De Ech io van iet Zui< Jen WAALWIJK SPORTFORUM &Êtï Lmng „Het Geschenkenhuis" Het Beschenkenliuis Drunen in het Gemeenschapshuis f'HüsauifcUfliBi'nttüfc! i VRIJDAG 31 JANUARI 1958 81e JAARGANG No. 9 Elshout 50-45 50-28 50-17 35 - 50 50-19 50-14 25-50 Vlijmen MAANDVERGADERING ROZENJACHT. Haarsteeg Kop on Schotel „Spoetnik" porcelein f 1.95 SoepKop en Schotel porcelein, eifenbein f 1.50 Sprarsg-Capelle Sprang Capelle Waspik fflaamsdonicsveer Als laatste avond van 'n cur sus voor bestuurders en jeugd leiders van R.K. sportverenigin gen werd door een forum van 5 vooraanstaande N.K.S. bestuurs leden schriftelijke en mondelin ge vragen beantwoord. Niet de technische problemen kwamlen ter sprake, doch voor namelijk de ideeën van de NKS, die op de eerste plaats zijn ge richt op de daadwerkelijke op voeding en vorming van de jon ge sportman. Onder de kundige leiding van de heer v. d. Werf, voorzitter van het diocesaan bestuur van de Nederlandse Katholieke Sport- bond werd deze avond gehouden. Jammer was het dat Ir. Hop- ster (wegens ziekte) en de heer 1 Reijnen (verhinderd) absent wa ren, doch met bezieling en en- j thousiasme voor de NKS werden de diverse vragen beschreven en j ontleed. De heer v. d. Griendt uit Den Bosch ging diep in op de vraag, j hoe het komt, dat in 't algemeen personen die op maatschappelijk j gebied een vooraanstaande posi- tie bekleden, zo weinig belang stelling tonen voor de ontwikke ling van goed geleide sport. Hij meende de grote klacht: we komen tijd te kort, als basis hiervoor te moeten nemen, doch ook het feit dat de eigenlijke idee niet voldoende aanwezig is. Door activiteiten van de NKS zelf kunnen haar ideeën aange bracht en bevestigd worden. De heer v. d. Akker onder schreef dit nog door te betogen dat de sport ook bedoeld is als de daadwerkelijke medewerking aan een soort modern aposto- laatswerk, waarbij ook zeer ze ker het gebed een fundament moet zijn en de resultaten, aldus spreker, zullen straks een won der zijn. Alle 250.000 NKS-leden moeten daaraan meedoen. Ook de kwestie: Wanneer is men een goed jeugdleider:ster), werd terdege onder d loupe ge nomen. De heer v. d. Griendt gaf als antwoordAls men een goed christen is. Hij wees daarbij op de opvoedkundige verhoudingen tussen christenen en niet-chris- tenen en kwam. met de voorzitter tot de conclusie dat een niet-ge- lovige geen goed jeugdleider kan zijn. In een magnifiek en idea listisch betoog gaf hij een duide lijk onderscheid aan, terwijl Rector Michielsen hierover nog verder uitweidde, door de chris telijke opvattingen tegenover die van de humanist te stellen. Van het karakter van een lei der moet invloed uitgaan en dat van de humanist is gebaseerd op een algemeen en strikt mense lijk motief. Ook betreffende het afwijzen bij een bepaalde sportvereniging van een jongeman, die niet vol doend capaciteiten heeft, gaf de diocesane adviseur zijn visie. Ontneem deze knaap niet direct zijn illusies, maar geef hem even tueel, een goede raad om b.v. een andere sport te gaan beoefenen. Een vraag betreffende de con crete taak van de eerwaarde ad viseur in een vereniging werd door de heer v. d. Akker beant woord met een wedervraag: wat verwachten we er van. 't Hoofd doel van de NKS is 't vormings werk en daarin moet men de ad viseur meehelpen door mede de geestelijke aspecten te helpen verzorgen. Dit kan direct of in direct, dus b.v. via de sportleider geschieden. Voor de technische vorming zijn de technische bonden, zoals de KNVB, KNAU e.d„ doch de verantwoording van de geeste lijke vorming ligt bij de NKS. De adviseur, aldus Rector! Mi chielsen, moet door het vereni gingsbestuur ook gekend wor den in de verschillende dingen, die op zijn terrein liggen. Door het forum werd op een desbetreffende vraag het prof voetbal op zondag gelijkgesteld met b.v. een circus o.v.d. en in de geest van deze opvatting ten gerieve van betalend publiek wordt dit toegestaan. Na een korte pauze werden verder nog diverse mondelinge vragen beantwoord. O.m. stond volgens de voor zitter en Rector Michielsen de NKS afwijzend tegenover de door de KNBB te organiseren weekends voor jeugdleiders, |daar men meent dat dit buiten de (technische) taak van de KNBB staat. Ook de scheidsrechters vergoe dingen, voor- en nadelen van in dividuele tegenover teamsporten en verdere leiderscursussen wer den ter tafel gebracht en over dit laatste zei de heer v. d. Ak ker, dat deze kadercursus inder daad pas een begin was. De hier bij.. uitgenodigde bestuursleden krijgen hierdoor een betere visie op de komende jeugdleiderscur sus, welke over het gehele land wordt gegeven. Deze cursussen liggen op paedagogisch terrein en waar enigszins mogelijk moet niet gewacht worden de NKS- gedachte te bevorderen. Ook de nationale sportraad van de KVP kwam ter sprake, doch de commissie wil eerst haar visie betreffende de sport en haar beoefening. Op een desbetreffende vraag werd door de voorzitter betoogd dat men niets liever zou zien dan dat de Langstraat een eigen kring vormde met eigen kadercursus sen. Aan het slot dankte de heer v. d. Werf de heren cursusleiders, Rector Michielsen, v. d. Griendt en v. d. Akker en noemde deze cursus volkomen geslaagd. Hij bracht dank aan het fo rum, aan de heren administra teurs en aan allen voor de buiten gewone opkomst op de cursus avonden. Zoals deze forumavond uitgesproken lag op het ideeële vlak, zo moet ook de gedachte, dat het ideeële uitsteekt boven het technische, uitgedragen wor den. En na een dankwoord van de heer v. d. Eerden, namens alle cursisten, aan voorzitter en lei ders, sloot de diocesane voorzit ter deze geslaagde forumavond met de christelijke groet. Wat ons wel opviel was, dat de beantwoordingen vaak in te ïfoog gegrepen bewoordingen plaats vonden, doch alle zonder uitzondering getuigden van een groot enthousiasme en .vooral van 'n prijzenswaardig idealisme. v®or al uw TOMADO-arti kelen GESLAAGD. Op het te Den Haag gehouden examen voor Parfumeur slaagde onze stadgenoot Ton van Oss. Geslaagde proficiat. RWB-Nieuws. Het programma van de jubi leumfeesten is als volgt: Zaterdag 1 februari Van 2.3017.00 uur Receptie in café „Het Hof van Holland", B. Baijens, Grotestraat. Om 19.00 uur begint de grote feestavond in de zaal van „De Gecroonde Leersse" voor de le den, Zorgt u vooral tijdig aan wezig te zijn. Zondag 2 februari Om 2 uur. ballonwedstrijd voor de jeugd op het RWB-terrein. De jeugd wordt verzocht, als het goed weer is, om kwart over één bij café Baijens te zijn, van waar af men met de jeugddrumband naar het terrein gaat. Omi 2.30 uur jeugdwedstrijd. 19.30 uur: Grote feestavond in „De Gecroonde Leersse" voor leden en donateurs. Maandag 3 februari Om 19.00 uur jeugdavond in „De Gecroonde Leersse". Wij verzoeken die leden en donateurs van RWB, die heden nog geen uitnodigingskaart voor de feestavonden hebben ontvan gen, dit even te melden bij de heer A. v. Huiten, Grotestr. 51. Wat de jeugd betreft: de bal lonnen voor de ballonwedstrijd worden zondagmiddag gevuld en op het terrein aan de deelnemers uitgereikt. Zorgt u wel even voor een duidelijk ingevulde kaart. Verder willen wij nog de aan dacht vestigen op de jeugdwed strijd op zondag om 2.30 uur, die, als het weer het natuurlijk toe staat, gespeeld wordt tegen een combinatie jeugdelftal van de andere Waaiwijkse clubs. In verband met het feest zijn natuurlijk alle competitiewed strijden van RWB uitgesteld. ZONDAGARTSENDIENST. Vanaf zaterdagmiddag 3 uur tot maan dagmorgen 8 uur, uitsluitend voor spoed gevallen. Zaterdag 1 en zondag 2 februari 1937: Arts H. Verhaak. FANCY FAIR. A.s. zaterdag, zondag en maandag orga niseert de Harmonie Beatrix in de zaal van café H. van Delft haar jaarlijks fancy fair. Er is aan deze fancy fair ook een bliksem- loterij verbonden, waarvan a.s. maandag avond de trekking zal plaats vinden. AGENDA. Zaterdag, zondag en maandagavond Fancy-fair in de zaal van café H. v. Delft. Zondag 2 febr. 11.30 uur repetitie Harmonie Volhar ding, zaal café Elshout. 2.30 uur RKDVC I-Veerse Boys I. 7.30 uur Instuifavond Hoge Braken. KRINGSCHIETWEDSTRIJD. In de zaal van café Elshout werd deze week de Kringschietwedstrijd gehouden van de Ned. Bond van Oudstrijders. Aan deze wedstrijd namen deel Raamsdonk, Ooster hout, Waalwijk en Drunen. De belangstel ling was zeer groot. De wedstrijden werden geopend door Burgemeester Snels. Ruim 150 schutters namen aan de wedstrijd deel. De uitslag was als volgt Korps A: 1 Drunen 268 pt.; 2 Oosterhout 266 pt.; 3 Waalwijk 262 pt.; 4 Raamsdonk 259 pt. Korps B 1 Drunen 258 pt.; 2 Raams donk 250 pt.; 3 Waalwijk 242 pt.; 4 Oos terhout. Personele prijzen: 1 J. van Iersel Raams donk 177 - 170; 2 L. van Huiten Drunen 171-171. Dames: 1 Mevr. Ballegooijen Drunen 150 -135; 2 mevr. v. d. Broek Waalwijk 177 -36; 3 mevr. Klerks Drunen 120- 120; 4 mevr. van Huiten Drunen 92-92; 5 mej. N. v. Oosterhout Drunen 91. De V.V.-prijs: 1 J. van Iersel Raams donk 59-58; 2 H. van Meel, Raamsdonk 58-57; 3 M. Oome, Oosterhout 58-57. Er heerste de gehele wedstrijd een bij zonder prettige sfeer en er werden 148 prij zen verdient. BILJARTEN. In café M. van Huiten speelde de daar gevestigde biljartclub KOT een return-wed strijd tegen EEBC gevestigd in café Klerks. KOT EEBC J. v. Dongen G. Klerks 43 100 J. Jozen - A. Merkx 88 - 100 J. v. Huiten-C. Pulles 66- 75 J. v. d. Wiel - J. Wolfs 49 - 75 H. Tabbers H. Pulles 75— 70 321 - 420 Hoogste serie G. Klerks 21 car. In café Klerks speelde EEBC 2 - KOT 2 -50-38 M. Tausch - Joh. v. d. Wiel Adr. Tausch-A. de Roos Fr. Bergmans - B. Tabbers Adr. Lommers - Adr. v. Sluisveld Ant. Fitters-Ant. de Hart Math. Tausch - Ger. v. d. Aa Adr. Lommers - J. de Wit Ant. Fitters - Ad. v. Son 360 - 261 Hoogste serie Adr. Lommers met 19 car. ELSHOUT VOORUIT. Na de zeer geslaagde ontspanningsavond voor de leden van Elshout Vooruit, heeft men alweer het programma voor de maand februari in elkaar zitten. 9 februari om half drie een prachtig kinderprogram: Sjorts van de Rebellenclub. Voor de groteren 's avonds de prachtige kleurenfilm: Sissi, de jonge keizerin. Kaartverkoop na de Hoogmis. 16 en 17 februari een gecostumeerde carnavalsviering, met optreden van de ver schillende groepen. Voor 11 februari moeten de groepslei ders zich gemeld hebben bij de heer Ant. Willems. Behalve de wisselbekers zijn er ook dit jaar weer prachtige prijzen beschik baar. Ook heeft het bestuur reeds nu al overleg gepleegd met de heer E. Grijsbach uit Oisterwijk, om in het najaar weer een danscursus te verzorgen. OPENBARE VERGADERING van de raad der gemeente Vlijmen op vrijdag 31 januari 1958 des n.m. 7 uur (precies) ten raadhuize der gemeente. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het garanderen aan de N.V. Waterleiding Mij. „Oost-Brabant", dat binnen 5 jaren na het gereedkomen der uitbreidingen van het waterleidingnet langs de Oranjelaan, de Irenelaan, de Beatrixlaan en de Pastoor Smolders- straat in het uitbreidingsplan „de Vlied berg" 94 percelen langs deze leidingen zullen zijn aangesloten. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aankoop van een 5-tal percelen grond in het uitbreidingsplan „de Vlied berg" van A. van Falier, Wolput 31, alhier, alsmede tot het aangaan ten be hoeve van gemelde aankoop van een vaste geldlening. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop van een perceel bouw terrein, gelegen aan de noordzijde van de Deken van Baarstraat, aan L. van den Berk, Nieuwkuiksestraat no. 4, al hier. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het treffen van een minnelijke schikking met J. van der Hagen, Akker straat no. 2, alhier, betreffende de eigen domsomschrijvingen in het kadaster van de percelen Sectie L nummers 753 en 698. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onbewoonbaarverklaring van de woningen plaatselijk gemerkt Haarsteeg- sestraat no. 18 en Heidijk no. 8. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot beschikbaarstelling van een cre- diet ten behoeve van de aanleg van we gen enz. in het uitbreidingsplan „de Vliedberg". 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de gemeentebe groting 1957. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop van grond, benodigd voor de aanleg van de nieuwe provinci ale weg, aan de Provincie Noord-Bra bant. LANGSTR. KRUISBOOGBOND. Zaterdag 1 febr. wordt het tournooit van Recht door Zee te Schijndel voortgezet. Rozenknopje Vlijmen en Na Arbeid Ver maak Rosmalen zullen deelnemen. Op zaterdag 8 febr. is het de laatste dag, dan nemen deel Rozenjacht Vlijmen en On derlinge Vriendschap Haarsteeg. MAANDVERGADERING DE ZWALUW. Zaterdag 1 febr. maandvergadering van de Postduivenver. De Zwaluw in café A. Klerks. Belangrijke agenda: Ringen uitrei ken 1958; Kampioensdiploma's 1957; Be noeming helpers enz. voor het seizoen 1958. Zondag 2 febr. maandvergadering van het Kruisbooggezelschap Rozenjacht in café P. Gevers. UITVOERING VLIJMENS MANNENKOOR. Zondag 2 febr. uitvoering van Vlijmens Mannenkoor in café De Witte. UITVOERING R.K. Boerinnen en R.K. Jonge Boeren. Wegens het grote succes op zondag 26 jan. met het toneelstuk Morgenrood, heeft het bestuur besloten om het stuk op don derdag 13 febr., wanneer de Boerenge zinsdag zal worden gehouden, nogmaals op te voeren, 's avonds in het patronaat. TREKKING LOTERIJ. Zaterdagavond had in café M. Achten onder politietoezicht de trekking plaats van de loterij die door de R.K.V.V. Haarsteeg is gehouden. De le prijs, een elektr. scheer - apparaat ging naar mevr. Verweij in Vlij men; J. de Laat alhier won de 2e prijs, een infraphilelamp en de 3e prijs, een elektr. strijkijzer, viel ten deel aan de fam. Kolen. CULTURELE AVOND. In de aula van de Abdij Mariënkroon hield de aldaar gevestigde Culturele Ver eniging Onsenoort zondagavond de vierde culturele avond van dit seizoen. Als spreker trad ditmaal op Mgr. Pessers O.F.M., die ruim 30 jaren als missionaris in China is werkzaam geweest, over zijn ervaringen en de toestand in rood China. Mgr. Pessers heeft in een boeiende le zing, die bijna drie uren in beslag nam, zijn gehoor verteld over zijn ervaringen als priester en de toestanden in dit land, dat Kent U het al Modern fotolijstje Briefkaart formaat f 1.50 Grotestr. 220 WAALWIJK Tel. 2512 dragen. Na de H. Mis wachtte de leden in de zaal De Harmonie een welvoorziene koffietafel, die keurig was opgediend door de jongere leden van de boerinnenbond. De opkomst was ondanks het zeer slechte weer zeer groot en pl.m. 150 personen waren aanwe zig. Hieruit bleek weer eens duidelijk dat zowel bij de oudere als de jongere leden een goede geest van onderlinge saamhorig heid valt waar te nemen in de betreffende organisaties. Door de steeds toenemende industrialisa tie dreigt de boerenstand een minderheid te gaan worden, maar gezien deze dag zijn het standsbewustzijn, de persoonlijkheid en cul turele vorming in de boerenstand toene mend. Na de koffietafel werd eerst het woord gevoerd door de voorzitter van de N.C.B. de heer F. van Bijnen, die een overzicht gaf van de activiteiten in het afgelopen jaar Dank zij de ordganisatie kan feer veel worden bereikt in het belang van de gehele boerenstand. Vervolgens betrad het hoofd van de afd. voorlichting van de N.C.B., de heer van der Meijden, het podium, voor het hou den van een spreekbeurt over de beroeps keuze van de kinderen. In een vaak met humor doorspekte rede heeft spr. zijn gehoor weten te boeien met zijn uiteenzettnig over beroepskeuze en be roepsvoorlichting, waarbij men ook terde ge rekening moet houden met de beroeps- wens der kinderen, de beroepsgeschiktheid, zowel lichamelijk als geestelijk, de arbeids markt, de beroepsgevaren en tenslotte de vooropleidingen via verschillende soorten van onderwijs. Ten slotte gaf spr. nog het een en ander advies over het school-on- derricht het testen enz. Van de gelegenheid die werd geboden om vragen te stellen werd een druk gebruik gemaakt. Met het houden van een inleiding door pater Ar- noldus over „De problemen van de boerenl- jeugd in - deze tijd", werd de morgenbij eenkomst .gesloten. Des avonds verenigden allen zich weer in café J. Siegers, waar door- de toneelclub van de RKJB en de Boerinnenbond een toneelstuk in 3 bedrijven werd opgevoerd, getiteld: De Verschoppeling. Met dit stuk oogstte de dilettanten veel succes en was het een waardig slot van een zeer geslaagde bijna 300 maal zo groot is als Nederland en ongeveer 600 miljoen zielen telt. Spr. begon met de toestanden te schetsen die er heersten, toen hij in 1927 met nog een aantal andere missionarissen in China aan het moeizame werk der bekering begon. Alhoewel in dit land onder de bevolking zeer veel armoede en gebrek werd geleden, als gevolg van de steeds heersende bur geroorlogen, konden zij zonder veel tegen slag het missiewerk uitbreiden. In de loop der jaren nam het aantal bekeerlingen snel toe, en kon zelfs worden overgegaan tot het bouwen van seminaries voor opleiding van inlandse priesters. Ook het onderwijs en de ziekenverpleging werd ter hand genomen en nieuwe missieposten konden worden ge sticht. De oorlog waarmede China in 1937 met Japan werd verwikkeld, met direct daarop de tweede wereldoorlog, hebben China on herstelbare wonden toegebracht. De com munisten maakten van de gelegenheid ge- brdik om hun ideeën ingang te doen vin den, waarin zij dank zij schone beloften zijn geslaagd. Uitvoerig schetste Mgr. Pes sers de grote ommekeer die er in enkele ja ren tijds plaats had. Het missiewerk moest worden gestaakt en de priesters en kloos terlingen zagen hun werk, dat zo moeizaam was opgebouwd, verloren gaan. Zij zelf werden vermoord of kwamen in de gevan genis terecht. Aan het slot van zijn rede verhaalde Mgr. Pessers, hoe ook hij, als hoofd van een belangrijke missiepost, door de communisten gevangen werd genomen en later, na een proces dat 17 dagen duur de, ter dood werd veroordeeld, een von nis dat later veranderde in levenslange ge vangenisstraf en uiteindelijk leidde tot uit wijzing uit het land.. Met de bede uit te spreken, dat de Voorzienigheid dit van na ture zeer godsdienstige volk in de toekomst zal besparen, besloot mgr. Pessers deze hoogstaande culturele avond. ERNST EN LUIM. Ernst en Luim heeft zondagavond bewe zen dat ook het ten tonele brengen van een blijspel bij haar in goede handen is. Met intens genot en spanning volgden de aan wezigen de ene scène na de andere van het dolkomische spel „Annemarie, zeg jij het maar", waarbij de lachsalvo's niet van de lucht waren. De regisseur de heer P. van Ooijen heeft ontegenzeggelijk alle eer van zijn werk ge had en de grime was bij de heer van der Zonde uit Den Bosch in goede handen. Het zou te ver voeren over het vertoonde spel in details te treden, maar de vertolking van de diverse rollen was bij de spelers en speelsters van Ernst en Luim in één woord af. A.s. zondag zal nog een reprise van dit prachtige blijspel worden gegeven en het staat bij voorbaat vast, dat degenen die dit blijspel gaan zien een gezellige avond te wachten staat. BOERENGEZINSDAG. Donderdag j.l. werd door de leden van de gezamenlijke boerenstandsorganisaties t.w .de N.C.B., de R.K.J.B. en de Boerin nenbond de traditionle boerengezinsdag ge houden. Deze gezinsdag werd ingezet met een H. Mis die om 9 uur door de geeste lijk adviseur in de parochiekerk werd opge- GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Sprang-Capelle, op vrijdag 31 januari 1958. des nam. 7.30 uur, ten ge meentehuizen. Agenda 1. Opening. 2. Aangaan geldlening, groot f 34.000,, bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te; 's-Gravenhage. 3. Wijziging bouwplan woningwet-wo ningen 1958 met aanvrage om rijksbijdra ge en voorschotten ingevolge artikel 56 der Woningwet en wijziging raadsbesluit dd. 27 december 1957 tot onderhandse aanbeste ding. 4. Mededelingen. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. KERKDIENSTEN. ZONDAG 2 FEBRUARI 1958 Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. P. J. Bos. 2.30 uur Ds. J. Schipper uit Waspik. Geref. Kerk 9.30 uur en 3 uur Ds. v. Oord van Wer kendam. UITVOERING A TEMPO. De Mandolinevereniging „A Tempo" geeft op zaterdag 8 en 15 februari a.s. in de zaal van de Chr. Volksbond haar jaar lijkse uitvoering voor donateurs en belang stellenden, onder leiding van haar directeur de heer P. C. van Iersel uit Waalwijk. Een aantrekkelijk programma met zang en muziek zal worden uitgevoerd, terwijl eveneens een klucht in éen bedrijf, getiteld „Tante Coba schept orde" en een muzikale schets „Rij maar an Ossewa" (van dhr. P. Borsten) zullen worden gebracht. CHR. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Mej. Fr. Etimm, lerares aan de Chr. Landbouwhuishoudschool, alhier, is be noemd tot lerares aan de Meisjes-Nijver heidsschool te Alphen aan den Rijn. Tot lerares aan de landbouwhuishoudschool al hier is benoemd Mej. T, v. d. Drift uit 's-Gravenhage. BILJARTCLUB HET KALME SPEL. Het eerste vijftal van de biljartclub „Het Kalme Spel", gevestigd in het stationskof fiehuis van de heer P. Pruijssers, alhier, heeft destijds deelgenomen aan het biljart- tournooi, uitgeschreven door de biljartclub gevestigd in café Korevaar te Meeuwen. Ge noemde biljartclub heeft thans bericht ont vangen, dat men op dit toumooi als eerste is geëindigd. Vrijdagavond zullen de leden van het Kalme Spel hun prijs te Meeuwen gaan halen. JUDO-CLUB SPRANG-CAPELLE. De in het stationskoffiehuis van dhr. P. Pruijssers alhier, gevestigde Judo-club heeft een dezer dagen haar algemene ledenverga dering gehouden, onder leiding van haar voorzitter de heer Weistra. Na een kort openingswoord van de voorzitter werden de verslagen van secr. en penn. aan de ver gadering voorgelegd. Uit beide verslagen viel op te maken, dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. De aftreden de bestuursleden, t.w. de heren Weistra, Treffers en Pruijssers werden herkozen en namen onder dankzegging voor het in hun gesteldde vertrouwen hun herbenoeming wederom aan. Voor de jeugdleden zal in de toekomst als trainer optreden de heer Ad v ,d. Schans. Na afhandeling der rondvraag werd deze geanimeerde vergadering door de voorzitter met enkele welgekozen woor den gesloten, waarna men nog enige tijd ge zellig bijeen bleef. ORANJEVER. WILHELMINA. De Oranje-vereniging Wilhelmina, geves tigd in het stationskoffiehuis van Pruijssers alhier, zal dinsdag 11 febr. a.s. haar alge mene ledenvergadering houden. In een vol gend nummer hopen wij nog nader op deze vergadering terug te komen. 'N HALVE EEUW ENTRE NOUS. Zaterdag 1 en zondag 2 febr. a.s. zal de Waspikse toneelvereniging Entre Nous een jubileumuitvoering geven in de zaal van ho tel van Iersel, vanwege het 50-jarig bestaan. Maar hier zal het niet bij blijven. Een feest comité, onder vxoorzitterschap van de heer L. Kuijsters heeft n.l. de zorg op zich ge nomen om het gouden bestaan van Entre Nous op waardige wijze te doen vieren. En dit feest zal plaats hebben 12 febr. a.s. Dan zal er 's morgens allereerst een II. Mis wor den opgedragen voor de overleden leden van de vereniging. Om 10 uur volgt dan een bijeenkomst in Hotel Van Iersel. Van half 12 tot half 2 zal Entre Nous een recep tie houden en vanzelfsprekend wordt het feest 's avonds voortgezet. Tijdens de morgenbijeenkomst zullen di verse personen worden gehuldigd, want En tre Nous heeft nogal wat jubilarissen in haar midden, koperen, zilzeren en zelfs gouden. De heren G. Roovers en P. Kuijten zijn reeds vanaf de oprichting op 8 febr. 1908 lid van Entre Nous en G. Roovers momenteel vice-voorzitter is zelfs een van de oprichters. De beide andere oprichters, de heer A. Brokx en H. van Iersel zijn reeds overleden. De heer Roovers weet nog precies de plaats waar op 8 febr. 1908 de oprichting van Entre Nous plaats vond. En hij certelde ons dat op die bewuste zaterdag in het Spoorpaadje de briefjes zijn geschreven voor de oprichtingsvergadering. Als bij zonderheid vertelde hij erbij dat de brief jes geschreven werden op de rug van een der drie pioniers. Maar ondanks dit alles is toch wel gebleken dat zij duidelijk zijn ge weest. De heer A. Brokx werd de eerste voor zitter van Entre Nous, terwijl M. van Don gen tot secretaris werd gekoben.De heer Brox heeft de voorzittershamer later over gegeven van G. Akkermans en via de heer W. Veldhoven kwam de hoogste macht ten slotte terecht bij de heer G. Kamp. De heer Kamp is al ruim 40 jaar lid van Entre Nous en van die 40 jaar is hij al zo on geveer 38 jaar voorzitter. Deze eminente president is steeds de grote stuwkracht van de vereniging geweest en wellicht zal bij het gouden jubileum herhaald worden wat reeds bij het 40-jarig bestaansfeest werd gezegd: „Moge hij nog tal van jaren het voorzitter schap blijven vervullen tot groei en bloei der vereniging". De eerste regisseur van Entre Nous was wijlen de heer P. van Dongen. En al was hij dan de eerste, het was niet zo maar de eerste de beste. Met liefde en toewijding, maar tevens met een grote dosis kundigheid heeft hij gewerkt aan de bouw van de ver eniging. Meer dan 40 jaar was hij de be zielende regisseur, die in deze leidende functie zijn pupillen telkens weer meer iets presteren dan men voor mogelijk hield. On geveer 10 jaar geleden werd hij in deze functie opgevolgd door zijn neef de heer R. van Dongen, de huidige regisseur van En tre Nous. Het secretaris-penningmeesterschap werd na de heer M. van Dongen nog waarneno- men door de heren Lichtvoet, H. van leisel, J. van Dongen, F. van Dongen Pzn. en momenteel door H. van Dongen Jzn. Het eerste toneelstuk dat dooi Entre Nous werd opgevoerd is naar alle waar schijnlijkheid geweest het drama „De Bok kenrijders". En al zullen de drama's voor al de eerste tijd wel de overhand hebben gehad, in 1911 werd toch in elk geval een blijspel opgevoerd, n.l. ,Ziek gemeld". Nog een greep uit het repertoire van de tijd dat er angstvallig zorg voor werd gedragen dat de uitvoeringen voor mannen en vrouwen apart werden gegeven omdat een gemengd publiek niet was toegestaan is: Mijnheer Klaproos, De gebroeders Kalkoen, Hallo met Mars, De schamele Straatzanger en De Klucht van de gehangene met de koorden (van H Gheon) Wellicht werd in deze tijd artikel zoveel van het reglement ook nog toegepast dat zei: Hij die zonder rol op de repetitie ver schijnt, verbeurt 10 cent. Ook heeft de vereniging diverse operet- ten opgevoerd, o.a.: De Bloedraad, Als mijnheer van huis is, De studenten, en Vals Alarm. De eerste periode van Entre Nous, dat ontstaan zou zijn uit de vereniging Half om Half, werd afgesloten met een groot toneel concours ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. Aan dit concours werd deelgeno men door diverse verenigingen uit de verre omtrek, vanaf Vught tot Etten-Leur. Een kleine groep uit het repertoire van de volgende periode, tot aan het 40-jarig bestaan is: Waar de ster bleef stille staan F Timmermans), Kinderen van ons Volk (Antoon CoolenHet Generaalsvrouwtje (Henri 't Sas); Bij Heernonkel (Jac. Bal lings) en Willy's Vrouw (Max. Reimann en Otto Schwarz). Enkele gespeelde werken van de laatste 10 jaar zijn: De nieuwe vee arts (P. van Prooijen-Bogaerds)Het smeu lende vuur (W. Dumont); De witte Boot (J. en K. Filip) en De Molen van Sans- souci (Otto Harting) Ook verzorgde Entre Nous sinds 1949 diverse kermismatinees, die vaak beter voldeden, dan die welke door „vreemde" gezelschappen werden gegeven. En nu komt de ongeveer 25 leden tellen de vereniging dus zaterdag en zondag a.s. meteen jubileum-uitvoering op de planken, dit zoals gebruikelijk in samenwerking met de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksver maak. Gespeeld zal worden een blijspel in drie bedrijven van Koos Beswino, getiteld Een zeeman ging passagieren. De leden van de harmonie hebben op vertoon van hun lidmaatschapskaart vrije toegang, terwijl de entree voor niet-leden twee gulden be draagt. Het zal wel een hele toer worden om voor deze uitvoeringen een kaartje te bemachtigen, want heel Waspik is natuur lijk benieuwd naar de prestaties welke En tre Nous in het blijspel van Beswino zal leveren. is daar groot genoeg voor. De stoet zal des zondags met carnaval om ongeveer kwart over 12 op het marktterein worden opge steld. SCHIP TE WATER GELATEN. Bij de scheepswerven v.h. P. A. Ruij- tenberg werd met goed gevolg te water gelaten het casco van een motorschip, groot 500 ton. Het schip is bestemd voor de N.V. Twenthe Rijn Bevrachtingskantoor te Hen gelo (Ov.) In het vaartuig zal een motor ge plaatst worden van 240 pk. VOETBALPROGRAMMA. Het voetbalprogramma voor de eerste elftallen der Waspikse clubs is voor zon dag a.s. White Boys - V.C.W. en Waspik - D.H.V. KERKDIENSTEN. Zondag 2 februari 1957 Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Schipper Waspik 2.30 uur ds. Bos uit Sprang. JEUGDBEWEGING. Al enige tijd is in Waspik een Jeugdraad werkzaam om te komen tot grotere activi teiten in de jeugdbeweging van onze plaats. Want, zoals men weet, behalve een handje vol welpen bestaat er op dit gebied niets in Waspik. Het ziet er gelukkig wel naar uit dat er in deze hopeloze en achterlijke toe- stand verandering gaat komen. Inmiddels hebben een vijftal dames zich door middel van een cursus weten te bekwamen voor jeugdleidster en zo werd door D. Smits, Th. Zijlmans, C. Claassen, C. Langerwerf en A. Rekkers met goed gevolg een examen afgelegd voor rakkersleidster. Het vinden van enkele geschikte leiders schijnt echter niet zo gemakkelijk te zijn. Indien een en ander kan worden verwezenlijkt ligt het in de bedoeling dat de oudsten der welpen overgaan tot de Poorters en Kerels en de jongeren tot de rakkers. Ook voor de huis vesting der groepen heeft men echter nog geen oplossing gevonden. LOOP DER BEVOLKING. Per 1 januari 1957 was de bevolking als volgt: Aantal inwoners per 1 januari 8551, ge boren 195, overleden 57. Vertrokken 366, gevestigd 291. Aantal inwoners per 1 januari 1958: 8614, nl. 4360 mannen en 4254 vrouwen. WERKELOOSHEID. Grotendeels als gevolg van de bestedings beperking steeg het aantal werklozen van 16 op 1 januari 1957 tot 105 op 1 januari 1958. Het zijn voor een groot gedeelte bouwvakarbeiders. KINDER CARNAVAL. Dit jaar zal er voor het eerst in de ge schiedenis van de Waspikse Carnavalsvie ring tijdens dit unieke volksfeest een soort kindercarnaval worden georganiseerd. De Raad van Elf der Maonenblussers heeft daartoe de hulp ingeroepen van de Waspik se Carnavalsverenigingen met het gevolg dat deze gezamenlijke verenigingen de or ganisatie van de Kindercarnaval op zich hebben genomen. Zo zal er na de traditio nele zitting van de Raad van Elf, 's zon dagsmorgens op het gemeentehuis, een kin deroptocht door een gedeelte van Waspik trekken. Hieraan kan door alle kinderen geheel gratis woTden deelgenomen, zowel in groepsverband als individueel. Men moet zich echter voor 10 febr. opgeven bij een der volgende personen: mej. T. Langewerf, Benedenkerkstr. 85, mej. G. Smits, Vrouw- kensvaartsestraat en de heren B. van Don gen, Raahuisstr. 5, A. van Gerwen, 't Vaart je 38, B. Nuijten, Havendijk 28 en H. Zijl mans, 't Vaartje 106. Nog een voorwaarde voor deelname is dat men met iets „toonbaars" voor de dag komt. En al is dit begrip erg Tekbaar, het is niet de bedoeling dat de kinderen zich zonder meer gek aankleden in oude kleren van vader-en moeder, van broer of zus. Maar jongens en meisjes, probeer iets uit te beelden, b.v. Tom poes, De gelaarsde kat, Sneeuwwitje en de Zeven dwergen, Rood kapje, cowboys, Indianen, Donald Duck, Micky Maus, of andere mogelijke en onmo gelijke onderwerpen van deze tijd, van onze plaats of uit het verleden. Jullie fantasie Waalwijk Grateitraat 270

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 9