VROOM DREESMANN dag. 53 Het daglicht bewijst 't U: Gemeenteraad Vlijmen woens prijzen In het lichthagelwit NIEUWJAARSREDE burgemeester v. d. Heijden van Loonopzand Omodat wast pas smetteloos wit .3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 FEBR. 1958 3 DEN BOSCH TILBURG - HELMOND Mijne Heren, Traditiegetrouw wil ik im deze eerste vergadering van de Raad onzer gemeente in het jaar 1958 enige aandacht schenken aan datgene wat ons in het afgelopen jaar in enigerlei opzicht heeft gefrappeerd en daardoor zou kunnen dien als leiddraad voor het te voeren beleid in het thans aangevangen jaar 1958. Wat de loop der bevolking be treft, zijn de volgende cijfers te verstrekken. Het aantal geboorten in 1957 bedroeg 366 tegenover 361 in '56. Per 1000 inwoners geeft het geboortecijfer 't volgende beeld: 1957:24.80; 1956:24.85; 1947 t/ml 1956: 27.92. Het aantal sterfgevallen beliep 108 tegenover 107 in 1956. Om gerekend per 1000 inwoners be droeg het sterftecijfer: in 1957: 7.31; in 1956: 6.50; 1947 t/m 1956: 7.46. De bevolkingstoename door geboorteoverschot bedroeg der halve: in 1957: 258, of per dui zend inwoners: 17^49; in 1956: 254, of per duizend inwoners 18.35; gedurende 1947 t/m 1956 per duizend inwoners: 20.46. In 1957 werden in onze ge meente 132 huwelijken gesloten, in 1956 bedroeg dit aantal 116. Van deze echtparen vestigden zich 73 in de gemeente, tegen over 49 in 1956. Tegenover een vestigingsover schot in 1956 van 7 personen, staat in 1957 een vertrek-over- schot van 54 personen. Het ge middelde vertrekoverschot over de laatste 10 jaren bedroeg 36 personen. Het aantal inwoners van onze gemeente steeg van 14552 naar 14756, hetgeen een toename be tekent van 1,38 tegenover 1,88 over 1956 en 1,23 over 1955. In de loop van het jaar 1957 kwamen 130 woningen gereed, te weten 56 particuliere wonin gen en 74 woningwetwoningen. In aanbouw zijn thans nog 23 woningwetwoningen en 16 par ticuliere woningen. Tien woningen werden onbe woonbaar verklaard en 10 aan schrijvingen gingen uit tot ver betering van woningen. In totaal werden 150 bouwver gunningen uitgereikt met een bouwwaarde van ruim 2 mil joen. Teneinde de voortgang van de woningbouw ook in de komende jaren mogelijk te maken, werden belangrijke besluiten tot aan koop van gronden in het afge lopen jaar door U genomen en ter goedkeuring ingezonden. Wij vertrouwen dat ons aandeel in de nationale woningbouwlening de nodige financieringsmiddelen zal verschaffen om althans het bouwplan 1958, wat grondaan kopen en bouwrijp maken be treft, te kunnen uitvoeren. Zoals U bekend zal zijn, heeft het Rijk de financiering van de woning- wetbouw van de gemeenten over genomen, zodat in 1958 de ge meentelijke woningbouw met rijksvoorschotten kan worden uitgevoerd. On grond van door U geno men* besluiten werden, zij het met grote moeilijkheden en aan zienlijke vertraging vanwege de van overheidswege doorgevoerde beperkende maatregelen, niette min nog enkele grote werken uitgevoerd. De doorbraak in Loonopzand, bestaande uit de aanleg van de Willibrordusstr. en het leggen van een stamriool naar de vloeivelden, werd vol- toond, terwijl tezelfder tijd een passende bebouwing langs deze straat tot stand kwam. De sane ring van Crispijnstraat en Bern- dijksestraat werd in 1957 voort gezet, terwijl ook hier reeds be langrijke bebouwing werd uitge voerd. Met betrekking tot de toewij zing van bouwvolume ontvingen wij in het begin van dit/ jaar de mededeling dat 31 woningwet woningen en 37 particuliere wo ningen in 1958 kunnen worden gebouwd. Het zal U bekend zijn dat wij in oktober 1957 'n bouw plan opstelden voor 103 wonin gen, te realiseren in het weste lijk gedeeltei van Kaatsheuvel, in oostelijke richting aansluitend aan de nieuwbouw, welke in dit gedeelte, reeds werd gerealiseerd. Dit plan vormde het sluitstuk van de woningbouw vopr 1957, zodat daarin waren opgenomen het restant bouwvolume van 1957, te weten 22 woningen, een aantal woningen ter vervanging van te slopen woningwetwonin gen, waarvoor in eerste instantie 35 woningen werden toegewezen met uitzicht op nog eens 35 wo ningen zodra het plan in uitvoe ring was, en tenslotte een ge deelte van het aantal woningen ter uitvoering van het sanerings plan Berndijk, waarover wij reeds jaren met diverse instan ties hebben gecorrespondeerd. Na het ontvangen van de. toe wijzing ad 31 woningwetwonin gen hebben wij onmiddellijk ge wezen op het aantal woningen dat wij krachtens vroegere toe zegging nog zouden kunnen bouwen. Met verontwaardiging moesten wij kennis nemen van het standpunt van de bevoegde instanties, waarbij kwam, vast te staan dat van de toewijzing tot een totaal van 68 woningen voor het jaar 1958 niet kon wor den afgeweken. Het spreekt vanzelf dat on zerzijds in deze gang van zaken niet zonder meer kon worden berust, te meer nu ons is geble ken dat in andere gevallen wèl toezeggingen werden ingelost. Gaarne reken ik in deze aange legenheid op Uw bijzondere steun en medewerking teneinde aisnog onze rechtmatige aan spraken te kunnen verwezenlij ken. Ten aanzien van de scholen bouw konden op de valreep nog enkele successen worden ge boekt. In september werd de St. Leonardusschool, een halschool van moderne allure, in gebruik genomen, terwijl de bouw van de levensschool voor jonge ar beiders, ter financiering waar van de gemeente een geldlening van 85.000.heeft verstrekt, gestadig vordert. Dit gebouw zal spoedig betrokken kunnen wor den. De aanleg van de weg Kaats heuvelde Moer stuit onder de huidige omstandigheden op vele moeilijkheden. Niettemin hebben wij goede hoop nu de aanbe steding inmiddels heeft 'plaats gehad dat binnenkort met de uitvoering een aanvang gemaakt kan worden. Wijl van de minister van on derwijs nog niet de vereiste ur- gentieverklaring is verkregen, moest de stichting van een kleu terschool in de Moer tot op he den achterwege blijven, hoewel de plannen geheel gereed zijn en ook overigens aan de bouw niets in de weg staat. De plannen voor uitbreiding van de Bernardus- en de There- sia-school en de verbouwing van de St. Janschool, die in een ver gevorderd stadium van voorbe reiding verkeren, moeten niette genstaande hun urgentie voor lopig als onuitvoerbaar worden besdhouwd. De financiële toestand van de gemeente geeft nog steeds reden tot bezorgdheid. De kleine ver betering, die enige jaren geleden werd bereikt middels een verho ging van het basisbedrag van de algemene uitkëring uit het ge meentefonds, is niet toereikend om een sluitende begroting sa men té stellen, nog afgezien van de onmogelijkheid oni de nog steeds bestaande achterstand in het verzorgingspeil onzer' ge meente verder in te lopen. Wel verwachten wij dat op ons her haald aandringen het basisbe drag per inwoner, waarnaar de uitkeringen uit het gemeente fonds worden berekend, binnen kort met enkele guldens zal wor den verhoogd. Een uitermate somber beeld vertoont de financiering van de gemeentelijke uitgaven. In dit opzicht is 1957 een zwarte blad zijde in het verslag van welhaast elke gemeente. Reeds vanaf mei 1956 vertoont de geld- en kapi taalmarkt een ongustige ontwik keling. Gedurende 1957 heeft de ze ernstige situatie zich verder voortgezet, voor een deel ook als fevolg van de maatregelen, wel- e van regeringswege zijn geno men. De lagere publiekrechtelij ke lichamen zijn tengevolge hiervan volledig van de geld- én kapitaalmarkt verdwenen. Van een leningsbei eid van de ge meenten is geen sprake meer; de centrale overheid heeft hier alle bevoegdheden en mogelijkheden aan zich getrokken. De zeer ern stige'toestand, waarin ook onze gemeente zich op dit stuk be vindt, manifesteert zich over duidelijk in de cijfers van de vlot tende schuld die van amper 100.000.op 1 januari 1957 is opgelopen tot boven 2.000.000.- per ultimo december 1957. Meermalen hebben wij in de verlopen periode met ernstige be talingsmoeilijkheden te kampen gehad. Ook nu nog duurt deze dreiging van dag tot dag voort, wijl een minimaal vereiste liqui diteit onder deze omstandighe den niet is* te handhaven. Het gasbedrijf vertoont nog steeds een gezonde groei; 200 nieuwe aansluitingen kwamen tot stand tegenover 132 in 1956. Het totale aantal afnemers be draagt thans 3039. Met een tota le afgifte van 2.0Ö7.018 m3 in 1957 werd ten opzichte van 1956 een vooruitgang van 2,5 be reikt. Het aantal geplaatste gas- geysers nam toe met 202 en be reikte daarmede een totaal van 530 stuks. Helaas waren de tijdsomstan digheden oorzaak dat het plan voor de bouw van een nieuw ge meentehuis, dat door U in prin cipe werd aanvaard, niet tot ver dere ontwikkeling kon komen, hoewel de situatie in het thans in gebruik zijnde raadhuis zoda nig nijpend werd, dat onze ver gaderingen in een andere ruimte moeten worden gehouden. Zodra de omstandigheden dit enigszins zullen toelaten, zijn wij dan ook voornemens onze behoeften op dit gebied met klem naar voren te brengen. Al met al zullen wij onze krachten moeten inzetten om voor de gemeente datgene té be reiken wat onder de huidige om standigheden als noodzakelijk is aart te merken. Ontdek zelf hoeveel beter nieuwe Omo wast! Geen sterker bewijs dan de ,,daglicht"-proef: wit, smetteloos wit is Uw goed. En wat is het wassen een genót met Omo! In 2 tellen opgelost, geeft Omo een frisgeurend, krachtig sop, met dik, stevig schuim - schuim dat nog staat als U al met de bonte was aan de gang bent! Ja, dèt is Omo: on verbiddelijk voor 't vuil, maar zacht en vriendelijk voor 't goed, wasketel en wasmachine! Dat is pas wassen naar Uw hart, dat geeft een lijn vol stralend goed. Gaarne reken ik daarbij Uw steun en medewerking. op Ik spreek daarbij de wens uit dat het U en de Uwen in alle op zichten wel moge gaan in het jaar 1958. Nieuwjaarsrede van de voorzitter van de gemeenteraad, de heer Berkelman. Mijne Heren, In deze eerste vergadering van uwe raad in het nieuwe jaar 1958 is het mij een behoefte u en de uwen, alsmede de gehele bevolking, nog een alleszins zalig en gelukkig jaar toe te wensen. Moge ook voor de secretaris, de directeur van de dienst gemeentewerken met hun ambtenaren en beambten het inge gane jaar in geestelijk en in tij delijk opzicht, zegenrijk zijn. Vanaf deze plaats moge ik u, he ren raadsleden, wel zeer hartelijk danken voor uw grote tegemoetko mendheid en gulle medewerking, die ik tijdens de waarneming van het burgemeestersambt in uwe ver gaderingen immer van u in zo rui me mate mocht ontvangen. In deze dank moge ik eveneens betrekken mijn dagelijkse medewerkers, dhr. secretaris met zijn ambtenaren, die in de beste onderlinge verstandhou ding het mij mogelijk hebben ge maakt de niet altijd benijdenswaar dige taak van burgemeester te dra gen. Mét de directeur van de Dienst Gemeentewerken en zijn onderheb- bend personeel, waarvoor ook hem dank zij gebracht, hebt gij allen mijn zorgen voor de gemeentezaken ten zeerste verlicht. Ik zou grote lijks tekort schieten, wanneer ik ook de heren wethouders, die mét mij de dagelijkse zorgen in het be stuur der gemeente hebben te dra gen, niet in deze dank zou doen de len. Ook de leden van de diverse commissies en die van de Gemeen telijke Instelling voor Maatschappe lijke Zorg hebben recht op onze dankbaarheid. Mijne heren, ik zal niet diep in gaan op wat in 1957 is tot stand ge komen. Wel meen ik op enkele be sluiten de aandacht te mogen ves tigen, die het volgende mogelijk maakten: aan- en verkopen van diverse per celen grond ter verdere realisering van het uitbreidingsplan „de Vlied berg"; de bouw van een magazijn garage op de gemeentewerf; uitbrei ding van het waterleidingnet naar z.g. onrendabele gebieden in de ge meente; de aanleg van enkele stra ten in het uitbreidingsplan „de Vliedberg"; vaststelling van de uit-' breidingsplannen voor de kommen Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk en een plan in hoofdzaak; beplan ting van „de Gemeen tj es weg" en de verdere uitwendige verzorging der gemeente; de verkaveling van de electriciteitsnetten in Nieuwkuijk en Vlijmen en de daarmee samen hangende gedeeltelijke vernieuwing van de straatverlichting; verkoop van bouwterreinen in het uitbrei dingsplan „de Vliedberg" aan Cop- pelmans-' Bouwbedrijven Eindho ven N.V., ten behoeve van de bouw van 67 premiewoningenbeschik baarstelling van een crediet voor de verbetering van 't zwembad, waar mee binnen afzienbare tijd een aan vang zal worden gemaakt; inenting tegen de kinderverlamming, waar mee op het laatst van 1957 met één jaarklasse een begin werd gemaakt, en die in 1958 met drie jaarklassen zal worden voortgezet; voortzetting bevolkingsonderzoek op tuberculose; de beschikbaarstelling van aanzien lijke credieten voor verbetering van de inrichting van diverse scholen voor lager- en kleuteronderwijs. Vermeld moge nog worden, dat de gemeente vanaf 1 januari 1957 over een eigen dienst gemeentewerken beschikt; ALLEEN GELDIG WOENSDAG S FEBR E Voor een lekker kopje koffie is een filterpot onontbeerlijk. Van 1e keus aardewerk; ver krijgbaar in mooie pasteltinten 4 58 Witte molton deken, prima kwaliteit. Royale maat 150 x200cm. Zo'n deken kunt U er altijd bij gebruiken >175 Mooie net nylon kousen, absoluut laddervrij, de nieuwste modetinten. Spotgoedkoop, nu* Dubbele slopenknopen zijn gemakkelijk. Bij het wassen haalt U ze er even uitgeen last meer bij het wringen. E? c 6 stuks op kaart, per 2 kaarten Mooie popeline chan geant damesregen mantel, met hoofd doek en ceintuur. Even eens changeant ge voerd. Verkrijgbaar in 4 tinten, A Q80 tot maat 46 I M Maak dit jaar een origi neel carnavalscostuum van prachtige satijn, 160 cm. breed, 45 per meter Mm Tarlatan, 120 A 25 cm. breed, p. m. Kleuren rood, geel, ko ren, groen, wit en zwart. Onze bekende ijzer- sterke vetlederen werkschoenen, met dubbele houtgepende lederen zolen. Bij elk paar schoenen gratis 1 paar orig. U.S.A. Ar my rubberzolen ter re paratie. Maten a f\88 39 t/m 47 U Prima graslinnen la kens, van duurzame kwaliteiten met royale zoom. Bijpassende slo pen mét knoopsluiting. Zeer voordelig! Lakens 180x 220 5.88 >68 150 x 220 HT Slopen 62 x 72 1.48 Plastic, voor keuken gordijnen, douche, kin derkamer, enz. In ver schillende bijzonder aardige meerkleurige dessins. 120 en 130 cm. breed, per meter Keperflanellen ruit- hemden, in mooie ge dekte kleuren. Het be kende T.T.-model met borstzak. Ook geschikt als werkhemd. Fantastisch 88 voordelig J Partij heren singlets en slips,van witte in terlock, prima afge werkt. Een extra koop je. In de maten 5-6-7, per stuk 48 Bijzonder fijn strasz collier met arm band. Zeer fijn gesle pen kleine steentjes. Origineel Wiener byoux, samen 15 Speculaas, ook erg lekker op yj c de boterham, 250 gram Mm Italiaanse tomatenpuree, sterk geconcen treerd 28/30 dus ÏT c voordelig in gebruik, 3 blikjes 3T1 De heer G. van Kempen te Tilburg is thans bereid onderhands aan te nemen de bouw van de sub b. hierboven genoemde 15 woningen voor de prijs van f 205.900. De heer de Raat meende dat de funde ringen voor de te bouwen woningen reeds gemaakt waren, zodat bij wijziging der blok ken de kosten hoger zouden worden, maar de voorzitter zegt dat het reeds uitgevoerde werk vrijwel 't zelfde blijft en de aanne mer op eigen risico het werk reeds is be gonnen, waarop de heer van Caem zegt, dat het raadsbesluit er was, dus z.i. met het werk kon worden doorgegaan. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen, waarna de vergadering wordt gesloten. Nieuwe Omo wast smetteloos wit GEEN SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3