Waalwijkse en Langstraatse Courani BINNEN- EN BUITENLANE WAALWIJK PARTICULIERE WONINGBOUW WORDT ERNSTIG BEDREIGD. Enkele wijzigingen en een minder bekende bepaling in de sociale verzekeringswetten. Nieuwjaarsrede van de voorzitter der Tilburgse Kamer van Koophandel MAANDAG 6 JANUARI 1958 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoou Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 Zal kapitaalschaarste in 1958 verminderen? Precaire situatie in de wollen- stoffenindustrie. De nieuwjaarsrede van de heer H. Mannaerts, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Tilburg en omstre ken, die hij donderdag heeft ge houden, bevatte voor het groot ste deel een beschouwing over de precaire situatie in de wol- lenstoffenindustrie. De huidige moeilijkheden in deze industrie, aldus de heer Mannaerts, de voornaamste industrie in het werkgebied van de Kamer, laten ons niet zonder zorg, ofschoon de werkloosheid niet aanmerke lijk is gestegen. Daartegenover heeft een niet-onbelangrijk aan tal bedrijven met onder-bezetting te kampen, zodat verkorting van werktijden noodzakelijk werd. De nationale wolindustrie is voor 60 procent in het district der Ka mer gevestigd, en Tilburg is qua werkgelegenheid hiervan voor 33 procent afhankelijk. Een bij zondere bezinning past ons, zei de voorzitter, met de komst van de Euromarkt, nu een onbelem merde concurrentie met buiten landse ondernemingen wacht Er zullen problemen rijzen, voort vloeiend uit produktie- en afzet- verhoudingen zoals die trouwens overal in West-Europa voor de ze bedrijfstak liggen. De situatie van de wollenstof- fenindustrie gedurende de laat ste jaren en de over-capaciteit in West-Europa hebben het in de hand gewerkt, dat de onder scheidene bedrijven zich zijn gaan richten op de nationale markten. Dit mede als gevolg van het bestaande protectionisme. Ge zocht werd derhalve, aldus spre ker, naar een uitgebreid, assorti ment met voorbijgaan van speci alisatie. Bleek daarbij het mid delgrote familiebedrijf het meest gewenste produktieapparaat, de ontwaarding van het geld en de fiscale politiek hebben de laatste jaren aan deze bedrijven zeer zware eisen gesteld. Wanneer daarenboven de Euromarkt spe cialisatie gaat verlangen, dan rijst de vraag of deze middelgro te en familiebedrijven ten aan- VERTREK EN BENOEMING. Op 31 dec. j.l. heeft de heer H. Ivlaassen, administrateur van de Deken van Riel Stichting, zijn lunctie neergelegd en eervol ont slag verkregen. M.i.v. 1 jan. is hij in deze functie opgevolgd door de heer K. Schretlen, econ. drs. uit Eindhoven. ANDREAS ZIJLMANSGROEP BRACHT REVUE. In Musis Sacrum brachten de welpen, verkenners en voortrek kers van de Andreas Zijlmans- groep donderdagavond een re vue onder de titel „Dat is mijn Waalwijk". Het was een afwis selend geheel, waarin het goede Waalwijkse leven in. vele 'toon aarden werd bezongen en dat ook een aantal buiten Waalwijk se dingen voor het voetlicht bracht. Er werd door de jongens met veel animo en plezier ge werkt en het talrijke publiek heeft zich tegoed gedaan aan 'n prettige avond. Jammer was, dat enkele nummers wat te lang waren, zoals het optreden van het revue-orkest „The Shoetown- rovers" in de Hawaiiaanse klan ken. Geestig was „De goochel- dokter" en zonder meer „aan grijpend" was het optreden van de „Bobo's" in Tutti Frutti" en „When the saints go marching in". Uiteraard kwam ook de schoenindustrie er aan te pas en wel in „Schoenmakersillusie", waarin een goed beeld werd ge geven van het oudste ambacht in de Langstraat. Zwaar van dramatiek was de opera welke de verkenners ten tonele voer den „De Heer van Gansoyen, het zien van uitbreiding en moder nisering niet voor te grote pro blemen worden gesteld en dat moet worden overgegaan naar een groter bedrijfstype. Schoen- en lederindustrie. De resultaten in de overleder- industrie waren in het afgelopen jaar niet van die aard, dat de on dernemers een behoorlijke belo ning werd gewaarborgd, zei de heer Mannaerts, toen hij, de ver scheidene andere bedrijfstakken onder de loupe nam. De schoen industrie maakt een moeilijke tijd door, ofschoon de verwach tingen niet zo somber zijn ge steld. De voorraden bij de han del zijn hoog opgelopen en blijk baar neemt men een afwachten de houding aan. De toestand in de schoenin dustrie is op dit moment min der rooskleurig dan een, jaar ge leden. Geeft de situatie van het ogen blik geen reden tot juichen, de vooruitzichten voor de toekomst zijn niet zo somber. De huidige moeilijkheden hebben immers in hoofdzaak tijdelijke oorzaken, n.l. de even wat te hoog opgelo pen handelsvoorraden en de voor de schoenafzet weinig gunstige weersomstandigheden. Er is geen reden om aan te ne men dat de binnenlandse schoe nenconsumptie in betekenende mate zal gaan dalen, al kan voorshands ook niet op 'n ver dere stijging worden gerekend. De stijging, die de export in het afgelopen jaar weer te zien gegeven heeft, geeft grond aan de hoop, dat de bijzondere in spanningen, die de schoenindus trie zich in verband met de hui dige situatie zal getroosten om haar debiet in het buitenland uit te breiden, niet zonder vrucht zullen blijven. Van het nieuwe jaar, onvoor ziene omstandigheden voorbe houden, mag worden verwacht dat het weliswaar geen expansie mogelijkheden voor dje Neder landse schoenindustrie zal bieden doch anderzijds ook geen terug gang van betekenis voor deze bedrijfstak zal meebrengen. zwaard aan de Loint", maar je kon er toch ook lekker bij la chen. Prachtig stemmenmateri- aal zit er onder die verkenners Het was plezant. TWAALF MAANDEN VOOR DANSLUSTIGE KLEERMAKER. De Bredase werkloze kleerma ker A. D., die enige maanden geleden met zijn rijke fantasie maar lege portemonnee, op schudding in Waalwijk veroor zaakte, hoorde donderdag voor de Bossche rechtbank twaalf, maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, tegen zich eisen. D. had in Waalwijk een aan tal dansgrage jongelui om zich heen gegroepeerd door de aan kondiging van het oprichten van een dansschool, waarbij alle an dere dansscholen verbleekten. Hij stak zich goed in de kleren, liet zijn haar duur verzorgen, rookte en at er goed van en zocht zich vast een aantal grammo foonplaten uit. Dat ging allemaal vlot, ook de doeltreffende recla me die hij voor z'n school ver zorgde. Minder vlot, of liever ge zegd helemaal niet ging het be talen. Toen het vreemde snii- dertje elders hetzelfde kunstje wilde uithalen, werd hij ingere kend. De president van de rechtbank vond het allemaal helemaal niet mooi en zal over 14 dagen uit spraak doen. CONCERT LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK". Als eerste der plaatselijke ver enigingen zal de Liedertafel „Oe- 81e JAARGANG No. 2 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief TELEGR.-ADRES„ECHO" fening en Vermaak" het nieuwe jaar inzetten met een uitvoering in Musis Sacrum op donderdag 9 januari a.s. Het concert dat de Liedertafel zal verzorgen, verdient om meer dan één reden bijzondere aan dacht. Daar zijn op de eerste plaats de uitvoerenden. Het be stuur heeft zich voor dit con cert weten te verzekeren van de medewerking van een tweetal solisten, die zowel in binnen- als buitenland een uitstekende re putatie genieten, n.l. de sopraan Marijke van der Lugt en de bas Siemen Jongsma. Reiden zijn verbonden aan de Nederlandse Opera en men is regelmatig in de gelegenheid om via de radio van hun voortreffelijke zang kunst te genieten. Hun mede werking zal aan het concert van donderdagavond zeker een bij zondere luister verlenen en is al een reden te over om dit concert bij te wonen. Verder zullen als solisten optreden de tenor Rinus Hesselberth en de bariton Johan v. d. Griendt, die in Waalwijk en omgeving reeds lang en vol doende bekend zijn. Daarnaast willen wij nog wij zen op het programma, dat met grote zorg werd samengesteld en de operaliefhebbers weer enkele kostelijke uren zal bezorgen. Vóór de pauze kan men luisteren naar fragmenten uit opera's van Verdi, Bizet, Rossini, Donizetti en Mascagni. Het gedeelte na de pauze is geheel gewijd aan de opera „Faust", de mooiste opera van Gounod en een van de mooi ste opera's die ooit geschreven zijn. Uit het koor zullen in dit deel nog als solisten naar voren komen Cis v. d. Griendt en Ineke Mens. In het programmaboekje is een korte inhoud van de opera opgenomen, hetgeen het beluis teren van diverse aria's en ko ren ongetwijfeld ten goede zal komen. Zonder op een beoordeling van dit concert vooruit te lopen, mag toch reeds nu al wel wor den onderstreept, dat de Lieder tafel met het engageren van twee zo gerenommeerde solisten en het samenstellen van een zo veelzijdig en boeiend program ma opnieuw blijk geeft van een sterk besef van haar culturele taak in onze samenleving. En dit zo sterke taakbesef verdient niet alleen de algemene waarde ring, maar ook een intensieve persoonlijke belangstelling. Men mag van harte hopen, dat het bezoek aan dit concert van deze belangstelling zal getuigen. HET BRABANTS ORKEST OP 28 JANUARI NAAR WAALWIJK In het kader van het Kunst kringprogramma zal Het Bra bants Orkest o.l.v. Hein Jordans op dinsdag 28 januari a.s. in Waalwijk concerteren. Als so liste zal optreden de violiste Frangoise Onfroy, die het viool concert in G gr. t. K.V. 216 van Mozart zal vertolken. Verder ver meldt het programma de „Sere- nata Notturnain D gr. t. K.V. 239 van Mozart, de Symphonie no. 94 „mit dem Paukenschiag" van Haydn, Roemeense Dansen van Bartok en de ouverture „Die Hebriden" van Mendelssohn. 's Middags om 4 uur zal een jeugdconcert worden gegeven met nis solist Manus Willemsen, declamatie. Het programma be vat werken van Rossini (ouver ture „La scala dï seta"). Haydn (94e symhonie), Maessen (Vier fabels van de la Fontaine voor verteller en orkest) en Tschai- kowski (ouverture uit „De No tenkraker"). ZILVEREN JUBILEUM. Op 3 januari was het 25 jaar geleden dat de heer W. Bouman uit Wijk en Aalburg in dienst trad van de Nederlandse Stalen Veren Industrie Van Gent en Co. N.V. te Waalwijk. In de loop van de dag werd dit feit feestelijk herdacht. Nadat de heer Bou man, die met vrouw en kinderen in het bedrijf werd uitgenodigd, was toegesproken door directie, bedrijfsleiding en vertegenwoor digers van de afdelingschefs en het personeel van de cambreur- afdeling, waarvan hij afdelings chef is, werden verschillende ca deaus en bloemen aangeboden. Daarna werd gelegenheid gege ven tot fèliciteren waarvan prak tisch het gehele bedrijf gebruik maakte. Het moet voor de heer Bou man wel een grote voldoening zijn geweest dit jubileum te mo gen vieren, temeer daar hij sinds zijn 14e jaar bij deze fabriek is werkzaam geweest. SCHAAKCLUB WAALWIJK. Woensdag 8 januari om 8 uur schaakavond voor de leden en belangstellenden in de boven zaal van de Korenbeurs. DE EBTWEI ZUIDEN (van onze soc.-econ. medewerker). Het lopende parlementaire jaar zal mo gelijk de geschiedenis ingaan als dat van de woningbouw. Niet alleen werd in septem ber aangekondigd dat een deel van de volkswoningbouw rechtstreeks via op de be groting uitgetrokken rijksgelden zal worden gefinancierd, daarnaast moeten middels uit geschreven nationale woningbouwleningen aanzienlijke sommen voor leniging van de woningnood ter beschikking komen. Velen zijn van mening dat met de genoemde fi nanciële maatregelen een snelle verminde ring van de woningnood verzekerd is. Dit is een ernstige misvatting. Minister Witte heeft uitgerekend dat de bestaande woningnood in zeven jaar kan zijn opgeheven. Hij telt een bestaand wo ningtekort van 175.000 huizen. Men zou tot een jaarijlkse produktie van 80.000 wonin gen kunnen komen, waarvan er 55.000 no dig zijn om de toenemende behoefte op te vangen inclusief noodzakelijke afbraak van krotwoningen. Ergo lopen we 25.000 wo ningen per jaar op het tekort in. Over ze ven jaar zouden we dus de vlaggen kunnen uitsteken. Bij zijn bouwplan heeft de minister er op gerekend dat in de particuliere zowel als in de overheidssector 40.000 huizen per jaar zullen worden opgeleverd. Nemen we nu als optimisten aan dat de overheid met behulp van de toestromende gelden haar aandeel zal kunnen leveren, dan blijft nog de vraag of de particulieren voldoende zullen bou wen. Waar komt het geld vandaan? Doorslaggevend is ook hier of er voldoen de kapitaal voor dit doel beschikbaar zal worden gesteld. Reeds nu kennen wij in ons land een kapitaalschaarste. Dat blijkt onder meer uit de rentevoet van 6 die niet bepaald laag mag worden genoemd. Rekent men met een bouwprijs in de particuliere sector van f 20.000 per woning, dan blijft men toch stellig aan de lage kant. De eigenaar van zo'n huis moet in de na bije toekomst al 6 van f 20.000 is f 1200. - op tafel leggen om een rente vergoeding voor de op te nemen hypotheek en het eigen geld te vinden. Daarbij komen dan elk jaar de grondbelasting, de riool- en straatrechten en de onderhoudskosten. Wanneer wij dus stellen dat in de eerst komende jaren de bewoner van een nieuw huis in de particuliere sector minimaal f 1500. - per jaar moet over hebben om te kunnen wonen, dan is daar geen letter greep van overdreven. En dan rijst de vraag: wie kan dit uit zijn inkomen voor de wo ning afzonderen bij het bestaande gemid delde inkomen, laat ons zeggen voor de middenstand. Het enthousiasme om nieuw bouw te betrekken zal niet groot zijn En die premie dan? Men kan ons tegenwerpen dat er toch een premieregeling is ontworpen, die de eerste eigenaren van nieuwe huizen tege moet komt. Die regeling is er inderdaad, maar zij is beslist een onvoldoende aanmoe diging. Deze premie geldt bovendien slechts indien men een bouwprijs van f 30.000. - niet overschrijdt. Er is onvoldoende reke ning gehouden met het verschil in grond- en bouwprijzen in de stad en op het platteland. Door de aannemers wordt het vervolgens als een groot bezwaar gevoeld dat de pre mie niet naar de bouwer gaat, maar naar de eerste eigenaar. De aannemers bouwen dikwijls op eigen initiatief. Zij moeten nu het risico lopen voor de volle bouwsom. Voorheen inden zij de premie en tracht ten dan een koper te vinden. De bouw werd hiermee in zoverre gestimuleerd dat de hui zen in elk geval eerst gebouw werden en als een woning eenmaal klaar is kan een woningzoekende moeilijk de verleiding weerstaan deze te betrekken. Nu wordt het initiatief meer aan de eerste eigenaar gela ten. Men verwacht daarbij een rem in de bouw. Eerlijkheidshalve moet worden toegege ven dat de premie in het verleden econo misch niet steeds aan de eigenaren kwam, doch ook wel de bouwers een extraatje be zorgde en dat is niet de bedoeling. Liggen er dus moeilijkheden op het ter rein van rendement en financieringstechniek, we hebben ons nog niet eens afgevraagd of er wel voldoende kapitaal beschikbaar komt. De kapitaalschaarste. In de Tweede Kamer is er op gewezen dat de particuliere woningbouw bepaald door kapitaalgebrek wordt bedreigd. Men heeft van verschillende zijden als aanmoe diging voorgesteld een rentebijslag toe te kennen omdat de gemeenten die ook zullen krijgen. Minister Witte heeft hierop geant woord dat een rentebijslag tot te grote overheidsbemoeiing met het particuliere be drijf zou leiden. Bovendien meende de be windsman dat binnen een half jaar het ka pitaalgebrek in ons land tot het verleden zou behoren. Het eerste antwoord zal niemand bevre digen, want het is moeilijk in te zien waar om een aan particulieren toe te kennen rentebijslag tot gevolg zal hebben dat de re gering zich teveel met het particulier be drijf zou bemoeien. In het verleden heeft de regering overigens nooit enige angst ge toond voor dit gevaar. Zal de kapitaalschaarste binnen een half jaar sterk verminderen? Vermoedelijk ba seert de regering zich bij deze verwachting op speculaties inzake de investeringsactivi teit van het bedrijfsleven, die in 1958 sterk zou afnemen, als gevolg van de dalende conjunctuur. In dit verband mag dan ge wezen worden op de nog tot 1 maart a.s. openstaande lening ten behoeve van de overheidswoningbouw a 6 door middel van rentespaarbrieven. Als de kapitaalbezit ters hetzelfde inzicht hebben als de minister zullen zij zich dan voor 1 maart a.s. niet dekken door deelneming aan die lening? f 300.000.000 naar Koninklijke. Ongetwijfeld zal daarnaast minister Witte ook weten dat de „Koninklijke" met een emissie komt, die van Nederlandse bezitters van aandelen in het genoemde fonds een bedrag van f 300 miljoen zal vragen. Van een lager rendement dan 6 is daarbij nog geen sprake. Vervolgens is het voor de regering niet te hopen dat de verwachting van minister Witte in vervulling zal gaan. De sterke ver mindering van investeringslust in het parti culiere bedrijfsleven zou een enorme toene ming van de werkloosheid tot gevolg heb ben. In dat geval zou de regering dan aan vullende werken moeten laten uitvoeren, waardoor geweldige sommen moeten wor den uitgetrokken. De regering heeft echter beloofd zelf niet met leningen op de kapi taalmarkt te komen. Waar haalt zij dan het geld vandaan om aanvullende werken te fi nancieren? Er blijft dan geen ander middel over dan een beroep op de bankbiljettenpers en de daarmee opnieuw in werking gezette infla tie is schadelijker voor het economische le ven dan welk ander middel ook. Ingaande 1 januari 1958 werden enige wijzigingen van kracht aangaande de soci ale verzekeringswetten. Wij laten ze hier volgen, voorzover ze ons met zekerheid be kend zijn. Ziekenfonds voor bejaarden. De bejaarden, die verzekerd zijn inge volge het ziekenfondsenbesluit, betalen tot dusverre, indien hun inkomen niet hoger was dan f 2508. - per jaar, f 0.55 premie per week en indien het een inkomen be treft van f 2508.- tot f 3518.- f 1.10 per week. Ingaande 1 januari 1958 komen deze be dragen te liggen op resp. f 0.67 en f 1.35 per week. Verplicht verzekerden. Tot dusverre betaalden deze verzekerden een premie van 2,1 (de werkgever be taalde eveneens 2,1 Van 1 januari 1958 af moet de verplicht verzekerde 2,2 betalen en de werkgever eveneens 2,2 Vrijwillig verzekerden. Sommige ziekenfondsen hebben aan de Ziekenfondsraad toestemming gevraagd de premie met ingang van 1 januari 1958 te mogen verhogen. Verscheidene ziekenfond sen achten een verhoging van de premie niet verantwoord, en willen de hogere kosten be talen uit hun reserves. Afwachten wat de raad beslist is hier de boodschap. De werkloosheidsverzekering. De helft van de verschuldigde premie werd tot dusverre betaald door het rijk, een 1 vierde door de werkgever en een vierde door de werknemer. De premie voor de werkloosheidsverze kering bedraagt sedert 1 januari 1957 1,6 van het loon, waarvan het rijk dus 0,8 betaalt en werkgever en werknemer ieder 0,4 Ingaande 1 januari 1958 zal de premie worden teruggebracht tot 1,2 waarvan voor rekening van het rijk komt 1/3, voor rekening van werkgever 1 /3 en voor reke ning van werknemer eveneens 1 /3. Het rijk betaalt dan het zelfde als werkgever en werknemer, 0,4 zodat deze verlaging PRIJS VAN SIGARETTEN STIJGT BEPERKT. De Tweede Kamer heeft vrijdagavond, na een levendig, goed debat, de belastingvoor stellen van de regering aanvaard. Alleen de liberalen en de KVP-ers Weiter en Duijn- stee stemden tegen alle ontwerpen. De ka tholieke en protestantse partijen, die dit maal samen optrokken, hebben op voorstel van dr Lucas (Katholieke Volkspartij) en de heer van Eijsden (Anti-Revolutionair) de volgende wijzigingen aangebracht in de re geringsplannen De omzetbelasting op sigaretten (nu 5 percent) wordt 7 percent en niet 8 percent, zoals de regering wilde. De maatregelen, gericht op het afremmen der activiteit van het bedrijfsleven, worden minder streng dan de regering zich dacht, want de Kamermeerderheid vreest, dat door een te sterk ingrijpen werkloosheid zal ont staan. De fondsen van gemeenten en provincies delen niet mee in de hogere belastingop brengst. Hierdoor werd het mogelijk de ver zachtingen aan te brengen voor de rokers en het bedrijfsleven. De Tweede Kamer aanvaardde ongewij zigd de regeringsvoorstellen om (tot augus tus 1959) de omzetbelasting op tv-ontvan- gers te verhogen van 10 tot 18 percent en de omzetbelasting op personenauto's, mo torrijwielen en banden van 15 tot 20 pet. De prijsverhogingen gaan niet onmiddellijk in, want de Eerste Kamer moet haar fiat nog geven. De verhoging van de tarieven van de vermogensbelasting met twintig per cent werd goedgekeurd. En waarom geen woningen? Wij vragen ons af waarom de regering wèl bereid is eventueel aanvullende werken uit te voeren, maar weigert ruimer steun te bieden aan de particuliere woningbouw. Deze laatste wordt geremd, terwijl andere stellig minder urgente openbare werken eventueel worden aangevat. Wij willen er tenslotte nog eens op ha meren dat als de investeringslust in het bedrijfsleven in de naaste toekomst zo ver terug loopt als is aangekondigd, de bouw van woningen door particulieren nog ster ker zal verminderen. Want wie durft zware verplichtingen voor een woning op zich te nemen als de conjunctuur sterk terugloopt? Daarvoor is een zekere optimistische eco nomische toekomstverwachting nodig, in de eerste plaats voor de naaste toekomst. Met al het slaan op de trom der natio nale deugden met woninghouwleningen woirdt het percentage van het particulier woningbezit steeds meer teruggedrongen. Tot reeds zichtbare schade aan het nationale woningkapitaal. Een bij uitstek slechte po litiek in het kader van de plannen tot ver betering van de privébezitsvorming. drs. H. drs. HERMES. (Nadruk verboden). voor werkgever en werknemer geen ver lichting betekent. Kraamgelduitkeringen. Zoals wellicht reeds bekend, worden sinds 1 augustus 1957 de kraamgelduitke ringen van f 55. - voor de verplicht ver zekerden bij een ziekenfonds niet meer uit gekeerd door de bedrijfsverenigingen, maar door de ziekenfondsen. Verplicht verzeker den kunnen bij gezinsuitbreiding een for mulier bij de bode of op het kantoor van het ziekenfonds verkrijgen, dus niet meer bij de werkgever. Het formulier dient door de kraamvrouw en door de echtgenoot te worden ondertekend. De uitkering heeft plaats op de dag van ontvangst van de aan vraag door middel van een postcheque of in contanten aan de loketten. In het laatste geval moet het bewijs van inschrijving worden meegebracht. Minder bekende bepalingen. De Invaliditeitswet kent de volgende ver strekkingen 1) als rechten: a) invalid: - teitsrente, b) ouderdomsrente, c) weduwen- rente, en dj wezenrente; en 2) als moge lijkheden genees- en heelkundige behan deling (daaronder begrepen verpleging in een ziekenhuis ter voorkoming van een blij vende invaliditeit. Voorts een eventuele ge zinstoeslag naast de genees-en heelkundige behandeling. De gezinstoelage bedoeld onder 2) kan ten behoeve van het gezin van een in een inrichting opgenomen verzekerde, die niet in het genot is van een invaliditeitsrente, worden verhoogd ter hoogte van maximaal 2/3 van de invaliditeitsrente, waarop de verzekerde eventueel aanspraak zou kun nen maken. De gezinstoelage, waarop uiteraard geen recht bestaat, wordt slechts in uitzonde ringsgevallen verleend indien aan de vol gende voorwaarden is voldaan a) de verzekerde moet 150 premiën in rekening kunnen brengen, d.w.z. dat er minstens 150 zegels moeten zijn geplakt. b) de echtgenote moet invalide of ten minste 60 jaar oud zijn, of c) de verzekerde moet een of meer kin deren hebben, die nog geen 16 jaar zijn. Ga derhalve bij u zelf te rade en vraag in voorkomende gevallen inlichtingen aan de Raad van Arbeid. (Nadruk verboden). HET BRITSE KONINGSPAAR NAAR NEDERLAND. Koningin Elisabeth en de hertog van Edinburgh, zullen op 24 maart aan boord van het koninklijk jacht „Brittannia" Har wich verlaten voor hun staatsiebezoek van twee dagen aan Nederland. Zij zullen zich op 28 maart te Dover weer ontschepen. 25.000STE SCHIP OP NIEUWE ROTTERDAMSE WATERWEG. Op de laatste dag van 1957 hebben de Rotterdamse havenautoriteiten hun verwach ting, dat er vorig jaar 25.000 schepen de Nieuwe Rotterdamse Waterweg zouden binnenvaren, beantwoord gezien. Om 17.20 uur passeerde het Israëlische schip „Ked- ma" als 25.000ste in het jaar de berghaven te Hoek van Holland. NU f 155.000 BIJEEN VOOR CEN- TRAAL FONDS KATH. HOGER ONDERWIJS. De door het Hoogwaardig Episcopaat in zijn herderlijke brief van november j.l. in geleide actie tot steun aan het Kath. Hoger Onderwijs heeft tot en met 31 december 1957 bijna f 155.000 opgebracht ten behoe ve van het Centrale Fonds, dat gevestigd is in Utrecht (gironummer 469054). P.T.T. IN 1957. De totale baten van het gehele PTT-be- drijf, exclusief de Rijkspostspaarbank, ver toonden een verhoging van ruim veertien procent ten opzichte van 1956. Zij kwa men op het recordcijfers van ongeveer vijf honderd negentig miljoen gulden. Voor het eerst sinds 1945 trad in 1957, vergeleken met 1956, een daling van het postverkeer op, welke in het binnenlandse verkeer enkele procenten bedroeg. Het telefoonverkeer bleef in 1957 stijgen, maar deze stijging was minder groot dan in voorgaande jaren. Zij bedroeg drie procent in het lokale en zeven procent in het inter- locale verkeer. Dit heeft de directeur-gene raal der PTT, ir. J. D. H. van der Toorn, meegedeeld in zijn nieuwjaarsrede, die hij voor vertegenwoordigers van het personeel heeft gehouden. Ir. van der Toorn vestigde er de aan dacht op, dat het algemene beleid van de PTT in 1957 bepaald werd door een lichte economische recessie, door de bestedings beperking en door de noodzaak de finan ciële resultaten te verbeteren. KOLENPRODUKTIE STAATSMIJNEN DAALDE MET 270 DUIZEND TON. De kolenproduktie van de Staatsmijnen is in 1957 met ruim 7,2 miljoen ton ongeveer 270 duizend ton onder het peil van 1956 gebleven. Door deze daling van de produk tie en een sterke stijging van de kosten zijn de bedrijfsresultaten van de kolenmijnen ongunstig beïnvloed. Hiertegenover staan de gunstige resultaten van de cokesfabrie- ken en de chemische bedrijven. De daling van de kolenproduktie is in hoofdzaak te wijten aan de „langzaamaan"-actie, het ver loop van mijnwerkers naar Duitsland, de A-griep en de verkorting van de werktijd. Deze mededelingen deed directeur-voorzit ter H. Wemmers, van de Staatsmijnen don derdag tijdens zijn nieuwjaarsrede in Ge leen.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5