Bevolkingskwesties Waalwijkse en Langstraatse Courant Uit de Langstraat Afscheid van de heer A. Dees Elshout Waspik Gemeenteraad Geertruidenberg 80e JAARGANG No. 92 VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco P-P. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2009 - Dr. VAN BEURDENSTR. OPGERICHT TEL.-ADRES: ..ECHO" De Vries. Capelle Raamsdoitksveer Geertruidenberg als Hoofd vd. Chr. School te Sprang Sprang-Capelle Druiven kunnen langer bewaard worden, indien men de trossen ophangt en niet op een fruit schaal legt. Een gekleurde siernetel is een liefhebster van de zon; hoe meer zonnestralen zij krijgt, hoe feller haar blad zich zal kleuren. Veel water geven om slap hangen te voorkomen, dus bij warme dagen liever 2 x dart 1 x water geven. Een maal per week m,est. 's Win ters rust deze plant niet, zo dat zij behoefte blijft houden aan warmte en water. Nederland kan bogen op euige ui terst belangwekkende recordcijfers: het is het dichtstbevolkte land van Europa en heeft het hoogste ge boorte-overschot van alle landen van West- en Midden-Europa, Rot terdam is naar binnengelopen ton nage de eerste havenstad van Euro pa en zal, naar het oordeel van Mi nister Mansholt, over 15 jaar New York als zodanig misschien zijn voorbijgestreefd en de eerste haven van de gehele werejd zijn gewor den. Met deze vraagstukken werden wij onlangs geconfronteerd, toen wij deelnamen aan een excursie van planologen en geografen naar Vlaardingen en omgeving. Het eco nomisch leven van deze zeer oude stad is altijd ten nauwste verbon den geweest met de toegang naar de Noordzee. Vóór de eerste wereld oorlog was het de voornaamste zetel van de grote of haringvisserij en de kleine of kabeljauwvisserij in ons land en had toen 20 duizend inwo ners. Na 1920 kreeg het zijn aan deel in de zich snel uitbreidende scheepvaartbeweging van de Nieu we Waterweg, werd tevens haven industriestad en heeft nu 63 duizend inwoners, met het vooruitzicht dat het over een tiental jaren meer dan 100.000 inwoners zal tellen. Als ha venstad komt Vlaardingen nu op de derde plaats, na Rotterdam en Am- stërdsiïii Wie gelegenheid krijgt om de enorme werken, welke langs de oe vers van de Nieuwe Waterweg wor- VcVen en zijn aangelegd, in ogen- schouw te nemen, vooral op het ge- bied van scheepsbouw, olie-trans port en -verwerking, begrijpt, dat deze Rijnmond de hartader is van t economisch leven van Nederland en in de nabije toekomst de poort van Europa mag worden genoemd. Wanneer wij als Nederlanders van zelfsprekend ons verheugen in de groei en bloei van ons voornaamste havengewest, dan mogen wij als Brabanders toch ook wel met recht matige trots wijzen op de economi sche (en culturele) ontwikkeling van onze eigen provincie. Ook van Brabant kan worden getuigd: „Daar wérd wat groots verricht".* Van na ture is het minder gezegend dan t westen van ons land, de bodem is er veel minder vruchtbaar^ de lig ging voor het nationaal en interna tionaal verkeer minder gunstig, maar toch heeft het zijn enorm na tuurlijk arbeidsoverschot bijna ge heel weten op te vangen in een wijdvertakte industrie, welke voor sommige bedrijven even spectacu lair is als die van Holland. De bloei van een gemeente of pro vincie in het algemeen, die van de industrie in het bijzonder, hangt ten nauwste samen met het bevolkings vraagstuk. Het is niet toevallig dat Limburg en Noordbrabant, procen tueel onze meest geïndustrialiseerde provincies, ook het sterkst in bevol king toenemen. Aan een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, getiteld „Bevolking der gemeenten van Nederland op 1 ja nuari 1957", ontlenen wij de volgen de cijfers: De bevolking van Neder land ging van 1 jan. 1950 tot 1 jan. 1957 met 9,28% vooruit, maar die van Limburg en Noordbrabant ver meerderde resp. met 14,51 en 12,76 procent. Voor Zuidholland was dit cijfer 9,15%, voor Noordholland 8,24 procent en voor Utrecht 11,50%. In de drie laatstgenoemde provincies ligt de veelbesproken Randstad Hol land met de centra Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht, waar 36% van de Nederlandse be volking woont, d.w.z. vier miljoen mensen. Dat vooral natuurvrienden de ver stedelijking van dit gebied met be zorgdheid gadeslaan, komt, omdat recreatieterreinen van enige om vang daar ontbreken. We hebben daar, om een aan het Duits ontleen de uitdrukking te gebruiken, een aaneenrijging van „straat- en cul tuurwoestijnen". Noordbrabant en Limburg verkeren in dit opzicht in veel gunstiger conditie. Hier treft men nog heidevelden, bossen en vennen aan. Van de Langstraatse gemeenten staan Drunen en Waalwijk in be volkingsgroei bovenaan, in de laat ste 7 jaren met resp. 16,58 en 16,05 procent, dan volgen Loon op Zand- Kaatsheuvel met 13,81%, Vlijmen met 9,28%, Raamsdonk met 8,75%, Sprang-Capelle met 6,94% en Was pik met 1,32%. De onmiddellijk bij de eigenlijke Langstraat gelegen ge meenten zijn ook aanzienlijk in be volking toegenomen: Oosterhout met 12,22%, Dongen met 12,62% en Geertruidenberg zelfs met 22,24%. Geertruidenberg en Waalwijk heb ben hun gunstige cijfers te danken aan de omstandigheid, dat zij niet alleen een geboorten-surplus had den, maar dat er zich in die twee gemeenten heel wat meer mensen vestigden dan er vertrokken. Raams donk en Wasoik hadden ook wel gunstige geboortecijfers, maar nogal ernstige vertrekoverschotten. De ge meente Drunen dankte haar aan zienlijke bevolkingsgroei bijna ge heel aan de natuurlijke vermeerde ring van haar bevolking. Ten slotte: in de omgeving van de Langstraat is gelukkig nog veel na tuurschoon aanwezig. Laten allen, van jong tot oud. er toe bijdragen dat deze onvolprezen recreatie-ter reinen ook in de toekomst ongerept behouden blijven. Het is speciaal voor een industriële bevolking een levensbelang, dat de binding met de natuur niet verloren gaat. SCHAAKCLUB DE VRIJE PION. Op 25 november 1957 speelde de schaak club De Vrije Pion haar eerste thuiswed strijd in de competitie van de N.-Br. Schaakbond. De tegenstander Caïssa uit Rijen, had haar eerste wedstrijd met gelijke cijfers als De Vrije Pion verloren, zodat bei de partijen er op gebrand waren, elkaar in het bezit van de rode lantaarn te laten. Fel werd er om de bordpunten gestreden. De strijd scheen gunstig voor de plaatselijke vereniging te verlopen, toen na korte tijd de 10e bordspeler dezer vereniging het goede voorbeeld gaf en een winstpunt liet note ren. De 3e bordspeler zorgde in een solide schaakpartij voor versteviging van de voor sprong. De 8e bordspeler liet na een fraaie partij zelfs 3-0 noteren. De 9e bordspeler wikkelde bij een goede stelling niet op de juiste wijze af, waarop de stand spoedig 3-1 was. Jammer van deze verdienstelijk gespeelde partij. Ons 6e bord verkreeg met goed spel overwicht aan materiaal, doch gaf in een moment van schaakblindheid een toren cadeau. Zijn stelling was evenwel zo gunstig geweest, dat deze tegenslag kon wor den verdragen en tot remise werd besloten. Aan het tweede bord wist de tegenstander onze plaatsgenoot een stuk te1 ontfutselen en deze voorsprong tot na de reglementaire 40 zetten te behouden. De daarop gestaak te strijd vertoonde een stand, die Capelle een verliespunt deed noteren. Aan het 4e bord werd onzerzijds door secuur positie spel een pionnenmeerderheid verkregen, die een overwinning inluidde. Stand 4V£ - 2Vl. Aan het 7e bord werd door onze spe ler na een taai en lang gevecht een ver dienstelijke remise geproduceerd. Het 5e bord gaf na langdurige en spannende strijd een materiaaloverwicht voor Capelle te zien, zomede een zenuwslopende strijd van de tegenstander tegen de klok. De laatste zeven zetten moest deze in minder dan één I minuut verrichten. Het werd door hem ge- presteerd, zonder schade aan zijn stelling toe te brengen. Hierop werd door hem re mise aangeboden, hetgeen door onze bord speler bij een betere stelling werd aan vaard. Hierdoor had De Vrije Pion met 5V& winstpunten de strijd in haar voordeel be slist. Het le bord liet een spannende par tij zien, die het laatst werd beëindigd. Bij arbitrage van deze partij bleek Caïssa hier een punt te hebben verdiend. De gedetail leerde uitslagen luiden De Vrije Pion - Caïssa W. Goedhart - P. Jonkers 0-1 J. Benschop - J. Ottevanger 0-1 R. v. Dalen - Dr. M. P. v. Ardenne 1-0 S. Y. Oerlemans - A. Brouwer 1-0 J. v. Tilborgh - C. de Theije 'Va - Vi H. J. Smith - F. Nuijten Vt - V2 W. Kieboom - P. Lochtmans V2 - V2 H. v. Oversteeg J. v. d. Drift 1—0 J. Dekker - C. v. Meel 0 - 1 Dr. C. H. K. Winterwerp- G. Voorsluis 1-0 BEROEPSKEUZE. Dinsdagavond kwam de directeur van 't Interdiocesane Bureau voor Beroepskeuze, de heer H. v. d. Meijden, in het Henricus- gebouw spreken over „De toekomstmoge lijkheden van de kinderen". Voor ouders en jongens van de hoogste klassen een zeer in teressante en belangrijke avond. Er werd ook gelegenheid gegeven voor 't stellen van vragen. BENOEMD. De heer van Assem, momenteel leraar L.O. in onze gemeente, is per 1 jan. 1958 benoemd tot onderwijzer aan de H. George- school te Roosendaal WINKELACTIE. Het bestuur der winkelactie in onze ge meente is over het resultaat zeer goed te vreden. Weer werd een tweede verloting gehouden op 't Heereplein. De drumband Excelsior was ook weer present. Er werd een rondwandeling gemaakt door de ge meente die zeer veel volk op de been bracht. BEROEPSKEUZE. De plaatselijke afdeling van de Interdio cesane Stichting voor Katholieke Beroeps- keuze-voorlichting organiseert dinsdag 10 december om half acht in het Parochiehuis een voorlichtingsbijeenkomst, om de ouders van de 5e en 6e klassen van beide r.k. lagere scholen in de gelegenheid te stellen nader geïnformeerd te worden omtrent de vele mogelijkheden en moeilijkheden rond de school en beroepskeuze van hun kin deren. Op deze avond zal de heer F. van Loon, beroepskeuze-adviseur„ spreken over „De toekomstmogelijkheden van onze kin deren". De ouders zullen tevens ruimschoots de gelegenheid krijgen hun problemen en moeilijkheden in deze, voor te leggen. IN GEERTRUIDENBERG GAAF SPEL VAN BERGS TONEEL. „Daar wérd wat groots verricht" is de titel van een wetenschappelijk en fraai uitgevoerd werk, dat in moderne vorm en handig formaat 'n helder, levend en duidelijk beeld geeft van het Indië van vóór de oor log. Uitgever Elsevier, vr:t„hsterdam 1941. Het ongunstige jaar van verschij ning, vlak vóór de Japanse bezet ting, zal wel de oorzaak zijn dat het, niet de aandacht heeft getrokken, welke het verdiende en nog ver dient! R. K. J. B. A.s. zaterdag zal door de leden van de R.K.J.B. een inzameling gehouden worden van oud papier, oude metalen en andere waardevolle afvalstoffen. De opbrengst hiervan is bestemd voor enkele noodzake lijke verbeteringen die in het parochiehuis moeten worden aangebracht, zoals verlich ting, afscherming ramen, enz. Het actie comité hoopt op aller medewerking, zodat het beoogde doel bereikt zal worden. RESTAURATIE KERK. A.s. zondag zal de algehele restauratie der kerk gevierd worden. Die dag algemene H. Communie der parochianen en om 10 uur een plechtige Hoogmis. In de namid dag zal in het parochiehuis een filmprogram gegeven worden voor de jeugd tot 15 jaar, tegen entree van 35 cent. 's Avonds film voor de ouderen. Ge draaid wordt de bekende film „Sissi AGENDA. Zaterdag competitie tafeltennisclub. Zondag repetitie fanfare café Klerks. Filmprogramma voor de jeugd en oude ren. TONEEL. Voor de toneelliefhebbers zal waarschijn lijk het komende winterseizoen weer het een en ander te genieten zijn. Door de to neelclub van de gemengde zangvereniging ts onder regie van de heer Fr. van Wezel in studie genomen: Wilde Rozen. Door de toneelclub van de R.K.J.B. on der regie van haar technische adviseur dhr. C. Klijn „Huis ten Hove". Verder zal getracht worden om onder auspiciën van Elshout Vooruit nég te bren gen „Kinderen van ons Volk". Met de lei ding hiervan is belast de heer H. Nass, leraar aan de huishoudschool te Drunen. ONDERL. VEEVERZEGERING. Dezer dagen hield de Onderlinge Vee verzekering te Sprang-Capelle haar jaar lijkse ledenvergadering onder leiding van de secretaris-penningmeester A. Wagemakers. De vergadering was maar matig bezocht. Bij de opening werd stilgestaan bij het over lijden van het bestuurslid C. Ramstein te Sprang. De secretaris herdacht hem als een trouw en voorbeeldig bestuurslid en stelde de vergadering voor C. Ramstein als zodanig te blijven gedenken. De notulen der vorige vergadering wer den, na voorlezing onveranderd vastgesteld. Het dienstjaar hetwelk loopt van 15 nov. tot 15 nov., begon met 101 leden, welke 975 stuks vee ter verzekering aanboden. Deze waren gezamenlijk verzekerd voor f 352.450.-. Er werden in het verlopen dienstjaar 20 stuks vee ten laste der ver eniging opgeruimd, waarvan 8 dood, hoofd zakelijk van kopziekte en 2 van miltvuur. Voor de opgeruimde dieren werd uitbe taald f 9,950. -Er werd 4 maal Vl Omslag geheven. De totale uitgaven bedroe gen de som van f 10,634,80 en de ontvang sten f 12.216.11, zodat er een batog saldo was van f 1.581.31. De boeken en beschei den werden nagezien door C. van Beek en P. Nieuwenhuizen in tegenwoordigheid van Commissarissen M. Kuijsten en G. Rek kers. Bij monde van C. van Beek werd ver klaard dat alles in orde werd bevonden. In het bestuur was aan de beurt van aftre den wijk Sprang, waarbij M. Kuijsten werd herkozen en in de plaats van wijlen Ram stein werd gekozen de heer C. van Beek. Na het bespreken van de maximum schat tingswaarde, welke, werd gehandhaafd op f 550 met 100 uitbetaling, werd de pre sentielijst nog voorgelezen en naar aanlei ding daarvan de boeten bij absentie op de vergadering vastgesteld op f 1. - Na nog enkele gestelde vragen te heb ben besproken, werd de vergadering met de beste wensen voor de leden en de vereni ging, door de secretaris gesloten. Totaal 5V2-4V2 De Vrije Pion speelde aan de even bor den met de witte stukken. SINTERKLAAS BIJ K.A.B. Zondagmiddag was Sint Nicolaas te gast bij de K.A.B. in Waspik. In het vereni gingsgebouw (café C. van Iersel) waren een kleine driehonderd kinderen aanwezig, die de H. Man een hartelijk welkom toe zongen. Met gulle hand deelde de Sint aan elk kind een stukje speelgoed en wat lek kers uit. KLASLOKALEN IN GEBRUIK GENOMEN. Bij de r.-k. lagere meisjesschool zijn op de speelplaats drie noodlokalen gereed ge komen en in gebruik genomen. Eén lokaal wordt gebruikt voor de kleuters, terwijl de twee andere lokalen bestemd zijn voor de lagere meisjesschool, waarvan twee klassen tijdelijk bij de firma Kloosterman waren ondergebracht. VOETBAL. Waspik - White Boys 1-0. De plaatselijke derby tussen de White Boys en Waspik, welke zondag j.l. werd gespeeld is geëindigd in een 1-0 over winning voor de White Boys. Ongetwijfeld zou een gelijk spel de verhouding beter hebben weergegeven. De ploegen waren volkomen aan elkaar gelijk. Nu eens was Waspik iets in de meerderheid, dan weer lanceerden de White Boys enkele aanval len op het doel van de tegenpartij. Zo golf de het spel regelmatig op en neer en wer den er om beurten enkele scoringskansen onvoldoende benut. Toch waren deze sco ringskansen niet zo heel talrijk. Het bleek al gauw dat er twee sterke verdedigingen in het veld stonden, waar de voorhoedens niet veel tegen in te brengen hadden. Bij White Boys was stopperspil Jan de Zeeuw de centrale figuur in de achterhoede. Deze jonge speler, flink uit de kluiten gewaseen, beschikt over goede balcontrole, terwijl hij met ferme trappen en speciaal met doel treffend kopwerk, resoluut de aanvallen van de tegenpartij onderbreekt, en zijn eigen voorhoede telkens weer aan het werk zet. Een dergelijke speler stond ook bij Waspik in de achterhoede opgesteld, nl. de back Ad Smits. Het enige doelpunt van de wedstrijd werd gescoord door Piet Kuijten, toen de tweede helft ongeveer een kwartier oud was. Het ontstond door een foutje in de achterhoede van Waspik. Ook voor rust had White Boys het net van Waspik al eens ge vonden, maar de goedleidende scheidsrech ter had hierbij buitenspel geconstateerd. Vooral in het laatste halfuur van de wed strijd werden de zaken aan beide kanten nog eens stevig aangepakt. Maar verder dan enkele aanvallen, die overigens niet zonder gevaar waren, kwam men niet. Over het geheel genomen was het een prettige wedstrijd. Weliswaar geen groots voetbal, maar, en dat is belangrijker, zeer sportief. Bergs Toneel gaf het afgelopen weekein de in het parochiehuis te Geertruidenberg een tweetal opvoeringen van Ghéons „Ge- nesius", een dramatisch spel dat de beke ring behandelt van de heidense toneelspeler Genesius, die op bevel van keizer Diocleti- aan de rol van de christenmartelaar Adria- nus moet spelen. Om artistieke redenen zoekt Genesius contact met de nieuwe sekte der Christenen en wordt door hun ideolo gie gegrepen en hij eindigt z n leven als martelaar. Naast Genesius heeft Ghéon n aantal figuren uit de wereld van het toneel en het keizerlijke hof gecreëerd om zijn spel in de werkelijkheid van het toenmalige Romein se leven te plaatsen. Genesius spelen is geen gemakkelijke op gave. Is enerzijds het thema belangwekkend en dramatisch aantrekkelijk, anderzijds is de taal op vele plaatsen gekunstelden van een moeilijke verstaanbaarheid. Dit spel eist bovendien weelderige decors en kle ding. Ondanks zekere tekortkomingen, wat dit laatste betreft, heeft Bergs Toneel het publiek een zeer te waarderen vertolking van dit spel gebracht. Genesius zelf heeft vanuit zijn opvatting omtrent de rol een goed volgehouden en doorspeelde vertolking gegeven. Wij moeten toegeven dat het plastisch uitbeelden van een geestelijke ommekeer, zeker waar de schrijver de acteur weinig kansen geeft, een zware opgave is. Wellicht zou dit pro ces sterker kunnen worden gespeeld, met meer innerlijke zeggingskracht en minder oratorische en exclamatorische accenten. De vrouwelijke hoofdrol, Poppea, miste de slangachtige geslepenheid en de fijne nu ancering van voorgewende en echte gevoe lens, zoals Ghéon haar die in zijn stuk mee geeft. De hier gespeelde Poppea bespeelde mm- der registers; zij was een andere als Ghéon 1 heeft getekend. Dit aanvaardend kan men S ook voor haar spel veel waardering hebben. Ook Diocletiaan voldeed goed; zijn optre den had wellicht iets aanstelleriger, satani- scher mogen zijn. Een zeer goede vertol king bracht Rufijn, de doorgewinterde hof- intrigant met zijn bekeken gebaartjes en manieren. Polichinel had voor zijn optreden een open doekje verdiend, hij was uitstekend. Op dit moment viel het op, dat deze man over een zeer beschaafde en verzorgde spraak beschikt, iets wat men niet van alle spelers zeggen kan. Voorts zagen we een goed getypeerde Pólydorus, een oprechte Albina en een ontledigde Felix in zijn fi guur althans, maar met wat te weinig in nerlijke overtuiging. Ook de kleinere rollen van Julia, Hermes, Triphon en Belisaar werden verdienstelijk vertolkt. De mise en scène van de twee eerste bedrijven verdient niets dan lof; de oplossing van het décor probleem voor het derde bedrijf was min der gelukkig, wat zich onmiddellijk deed gelden in de mise en scène. Over het alge meen verliep het spel erg vlot en speelde men met overtuiging. Daarom mag men des te meer waardering hebben voor deze al leszins bevredigende opvoering. In ons verslag van de afscheidsavond van de heer Dees als hoofd van de Chr. School, in ons nummer van j.l. maandag, gaven wij een overzicht van de verschil lende sprekers. Hieronder volgt een korte samenvatting van het dankwoord van de heer Dees. Het is met gemengde gevoelens, aldus de heer Dees, dat ik deze avond ben tege moet getreden en voor U sta. Onze gedach ten vermenigvuldigen zich als wij terugzien op een periode van 30 jaar. Wat is er veel veranderd en wat het huidige betreft: een huivering is in ons die wij niet weg kunnen werken, nu wij worden losgerukt van het werk waarmee wij in 30 jaar hecht zijn vergroeid. Het' heeft veel gekraakt en ge zucht, en het scheurt nog, om los te komen van het werk dat de taak werd van ons leven. Het doet spr. goed dat er deze avond mensen zijn die even kwamen om afscheid te nemen en waarderende woorden te spre ken. Het is heel aardig dit te horen, zegt de heer Dees, maar dit verandert niet, dat het toch bloemen zijn op de doodskist van mijn werk. Er is niets bestendigs hier be neden, alles verandert en wankelt, maar daar boven, Goddank, daar blijft eeuwig en onveranderlijk het Woord van onze God; dat was er eer ik er was en zal er zijn als ik er niet meer ben. Dat troostte spr. in droeve dagen en sterkte hem in moeite. Spreker dankt allen voor de vriendelijk- heid in het dagelijkse leven hem bewezen, j Het bestuur voor de vele vrijheid die hij i had, het personeel voor de onverflauwde ijver en voor het harde werken in de school Wij zijn niet hier gekomen om mense lijke deugden te eren, maar om God te danken, Die hem al die jaren in staat stelde zijn werk te doen. Hier moeten we neer knielen, aldus de heer Dees, het hoofd ge bogen, om te smaken de vergiffenis voor zonde en tekortkomingen. Hier wensen we ook het wierookvat van onze dankbaarheid te zwaaien, voor alles wat wij van God mochten ontvangen. Een persoonlijk woord richtte de heer Dees vervolgens aan het adres van de in specteur van het lager onderwijs de heer Ubachs, die wegens ziekte hier niet aan wezig kon zijn en wenst hem zo mogelijk beterschap toe en berusting. Verder dankt de heer Dees de sprekers Ds. Bakker en Ds. Bos en de heer Polder vaart, collega's en afgevaardigden van be sturen der buurtscholen; het doet spr. bij zonder genoegen dat deze allen hier tegen woordig waren, want het doet hem pijn door wettelijke bepalingen nu opzij gezet te worden. Ook de plaatselijke commissie voor Veilig Verkeer dankt de heer Dees voor haar tegenwoordigheid en voor de prettige samenwerking, waarna hij een enkel woord richt tot de ouders en verder herinnert aan de vele cursussen die hij in de voorbije jaren gaf in verschillende plaatsen tot in de verre omgeving, in land- en tuinbouw, bijenteelt, landbouwbedrijfsleer, enz. Dat spr. deze avond geen afscheid kan nemen in een ruim en nieuw schoolgebouw spijt hem meer dan hij zeggen kan; spr. hoopt het nog te beleven en te kunnen bij wonen dat een nieuw schoolgebouw ge opend wordt. Het personeel der school, zo gaat het scheidende hoofd verder, is bezield met een sterke drang om het beste voor het kind te vinden. Hij dankt het personeel voor alles wat het voor de school deed, voor de werkkracht en toewijding, en ook voor het prachtige cadeau. De heer Dees staat dan breedvoerig stil bij het onlangs verschenen rapport van de door Prov. Staten van Noord-Brabant in gestelde commissie tot onderzoek naar de resultaten van het onderwijs op de lagere scholen in de provincie, waarbij de scholen uit de gemeente Sprang-Capelle bovenaan staan, waarvoor hij verschillende cijfers uit het rapport noemde. Dan richtte de heer Dees zich tot zijn opvolger, het nieuw benoemde hoofd, de heer Overveen, die hij feliciteert met zulk een school, al blijft er nog genoeg te ver anderen en verbeteren. In het rapport is één cijfer dat spr. slecht bevallen is, n.l. dat in Sprang-Ca pelle meer dan de helft van de leerlingen uit kleine gezinnen komt. Het doet spr. onzegbaar leed thans te moeten scheiden van een taak die hij meer dan 30 jaren heeft vervult. Wij gaan nu heen; zullen we elkaar nog weerzien hier op aarde, vraagt spr. Misschien hier niet meer, maar hierboven dan? De heer Dees besluit zijn dankwoord met de getuigenis Al gaat het ook door een dal van schaduwen des doods, ik zal niet vrezen, want Gij zijt met mij, Uw stok en Uw staf vertroosten mij, want„Ik weet aan Wien ik mij vertrouwe, enz. Tot slot betrad nog het spreekgestoelte de vroegere trouwe dienstbode van de fam. Dees, mevr. Braspenning, die in een op rijm gestelde afscheidsgroet dank bracht voor de prettige jaren in het gezin van de heer Dees doorgebracht. Op verzoek van de voorzitter ging de heer Dees voor in dankgebed, waarna de aanwezigen het scheidende hoofd de hand drukten ten afscheid. Bij de vele goede wensen die de heer Dees deze avond werden aangeboden, voe gen wij ook gaarne de onze en wensen hem nog vele jaren in goede gezondheid toe. - De afscheidsavond van de oud-leerlin gen zal naar wij vernemen plaats hebben in de Chr. School, op donderdag 12 de cember, waar alle oud-leerlingen worden verwacht. GEEN VERGOEDING TANDARTS-KOSTEN. De ziekenfondspatiënten zullen geen vergoeding krijgen van de kosten die zij tij dens 't tandartsen-conflict hebben gemaakt tenzij hun ziekenfonds de terugbetaling wil boeken voor rekening van zijn aanvullings fonds. Een voorstel om de tandartskosten te res titueren heeft in de Ziekenfondsraad de vereiste tweederde-meerderheid niet kunnen halen. De uitslag van de stemming was 18 voor en 13 tegen. Dinsdagavond kwam de voltallige raad der gemeente Geertruidenberg in openbare vergadering bijeen. De agenda omvatte een 20-tal punten, waarvan de meeste zonder op- of aanmerkingen onder de hamer door gingen. De notulen van de openbare- en be sloten vergadering van 11 september 1.1. werden goedgekeurd. De heer Simons vroeg de punten van de rondvraag der vo rige vergadering te bespreken, waarop de voorzitter voorstelde dit te doen op de ver gadering van 18 december a.s. waarop de begroting ter tafel zal komen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van de heer Jansen uit Ooster- i hout om bij te dragen in zijn studiekosten. De raad besliste hierop afwijzend, daar hij niet voldoet aan de voorwaarden die de be treffende regeling stelt. Omtrent het volgen de ingekomen stuk ontspon zich een leven dige discussie. Het betrof een schrijven van Ged. Staten waar-in de hogere ambtenaren ter secretarie (secretaris en ontvanger) een hoger salaris in 't vooruitzicht wordt ge steld. De heer Schot betoogde;- met klem dat hierdoor weer een wanverhouding wordt geschapen ten aanzien van de sala rissen der lagere ambtenaren. De verhou dingen liggen toch al scheef, waar zoals in kleinere gemeenten gecombineerde functies voorkomen. Door deze salarisverhoging wordt het onrecht nog vergroot, aldus dhr. Schot. De heer Hartong stelde voor het Centraal overleg attent te maken op deze wanverhouding, waarop de voorzitter voor stelde dan een motie in te dienen. Deze werd verschoven naar de rondvraag. Voorts las de voorzitter een ingekomen stuk van het Min. van Binnenl. Zaken voor waarin mededeling werd gedaan dat de uit kering uit het Gemeentefonds van f 27.870 over 1957, voor 1958 was vastgesteld op f 28.458. De heer Bots had medegedeeld zijn be noeming als regent der Sted. Godshuizen te aanvaarden. De begroting woningbedrijf 1957 en de gemeentebegroting 1958, die met een te kort van f 16.000 sloot, werd zonder plichts- pleging goedgekeurd. In de begrotingscom missie werden na stemming benoemd de he ren Schot, van Boxel en van Erk. Hierna gingen een 10-tal agendapunten zonder op- of aanmerkingen, onder de ha mer door. Het betrof o.a. wijziging gemeen tebegroting 1957, begroting Sted. Godshui zen 1958 en vaststelling vergoeding kleuter onderwijs. In de woonruimtecommissie werden her benoemd de heren J. Bots, A. Dupont, C. de Voogt, P. van Dongen en A. Boogers. Omtrent het geven van namen aan nieu we straten in het uitbreidingsplan ontstond enig verschil van mening. Het betreft hier de Elftstraat, Zalmstraat en de Steurstr., genoemd naar de vissen waaraan G'berg eertijds haar welvaart dankte. De heer Har tong was van mening dat de naam Elftstr. al gauw tot Elfstraat zou verworden, te meer daar er ter plaatse al de naam Elf huizen voorkomt. Het plan werd in beraad gehouden. De drie volgende agendapunten werden zonder meer aangenomen en begon men aan de rondvraag. De heer Schot diende zijn motie in waar in hij stelde geen bezwaren te hebben tegen de betreffende salarisverhoging; daar zij echter een wanverhouding schept, ver zoekt hij B. en W. maatregelen te nemen om ook de salarissen der middelbare en lagere ambtenaren te corrigeren. Deze motie werd bij acclamatie aangeno men. De heer Simons vroeg of er een moge lijkheid bestond om nu reeds een fonds of iets dergelijks te stichten met het oog op het in 1963 te vieren 250-jarig bestaan der stad. De voorzitter antwoordde dat het wel erg moeilijk zou zijn aan de benodigde gelden te komen. Men zal zich beraden. De heer van Boxel vroeg naar de gang van zaken in de zwembad-kwestie. De voorzitter vond de tijd om te spre ken nog niet aangebroken; hij zegde toe dit in de volgende vergadering te doen. De heer Jansen merkte naar aanleiding hiervan op, dat hij er prijs op stelde eens in het openbaar te verklaren dat vertegen woordiging van een stadgenoot in de Ge deputeerde Staten hem niet onvoordelig voorkwam, noch in deze noch in andere zaken. Men overwoog hierna de mogelijk heden omtrent vertegenwoordiging in de G.S. bij de komende verkiezingen. De heer van Erk vestigde de aandacht op het feitdat een bepaald bedrijf ter plaatse meermalen een gemene lucht verspreidt. De voorzitter die deze kwestie met het betrokken bedrijf had besproken zal op nieuw in overleg treden om tot bezwering van het euvel te komen. De heer Hartong informeerde nog naar de stand van zaken omtrent de brug over de Donge. Ook ditpunt zal in de volgende vergadering worden besproken. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 9