Gemeenteraad Sprang-Capelle VAN LANSCHOT BANKBOEKJES RAAD KAN ZICH NIET VERENIGEN MET WEIGERING VAN BOUWVERGUNNING. Feu i I leton DE ECHO YAN HET ZUIDEN YAN MAANDAG 3 FEBR. 1958 niet mogelijk was in plaats van deze keet een theehuis neer te zetten, dat niet voor bewonings- doeleinden geschikt is. De heer Groot swagers kon zich ook goed verplaatsen in de gedachtengang van appellante. Hij wees daarbij op de talloze volkstuintjes aan de rand der grote steden, die er heel wat miserabeler uitzien dan de door appellante gebouwde keet. Spr. zou het betreuren als dit bouwwerk afgebroken zou moeten worden en meende, dat er zeker een oplossing te vinden zou zijn in het raam der voor schriften. In zijn antwoord wees de voor zitter op de grote inkonsekwen- tie als de raad zich achter het bezwaarschrift van appellante zou scharen, want daarmee wordt in strijd gehandeld met de bebouwingsvoorschriften en het uitbreidingsplan, zoals reeds uit voerig in het pre-advies was uit eengezet. Hij meende te mogen betwijfelen 'of de bebossings werkzaamheden wel van die aard zijn, dat een dergelijk „zomer- G«mtt*nte Loon op Zand Het voorstel van B. en op een door de N.V. Jan de raad ingesteld beroep vergunning door het col goedkeuring van de raad men werd het voorstel stemming deelde de voor nomen besluit aan de voordragen. Zoals uit het uitvoerige, door ons gepubliceerde prae-advies bleek, betreft het hier de bouw van een houten gebouw door de N.V Smarius op eigen grond. De N.V, Smarius bestempelt dit bouwwerk als een directiekeet, welke nodig is voor de bebos singswerkzaamheden op dit 20 ha. grote gebied, doch B. en W. zien' het bouwsel als een zomer huisje, dat moet dienen om de heer Smarius gelegenheid te ge ven zich daar te acclimatiseren, in afwachting van de toekom stige bouw van een landhuis. Alleen al de materiaalkosten voor dit bouwwerk tot een be- drag vam 7000.— tonen duide- lijk aan, aldus B. en W., dat het hier veel meer betreft dan alleen maar een „keet". De -bouw is derhalve in, strijd met de bebou wingsvoorschriften en het uit breidingsplan. W. om afwijzend te beschikken Smarius' Import te Tilburg bij tegen de weigering van 'n bouw- lege van B. en W* heeft niet de verkregen. Met 8 tegen 6 stem- van B. enj W. verworpen. Na de zitter mee, het door de raad ge- Kroon ter vernietiging te zullen De heer Wennekes wilde gaar ne toegeven, dat de N.V. Smarius even goed een bouwvergunning nodig'heeft als ieder ander, maar van de andere kant kon spr. het verlangen van appellante toch wel begrijpen om van haar 20 ha. grote bezitting te genieten. Spr. "vond dit een billijk verlan gen. Bovendien achtte hij of an der onderkomen voor de arbei ders die de bebossingswerkzaam heden uitvoeren, wel noodzake lijk. Spr. meende, dat er in het kader van de bebouwingsvoor schriften en het uitbreidingsplan wel een modus te vinden zou zijn om in deze aangelegenheid tot een billijke en bevredigende op lossing te komen. De heer de Cock wilde wel toegeven, dat ap pellante wel wat al te haastig te werk is gegaan en dat het bouw werk wel wat te luxueus is voor een keet, maar hij vroeg of het van „»I 1CHO VAN HET ZUIDEN" SCHADUW OVER LEVEN door CARRY VAN DER RYKEN. 32). - Wil je koffie met 'n amandel broodje, Riesje? Ze knikte. Voelde zich grootmens- achtig toen de papieren bekers met hete koffie en 't broodje op t uitge- klape afelje gezet werden. Om 't feest compleet te maken wenkte hij een Ako, kocht Candide voor zich zelf en 't Amusantje voor Mariesje. Toen vijf minuten later d etrein zich in bewe- j ging zette, waren beiden verdiept in hun lectuur. De twee heren, die nu met hen de coupé deelden, vermoed den niets bijzonders bij hun mede- 1 reizigers. De visitatie in Esschen duurde niet lang. Mariesje was toch blij, dat ze geen verboden waar bij zich had. Verbeeld je eens, dat ze iets smok kelde en dat 't ontdekt werd. Dan werd ze hier natuurlijk vastgehouden, misschien wel in de gevangenis ge stopt. Paps, worden er hier dikwijls van de toekomst geen optimisti sche geluiden liet horen. Namens de raad sprak de heer Grootswa- gers een dankwoord. Spr. gaf verder uiting aan zijn veront waardiging over het feit, dat er van de in 1957 gedane toezegging van 103 woningwetwoningen niets is terecht gekomen. Deze belofte is gewoonweg geschrapt en voor 1958 moet de gemeente het doen met een toewijzing van 31 woningen. In dezelfde geest spraken de heren de Cock en Wennekes. Eerstgenoemde las een scherp gesteld protest voor en stelde voor dit aan G. S. te zenden, waarmee de raad zich akkoord verklaarde. De heer Wennekes vroeg de voorzitter een uiteenzetting te geven over het vervallen van de gedane toe zegging van 103 woningen. Spr. vroeg verder, waarom de aan an dere gemeenten gedane toezeg gingen wel zijn nagekomen. ,,U vraagt mij meer dan ik kan beantwoorden", zo antwoordde de voorzitter. „De toegezegde 103 woningen zijn geannuleerd rente geven geen koersrisico ■k geen kosten gemakkelijk beschikbaar storten of opnemen per kas of giro Vraag - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". VCvvv l».Owvl BANKIERS mensen meegenomen door al die dou ane-lui? Meegenomen? vroeg hij ver baasd. Nou, dat gebeurt bijna nooit. Als je smokkelt en ze ont dekken het, dan laten ze je flink betalen. Of ze nemen je alles af en boete op de koop toe. v O, maar in oorlogstijd dan Paps? Mariesje dacht aan de fantas tische smokkelverhalen in boe ken en vond nu de hele douane- bewging in Esschen maar erg tam. 't Was. zelfs zó tam, dat, toen het haar beurt was, de be ambte zich zelfs niet de moeite gaf, het kleine gelakte koffertje open te maken. Een wit krijt- kruis en klaar was 't. Hé Papa, hij keek niet eens. Ze zei 't met zo'n tedeurstel- ling in haar stem, dat Han even lachtte. Wat is 't nog een kind, dacht hij. Antwerpen... Mechelen... Nu zijn we er gauw, Riesje- kind. Fijn, zei ze, maar 't klonk niet zo erg enthousiast. Hoe dichter bij Brussel, hoe meer ze er tegen op zag „die Cora" te ontmoeten. Zelfs in gedachten huisje" gerechtvaardigd zou zijn. Nog slechts een klein gedeelte moet bewerkt worden en nu moet plotseling dit zomerhuisje ver rijzen. Als appellante een land huis wil bouwen, dat aan de ei sen beantwoordt, laat zij dan een verzoek daartoe doen, maar liet gaat niet aan daar een zomer huisje neer te zetten, dat niet past in de bebouwingsvoorschrif ten en het uitbreidingsplan. Met het goedkeuren van het bouw werk van appellante zou een precedent worden geschapen, want wekelijks bereiken B. en W. 6 a 7 verzoeken voor de bouw van dergelijke zomerhuisjes. De vergelüking met de volkstuintjes wees de voorzitter van de hand, omdat men dit 20 ha. grote ge bied bezwaarlijk met een volks tuintje kan vergelijken. Ook het plaatsen van een theehuis wees de voorzitter van de hand, als mede het door de diverse spre kers aangevoerde argument, dat het een billijk verlangen is van appellante om door middel van dit bouwwerk van haar bezit te genieten, totdat persoonlijke om standigheden de bouw van een landhuis mogelijk maken. Het gaat er hier in de eerste plaats om of er al dan niet in strijd ge handeld wordt met de bebou wingsvoorschriften en het uit breidingsplan. Dat is de kern van de zaak, de billijkheid van het verlangen van appellante is hier niet in het geding. De hierna door de heer Wen nekes verlangde stemming le verde het in de aanhef genoem de resultaat op. De overige punten van de agenda werden in een vlot tem po afgewerkt. Na de opening van deze vergadering, welke plaats had in het gebouw gemeentewer ken i.v.m. verbouwingswerk zaamheden in het gemeentehuis sprak de voorzitter, burgemees ter v. d. Heijden, zijn nieuwjaars rede uit, die vooral ten aanzien wilde ze haar geen tante meer noemen. Telkens' als ze aan die vrouw dacht, zag ze Mams voor zich. Mams met een belasting papier, zo ingewikkeld om goed in te vullen; Mams, die Joop onderhanden nam en toch soms niet op kon tegen z'n spottende ironie; Mams, die elk besluit al leen moést nemen... Ja, Grootpa hielp zo veel hij kon, maar dat was' toch iets anders, dat voelde ze wel. Is ze aan 't slation? vroeg ze opeens. Han begreep direct, wie Ma riesje bedoelde. Zijn mond trok even. Zonder 't zichzelf te willen bekennen, zag hij toch op tegen de ontmoeting van die twee. Waarschijnlijk niet. Ik heb haar trouwens niet gezegd, met welke trein we kwamen. O... Je mag zelf kiezen: door rijden naar „du Nord", samen lunchen in de stad, wat winke len en dan naar huis. Of ineens naar huis, maar dan stappen we uit in Schaerbeke. Daar zijn we binnen vijf minuten. Ik woon de kant van Laken uit, zie je... Lang hoefde Mariesje niet te denken. Verbeeld je, lunchen in en we hebben voor dit jaar een toewijzing gehad van 31 wonin gen. Meer is er niet van te zeg gen. Wel is het zeker, dat be paalde gemeenten permanent be voordeeld worden boven de an deren. Een mondeling protest mijnerzijds heeft ook geen resul taat gehad." De raad hechtte zijn goedkeu ring aan het voorstel tot het ver lenen van een krediet voor uit breiding van het waterleidingnet in de onrendabele gebieden. De totale onkosten hiervan zullen 70.897.50 bedragen, van welk bedrag de gemeente 18.948.75 dient "bij te dragen. De heer Groofswagers bracht naar voren, dat ook het kam- peercentrum aan de Duinlaan prijs stelt op aansluiting aan het waterleidingnet en hij vroeg of men daar ook had geïnformeerd. De Voorzitter kon hieromtrent geen uitsluitsel geven. Wel is het zo, daf 62 ondervraagden zich voor aansluiting hadden uitge- i sproken, waarvan er 59 in aan merking kwamen, en dat 26 per sonen hebben medegedeeld geen prijs te stellen op aansluiting. De "heer van Kuik vroeg wan neer dit plan gerealiseerd zal kunnen worden. Hiervan valt niets te zeggen, aldus de voor zitter. Goedkeuring verkreeg 't voor stel tot vaststelling van een ver ordening tot heffing van opcen ten op de hoofdsom der perso nele belasting voor 't belasting jaar 1958-1959. Het aantal op centen bleef gehandhaafd op 150 opcenten. De straatnaam Loonsedijk zal gewijzigd worden in „Zuid-Hol- landsedijk" en de weg, lopende ten noorden van de Efteling, kreeg de naam „Europa-weg". De heer IJpelaar stelde voor ook de weg naar het industrieterrein een naam te geven, waarop dhr. Elshout de suggestie deed deze weg naar prof. Aalberse te noe men. B. en W. zullen dit voor stel overwegen. Aan C. A. G. de Bont en C. L. M. van Rooij zullen t.b.v. de bouw van een woning perceel tjes grond aan de Willibrordus- straat worden verkocht voor de prijs van 5.20 per m2. Ook ter verbreding en verbetering van de weg van Kaatsheuvel naar de Moer 'zullen enkele grondtrans- acties worden gedaan. De heren IJpelaar, Grootswagers en van Kuik wezen op de noodzaak van de verbetering van de Markt straat. In zijn antwoord zei de voorzitter, dat de weg naar de Moer eerder in bewerking kan worden genomen, omdat de ge meente daarvoor een belangrijke bijdrage ontvangt van de cul tuurtechnische dienst, doch dat ook de verbetering van de Markt straat de volle aandacht heeft. Het college van B. en W. werd door de raad gemachtigd tot het aangaan van kasgeldleningen en rekening-courant overeenkom sten voón 't jaar 1958 tot 'n be drag van 2.500.000.—. Een voorstel tot de verbete ring van de salarissen van enke le gemeentelijke topfunctionaris sen verkreeg de goedkeuring van de raad. De heer van Kuik wees er op dat een dergelijke verbete ring ook voor het lagere perso neel wel nodig is. De voorzitter kon daarmee instemmen, doch verklaarde, dat het onderhavige voorstel alleen was gedaan in 't kader van 't ministerieel schrij ven, dat alleen in de herziening van de salarissen der topfuncti onarissen voorzag. Eén bedrag van 300.000. voteerde de raad voor de finan ciering van de aanleg van de verbindingsweg Kaatsheuvel-de Moer, alsmede een krediet van 27.200.voor de vervanging van bovengrondse leidingen door ondergrondse kabels en de aan passing daaraan van de straat verlichting te Loonopzand. Twintig van elektriciteit ver stoken panden in de gemeente zullen op het elektriciteitsnet worden aangesloten. De onren dabele kosten van deze uitbrei ding zullen 106.941.bedra gen. De PNEM wil uit het fonds 'onrendabele gebieden 30.000.- bijdragen en is bereid ook de overige kosten te financieren als de gemeente gedurende 30 jaren als)'aandeel in het tekort van de exploitatie van deze uitbreiding jaarlijks 5.589.— betaalt. De raad ging met dit voorstel ak koord. Verder besloot de raad tot me dewerking ex art. 72 der l.o.-wet 1920 t.b.v. de r.k. Jongensschool St. Jan voor de aanschaffing van 25 nieuwe schoolbanken en tot het verstrekken van een geldle ning van 5000.aan de Mater Am'abilisschool voor de finan ciering van aankoop van 'n hou ten ruimte en inrichting daarvan tot instuiflokaal. In de rondvraag vroeg de heer Wennekes aandacht voor 't par- keervraagstuk in de Schoolstr. Vele autobezitters parkeren daar zo slordig, dat het voor het ove rige verkeer dikwijls moeilijk is zich daar doorheen te wringen. Spr. drong aan op een nauwlet tender politietoezicht, hetgeen de voorzitter toezegde. Tevens vroeg de heer Wen nekes aandacht voor 't waeht- i huisje van de BBA op de Markt, j waarvan al vele ruiten zijn ge- sneuveld. Het verdiende z.i. aan beveling om er nieuwe met staal doorvlochten ruiten in te zetten. De voorzitter meende, dat der gelijke ruiten geen prettige aan blik bieden. Er zal echter ge tracht worden hier een duurza me oplossing te vinden. In het algemeen gaf de voorzitter uiting aan zijn 'ontstemming over het wangedrag van de jeugd en be treurde het, dat er ook op de scholen weinig wordt gedaan om de jeugd wat meer fatsoen bij te brengen. De heer van Kuik tenslotte vroeg aandacht voor de slechte i toestand van de Dreefseweg. de stad! Dat zou voor 't eerst in haar leven zijn en daarbij... nou, ze verlangde niet bepaald naar Pap's (huis-plus-inihoud.. 't Zou haar een zorg zijn, hoe laat ze daar aankwam. Het liefst bleef ze met Paps, alleen; samen in een hotel bij voorbeeld. Dat zou ze 'm straks eens voorstellen. Eerst de stad in,? Wat weifelend zei ze 't, want Paps vond dat zelf ook wel het gezelligste? Ze zag aan z'n ge zicht, dat ze goed gekozen had. Nu durfde ze ook wel verder. Als w nou eens helemaal samen bleven en vanavond naar een hotel gingen o? zoiets? Riesje ging wat meer naar voren zitten, als om hem beter van haar plannen te overtuigen. Ziet u, danj doen we net of we getrouwd zijn... Denk je dat we daar voor door kunnen gaan? zei hij ern stig, maar de geamuseerde twin keling in zijn ogen ontging haar. O ja, zei ze. iZet u, ik doe mlijn haar een beetje naar achteren, kijk zo! Nou lijkt ze dertien, dacht Hki. Ja, en verder? U houdt me toch niet voor de gek; ik meen 'tj echt! Maar natuurlijk puk. Maar eh, mijn leeftijd, wat zal ik daar aan doen? Mijn haar laten ver ven misschien? Een beetje ge zichtsmassage?... Ach nee, Paps Critisch bekeek ze hem. - Nee, u bent juist interes sant, zoals u er nou uitziet. Geen enkel meisje wil toch zeker nog trouwen met zo'n erge jonge man 7\ Nee Paps, dat is helemaal uit de mode. Zijn zelfbeheersing begaf het nu. Hij lachte luidop. Lachte zo als hij in jaren niet meer geda chten had. Maar Mariesje was diep verontwaardigd. -Nou hebt u me toch al die tijd voor de mal zitten houden. Hij hield onmiddellijk op. Lieve schat, je weet niet half hoe goed je me gedaan hebt. Maar van je prachtige plannen komt niets in. Wij gaan fijn sa men langs de mooiste winkel straten van Brussel en ik beloof jou een heerlijke middag, hoor kleine meid! En 't werd een fijne middag. Eerst lunchen. Het restaurant, dat ze binnen gingen, was niet groot, maar zeer goed. Zachte, niet storende muziek. Op elk tafeltje een bran- dend schemerlampje, al scheen de augustuszon buiten ook nog zo vrolijk. Mariesje grotestadskind als ze toch was keek op de Boulevard Max bewonderend naar de luxueuse bioscooppalei zen; genoot op de Place Brou- ckère van de zeer verfijnde kunst van etaleren op elk modegebied. Ik wou, dat wij bier ook maar woonden, vrzuchtte ze op een keer. En Han was zich heel sterk bewust dat met dat „wij" Ine en de jongens en Riesje zelf waren bedoeld. Dat bij 't vertrouwelijke „wij" hij, haar vader, volkomen was uitgesloten. Hij wist 't„ had 't er zelf naar gemaakt. En toch deed 't hem nu een vreemde bijna lichamelijke pijn. Hij wist dat hij voor z'n kinderen niet meer mee telde. Mariesje haalde hem uit zijn hittere gedachten door een uit roep van bewondering. Ze trok hem aan z'n arm mee naar een grote etalagekast. Op de grond doffe witte zijde, die de indruk gaf van marmer. (Wordt vervolgd) Waspik op 31 december 1957 kon worden vastgesteld op 3542. Er werden in het afgelopen jaar 27 hu welijken gesloten, tegen 31 in 1956. De burgemeester resumeerde dat er te genover het vertrek-overschot een zeer ge zond geboorte-overschot stond, waardoor de totale bevolking met 4 werd vermeerderd. Sprekend over het werk der politie gaf de burgemeester het volgende overzicht om trent misdrijven en overtredingen. Aantal misdrijven 17. Tegenover dit lage cijfer staat een hoog cijfer voor overtredingen, nl. 196, waarvan 186 verkeersovertredingen, 9 overtredingen der gemeentelijke verorde ning en 1 overtreding tegen het onwettig in bezit hebben van een vuurwapen. Ongevallen met dodelijke afloop 3; onge vallen lichamelijk letsel tengevolge hebbend 20; 1 misdrijf gepleegd door persoon bene den de 18 jaar, 1 persoon opgebracht we gens dronkenschap en 1 in dronkenschap gepleegd feit. Ten uitvoer gelegde vonnissen 25. Hoewel deze cijfers geen aanleiding ge ven tot bijzondere ongerustheid, aldus bur gemeester Van Erp, wil ik eenieder toch wijzen op de grote zorg welke wij in dit verband voor elkaar moeten hebben. Verder wees hij op de nieuwe politie verordening welke 7 sept. jl. in werking is getreden, omdat deze enkele nieuwe bepa lingen bevat. Belangrijk hieruit is het rooi- verbod, waardoor het verboden is bomen of struikgewas te rooien, hoewel hierop uiteraard ontheffingen mogelijk zijn. Uit het overzicht der bouwactiviteiten bleek dat in 1957 43 bouwvergunningen werden aangevraagd, waarvan er 35 wer den verleend. Hiertoe behoorden 5 gemeen tewoningen, 4 particuliere woningen met bouwpremie, 5 woningverbeteringen, 15 schuren e.d. en twee tuinderskassen. Vier huizen werden onbewoonbaar verklaard, terwijl 1 onbewoonbaarverklaarde woning werd gesloopt. De werkgelegenheid in 1957 nam toe. Voor mannen van 705 tot 752, voor vrou wen van 165 tot 200, terwijl 30 thuiswerk sters in dienst zijn. Het cijfer 1027 van de beroepsbevolking bleef constant. Na dit overzicht van de werkgelegenheid wees burgemeester Van Erp op de nadelen welke zijn verbonden aan het werken ver buiten de grenzen der gemeente. In minder drukke tijden zal dit werkloosheid in de hand werken, omdat de vergoedingen voor t het vervoer niet in stand kunnen worden gehouden. Bovendien bestaat het gevaar dat de band met het gezin en het eigen leefmilieu verslapt, tot schade van het ge meenschapsleven. In 1957 vestigde de heer Kloosterman een bedrijf in Waspik en vanwege de grote belangrijkheid dat de bevolking in eigen plaats werk kan vinden dankte burgemees ter Van Erp allen die op enigerlei wijze hadden medegewerkt aan de vestiging van deze nieuwe industrie in Waspik. Wat het onderwijs betreft, bij de r.k. la gere meisjesschool werden 2 noodlokalen gebouwd en voor de kleuterschool in Was- pig-Boven 1. De bouw van een nieuwe kleuterschool te Waspik-Boven kon in 1957 nog niet worden gerealiseerd. Waarschijn lijk zal dit in 1958 wel kunnen. Spreker stemde het tot voldoening dat zoveel jongelui uit onze gemeente deelne- men aan het technisch onderwijs en spoor- de de ouders aan voor hun kinderen de meest geschikte vorm van onderwijs te kie- zen en b.v. niet na te laten hun kinderen naar de B.L.O. te sturen indien dit in het belang van het kind wenselijk is.Verder wees hij op de vele mogelijkheden voor ont wikkeling in de vrije tijd. Ook sprak de burgemeester over opvoe ding en cultuur. Vele uitvoeringen en mani festaties op allerlei gebied hadden er in het afgelopenjaar plaats. Hierbij valt telkens weer op het gezond gemeenschapsleven en de prettige samenwerking met het gemeen tebestuur. Hij dankte ook de raad voor het verlenen van diverse subsidies aan een aan tal culturele verenigingen. Toch wenste bur gemeester Van Erp er op te wijzen dat op bepaalde terreinen nog leemten moeten worden aangevuld. Hij verheugde zich daarom in het feit dat particulier initiatief op dit gebied werkzaam is, daarbij geheel respecterend datgene wat op dit terrein reeds bestaat. Met betrekking tot de Volksgezondheid constateerde de burgemeester dat diverse organen veel en nuttig werk leverden in '57 Hij noemde daarbij speciaal de inenting te gen Polio door het Wit-Gele Kruis. Het overzicht van de Vleeskeuringsdienst vermeldde: bedrijfsslachtingen: runderen 130 (evenals in 1956), varkens 404 (in '56 348), veulens en kalveren e.d. 15 (in 1956 17). Het aantal huisslachtingen bedroeg 196 varkens (in 1956: 169). Een en ander betekent een consumptie-vermeerderig van pl.m. 90 varkens op een bevolking die gelijk blééf. De totstandkoming van de diepvriesin stallatie juichte hij in dit verband toe en sprak de hoop uit dat het in de toekomst een blijvend bewijs van zijn nut zou leveren. Op het gebied van de Maatschappelijke Zorg bracht spreker de St. Jozefstichting in herinneringen het feit dat de gemeente de rente en aflossing van deze stichting ga randeerde. Ook bracht burgemeester Van Erp nog dank aan de raad voor de luisterrijke wijze waarop deze hem als burgemeester instal leerde. Ook de ambtenaren en werklieden dankte hij voor het verrichte werk. Moge de goede geest, welke onder hen heerst, blijven bestaan en hun activiteiten zo mogelijk nog toenemen. Tot slot wees spreker nog op de moei lijke omstandigheden waarin de gemeente door de bestedingsbeperking was komen te verkeren. Veel plannen liggen reeds lange tijd te wachten. Ik durf dit te zeggen, om dat wij er allen wel van overtuigd zijn dat dit niet alleen komt omdat wij zelf te kort schoten. Hij spoorde aan tot een nauwe samenwerking om eventuele mogelijkheden direct te kunnen bekijken en snel besluiten te kunnen nemen. Blijf optimistisch en blijf vertrouwen. En hij besloot met de woorden Werken en streven is wat God gebood, Arbeid is het leven, niets doen is de dood. „K««t" contra „zomerhuisje" /7J7 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgr. 17, Tel.7442* Tilburg, Stationstraat 17,(toek.adres) Fl L£ 113 De raad der gemeente Sprang-Capelle kwam vrijdagavond in openbare vergade ring bijeen, onder leiding van de loco-bur gemeester, wethouder H. Winkelman. Na opening der vergadering, deelde de voorzitter mede dat met kennisgeving af wezig waren de heren Timmermans en Dek kers. Vervolgens werd de leden de gemeen tebegroting voor 1958 aangeboden, waar bij de voorzitter de wens uitsprak dat de leden dit belangrijke boekwerk serieus zou den bestuderen en in de vergadering van 21 febr. a.s. hun zienswijze daarop zouden kenbaar maken. Aan de orde was dan punt 2 der agenda Aangaan geldlening groot f 34.000.- bij 'de N.V. Bank Voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage. De voorzitter licht toe dat het hier een langlopende lening (25 jaar) betreft, ter uitvoering van de havenbescboeiing te Ca- pelle, wat een urgent geval is. De lening wordt aangeboden tegen 6 rente. On danks de 6 rente is het college blij deze lening te kunnen sluiten, zegt de voorzitter. Op een vraag van de heer de Bie of bij daling van de rentestandaard deze rente ook zal dalen, antwoordt de voorzitter ontken nend: een contract is een contract. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. De voorzitter stelt vervolgens voor ook op een pas heden ingekomen aanbieding voor een geldlening bij de N.V. Bank van Ned. Gemeenten in te gaan. In verband n.l. met door ingezetenen der gemeente aange kochte Rentespaarbrieven tot een voorlopig bedrag van 50 a 60 duizend gulden, biedt de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten thans reeds een langlopende lening (13 jaar) aan groot f 16.590, tegen 6 Waarschijnlijk zal het bedrag nog wel hoger worden. De heer Ros vindt het een bezwaar dat de lening niet vervroegd zal kunnen wor den afgelost. Hij noemde dat onmenselijk, waarop de voorzitter antwoordde dat deze onmenselijkheid dan niet van de kant van Bank komt, maar van het Nederlandse volk, dat van de bank ook 6 rente krijgt. Z.h.st. wordt besloten de lening aan te gaan tot het bedrag waartoe ze event, nog zal oplopen. Vervolgens komt aan de orde de wijziging van het bouwplan woningwetwoningen 1958 met aanvrage om rijksbijdrage en voorschot ten ingevolge art. 56 der Woningwet en wij ziging raadsbesluit d.d. 27 dec. 57 tot on- derha'ndse aanbesteding. De voorzitter zegt dat het college van B. en W. wat de woningbouw betreft lang niet tevreden is. In zijn nieuwjaarsrede, die de voorzitter zich voorstelt in de vergade ring van 21 febr. a.s. te houden, in welke vergadering ook de gemeentebegroting zal worden behandeld, zal spr. hierover de me ning van het college uiteenzetten. Vreemde manipulaties. Zoals bekend kreeg de gemeente Sprang- Capelle voor 1957 een contingent van 13 woningwetwoningen toegewezen. Omdat de ze toewijzing echter berustte op een foutieve woningtelling, werd dit aantal later gebracht op 28, inplaats van 43,waar de gemeente recht op had. Het resterende contingent van 15 woningen werd door Ged. Staten ge weigerd. Wel werd op 3 dec. 1957 nog een contingent van 8 woningen toegewezen, maar dit was in feite een leeg gebaar, omdat alle contingenten op 1 jan. 1958 zouden verval len, waarvoor op die datum geen premie beschikking of machtiging tot gunning was afgegeven. Inmiddels was door de raad een bouwplan voor 18 woningen bij de betrok ken instanties ingediend. De aanbesteding hiervan vond plaats op 18 okt. 1957 aan de fa. G. van Kempen te Tilburg voor f 246.000. De Prov.Directie van de Volks huisvesting stelde echter vast, dat de prijs niet hoger mocht zijn dan f 245.000. De fa. v. Kempen verklaarde zich akkoord om het werk voor die prijs zonder enige be zuiniging en op 27 dec. werd door de raad de aanbesteding in die zin gewijzigd. De gunning kon echter niet meer voor 1 jan. '58 verkregen worden, zodat het contingent verviel en ten laste van 1958 kwam. Voor 1958 heeft de gemeente 17 woningen toege wezen gekregen, die de raad als volgt wenst te bouwen a. 2 woningwet-woningen aan de Julia- nalaan, te plaatsen vóór het te stichten wijk- gebouw van het Groene Kruis; b. het bouwplan van 18 woningwetwo ningen terug te brengen tot 15 woningwet woningen, t.w. 1. een blokje van 3 woningen aan de Schrevelstraat; 2. een blokje van 2 woningen aan de Beatrixstraat; 3. een blokje van 4 woningen aan de Wilhelminastraat; 4. twee blokjes van 3 woningen aan de Molenstraat.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2