VAN LANSCIS UT BANKBOEKJES FILMJOURNAAL Profiteer van de renteverhoging tot f i 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 JANUARI 1958 journalist werkzaam in de, groep „Je Maintiendrai". In 1948 promoveerde de heer Vondeling aan de landbouwho geschool op een proefschrift „De bedrijfsvergelijking in de land bouw. Hij is lid van het Hoofdbestuur j van de Partij van de Arbeid. MINISTER M. KLOMPÉ VRAAGT HUISVESTING VOOR REPATRIANTEN. De minister van maatschap pelijk werk, mej. dr. M. Klompé, heeft zaterdagavond in een ra dio- en televisietoespraak 'n be roep gedaan op het Nederlandse volk om woonruimte ter be schikking te stellen voor de re patrianten uit Indonesië. Minister Klompé vertelde dat reeds 10.000 evaeué's in contact pensions zijn ondergebracht en dat ruim 0000 extra-bedden zijn gereserveerd om de komende stroom op te vangen. Waar die stroom echter de 6000 mensen verre te boven zal gaan, deed mej. Klompé een rechtstreeks beroep op de Nederlandse bevol king. „Hoe zoudt u zich voelen, als u werd verdreven uil 'n land, waar u van hield, en wanneer uw levenswerk en uw bestaan u uit handen worden geslagen", zo vroeg de bewindsvrouwe haar luisteraars en kijkers. „Als u i helpen kunt, wacht dan niet", j zo besloot zij. TWEE STRAALJAGERS IN BOTSING. I Tijdens een oelenvlucht zijn maandagochtend twee straalja- j gers van het type Gloster Meteor van de vliegbasis Woensdrecht j met elkaar in botsing gekomen en in het schorrengebied vam de j Schelde nabij Rilland op Zuid- i Beveland neergestort. De 29-ja- rige kapitein-vlieger P. Krikken uil Woensdrecht kon zich met zijn schietstoel redden. De be stuurder van het andere toestel, de 21-jarige leerling-vlieger ser geant W. v. Deutekom uit Soest, kwam om het léven. Hij was on gehuwd. WANHOPIGE TAFERELEN IN ALBEROBELLO. 'In het Italiaanse plaatsje Al- berobello is een paniek ontstaan nadat gebleken is dat de vorige week meer dan 1200 kinderen met bedorven ve.ccin tegen difte rie zijn ingeënt. In het afgelopen weekeinde zijn vier kinderen overleden. De hele dag rijden ziekenauto's geëscorteerd door motorpolitie, heen en Weer tussen Alberobello en Bari, een afstand van 55 km., om kinderen naar ziekenhuizen over te brengen. Als de zieken auto's leeg in Alberobello terug komen, worden zij bestormd door wanhopige ouders, die alle maal willen dat eerst hun kin deren vervoerd worden. Carabinieri met machinepis tolen moeten voor de ziekenau to's een weg banen door de nau we straten van het stadje. RECORD VOOR DE WONINGBOUW. In november werden 8.567 huizen afgeleverd. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in november van het vo rige jaar 8567 woningen voltooid, het hoogste aantal, dat in ons land ooit in één maand gereed is gekomen. Gedurende de eerste 11 maanden van 1957 zijn reeds 78.862 nieuwe woningen gebouwd hetgeen ruim 10.000 meer is dan in het topjaar 1954. In de iii november gereed ge komen woningen zijn 776 sy steemwoningen begrepen. Se dert 1 jan. 1957 zijn 5.486 wo ningen voltooid. Het aantal woningen waar mede in november 1957 werd aangevangen, bedroeg 5.248. In de eerste elf maanden van 1957 werd met de bouw van 79.906 woningen begonnen, een aantal dat 947 meer is dan waarmee in de eerste elf maanden van 1956 j werd aangevangen. AMERIKAANSE BEGROTING 73,9 MILJARD DOLLAR. President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres een ont- werp-begroting voorgelegd voor het fiscale jaar 1958-'59 van 1 juli 1958 tot 30 juni 1959 die i vrijwel in evenwicht is en die i recorduitgaven voorstelt voor vredestijd van 73,9 miljard dol- j lar tegen 72,8 miljard dollar voor 1 het lopende fiscale jaar en ont- vangsteil van 74,4 miljard dollar tegen vorig jaar 72,4 miljard dollar. Van het totale bedrag der geraamde iutgaven bedragen de uitgaven voor de nationale vei ligheid 45,8 miljard dollar voor het lopende fiscale jaar. waar van 39,8 miljard dollard voor re kening van het departement van defensie, 3,1 miljard dollar voor militaire hulpverlening aan hel buitenland, 2,5 miljard dollar voor de commissie voor atoom energie en 400 miljoen dollar voor het programma tot vorming van strategische grondstoffen- voorraden. KQNINGIN BIEDT ONDERDAK AAN REPATRIËREN DEN. Een gedeelte van het paleis Het Loo is door Hare Majesteit de Koningin ter beschikking ge steld van de minister van Maat schappelijk Werk ten behoeve van huisvesting van repatriëren de landgenoten uit Indonesië. Het afgestane gedeelte biedt woonruimte voor ongeveer veer tig personen. ✓;*v ngaande 1 februari verhogen wy de rente op bankboekjes tot 4%. Maak ten volle van deze gelegenheid gebruik om uw rente inkomen belangrijk te vergroten, door reeds vóór 1 februari a.s. uw geld te storten of per giro over te schrijven. Een bankboekje van Van Lanschot brengt u de hoogste rente, terwijl uw geld altijd gemakkelijk beschikbaar blijft. Geen koersrisico, geen kosten. - Wilt u er meer van weten vraag schriftelijk, telefonisch of aan onze kas de nieuwe folder „Bankboekjes". BANKIERS 17}7; 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 2731, Telefoon 8851.' Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442Tilburg, Stationstraat 17(toek.adres) if 4 Musis Sacrum „VROUWENBUNGALOW'.' Wie zich in het hoofd gezet heeft om snel rijk te worden, zal zich vroeg of laat bedienen van middelen, die niet door de beu gel kunnen. Dat zien we ook aan Mamie Stover, een mooie jonge vrouw uit een Amerikaanse pro vinciestad. Zij is arm opgegroeid maar heeft zich voorgenomen om snel rijk te worden, om zich dan op haar vroegere^ omgeving te kunnen wreken. Ze verliest echter al gauw de normen uit 't oog en wordt gedwongen de ene stad na de andere te verlaten. Uiteindelijk komt ze op Hono lulu terecht, waar ze optreedt in een danstent, „De Bungaluw" geheten. Op de boot heeft ze een man leren kennen en reeds na de eerste kennismaking voelen de beide mensen zich tot elkaar aangetrokken., Maar Jim ervaart al gauw, dat ze niet bij elkaar passen en als de boot aanlegt, gaan ze uit elkaar. Mamie ver dient hopen geld op Honolulu. Als de Japanners hun laffe aan val op Pearl Harbour hebben gedaan, maakt Mamie van de paniekstemming gebruik om zo veel mogelijk huizen op te ma ken. Zè 'ontmoet Jim weer en ze spreken af om na de oorlog te trouwen. De eigenares van de danstent weet Mamie echter over te halen weer bij haar in dienst te komen tegen een dubbel loon. Ze stemt toe en wordt al gauw de „pin-up" girl van het leger. Jim voelt zich bedrogen en hij maakt een einde aan hun om gang. Alles wat er van over blijft is een gebroken en gedesillusio neerde vrouw. Een levenslesje in een omlijs ting van het geijkte bar-amuse- ment, in CinemaScope. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „DE ZWARTE WREKER". In stoutmoedige ridderrollen heeft Errol Flynn al vele triom fen gevierd en ook in dit spec taculaire middeleeuwse film schouwspel in CinemaScope is hij weer de onversaagde held voor wie geen poorten te dik en geen muren te hoog zijn. Na veel spannende avonturen weet hij de schone jonkvrouw, die in de han den van een stel snoodaards is gevallen, te bevrijden. 'n Gezonde ontspanningsfilm. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. L u x o r „RAZZIA". De handel in verdovende mid delen is voor de filmmakers al tijd een geliefd onderwerp ge weest en het aantal rolprenten, waarin de politie meedogenloos slag levert tegen dit grootste kwaad van de zelfkant der sa menleving, is dan ook legio. Van een opvallend goede kwa liteit in dit genre is de Franse film „Razzia" met Jean Gabin en Nagali Noel in de hoofdrollen. Deze spannende gangsterfilm geeft een boeiend en huivering wekkend beeld van de perfecte organisatie der narcotica-smok kelaars en van de meedogenloze wetten, die de organisatie be heersen. Het is de politie vrijwel onmogelijk een dergelijke orga nisatie geheel op te rollen van buiten af. Alleen wanneer zij er in slaagt een eigen man de orga nisatie binnen te schuiven, is- er kans op succes. Dat ziet men dan ook in deze harde gangster film gebeuren, die de liefhebbers van dit genre ongetwijfeld van het begin tot het einde zal weten te boeien. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. „DE ZOON VAN CAROLINE CHERIE". Deze spectaculaire film ver plaatst ons naar de tijd, toen Spanje leefde onder Franse be- j zetting en Joseph Bonaparte ko- i ning van Spanje was. De Span- j jaarden zijn verdeeld in twee i kampen: de Fransgezinden en de i guerilleros (de verzetstrijders). Gravin d'Arranda heeft beslo ten om met haar twee dochters, Conchita en Pilar, de vlucht te nemen om niet in handen van de steeds oprukkende bezetters te vallen. Juan, de broer van de twee meisjes, wil zich bij de guerilleros aansluiten, maar hij wordt daar niet bijzonder harte lijk ontvangen. Hij valt van het ene avontuur in het andere, i van gevangenis naar gevangenis, waarbij soms zijn hoofd op het spel staat, maar telkens weer slaagt hij er in om met behulp van mooie meisjes de dans te ontspringen. Conchita tenslotte deelt hem mee, dat hij geen d'Ar randa is, maar dat hij na een schipbreuk op het strand is ge vonden. Conchita is verliefd op j hem, maar ook Theresa, een i boerenmeisje, dat hem eens ge- red'heeft, juan denkt echter air leen maar aan Pilar. Hij blijkt tenslotte de zoon te zijn van de Franse generaal Sallanches en Caroiine. Tenslotte wordt de mooie jongen niet alleen met zijn moeder verenigd, maar valt hem ook nog Pilar in de armen. Een spectaculaire gefingeerde geschiedenis uit een woelig tijd perk. Een pikant, temperament vol en avontuurlijk verhaal, waarin spelen. Jean-Claude Pas cal, B.B. (niet Bescherming Be volking, maar Brigitte Bardot, die van acteren overigens niet veel weet), Nagali Noel en So phie Desmarets. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. Provinciaal Nieuws DIOCEES DEN BOSCH HEEFT IN 4 JAAR 35 KERKEN NODIG. In de komende vier jaar heeft het Bossche bisdom vijf en der tig kerken nodig. Het bisdom zal hiervoor de beschikking moe ten hebben over een bedrag van vijf miljoen gulden; dat is een en een kwart miljoen per jaar. Dit deelde de bisschop-coadjutor mgr. W. Bekkers, mede in zijn predikatie in de Bossche St. Jan's kathedraal. Mgr. Bekkers is zondag ge start met zijn reeks predikaties ten behoeve van de kerkebouw in het Bossche bisdom. Hij zal op zijn tocht alle parochies van het diocees aandoen. De moeder kerk van het bisdom was om be grijpelijke redenen het eerst aan de beurt. De bisschop.-coadjutor sprak tijdens een ochtend- en een avondmis, telkens voor een geheel gevulde kerk. „Het bou wen van 35 kerken in 4 jaar is de grote leidende zorg", zo zeide mgr. Bekkers. Hij vroeg zich af of er, wanneer de gelden slechts bijeengebracht werden door mid- del van loterijen, fancy-fairs en i pools, die volgens hem om „be- Feu i I leton van „»E ECHO VAN HET ZUIDEN" SCHADUW OVER LEVEN d«or GARRY VAN DER RYKEN. 26) En als Mariesje dansend de kamer uit was om met 'n vaartje naar 't postkantoor te rennen, zat Ine nog even stil aan tafel. Kwam 't kind dan te kort bij an deren vergeleken? Ze gaf hun thuis toch, wat ze kon? Zeker, erg dure dingen kon ze zich niet permitteren, maar waar 't maar even mogelijk is, zorgde ze voor 'n extra'tje. Dat andere ouders hun kinderen zoveel zakgeld gaven, was hun zaak. Ook als ze geld plenty zou hebben, zou ze 't kind niet méér geven. Wel had ze al dikwijls Mariesjes luxueuse neigingen opgemerkt. Dat idéé nu ook weer van haar, om zich eens schatrijk te voelen! Moest ze daar eigenlijk niet tegen in gaan?... Och, hoe ouder ze werd, hoe meer ze im mers de betrekkelijke waarde van geld zou leren kennen. Zolang twee onnozele guldens voor Riesjes be grip nog een som was, liep 't nogal los. Kom, ze begon eens gauw aan haar werk! Toch, - terwijl ze de bordjes in elkaar zette, - flitste het even door haar denken - Als Han direct dit geld kon sturen, waarom zond hij dan niet maandelijks iets? Meteen zette ze 't ook weer van zich af. 't Ging nu al zoveel jaren zonder; daar maakte ze zich zelfs in gedachten niet meer druk over. Jam mer, dat die postwissel getypt was. Zo graag had ze zijn handschrift nog eens gezien. - Wat een sentimentele onzin,, wees ze zich zelf meteen terecht. En ze was blij, dat 't binnenkomen van Joop een wending gaf aan haar ge- dachtengang. De winter kwam. Ging. En intussen had Grootpa Francken aan verschillende kweekscholen een prospectus aangevraagd. Op een avond zaten ze met hun drieën, - Grootpa, Ine en Mariesje, - de meest geschikte school uit te zoeken. - Alsjeblieft niet zo'n strenge, Mams! Moet U hier lezen ééns per jaar bezoek. En daar..., om je dood te lachen... witte katoenen nacht kleedjes met lange mouwen en aan de hals gesloten. Mariesje proestte. *i - Nachtkleedjes... Mams, ik zie f me al. Grootpa en Ine lachten nu ook. - Malle meid! Dat is maar van ondergeschikt belang hoor! zei Opa. Bekijk de prospectus, die je daar hebt, nog maar eens goed; ik denk wel, dat we op dié kweekschool, zullen besluiten. Vind je dat niet 't beste Ine? - Ik laat 't volkomen aan U over Vader. Mij interesseert vooral wat ik voor haar uitzet in orde moet maken. - Ja, ja, maar 't is ook van belang, waar die school is, hoe groot het aantal leerlingen, of 't enkel inter naat is en zo voorts. Deze school in Brabant lijkt me voor ons Riesje héél geschikt. Er staat ook in 't bijliggen de briefje, dat ze ineens in de tweede cursus kan geplaatst worden als ze in 't bezit is van Mulo-diploma... Moeder en Mariesje hadden aan dachtig naar Grootpa's uiteenzetting geluisterd. Ine knikte instemmend. Maar Riesje keek een beetje be nauwd. - Jakkie, nou moét ik dus wel slagen! Eerst had ik 't idéé t komt er toch niet op aan. - Kom kindje, maak je daardoor maar niet overstuur, stelde Grootpa haar gerust. Jé rapporten zijn altijd in orde. Doe je best en je slaagt hoor! Na een paar dagen al kwam er antwoord van de bewuste kweek school. De tweede september werd Mariesje er verwacht. Maar 't was de gewoonte, dat op 'n bepaalde dag in Augustus al de nieuwe leerlingen eens kwamen kennis maken, liefst met één der ouders. - Mams, wat enig, wij samen een dag op reis! Dat vind ik nou eens 'n knollig leuk idee van die nonnen! riep Riesje uit. - Mariesje, bestrafte Ine. - Je weet, dat ik geen oneerbiedigheid kan velen over religieusen. Je zegt „Zusters" en geen andere benamin gen. - Dat bedoel ik niet zo, maar ze zeggen 't allemaal. - Reden te meer om 't niet te doen. Juist jij Mariesje, werd Ine plotseling heel ernstig. - Ik wéét kindje, hoe sceptisch meestal de braafste mensen staan tegenover kin deren, waarvan de ouders geschei den zijn. Tot nu toe hebben wij daar samen nooit over gepraat; ik vond je te jong. Maar nu is 't 'n goeie gele genheid. Wanneer jij iets zegt als „nonnen" of iets dergelijks, wordt er al gauw gepraat och, uit zo'n gezin, wat kun je anders verwachten?. - Toe Mams! Haast smekend klonk Riesjes stem. - Nee Riesje, 't is beter, als ik er ronduit met je over spreek. Ge woonlijk komen ze met 't oude ge- grijpelijke redenen" in trék zijn, er niet iets van de caritas verlo ren zou gaan. De bisschop re kende voor, dat elke kerk 800.000 gulden kost. Door collectes, le ningen en overheidssubsidies wordt gemiddeld een bedrag van 650.000 bijeengebracht. De ove rige anderhalve ion moet 't bis dom bijdragen. De collecte voor de bijzondere noden brengt in 't bisdom Den Bosch 400.000 per jaar op. Dit is nog geen halve cent der zondag per katholiek. De bisschop noemde het geven van een cent „eerder een beledi ging dan een liefdeplicht". Hij deed een „rechtstreeks beroep op de liefde van zijn diocesanen om dit bedrag enkele malen te vergroten". zegde twee kijven, twee schuld. Ik kan je verzekeren, mijn meiske, dat 't geval hier heel anders ligt. Maar zó oordeelt de buitenwereld niet... Begrijp je nu, dat jij dubbel goed op je eigen, soms wat al te radde ton getje moet passen? Wat ze bij een ander voor echte bakvismanieren door laten gaan, wordt bij jou geweten aan je opvoe ding. 't Is nu eenmaal zo. Toen Riesje knikte, vervolgde ze: - De directrice van je nieuwe school zal ik inlichten. - Mam, vraagt U dan meteen, of ze niets zegt tegen de andere „zusters"? En mag ik dan nou nog een eindje gaan fietsen met Jet? Even al die vulkanen op Java uit m'n bol laten waaien - Vooruit maar. Acht uur thuis hoor! Toen nam Ine de kousenmand en onder 't stoppen draaiden haar ge dachten al gauw weer naar 't pro bleem, dat haar de laatste tijd bijna voortdurend bezig hield. Met Riesjes kostschool had 't niets te maken, 't Ging om Hans. Hans, die haar tot nu toe de min ste zorgen had gegeven... Nooit ziek; ondanks z'n ondeu gende streken, zo goed van aard. Makkelijk te leiden. Dol op haar. Met z'n vrolijk, zonnig karakter nam hij ieder voor zich in. Hans wilde missionaris worden! Niet meer, zoals vroeger, omdat 't zo leuk was met een schaal rond te gaan. Neen, hij wou naar verre, vreemde landen. De heidenen beke ren. Mee helpen om, al was het slechts één mens, de kans te geven in de hemel te komen. - Mama, had hij gezegd (en z'n guitig jongensgezicht zag vuurrood van verlegenheid), - zietU... ik... 't Zwarte lintje van z'n matrozen blouse had 't hevig moeten ontgel den. Toen, ineens: - Ik doe 't om Papa te bekeren. Dat kan ik zelf niet gaan doen. Maar als ik nou n heiden bekeer, dan vraag ik aan On ze Lieve Heer, of Hij Papa zélf be keert. Nou Mam, en dat wil ik wor den! Een zucht van verlichting toen 't er uit was. Meteen had hij een vriendje op een step voorbij zien gaan. - Mag ik? In drie tellen was ie op straat óók op z'n step, 't vriendje achterna. Ze had 'm nagekeken; kon 't allemaal zo gauw niet verwerken. Haar kleine Hansje! (Wordt vervolgd) 4% L.B.108 INTERNATIONALE BIDWEEK. Van 18 - 25 januari. Wanneer van een goudhoudende rots stukken afgeslagen worden, dan bevatten ook die rotsbrokken goud. Wanneer van de Kerk van Christus, die de Waarheid bezit, zich groepen afscheiden, dan zal ook in deze groepen nog waarheid aanwezig zijn. Dit beeld gebruikte de H. Vader eens om aan te duiden, dat ook bij onze afgescheiden broeders nog een gedeelte is van de waar heid, welke Christus aan Zijn Kerk heeft meegegeven. Deze waarheid bindt ons en heeft ons reden tot hoop, dat zij de ver scheurde eenheid van allen, die geloven in Christus, eenmaal zal herstellen. Hiervoor bidden wij in de internationale bidweek, welke ieder jaar gehouden wordt van 18-25 januari. Het was in het jaar 1908, dat Paul J. Wattson, toen nog Anglikaans geestelijke, voor het eerst zijn oproep richtte aan de ge hele christelijke wereld, om tijdens de week tussen het Feest van St. Petrus' Stoel en het Feest van Paulus' Bekering een geza menlijke gebedsactie te houden voor de hereniging van de verscheurde christen heid. Onmiddellijk is dit idee van een „Bid week" door de Katholieke Kerk overgeno men. Dit geschiedde voor het eerst in 1909 door Paus Pius X. Sindsdien is deze Bid week, internationaal geworden en millioe- nen richten in die week hun biddende han den tot de Hemelse Vader, om na te zeg gen wat Christus zelf eens bad „Mogen ze allen één zijn, gelijk Gij, Vader, het zijt in Mij, en Ik in U; mogen ze ook één zijn in Ons, opdat de wereld gelove, dat Gij Mij gezonden hebt" (Jo. XVII, 21). Ieder jaar spoort de Kerk ons aan om aan de Bidweek deel te nemen. Hetzelfde doet de Commissie voor Ge loof en Kerkorde van de Wereldraad van Kerken te Genève. Voor dit jaar heeft de ze commissie een kort gebed voor elke dag samengesteld, alsmede een liturgie voor de samenkomsten der Protestantse gemeenten. Vijftig jaar bestaat nu de Internationale Bidweek. Op het eerste gezicht lijkt het of we deze vijftig jaar voor niets gebeden heb ben, want de christenheid is nog even ver deeld. In China en in de communistisch geregeerde landen van Oost-Europa stellen de machthebbers zelfs alles in het werk om de daar levende katholieken af te scheuren van Petrus' Stoel en hen in z.g. nationale kerken onder te brengen. Maar is het gebed van de honderden millioenen katholieken en protestanten in derdaad zonder vrucht gebleven? Wanneer wij de ontwikkeling der laatste twintig jaar vooTal gadeslaan, dan kunnen wij die vraag ontkennend beantwoorden. Onder onze protestantse broeders leeft een groot verlangen naar eenheid, evenals onder ons, katholieken. Er is 'n veel grotere toenadering tussen protestant en katholiek in ons land dan voor kort mogelijk scheen. Het anti-papisme is grotendeels dood, terwijl ook de vernieuwing in ons eigen geloofs leven grote perspectieven opent. Dit katholiek reveil openbaart zich in 'n bezinning op de bronnen van ons Geloof Christus, de Bijbel. Katholieke theologen gebruiken in hun artikelen termen, welke de protestant vertrouwd in de oren klinken. Bij vele protestanten leeft bovendien het verlangen naar liturgie. Vooral in Enge land en de Scandinavische landen is dit zeer sterk. Zo zien wij heel geleidelijk de toenade ring groeien, al is de weg, die nog afge legd moet worden, voor menselijk begrip nog zeer lang. Het is onze duidelijke plicht als Chris ten zoveel mogelijk mede te werken aan het terugvinden van elkander. Allereerst door ons gebed, maar ook en vooral door ons voorbeeld. We kunnen het werk der hereniging steunen door ons aan te sluiten bij het Apostolaat der Hereniging, dat reeds 30 jaar zegenrijk werk verricht.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 6