Brand weerkazerne; 8 uur n.m. repetitie kon. erk. harm. Apollo, zaal W. Smit; 8 uur n.m. repetitie kon. erk. harm. St. Jan, zaal P. v. Dun. DESK-NIEUWS. Voetbalprogramma 8 december. Desk 1Uno Animo 1. Aanvang half drie. Scheidsrechter J. van de Noort uit Tilburg. Zondag a.s. komt dan de langver wachte en veelbesproken derby, tus sen de beide 2e klassers die onze ge meente rijk is. Als wij de rangschik king in ogen houden, zou dat op papier een gemakkelijke overwin ning voor de geel-blauwen beteke nen. Immers, Desk is in stijgende lijn, terwijl Uno mede onderaan in de lift zit. Maar we weten allen dat er in een plaatselijke derby zoveel andere factoren een belangrijke rol spelen, dat men van tevoren nooit de uitslag kan bepalen. We moeten de Dessers aanraden hun tegenstan der niet te onderschatten en een fris spelletje te leveren, zoals we dat de laatste weken gewend zijn. En dan, niet te vergeten: presenteert een sportief spel. Aan belangstelling zal het zeker niet ontbreken, noch van Loon, noch van de „Kets". „Hup Desk" wordt zondag het wachtwoord. T.S.C. 2DESK 2. Aanvang half 3. Scheidsrechter C. Bax uit Teteringen. De Desk-reserves wacht zondag 'n moeilijke taak, nu zij op bezoek moeten bij de leiders van hun afde ling. Desk 2 draagt momenteel de rode lantaarn, een niet benijdens waardige positie, waarin zondag waarschijnlijk wel geen verbetering zal komen. Probeer echter het spel van de vorige zondag tegen ODC 2 na de rust te spelen, dan is er een kansje om tenminste één puntje mee naar huis te nemen. Ma-^nrriyai. ,:4 'LU. L 'J Tarandria 3DESK 3. Aanvang 12 uur. Scheidsrechter A. v. Lieshout uit Tilburg. Desk 3 wacht ook al een zware wedstrijd. Taxandria zit ook al in de hoogste regionen en is op eigen veld moeilijk te verslaan. Nu echter het derde een verjonging heeft onder gaan, verwachten we, dat dit ook enig resultaat zal geven. Ook hier zijn we met een gelijk spel niet mal content. Uno Animo 3DESK 4. Aanvang 12 uur. Scheidsrechter J. Dekkers uit Waalwijk. In deze derby zijn beide elftallen aan elkaar gewaagd en is een pun tenverdeling de meest zekere voor spelling. Maarer is meer te be reiken. Ook hier 't devies „sportief". DESK 5—RKDVC 4. Aanvang 12 uur. Scheidsrechter F. v. d. Broek. Enten slotte onze „oudjes" immers, zo mogen we ze noemen Zondag j.l. zijn ze goed gestart en we durven verwachten dat ze zon dag de tweede overwinning wacht De mannen van P. J. hebben be weerd dat ze kampioen gaan wor den. De daad bij het woord! Succes zondag!! ZONDAG-DOKTERSDIENST. De praktijk van dokter Wijten- burg te Kaatsheuvel en van dokter de Vries te Loon op Zand, wordt waargenomen door dokter R. Raaij- maakers, Hoofdstraat 68a te Kaats heuvel, tel. 04167 - 2050. BURGERLIJKE STAND LOON-OP-ZAND. Johannes D H M Th zv Beerens-Vastré - Petronella C A M dv Maas-v d Velden Johanna A E dv Verboven-Kroot - Petrus E F dv Bruurs-Beerens - Elisabeth H dv Muskens-v Gestel - Johannes A A M zv Ligtvoet-Vervoort - Antonius C M zv Snoeren-v Boxtel Johanna W P dv Valk-Kooien - Carolina M dv Knuivers- v Rooij - Maria dv van Os-van Pelt - Henricus P zv Verhoeven-de Jong. Huwelijksaangiften Hans T Bolsius 40 j te Gilze en Rijen en Maria C W H de Jong 22 j alhier - Jacobus A M Dekkers 30 j te Waalwijk en Martina - A v 'Riel 23 j alhier - Hubertus J Laros 28 j en Johanna C Damen 25 j beiden alhier. Huwelijken Johannes P N Boon 35 j te Drunen en Maria Pijnenburg alhier - Franciscus A M Brekelmans 27 j te Uden- Franciscus A M Brekelmans 27 j en hout en Francisca C 26 j alhier - Johannes M Damen 27 j en Catharina F Dongen 28 j beiden alhier - Antonius M C Beerens 26 j en Petrus G M de Bont 24 j beiden alhier - Adrianus Th H M de Leuw 28 j te Tilburg en Philomena J J Schoenmakers 25 j alhier - Marinus G Sier 20 j te Vlagtwedden en Jantina H Meijer 20 j alhier - Hans T Bolsius 40 j te Gilze en Maria C W H de Jong 22 j alhier. Overleden Adrianus J. Poppolaars ev C E Kokx 51 j - Maria J Valk ongeh 69 j - Jozephus E M ev H M v Lier 82 j. Ingekomen G H T Rekkers van Was pik - C J M v d Griendt en echtg van Waalwijk - A H M Dekkers van Hilva- renbeek - S J Vermeulen en gezin van Hilvarenbeek - E Janssens van Haarlem - P M J v Boxtel en gezin van Heusden - A C F G Peters van Breukelen - E M M Dankers van Bergen op Zoom - J Luiden van Oosterhout. - I v d Wouw van Oosterhout A P v Loon van Uden- hout - A H V H Raak van Tilburg - RAM Hendrix van Lichtenvoorde - C N Kleinloog van Sprang-Capelle. Vertrokken Maria J Pijnenburg naar Drunen - Maria E P L v Boxtel naar Ber- kel ca - Wilhelmina A M Markus naar Oirschot - Cornelia J Grootswagers naar 's-Bosch - Catharina C Smulders naar Tilburg - Menno Norden naar Berkel ca. - Marinus v Pelt en gezin naar Sprang- Capelle - Marinus J Musters naar Til burg Francisca C v Loon naar Uden- hout - A J Klijn naar Waalwijk - Phi lomena J J Schoenmakers naar Gilze ca - Antonie v Beek en gezin naar Waalwijk. DE GILDEN VAN LOON. Zaterdag 30 november j.l. hield de Kring Maasland van de Brabantse Federatie voor Schuttersgilden haar jaarvergadering te Vught. Een verslag van deze vruchtbare vergadering is beknopt elders in ons blad opgenomen. Mogelijk kan dit tot lering strekken voor de Loonse gilden, die schit terden door afwezigheid. Op deze vergade ring zijn diverse zaken behartigd die de gil den aanbelangen en zeer medewerken tot de instandhouding van het gildewezen. DERDE REIS NAAR DE MISSIE. Deze week is de Eerw. Pater Harry v. d. Steen, van de paters van Mill-Hill, zijn afscheidsrondgang begonnen door Loon-op- Zand. Bij deze hoopt hij een inzj.^'.eling te houden om gelden bijeen te brengen voor zijn missiegebied in Uganda, Zuid-Afrika. Voor de derde maal zal hij het moeder land verlaten om zijn leven te wijden aan zijn ideaal, de roeping die hun is uitver koren. Omdat Pater v. d. Steen een der oudste missionarissen is van onze parochie, zal het hem zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Mogen de bijdragen die hij zal ont- gen mild gegeven worden. Wij zijn er van overtuigd, dat zijn oud-parochianen hem een waardig vertrek zullen verzekeren. S.U.S.-4 ACTIE. Door de R.K. E.H.B.O. alhier is de ver koop gestart van de bekende loten der S.U.S.-actie, welke zo langzamerhand tra ditioneel begint te worden. Zondag zijn reeds veel loten verkocht aan de kerk, terwijl in de loop van deze week huis aan huis wordt verkocht. Het laat zich aanzien, dat de aftrek van deze loten het getal van andere jaren zal overschreiden. Koopt allen een lot, men steunt er vijftien grote katholieke doelen mee. BEZOEK VAN ST. NICOLAAS AAN DE LAGERE SCHOOL. Donderdagmiddag heeft de goede Sint een bezoek gebracht aan de beide lagere scholen. Elk kind heeft hij hierbij op ruime wijze een traktatie uitgereikt, welke ver zorgd is door het Centraal Buurtcomité.. Tevens werden de kinderen bedacht die buiten Loonopzand naar de lagere- of b.l.o.-scholen gaan of elders verblijven Dat de vreugde groot was spreekt voor zichzelf; wat is immers mooier dan een echt St. Nicolaasfeest voor de kinderen. DE TOESTAND IN INDONESIË. Op de hoofdkantoren van zeven Neder landse ondernemingen in Djakarta staat thans de communistische rode vlag. Com munisten met rode banden om de arm houden bij de ingang iedereen aan en con troleren persoonsbewijzen. Formeel ont eigend zijn deze ondernemingen niet, maar het is onzeker, wat de Indonesische rege ring met deze „bezette" bedrijven zal gaan doen. De gouverneur van de Bank van In donesië, Sjafroeddin, heeft inmiddels het sein gegeven op te passen in de campagne tegen Nederland. „De geldomloop is ont wricht door een run op de Nederlandse banken, waarover het bericht werd ver spreid, dat zij werden overgenomen. In Soerabaja heeft men te veel ijver aan de dag gelegd; arbeiders hebben hier 10 pak huizen in brand gestoken. Ik pleit niet voor Nederlandse belangen maar voor die van Indonesië. Zij worden in gevaar gebracht door het onverantwoordelijk optreden van de leiders van communistische vakbonden aldus Sjafroeddin op de opbouwco derende die in Djakarta wordt gehouden onder lei ding van president Soekarno en vice-pre sident Hatta. Ambtenaren van de Nederlandse verte genwoordiging in Djakarta hebben contact gehad met de Indonesische immigratiedienst, waarbij is besproken of de normale repa triëring van Nederlanders uit Indonesië ongehinderd door kan gaan in de huidige moeilijke omstandigheden. Van Indonesi sche zijde is te kennen gegeven, dat deze repatriëring inderdaad door kan gaan en dat Nederlanders niet tegen hun wil in kunnen worden vastgehouden zolang zij aan alle voorschriften voor vertrek hebben vol daan. Dat het bij dit gesprek ook heeft ge had over een versnelling van de repatriëring acht men in Den Haag zeer waarschijnlijk. - De daders van de moordaanslag van vorige week zaterdag op president Soekarna zijn gearresteerd en hebben bekend. In to taal zijn 20 personen, onder wie enkele hoge officieren, in hechtenis genomen. Een aantal andere verdachten wordt nog opge spoord. Dit heeft de militaire commandant van Djakarta, overste Dachjar, meegedeeld. Hij wilde echter geen namen noemen noch verantwoordelijken aanwijzen. HEVIGE TREINBOTSING IN MIST der een viaduct op het signaal wachtte De botsing was zo hevig, dat de wagons van de dlectrische trein meters omhoog schoven. Zij vernielden het viaduct, waarover juist een dieseltrein passeerde. De diesel werd uit zijn spoor geworpen, maar ontkwam aan de ramp. De stalen brug stortte neer op de ravage van de twee andere treinen. VAN LONDEN. dj» Minstens dertig mensen hebben woens dagavond het leven verloren bij een gecom pliceerde treinramp in de verblindende mist van Londen. Politieagenten, brandweeriie- den en militairen hebben uit de wrakstuk ken van ineengeschoven wagons al tiental len zwaar gewonden betvrijd. Maar de am bulancewagens blijven in een lange rij wach ten. Men vreest dat de dodenlijst tot 40 zal stijgen. Het ongeluk gebeurde in het voorstadje Lewisham, toen een stoomtrein tijdens het spitsuur met volle kracht inreed op een stilstaande elektrische trein, die on- Met het groeiende Brabant rijst de vraag naar recreatie en toerisme. Twee begrippen die veel gehanteerd worden in Brabant met veel voorliefde voor eigen natuurschoon, maar met weinig, hoogstens wat vage zelf- critiek van enkelen. Vandaar dat er behoefte bestond aan een gedocumenteerde studie over dit vraagstuk. De Streek-V.V.V. Brabants Centrum riep in 1956 een commissie bijeen, waarin ver tegenwoordigers waren van K.A.B., Kam- peerwezen in Noord-Brabant, Prov. Plano- logihche Dienst, Horeca, Economisch Tech nologisch Instituut, gemeenten van Midden- Brabant, Landschapsschoon, V.V.V., en het Provinciaal opbouworgaan. Uit de besprekingen resulteerde een rap port, waarin de recreatieve en toeristische aspecten van Midden-Brabant uitvoerig worden belicht. Ook wordt in dit rapport aandacht gewijd aan het vreemdelingenver keer in geheel Brabant. Aan dit rapport, zoals dit verscheen in het E.T.I.-orgaan „Noord-Brabant", ont lenen wij het volgende. Op de recreatieve aspecten iij het algemeen, vestigden wij ony langs reeds uitvoerig de aandacht. De ontwikkeling van de recreatie buitens huis in het algemeen. De vrijetijdsbesteding in het algemeen en de toeristische recreatie in het bijzonder zijn gedurende de laatste decennia in het leven van de mens een eigen belangrijke plaats gaan innemen. De welvaartsstijging, het veranderd levenspatroon, beinvloed door het verkrijgen van meer vrije tijd, het doorbre ken van besloten milieus, de invloed van pers, radio, film en televisie en de daar door verkregen ruimere gezichtskring en al gemene ontwikkeling, de vooruitgang van de verkeerstechniek, op zich middel en lok middel, zij vormen tezamen het ingewikkel de patroon, dat het mogelijk maakte, dat de recreatie een zo grote vlucht kan nemen. Opgemerkt zij, dat onder recreatie buitens huis verstaan wordt die ontspanning, welke men zoekt buiten het eigen woonmilieu. De recreatie in de stad, het dorp of de woon wijk valt buiten deze. beschouwing. Daarnaast zijn er nog talloze factoren te noemen, waarom de moderne mens voor zijn geestelijke en lichamelijke gezondheid recreatie nodig heeft. Was vakantie nog maar enige decennia terug een begrip, dat iets met luxe te ma ken had, een privilege van de enkeling, thans is het een gemeengoed van de grote massa geworden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende, dat in 1920 slechts 120.000 arbeiders recht op vakantie kon den doen gelden; thans is dit aantal toege nomen tot ruim 2,5 miljoen! De stijging van het aantal recreanten, de sterkere dif ferentiatie van de sociale milieus, waaruit deze recreanten afkomstig zijn en de ont wikkeling van verkeer en techniek hebben de vorm, waarin recreatie wordt gevonden, sterk veranderd. Naar de tijdsduur waarin men buiten eigen woonmilieu verpozing zoekt kan on derscheid worden gemaakt in dag-, week end- en vakantie recreatie. De afstanden waarheen men voor de ver schillende recreatievormen trekt zijn ver schillend en o.m. afhankelijk van het ver voermiddel, dat gebezigd wordt en van de financiële mogelijkheden. Bij dagrecreatie valt de nadruk primair op het kortstondig verblijf. In dit verband zijn speeltuinen, zwembaden en ontspan ningsparken attracties van belang. Het „be werkte" oppervlak natuurschoon kan van beperkte omvang zijn. Voor weekend- en vakantierecreatie ligt de nadruk primair op het verkrijgen van nachtlogies. Weekend recreatie is een recreatievorm, die de laatste tijd sterk opkomt, mede door de gestegen welvaart en de mechanisering van het ver keer. Bij invoering van de vrije zaterdag zal de dag- en weekendrecreatie zeker nog meer van zich doen spreken. Bij vakantie recreatie valt een ontwikkeling te constate ren in de richting van het niet gedurende de gehele vakantie in dezelfde omgeving blijven. In de practijk zijn de verlangens zowel van de dagrecreant als van de week end- en vakantierecreant vaak precies het zelfde. Vormen van vakantie- en weekendrecreatie. t Het logeren bij familie en kennissen komt nog altijd veelvuldig voor, maar neemt waarschijnlijk relatief af. Werden eertijds hotels of pensions bezocht als men niet naar familie ging, thans zijn er verschil lende andere mogelijkheden om 's nachts onderdak te komen. Vandaar dat de uit breiding van de hotellerie niet evenredig is geweest aan de uitbreiding van het aantal vakantiegangers. Wel kan de laatste tijd een groeiende be reidheid gevonden worden, om de hotelle rie aan moderne normen en nieuwe vakan- tievormen aan te passen. Het kamperen in tent en caravan is de laatste jaren sterk toegenomen. Evenwel is het kamperen geëvolueerd van korte-broek- sport tot een recreatievorm voor volwasse nen. De aantrekkelijkheid van het kampe ren is juist, dat men niet plaatselijk gebon den is en daardoor een grotere vrijheid geniet om te gaan en te staan waar men wil. In onze gecompliceerde en ge- en ver ordende samenleving doet het simpele leven van het kamperen weldadig aan. Bovendien zijn de kosten aanmerkelijk lager dan bij verblijf in traditionele accomodatie. Het aantal kampeerders bedraagt thans reeds meer dan een-derde van het aantal recre anten, dat hotels of pensions kiest. Sterk opgekomen is eveneens het verblijf in bungalows en kampeerhuisjes. De huis vrouw heeft in de bungalow wel iets meer omhanden dan bij de andere vakantievor- men, maar men is bij slecht weer goed ge borgen en een sfeer van huiselijkheid en vrijheid is er aanwezig. Voorts blijken kampeerboerderijen in trek, niet alleen voor jeugdgroepen, maar tevens voor gezinnen. Zij dragen een pri mitiever karakter, maar zijn goedkoper en bieden gewoonlijk een goede mogelijkheid tot contact met de plaatselijke bevolking. Wie komen naar Brabant en waarom, wat zijn de toekomstmogelijkheden? In nationaal kader gezien is Brabant nog geen druk bezocht vakantieoord, wel ver vult het als dagcreatiegebied een belang rijke functie. Hoewel geen statistisch ma teriaal ter beschikking staat, mag toch, me de gezien de uitkomst van een door het C. B. S. ingesteld onderzoek naar de vakantie recreatie in Nederland in 1954, geconclu deerd worden, dat, voor de dagrecreatie Brabant behalve voor zijn eigen bevolking een functie vervult voor de Randstad Hol land, met name voor het zuidelijk deel daar van. Gezien de toenemende verstedelijking van de Randstad en van Brabant zelf, mag verwacht worden, dat de dagrecreatie sterk zal toenemen. Wanneer in aanmerking wordt genomen, dat in 1980 de Brabantse bevolking zal zijn vermeerderd met een 650.000 zielen, die buiten de agrarische sfeer zullen leven en dat nu reeds 33,2 van de Brabantse bevolking in gemeenten groter dan 25.000 inwoners leeft, dient er mede gerekend te worden, dat in de eerst komende 20 jaren de dagrecreatie zich mi nimaal zal verdrievoudigen. Betreft het voorgaande voornamelijk de dagrecreatie, voor wat de vakantierecreatie betreft, meldt het rapport „Vacantiebeste- ding van de Nederlandse bevolking in 1954" interessante feiten. Brabant trekt nog slechts een 5 van het totaal aantal Nederlandse vakantiegan gers, terwijl toch 89 van de Nederlan ders vakantie in eigen landdoorbracht. Ge noemd onderzoek toont ook, dat het groot ste deel .der vakantiegangers in Brabant af komstig is uit de sociale milieus van ar beiders en employé's uit het westen van het land (in west-Brabant 63 en in oost- Brabant 55 Brabanders zelf maakten in west-Brabant 14 en in oost-Brabant 22 van het totaal aantal vakantiegangers aldaar uit. Een groot percentage van hen verbleef bij familie of kennissen. Voorts blijkt uit genoemde publikatie, dat het percentage toeristen, dat reeds meermalen Brabant bezocht groter was dan het lan delijk gemiddelde. Geconcludeerd mag dus worden, dat Bra bant nog slechts door een kleine minder heid als „Vakantieland" is ontdekt. Mede door „vol" raken van traditionele toeristen gebieden elders in den lande, mag ten aan zien van de toekomst zeker verwacht wor den, dat de betekenis van Brabant als va- kantiegebied in nationaal kader aanzienlijk zal toenemen. Bovendien heeft speciaal Brabant, gezien zijn ligging ten opzichte van het Antwerpse wellicht ook van daaruit een nog toenemen de trek van vakantiegangers en dagrecrean ten te verwachten en dan ook op te vangen. Ons gewest kan deze ontwikkeling niet on verschillig afwachten, doch dient de nodige voorzieningen te treffen. Als belangrijk supplement op het reeds geschetste toerisme, zouden we nog willen noemen de „passanten". De ligging van Brabant op de route van Noord-Duitsland en Scandinavië naar België en Frankrijk en van Midden-Nederland naar België en Frankrijk is er oorzaak van, dat vele vreem delingen op hun reis door Brabant komen en er ergens een oponthoud hebben. Uitermate belangrijk is nti de vraag, wat de toeristen in Brabant hopen te vinden. Uit een enquête van de Streek-V.V.V. Bra bants Centrum, in 1956 gehouden, blijkt dat primair het natuurschoonrijke landschap reden van de toeristenstroom is. Natuurlijk trekken specifieke atrracties zoals De Efte ling een groot aantal bezoekers, doch de kracht van Brabant en speciaal van Bra bants Centrum ligt niet in deze vermake lijkheden. Deze zijn namelijk wel uniek, maar niet aan regionale omstandigheden gebonden. Uitbreiding van zwemgelegenheid (o.a. Drunen, Raamsdonk, Waspik en Geertrui- denberg. Red.) in enkele delen van Bra bant blijkt gewenst. De watersport komt sterk op en vraagt de nodige accomodatie. Hoewel primair de rust wordt gezocht, blijken de toeristen prijs te stellen op ver strooiingsmogelijkheden bij minder goed weer en tijdens de avonduren. Hier wordt gedacht aan musea (Wij denken hier o.a. aan een ruime huisvesting van het unieke Waalwijkse Schoenenmuseum. Red.), ten toonstellingen en theaterontspanning. Dat een zekere, niet te grote afstand zou moe ten worden afgelegd is geen bezwaar, hoe wel goede verbindingen met openbare ver voermiddelen in dit verband noodzakelijk zijn. UITSLAG le TREKKING „ST. NICOLAAS-ACTIE" TE SPRANG-CAPELLE. Van van Lotpo. 35170 06789 04581 24751 16889 02702 12846 17658 04034 09917 05027 09189 16581 16011 21115 28218 29658 28512 02301 15611 06809 26341 14816 15828 ORANJE BONNEN. goederenbonnen ter waarde Prijs, f 100.- f 75.- f 50.- f 25.- f 25.- f 25.- f 10.- f 10.- f 10.- f 10.- f 10.- f 10.- f 10.- f 10.- f 10.- f 10.- f 5.- 5.- 5.- 5.- 5.- 5.- 5.- 5.- Lotno. 09236 11345 18202 10851 17565 19420 19334 03024 19389 04183 29871 22337 35158 03248 28302 07636 35338 22303 27945 26189 24374 27840 Prijs, f 5.- f 5.- f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 f 2.50 Prijzen af te halen bij W. KIEBOOM Vrijhoeve-Capelle. Damvereniging' G.E.O. Bovengenoemde vereniging houdt zaterdag 7 dec. a.s. een algemene ledenvergadering in haar clublo kaal. Als voornaamste punten staan op de agenda: verslagen van secre taris en penningmeester en het be spreken van een teeravond. Alle le den worden hier natuurlijk om 7 uur verwacht; het niet bijwonen van deze vergadering wordt beboet met 50 cent. p h DEZE VOORDELEN geniet U in de Rakona Radio Actie waarin gedemonstreerd wordt met de PHILIPS RADIO SERIE 1958 gratis 5 dagen een toestel op proef; een extra hoge prijs voor Uw verouderd apparaat; iedere 25e koper van een radio, het toestel van zijn keuze CADEAU {dit geldt niet voor radio-combinaties); een soepele betaling van alle toestellen. De nieuwe Philips B 5X72 A Serie 1958 Stuk voor stuk zijn deze nieuwe Philips toestellen een welluidend be wijs voor de enorme vooruitgang van de radiotechniek waarin Philips de toon aangeeft. Als U deze toestellen hport spelen, dan pas weet U wat U al jaren mist I RADIO SPECIAALZAKEN: Breda-. Lange Brugstraat 14 (t.o. Raming) Telefoon 35227 Waalwijk: Grotestraat 281 Telefoon 3052

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 7