Waalwijkse en Langsiraais Sun balm Wegwijs door hei land I TTI [EZ3 Snuif eu wrijf fTjnj In één nacht Uw handen i gaaf en zacht i VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij An to on Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 94 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 UITERST BELANGRIJKE AGENDA TROK BEDROEVEND WEINIG BELANGSTELLING Bestuursvoorstel inzake gemeenteraadsverkiezingen ondanks veel kritiek toch aangenomen. KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Wanneer straks de gemeente raadsverkiezingen weer ach ter de rug zullen zijn, dan zal men, als gewoonlijk, weer van alle kanten kritiek horeni over de wijze waarop de afd. Waalwijk van de K.V.P, gemeend heeft aan de candidaatstelling en ver dere voorbereiding van deze verkiezing leiding te moe ten geven. Maar als men, zoals j.I. maandag, op de algemene ledenvergadering volop ge legenheid krijgt over deze aangelegenheid zijn mening kenbaar te maken en even tueel een andere regeling hiervoor aan te bevelen, dan benut men die gelegenheid niet en laat het bestuur met een handjevol leden deze taak maar opknappen. De bestuursleden meegerekend waren maandagavond in Thalia slechts 'n 20-tal K.V.P.-leden aanwezig, over welke bedroevend slechte 'opkomst de voorzitter, de heer F. Smolders, zijn spijt uitdrukte. Burgemeester Teijssen had be richt gezonden dat hij meende met hét oog op de candidaatstel- ling Prov. Staten, die in deze vergadering behandeld zou wor den, beter deze vergadering niet te kunnen bijwonen, zodat de le den zich vrijer over dit punt uit konden spreken. De voorzitter memoreerde dat het ledental, dat in 1956 ruim 1500 bedroeg, over 1956/57 tot 1295 was teruggelopen. De klei ne, doch actieve groep jongeren, die zich gevormd had, noemde spr een verblijdende aanwinst. Men kan zich met 18. jaar reeds hiervoor opgeven en tot 30 jaar kan men lid van de Jongeren groep blijven. Nadat de waarnemend secre taris, de heer Dumoulin, voor lezing van de notulen had ge daan, merkt de heer A. Pullens op dat hij hierin miste de door hem tot 'het bestuur gerichte aansporing om in de stille tijd alle krachten aan te wenden aan versterking van het ledental. Hij heeft van' enige actie niets ge- merkt De voorzitter verzekert hem dat het bestuur niet stil heeit gezeten. Er is heel wat werk ver zet en het zal steeds zijn best blijven doen. Uit het verslag van de ïien- ningmeester, de heer Duijvelaar bleek dat er een batig saldo was vani 458.42. De heer A. Pullens, die zitting had in de controlecommissie, had er bezwaar tegen gemaakt dat deze controle een uur voor de vergadering werd gehouden. Deze had z.i. veel eerder kunnen gebeuren en daarom had hij er niet aan meegedaan. De voorzitter zei dat het bij diverse verenigingen vlak voor de vergaderingen gebeurde en dat men zelfs geen uur nodig had om die paar bladzijden te con troleren. Hij meende dat men over dergelijke futiliteiten niet moest redetwisten en zou in het vervolg gaarne met deze opmer king rekening houden. De heer v. d. Wiel deelde daar op mede bij gehouden controle alles in orde te hebben bevon- d6Het financieel verslag werd hierna, onder dankzegging uan de penningmeester goedgekeurd. Door de heer Dumouhn werd vervolgens het Jeugdprogram van de K.V.P. Jongerenorgani satie aangeboden. Alle aanwezi gen ontvingen n exemplaar van dit program, terwijl 22 afschrif ten hiervan aan het bestuur uit gereikt werden, met verzoek deze aan de a.s. candidaten voor de gemeenteraad ter hand te stellen. De voorzitter deed de toezeg ging dat het bestuur dit program érnstig zou bestuderen en nagaan in hoeverre het kon worden aangepast aan het algemeen pro gram voor gemeenteraadsverkie zingen van' de partijleiding in Utrecht. Het bestuur moet, zo lang het nog geen kennis van dit program heeft genomen, zijn standpunt hieromtrent nog na der bepalen. Nieuw reglement voor gemeenteraadsverkiezing. Het belangrijkste agendapunt vormde ongetwijfeld 't bestuurs voorstel een nieuw reglement vast te stellen ter voorbereiding van de gemeenteraadsverkiezin gen. De voornaamste artikelen uit dit nieuwe reglement werden reeds in ons blad van 2 dezer afgedrukt. De voorzitter zei dat het be stuur zich lang over deze kwes tie beraden heeft. Evenals dit ook in andere steden geschiedde, wilde men streven naar eenheid onder de katholieke bevolkings groepen bij. het samenstellen van een candidatenlijst. Deze lijst moet een afspiegeling zijn van alle bevolkingsgroepen, die hier op, naar gelang hun sterkte, moeten vertegenwoordigd zijn. Het gehele katholieke volksdeel moet aan deze lijst zijn stem kunnen geven en versnippering en daardoor verlies van stemmen door wilde lijsten dient daardoor te worden voorkomen. Naar spr.'s mening was de ontworpen regeling de democra tie in perfectie. Wie de voorstellen fout acht, dient tevens andere wegen aan te geven om tot het doel te ge raken. De beoogde samenwerking op het politieke vlak van alle ka tholieken werd dezer dagen ook door mgr. Bekkers op een ver gadering in Tilburg bepleit. Nadat de voorzitter er nog op gewezen had dat bij de volgende verkiezing het aantal gemeente raadsleden van 15 op 17 wordt gebracht, deelde hij mede die dag een langdurig onderhoud te heb ben gehad met de heer A. Pul lens, gemeenteraadslid, die te gen de" voorgestelde regeling ver schillende bezwaren had aange voerd en nieuwe voorstellen hiertegenover had gedaan. Deze kwamen in het kort hier op neer dat de in art. 7 bedoelde adviescommissie, die de volgor de vaststelt waarop de voorlopi ge candidaten op de groslijst ge plaatst, niet uit 11, maar uit 24 leden zal bestaan. Voorts dat in art. 10 (waarin wordt bepaald dat een candidaat die 10 meer stemmen op zich verenigt dan de vóór hem ge plaatste candidaat, voor elke 10 één plaats opschuift) dit percentage van 10 vervalt of wordt verlaagd tot 5 En tenslotte zou de heer Pul lens de politieke adviescommis sie (art. 8) geen bindende op dracht omtrent de samenstelling van de candidatenlijst willen geven. De voorzitter zei over deze op vattingen van de heer Pullens met liet bestuur van gedachten te hebben gewisseld. Het heeft alle waardering voor diens af wijkende mening en zs^iet be twisten dat er iets goeüs in zijn gedachtengang zit. Maar op zijn laatste suggestie, n.l. het losla ten van een bindende opdracht aan de politieke adviescommis sie kan het bestuur onder geen voorwaarde ingaan. Deze rege ling is gemaakt in afspraak en in 'overeenstemming met vijf standsorganisaties. Die afspraak is voor het bestuur bindend. Als de vergadering niet met het bepaalde hieromtrent in art. 8 accoord zou kunnen gaan, dan zou daarmede geheel de voorge stelde wijziging van de baan zijn en zouden de verkiezingen van 1958 moeten gehouden worden onder de oude bepalingen van 1933. Over de beide andere be langrijke wijzigingen valt naar spr!'s mening wel te praten. De heer Pullens memoreerde allereerst de totstandkoming van de R.K. Staatspartij en later' van de R.K. Volkspartij, waarbij de oprichters zich vooral ten doel stelden een dam op te werpen tegen communisme en socialis me. Zij hebben zich nooit voor gesteld dat alle katholieken lid van hun partij zouden worden, doch wel hebben zij willen be vorderen dat alle katholieken ook katholiek zouden stemmen. Dat moet ook in Waalwijk het doel zijn. 'Dat de P.v.d.A. vorige keer 2 zetels kreeg in plaats van 1, was de schuld van moeilijk heden, ontstaan in de K.V.P., waarbij de P.v.d.A. de lachende derde werd. Z.i. hadden de leden van de K.V.P. door deze nieuwe wijzigingen nog minder vrijheid van stemmen en de vele katho lieken buiten de K.V.P. konden helemaal geen invloed uitoefe nen, tenzij met vrije lijsten. Spr.'s drijfveer voor zijn af wijkende voorstellen was niets anders dan zijn rechtvaardig heidsgevoel. De willekeur in de bestuursvoorstellen zouden de K.V.P. z.i. ondermijnen en het resultaat zou zijn dat de P.v.d.A. straks nog meer zetels gaat win nen. Zijn voorstellen, die aan 't karhkter van de bestuursvoor stellen weinig veranderden, zou den naar zijn mening de leden, zowel als de katholieke nïet-le- den van de K.V.P. meer bevre digen. De voorzitter herhaalde dat het bestuur oprecht van mening was met zijn voorstellen de ver broken eenheid te herstellen. Niet alleen vanwege de afspraak met de standsorganisaties, kan het bestuur de voornoemde wij zigingen van de heer Pullens niet overnemen, doch ook omdat het van mening is dat de aange geven weg de beste oplossing zal geven. De heer Meijs uitte zijn vrees dat de voorstellen van het be stuur niet de beoogde eenheid zouden brengen, doch dat de rechten van de kiezers er door zouden worden aangetast. Spr. achtte het niet juist en niet de mocratisch dat men tevoren de zetels ging verdelen. Elke groe pering diende de konsekwenties te aanvaarden, dat zij zoveel, ze tels krijgt als door de kiezers wordt uitgemaakt. De midden stand, door hem vertegenwoor digd, wil die konsekwentie wel accepteren. De gekozenen moe ten een afspiegeling zijn van de wil van de kiezers die hen hun vertrouwen schonken. Laat de volgorde on de groslijst eventu eel door loting bepalen en ieder een het recht geven met voor keurstemmen gekozen te wor den. Dan krijgt men een juiste afspiegeling van de wil der kie zers. Geen der zittende raadsle den had z.i. het recht een zetel te eisen en ook de K.V.P. mag niet laten uitmaken hoe de sa menstelling zal zijn. Mocht het bestuursvoorstel toch aangenomen worden, dan hoont spr. dat het aan de ver wachtingen mag beantwoorden en hij zal de laatste zijn die er zich tegen zal verzetten, doch hij meende zijn zienswijze hierover toch even naar voren, te moeten brengen. De voorzitter vond het heel spijtig dat de heer Meijs thans met deze ernstige bezwaren is gekomen, terwijl hij toch bij'het overleg met de standsorganisa ties betrokken is geweest en toen geen bezwaren tegen de bestuurs voorstellen heeft gemaakt. Deze doch hij vond het fout dat er de vrije wil van de katholieke kie zers geheel door werd uitgescha keld. Hij vreesde hiervan nog meer strubbelingen. De genoem de vijf standsorganisaties zou den de zaak indelen, ook voor de andere groepen en dat achtte spreker onjuist. Van de circa 6000 katholieke kiezers in Waal wijk zijn er meer dan, 4000 geen lid van de KVP en hebben dus geen enkele invloed meer. Dat neemt men niet, aldus spr. Als iedere katholiek lid van de KVP was, zou de voorgestelde oplos sing ideaal zijn, maar thans heeft men jammer genoeg met de prak tische mogelijkheden rekening te houden. Spr. vraagt zich af of men de gemeenteraadsverkiezin- I gen niet geheel vrij zou kunnen laten en alleen de verkiezingen voor de Tweede Kamer en Prov. Staten zou regelen. Er zijn ge meenten waar dit nog vrij goed gaat. Ieder ijvert daar voor zijn eigen groep en na de stemming wordt de strijdbijl begraven en vormt men één katholieke frac tie. Indien de contributie van 2.50 voor soibmigen een be zwaar zou zijn, zou spr. 'n split sing in overweging willen geven in volwaardige leden ad 2.50 en leden van een soort kiesco- mité voor de gemeenteraad, die b.v. 50 cent betalen. Spr. vond het jammer dat men pas zo laat met deze voorstellen kwam, nu er geen tijd meer rest om voor de verkiezingen nog wiizigingen aan te brengen. De voorzitter meende dat men, door de gemeenteraadsverkie zingen vrij te laten,' de klok een eind terug ging zetten. Van ho gerhand wordt door de KVP ge propageerd om in die plaatsen waar de P.v.d.A. aan de verkip- zingen meedoet, ook de KVP baar actie zou ontplooien. Een splitsing in hele en haWe leden zouden de hogere partiiinstan- ook niet goedkeuren. Er zijn •plaatsen waar vriie verkiezingen goed verlopen, doch in andere bezwaren konden, volgens af- spraak binnen een bepaalde ter- gemeenten geeft 't vaak een ru- rrmn h'ii brt Bestuur worden in- "c zonder einde. Spr. zou niet mijn bij het bestuur worden gediend en door de Midden standsorganisatie is dat niet ge daan. Daarom verwonderde het spr. thans van de heer Meijs te horen dat deze de rechten van de kiezers hierdoor beknot acht te en dat de zetels buiten hen om werden toegewezen. Hij meende dat ook de heer Meijs er wel van overtuigd zou zijn dat het op de oude manier niet verder mocht gaan. De be doeling was dat alle katholieke bevolkingsgroepen, naar gelang hun sterkte, op die ene lijst aan hun trekken zouden komen. De verdeling betrof dus alleen de groepen, niet de namen der can didaten. Omtrent de voorkeur stemmen gelden de algemene voorschriften voor de gemeen teraadsverkiezingen van de KVP. Welke betekenis zouden de be moeiingen van de KVP nog heb ben als het kiezen met voor keurstemmen vrij gelaten werd. Het had dan geen zin meer om op de groslijst te stemmen. Bij de stemming voor de groslijst kan men trouwens wel door voorkeurstemmen een of meer plaatsen opschuiven, zodat de KVP-leden wel degelijk iets te vertellen hebben over de uitein delijke samenstelling. De heer Meijs wilde nog even opmerken dat hij van mening was 'dat er na de eerste bespre king met de standsorganisaties nog een vergadering zou volgen om de bezwaren te bespreken. Zijn bezwaren waren trouwens reeds langer aan de voorzitter medegedeeld, zodat deze ze van avond niet onverwacht hoorde. Spr. handhaafde zijn bezwaren. De heer v. Kol vond de con tributie van 2.50 per jaar, vooral voor de gezinnen waar van er meerdere lid konden zijn, bezwaarlijk. De voorzitter merkte op, hoe wel deze kwestie niet aan de or de was, dat de contributie van de KVP de laagste was van alle politieke partijen. Deze contri butie wordt van bovenaf opge legd, zodat de plaatselijke afde ling daaraan weinig veranderen kan. Er wordt zoveel aan min der belangrijke zaken uitgegeven dat 2.50 per jaar voor een zaak als de katholieke eenheid geen bezwaar mocht zijn. De heer v. Heeswijk gaf als zijn mening te kennen dat het voorgestelde nieuwe reglement theoretisch een prachtig stuk werk is, voor de goede bedoeling waarvan hij alle respect had, durven adviseren de voorstellen van de heer v. Heeswijk over te nemen. Een nadere verduidelijking door de voorzitter toonde aan dat met „vrne beroepen" al die genen bedoeld werden, die niet tot een der genoemde standsor ganisaties behoorden, zodat ie dereen als candidaat zou kun nen worden voorgedragen. De heer Drs. de Vries herin nerde er aan hoe 30 iaar geleden op speciale aandrang van pas toor v. Riel. besloten was. dat de R.K. Kiesvereniging leiding zou geven bij de raadsverkiezingen, daar het anders tot dezelfde to nelen zou kunnen komen als in andere plaatsen. Niettegenstaan de de vele bezwaren mocht men naar ziin mening de raadsver kiezingen niet loslaten. De bezwaren werden door de vorige sprekers nog enkele ma len nader toegelicht en door de voorzitter met tegenargumenten bestreden, zonder dat men el kaar kon overtuigen. De voorzitter bleef van me ning dat de bestuursvoorstellen de beste oplossing inhielden, doch| als straks toch de praktiik anders uitwijst, dan heeft hei bestuur het gedaan, vooral bij die honderden die on deze be- langrüke vergadering afwezig ziin. Het. is beschamend dat bui ten het hestimr slechts 13 leden hun medeleven tonen met een zaak die de gehele bevolking raakt Hij bad veel meer resnect voor ben die bier de bestuurs voorstellen bekritiseerden, dan voor de weshliivers. die dat ach teraf nog zullen doen. Toen de voorzitter tenslotte het voorstel van de heer Pullens, om de adviescommissie van 11 tot 24 leden uit te breiden, in stemming bracht, bleek de stem- menverbondlns juist verdeeld, (10 tefen 10). Er was tweederde meerderheid nodig, zodat dit verworpen was. Het voorstel van de heer Pul lens om een candidaat die 5 mleer stemmen haalde dan zün voorganger, een plaats on de grosliist op te schuiven in plaats van voor elke 10^. werd aan genomen met 17 stemmen voor. Het nieuwe reglement van bet bestuur, behoudens de wüzifing van 10 in 5 werd tenslotte met 16 stemmen voor aangeno men. Voor de Provinciale Staten werden hierna als candidaten gesteld de aftredende statenle den van deze kring.; de Edelacht bare heer Teijssen, burgemeester van Waalwijk, en de heer Kamp uit Drunen, terwijl hieraan nog werden toegevoegd de heren Melis, voorzitter van de R.K. Middenstandsver. te Waalwiik en Chr. v. Hernt, een vooraanstaan de figuur in landbouw- en wa terschapskringen te Herpt. De besprekingen over te voe ren propaganda-actie konden door het geringe bezoek niet vol ledig aan hun doel beantwoor den, doch er kwamen uit de aan wezigen toch diverse hoopvolle toezeggingen, zodat binnenkort een bijzondere activiteit van de plaatselijke afdeling verwacht kan worden. De heer Pullens verklaarde aan het slot der vergadering nog dat hij tegen de bestuursvoor stellen had gestemd, doch zich volkomen bij de meerderheid zal neerleggen en dat hij oprecht hoopte dat de nieuwe regeling een volledig succes zou blijken en de donkere wolken, die hij meende te zien, niet zullen ko men opdagen. De voorzitter kon deze opmer king ten zeerste appreciëren en sloot vervolgens deze weliswaar slecht bezochte, doch zeer geani meerde vergadering. De A.N.W.B. zorgt er voor, dat U blindelings de weg kant vinden. üw Rheumatisehe Pijnen wijken voor eon bloedzuiverende kuur. Met Kruschsn Salts iedere dag die kleine dosis. CHO WHEIZIHDEN ÜLfiT LEDEIHADEM H.U.P. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg: met „Deze wegwijzer moeten jullie een klein beetje gedraaid neerzetten, dan komen de armen juist in de goede stand", merkt de inspecteur van de A.N.W.B.-wegwijzer- dienst op, wanneer twee stoere jonge ke rels de paal in het gegraven putje laten zakken. Met kennersoog wordt gekeken of de paal recht en inderdaad een weinig ge draaid staat en dan wordt de aarde aan gestampt. Paal 5501 staat. De mannen dragen de armen aan. Nauw keurig wordt op de stamkaart van de paal gecontroleerd aan welke kant de verschil lende aanduidingen moeten komen en dan worden ze snel gemonteerd. Dromerig staat wegwijzer 5501 daar in de kale vlakte van Amsterdam-Noord, als een van de vele nieuwe bakens, die geplaatst werden bij en in de omgeving van de nieuwe brug bij Schellingwoude. De stromen weggebruikers zullen zich voortaan op zijn armen kunnen oriënteren en zonder moeite hun weg kun nen vinden, in een doolhof van wegen waarin men anders zonder kaart of route beschrijving zou verdwalen. Hij is een van die duizenden ijzeren wachters waardoor we wegwijs worden in eigen land. En dat dit nodig is vernamen we uit de mond van de heer Brand, hoofd van de afdeling Wegwijzers van de ANWB. Onmisbaar. „In de jaren 1940-1945, toen de weg wijzers ontbraken, hebben we een proef ge nomen en een aantal journalisten, die in de bedoelde streek goed bekend waren, een tocht laten maken door een deel van Lim burg. Het bleek dat men zich zonder de wegwijzers niet behoorlijk kan oriënteren. Velen zullen dat niet willen geloven, maar het is beslist waar. We weten wel, dat er genoeg weggebrui kers zijn, die wanneer zij ergens bekend zijn niet meer op de armen van de weg wijzers kijken, maar ze zien de wegwijzer wel en weten uit ervaring, dat ze bij die paal links- of rechtsaf moeten. Wanneer de paal plotseling is verdwenen, beginnen ze bij de plaats aangekomen te twijfelen. Af gezien dus van het feit, dat de wegwijzer de in die streek onbekende reiziger zijn richting aangeeft, is hij voor anderen een soort baken, waarop men zich oriënteert zonder verder gebruik te maken van de aanwijzingen. Dit is reeds een zeer belang rijk element van onze wegwijzers. Boven dien geefr een wegwijzer, die reeds van verre opvalt, duidelijk een kruising aan die de weggebruiker nog niet opgemerkt had. Hij heeft dus een preventieve werking waar het waarschuwingen betreft voor kruisingen e.d.". Bijna 75 jaar. „In welk jaar begint de geschiedenis van de wegwijzers?" is onze vraag. „Zoals u weet werd de A.N.W.B. op 1 juli 1883 opgericht als bond voor véloci- pedisten, oftewel fietsers. De heer Edo Bergsma, die jarenlang onze voorzitter is geweest, was het die het initiatief nam tot het plaatsen van waarschuwingsborden en wegwijzers. De eerste wegwijzer werd geplaatst in Rotterdam en wel op de viersprong, Ouden dijk, Kortekade, 's-Gravenweg en Hoflaan. Nu nog draagt deze wegwijzer het nummer 1. Voordien waren reeds ongeveer 15 hou ten wegwijzers geplaatst tussen Rotterdam en Utrecht, maar bij de controle een jaar later bleken ze alle verdwenen. Zij zijn door de boeren in de winter opgestookt. Men plaatste nu ijzeren wegwijzers en die bleven staan. Langzaamaan kwamen er meer. Het formaat der armen werd vergroot, de plaatsing der borden, die eerst in hetzelfde horizontale vlak hingen werd gewijzigd. De borden werden op ongelijke hoogte ge plaatst, zodat men elke arm kon zien en tenslotte groeiden de armen tot een formaat van één meter lang en vijftig centimeter hoog." Snelverkeer rijdt snel verkeerd. „Bij de opkomst van het snelverkeer op snelverkeerswegen werden aan de richting aanwijzers andere eisen gesteld. Het snel verkeer moest de richting duidelijk kunnen zien en men kwam tot de bekende blauwe borden met wit opschrift, zoals we die kennen van de autowegen. Dit bleek nog niet voldoende, want een verwijzing ter plaatse gaf moeilijkheden in verband met plotseling afremmen, stoppen en zoeken. Hierdoor kwam men tot de zo genaamde voorrichtingsborden. Eveneens blauwe borden met wit opschrift die enige honderden meters voor splitsing, kruising of rotonde worden geplaatst, zodat de weg gebruiker reeds vooruit ziet welke manoeu vre hij zal moeten maken. Tegenwoordig is men er toe overgegaan de tekst in reflec terende letters op te brengen, zodat men ook bij volkomen duister in het licht van de koplampen heel duidelijk de aanduidingen kan zien. Bij de gewone wegwijzers is dit natuurlijk moeilijker, omdat ze hoog aangebracht zijn, zodat de koplampen er niet op kunnen schijnen. Dit wordt nu de laatste tijd on dervangen door aan de wegwijzers een speciale verlichting aan te brengen, waar- jfct'i jv. bij de verlichting zo gekozen wordt dat ze opvalt. Is de weg met natriumverlichting uitgerust, dan voorziet men de wegwijzers van gewone gloeilampen. Dit licht is in contrast met de verlichting van de weg en de wegwijzer valt dus op. Het omgekeerde geschiedt ook." 30.000 aanwijzingen! Ons land is overdekt met een uitgebreid net van wegwijzers en hiervan wilde de heer Brand en de heer Verkerk ons wel cijfers noemen. „U vindt in ons land bijna 6000 gewone wegwijzers, bijna 2000 richting borden, omstreeks 1000 voorrichtingborden, ongeveer 3000 paddestoelen, die de inte ressante rijwielpaden aangeven, voorts zo wat 400 riviernaamborden en een 600 te lefoonposten, aangeduid met de bekende telefoonhoorn. Waarschuwingsborden heeft de A.N.W. B. vroeger wel geplaatst, doch dit is aan de overheidsinstanties overgedragen. Op de wegwijzers worden de belangrijke plaatsna men groot aangegeven, de andere kleiner. Afstand boven de tien kilometer in hele kilometers, afstanden kleiner dan tien kilo meter in kilometers en honderden meters." Er is rondom de wegwijzers zeer veel werk naar ons bleek. Palen en armen wor den vooraf vervaardigd en in twee speciaal hiervoor uitgezochte schildersbedrijven be schilderd, of zoals tegenwoordig gebeurt beplakt met letters. "Dit laatste heeft het voordeel, dat de armborden, die uitwissel baar zijn, weei gebruikt kunnen worden, de letters kunnen er afgehaald worden en door andere vervangen. Dit betekent een enorme besparing van materiaal. De uit wisselbare armen zijn ook van groot belang, want vroeger moest een wegwijzer bij wij ziging tijdelijk verwijderd worden, nu haalt men de oude arm er af en bevestigt er dadelijk de nieuwe aan, welke vooraf in da schilderswerkplaats werd klaargemaakt. Snel en secuur! Overigens bezorgt een wijziging hier of daar de afdeling wegwijzers van de A.N. W.B. vele hoofdbrekens. Het is in de mees te gevallen niet één bord dat gewijzigd moet worden, maar vele borden. Als voorbeeld diene de wijzigingen die moesten geschieden toen de nieuwe snelweg Amsterdam - Utrecht in gebruik kwam. De afstand werd korter en de wijzigingen moesten op hon derden kruispunten worden aangebracht, tot bij Ede - De Klomp. Dit alles moet ge beuren op één dag, want voordien golden nog de oude routes. Schitterend werk heeft de afdeling weg wijzers verricht in de dagen van de ramp in Zeeland, toen men kans zag alle omleg gingen, die daar moesten plaatsvinden, in vierentwintig uur aan te geven, zij het soms provisorisch, maar men behoefde in deze waterwoestenij niet te verdwalen, dank zij het werk van de wegwijzerdienst van de A.N.W.B. En al dit werk in het belang van ons allen, doet de A.N.W.B. gratis. In vrijwel geen land is de bewegwijze ring zo perfect als in ons land. Zo weldoor dacht en volgens een vast systeem. Ieder die wel eens in het buitenland gereisd heeft zal dit beamen. Daar kan men vrijwel niet zonder landkaart reizen. Op die manier kweekt de A.N.W.B. grote goodwill voor ons land bij de buiten landse toeristen. Aan het eind van ons onderhoud ver klapten de heren ons nog enige cijfers. Grof becijferd heeft de A.N.W.B. voor omstreeks 3 miljoen gulden aan wegwijzermateriaal op Neerlands wegen staan. Aan onderhoud en nieuwplaatsing is de A.N.W.B. per jaar ongeveer f 600.000. - kwijt. Dag in dag uit zijn de schilderwagens op pad om de weg wijzers bij te houden, wegnummers aan te brengen en nieuwe (reflecterende) borden te plaatsen. Maandenlang van hard werken zit er dikwijls in, wanneer nieuwe projec ten onder handen worden genomen. Bespre kingen met alle mogelijke instanties, gron dige bestudering van de problemen en wat daar bij komt en dat alles ten gunste van de Nederlandse weggebruiker. We kunnen de A.N.W.B. niet dankbaar genoeg zijn! (Nadruk verboden)1. Waarom er niet morgen reeds mee be gonnen? Iedere dag verder leven in on dragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloedzuiverende organen die nieuwe stimulans geeft, waardoor 't bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit...

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1