De Echo van het Zuiden 't Legioen der verjaagden Bestedingsbeperking maakt uitvoering van grote en bijzondere plannen voor 1958 onzeker. voor: KELTUM PLEET J. OVERSBERG VOOR IEDERE BEURS O 'n van MAAREN'S D MAANDAG 13 JANUARI 1958 81e JAARGANG No. 4 k in een nuchtere tijd als de on ze klinken ach en wee's over de rampspoeden die ons treffen als geluiden van gebarsten grammo foonplaten uit lang vervlogen dagen. De verbazind heeft plaats gemaakt voor het berustend aan vaarden. De berusting houdt het gevaar in van het laten voort bestaan van het waargenomene, zelfs al is, dit ellende. De» aan vaarding kan er toe leiden dat we wantoestanden als normaal gaan zien. Beide verschijnselen zijn vijanden van de volkskracht en de maatschappij waarin zij optreden. Bij het verwerken van het drama Indonesië grijnzen ons berusting en aanvaarding tegen, telkens wanneer we met het re- atriëringsvraagstuk in1 aanra king komen. Er is ons' aangezegd dat er zo'n veertig- tot vijftig duizend Nederlanders uit Indo nesië zullen terugkeren. We heb ben ons verwonderd dat het in onze tijd mogelijk is dat er zo- velen van huis en zon verdreven worden, maar. we verwachten in elk geval Nederlanders. Van de ze verstotenen zullen er 25.000 ten laste van het ministerie van maatschappelijk werk komen. De rest zal zichzelf weten te red den. Het grootste deel van die laat ste groep, die zijn eigen weg zal vinden, nestaat uit specialisten, technici en vakmensen in, tropi sche aangelegenheden. Er zijn ingenieurs onder en planters, doktoren, directeuren en leiders van Nederlandse bedrijven in In donesië. Hun toekomst is on zeker, maar hun kansen op een nieuw begin zijn reëel. Zij heb ben hun kennis en kennen over 't algemeen Nederland nog wel uit hun jeugd, welke kennis in een verloftijd wel weer is opge frist. Deels hebben zij bezittin gen in Nederland en met de hulp daarvan zullen zij zich 'n nieuw bestaan weten op te bouwen. Vanzelfsprekend zal dit niet al tijd gemakkelijk gaan, maar het rad van het levensavontuur draait voor hen verder zonder dat er louter nieten als uitkomst komen. Zij zoeken een huis, maar dit probleem komt hieronder nog aan de orde. Wel paspoort, maar geen Nederlands. Het grote vraagstuk woelt rond in de hoofden van de -25.000 z.g. „paspoort-Nederlanders", die qua levensstijl eigenlijk geen Nederlander meer zijn of het nooit zijn geweest. Het daaraan verbonden maatschappelijke pro bleem woelt eveneens rond in het brein van de daarvoor ver antwoordelijke vrouwelijke mi nister en van allen, die deze mensen te hulp schieten. Wat zijn dit voor Nederlan ders? Men vindt er onder vele vrouwen, die zuivere dochters zijn van het eilandenrijk dat zij verlaten. Zij zijn getrouwd of ge trouwd geweest met een Neder lander en hebben onze nationa liteit verworven zonder noch tans onze taal te spreken of on ze cultuur ook maar uit de ver te te kénnen. Daar zijn onder de kinderern van reeds in de vorige eeuw naar de Oost vertrokken landgenoten, die nimmer de zon nog over onze polders of heuvels zagen ondergaan. Zij weten niets van Europa, om over Nederland niet te spreken. Men vindt er oude Nederlanders onder, die bij wijze van spreken nog in Atjeh hebben gevochten Deze vogels van allerlei plui mage moeten zich aanpassen aan ons" klimaat, onze gewoonten en levenswijze. Men moet deze men sen een nieuw beroep leren, ter wijl velen van hen vijftig, zestig jaar of ouder zijn, terwijl wij ook weten dat het aantal werk lozen in ons land de 100.000 weer is gepasseerd, en deze men sen geen cent bezitten, want de weinige eigendommen die zij hadden, zijn hun voor het ver laten van Soekarno's droomrijk afgenomen. En toch moeten deze mensen geholpen worden. Maar hoe? Grote moeilijkheden. Ons volk heeft op het gebied van woningnood en huisvesting- problemen zijn geschiedenis. Duizenden hebben zich reeds op het gebied van samenwonen met volkomen gelijk-gezinde en cul- tureel-vergelijkbare gezinnen in alle mogelijke) denkbare bochten gewrongen. Het is nochtans een ïiasco geworden. Sociale span ning, zenuwziekten en nameloos leed liggen er op het levenspad vant duizenden, die hebben inge woond of samengewoond en men doet wat mogelijk is om er af te komen. Daarom zal het moeilijk zijn om voldoende inwoning te ver krijgen voor die mensen, met ge heel andere levensgewoonten, aan grote ruimten gewoon, in 'n overbevolkt land, dat typische zin heeft voor huiselijkheid, die op deze wijze ernstig dreigt ge stoord. Vooral waar we staan- voor ernstige woningnood voor onze eigen jonge mensen. Dat alles weten we wel, maar we weten ook dat, zoals minister Klompé zei, dat we deze mensen, die om de politiek die Nederland voert en die wij met kracht ondersteu nen, uit hun land zijn verdreven en die ook Nederlanders zijn, niet aan de kade te Rotterdam mogen laten staan Daarom deed zij een ernstig beroep op ons Nederlanders, al thans tijdelijk te helpen, zelfs te gen een matige vergoeding, op dat die ongelukkige mensen toch een onderdak vinden in deze voor hen zo benarde tijd en ver schrikkelijk seizoen. Ondertussen kan de regering zich beraden over verdere stap pen, als daar zijn b.v. emigratie naar Zuid-Afrika, Brazilië, N. Guinea, de West enz. of plaat sing in eigen industrie. Dat kost tijd" en zo lang moet er onder dak en verzorging zijn voor deze mensen. Mej. Dr. Klompé klaag de ook over de trage reactie voor financiële hulp. Wij menen dat dit de schuld is van de regering en de verdere autoriteiten. Wat wordt er voor gedaan? Een en kele toespraak van de minister, een enkel radiopraatje is' niet voldoende. Er moet actie komen door radio, televisie, door verlo tingen, door collectes.. Waar leest men van actie-comité's, waar hoort men van de inscha keling van kerkelijke en ge meentelijke autoriteiten en in stellingen. Neen, op de huidige, rustige, kalme manier gaat 't niet, dat heeft de ondervinding wel ge leerd en 't is zoals de minister zei: „de tijd dringt". Gemeenteraad Raamsdonk Begroting met tekort van f 94.900. Onder voorzitterschap van burgemeester Prinssen kwam de raad der gemeente Raamsdonk in openbare vergadering bijeen. Alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan, sprak de voorzitter de volgende nieuwjaarsrede uit Mijne Heren, Een nieuw jaar heeft zijn in trede gedaan én daarom wil ik deze vergadering beginnen met u en uw gezinnen een heel voor spoedig jaar toe te wensen. Ik spreek daarbij tevens de hoop uit, dat ook de overige inwoners van onzd gemeente veel geluk en zegen ten deel zal vallen. Zij, die mij en mijn gezin bij j de jaarwisseling hun beste wen- sen deden toekomen, zeg ik hier- voor hartelijk dank. Gewoontegetrouw zal ik u nu eerst enkele cijfers noemen en daarna een opsomming geven van de belangrijkste activiteiten in het gemeentelijk leven in het afgelopen jaar, om te eindigen met de voorlopige plannen voor 1958. - ontmoette geen enkel bezwaar vertrokken: 366 gevestigd: 291 vertrek-overschot 75 Bevolking. De loop der bevolking was als volgt Aantal inwoners per 1 jan. 1957 8551 geboorten: 195 overleden: 57 geboorte-overschot138 8689 Aantal inw. p. 1 jan. 1958: 8614 waarvan 4360 mannen en 4254 vrouwen. Het aantal huwelijken bedroeg 76 tegen 90 in 1956. Werkloosheid. Mede tengevolge van de be stedingsbeperking steeg het aan tal werklozen van 16 op 1 jan. 1957 tot 105 op 15 jan. 1958. Van laatstgenoemd aantal zijn er 101 geheel werkloos en 4 in de Ge meentelijke Sociale Werkvoor zieningsregelingen. Dit zijn voor een groot deel bouwvakarbei ders en daarnaast inwoners die buiten de gemeente werkten. Verkeer. In 1957 hadden in deze ge meente 67 aanrijdingen plaats, waarvan 36 met uitsluitend ma teriële schade, 18 met licht ge wonden, 12 met zwaar gewonden en 1 met dodelijke afloop. Met behulp van de in opdracht van het gemeentebestuur ver vaardigde verkeersmaquette is op initiatief van de afd. Raams donk van de Bond voor Veilig Verkeer de eerste bromfietsen cursus gegeven. Dezer dagen zal ook de afd. Raamsdonksveer de finitief gaan starten. Beide afde lingen beogen hun leden meer kennis bij te brengen omtrent de verkeersregels, hetgeen de vei ligheid op de weg ongetwijfeld ten goede zal komen. V olkshuisvesting. 'Het woningprobleem vraagt nog altijd de bijzondere aandacht van het gemeentebestuur, want ondanks het feit, dat er in het afgelopen jaar weer heel wat ge bouwd werd, nam het aantal wo ningzoekenden nog toe. Het aan tal woningzoekenden steeg na melijk van 375 op 1 jan. 1957; tot 381 op 1 jan. 1958. De woningvoorraad werd uit gebreid met 42 woningwetwonin gen, waarvan 34 in de Berken- straat en 8 in de Raadhuisstr. Ook de particulieren zaten niet stil; in totaal bouwden zij in bet afgelopen jaar 19 premie woningen. Tezamen vormde dit het bouwvolume 1956. Van de andere kant moest de woning voorraad een aderlating onder gaan door de onbewoonbaarver klaring van 3 niet voor verbete ring in aanmerking komende huizen. Er zijn nog heel veel meer wo ningen, die feitelijk zouden moe ten verdwijnen, maar de grote woningnood dwingt het gemeen tebestuur een woning eerst dan onbewoonbaar te verklaren en te doen ontruimen, wanneer aan de bewoner in feite een andere kan worden toegewezen. Industrie, handel enz. Voor het industrieterrein in de Boterpolder te Raamsdonks veer meldde zich in 1957 de eer ste gegadigde. Aan de fa. Heijne- van Seters werd een stuk grond verkocht voor de oprichting van een scheepswerf. Twee plaatselijke bedrijven plaatsten aan de Julianalaan 'n modern industriegebouw. Voorts werden verschillende bedrijfs panden meer aangepast aan de behoefte van deze tijd. O.a. werd een café verbouwd tot manufac turenzaak. In Raamsdonk(dorp) werden op 11 april de door een coöperatieve vereniging gebouw de diepvrieskluizen in 'gebruik genomen. Verheugend is, dat zich in Raamsdonk steeds meer landbouwers gaan toeleggen op de tuinbouw. Ér zijn nu reeds 11 tuinbouwers, die zich begin de cember hebben verenigd in de nieuw opgerichte tuinbouwver- eniging „St. Bavo" te Raams donk. Openbare werken en brand weer. Alvorens op 15 december 1957 de fraaie, monumentale nieuwe r.k. kerk in Raamsdonksveer plechtig werd ingezegend, werd van gemeentewege gezorgd voor de .aanleg van een brede, goed verlichte toegangsweg t.w. de St. Jozeflaan. Tegelijkertijd vond ook een omlegging plaats van een gedeel te van de Grote Kerkstraat; als toegangsweg naar het industrie terrein werd het Kadepad gecon strueerd. In Raamsdonk (dorp) kon na afbraak van het voormalige café van de Kinderen Kanters een bochtverlegging Molenstraat Schansstraat tot stand worden gebracht. Nu daar bovendien nog verkeersborden geplaatst zijn, mag gesproken worden van een belangrijke verbetering voor het verkeer. Op 24 juli kon met enig offi cieel vertoon worden overgegaan tot oDening en ingebruikstelling van het park met vernieuwde kiosk te Raamsdonk (dorpin het centrum werd daardoor'een prachtig geheel verkregen. De woningbouw heb' ik reeds gedeeltelijk bij het onderdeel volkshuisvesting genoemdvan de 30 woningwetwoningen, die momenteel in het Omschoor ge bouwd worden, zijn de eerste 4 deze week gereed gekomen. De rest zal geleidelijk aan over eni ge maanden klaar komen. Aangaande het zwembad kan ik u mededelen,, dat dit door de provinciale planologische dienst in eerste urgentie op haar plan is geplaatst. De vuilnisophaaldienst kon geperfectionneerd worden door ingebruikneming van 'n nieuwe roltrommelwagen en de distri butie van uniforme vuilnisem mers, terwijl de brandweer een nieuwe trekkermanschappenwa- gen met nieuwe motorspuit kreeg. Bij de grote, brand van 2 april werden twee veehouderijen in as gelegd. Onderwijs en gezondheidszorg. Bij het begin van het nieuwe schooljaar kon de moderne nieu we prot.-chr. school voor g.l.o. te Raamsdonk (dorp) plechtig worden geopend. Voor de bouw van een nieuwe prot.-chr. streek school voor u.I.o. in 't Omschoor waarvoor reeds lang geleden een urgentieverklaring is afgegeven, is door de minister van Onder wijs' een geldlening toegezegd, terwijl de rijksgoedkeuring voor de bouw reeds' is ontvangen. Na goedkeuring van de betreffende begrotingswijziging zal 't school bestuur tot aanbesteding kunnen overgaan, aangezien ook de be nodigde grond al aan 't school bestuur is overgedragen. Op 18 januari 1957 besloot uw raad medewerking te verlenen tot beschikbaarstelling van gel den voor de stichting van een christ. kleuterschool te Raams donksveer. Hopelijk zal voor de ze school nog dit jaar een urgen tieverklaring worden afgegeven. In augustus had voor de derde maal een bevolkingsonderzoek op tuberculose plaats. Dat het werk van de Eerwaar de Zusters te Raamsdonk(dorp) door de bevolking buitengewoon gewaardeerd wordt, bleek wel bij de viering van het 50-jarig jubi leum van de Zusters op 7 en 8 september j.l. Geheel Raamsdonk vierde dit feest spontaan en op originele wijze mee. Ook uw raad sprak zijn erkentelijkheid uit voor hetgeen door de Zusters in het belang van de gemeenschap is en wordt gedaan en besloot 'n bijdrage te verlenen in het ge schenk. Voor ik u de plannen voor 1958 ga voorleggen, wil ik u eerst hartelijk dank zeggen voor alles wat u en in het bijzon der de wethouders in 't afge lopen jaar voor! de gemeente ge daan hebben. Uw raad verloor in het afge lopen jaar de heer J. de Bont als lid vanwege diens vertrek naai de Noord-Oostpolder. Hij werd opgevolgd door de heer Bouwens. Ook betuig ik mijn dank aan de gemeentesecretaris, wiens 25- jarig jubileum wij op 2 februari 1957 feestelijk hebben gevierd; de ambtenaren en de werklieden voor de wijze waarop zij in 1957 hun werk deden. In deze! dank wil ik ook gaar ne betrekken het personeel van de rijkspolitie en de vertegen woordigers van de streekpers, welke laatsten in hun artikelen steeds een grote belangstelling voor de gang van zaken in deze gemeente aan de dag legden. Plannen voor 1958. Thans zou ik de plannen en activiteiten voor dit jaar met u onder de loupe willen nemen. Op de eerste plaats zal de wo ningbouw de aandacht opeisen. Dit jaar komen dus de 30 wo ningwetwoningen in 't Omschoor gereed, en verder 7 particuliere woningen, welke momenteel in aanbouw zijn. Dit jaar zal op de allereerste plaats in het teken staan van de verkrijging van gronden in de Nieuwe Polder, waar in, de eerst komende jaren de nieuwe uit breidingen zullen moeten plaats hebben. Zoals u uit de agenda van deze raadsvergadering hebt gezien, is met enkele eigenaren bereids overeenstemming ver kregen; met anderen zal dit ho pelijk zeer spoedig het geval zjjn, terwijl de overigen op korte ter mijn voor zover zij deze nog niet ontvingen de onlangs ge maakt© taxaties zullen thuiskrij- gen. Ook in Raamsdonk (dorp) zijn de mogelijkheden voor nieuw bouw practisch uitgeput, zodat eveneens on korte termijn gron den zullen moeten worden ver kregen. Nieuwe bouwplannen zijn in voorbereiding, hoewel tot op he den nog niet bekend is hoeveel woningwetwoningen in 1958 ge bouwd zullen mogen worden. In de particuliere sector zal van wege de hoge rente vermoedelijk minder gebouwd worden dan voorheen, hoewel de laatste we ken toch meerdere nieuwe aan vragen binnenkwamen. Dezer dagen heeft de Minister v. Volks huisvesting en Bouwnijverheid medegedeeld, dat in 1958 de bouw van particuliere woningen in beginsel vrij zal zijn, doch gebonden blijft aan het totaal van 40.000. De nieuwe wijk in 't Omschoor zal met een plantsoentje worden verfraaid. Verder staat op het programma een verbetering van de Noordzijde van de straat langs de Haven. Of en in hoeverre een of meer van de navolgende objecten, waarvoor WACW-subsidie is of wordt aangevraagd, in 1958 zal of zullen kunnen worden verwe zenlijkt, is op dit moment nog een open vraag: 1. rioolgemaal met persleiding Raamsdonkveer 2. riolering Raamsdonk (dorp) 3. rioolgemaal met perslei ding Raamsdonk (dorp) 4. sportterreinen en kinder speelplaatsen 5. loswal industrieterrein; 6. reconstructie Kerklaan; 7. dempen gedeelte van de Ha ven. Het zal er veel van afhangen hoe de ontwikkeling op de ar beidsmarkt zal zijn. Het"gemeen tebestuur zal terzake diligent blijven. Sinds bekend geworden was, dat de nieuwe provinciale Lang- straatweg vermoedelijk niet ten noorden, doch wel ten zuiden van Raamsdonksveer zou uitko men, was het noodzakelijk voor deze gemeente een nieuw struc tuurplan te ontwerpen. Dit hield verband met het feit, dat de in het goedgekeurde uitbreidings^ plan geprojecteerde aansluiting met de nieuwe rijksweg E 37 dan niet in de Werfkampen, doch in de omgeving van het Laweer zou moeten komen. Ook dit plan staat echter nog niet vast, waar door de hele toekomstige struc tuur nog op enigszins losse schroeven staat. Het nadeel hier van is, dat de plaats van de drin gend nodige sportterreinen e,d. nog niet definitief is kunnen worden bepaald. Met de Rijkswaterstaat is in beginsel overeenstemming be reikt, dat de nieuwe St. Jozeflaan een open aansluiting op de rijks weg Wilhelminalaan) zal krij gen, echter voorlopig met een éénrichtingverkeer van de rijks weg af langs de nieuwe berk naar het centrum. Het vaak besproken hek aan de Brejaartstraat zal dan einde- lijk verwijderd mogen worden. Voor de uitzichthoek aan de noordzijde zal echter nog grond moeten worden aangekocht. Ten aanzien van de gasvoor- ziening kan ik u de verheugende mededeling doen, dat hedenmid dag te Oosterhout bij notariële akte de N.V. Streekgasvoorzie- ning Oosterhout en omstreken is opgericht. De plannen liggen klaar en het ligt in de bedoeling spoedig te beginnen. Raams donksveer en Raamsdonk (dorp) zullen waarschijnlijk het eerst worden aangesloten. De werkloosheid van dit mo ment is, zoals in het begin reeds werd opgemerkt, vrij aanzienlijk toegenomen, doch ligt althans nu nog niet boven het lande lijk gemiddelde. Het geboortecijfer blijft hoog, doch het blijvend vertrek-over schot toont wel duidelijk aan dat aantrekking van nieuwe indus trieën of uitbreiding van de be staande een dringende eis blijft. Het nieuwe r.k. bejaardente huis in Raamsdonksveer is gis teren ingezegend en in gebruik genomen. Ongetwijfeld zal het mooie gebouw in een dringende behoefte voorzien, vooral voor degenen, die op de charitatieve hulp van de Zusters van Schijn- del zijn aangewezen. Door het vrij komen van de oude voor dit doel ingerichte ruimten zullen deze bii het zie kenhuis kunnen worden getrok ken. Door het vermelden van dit laatste feit ben ik op het terrein van de particuliere initiatieven gekomeninitiatieven die echter door de burgerlijke overheid met. kracht worden ondersteund om dat zij juist voor het algemeen belang van zo grote betekenis zijn. Dit geldt eveneens voor nieu we wijkgebouwen voor de Kruis verenigingen. Nu belangrijke bij dragen, die al lang waren toege zegd, eindelijk definitief zijn toe gekend, is het vrijwel zeker, dat in Raamsdonk (dorp) op het nieuwe pleintje Schan.ssfraht— Molenstraat een modern wijkge- bouw van het Wit-Gele Kruis zal worden gebouwd, terwijl in Raamsdonksveer de plannen voor het Groene Kruis eveneens klaar liggen.- aangenomen dat voor de beide gebouwen de fi nanciering rond zal komen. Evenzo bestaat er een grote kans, dat de plannen voor een r.k. militair tehuis in Raams donksveer thans in een definitief stadium zullen komen. Van het hoofdbestuur van de N.C.B. te Tilburg is ingekomen een definitief plan voor de bouw van een semi-perrnanente land- bouwhuishoudschool te Raams donk. Zodra de financiering ge regeld is zal dit plan gerealiseerd worden. Tenslotte mag worden geme moreerd. dat morgen de officiële opening zal plaats vinden van de mooie, modern ingerichte ont- spannings- en toneelzaal van „Huis ten Deijl". Deze gelukkige en gedurfde uiting van een particulier, zon der enige steun van overheids wege, heft voor/ Raamsdonks veer ineens het tot nu toe aan wezige en vaak gevoelde tekort van een dergelijke inrichting volledig op. Ondanks de moeilijke politie ke toestand van heden, de ge beurtenissen in Indonesië, nieu we uitvindingen als kunstmanen en ruimtewapens, en de beste dingsbeperking, welke laatste jammer genoeg veel wat niet alleen wénseliik, doch zelfs ook noodzakelijk is. zal afremmen, blijf ik optimistisch en blijf ik vertrouwen, dat onze gemeente ook in 1958 zich op een gezonde ■wijze zal ontwikkelen. Mijne Heren, laten wij dan doorgaan met in dit nieuwe jaar onder Gods onmisbare zegen te blijven werken in 't belang van de gemeente Raamsdonk. ik re ken er op dat u mij wederom uw terschool te Raamsdonksveer 4.890,50, r.k. kleuterschool te Raasdonk(dorp) 2.607.33 en de Ned. Herv. kleuterschool Raams donksveer 941.83. De voor schotten voor het bijzonder kleu teronderwijs over het jaar 1957 werden voor de vorengenoemde scholen bepaald op resp. 5.312.-, 2.841.— en 1.024.—. Onbewoonbaar werden ver klaard de panden prins Hen drikstraat 45 en Haven 34. Aan de heer J. P Netten zullen een tweetal percelen riet, gelegen in de Dombos, worden verpacht voor de tijd van 4 jaar tegen een prijs van 35.per jaar. Ten behoeve van de woning bouw in het uitbreidingsplan de Nieuwe Polder zullen van dhr. A. Kommers 1.19.78 ha. en van M. E. Lankhuijzen-van Dongen 0.66.13 ha. grond worden aange kocht. Met andere grondeigena ren in dit gemeentedeel zijn nog onderhandelingen betreffende de verkoop van grond gaande. Ter verbreding van de inrit van Ju lianalaan naar Irenestraat zal van de heer A. C. H. Rombouts een strookje grond ter grootte van ca. 64 m2 om niet worden aanvaard. Het voorstel tot verbouw van de rijkspolitiekazerne en tot in richting van het politiebureau tot secretarie-afdeling ontmoet te bij de raad geen enkel be zwaar. Reeds geruime tijd bestaan er plannen om te komen tot 'n meer bevredigende huisvesting van het bureau van de groep en post Raamsdonksveer der rijkspoli tie dal is ondergebracht in het politiebureau aan de Hoofdstr. Hier deelt de groepscomman dant zijn kamer met hel overige politiepersoncl en er is geen be hoorlijk wachtlokaal aanwezig, noch geschikte spreekkamer. Dit bureau voldoet in geen enkel op zicht aan redelijk te s'ellca eisen. Voor tie huisvesting van de rijkspolitie - kan evenwel een de finitieve oplossing gevonden worden floor de voormalige ma rechaussee-kazerne aan de Prins Bernhardstraai (laatstelijk als woning in gebruik geweest) in geringe mate te verbouwen en bij dit gebouw een tweetal cellen op te trekken. In deze kazerne kan dan het groens- en postbu- reau der rijkspolitie worden on dergebracht. De huisvesting van de secre tarie voldoet eveneens niet meer nan redelijk te stellen eisen, met nan^pc^mëh.Lé;U-, PK' -grootste b nscüeii op rX u>v Uijjj ruimte naasfnu^^i'i'SSfe^rfepi;, type werk verricht, de telefoon cen traal bediend en met het publiek aan de loketten overlegd e d. Het hoeft geen betoog, dat in een dergelijke sfeer geen concentra tie vereisende arbeid kan wor- den verricht. Door het vrij komen van het tegenwoordig politiebureau kan daarin de noodzakelijke uitbrei ding van de secretarisruimte worden ondergebracht, i Daar een grote en effectieve verbouwing door de daaraan ver bonden hoge kosten vooralsnog niet kan worden gerealiseerd mede vanwege- de bestedingsbe perking wordt door verwezen lijking van dit plan gezien de onhoudbare loestand zowel op het politiebureau als ten ge meentehuize een wellicht niet geheel hevredigende, doch wel financieel aanvaardbare en ook realiseerbare oplossing verkre gen. Deze oplossing zal voor het politiebureau een meer perma nent karakter hebben, doch voor het gemeentehuis - zij het voor meerdere jaren slechts een tijdeliike kunnen zijn. Beide gebouwen zijn eigendom van de gemeente. De kosten worden geraamd op 17.000.voor wat de rijkspo litiekazerne en op 7.600.- voor wat het politiebureau betreft, of in totaal op rond 24.600.—. OPTICIEN VAN MAAREN steun en medewerking zult ge ven. Namens de raad sprak het oudste raadslid, de heer v. Woer den, een woord van dank, waar bij hij uiting gaf aan zijn grote bewondering en waardering voor de grote energie en liefde voor de gemeente, waarmee burge meester Prinssen zijn besturen de functie vervult. De raad, zo zei spr„ zal u en het dagelijks bestuur van de gemeente steunen zoveel in zijn vermogen ligt. Hij zal zij aan zij met u en het dage lijks bestuur werken voor het welzijn van de gemeente. Spre ker hoopte, dat God burgemees ter Prinssen ook dit jaar Zijn onmisbare zegen en cie kracht zal schenken voor de vervulling van zijn veelzijdige en veelom vattende taak. De vergoedingen per lokaal en per kleuter over 1956 ingevolge de Kleuteronderwijswet werden als volgt vastgesteld: r.k. kleu- Voor de plaatsing van een wacht- gelegenheid bij een B.B.A.-bushalte aan de Oosterhoutseweg voteerde de raad een bedrag van 600.—. Ook de B.B.A. zal in de kosten hiervan bijdragen tot een bedrag van 600 gulden. Betreffende het aangaan van kas geldleningen en rekening-courant overeenkomsten voor het le kwar taal van 1958, besloot de raad dat 't gezamenlijke bedrag niet meer zal mogen bedragen dan 1.200.000. De Schippersbeurs, die momenteel gebrekkig is gehuisvest in een ge bouw aan de Bergsedijk, zal naar 't centrum van de gemeente verhuizen. De eigenaar van het thans in ge bruik zijnde gebouw, heeft deze ruimte zelf nodig en bovendien wil de beurs zelf ook verhuizen. Door dat wachtmeester Knook naar elders werd gedetacheerd, is diens woning thans vrij gekomen. B. en W. kwa men nu met het voorstel om het grootste deel van deze woning te verhuren aan de Schippersbeurs voor 50.per jaar. t 1 EEN ECHT VERTROUWD ADRES HORLOGERIE WINKELGALERIJ TEL. 2292 i DEN BOSCH VUGHTERSTRAAT 25 TILBURG MARKT 32 BREDA NWE GINNEKENSTR. 23

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3