STASSAR is SERVICE Waalwijkse en Langst Courant Gemeenteraad Waalwijk W. TIMMERMANS ZONEN Gemeenteraad Heusden Gemeenteraad Waspik i Assurantiën op elk gebied. SPECIAAL VOOR UW BRIL Nieuwjaarsrede Burgemeester van Erp MAANDAG 3 FEBRUARI 1058 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 81e JAARGANG No. 10 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van REURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Grootst mogelijke spoed sportpark Besoijen Gontinubouw in 3 fasen verdeeld W A A L W IJ K I Nieuwjaarsrede - Benoeming raadslid - onteigening. Onder voorzitterschap van burge meester Teijssen kwam de raad der gemeente Waalwijk donderdag avond in openbare vergadering bij een. Na de opening sprak de voor zitter zijn nieuwjaarsrede uit, waar in hij uitvoerig aandacht wijdde aan het wel en wee van de gemeente in het afgelopen jaar, gezien in het licht van 's lands financiële positie, en ook in den brede enkele aspec ten van het in het verschiet liggend gemeentelijk leven belichtte. In ons vorig nummer hebben onze lezers reeds van deze rede kunnen kennis nemen. Namens de raad sprak de heer Meijs een woord van dank. In het bijzonder gaf spr. uiting aan de grote waardering van deraad voor 't belangrijke werk, dat de voorzitter heeft verricht in het kader van het havenplan en de Continubouw Bra bant II. Spr. meende, dat de voor zitter zich mocht overtuigd houden van de voortdurende steun van de raad ook van de nieuw te kiezen raad ten aanzien van het ge meentelijk bestuursbeleid. De vaststelling van de notulen der vorgie vergadering ging gepaard met een opmerking van de heer v. d. Hoven. Ik heb niet gezegd, al dus spr., dat hoe groter de begro tingscommissie is, hoe moeilijker 't wordt het begrotingsrapport samen te stellen. Het is namelijk niet zo, dat we niet tot drie kunnen tellen en bij een uitgebreider begrotings commissie de tel zouden kwijtraken. Ik heb gezegd, dat wanneer het bij een uit drie personen bestaande be grotingscommissie al moeilijk is de ze mensen op eenbepaalde avond bij elkaar te krijgen, dit bij een commissei van 5 leden nog moeilij ker zou zijn. Spr. wenste een alge hele correctie van deze zinsnede, en bepleitte verder de aanschaffing van een bandrecorder, waardoor de notulering van diverse vergaderin gen belangrijk zal worden verge makkelijkt. De gewenste correctie zal, aldus de voorzitter, worden aan gebracht. Ten aanzien van de aan schaffing van een bandrecorder kon de voorzitter geen enkele toezeg ging doen. De bestedingsbeperking zal ook hier remmend werken. De gedane suggestie zal echter door B. en W. in overweging worden ge nomen. Het voorstel tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan langs de oostzijde van de Kloosterweg, werd door de raad zonder bemer kingen goedgekeurd. Het voorstel tot het aanvragen van rijksvoorschot voor de bouw van woningen in het raam van de Continubouw Brabant II, deed de heer Duyvelaar de vraag stellen of het aanvankelijk niet zo was, dat de gemeente naast de 100 woningen, welke gedurende vijf jaar jaarlijks in het kader van het plan Continu bouw Brabant II zullen worden ge bouwd, ook nog de normale toewij zing woningwetwoningen zou ont vangen. De indruk is verkregen, dat de Continubouw Brabant II een extra-bouwvolume zou betekenen. In zijn antwoord wees de voorzitter op de gewijzigde omstandigheden in de woningbouw ten gevolge van de bestedingsbeperking. In 1958 zullen over het gehele land slechts 40.000 woningwetwoningen mogen worden gebouwd. Van dit aantal zijn er aan de provincie Noord-Bra bant 5000 toegewezen. Van dit aan tal zijn er 1000 uitgetrokken voor de Continubouw Brabant I en 900 voor de Continubouw Brabant II, omdat G.S. op het standpunt staan dat de ze woningbouw in elk geval door gang moet vinden. Het restant van 3100 woningwetwoningen is door G.S. onder de Brabantse gemeenten verdeeld. De procedure bij de rea lisering van deze woningen zal zo zijn, dat G.S. maandelijks zullen aanwijzen welke gemeenten voor de bouw van een bepaald aantal woningen in aanmerking zullen ko men. Uit het voor de Continubouw Brabant II opgestelde schema blijkt, dat de Continubouw voor Waalwijk in drie fasen zal verlopen. In fe bruari zal begonnen worden met de bouw van 30 woningen, in maart nogmaals met 30 en in juni met 48. Het aantal van 108 voor Waalwijk is verkregen ten gevolge van een afronding naar boven in verband met de cmoplexvorming. Ten slotte wees de voorzitter er nog op, dat naesth deze bouw van 108 woning wetwoningen nog de niogelijkheid voor premiebouw (particuliere wo ningbouw) openstaat en dat de ge meenten in deze wel aan een limiet, maar niet aan een strikte limiet ge bonden zijn. In de regeling van de vergoeding i.v.m. vrijwillige beschikbaarstel ling van woonruimte, wilde de heer Duyvelaar een wijziging zien aan gebracht. Hierin werd door B. en W. voorgesteld te bepalen, dat de ge meente voor voorzieningen een on roerend goed met het oogmerk aan meer gezinnen woongelegenheid te verschaffen of te blijven verschaf fen, maximaal 800.per perceel zal vergoeden. De tegemoetkoming van het rijk aan de gemeente be draagt te dien aanzien 600.be houdens in zeer bijzondere gevallen, waarvoor vooraf door de minister een hoger bedrag is bepaald. Deze verruimende bepaling wilde dhr. Duyvelaar ook opgenomen zien ten aanzien van de door de gemeente te bepalen vergoeding. Verder vroeg de heer Duyvelaar of de gemeente lijke vergoeding ook van toepassing is in gevallen waar het geen recht streekse maar meervoudige woning- ruil betreft in de geest van deze re geling. Wat dit laatste betreft, meen de de voorzitter, dat dergelijke ge vallen met de nodige soepelheid zul len moeten worden bezien, maar dat unteraard hieromtrent geen vaste bepaling te geven is. Naar aanlei ding van de door de heer Duyve laar voorgestelde verruimde vergoe dingsregeling stelde de voorzitter voor, deze aangelegenheid met het departement op te nemen en in de volgende raadsvergadering met een nader voorstel te komen. De raad kon zich hiermee verenigen. Naar aanleiding van het voorstel tot het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van leermid delen voor het verkeersonderwijs ten behoeve van de St. Petrusscho- len, stelde de heer Mombers de vraag of het geen aanbeveling ver diende van gemeentewege controle uit te oefenen op het verkeersonder wijs, althans van de praktische toe passing hiervan. Hij meende, dat dit ook nog instruerend en stimulerend zou werken op het onderwijzend personeel, dat veelal alleen maar theoretisch geschoold is. De heer Brouwer pleitte voor het in het le ven roepen van verkeersbrigadier- tjes. De voorzitter antwoordde dat noch het een noch het ander op de weg van de gemeente ligt. Wanneer er door de gemeentepolitie al eens toezicht wordt uitgeoefend op de praktische toepassing van de in het verkeersonderwijs behandelde stof, dit geschiedt op verzoek van het be treffende schoolbestuur. Het oplei den en aanstellen van verkeersbri- gadiertjes is een zaak van het Ver bond voor Veilig Verkeer, afd. Waal wijk. Dhr. v. d. Hoven verklaarde zich zeer gaarne voor het voorstel tot beschikbaarstelling van een kre diet ter voorbereiding van een plan tot aanleg van een sportpark te Be- soyen. Wel verwonderde het hem, dat dit plan blijkens de nieuwjaars rede van de voorzitter door het ge meentebestuur wordt gezien als een van de plannen, die men maar in portefeuille moet hebben voor het geval een gunstige wending op de kapitaalmarkt vervroegde realise ring mogelijk mocht maken. Dit is geen plan vanvandaag of gisteren, het is al zo lang blijven hangen. Wijzende op het aan de orde zijnde voorstel, bracht spr. naar voren dat het project nu voor de derde maal is verplaatst. De nu voorgestelde plaats, langs de Sprangseweg, acht te hij niet gunstig, omdat zich daar in de toekomst wellicht nog moge lijkheden tot woningbouw zouden kunnen voordoen. Hij sprak er zich voor uit het project wat meer naar binnen te verplaatsen en het sport park via een ruime inrit bereikbaar te stellen. De heer Brouwer sloot zich bij de heer v. d. Hoven aan en bepleitte een verschuiving van het project iets meer naar het oosten en direct ten zuiden van de spoor lijn, mede met het oog op de kor tere afstand van de beide middel bare scholen, welke ook van dit sportpark gebruik zullen maken. Tevens drong spr. aan op het op nemen van contact met de sport- cimmissies van de Ver. van Ned. Gemeenten en het M.O.C., met het oog op de aan het park te stellen technische eisen. Ook de heer Meijs meende, dat het aspect van 't nieu we plan geheel anders was dan van het oorspronkelijke. Hij was van mening, dat het terrein langs de Sprangseweg wellicht beter voor andere doeleinden gebruikt kon worden. De heer Meijs meende dat een projectering ten zuiden van 't industrieterrein langs de spoorlijn gunstiger was. De heer v. Seters wees op de moeilijkheden, waarin R.W.B. in verband met het huidige terrein is komen te verkeren en met het oog hierop vroeg hij wan neer dit nieuwe plan gerealiseerd zou kunnen worden. De voorzitter wees op de uitvoerige voorbereidin gen welke reeds aan dit plan zijn gespendeerd, waaruit wel blijkt dat het gemeentebestuur dit plan niet heeft laten liggen. Aanvankelijk was dit sportpark meer oostelijk ge projecteerd. De heer v. d. Hoven en ook de voetbalvereniging RWB, hebben toen aangedrongen op een verschuiving in westelijke richting. De huidige situering langs de Sprangseweg is zodanig, dat er tus sen het terrein en de weg een brede strook grond van ca. 30 m. vrij blijft, waarin eën parallelweg zal worden geprojecteerd. Deze strook grond is provinciaal voorschrift, zo als het eveneens provinciaal voor schrift is dat langs deze weg geen woningen zullen mogen worden ge bouwd. Met het oog op een zo spoe dig mogelijke realisering van dit plan wanneer de omstandighe den zich in gunstige zin mochten wijzigen heeft de gemeente reeds de eigendom over 90% van de al daar liggende gronden verkregen. Het plan, dat door de voetbalver eniging R.W.B. wordt toegejuicht en dat, naar men mag verwachten, ook de instemming van de beide middelbare schol enzal verkrijgen (het Dr. Mollercollege heeft zijn in stemming reeds betuigd), is door 'n sportcommissie van de Ver. van Ne derlandse Gemeenten en 't N.O.C. technisch volmaakt bevonden. Via de Ned. Heide Mij hoopt men dit plan de volgende maand in de pro cedure te brengen voor het verkrijg gen van rijkssubsidiëring. Is deze verkregen, dan zal het werk in het kader van de d.a.c.w.-werken wor den uitgevoerd. Naar aanleiding van het aandringen van de heer v. d. Hoven op de bouw van meer mid denstandswoningen in Besoyen, deelde de voorzitter mede, dat spoedig een tweede uitbreidings plan Besoyen-noord ter tafel zal ko men. Intweede instantie wees dhr.- v. d. Hoven er op, dat hij niet tegen de verschuiving van het sportpark project naar het westen was, maar alleen bezwaar had gemaakt tegen het eventueel verloren gaan van bouwgrond, welk bezwaar door het provinciaal verbod uit de weg was geruimd. Overigens hoopte hij op spoedige realisering van dit plan. De rest van de agenda werd in snel tempo afgewerkt. Besloten werd tot onderhandse verhuring van een gebouw aan de „Stichting Ge meenschapshuis Baardwijk", tot verhoging van het krediet in reke ning-courant met de Bank voor Ne- derdandse Gemeenten voor februa ri 1958 met 600.000.—, en tot het toepasselijk verklaren van de loon- compensatie wegens de op 1 augus tus 1957 ingevoerde huurverhoging, op secretarissen, ontvangers en amb tenaren van de burgerlijke stand. Goedkeuring verkreeg ook 't voor stel tot wijziging van het raadsbe sluit van 20 juli 954 betreffende ver huring van een industriehal aan de Stahl Chemische Industrieën alhier. Ten slotte hechtte de raad zijn goed keuring aan een voorstel tot waar borging van betaling van rente en aflossing van een te sluiten lening door de r.k. Ver. voor Nijverheids onderwijs aan meisjes en vrouwen te Waalwijk. Bevolking. aantal inwoners per 31 dec. 1956 m. VT. totaal 1812 1714 3326 vermeerdering door geboorte 42 48 90 vestiging 164 182 346 tot. vermeerdering 206 230 436 vermindering door: overlijden 8 7 15 vertrek 113 120 233 tot. vermindering 121 127 248 Algehele vermeerdering 85 103 188 De Raad der gemeente Heusden kwam woensdag 29 januari 1958 in openbare ver gadering bijeen. Na opening door de voorzitter de Edel achtbare Heer A. van Delft, hield deze zijn nieuwjaarsrede. Deze rede welke tevens een jaaroverzicht over 1957 inhield, luidde als volgt De Voorzitter wil deze vergadering be nutten om dank te brengen aan degenen, die hem bij de jaarwisseling hun wensen deden toekomen en wederkerig wenst hij hun en hunne gezinnen van ganser harte een Zalig en voorspoedig 1958 toe. Spreker betuigt de Raad zijn dank voor de steun eft medewerking in het afgelopen jaar hem gegeven, waardoor zijn taak aanzienlijk is vergemakkelijkt en wil tevens in zijn dank betrekken het voltallige gemeentepersoneel, de vrijwillige brandweer en de Rijkspolitie ter plaatse. Spreker hoopt ook in 1958 op aller medewerking te kunnen rekenen, op dat ondanks de vele moeilijkheden die er zijn ontstaan toch veel in het belang van de gemeente te kunnen bereiken. Ten aanzien van de gemeente kan het volgende worden gegeven. Aantal inwoners per 31 dec. 1957: 1697 1817 3514 Aantal voltrokken huwelijken in 1957: 24 (in 1956: 29). In de loop van 1957 zijn geen inwoners geëmigreerd. Financiën. De gemeenterekening 1955 sluit met een batig slot in de gewone dienst van f 25.815.78 en in de kapitaaldienst met een nadelig slot van f 170.660.32. De gemeen tebegroting 1958 leverde een tekort op van f 101.421.44. Openbare werken. In verband met de moeilijkheden op de kapitaalmarkt is het afgelopen jaar niet rijk geweest aan de uitvoering van openbare werken. In uitvoering is niettemin kunnen worden genomen de aanleg van een weg ter ontsluiting van het industrieterrein en de aanleg van een verbindingsweg Oud- heusdensepoort - Singel. Aangezien reeds geruimen tijd het plan voor de bouw van een gymnastieklokaal en het plan voor het maken van een zuive ringsinstallatie in het uitbreidingsplan Oud- heusden ter goedkeuring is ingezonden aan Ged. Staten, hopen we dat de realisering daarvan dit jaar zal kunnen geschieden. Gememoreerd mag hier zeker worden het in december van het vorig jaar genomen besluit tot het geven van opdracht aan de stedebouwkundige voor het maken van een nieuw uitbreidingsplan „Oost", alsmede tot restauratie van de wallen en grachten. Deze besluiten, die niet zijn genomen zonder diepgaande studie kunnen van verstrekken de betekenis zijn voor de gemeente en de hoop wordt uitgesproken, dat zij inderdaad datgene zullen verwezenlijken wat ervan wordt verwacht. Woningbouw. In 1957 zijn de volgende vergunningen verleend voor de bouw van woonhuizen door par ticulieren 5; voor verandering of verbete- ring van woonhuizen 10; voor de bouw van i schuren en werkplaatsen 8; voor diverse bouwwerken 8; voor industrieuitbreiding 5. I Voorts zijn tot uitvoering gekomen de 28 woningen in het uitbreidingsplan Oudheus- 'den, die in 1956 reeds waren besteed. Het plan van 30 woningen, die in het na jaar zijn besteed is nog niet kunnen wor den gerealiseerd, hetgeen verband houdt met de bestedingsbeperking. Het is wel jammer dat met de bouw van de 30 wo ningen nog niet is kunnen worden aange vangen, temeer omdat er zo'n grote be hoefte aan woonruimte bestaat. Er is nu in verband met de nieuwe rege ling de kans zeer groot, dat het plan van de 30 woningen geheel komt te vervallen. Direct na ontvangst van de brief van Ged. Staten inzake subsidietoezeggingen 1958, is aan Gedeputeerde Staten verzocht om maat regelen te treffen, dat het plan van de 30 woningen alsnog kan worden gerealiseerd. Ook van andere zijde zal gepoogd worden dat het verzoek van het gemeentebestuur alsnog zal worden ingewilligd. Sociale voorzieningen. I -. 1957 is ingevolge de Sociale Voorzie ningsregeling uitgegeven een bedrag van f 2943.90, verdeeld over 69 weekuitkerin- gen voor een totaal van 4 personen. In 1956 bedroegen de uitkeringen f 4424,81, het aantal weekuitkeringen 139 en het aantal personen 10. Voor kleine werkobjecten is in 1957 uit gegeven f 8077,98; het rijkssubsidie be draagt f 7270.19. In 1956 is voor dit doel uitgegeven f 9195.56 en het rijkssubsidie bedroeg f 8735.78. Vermakelijkheidsbelasting. Aan vermakelijkheidsbelasting is in 1957 ontvangen f 875.57 tegen f 2032. - in het vorige jaar. Het aantal uitgegeven toegangsbewijzen bedroeg 1875 tegen 10.032 in 1956. Gezondheidszorg. Door de gemeenteraad is medewerking verleend in verband met de inentingen te gen polio miyletis. Openbare veiligheid. In navolging van voorgaande jaren is ook in 1957 doorgegaan met het testen van de schooljeugd op haar kennis ten aanzien van de verkeersvoorschriften e.d. Het aantal kinderen dat aan het examen heeft deelgenomen bedroeg 111. Het aantal geslaagden bedroeg 80 of 72,1 In 1956 deden 111 kinderen het examen en het aantal geslaagden bedroeg toen 79 of 71,36 De grote promotoren voor deze actie wa ren weder de heren Lith, commies ter secretarie en de heer v. d. Ouden, wacht meester le klas der Rijkspolitie alhier. Aan hen en de overigen die hun medewerking voor het welslagen hebben verleend een woord van warme dank. Moge Gods onmisbare zegen rusten op ons allen en al onze handelingen en moge de gemeente gespaard blijven voor alle rampen en tegenspoeden. De heer Roza dankte namens de Raad de voorzitter voor diens wensen. Nadat de notulen waren vastgesteld kwamen de ingekomen stukken ter tafel. Hierbij was o.a. een schrijven van de voor zitter van het centraal stembureau inzake de benoeming van de heer J. van Diem als lid van de gemeenteraad. Alvorens tot benoeming over te kunnen gaan moeten eerst de geloofsbrieven van de heer van Diem worden onderzocht. Hiervoor werd een commissie samenge steld, bestaande uit de heren Rijke, van Herpt en Brink. Na het onderzoek bracht de heer Rijke als rapporteur der commissie verslag uit. Deze deelde mede dat de geloofsbrieven waren onderzocht en in orde bevonden. Hierna werd de heer J. van Diem be noemd tot lid van de gemeenteraad. Van de heer Wijnstekers was bericht in gekomen dat hij zijn herbenoeming als lid van het college van Regenten der Gods huizen van Heusden aanneemt. Verder was een verzoek ingekomen om subsidie van het Juvinaat Mariënkroon te Nieuwkuijk. Op voorstel van B. en W. werd besloten een bedrag van f 75 per leerling en per jaar toe te kennen voor elke leer ling welke uit deze gemeente dit Juvinaat bezoekt. Van de Kath. Gezinszorg was een ver zoek om subsidieverhoging ingekomen. Ver zocht werd om in verband met de hogere salarissen van de gezinsverzorgsters de sub sidie te verhogen van f 4 tot f 4.80 per dag. Op voorstel van B. en W. werd hiertoe besloten en tevens deze regeling op de Protestantse gezinszorg van toepassing te brengen. 4. Besloten werd aan de Katholieke kleuterschool en aan de Chr. kleuterschool gelden beschikbaar te stellen resp. voor aan schaf van onderwijsmiddelen en het aan brengen van een nieuwe afscheidingsmuur. 5. Op voorstel van B. en W. werden tot onbewoonbare woningen verklaard de pan den Hoogstraat 43, 45, 47 en 49. 6. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldlening voor het 2e kwartaal 1958 tot een max. bedrag van f 1.200.000. 7. Op voorstel van B. en W. werd be sloten in 't belang der Volkshuisvesting tot onteigening over te gaan van de percelen sectie C no. 615, 616, 888, 889, 895, 624 en 890. Hierna volgt sluiting. Donderdag30 januari kwam de raad der gemeente Waspik in openbare vergadering bijeen. De lijvige agenda werd vlot afge werkt, alleen van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt. Vooreerst kon zich de heer Van den Broek niet helemaal vereni gen met het optimistisch geluid dat Burge meester Van Erp in zijn nieuwjaarsrede (hierop komen wij later nog terug) t.a.v. de brandweer liet horen. Hij wenste scherp te protesteren tegen de gang van zaken bij de plaatselijke brandweer. Reglementair zijn er per jaar 12 oefeningen voorgeschreven, al dus de heer Van den Broek, waarvan er slechts drie of vier gehouden zijn. Ook twij felde hij sterk aan de paraatheid van de brandweer. Intern zijn daar beslist moei lijkheden en het is dringend noodzakelijk dat er zo spoedig mogelijk een onderzoek wordt ingesteld en dan, als men weet waar de schoen wringt, desnoods drastische maat regelen nemen. De heer Van Dongen wees nogmaals op de ergerlijke toestand in de Benedenkerk straat m.b.t. de onbewoonbaar verklaarde huizen welke door de provincie zouden worden aangekocht. Hij betreurde het ten zeerste dat men een aldaar wonende dame reeds op 1 januari 1957 haar huis had doen verlaten en dat er nadien niets is gebeurd. De betrokkenen moeten daardoor nog steeds lasten betalen, terwijl zij niets terug ontvan gen. Bovendien is het een erbarmelijk aan zicht, dergelijke bouwvallige woningen in het centrum van het dorp te hebben staan. Ook wees hij op het grote gevaar voor het verkeer in deze bochten, dat weggenomen kan worden door de afbraak van genoemde woningen. Bovendien gaat men dit terrein midden in het dorp als vuilnisbelt gebruiken. Van Dongen noemde dit een schande voor de gemeente en een hopeloze toestand voor de omwoners. Probeer gedaan te krijgen deze woningen door de provincie te laten ver dwijnen.En als de provincie te weinig be lang in deze zaak blijft stellen, omdat de verkeersweg van de Langstraat elders wordt aangelegd, is het dan niet mogelijk dat de gemeente deze zaak overneemt en oplost? Ook wees hij op het feit dat ook het Zui derafwateringskanaal in de Schoolstraat als stortplaats voor vuil wordt gebezigd, waar door een goede functionering van het kanaal onmogelijk wordt. En dit, terwijl de ge meente f 1100.- uittrekt voor de reini gingsdienst. Met klem vroeg hij een en an der door een beter toezicht te voorkomen. Burgemeester Van Erp antwoordde hier op dat, wat de kwestie van de huizen be treft nog steeds met de provincie moeizame onderhandelingen plaats vinden en dat het overnemen der huizen door de gemeente financieel onmogelijk is. Hierop vroeg de heer Van Dongen om bij een volgende vergadering een rapport te mogen inzien over deze zaak, om dan de financiële mogelijkheden in deze onder ogen te zien. Wat betreft de vuilnisstortingen zegde de burgemeester streng toezicht toe. De heer Van Iersel tenslotte informeerde naar een rapport van 1934 van de Kamer van Koophandel, volgens hetwelk de wa terstand rondom Waspik een sta in de weg zou zijn voor eventuele industrie-vestiging. Om tot het overige gedeelte van de agen da terug te keren M.b.t. de woningbouw (een toegevoegd agendapunt) deelde burgemeester Van Erp mee dat voor de gemeente Waspik in 1958 de bouw van 2 woningwetwoningen zeker is. Deze worden door het Rijk gefinancierd. De bouw van de vroegere toezegging van de 8 woningwetwoningen van 1957 kunnen niet doorgaan, omdat voor 31 december '57 met de bouw van deze woningen moest zijn begonnen, terwijl het gemeentebestuur voor die datum geen toestemming vool de gun ning hiervan heeft gekregen i.v.m. de finan cieringsmiddelen. Bij de toewijzing van de twee woningen voor 1958 hebben Gedep. Staten rekening gehouden met de gemiddel de groei, het woningtekort en de structuur der plaats. Ik betreur het sterk, aldus bur gemeester Van Erp, dat het aantal zo ge ring is, terwijl Waspik zo'n grote behoefte heeft. Wel heeft Waspik zes primaire sub sidie-woningen voor particulierbouw toege zegd gekregen. Burgemeester Van Erp juichte particulierbouw erg toe, maar waar schuwde uitdrukkelijk in deze zaak geen te snelle beslissing te nemen en gaf eventuele gegadigden de raad vooraf goed te overwe gen of die lasten voor hen niet te zwaar zouden zijn. De heren van den Broek en van Dongen drongen er bij de voorzitter op aan, indien er een mogelijkheid tot protest %s,' fel op te komen tegen het geringe aantal woningen dat Waspik is toebedeeld. In vergelijking met plaatsen half zo groot als Waspik, die ook twee woningen krijgen, is onze plaats erg stiefmoederlijk bedeeld. De heer Van Dongen laakte het dat de overheid zich al te vaak laat leiden door een voor Waspik beslist onjuist Eti-rapport. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zag de heer Maas zich genoodzaakt om als lid en voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim te bedanken. Door de raad werd in deze vacature voorzien door de heer N. van der Rijken als lid van deze commissie te be noemen. Nog een tweede stemming werd door de raad gehouden, en wel wegens pe riodiek aftreden van de heer C. A. A. Lan- gerwerf als lid van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg. De heer Langerwerf werd door de raad als zo danig herkozen. Bij de behandeling van de herziening der richtlijnen voor het toekennen van tege moetkomingen in de vervoerkosten als be doeld in art. 13 der L.O.-wet, vroeg de heer Van den Broek toelichting op art. 4 van het desbetreffende reglement. Hierna werd het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Voorts gingen zonder meer de voorstellen van burgemeester en wethouders onder de hamer door betreffende 1. vergoeding reiskosten ULO en BLO aan een aantal ouders. 2. Vaststelling van het bedrag per leer-, ling voor G.L.O, en V.G.L.O. resp. f 36. - f 75.-. 3. Wijziging der verordening op de hef fing en invordering van keurlonen. Dit houdt in dat de keurlonen worden verhoogd, om het te voorziene nadelig saldo op te vangen. De hogere kosten voorname lijk wat betreft uitgaven lonen en salarissen maken deze verhoging noodzakelijk. 4. Het laten vervallen der leges voor huisslachtingen, omdat ook voor deze slach tingen voortaan keurloon moet worden be taald. 5. Verhuur van een woongedeelte van het pand Raadhuisstraat 15. 6. Wijziging Kindertoeslagverordening voor het gemeentepersoneel. 7. de wijziging van het algemeen amb tenarenreglement, de arbeidsovereenkom stenverordening en de wachtgeldregeling en 8. de voorlopige vaststelling van de ge meenterekening 1955 en de goedkeuring der rekening van de G.I.M.Z. Ook werd besloten voor het le kwartaal 1958 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten een rekening-courantovereenkomst aan te gaan tot het max. bedrag van f 500.000. Dit voor een goed verloop van de dienst. M.b.t. het aanbieden van de gemeente begroting en die van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg voor het jaar 1958 worden twee commissies be noemd, resp. bestaande uit de heren Van den Broek, Van Dongen, Kamp, Zijlmans en Van den Broek, Van Dongen en Zijlmans. De burgemeester sprak de volgende nieuwjaarsrede uit, waarbij hij zich beperkte tot de zaken welke min of meer buiten de begroting staan, omdat de gemeentebegro ting voor 1958 nog niet aan de raad is aan geboden. Nu wij voor het eerst in dit jaar bijeen zijn, aldus burgemeester Van Erp, wens ik U en Uw gezinnen een zalig nieuwjaar toe. Uit het overzicht dat de burgemeester gaf van de Loop der bevolking, bleek, dat op 1 januari 1957 het totaal der bevolking bedroeg 3538, waarvan 1809 mannen en 1729 vrouwen. Het aantal ge boorten in de gemeente bedroeg resp. 48 en 29, een totaal dus van 77. Buiten de ge meente werden geboren 5 mannelijke en 5 vrouwelijke kinderen, totaal dus 10. Het aantal geboorten in de gemeente, doch be horende tot de bevolking van een andere gemeente, bedroeg 1. De totale vermeer dering door geboorte bedraagt derhalve 52 en 34 is 86. In 1956 was dit cijfer 82. Overleden, in de gemeente resp. 13 en 14 is in totaal 27. Buiten de gemeente 8 en 5 is in totaal 13, waardoor de totale vermin dering door overlijden werd resp. 21 en 19, totaal dus 40, tegen 19 in 1956. In de gemeente gevestigd 49 en 42 is 91 personen (waarvan 9 gezinnen) tegen 110 in 1956. Vertrokken 69 en 64 is 133 (waarvan 14 gezinnen) tegen 176 in 1956. Het totale negatieve vestigingsoverschot is dus 20 en 22 is 42 personen tegen 76 in 1956. De totale toename der bevolking be draagt derhalve 4, zodat de bevolking van

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1