De 1 Ecfi io van iet Zuii den BINNEN- EN BUITENLANE BRIL een RUILVERKAVELING EN STREEKVERBETERING GEMEENTERAAD DRUNEN UITBREIDINGSPLAN „BRAKEN-WEST" AANGENOMEN van Oud-leerlingen van de Chr. School te Sprang namen afscheid van de heer A. Dees MAANDAG 16 DECEMBER 1957 80e JAARGANG No. 95 RADIOTOESPRAAK VAN PRINSES BEATRIX. Ter gelegenheid van Konink rijksdag 1957 en haar aanstaand bezoek aan Suriname en de Ne derlandse Antillen zal H. K. H. Prinses Beatrix via de radio de bevolking van de beide rijksde len toespreken. De rede van de Prinses wordt door de Wereld omroep te Hilversum uitgezon den op zondag 15 december a.s. te 0.01—0.04 uur Ned. tijd op de golflengten 19.45 m„. 19.71 m. en 25.58 m. en door alle in Surina me en de Nederlandse Antillen aanwezige radiostations gerela- yeerd. AANGIFTE VOOR DE MOTOR RIJTUIGENBELASTING. Met ingang van 1958 zal een wijziging worden gebracht in het aangiftestelsel voor de motorrij tuigenbelasting. IDeze wijziging houdt in, dat de ontvangers der accijnzen motorrijtuigen-belas- tingkaarten afgeven, waaraan een vervolgingsaangifte is ge hecht. De toezending van aan gifteformulieren zal na de af gifte van een dergelijke belas- tingkaart achterwege blijven. De houders zullen er voor moeten zorgdragen, dat zij de vervolg- aangifte tijdig'aan de ontvanger inzenden en de verschuldigde belasting voldoen. Gezien de houders van mo torrijtuigen thans nog in het be zit zijn 1 van belastingkaarten, waaraan geen vervolgaangifte is gehecht, zullen de ontvangers voor de eerste in het jaar 1958 in te leveren aangifte een formu lier voor een vervolgaangifte toezenden. AFSCHEID Dr. MANSHOLT. Het afscheid van mlinister Mansholt van de Tweede Kamer was. merkwaardig. De minister moeSt bij zijn laatste optreden nog het „onaanvaardbaar" uit spreken over een amendement van het KVP-lid Droesen. Wa ren de omstandigheden, vooral met betrekking tot Indonesië, minder hachelijk geweest, dan zou hij daar misschien nog met het héle kabinet over gestrui keld zijn. Met het amendement wilde de KVP een bedrag van vijftig miljoen gulden, dat de melkveehouders toekomt als toe slag voor reeds geleverde melk, na afloop van het melkjaar ook aanstonds betaalbaar stellen. De regering wil een jaar uit stel van betaling. De minister motiveerde dit onaanvaardbaar met een dramatische voorstel ling van de financiële positie van het Rijk. Ir. Droesen is ten slotte onder protest geweken voor het zware geschut dat de minister in stelling bracht: een kabinetscrisis. Daarna klaarde de politieke hemel op als bij een prille voor jaarsdag. De minister hield een zwanezang, waarin hij zei, dat het hem in de afgelopen 12 Va jaar een vreugde was geweest de verantwoordelijkheid voor het landbouwbedrijf te dragen. Hij dankte allen die er voor gezorgd hadden dat hij daarbij de nodige spanning had ondervonden, zon der welke het leven ook in de politiek geen zin heeft. Dr. Kortenhorst heeft hierop met een geestige speech geant woord en een geheel andere mo tie uit de bus gehaald. Het was er een van gelukwens en dank voor wat de minister gepresteerd heeft. BOELGANIN WAARSCHUWT OOK NEDERLAND. Na de regeringsleiders van Amerika, Engeland, Frankrijken West-Duitsland, hebben ook de premjiers van België en Neder land een brief ontvangen van hun Russische collega Boelganin. In zijn brief aan dr. Drees zegt de Russische premier dat het aanleggen van Amerikaanse ra ket-bases in Nederland catastro fale gevolgen kan hebben. Een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het (rode) Warschau pact! is volgens Boelganin de op lossing voor alle moeilijkheden. De brief aan de Belgische rege ring was van dezelfde strekking. Al eerder dit jaar had Boelganin Nederland en België gewaar schuwd. In zijn boodschap aan de Franse premier Gaillard wees Boelganin op het gevaar van de Engels-Amerikaanse krachtpoh- tiek voor Frankrijk. De Amerikaanse regering zou niet ongevoelig zijn voor de uit Europa geuite mening dat eèn nieuwe benadering van Moskou de huidige impasse tussen Oost en West zou doorbreken, aldus wordt in Washington vernomen. De kwestie zal in ieder geval op de komende NAVO-conferentie in Parijs worden besproken. 600 DODEN BIJ AARDBEVING. Een geweldige aardbevings ramp heeft vrijdag het westelijk deel van Perzie getroffen, waar bij meer dan 600 mensen om|- kwamen en ruim 1000 gewond werden. Volgens de eerste be richten werden vele honderden huizen verwoest, zodat waar schijnlijk enkele duizenden men sen dakloos zijn geworden. begin januari 1958 voor 'n rust kuur naar India vertrekken. Dit is donderdagavond in Djakarta bekend gemaakt, nadat de wild ste geruchten over Soekarno de ronde hadden gedaan. De ver moeide Soekarno gaat rusten op medisch voorschrift. Hij doet dat in het buitenland om niet gestoord te worden door de „da gelijkse beslommeringen", zeide premier Djoeanda in het Indo nesische parlement. Hij gaat ver moedelijk naar India in januari. NASOETION BEVEELT TOE ZICHT OP NEDERLANDS BEZIT. Het Indonesische leger heeft het eigenmachtig overnemen van Nederlandse bedrijven en onder nemingen verboden en strenge straffen in het t vooruitzicht ge steld voor wie zich hieraan niet houdt. Het bevel is uitgevaar digd door generaal Nasoetion, chef-staf, en meegedeeld aan al le districtscommandanten in In donesië. Alle Nederlandse bedrij ven en ondernemingen zijn on der toezicht van het leger ge plaatst. De Nederlandse Kamer van Koophandel in Djakarta schatte dat 350 kleine Neder landse ondernemingen het afge lopen etmaal hun bedrijven heb ben gesloten. Bakkerijen, kleer makerijen, kledingmagazijnen en dergelijke, die aan Nederlanders toebehoren; zijn thans overgeno men door het Indonesische per soneel. Soldaten hebben razzia s uit gevoerd, die blijkbaar in ver band staan met een jacht op de verantwoordelijken voor de moordaanslag, die 30 november in Djakarta op president Soekar no is uitgevoerd en mislukte. De comimandant van Djakarta, overste Dachjar, heeft laten we len, dat „een belangrijke per; soonlijkheid" is gearresteerd. Hij weigerde echter de naam te noe men. Deze „belangrijke persoon" is echter wel betrokken bij de moordaanslag op de president zo werd officieel meegedeeld. Huizoekingen hebben drie kisten met handgranaten opge leverd. President Soekarno heeft zelf de geruchten over ziekte en po litieke val tegengesproken door in het openbaar te verschijnen en een verklaring af te geven. Toen hij op weg was naar een bijeenkomst van de nationale raad, stond hij, een ogenblik stil om dertig buitenlandse verslag gevers te woord te staan. „Hier ben ik nog steeds, opgewekt en wel", zei Soekarno glimlachend. Vragen wilde hij niet beantwoor den." Hij las alleen maar een kor te verklaring voor, die hij met potlood op een blocnote-blaadje nad geschreven. RODE KRUIS OPENT INZAME LING VOOR REPATRIANTEN. Het Nederlandse Roode Kruis heeft in overleg met de stichting Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier Initiatief voor So ciale Zorg ten behoeve van Ge- i repatrieerden (kortweg CCKP), het startschot laten horen voor I een grote nationale inzamelings- I actie in verband met de verwach- j te stroom van evacué's uit Indo- I nesië. Hiertoe is het bekendei gi ronummer 777 weer geopend. Het Roode Kruis heeft verder 'n reeks maatregelen voor hulpver lening voorbereid. bij de boeren en tuinders in Drunen en Elshout aan de orde gesteld. SOEKARNO MOET RUST NEMEN. President Soekarno van Indo nesië heeft zijn voorgenomen buitenlandse réis afgelast en zal ALLÉÉN OM DE „SERVICE" AL!! Brillenspecialist VAN MAAREN NIET DUURDER MaaRWèl SECUURDER! DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstr. 25 Markt 32 Nw. Ginnekenstr. 23 eiste bouwbreedte e.d. Ten einde deze be drijven tegemoet te komen zouden B. en W. de raad willen voorstellen deze gebieden geheel buiten het plan te laten. Deze wijzigingen werden door de voor zitter ter vergadering met behulp van een kaart zeer gul toegelicht. Het plan bestaat in grote lijnen hierin, dat ten Noorden van de Burg. van der Heij- denstraat woningbouw is geprojecteerd, verder naar het westen sportterreinen en achter de Eindstraat, vanaf ongeveer de Fedra schoenfabriek, fabrieksterrein. Aanvankelijk was het geheel terrein ach ter de Eindstraat tot aan de spoorlijn voor bestemd voor industrieterrein, maar reke ning houdende met de wensen van de boe ren en tuinders aldaar, heeft men van dit plan afgezien en zijn de industrieterreinen nu geprojecteerd tot pl.m. achter de fa. v. Iersel. Verder zal de grond nergens eerder in gebruik worden genomen dan strikt De raad der gemeente Drunen kwam i vrijdag in openbare vergadering bijeen ten gemeentehuize, ónder voorzitterschap van Burgemeester Snels. De notulen werden onveranderd goed gekeurd en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. De eerste punten gingen alle vrij vlot en zonder aanmerkingen onder de hamer door. Punt 1 was het voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een crediet, groot f 1443. - voor de R.K. Jongensschool te Drunen, voor het aanschaffen van leer middelen. De raad keurde dit goed. Punt 2 was het voorstel tot wijziging van hte organisatiebesluit der brandweer. Hierover zegt het praeadvies: De aanwezigheid van 2 bluseenheden (n.l. neveltankwagen en motorspuit) bij de brandweer heeft B. en W. aanleiding gege ven tot inkrimping van het aantal slangen- ploegen over te gaan. De kernploeg mag in dit verband worden uitgebreid met 6 per sonen, die wij bij voorbaat hebben gezocht uit het vrijkomende personeel van de slan'- genploegen. De nieuwe situatie per 1 jan. 1958 wordt aldus, dat er zullen zijn 1. neveltankwagen; I motorspuit; 3 slangenwagens (voor het gebied ten noorden van de spoorlijn). De totale personeelssterkte zal alsdan be dragen 33. Het ligt echter in ons voornemen gelei delijk aan over te gaan tot algehele af schaffing van de slangenwagens. Dit kan het best geschieden door ontstane vacatures niet meer aan te vullen. Uit veiligheidsover wegingen bestaan tegen de opheffing der slangenwagens geen bezwaren. In de prak tijk is n.l. al meerdere malen gebleken, dat bij snelle alarmering de bluseenheid zeer spoedig ter plaatse is. Ook dit keurde de raad goed. Verder was aan de orde het voorstel tot voorlopige vaststelling van een officiële ge- meentevlag. Deze vlag is een rechthoekige vlag, ver deeld in vier blauwe vakken, door een staand vierarmig geel kruis ter breedte van een zesde van de hoogte van de vlag. Het ontwerp is naar de Hoge Raad van Adel gezonden. Na het uitgebrachte advies zal de raad tot definitief goedkeuren kun nen overgaan. Punt 6 was het voorstel tot vaststelling van de vergoedingen voor het kleuteronder wijs over 1956. Ook dit punt keurde de raad zonder op- of aanmerkingen goed. Punt 7, het voorstel tot wijziging van a. het Ambtenarenreglement; b. de Arbeidsovereenkomstenverorde ning, ging ook vlot onder de hamer door Het betrof hier enkele aanvullende rege lingen, omtrent ziekte- en ongevallenwet, alsmede pensioenwet. Op voorstel van B. en W. werd een vas te geldlening van f 500.000 aangegaan voor het aanleggen van wegen en riolering in het uitbreidingsplan Braken-Oost, vak C. Verder was aan de orde Periodieke aftreding per 31 dec. 1957 van de heer H. Maas als lid van de com missie van toezicht voor de schoenmakers vakschool. De door B. en W. opgemaakte aanbeve ling luidde 1. H. Maas, voornoemd; 2. P. Verhulst, Eindstraat. Hierover werd tweemaal gestemd. Bij de eerste vrije stemming kreeg de heer H. Maas 4 stemmen, P. Verhulst 3 stemmen en J. Lommers 4 stemmen. Bij de tweede stemming: H. Maas 3, P. Verhulst 2 en J. Lommers 6. Punt 10 der agenda was Periodieke aftreding van de heren Adr. Muskens te Elshout en Adr. v. d. Wiel, Wolfshoek, als leden van de Dienst vooi Maatschappelijke Zorg. De aanbeveling luidde le vacature 1. Adr. Muskens, Kerkstr. 16, Elshout; 2. G. Muskens, Kapelstr. 14, Elshout. 9p uflpfltnTP 1. Adr. v. d. Wiel, Wolfshoek 10; 2. W. v. d. Velden, Stationsstr. 33. Hier werden gekozen: Adr. Muskens met II stemmen en Adr. v. d. Wiel met 8 stem men. De heer v. d. Velden kreeg 1 en de heer de Veer 2 stemmen. Punt 11 was het voorstel tot wijziging van het wederopbouwplan. Hierover zegt het preadvies In verband met de vaststelling van het uitbreidingsplan De Braken West, is het eveneens noodzakelijk geworden het Weder opbouwplan aan dit uitbreidingsplan aan te passen. Het betreft hier het gedeelte van het wederopbouwplan gelegen achter de tuin van bakker Willemse. Tussen deze tuin en J. Vissers is een weg geprojecteerd, die uitmondt in de Burg. v. d. Heijdenstr. Deze weg dient thans ook aangebracht te worden in het wederopbouwplan. Het ont werp tot wijziging heeft thans eveneens ge durende 4 weken ter inzage gelegen, doch hiertegen zijn geen bezwaren ingebracht. Ingevolge de wederopbouwwet dient de Raad thans eveneens binnen 3 maanden over de vaststelling een beslissing te nemen. Op grond van het vorenstaande hebben B. en W. derhalve de eer de raad voor te stellen, het wederopbouwplan overeenkom stig het ontwerpplan te wijzigen. Reeds bij de behandeling van dit punt tekende zich af dat de raad, die tot nu toe zonder enige op- of aanmerking, de punten had aangenomen, over dit punt, alsmede over punt 12, vaststelling van het uitbrei dingsplan-West, een en ander te zeggen had. De heer Fortuijn vroeg enkele inlichtin gen omtrent de ligging en de heer Brok koppelde aan dit punt, dat nauw verband hield met de uitbreiding Braken-West, dit punt vast. De heer Brok vertelde dat het algemeen bekend was dat op dit uitbreidingsplan-, west vrij sterk gereageerd wordt. Uitlatin gen als: de boer wordt uitverkocht, enz. enz., tekenen aldus spr. de stemming. Spr. wist dat de boer bij een uitbreidingsplan steeds weer een offer zou moeten brengen, maar gaf in overweging de pijn toch niet te hard te laten aankomen en voor de zwaarst getroffenen zo nodig voorzieningen te treffen, door b.v. andere gemeentegrond in ruil te geven. De heer Brok noemde het voorbeeld van de vloeivelden, waar de be trokkene er in sommige gevallen zelfs beter van zijn geworden. Daarbij lagen de 6 ha sportvelden in dit uitbreidingsplan de heer Brok ook zwaar op de maag. De heer Brok herinnerde er de voorzitter aan dat hij zelf een enthousiaste voorstander van de sport is, maar nu toch aandacht wilde vragen voor dit punt. De voorzitter wees de heer Brok er op dat hij een klein beetje op de feiten voor uit liep en wilde gaarne het antwoord uit stellen tot het volgende punt, omdat hij de heer Brok dan door middel van de kaart van het plan en de wijzigingen die B. en W. hierin wilden brengen, al voor een gedeelte tegemoet zou komen aan de wensen van de vragensteller. De heer de Veer vond de ingang van de weg misschien te smal, waar het hier een straat betrof die als ontsluiting zou moeten gaan dienen voor het nieuwe uit breidingsplan. De heer Pijnenburg vond het beter dat eerst Braken-Oost eens werd afgewerkt voor men hier begon. De voorzitter stelde de heer de Veer gerust, dat er ter plaatse ruimte genoeg was en er ook ruimte genoeg zou over blijven. De heer Pijnenburg wees hij er op dat het beter was de zaak steeds voor te zijn. De nieuwe straat wordt plm. 50 tot 60 m diep. De raad keurde het voorstel goed. Ruim anderhalf uur had de raad nodig voor de behandeling van het uitbreidings plan Braken-West. Het ontwerp-uitbreidingsplan „De Bra ken-West" heeft thans vanaf 30 oktober j.l. gedurende 4 weken voor eenieder ter ge meente-secretarie ter inzage gelegen. Voor wat het plan zelf betreft, zouden B. en W. de raad willen voorstellen hierin enkele wijzigingen aan te brengen, speciaal voor het gedeelte gelegen aan de westzijde van het plan en bestemd tot „landelijk ge bied III" en „gemengde bebouwing". Door deze bestemmingen worden agra riërs in hun bedrijfsvoering ernstig belem merd, doordat volgens de vast te stellen bebouwingsvoorschriften ofwel geen per manente gebouwen zijn toegelaten (landelijk gebied III), ofwel de bouw is gebonden aan beperkende bepalingen (gebied bestemd voor gemengde bebouwing), zoals een ver- noodzakelijk is. Wel zal men er naar stre ven de gronden, pl.m. 17 ha. spoedig in eigendom te krijgen, opdat uitvoering van de plannen nooit op grond zullen behoeven te wachten. Het preadvies zegt verder: De raad zal bij beschouwing van de door B. en W. voorgestelde wijzigingen tot de conclusie komen, dat getracht is zo weinig mogelijk pijn te veroorzaken. Het is echter niet mogelijk in deze nog verdergaande concessies te doen, zonder schade toe te brengen aan het uitstekend opgezette plan. Door de groei van de gemeente en de daarmee gepaard gaande uitbreidingen kan het niet anders of hierdoor worden steeds personen getroffen. Onverschillig in welk gedeelte van de gemeente een uitbreidings plan ontworpen wordt, steeds zullen alle belanghebbenden daartegen in feite bezwa ren hebben. Deze bezwaren kunnen meestal ondervangen worden .door schadeloosstel ling, danwel compensatie in andere vorm. B. en W. zijn er zich van bewust, dat in het onderhavige geval enkele bedrijven zwaar wórden getroffen in hun bedrijfsvoering. Het is derhalve noodzakelijk speciaal deze be langhebbenden een zodanige compensatie te verstrekken, dat hun bestaansmogelijkheid hen niet ontnomen wordt. Op welke wijze dit zal geschieden is uiteraard momenteel nog niet bekend, doch dit zal te zijner tijd nader onder ogen moeten worden gezien. Hoewel bij het uitbreidingsplan „De Braken Oost" eveneens een groot aantal agrariërs waren betrokken is het B. en W. bekend, dat hier practisch geen landbouwbedrijven door gedupeerd zijn geworden. Zij zijn er van overtuigd, dat dit ten aanzien van het plan ,(De Braken West" eveneens zeker niet het geval behoeft te zijn. De heer Brok, die reeds eerder vragen en opmerkingen had gesteld, kon zich nu wel beter schikken, maar toch was voor hem nog niet alles zoals hij het graag zag. Spe ciaal de compensatie zag hij gaarne wat na der omschreven en compensatie n.l. in grond in eigendom. En speciaal ook het in gebruik nemen van de grond dient vooral niet eerder te geschieden dan hoog nodig. Voor wat betrof de compensatie in grond eigendom voelde de voorzitter weinig of niets; wel zal de gedupeerde pacht van ge meentegrond moeten worden gegeven en spr. wist dat de pachtcommissie dit ook zeker zou doen. Dit zou een betere com pensatie zijn als grondeigendom, maar ver der, en dat was misschien nog belangrijker, speelde men straks ook nog eens mee in de ruilverkaveling die straks zeker een feit zal gaan worden. Juist deze ruilverkaveling zal de gemeente in staat estellen, met haar in brengen van 50 ha grond, de boer en tuin der te steunen en de oplossing te geven welke nodig is. De heer v. d. Veer zag gaarne meer óverleg en was bang dat het plan vooral met de bestedingsbeperking wel op uitvoe ring zou laten wachten. Ook vond hij dat de boer wel een beetje te zwaar werd aan gepakt en dat de gemeente niet moest ver geten dat hier ook zeer velen hun brood verdienden. De voorzitter wees erop dat het opge stelde plan zeker van de boer offers vraagt, maar dat van de andere kant de gemeente door compensatie en straks bij de ruilverka veling de boer zal helpen waar zij kan. Verder wees de voorzitter de heer v. d. Veer er op dat men juist in deze tijd voor moet blijven de groei en de ontwikkeling van de gemeente mag niet worden geremd, omdat wij met plannen en wegen en ter reinen niet op tijd klaar zijn. De heer Ploegmakers vond het erg dat zo veel goede grond weer ten offer moest val len aan de uitbreiding, terwijl er nog zo veel slechtere grond beschikbaar was, zij het dat deze wat verderaf lag. Spr. wees er ook op dat meer overleg tussen gemeente en organisatie van de boeren nodig was. De voorzitter wees de heer Ploegmakers er op dat over dit plan enorm veel overleg geweest is en dat daarbij met name de agra rische commissie van de planologische dienst ook nauw betrokken was geweest. Daarbij wees de voorzitter er op dat over die goede grond de meningen nog wel uit een lopen en dat men het niet voor niets Braken noemt. De heer Pijnenburg stelde voor het plan aan te houden tot de ruilverkaveling een feit zou zijn. De voorzitter wees er op dat dit onmogelijk kon. De heer Fortuijn wees nog eens extra op de compensatie in de vorm van het in pacht geven van gemeentegrond. De heer van Sprang, die naar hij zei niet veel over dit uitbreidingsplan-west had wil len zeggen, kwam het debat besluiten met een warm pleidooi voor het gemeentelijk beleid op gebied van uitbreidingsplannen in het algemeen. De stormachtige groei van onze gemeente eist dat wij, aldus spr., de- ligent zijn op dit voor een groeiende ge meente uitermate belangrijk terrein. Niets mag de groei belemmeren en de heer v. Sprang was het in grote trekken met het plan eens. Toch waren niet alle leden voor dit plan. Bij stemming stemden de heren Ploeg makers, Pijnenburg en Brok tegen; de rest was voor. Verder was aan de orde het aangaan van een vaste geldlening voor de bouw van een woningwetwoning. Het preadvies zegt hierover o.m.: Van de N.V. Bank voor Ned. Gemeen te te 's-Gravenhage werd een aanbieding ontvangen voor het sluiten van een vaste geldlening ad f 16.000 voor de bouw van een woningwetwoning, welke woning dan ter beschikking gesteld dient te worden aan personeel van de N.V. Levensverz.mij. Rot terdamse Verzekering Sociëteiten (R.V.S.). Het betreft hier geld, geleend door de R.V.S. aan de Bank voor Ned. Gemeenten, maar waarvoor een voorkeur is uitgespro ken om dit te lenen aan de gemeente Dra in de zaal van de Hoge Braken kwamen de Boeren en Tuinders uit Drunen en om streken deze week bijeen, om te spreken over en zich te laten voorlichten omtrent een urgentie van de eerste rang, n.l. de streekverbetering en de ruilverkaveling. Dat omtrent dit enorme plan, waarvoor het Rijk niet minder dan 40 miljoen heeft uitgetrokken, bij de agrariërs in Drunen en omstreken veel belangstelling bestaat, bleek wel uit de reeks van zeer positieve vragen welke werden gesteld en die, welke in verband met tijdnood, niet konden wor den gesteld. De voorzitter van de N.C.B. afdeling Drunen, wierp in zijn openingswoord de volle schijnwerper op het boeren- en tuin- dersbedrijf in de Oostelijke Langstraat. Al is er aldus spr., op organisatorisch gebied in Drunen onder de boeren zeer veel be reikt, toch moeten wij een open oog heb ben voor bestaande wantoestanden van on ze bedrijven, die remmend werken op onze produktiviteit en daarmede het rendement van onze ondernemingen. De ongunstige ligging van de kavels is een rem op het bouwbedrijf en door de steeds voortschrij dende industrialisatie wordt de boer steeds verder teruggedrongen op een steeds klei ner stukje grond. In een serie voorlichtingsavonden zal de N.C.B. nu trachten de boer voor te lichten omtrent verkaveling en streekverbetering, als het noodzakelijke middel tot betere be drijfsvoering en gedeeltelijke oplossing van het grondgebrek. Het is immers niet de overheid die verkaveld, maar het is de boer zelf. Hij neemt op dit punt de beslissing en de organisatie met de overheid geven leiding. Ir Crijns, Rijkslandbouw-consulent hield op deze bijeenkomst een inleiding over de Ruilverkaveling over de Ruilverkaveling en streekverbetering in het algemeen. Reeds in 1958 (najaar) zal de boer en tuinder in Drunen en omstreken moeten stemmen over het ja of nee van de ruilverkaveling. Het is zaak dat de boer op de hoogte zal zijn van het plan van de cultuurtechnische verbeteringen en de vele facetten welke daaraan verbonden zijn. Het is noodzaak dat de boer mentaal wordt ingesteld op de railverkaveling en streekverbetering, welke zo ingrijpend zal zijn in zijn bestaan van thans. Het streekverbeteringsplan dat voor de Oostelijke Langstraat op stapel staat, noem de Ir Crijns evident aan de ruilverkave ling. Het gaat, aldus spreker, niet zuiver om economische en cultuur-technische ver beteringen alleen, maar meer nog om de sociale verbetering. Het gaat om de boer en zijn gezin. Drs. Mej. v. Lierop, van de agrarische sociale dienst, haakte hier later op avond op in, toen zij kwam vertellen over haar voorlichtende taak in deze. Dat bedrijfs voorlichting en gezinsvoorlichting samen gaan, noemde men een zeer gelukkige com binatie. Wijzend op de noodzaak van ruilverka veling kwam Ir Crijns met feiten 44 van de cultuurgrond in deze streek ligt niet aan een weg; 11 ligt 5 km of ver der van de bedrijfsgebouwen; 28 2 tot 5 km en 40 500 m tot 2 km. De bedrij ven hebben gemiddeld 7 kavels met een gemiddelde grote van 0.95 ha. Nog niet te spreken over de vele aanwijsbare feiten, welke voor ruilverkaveling pleiten, feiten die niet in cijfers uit te drukken zijn. Dat het plan vele miljoenen gaat kosten aan wegenaanleg, boerderijbouw, waterbeheer sing etc. behoeft geen betoog. Dat de re gering doordrongen is van de noodzaak, moge blijken uit het feit dat zij 75 bij draagt in de kosten. Voor de uitvoering van het plan stelde Ir Crijns drie tijdvakken vast. Eén van twee jaar voor voorbereiding, één van 6 tot 8 jaar voor uitvoering en één van 3 jaar voor nazorg. Na deze inleiding kwamen de vragen los. Vragen als Worden de bedrijfspan den en de grond niet te zwaar belast? Wordt de boer niet te veel afhankelijk van de overheid? Hoe gaat het met de terug betaling der kosten? Hoe is het met de terugbetaling der kosten? Hoe is het met de gronden die beschikbaar moeten blijven voor wegen, waterlopen en uitbreidingsplannen? Hoe staat het met de verhouding pachtheer en pachter? Is onteigenen toegestaan? enz. enz. De heer Pfeifer gaf deze avond antwoord op de vragen van zuiver financiële aard en juridische aard. Ir Crijns van zuiver techni sche aard. De heer Kluitmans sprak als het over de organisatie ging. Mej. van Lierop schetste tegen de achtergrond van al deze problemen haar taak voor boer en gezin en de heer Kamp als streekdeskundige, wist altijd precies de kern van het probleem te vinden. Een van een brede visie getuigend woord kwam dan ook bijna aan het einde van deze avond van hem, toen hij in brede be woordingen de taak schilderde van de boer individueel op zijn land, waar niet kwan titeit van de grond primair is, maar kwali teit van de boer zelf, en de taak van de boerenstand in zijn geheel, als het gaat om grote algemene maatschappelijke belangen voor de gehele bevolking, zoals deze soms bij een algemeen uitbreidingsplan van de gemeente gaan spreken. Wanneer de stormachtige ontwikkeling, zoals die thans in Drunen gaande is, aanboodt, dan speciaal nog achtte de heer Kamp het moment van de ruilverkaveling juist gekozen. Spreker was er ook van overtuigd dat met de be langen van de boer zeker wel rekening wordt gehouden en men voor ieder redelijk voorstel zeker gehoor vindt. Alle kortingen worden direct afgetrokken B. en W. hebben gemeend de raad te moeten voorstellen op de aanbieding te moeten ingaan, omdat in het geval dat be sloten zou worden, de geldlening niet te aanvaarden, er toch aan de aanvrage om woonruimte ter beschikking te stellen voor personeel van de R.V.S., tegemoet moet worden gekomen. De raad keurde dit goed. Verder was aan de orde de begroting 1958, waarop wij gezien de omvang van dit onderwerp nog nader willen terug komen. Door een comité van dames en heren, oud-leerlingen van de Chr. School alhier, was j.l. donderdagavond een samenkomst georganiseerd in het gebouw van de Chr. H.B.S. te Waalwijk, om afscheid te nemen va nde heer A. Dees, als hoofd der school, in verband met het feit dat hij het onder wijs gaat verlaten, wegens het hereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Een groot aantal dames en heren waren opgekomen om van hun belangstelling blijk te geven. De samenkomst stond onder leiding van de voorzitter van het comité de heer J. Bogers, die na samenzang, het lezen van Psalm 23 en gebed, de aanwezigen har telijk welkom heette, in het bijzonder de heer Nieuwenhuizen als lid van het school bestuur en de heer Dozeman, onderwijzer. Een programma dat voor deze gelegen- hed was samengesteld werd vervolgens door de oud-leerlingen vlot en keurig afgewerkt, waaronder declamatie, hersengymnastiek, enz., waarbij de heer S. Ramsteijn zich zeer verdienstelijk maakte door enkele schetsjes te brengen waarin hij een en ander uit zijn schooljaren aanhaalde. Bij de hersengym nastiek moest een groep van zes heren het afleggen van een groep van zes dames, welke laatsten met 41 punten wisten te win nen. In de pauze bood de heer Dees de aan wezigen koffie met koek aan, wat zeer op prijs werd gesteld. Na de pauze had nogmaals hersengym nastiek plaats met als deelnemers de heren Dees, Dozeman en de Bruijn; ditmaal was de heer Dees met 13' punten winnaar. Een 8-tal dames-oud-leerlingen voerde nog een keurig lintenspel uit, dat bijzonder in de smaak viel. De heer Bogers sprak het scheidende hoofd vervolgens ongeveer als volgt toe „Het is mij een groot genoegen, namens alle oud-leerlingen een kort woord tot U te richten. Was het vijf jaar geleden dat we bijeen waren om Uw 25-jarig jubileum te vieren, vanavond willen wij afscheid van U nemen, maar niet alvorens U dank te brengen voor al hetgeen U voor ons hebt gedaan. Toen wij als hummels van zes jaar door moeder voor het eerst naar school werden gebracht, was U het al, die tezamen met de juffrouw ons opwachtte; en al de school jaren door werden al onze verrichtingen door U met belangstelling gadegeslagen. In die tijd hebben wij U leren kennen als de grote meester. Voor ons, kinderen, vaak onbereikbaar en hard, zodat velen de schrik om het hart sloeg, wanneer de tijd was gekomen, dat zij bevorderd werden naar de zevende klas. Hadden wij in de eerste zes klassen reeds veel wijsheid op gedaan, thans zou moeten blijken of we bij U de vuurproef konden doorstaan. Uw lesrooster was altijd tot de laatste minuut bezet en U vergde van ons, maar ook van U zelf, steeds het uiterste. Niettemin, de manier waarop U ons de verschillende vakken bijbracht, was van zeer hoog gehalte. Vooral waar het Bijbelse »en Vaderlandse geschiedenis betrof. Dit eerste vak had in het bijzonder een grote plaats in Uw hart. Hoe dikwijis hebt U ons verhaalt van de grote Kindervriend, Die steeds Zijn armennaar ons uitgestrekt houdt en Die ons in het verdere leven na bij wil zijn en leiden. Wij memoreerden al dat ook Vaderland se geschiedenis bij zeer geliefd was. U hebt ons met veel vuur de heldendaden verteld van Neerland's grote zonen in de zware strijd om de vrijheid van land en volk, echter niet vermoedend dat eens een van uw oud-leerlingen zelf geschiedenis zou maken. Onze gedachten gaan hierbij uit naar Jan de Rooij, die door zijn heldhaf tig optreden, onwetend zijn naam zette in het boek der historie. Zo hebt U ons mede bekwaam gemaakt om de grote stap te doen van de school banken naar het grote leven. De ouderen onder ons hebben allen hun plaats in het leven gevonden, zowel in gezin ais in het maatschappelijk leven. Velen zijn zich ver der aan het bekwamen op Ulo, H.B.S. en ambachtschool. Drie oudleerlingen van U zijn bezig met een universitaire studie, waarvan twee theologie en een economie. Zo kunt U terugzien op een rijk geze gend leven, waarin echter ook de droef heid U niet gespaard is gebleven. Door Uw bijzondere karaktereigenschap pen bent U ondanks alles voor de school gebleven die U was. Thans staat U aan het einde van Uw loopbaan en wij danken U hartelijk voor al hetgeen U voor ons hebt gedaan, en wij hopen dat het U ge geven moge zijn onder Gods zegen met Uw vrouw nog jarenlang van Uw rust te kun nen genieten." De heer Bogers sprak ook nog over het rapport van de commissie samengesteld door Gede. Staten, betreffende de resultaten van het lager onderwijs in de provincie, waar over wij reeds bij het officiële afscheid schreven en gaf ook nog enkele voorbeel den van het lesgeven van de heer Dees. Tot slot van zijn toespraak bood hij na mens de oud-leerlingen de heer Dees een prachtig radio-ontvangtoestel en een électr. scheerapparaat aan. Mevr. Dees werd een boeket bloemen aangeboden. De heer Dees dankte daarna in welgeko zen woorden voor de waarderende woorden tot hem gericht en voor de .prachtige ca deaus die hij mocht ontvangen. Speciaal drukte de heer Dees de oud-leerlingen op het hart, om hetgeen hij hen had bijgebracht uit Gods Woord, als richtsnoer te houden in hun verdere leven. Na het gezamenlijk zingen van 'k Wil U, o God, mijn dank betalen", enz. ging de heer Dees voor in dankgebed en werd deze mooie en geslaagde afscheidsavond gesloten.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5