40 jaar Groene Kruis te Waspik. het gezonde gebaar: Feuilleton Geertruidenberg DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 31 JANUARI 1958 van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" SCHADUW OVER LEVEN door CARRY VAN DER RYKEN. 31) Gewoon idioot. Nee, dat deed ze niet. Ze had zich eigenlijk nog nauwelijks gerealiseerd, dat ze niet alleen bij Paps ging logeren, maar ook bij dat mens. Twijfel kwam in haar op, of 't wel zo èrg prettig zou zijn, die lo geerpartij. Ze naderde Roosendaal; even, hef tig, klopte haar hart. Op het lange perron stond een man, zijn haar wat grijs aan de sla pen en met heel vermoeide ogen. Ook zijn hartklop versnelde even toen hij in de verte de trein zag naderen. Hij twijfelde geen ogenblik, of hij zou zijn dochter herkennen. Toch gaf 't hem 'n schok, zó als ze op Ine leek. Hij zag haar toen de trein, al lang zaam rijdend, het station binnen kwam. Ze stond voor één der ramen, scherp kijkend of ze hem kon ont dekken. Met grote stappen liep hij mee. - Ja, ze herkende hem; hij Waspik Qlleke Bolleke's Wonderland bemerkt, dat Olleke hen niet kwam zoeken en ze kwamen naar de plaats waar ze 't rumoer hoorden. Nieuwsgierig hipten ze aan de voeten van de geweldige reus. Toen die hen bemerkte, DE KNOLGEEST. cent haar gezichtje. Hij stak z'n hand op en Mariesje beantwoordde z'n groet met vrolijk gezwaai van beide armen. - Erg ladylike is ze nog niet, glimlachte de man in zich zelf. - Maar wat 'n aardig ding is 't gewor den! Dadelijk na de uitstappende rei zigers ging hij de wagon binnen. Een hartelijke omhelzing van zijn kant volgde. Mariesje gaf hem zijn zoen terug; toch een beetje gereserveerd, ondanks haar eerste spontane begroe ting van achter 't coupéraam. Tegenover elkaar gezeten in de verder lege coupé was 't even onwen nig stil tussen de oudere man en 't jonge meisje. Moesten ze wennen aan de verhouding vader en doch ter? - Ik vind 't zo leuk om in Brussel te komen logeren, verbrak Mariesje de korte stilte. Maar haar stem klonk een beetje onnatuurlijk. Ze voelde zich nog zo vreemd tegenover deze man, die haar vader was, maar van wie ze zich verder af voelde dan van Jet's vader bijvoorbeeld. - Gek eigenlijk, dacht ze. En toch heb ik zo dikwijls naar hem verlangd... - Ik weet, wat je denkt kind. Een beetje hees was z'n stem en 't was geen antwoord op haar gezeg de van zo-even. Ze keek naar hem op, zag zijn ogen op haar gericht. was nóg iets in dat kijken, dat ze niet begreep. Maar een gevoel van medelijden met dien man, haar vader, - kwam in 't meisje op. Een beetje klein voelde ze zich en zo erg jong. Hij nam haar friemelende handje in de zijne. - We zullen maar geen vader en dochter spelen, dat gaat niet meer tussen ons. Wees je maar mijn kleine vriendinnetje. Dat is prettiger en makkelijker voor ons beiden. Bijna mechanisch knikte ze. Zo blij en zo opgewonden was ze de laatste dagen geweest. En die zelfde morgen nog. Nu ineens was 't, of ze verdriet had. Toch kon ze niet zeggen waarom. Paps was toch lief voor haar?. 't Was of Han haar gedachten raadde. Hij had tact. Een eigenschap, die hem voor anderen zo innemend maak te. Met een paar woorden bewonder de hij 't vlotte mantelpakje. Pas nieuw, vertelde ze kinderlijk. Hij vroeg naar Joop en Hans. Luisterde geamuseerd, nu ze al vlot ter en ongedwongener over de broers praatte. - Intelligent snuitje, obser veerde hij. - Vooral nu ze zo en thousiast bezig was. Alles leefde aan haar. Wéér deed ze hem sterk aan Ine denken. Toch...o die grote, grij- had ze van hem. Waren ze eigenijk we grijs? Door de grote pu pillen leken ze donkerder dan ze eigenlijk waren. Haar gezichtje in rust viel niet zo op. Zó verdiept was hij in zijn be schouwingen, dat hij nauwelijks hoor de, wat ze allemaal vertelde. - Is het geen bengel? hoorde hij haar opeens vragen. - Nou en óf, haastte hij zich te antwoorden. Vervolgde dan: Weet je Mariesje, dat je nog een broertje hebt? - Een broertje? Ik?... Dan begreep ze. - O, zei ze een beetje verlegen. - Ja, vervolgde Han, - een baasje van bijna vijf jaar. Hou je van kleine kinderen? - O ja! Ik ben er dol op Paps. Hoe heet ie? En mag ik met hem spelen? - Natuurlijk mag jij met Hugo spelen! Een kort moment zag hij Cora voor zich, zoals ze een paar weken gele den tegen hem uitgevallen was. Zijn verlangen om iets uit 't verleden terug te hebben, om iemand bij zich te we ten, die misschien werkelijk van hem hield, was hem tot een ware obses sie geworden. Hij had daarom beslo ten om cóute que cóute Mariesje een poosje bij zich te nemen. Toen hij Cora zijn besluit mededeelde, had ze onverschillig haar schouders opge- Op een goede, oi misschien was het een slechte dag, wandel de Olleke het bos in. Hij speelde verstoppertje met zijn vriendjes de konijntjes en hij moest ze zoeken. Waar zouden die ko nijntjes zich toch wel verstopt hebben? Speurend liep Olleke over een open plek in het bos. Maar hij lette niet goed op waar hij liep en zo gebeurde het, dat hij plotseling struikelde. „Au riep ineens een stern. „Kun^ je niet uitkijken waar ja loopt?" Verwonderd keek Olleke om zich heen. „Wie roept daar?" in formeerde hij. „Ik!" klonk het terug. „Wie is ik?" vroeg, Olleke weer. „Ik ben de geest, die ge vangen zit in de knol vlak voor je voeten", was het antwoord. De jongen keek naar beneden en zag inderdaad een plant voor z'n voeten staan, waarvan de knol een heel eind boven de grond uitstak. Daarover moest hij dus gestruikeld zijn. Maar zat daar een geest in? „Wie zit er dan in deze knol?" vroeg Olleke, terwijl hij bij de plant hurkte en op de knol klop te. „Ik, een geest, die door een tovenaar in deze knol is gevan gen gezet. Ach, haal mij er uit, alsjeblieft!" De grote reus. De kleine jongen dacht na. Een geest gevangen in eert knol, dat was wonderlijk. „Nu, goed dan, ik zal je bevrijden", sprak hij. Met zijn handen groef hij de knol op en stak er met zijn zak mes een gat in. Nu hoorde de jongen een zacht fluitend geluid ert zag een dunne sliert rook uit de knol komen, die zich verbreid de en langzaam de gedaante van een heel grote man aannam. Tjonge, wat was dat een gewel dig grote kerel en wat zag hij er woest uit. Donderend rolde de vrolijke schaterlach van de grote geest over het bos. „Ik ben vrij, ik ben vrij!" brulde zijn zware stem. En van pure vreugde begon hij te dansen en te springen. Hij rukte bomen uit de grond en wierp die juichend in de lucht. „Hé, hé, doe wat kalmer aan!" riep Olleke, terwijl hij de reus op zijn voet tikte. „Waarom?" brulde die, „ik ben blij!" „Ja, maar daarom behoef je het hele bos nog niet te vernielen", riep Olleke. Bedremmeld bleef de grote vent staan en knikte. Inmiddels hadden de konijntjes haald en gezegd - Mijn hemel, Han, hoe kom je aan 't dwaze idee. Ik dénk er niet aan om dat kind in mijn huis te ontvangen... Gewoonlijk als Cora zich beslist vóór of tegen iets verklaarde, gaf hij toe; beter dan die onverkwikkelijke scènes. Maar deze keer had hij doorgezet. 't Was geëindigd met een sma lend - Nou, als ze dan beslist moet komen, dan kan ze goed als kinder meisje fungeren... En nu vroeg dit kind uit zich zelf, of ze met Hugo spelen mocht! Maar hij had haar gevraagd, omdat hij haar nodig had. Sinds Cora enkel met een werkster „omtobben" moest, was ze absoluut ongenietbaar gewor den. Daar kwam nog bij, dat het moeilijk genoeg was om met z'n pas opgericht administratiekantoor 't hoofd boven water te houden. Geld had hij nodig. Veel geld. 't Was niets voor hem, met kleine bedragjes te moeten rekenen. Hij wilde kopen wat hem aanstond. Hij kon niet arm zijn. Soms bekroop hem de lust, Cora en 't kind in de steek te laten. Zich als steward of wat ook, op een boot te verhuren en z'n leven nogmaals opnieuw te beginnen, ergens in een vreemd, ver land. Hij miste de moed, zowel voor 't een als voor 't ander. Nu zat hij hier tegenover Mariesje in de trein. Veel had hij goed te ma pakte hij in één greep een heel stel konijntjes op en keek er lik kebaardend naar. „Maar dat komt juist van pas", bulderde hij vrolijk. „Ik heb juist zo'n verschrikkelijke honger. Heer lijk, zo'n paar malse konijntjes!" Spijt... Olleke's hart stond bijna stil van schrik, toen hij zijn angstig piepende konijnenvriendjes daar hoog in de lucht in de handen van de reuzegeest zag. fiNiet doen! Niet doen!" gilde hii. Ik heb er al spijt van, dat ik jou uit die knol heb gehagld", huilde hij. „Eerst verniel je het bos en dan wil je mijn vriendjes opeten. Je bent een woesteling, eert die renbeul De tranep van spijt en woede rolden Olleke over de wangen en kwaad schopte hij de geest tegen zijn voeten. „Au, mijn teen!" brulde die en dadelijk greep hij naar zijn voet. Maar daardoor liet hij de konijntjes los eri die tuimelden op de grond. Van de gelegenheid maakten ze 'n dank- Paar gebruik om zo snel moge lijk tussen de struiken te ver dwijnen. Tussen de takken door glurend, wachtten ze nieuwsgie rig op wat' er verder zou gebeu ren. Toen de geest Olleke zag hui len, pakte hij hem zachtjes op en zei: „Maar ik wil jou geen verdriet doen. Jij hebt mij ge holpen. Maar ik heb zo'n ver schrikkelijke honger. Kun je mij dan ook niets te eten geven?" Olleke dacht na. „Kom maar mee", zei hij, en samen met de geest ging hij op stap. Langs al le holen en nesten van de dieren van het bos gingen ze en overal vroeg Olleke wat te eten voor de geest. En de dieren gaven wat ze missen konden, maar het was alles bij elkaar nog niet ge noeg om de geweldige honger van de geest te stillen. Wanho pig keek de kleine jongen rond, toen ze bij de laatste gastheer waren geweest. Terug naar zijn land. „Je ziet, dat we je hier in! het bos niet voldoende te eten kun nen geven", zei hij tegen de geest. „Je kunt hier dus niet blij ven." De geest keek bedroefd. „Nu heb ik juist zulke aardige vriend- jes gevonden", snikte hij. Maar Olleke bleef op zijn standpunt staan. De geest kon niet blijven, hij at te veel. „Waar kom je ei genlijk vandaan?" wilde.de jon gen weten. „Ik kom uit geesten- land", antwoordde de reus. „Dan moet je daar maar weer heen gaan", meende Olleke, „het is de enige oplossing." De geest knikte. „Maar ik: kan er niet zo maar heen, dan moet jij de toverspreuk zeggen", zei hij. Nu, dat wilde Olleke wel, want hij vond het wat leuk om ook eens te toveren. De geest zei hem voor hoe de spreuk luid de en Olleke sprak: „Abri, obri, ibri, hikke, hokke, ho!" en plot seling vervaagde de geest en verdween. „Daaaag Olleke en nog wel bedankt", hoorde hij in de verte en weg was de geest. ken tegenover dit kind. Hij wilde haar 'n week lang laten genieten van haar verblijf in Brussel. Hij wilde haar genegenheid terugwinnen. Hij wilde, dat ze met meisjesachtige verering tegen hem op zou zien. Ze kon met Hugo spelen als ze daar zin in had. Goed. Maar geen week lang een kin dermeisje vervangen. Een glazen wagentje met allerlei heerlijks werd naast hun coupé ge reden. Hij gebaarde, even te wach ten. (Wordt vervolgd) men met 360 en ook daarin tekent zich de groei van de gemeente af. Deze vermeerde ring van inwoners is het gevolg zowel van een geboorte-overschot als van een vesti- gings-overschot. Dit blijkt uit het volgende overzicht van de loop der bevolking in 1957 Bevolking per 1 jan. 1957 M. V. 8124 7917 Vermeerdering door geboorten 183 162 vestiging 288 326 verminden overlijden Totaal 16041 345 614 vertrek 8595 8405 17000 60 35 95 8535 8370 16905 243 261 504 In de ijlende vaart, welke het leven naar alle zijden schijnt op te leggen, heeft de ge meente Waalwijk zich ook in het voorbije jaar geheel en al weten te voegen door tem po, durf en energie, welke uit Uw besluiten voortdurend en veelzeggend spraken. Vervuld met vreugde om hetgeen werd bereikt, omringd door zorgen wegens de nog wachtende taken, wordt de bestuursarbeid van dag tot dag voortgezet, enerzijds het oog gericht op een nauwelijks af te bakenen terrein van werkzaamheid en anderzijds be dacht op wat de gemeenschap vraagt. Voortreffelijke samenwerking in het be stuur der gemeente kan het leven der bur gerij verrijken, de welvaart doen stijgen, de burgerzin aankweken, initiatieven t ot steun zijn, veelsoortige werkdadigheid tot ontluiking en bloei brengen. Ik hoop van heler harte, dat deze sa menwerking het beleid van Uw werkzaam heid in 1958 tot een waardevol mozaïek van kleuren zal maken. Mijn nieuwjaars woord besluitend, reken ik het mij tot voorname plicht om U, de wethouders, de secretaris en al degenen, die de gemeente dienen, recht hartelijk dank te zeggen voor de spontane medewerking, welke ik steeds mocht ondervinden en be schouw ik het als een bijzondere voldoe ning te mogen constateren, dat zowel in de gemeenteraad als in het college van bur gemeester en wethouders een geest leeft, welke de beste waarborgen biedt voor een zegenrijk en vruchtbaar bestuur. Met Gods hulp en met stugge volhar ding zullen wij - de klopslag van de tijd gevoelend en ons verbonden wetend met 't verleden - er naar hebben te streven voel tot wording en voller wasdom te brengen of tot constructiever kracht te wekken. Zo zij het! Stand der bevolking per 31 dec. '57 8292 8109 16401 Stand der bevolking per 31 dec. 1957 16401 per Ijan. 1957: 16041 Vermeerdering in het jaar 1957: 360 Een vergelijking met de cijfers van 1956 toont aan. dat het geboorte-overschot in 1957 22 minder bedroeg dan in 1956, ter wijl dit niet beïnvloed is door het aantal overlijdens dat stabiel bleef, doch dat het mindere geboorte-overschot uitsluitend een gevolg is van een minder aantal geboorten. Teneinde een verdere vergelijking moge lijk te maken, vermeld ik het aantal geboor ten in de jaren 1948 t.m. 1957. Deze aantallen bedragen 1948: 369; 1949: 369; 1950: 360; 1951: 359; 1952: 369; 1953: 343; 1954: 371; 1955: 344; 1956: 371; 1957: 345. In dit verband is het van belang te weten hoe het geboorte-niveau en -verloop zich heeft ontwikkeld in de provincie Noord- Brabant en vervolgens in enkele aangren zende gemeenten en in gemeenten van de zelfde grootte klasse in de provincie. Het geboortecijfer in de provincie Noord- Branbant bedroeg in de periode 1921 25 182 0/00, in de recente periode is dit 131 0/00, een daling derhalve van 51 0/00. Bij een vergelijking van de cijfers van elk jaar van de gehele provincie Noord-Bra bant met de cijfers van elk jaar van de ge meente Waalwijk blijkt, dat de cijfers Yan Waalwijk gedurende het gehele tijdvak 1921 -1955 beneden het provinciale niveau hebben gelegen. Dit geldt in zeer sterke mate voor het tijdvak 1921 1930, terwijl na 1930 het verschil minder belangrijk wordt. Een beschouwing van de cijfers der ver schillende jaren van het aantal geboorten in de gemeente Waalwijk wijst uit, dat in de recente periode het geboorte-niveau in Waalwijk lager ligt dan in de vijf voor-oor- logse jaren. Hetzelfde geldt voor de aan grenzende gemeenten Loon op Zand en Drunen, terwijl de aangrenzende gemeente Sprang-Capelle in de recente periode een geboorte-niveau heeft, dat hoger ligt dan in de tweede helft der dertiger jaren. Treft men een vergelijking tussen het ge boorte-niveau van de gemeente Waalwijk en dat van de overige Brabantse gemeenten van dezelfde grootte-klasse (gemeenten van 10.000-20.000 inwoners), dan valt te con stateren, dat het geboorte-niveau in Waal wijk gedurende de na-oorlogse periode zeer duidelijk beneden dat van de gemiddelde gemeenten van deze grootte-klassen heeft gelegen. In het eerste decennium had Waal wijk zelfs het laagste geboorte-niveau van deze groep gemeenten. Ik heb U niet met reeksen cijfers ver moeid, doch alleen aan de hand van de mij beschikbare cijfers enige vergelijkingen ge troffen, welke U een duidelijk inzicht zul len hebben verschaft in de stand van het geboorten-verloop. De oorzaken van de in verhouding tot het groeiende inwonertal vast te stellen da ling in het geboorten-niveau van onze ge meente, zijn niet zonder meer aan te geven, omdat meerdere factoren van onderscheide ne aard het geboorte-cijfer van een gemeen te beïnvloeden. De aanwezigheid van een vestigingsover schot in 1957 - al was het cijfer van 110 dan ook minder dan in 1956, toen net ves- tigings-overschot 153 bedroeg - bevestigt opnieuw, dat de gemeente als woon-, zowel als werk-gemeente aantrekkingskracht heeft. Het is van belang te vermelden, dat slechts een beperkt aantal gemeenten in Noord- Brabant in de laatste jaren een vestigings overschot vertoont, zodat de gemeente Waalwijk ten deze een zeer gunstige plaats inneemt. Reeds gedurende verschillende jaren valt een betekenend vestigings-overschot waar te nemen, hetgeen aan de gemeente ook in dit opzicht een evoluerend karakter geeft. Tot slot. De flitsen van 1957 zullen U weer gecon- frenteerd hebben met het in twaalf volle maanden door U gevoerde bestuur, doch ook met de problemen, welke nog bleven en de zaken, welke nog aandacht behoeven. In de zaal van hotel van Iersel te Was pik kwamen bestuur en leden van de plaat selijke afdeling van het Groene Kruis met nog een aanzienlijk aantal genodigden bij een ter viering van het veertig jarig jubi leum van het Waspikse Groene Kruis. Ds. Schipper, voorzitter van de jubile rende vereniging sprak een welkomstwoord tot de vele gasten en richtte zich daarbij onder meer tot dokter Vester en de heer en Mevr. de Goede, van het Privinciaal Bureau van het Groene Kruis, tot burge meester van Erp en zijn echtgenote en tot het Gemeentebestuur, tot dokter Wijffels en zijn echtgenote, tot mevr. Rijken en zuster Snijders van het kraamcentrum te Capelle, tot de vertegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen van het Wit Gele Kruis en het Rode Kruis, tot de afgevaar digden van enkele zusterverenigingen van Raamsdonksveer en Sprang-Capelle, tot vertegenwoordigers van de Chr. Gemengde Zangver. O.K.K. en de Chr. Besturenbond, tot de helpsters en leden van de eigen ver eniging en tenslotte tot de mandolineclub Con Amore, die deze avond met een voor- drachtje en een stukje muziek zou omlijsten. In het teken van het Kruis. In zijn openingswoord zei ds. Schipper nog dat het 40-jarig jubileum van de Was pikse afdeling van het Groene Kruis van een kant gezien een droevig feit is. Het bewijst nl. dat er op de dag van vandaag nog altijd kruisverenigingen nodig zijn, in een wereld waar geleden wordt. Dit herinnert er ons aan dat wij niet in een paradijs leven. Maar van de andere kant gezien is er vTeugde, omdat door de stor men der tijden heen onze vereniging is uit gegroeid van een klein begin in 1918 tot datgene wat zij nu is. Er is blijdschap en vreugde om het feit dat wij dit werk samen mochten doen. Vervolgens wees spreker op het feit dat het teken waaronder de vereniging werkt een kruis is. Het kruis doet ons christenen denken aan smart en lijden, daarom dus kruisverenigingen, omdat er lijden is. Tege lijk is het kruis het teken van liefde, van hulpvaardigheid en barmhartigheid. Ds. Schipper riep de vergadering op met deze liefde en hulpvaardigheid omwille van het Christelijk geloof de naasten te helpen en te werken in de schaduw van ons Grote Kruis. Dat wij bij onze taak, aldus spreker, ge holpen worden door het hoofdbestuur van Het Groene Kruis en het pllaatselijk Wit- Gele Kruis, stemt ons tot dank. Tenslotte wenste spreker alle aanwezigen een goede en prettige avond. 1918 -1958. Voordat de secretaris van het Groene Kruis, de heer P. Ruijtenberg, een kort overzicht van de vereniging gaf, vroeg eerst de mandolineclub Con Amora de aandacht van de aanwezigen. Hun optreden was een aangename omlijsting van deze feestelijke bijeenkomst. En als mandolinevereniging be perkte zij zich niet tot het geven van een stukje plezierige muziek, want Con Amore bracht ook enkele aardige toneelwerkjes, zoals „De getemde furie" en „Niet zo maar zó". Met evenveel succes verschenen op dit terrein ook nog enkele leden van de Chr. gemengde zangver. O.K.K. met „De brui degom is te laat" en „Jantje moet school blijven." Enkele memoires uit het 40-jarig bestaan bracht vervolgens de secretaris van de ver eniging in herinnering. Hieruit bleek dat voor 1918 in Waspik reeds een Groene Kr.- vereniging werkzaam was, zij het dan in samenwerking met de vereniging uit 's-Gra- venmoer. Op 2 november 1917 had de laat ste gemeenschappelijke vergadering plaats en 23 januari 1918 werd de oprichtingsver gadering belegd van de zelfstandige ver eniging Waspik. Het eerste bestuur was als volgt samengesteld: ds. Jonker, J. Ruijten berg, J. Vrijen, J. van Loon en H. Janson. Jammer dat de heer Janson deze avond niet kon bijwonen, want als enige nog in leven zijnde persoon die deel uitmaakte van het eerste bestuur werd speciaal aan hem hulde gebracht voor het pionierswerk dat 40 jaar geleden werd verricht. De voorzittershamer werd in de loop der jaren achtereenvolgens gehanteerd door ds. Jonker, de heer J. van Loon, ds. Lans, ds. de Bruijn, ds. Smit, ds. Griethuijzen en momenteel ds. Schipper. In 1918 startte de vereniging met een le dental van 64. Momenteel bedraagt dit 116. Het inkomen in 1918 bedroeg in totaal f 189.12 en de uitgaven f 48. Voor 1957 waren deze bedragen resp. f 255 er f 220,17. Sinds 1923 werkt het Groene Kruis nauw samen met het Waspikse Wit- Gele Kruis, vooral voor wat de verpleging betreft. Dit kwam ook tot uiting in de toe spraak welke de heer Maas als voorzitter van het Wit-Gele Kruis tot de jubilerende vereniging richtte. De heer Maas feliciteer de het Groene Kruis met dit jubileum en trok daarbij nog een vergelijking tussen het werk der kruisverenigingen en diverse so ciale voorzieningen, om dan te concluderen dat de samenvoeging van beiden in één op schrift of i.d. zoals men dat wel eens ziet, geheel fout is. De sociale voorzieningen im mers, aldus de heer Maas, zijn veel meer zakelijk, terwijl de kruisverenigingen zuiver charitatief werken. Burgemeester Van Erp dankte voor de uitnodiging aan hem, zijn echtgenote en aan het gemeentebestuur gericht, omdat hij daar door in de gelegenheid werd gesteld in het openbaar te getuigen van zijn gevoelens. Hij bracht de belangrijkheid van de vereniging speciaal naar voren door te spreken over de volksgezondheid en onderstreepte dat op dit terrein speciaal het particulier initiatief belangrijk werk kon verrichten. Het ge meentebestuur, aldus spreker, is er dan ook trots op in onze kleine plaats twee kruis verenigingen te bezitten, waartussen boven dien zo'n goede samenwerking bestaat. Mo ge U het werk ten bate van de lijdende mens nog jaren voortzetten. Dokter Verster sprak namens het pro vinciaal bureau. Onder goed gekozen be woordingen bracht hij namens deze instan tie de felicitaties aan de Waspikse vereni ging over en dankte de afdeling voor het werk dat zij in die 40 jaren verrichtte. Hij overhandigde daarbij een cadeau onder couvert. Namens de Groene Kruis-vereniging uit Sprang-Capelle sprak notaris Waverijn. Hij bracht met het werk van de kruisverenigin gen de bestedingsbeperking in verband en besloot met de raadgeving: Bezuinig niet óp uw gezondheidszorg, maar mèt Uw gezond heidszorg. Mej. Rijken, die namens het Kraamcen trum te Capelle het woord verkreeg, greep deze gelegenheid aan om naast haar felici taties een propagandistisch woord tot de aanwezigen te richten voor de functie en het werk van de kraamverzorgster. Als laatste sprak de heer van den Broek namens de Chr. gemengde zangver. O.K.K. en namens de Chr. Besturenbond. Hij ver geleek het Groene Kruis met een schip dat hulp brengt waar het nodig is en over wiens bemanning ds. Schipper momenteel het be vel voert. „Houdt het roer stevig in han den, opdat U met uw mede-bestuursleden nog veel werk moogt verzetten." Deze avond, waarop een groot program ma moest worden afgewerkt, werd ook een film vertoont door dokter Wijffels, over de bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis. Na deze film zette dr. Wijffels het belang van deze dienst nog eens duidelijk uiteen. Behalve aan zuster van Wezenbeek (voor de verpleging van de patiënten) en aan en kele dames (voor het inspecteren en onder houden van diverse bezittingen van de ver eniging) bood de voorzitter op het einde van de avond aan de familie Lankhaar een geschenk aan. De familie Lankhaar heeft nl. van de oprichting der vereniging af met de grootste plichtsbetrachting en accuratesse geheel belangeloos en uit liefde voor de medemens de bezittingen der vereniging beheert. Vanwege dit feit werd door dokter Verster namens het prov. bestuur aan de familie Lankhaar eerder op de avond een herinneringsmedaille toegezegd. Bij de sluiting van deze feestelijke bij eenkomst zei de voorzitter daarbij o.m. „Ik breng ook dank aan de Heer onze God, Die ons gezegend heeft en ons de kracht gaf dit werk te doen en ik vraag Hem tevens vergeving voor onze tekortko mingen. En laten wij verplegend helpen, daar waar geleden wordt, totdat wij déér komen waar geen ziekte meer is." FEESTVERGADERING VARKENSFONDS WASPIK. M. van Dongen R'donk 25 jaar secretaris. In het café van de heer J. Akkermans te Waspik hield de varkensfonds-vereniging „Onderlinge Hulp" een bijzondere algem. ledenvergadering. Een bijzondere, omdat de agenda de huldiging vermeldde van een zilveren jubilaris. De heer M. J. van Don gen uit Raamsdonk werd nl. in 1933 geko zen tot secretaris van het fonds en heeft vanaf die tijd tot ieders tevredenheid de za ken van de vereniging behartigd. Geen won der dat de voorzitter, de heer S. Mathijsen, op deze avond zijn naaste medewerker een hartelijke en spontane huldiging bereidde. Zoals uit de feestrede van de voorzitter bleek, was het de eerste keer in de geschie denis van de 118 leden tellende vereniging dat een dergelijk jubileum plaats had. En, zo zei de voorzitter o.m., de controle-com missie die elk jaar op de jaarvergadering verslag uitbrengt van Uw werk, heeft tel kens weer opnieuw mogen constateren dat gij uw werk tot in de puntjes verzorgt. Het is ook voor een niet onbelangrijk deel aan U te danken dat de vereniging al zo lange tijd op hoog peil staat. Als blijk van waar dering voor de trouwe dienst in de afgelo pen 25 jaar aan de vereniging bewezen werd de jubilaris een prachtige vulpen aangebo den. De zilveren jubilaris sprak hierop in een gloedvolle speech zijn dank uit voor de hul de welke hem was gebracht en voor het mooie cadeau dat hij mocht ontvangen. Bij de bestuursverkiezing welke werd gehouden wegens periodieke aftreding van de heren M. J. van Dongen, Chr. Donks en P. de Groot, werden genoemde heren allen her kozen. Na afloop van het officiële gedeelte wer den de aanwezigen door enkele leden nog enige tijd op aangename wijze bezig gehou den. luisteren viel was alleszins de moeite waard. ""^'CULTURELE AVOND. Vrijdagavond 31 januari houden de Was pikse jonge boeren in de zaal van café C. v. Iersel een culturele avond. Jonge boeren uit Waspik, Geertruidenberg, Raamsdonksveer en Raamsdonk zullen elkaar bekampen in declameren en spreken in het openbaar. Als jury zal optreden: Burgemeester van Erp, de heer Lammers, cultureel adviseur uit Den Bosch en de heer Sweep, technisch adviseur uit Breda. GESLAAGD. Mej. A. Langerwerf behaalde het diploma van vakbekwaamheid voor de kleinhandel van tabak. Het examen werd afgenomen te Rotterdam en 's-Hertogenbosch. VACATURE R.K. JONGENSSCHOOL. Doordat de heer Peeters uit Breda, die met ingang van 1 maart was benoemd tot onderwijzer aan de R.K. Jongensschool al hier zich heeft teruggetrokken, is eraan deze school opnieuw een vacature ontstaan. RAADSVERGADERING. Op donderdag 30 januari kwam de raad der gemeente Waspik in openbare vergade ring bijeen ten raadhuize. De agenda vermeldde 15 punten, w.o.: Voorstel tot benoeming lid van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim. Voorstel tot herziening richtlijnen voor het toekennen van tegemoetkomingen als bedoeld in art. 13 der L.O. wet. Voorstel tot het toekennen van tegemoet komingen ex. art. 13 der L.O. wet. Voorstel tot vaststelling bedrag per leer ling ex art. 101 der L.O. wet. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing en invordering der keurlonen. Voorstel tot wijziging der legesverorde ning. Voorstel tot onderhandse verhuur woon gedeelte pand Raadhuisstr. 15. Voorstel tot benoeming bestuurslid G. I. M. Z. Voorstel tot wijziging der Kindertoelage- verordening voor het gemeentepersoneel. Voorstel tot 10e wijziging van het Algem. Ambtenaren Reglement; zesde wijziging ar beidsovereenkomstenverordening en tweede wijziging wachtgeldregeling. Voorstel tot het aangaan van een reke ning-courant-overeenkomst voor het eerste kwartaal 1958. Voorstel aanbieding gemeentebegroting en die van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg voor het jaar 1958. Voorstel tot voorlopige vaststelling ge meenterekening 1955 en tot goedkeuring der rekening 1956 van de G.O.M.Z. FILM VOOR 'T R.K. VROUWENGILDE. Het bestuur van het R.K. Vrouwengild» heeft voor haar leden een zeer speciale bij eenkomst belegd op 30 januari a.s. in de plaatselijke bioscoop, waar alsdan de film „The Eddy Duchin Story" (Levensmelodie) vertoond zal worden, met in de hoofdrollen Kim Novak en Tyrone Power. De bijeenkomst is ook toegankelijk voor introducé's tegen vergoeding van f 1 per persoon. De aanvang is bepaald op 8 uur. BULLETJE EN BONESTAAK. Zondagmiddag gaf het Leids Kinderto neel in het parochiehuis een kindervoorstel ling van de binnen- en buitenlandse avontu ren van Bulletje en Bonestaak en de spre kende aap. Twee uur lang heeft een volle zaal opgetogen kinderen volop genoten en was het lachen niet van de lucht. GESLAAGD. Te Tilburg slaagden voor het diploma machineschrijven de dames N. de Wit, W. de Voogt, J. van Vugt, E. Kievits en T. van den Hoven. PRINSENBAL. ROTER In hotel Van Iersel werd zondag j.l. door de carnavalsvereniging het Prinsenbal ge houden. De heer J. Langerwerf die voor '58 door de Raad van Elf tot Prins Carnaval werd gekozen, werd tijdens dit bal aan het .publiek voorgesteld als Prins Bart III van het Maonenblusserslaand. Met enthousiasme werd Prins Bart door de aanwezigen ontvangen onder het zin gen van het carnavalslied van 1958. Vanzelfsprekend waren ook de leden van de Raad van Elf en de narren van de Prins op deze avond tegenwoordig. E.W.M.C. SPEELDE VOOR SANTOS EN HERWONNEN LEVENSKRACHT. Onder leiding van de heer P. Hansen uit Geertruidenberg gaf de Eerste Waspik se Mandolineclub E.W.M.C. in de zaal van de heer C. Montens te Waspik twee uitvoe ringen ten bate van SANTOS en Herwon nen Levenskracht. Een blijspel in twee be drijven, geschreven door Han van Assen en getiteld: Hansen en Hansen, plus nog een cowboy-stuk, getiteld de Zuster van Arendsoog, completteerden het geheel. Deze toneelwerkjes werden gespeeld onder regie van de heer H. Smits door leden van E.W. M.C. Hetgeen hier getoond werd en te be-

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2