Waalwijkse en Langsiraais Courani Consumptievrijheid q u lud 3 BINNEN- EN BUITENLAND GANGSTERS VERGADERDEN het gezonde gebaar: IN GEVAAR 1 Zestig limousines in een klein gehucht Huidgenezing VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Anto&n Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 96 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief •Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO' In onze tijd beleven allen, die voorstander zijn van de uitbrei ding der organisaties op,aller lei terrein, een gunstige conjunc tuur. Men zie naar het getal der internationale verbanden in al lerlei kleur en grootte. Het aantal afkortingen van al die vormen van samenwerking maakt bepaalde courantenko lommen soms onleesbaar. Ook binnen de grenzen voelt men. zich in toenemende mate geroepen tot allerlei verbanden en verbonden, waarbij gemeen lijk meer een materiële dan een ideële gedachte het hoofdmotief is. Slaagt men er in een bepaald verband of organisatie de pu bliekrechtelijke status te verle nen, dan mag men het „lang zal zij leven" voor zo'n organisatie aanheffen. De betaling van de bezoldigde bestuursleden is dan verzekerd en in het organisatie- klimaat van thans haalt men ze ker de pensioengerechtigde leet- tijd. Het mag nauwelijks verwon dering wekken dat er naast al lerlei verbonden van producen ten, zoals die overvloedig te vin den zijn in een land, dat de over- heidsleiding mint, althans zeer veel levenskansen geeft, ook een consumentenbond is verschenen Begrijpen wij het goed, dan heelt deze ten doel de belangen van cortsumenten te beschermen en tie en tast daarmee de vrije be- hoeftenbevrdiging aan. En hier aan zitten de grootste gevaren verbonden. Dwang op de productie. Zou een bepaalde consumen tenbond grote invloed krijgen op het verbruik, dan wordt daar mee indirect ook het wapen van de productieleiding gehanteerd. Een kind kan immers zien dat hetgeen door consumenten wordt verworpen, door' de producenten niet meer behoeft te worden aan - gemaakt. Via deze weg krijgt men dus invloed op de besteding, op de inkomensverdeling en ook op de investeringen, die bij suc cesvol opereren in handen zou komen van bestuurders der con sumentenorganisaties. Het voorgaande spreekt van leiding geven aan de inkomens besteding en productie. Dit is 'n socialistische werkwijze. Allen, die de consumenten willen voor lichten, dus beïnvloeden, gaan de weg .op van het socialisme, wanneer die voorlichting ter stond de producenten beïnvloed bij de samenstelling van hun productieplan. De staatssecreta ris wil toestaan dat een consu mentenorgaan de bedriifslicha- men van advies gaat dienen. Dit, kan nimmer worden geto lereerd, omdat men daarmee de vrije productie en consumptie waardevol oordeel van een con- i De regeringsleiders van de oimpnfpnhnnd al deze voorlich- vijttien NATO-landen, die in I a- SïïtaKSlULSJWSffi». 4 bijeen zijn, hebben eenstem- bes'tuur publiceert wel of een j mig besloten om opnieuw te beuaalde consumptie raadzaam proberen de impasse in de ont- U of niet In dit verband denken j wapeningsonderhandehngen met Rusland te doorbreken. Vier mi nisters van buitenlandse zaken, van Canada, België, Frankrijk en Engeland, zullen een commis- i sie vormen, die een, resolutie zal opstellen, waarin deze overeen stemming tot uitdrukking wordt gebracht. i Minister Luns achtte zich j zeer tevreden over de reacties der NATO-mogendheden op de j rede van dr. Drees, vooral van j Amerika. cortsumenten te pescnermen en vrije pruuuu.c en glecht> degeiljk 0t onaan- tevens de verbruikers voorlich- I aantast. Men kan met kleine vaardbaar WOrden dan grond- is of niet. In dit ver wij terug aan de proclamaties van een consumentenorganisa tie over het propaganda maken voor een beter soort margarine midden in een tijd van beste dingsbeperking. Het brengen van dit artikel op de markt juist in deze dagen van beperking zou ïrt strijd zijn met het algemeen be lang. Maar het is niet aan het bestuur dit oordeel uit te spre ken. Misschien zaten duizenden verbruikers (leden) wel juist op dit artikel te wachten. Een grote fabriek werpt heus geen geld over de balk om een nieuw artikel met geweldige voorbereiding, investering en re clame uit te brengen, indien er geen markt voor te vinden is, anders heeft die kostbare pro ductie er van geen zin. Consu mentenbonden kunnen het vrije marktverkeer evenveel schade toebrengen als monopolies en kartels en zij moeten derhalve zeer kritisch worden beschouwd. Één mode, één smaak, één prijs. Leiding geven aan de con sumptie betekent vroeg of laat een uniforme consumptie naar model van de consumentenbond. Die bond geeft de regels over foede en verkeerde consumptie, ij geeft ook de regels aangaan de óe productie. Haar opvatting over duur en goedkoop, schoon degelijk of INDONESIË. De toestand in Indonesië is nog steeds hetzelfde, de plage rijen gaan door en de koude oor log is in volle gang. 'Einde van dit jaar komt de Afrikaans-Aziatische conferen tie in Caïro bijeen en men be grijpt wat daar uitgespookt zal worden tegenover Nederland. Indonesië heeft de leden van het NATO-pact al gewaarschuwd zich niet met de kwestie te be moeien, want dan zullen zij het gehele A.A.-blok tegen zich knj- met tienduizenden dollars op zak. ting te geven Producent ook consument De vorm, waarin zo'n verbond is gegoten, is die ener vereni ging. Zij kiest uit haar midden een bestuur en deze kleine ge meenschap van bestuursleden geeft aan haar leden en aan het Nederlandse volk goede raad be treffende de consumptie, mede namens de overige leden. Nu is het merkwaardig dat el ke burger en burgeres van dit land tot de kring van consumen ten behoort. De leden van de producentenbonden kunnen dus tevens lid zijn van de consumen tenorganisaties. Zij behoren dit eigenlijk te zijn, anders is inen slechts een tweederangs consu ment, die vanzelfsprekend op de verkeerde wijze aan het consu- meren is, anders zou hij z n doel- matig en juist verbruik wel door het lidmaatschap van een ver- bruikersbond gaan bevestigen. Nu kan men onze redenering overdreven noemen of menen, dat een kwerulant de pen han teert en 'n tegenbetoog gaan voe ren. Men kan opmerken, dat een consumentenvereniging slechts de meest algemene belangen van de verbruikers behartigt en slechts optreedt tegen kartels ot bijvoorbeeld tegen de regering ten strijde trekt, wanneer t ver- bruikspeil in het algemeen te hoog of te laag wordt gehouden In dit geval behartigt men toch het belang van alle consumenten en dient men het volk. Dat is juist, maar men vergeet dat in dit geval de verbruikersbond de zetels heeft ingenomen van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Men is dan bezig met de oplossing van het welvaartspro- bleem en wij menen dat on ze volksvertegenwoordiging dat vraagstuk beter aan kan dan wie ook. Smaken verschillen. Onze staatssecretaris van bin nenlandse zaken, bezitsvorming manoeuvre dit advies bindend maken en daarmee zouden dan bepaalde producten uit de markt moeten verdwijnen. Dit is een inbreuk op verbruiksvrijheid en een aantasting van het vrfje- marktverkeer. Reclame wordt overbodig. Als een consumentenbond een juist en objectief advies zou kunnen geven omtrent de wen selijkheid van consumptie van een bepaald artikel, dan zoure- clame maken voor welk goed dan ook, geen/ zin meer hebben. Alle advertenties prijzen goederen aan tegen een bepaalde prijs. Elke folder geeft een opsom ming van eigenschappen over een artikel. Men zou bij een objectiet en regels voor de productie. Dit leidt tot een volkomen ge leide productie, waarbij japon nen en mantels van bepaalde kleur en kwaliteit alleen als goed worden geproclameerd. Dan gaan, we binnen afzienbare tijd allen in hetzelfde model auto rijden en kopen we slechts radiotoestellen van één bepaalde prijs en kwa liteit. Dan komen we terecht bij n een- heidsprijzenmaatschappij, waar van staatssecretaris Schmelzer misschien wel directeur wil zijn, maar of de meerderheid van ons volk tot de klantenkring wil Be- boren, menen wij ernstig te moe ten betwijfelen. (Nadruk verboden). DE NATO-CONFERENTIE. In weerwil van z'n gezond heidstoestand heeft president Eisenhower de top-conferentie van de NATO te Parijs willen bijwonen, wat natuurlijk grote lijks tot de betekenis daarvan heeft bijgedragen. Hij werd zeer enthousiast ont- In de namiddag begon men aan 't werk en de punten die naar voren kwamen, waren de volgende - Dr. W. Drees heeft het Indo nesische vraagstuk ter tafel ge bracht. ucBmuuJC - Dr. Adenauer heeft in een op en P.B.O., drs. Schmelzer, is van merkelijke verklaring getracht mening dat een consumeneen deur open te houden voor ganisatie goed werk kan doen, mits zij, objectieve en goede voorlichting geeft en de bedrijls: lichamen van advies dient. Hij heeft o.i. niet geheel ongelijk, mits hij beseft in welk kamp hij zich miet deze opmerkingen be vindt. Consumptie heeft rechtstreeks te maken met de bevrediging van behoeften. Ieder die ver bruikt, bevredigt een bepaalde door hem gevoelde behoefte. Binnen de grootst mpgelijke vrijheid, die ieder individu bij de behoeftenbevrediging bezit ïrt ons land, moet de verbruiker een keus doen uit vele mogelijkhe den. Om te kiezen is er kennis van consumptiezaken nodig, an ders is een bepaalde keuze niet verantwoord, zo meent onze staatssecretaris en daarom is n bond geen overbodige luxe. Nu hebben wij nimmer gewe ten, dat een bond, die een be- perkte groep van consumenten vertegenwoordigt, een beter oor- deel kan hebben over de wijze van consumptie dan een indivi du. Want verbruiken is geen zaak van meerderheid, van be ter of slechter, maar van volko men vrije keuze. Het kan zijn, dat een consumentenbond haar oordeel grondt op prij so verwe ging, op doelmatigheid, schoon heid of een bepaalde consump tie aanprijst of verwerpt met het oog op de welvaartspositie van ons volk van vandaag of mor gen. Maar bij elke overweging geeft zij leiding aan de consump- genoten, voor wie het leven in Indonesië onmogelijk wordt ge maakt, of wat het betekent,, een land te verlaten, waar generaties van Nederlanders hebben ge werkt. Maar, zo zei hij, hij kon zijn ogen niet sluiten voor de gevolgen welke de huidige toe stand zou kunnen hebben voor de algemene positie van i Nederland, economisch, financi- j eel en op het gebied van de bui- tenlandse handel. 1 Dr. Drees herinnerde er zijn gehoor aan, dat in 1949 de on derhandelingen tussen Indonesië en Nederland plaats vonden on der auspiciën van de Verenigde Naties. Deze riepen een commis sie in het leven, die een actieve rol speelde bij het opstellen van i de verdragen, welke in de loop van datzelfde jaar werden onder tekend. Binnen enkele maanden echter begon de republiek Indo- nesië de overeenkomsten te sa- j boteren en verklaarde ze ten- j slotte, in 1956, van nul en gener- lei waarde. Houd! de winter uit handen en voeten. gen en er is nog voldoende steun van andere bevriende mogend heden. Intussen gaat de evacuatie van Nederlanders met kracht voort; er is als 't ware een luchtbrug gevormd tussen Djakarta en Singapore en deze week komen er twee grote schepen aan om Nederlanders af te halen en er zijn behalve de Nederlandse emi gratieschepen 6 Italiaanse boten gecharterd. Men hoopt in de cember nog 3 tot 4000 mensen te evaeuëren. HONGER IN DE MOLUKKEN. De autoriteiten in Djakarta hebben dinsdag toegegeven, dat n grote delen van -Java en in Oost-Indonesië een nijpend voed selgebrek heerst. Op Celebes en de Molukken zijn onlusten uit gebroken, omdat de voedsel voorziening door het wegvallen van de KPM-schepen en de mis lukte oogst volledig onvoldoen de is. Vólgens persberichten zijn in allerijl afdelingen parachu tisten van Java naar déze eilan den gezonden. Er zouden 100 burgers en muitende soldaten zijn' gearresteerd. een nieuw diplomatiek overleg met de' Sovjet-Unie over de ont wapening en over het herstel van de Duitse eenheid. Premier Gaillard heeft gepoogd begrip te wekken voor 't Franse standpunt in de Noordafrikaanse politieke problemen. Van Britse zijde zijn de vraag stukken van het Midden-Oosten ter sprake gebracht. De Noorse en Deense minis ter-president hebben het tere probleem van de stationering van atoomraketten op Europees ge bied ter sprake gebracht en een afwijzend standpunt ingenomen. Met grote nadruk heeft minis ter-president dr. W. Drees op de topconferentie in Parijs de aan dacht van de NATO-regeringen gevestigd op de „zeer ernstige toestand" in Indonesië. Deze toe stand, aldus dr. Drees, vergt de nauwste aandacht van de gehele westelijke wereld. De Indonesische regering voert hier een nieuwe standaard in voor het internationale gedrag. Het is duidelijk, waarom landen die handelen zoals Indonesië, de volle steun hebben van de Rus sische en Chinese communisten. Wat in Indonesië gebeurt, is vol gens dr. Drees een aanfluiting van ordelijke internationale be trekkingen. Hij achtte een ge meenschappelijke houding daar tegen van het westen van on schatbaar belang. De minister-president wilde niet uitweiden over de ontberin gen van duizenden van z'n land- Neem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN - en drijf zo die Rheumatische Pijnen uit Uw ledematen. Op een persconferentie in Pa rijs heeft de Nederlandse eerste minister, dr. W. Drees, meege deeld, dat de Nederlandse rege ring in overweging houdt, de In donesische kwestie aan de Ver enigde Naties voor te leggen. Dit zal een iogisch gevolgtrek king zijn, zo zeide hij, aangezien de onderhandelingen in 1949 tus: sen Nederland en Indonesië plaats vonden onder auspiciën van de Verenigde Naties. „De U.N.C.I. de speciale sommissie van de V.N. voor In donesië is nooit ontbonden. De mogelijkheid blijft dus be staan daarop 'n beroep te doen' voegde de minister-president hieraan toe, „omdat Indonesië deze overeenkomsten niet heeft nageleefd. Het is een kwestie voor de V.N. bij uitnemendheid". Op een vraag of de mogelijkheid van bemiddeling bestaat tussen 'Nederland en Indonesië zei dr. Drees: „Ik zie geen mogelijkhe den. Wat valt er trouwens te be middelen Alles, dat in Indone sië gebeurt, is uitermate eenzij dig/' 1 Des ochtends heeft minister Luns te Parijs met Dulles ge sproken over de Indonesische s Men zou zich afvragen, wat de Verenigde Naties en hun com missie die de Indonesische kwes tie altijd op haar agenda heeft gehouden, hebben gedaan. Het antwoord, aldus dr. Drees, is „niets". Het verbreken van in ternationale verdragen, aange gaan onder supervisie van de Verenigde Naties, veroorzaakte nauwelijks enige deining. De minister-president behan delde de crisis in Indonesië te gen de achtergrond van de Sov- jetrussische dreiging. Het grote gevaar, waartegenover wij staan, zei hij, is de indirecte wijze van de Russen, waarop zij het wes ten verzwakken, door subversie in vele lartden en speciaal door het vergiftigen van de betrekkin gen van het westen met Azië en 'Afrika. Daarom achtte hij poli tiek beraad in de NATO van zo'n reusachtig belang. K.A.B, WEER BOVEN DE 400.000. Op haar bondsvergadering heeft de KAB voor het eerst of ficieel vastgesteld, dat zij na het uittreden van de Algemene A.K. Ambtenarenvereniging op 1 oktober j.l. - wederom een le dental van 400.000 heeft over schreden. MIDDENSTAND GAAT CADEAUSTELSEL BESPREKEN Ou 15 januari 1958 zal er een ronde tafelconferentie worden gehouden over de cadeau-acties bij textiel-detaillisten en krui deniers. Aan de conferentie zal deelgenomen worden door de voorzitters van de drie centrale middenstandsbonden, de drie kruideniersbonden'en de leden van de „beleidscommissie ca deau-acties" van de textielbon- den. Het gesprek wordt gehou den op verzoek van de kruide niers. Het is de bedoeling, over het gehele conflict te praten en uitgangspunten te vinden voor een oplossing. LAGER BANKDISCONTO EN MEER INVESTERING SCHIJNEN WENSELIJK. „Een zekere mate van ontspan ning in heL economisch leven is bereikt. Wij zijn er weliswaar nog niet, maar een herstel van het evenwicht begint zich reeds af te tekenen." Deze visie, die van een voorzichtig optimisme getuigt, gaf de verbondsvoorzit- de Katholieke Arbeiders- ig, de heer J. A. Middel huis, in Utrecht ten beste toen hij de (najaars-) verbondsraads- vergadering van de KAB opende. De verbondsvoorzitter voegde er aan toe, dat hij overigens zijn ogen niet sluit voor bepaalde moeilijkheden, die door de be stedingsbeperking zijn opgeroe pen de werkloosheid, die op dit ogenblik ongeveer de dubbele omvang heeft van die van het vorig jaar de tijdelijke op schorting van de investeringsaf trek (voor de belastingen), die de uitbreiding en vernieuwing van het industrieel apparaat te gen houdt en het uitstel van de verbeteringen in de lonen en ar beidsvoorwaarden, dat bijzonder j uit mag worden pijnlijk is voor de laagst betaal- 1 dat de nationale de werknemers en bet lagere overheidspersoneel. Als geneesmiddel tegen de kwaal van deze tijd, noemde de heer Middelhuis ónder andere verlaging van het bankdisconto en hèr-invoering van de investe ringsaftrek om daarmee de on dernemers aan te moedigen tot een uitbreiding en vernieuwing van hun produktie-apparaat dus van de werkgelegenheid. GOUDVOORRAAD STEEG MET 168 MILJOEN. Dank zij de afrekening van het Nederlandse november-overschot in de Europese Betalings Unie is de goudvoorraad van de Neder landse Bank vorige week met 163,6 miljoen gulden toegeno men tot ruim 2812 miljoen gul den. Hiertegenover zouden an dere posten op de weekstaat van de bank (speciaal de „vorderin gen in buitenlandse geldsoor ten"), tezamen met eenzelfde be drag hebben moeten dalen, om dat de deviezentoevloed of af stroming reeds wekelijks in de ze posten wordt verwerkt, voor uitlopend op de maandelijkse afrekening. Die andere posten liepen samen echter slechts met 13,5 miljoen gulden terug. Daar- (econcludeerd, eviezen-reser- ves in de afgelopen week zijn toegenomen met bet verschil van ruim 150 miljoen gulden. CD \M HEI ZUIDEN Huidzuiverheid - Huidgezondhejd DiS. ivk. lag - conferentie officieel geopend door de Luxemburgse minister president Beek, waarna de Fran se minister-president Gaillard en president Eisenhower spraken, die o.m. zeide dat alleen door eensgezindheid en offers de-vre- de bereikt en behouden kan wor den. *t 1$ alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende j kwestie organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. INDONESIË MOGELIJK WEER IN V. N. (van onze correspondent) Enkele weken geleden vond er een vreemde vergadering plaats in een gehucht ergens in de staat New York. Deze bijeen komst, die in groot geheim gehouden had moeten worden, werd bijgewoond door de grootste gangsters van de V.S., allen van Siciliaanse bloede. Wat er op de meeting besproken werd, is niet bekend, maar het feit, dat er een conferentie gehouden werd, lekte uit en de politie en FBI waren in grote getale aanwezig om blijk van hun be langstelling te geven. Ruim 60 misdadigers arriveerden ieder m grote glanzende limousine in een dorpje, dat nauwelijks enkele honderden inwoners telt en deze verzameling, van grootheden uit de onderwereld had te meer betekenis in verband met de moordaanslag op Anastasia, een van de hoofdfiguren van de organisatie Murder Inc. (Moord N.V.), die zich er op toelegde ongewenste elementen snel en ef ficiënt uit de wereld te helpen en de orga nisator was achter alle schandalen, die plaats hebben gevonden op de dokken en pieren van New York. Het is haast ongelooflijk, dat in een stad als New York, met zijn miljoenen inwo ners, iemand op klaarlichte dag in een kap perszaak vermoord kan worden. Het heeft zich allemaal zo snel afgespeeld, dat de ooggetuigen maar een karig verslag wisten te geven. Raadsels. Anastasia werd door de barbier geholpen toen plotseling twee gemaskerde mannen de zaak binnenkwamen, zich elk aan een kant van de stoe'l schaarden, waarin de bende leider gezeten was, enkele schoten op hem losten en even snel verdwenen als ze geko men waren. Waarom de lijfwacht, die onafscheidelijk behoort te zijn en waarmee alle gangsters zich omringen, niet aanwezig was, hoe de daders zo onopgemerkt hebben kunnen ont snappen, wie zij waren, dit zijn allemaal problemen voor de politie, die nog niet veel nader tot de oplossing is. De moei lijkheid is hier niet een motief te vinden voor de moord, maar juist het feit, dat er zoveel redenen zijn en teveel mensen, die Anastasia liever dood dan levend zagen hoofden van andere gangs, die aan de macht willden komen, misschien zelfs iemand uit zijn eigeny gang; zonen of fa milieleden van mensen, die door Anastasia ter dood gebracht werden via de Murder Inc. of anderszins. Na de conferentie der gangsters in Apal achin werden enkele van de belangrijkste figuren gegrepen en verhoord, juist in ver band met de moord op Anastasia, maar de politie tast nog steeds in het duister. Aan gezien deze gangsters niet op misdrijven betrapt kunnen worden, hoopt de FBI hen via belastingontduiking te grijpen, vrijwel de enige mogelijkheid, omdat niemand die kennis heeft van misdrijven begaan door de j gangsters ook maar durft te getuigen tegen j hen. Op grote schaal. j Het is verwonderlijk, dat deze grote gangs zich zo speciaal in de V.S. concen- treren. Er is de Mafia gang, die zich spe te houden met illegale praktijken, maar dit belet niet het bestaan van de georganiseer de misdaad. Het gaat allemaal op zoveel grotere schaal toe dan in Europa. Misschien zijn er in het verleden teveel avonturiers hier geïmmigreerd; misschien is het een gevolg van het hier gehuldigde rechtsbe grip, dat iedereen geacht wordt onschuldig te zijn tenzij het tegendeel bewezen kan worden, een moeilijke taak bij een zo uit stekend georganiseerde onderwereld. Mis schien worden ook de gangs in de hand gewerkt door het feit, dat de gemiddelde Amerikaan meer geld tot zijn beschikking heeft dan zijn Europese neef, en dat hij dus geld kan uitgeven voor andere, minder ge wenste doeleinden. Een rechter heeft juist beweerd, dat naar zijn mening in New York City 40 van de handel in verdovende middelen van de V.S. plaats vindt, een vorm van misdaad, die tot de gevaarlijkste gerekend kan wor den met het oog op de gevolgen voor de volksgezondheid van het gebruik aan ver dovende middelen. Meestal wordt begon nen bij de jonge kinderen. Is een kind een maal verslaafd geraakt, dan moet hij pro beren medeleerlingen over te-halen en een zekere hoeveelheid aan de man te brengen. Zijn salaris wordt in natura uitgekeerd. Iemand die verslaafd is aan een verdovend middel (meestal hier heroïne of marihuana) doet alles om maar zijn dagelijkse voor raad te krijgen. Als er geen geld meer is, wordt er gestolen, want het is een ge woonte, die tientallen dollars per dag kost. Tienduizend dollar op zak. Ondertussen verdienen de gangsters aan de top van de handel duizenden dollars. Op de vergadering werden de meeste deelne mers door de politie aangetroffen met een slordige tienduizend dollar in contanten op zak. Zij wonen in huizen die duizenden dol lars kosten. Eén bezit o.m. een huis dat 250.000 dollar gekost heeft, waarbij b.v. 'n garage behoort, geheel met vast tapijt be kleed, voor 6 auto's. Ook Anastasia's huis heeft met inboedel honderden duizenden dollars gekost. Onlangs werd de inboedel op een openbare veiling verkocht, waarvoor de belangstelling zo groot was, dat de ver koping haast op een rel uitliep. Mensen van de belasting ontbraken ook niet om met een op een gedeelte van de opbrengst be slag te leggen. Een ander soort misdrijf is de number- racket, die in kleine bedragen van 10 dol larcent minimum elke dag duizenden dol lars in het laatje brengt van de gangsters. Dit is een soort illegale loterij, die elke dag uitkeert. De fout ligt hier duidelijk in de domheid van het publiek, dat graag voor 10 dollarcent een kansje waagt, dat soms (echter heel zelden) een paar honderd dol- las kan opleveren. Met die inzet van 10 dollarcent per dag houdt het publiek ech ter direct de gangsters die deze racket be heersen, in leven en helpt het indirect mee aan de grotere en ernstige georganiseerde misdrijven. Elke morgen komt een man de dubbel tjes ophalen en kiest de speler een num mer. 's Avonds kan hij de uitslag in de krant vinden onder de uitslagen van de paardenrennen, die op een bepaalde manier geïnterpreteerd worden om het betalende b—b,JT- nummer aan te wijzen. Al is deze vorm van ciaal blijkt toe te leggen op de handel in misdaad minder gevaarlijk dan de handel .i-ti 1 1_1J ,-lia A o vrrvllrCCff»- verdovende middelen, er is de numbers racket, er zijn de bookies (illegaal wedden op paardenrennen), de diverse organisato ren van unions, die zich bezighouden met afpersing enz. Er zijn de laatste maanden voortdurend processen gaande tegen vakbondleiders en gangsters, die vermoed worden zich bezig in verdovende middelen, die de volksge zondheid aantast, de spelers dienen zich te realiseren, dat de kansen maar heel klein zijn en dat vrijwel niemand zelfs maar even uitkomt, afgezien van het feit dat boven dien de gangsters een bestaan gegarandeerd wordt. mr. E. TH. VERBOOM. (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1