KAATSHEUVEL JpoM LAATSTE BERICHTEN Bureau Jan Tuerlings Wonen en Werken gesloten 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 FEBR. 1958 vr^dag 7 februari Loon op Zand w- 3e klas C. VirtusHero RKDVCVeerse Boys VES '35—SET SCO—Gudok RKC'Hieronymus 4e klas E. Velocitas '31SVG HilvariaOirschot V. Wit ZwartNieuwkuijk TAC—Zigo Ons ViosRKTVV ZATERDAGVOETBAL. Uitslagen zaterdag 1 februari. WEST II. 4e klas D. WoudrichemSSC '55 20 Good Luck— Rhoda Boys 4—1 GunnersDinteloord 22 SprangWijk 2 1 Vel. KMAZwal. Boys 21 VoabWSC 1—3. Zoals te verwachten was heeft WSC zich geen punt laten ont futselen door de Oranje-blauwe club uit Goirle: Voab. Weliswaar hebben deze jon gens fel tegenstand geboden doch toen de mannen van Sjaak Mus- kens eenmaal hef heft in handen namen, was er geen houden meer aan. Voor de rust werd er te mat gespeeld. Het spel ging op en neer niet een tikkeltje overwicht van WSC door betere balbehan deling. Het lag dan ook in de lijn van de verwachtingen, dat er door WSC gescoord zou, worden en dat gebeurde dan ook, zij het eerst na een half uur spelen. In een aanval, waaraan de ge hele WSC-voorhoede meewerk te, nam Pulles op magnifieke wijze de bal over van Wim v. d. Anker en joeg deze hard en laag in de touwen, 01. Tot aan de rust bleef deze stand gehand haafd. De tweede helft begon onze ker en met een fel spelend Voab als de beste. Het werd zelfs een nerveus spelletje, toen Voan te gen scoorde, daar Lou Pulles niet ingreep, omldat hij meende dat er 'voor buitenspel was ge floten, 1—1. Vanaf dat moment trok WSC met alle macht en kracht ten aanval. Kouwenberg als spil ruimde met zijn secondanten Mutsaerts en Schilders alles op. André v. d. Anker en v. Veld hoven werkten als paarden en Jan Mandemakers zat als n ter- rier op elke bai die in zijn be- reik kwam. Wim v. d. Anker draaide zich uit elke situatie naar een vrije positie. Pulles waarschuwde reeds door via de lat over te schieten, doch Sjaak Muskens „plaatste" een kwartier voor het einde de bal tussen de palen 1—2. En toen eindelijk P. Blijlevens de bai in gedroom de positie kreeg toegespeeld liet hij een schuiver los, zo 'hard dat dé keeper van Voab onthutst toezag hoe het projectiel zich onder hem door in het doel boor de, 13. Met nog 4 wedstrijden te spe len nadert WSC het kampioen schap van haar afdeling. Baardwijk—St. Michielsgestel. Als de scheidsrechter de wed strijd laat begonnen, zien we Baardwijk gekleed in haar geel- zwart gestreepte shirts, omdat de gasten in een geel shirt met zwarte afzetsels gekleed zijn. Van de aanvang af zien we Baardwijk in de veldmeerderheid maar wanneer ze in het beruchte gebied komt, is de schotvaardig heid ver te zoeken. De eerste score laten de gasten dan ook aantekenen en na lang hopeloos gedribbel en slecht plaatsen en schieten gelukt het eindelijk de middenvoor van Baardwijk ge lijk te maken, 11, met welke stand de eerste helft eindigt, waarin wel de meeste kansen, die de gastheren ooit in enige wedstrijd gehad hebben, om hals gebracht zijn. Door stug verde digen van de achterhoede, zich geheel te geven en met kunst en vliegwerk wisten de gasten dit resultaat te bereiken, maar na de thee zou blijken dat er te veel van hun krachten gevergd was. De tweede helft begon weer met hetzelfde spelbeeld en weer scoorden de gasten het eerst 1-2. Maar Baardwijk zou terugslaan en hoe. Na weer enkele scrim mages voor het doel van de gas ten, weet de midvoor van Baard wijk de stand te nivelleren. Dit kost hem echter het verder me despelen, want hij moet door 'n blessure het veld verlaten. Hier voor komt een reserve in 't veld. En direct slaat het spelbeeld om. Raardwijks voorhoede wordt agressiever en vooral sneller. Er wordt niet meer zo gedribbeld en vlotter gespeeld en dan ko men ook de doelpunten. De rechtsbuiten maakt 32, de in valler 42 enz. Dan blijkt dat de Baardwijkers wel kunnen schie ten, wel kunnen koppen, wel goed plaatsen en tijdig afgeven. Er worden passes gelanceerd die wel benut worden. Ook de gas ten trekken wel ten aanval, maar door slecht afwerken en slecht schieten en de op hun hoede zijnde achterhoede en keeper van Baardwijk wisten de kasten de score niet hoger op te voeren. En als de scheidsrechter voor de laatste maal fluit, blijkt dat de voorhoede van Baardwijk de sco re heeft' opgevoerd, tot 72. Al met al na de rust wel een vlotte wedstrijd met een zwakke maar wel stug spelende achter hoede bij de gasten, waarin de stopper wel de beste man was. RKCHieronymus 20. Behalve aan de uitslag, die weer 2 kostbare punten oplever de, hebben we aan deze wedstrijd weinig genoegen beleefd. Na de rust heeft het er geruime tijd naar uitgezien dat de schaal naar de verkeerde kant zou doorslaan en dat dit niet is gebeurd, moe ten we voornamelijk aan de on- produktiviteit van de Tilburgse voorhoede toeschrijven. In deze periode was RKC nergens, waar hij zoveel hachelijke situaties voor onze doelmond werden ge schapen, dat het soms lachwek kend werd dat de thuisclub haar schamele voorsprong kon hand haven. Alleen onze aanvoerder en doelman bleven het hoofd koel houden in deze paniekerige afweerslag, die met voetbal niet veel meer te maken had. De eerste helft was kwalitatief heel wat beter, vooral in de eer ste 20 minuten, toen onze links half door zijn prachtig construc tief spel voort bracht in onze aanvallen. Zijn uitvallen bete kende een gevoelig verlies voor onze ploeg, die tot het laatste fluitsignaal de juiste cadans niet meei'. kon terugvinden. De inzet zag er voor RKC veel belovend uit met aardige combi naties op het middenveld, die resulteerden in vlotte aanvallen met diverse doelrijpe kansen. Hieronymus zat intussen ook niet stil, maar bracht herhaal delijk tegenbezoeken, welke lang niet van gevaar ontbloot waren, vooral door het handige spel van hun rechtsbinnen en linksbuiten. Na ca. 20 minuten hadden de geelblauwen succes, toendeNijs met een bekeken boogbal een verkeerde opstelling van, de Til burgse doelman afstrafte. Even later had onze midvoor bijna voor 20 gezorgd, maar diens kopstoot uit een corner scheer de juist de lat. De tweede helft had niet veel om het lijf, met Hieronymus re gelmatig in de meerderheid. Toch maakte een kwartier voor tijd de Nijs 2—0. uit een pass van de rechtsbuiten. Een penalty, in de laatste mi nuut aan RKC toegekend, werd naast geschoten, wat meteen een wedstrijd afsloot, die we maar vlug zullen vergeten. KAATSHEUVEL. JVC—DESK 2—5. Eens te meer is ook nu weer gebleken dat JVC niet in de 2e klas thuis hoort. Zonder enige moeite wist DESK op het moei lijke, effectvolle terrein in Cuyk aan de Maas een overwinning te boeken. Slechts een tiental mi nuten in het begin van de strijd toonde JVC zich een waardig te genstander en dat het voor rust slechts 10 voor DESK werd, dankte JVC voornamelijk aan haar doelman J. v. Dijk; die en kele harde schoten van Willy Darnell op keurige wijze stopte. Na 10 minuten kon A. v. Gooi scoren door de van het been; van keeper v. Dijk terugketsende bal in het doel le plaatsen, maar Willy Damen zou daarbij de kee per hebben belet in te grijpen en daarom keurde scheidsrechter A, Huijser, die deze gemakkelij ke wedstrijd keurig leidde, dit doelpunt af. Dit was slechts uit stel van executie, want na 17 minuten was het weer A. van Gooi, die uit een voorzet van rechts de bal beheerst onder in de hoek plaatste, onhoudbaar voor de keeper, 01. Vlak daar op verrichtte de doelman ieen prachtige safe, toen Willy Da- men hard onder in de hoek knalde. Tot verdere vermeldens waardige prestaties kwamen de beide plogen voor de rust niet meer. Trainer van der Huijs moet tijdens de rust wel een hartig woordje tegen zijn pupillen ge sproken hebben, want de Des- sers pakten nu iets steviger aan. Ze lieten het korte spel varen en keer op keer zaaiden de harde schoten van de achterhoede, in eens in het doelgebied geplaatst, paniek bij de JVC-verdedigers, die onzeker gingen worden. Na 7 minuten kreeg Jan Damen in 't doelgebied de bal aangespeeld en het was meteen raad, 02. Na 10 minuten kon Mosselveld 03 maken, nadat hij eerst in een snelle beweging linksachter Jansen van JVC passeerde. De keeper ging bij dit schot niet vrij uit, want hij liet de bal ach terover vallend uit zijn handen glijden. Door goed samenspel van rechtsbuiten Dirks en oud- VVV-speler Heger kan JVC een tegenpuntje maken door H. 's-Gravemade, die kon profite ren van een misstap van spil v. Wanrooij. Direct daarna stelde DESK de overwinning veilig door een prachtige kopbal van Willy Damen uit een voorzet van Mosselveld. Typerend voor deze wedstrijd was wel de vijfde goal van DESK. Nadat A. v. Göol enkele ach terhoedespelers plus de keeper was gepasseerd, legde hij de bal op de doellijn klaar, om Cees Laros, de enige voorhoedespeler die nog niet niet had gedoelpunt, daarvoor in de gelegenheid te stellen. Onmachtig iets te doen, bleven de, JVC-spelers staan kij ken hoe dit gezellige ondersonsje van de DESK-voorwaartsen zijn slot vond in dit doelpunt, 1—5. Met een schuiver, gelost vanaf de rand van het strafschopge bied, kon H. 's-Gravemade voor de tweede maal het DESK-doel vinden. Doelman Wittens dook over de huppelende bal heen, maar van doorlsaggevende bete kenis was dit doelpunt uiteraard niet. Verder ging de wedstrijd als een nachtkaars uit en- DESK klom weer een stukje op de rang lijst, doordat zowel OSS als Box meer verloren. DESK 3-UNO ANIMO 2, 4-4. In een, tot het einde spannende wedstrijd is het Desk 3 eindelijk gelukt een puntje rijker te worden. Het was een goede wed strijd vooral voor de rust, die uiteindelijk resulteerde in een puntenverdeling. matum van kolonel Sirabolon, waarin het aftreden van het ka- binet-Djoeanda wordt geëist, af zal wijzen. Met ingang van vandaag; is de benzine in ons land 1.1 cent per liter goedkoper. De prijzen van gasolïe en huisbrandolie zijn met 40 cent per honderd li ter en van petroleum, met 50 et. per honderd liter verlaagd. Prinses Beatrix is zondag middag 4 uur op het vliegveld van Willemstad op Curacao aan gekomen en met groot enthousi asme ontvangen. H. M. de Koningin neemt een korte vakantie in Grindel- wald (Zwitserland). - Joke Haanappel uit Den Haag werd bij de wedstrijden voor het Europees kampioen schap kuntschaatsen dames van de 22 deelneemsters 3e, Jouke Dijkstra 5e. Egypte en Syrië zulen én republiek vormen met één pre sident (Nasser), één leger, één vlag. De drie andere Arabische staten willen ook een unie vor men. De Amerikaanse kunstmaan die zaterdagochtend met succes is afgeschoten, had hedenmor gen haar 25e baan om de aarde gemaakt. Zij heeft voor1 een om wenteling 113 minuten nodig met een snelheid van 30.000 km. Zij vliegt tweemaal zo hoog als de Spoetnik II. De Duitse Bondsregering wenst niet meer bij te dragen voor de legering van vreemde troepen op Duits grondgeboed. Er is hierover grote actie in de Navo. In Padang is een Indonesi sche tegenregering gereed, die zal optreden voor het gehelei ge bied van Indonesië, dus ook voor Java. Premiier is Sjafruddin Pro- wiranegara. Deze tegenregering zal offcieel worden geprocla meerd, indien Djakarta het ulti- SOLISTEN-CONCOURS „APOLLO" De beide vervolgdagén zijn succesdagen geweest voor het solisten-concours van de Harmonie Apollo. Het weer was nu geen spelbreker en daardoor was 't bezoek ook beide dagen zeer goed. De organisatie klopte schitterend en het werk-comité, dat geen offers te veel was, heeft schitterend werk geleverd. We kunnen niet alles tot de laatste finale in ons nummer van heden op nemen, doch laten de uitreiking der ere prijzen volgen om inons volgend nummer op de officiële sluiting en de volledige uit slagen terug te komen. Direct na het laatste nummer sprak de Apollo-voorzitter een kort woord, waarop we in ons volgend nummer terugkomen en ging de heer J. Schellekens jr., de ijverige concourssecretaris tot de uitreiking der ere prijzen over, die ten deel gevallen waren aan nr. 10 van het programma na loting met de nummers 7 en 87, de heer A. Labee met het hoogste aantal punten in de 2e af deling; aan nr. 137 de heer J. de Rooij van Orpheus met 106 pt. voor de le afdeling; aan no. 140 't trio clarinetten van Orpheus met 122 pt. voor de afd. Uitmuntendheid; aan nr. 91 het duo v. d. Ven-de Jong in de Ere-afdeling met 112 pt.; oan nr. 142 de heer A. Stoop in de Sup.-afdeling met het maximum aantal punten 120; aan de heer Philippus uit Oisterwijk voor de beste cla rinet en aan het Orpheus-ensemble nr. 147 voor het beste ensemble van het gehele concours met 135 pt. De firma Jac. Klerx stelde nog een extra- ere-prijs bestaande in een paar damesschoe nen beschikbaar voor de deelnemer, die het maximum aantal punten behaalde, de heer A. Stoop uit Tilburg. r'SSPTS KAATSHEUVEL wegens familie-aangelegenheden linn." EEN AFSCHEID. Zaterdagmorgen om elf uur was het vol ledige personeel van Gemeentewerken, zo wel van de buitendienst als het administra tief personeel in het instructielokaal van ge meentewerken bijeen, om afscheid te nemen van de heer Pol Akkermans, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd de dienst ging verlaten. Burgemeester Mr. v. d. Heijden verge zeld van dê gemeente-secretaris v. Nieuw- stad, wilde persoonlijk afscheid nemen van deze functionaris, die ruim 28 jaren op plichtsgetrouwe wijze zijn verantwoordelijke taak bij gemeentewerken, als „bijzondere vakman" heeft vervuld. Burgemeester v. d. Heijden stelde naast elkaar het minder aan gename, dat men een dienst verlaten moet, waaraan men gehecht geraakt is en het ver heugende, dat men mag gaan genieten van een verdiende rust, na een jarenlange plichtsbetrachting. Akkermans, alzo de bur gemeester, ma gterugzien op een goed ver vulde staat van dienst en hij dankt hem na mens het gemeentebestuur voor de ijver en de toewijding, die hij steeds voor zijn werk getoond heeft en waarin hij een voorbeeld geweest is voor de medearbeiders. Hij sprak de hoop uit, dat hij aan de zijde van zijn echtgenote nog heel veel jaren van zijn pensioen moge genieten en nog vele prettige dagen beleven zal. De heer Op den Kamp, directeur van Ge meentewerken spreekt dan de heer A. toe en treedt daarbij, als zijn naast patroon meer in bijzonderheden. Hij spreekt zijn waarde ring uit, dat het de heer A. nooit te veel geweest is, dat hij geen controle nodig had, dat hij werk zocht en dat met volledige toe wijding verrichtte. Hij noemt hem een voor beeld voor alle arbeiders en drukt zijn grote tevredenheid over het werk van de heer A. uit met de woorden gij hebt uw werk goed gedaan. Hij biedt hem namens de gemeentedienst een couvert met inhoud, namens het perso neel een kistje sigaren en mede zijn echtge note bloemen aan. De heer Tiggelman, voorzitter van de personeelsvereniging. Aller Belang, spreekt in zijn kwaliteit als voorzitter een kort woord, waarin hij er de scheidende functio naris op wijst, dat hij bij het bereiken van zijn pensioen, ontheven is van de verplich tingen van de vereniging, doch blijft genie ten van de rechten. Hij verwacht daarom, dat de heer A. ook in de toekomst nog even trouw op de vergaderingen zal zien als in het verleden. De heer A. brengt daarna een kort woord van dank aan de burgemeester, aan de heer Op den Kamp en de heer Tiggelman voor de mooie woorden en tevens mede namens zijn vrouw voor de waardevolle geschenken. Hierna volgt nog een gezellig samenzijn, onder een zeer gewaarde tractatie. „DON BOCO-VIERING VERKENNERS. Radio-activiteit in Kaatsheuvel? Groot was de verschrikking in de St. Jozefparochie toen zaterdagmiddag een amateur-ontvanger bericht ontving dat een vliegtuig van onbekende afkomst een ge dwongen noodlanding moest maken. De pi loot seinde dat hij zijn landing niet kan ver lengen en niet wist waar hij zijn toestel aan de grond zou brengen i.v.m. de dichte mist. Vast stond echter dat het zou zijn in het Oostelijk deel van Kaatsheuvel. Tot onzer aller grootste schrik kwam even voor 3 uur een vliegtuig zeer laag over en het scheelde maar een haar of het toestel had zich te pletter gevlogen tegen de toren van de St. Jozefkerk. Maar wat was dat? Eén van de bemanningsleden sprong uit het toestel en kwam terecht precies op de St. Jozefkerk. Verkenners van de Don Bosco Verkenners- groep die t.g.v. hun groepsfeestdag bijeen waren, renden naar de St. Jozefkerk en nauwelijks daar aangekomen zagen zij van uit de dikke mist verschillende parachutes neerdalen. Groot was de hilariteit onder de jongens toen in deze parachutes een op dracht hing waarop stond dat het toestel nog pl.m. 1000 m. zou vliegen alvorens het zou neerstorten. Directe hulp was zeer dringend gewenst. Er resteerde de verken ners niets anders dan direkt hulp gaan bie den. Maar groot was de schrik onder de stafleden toen bleek dat het vliegtuig radio activiteit aan boord had. Daarom nam men alle voorzorgsmaatregelen alvorens men hulp ging bieden. Vanuit de kerk zag men reedsrookwol- ken opstijgen, zodat de plaats van de lan ding reeds bekend was. Aangekomen op de plaats des onheils bleek het vliegtuig (van onbekende afkomst) een kostbare lading bij zich te hebben, die wel iets leek voor de verkenners, maar de bemanningsleden ga ven niet zo heel veel om zulke hulp en verzetten zich daarom hevig. Tot grote schrik van de leiders(sters) werd er hevig gevochten en wanneer niet de voorzorgsmaatregelen getroffen waren die nodig bleken te zijn, dan waren de gevol gen verschrikkelijk geweest. Want alle be manningsleden waren radio-actief besmet. Maar om het toch al lange verhaal kort te maken, de patrouille van Jan van Cor- stanje veroverde deschat en de welpen en verkenners hadden genoten van deze heer lijke middag, die een waar slot maakte aan de Don Bosco-viering die vrijdag reeds be gonnen was met een groepsmis en een film in het H. K. Dank aan de Zeereerw. heer pastoor de Klijn, voor de medewerking en allen die dit spel tot een feest voor de jeugd maak ten. KUNST NAAR KRACHT. Kunst naar Kracht, de toneelvereniging van de K.A.B. komt weer met een nieuw werk op de planken. Onder regie van de heer v. d. Hoven is in studie genomen het toneelspel „De Boog" in drie bedrijven van Tom Bouws. Schrijver behandelt hierin de overgang van een protestant naar het Ka tholieke geloof. De hoofdfiguur is J. Ver maas, die tijdens zijn gevangenschap in het kamp van Dachau tot de conclusiegeko- men is, dat in het katholicisme de waarheid ligt. Hij bekeert zich en deze conclusie heeft natuurlijk verregaande gevolgen voor zijn gezin, voor zijn zaak in zijn dorp, waar hij eens een sympathieke figuur was, en een sociaalvoelend mens. Zijn toestand wordt nog erger, wanneer hij tengevolge van een in het kamp opgelopen ziekte blind wordt. 't Is een stuk onopgesmukt en toch realis tisch, dat de bezoekers zeker een genotvolle avond bezorgt. Zaterdag 8 febr. speelt het voor de K.A.B. leden in de ontspannings avond en zondag daarna voor andere be langstellenden. Woensdag 12 febr. volgt weer een ontwikkelingsavond, waarbij zal optreden de heer v. d. Pol met het onder werp: „De groei van onze sociale verze keringen. BALLETUITVOERING. Wij ontvingen het programmaboekje van de balletuitvoering, welke de leerlingen van de Kaatsheuvelse balletschool heden maan dag en morgen dinsdag in het Apollo thea ter geven. We hebben versteld gestaan van het programma dat mej. Elly de Jong daar in presenteert en we zijn er van overtuigd, dat wie alleen nog maar dit programma ziet, zal moeten erkennen, dat hier iets be reikt is, dat respect verdient, waarom we er van overtuigd zijn, dat de belangstelling groot zal zijn. We laten het programma, zonder de namen hier volgen 1. Aardbeien, Tuinman en Zonnestraal (14 kinderen). 2. Chinese dans (16 kinderen). 3. In sprookjesland (27 kinderen), waarbij Kabouters, Eekhoorntjes, Beertjes, Fee en Elfjes. 4. Hongaarse dans (8 kinderen). 5. Oosterse dans (12 kinderen). 6. Russische dans (9 kinderen). 7. Boerendans met twee boerinnetjes, 2 boertjes, 5 boerinnen en 5 boeren. 8. De moriaantjes (8 kinderen.. 9. De Witte zwanen met moeder de Zwaan, een klein zwaantje en nog 12 an dere zwanen. Na de pauze 10. Het circusnummer De Paardjes met een dresseur en 11 paardjes en 10 ruiters. 11. Szarda, 5 meisjes en een jongen. 12. De Pinguins met 17 meisjes. 13. Het Eskimobal met 16 eskimo's, een pinguin en een ijsbeer. 14. Polkadoor twee dames en twee he ren. 15. Als de Kat van honk is, gespeeld door de Kat, 18 muizen en de terugkomst van de kat. 16. Pas de Quatre, gespeeld door vier grotere jongedames en ten slotte de Keizer- wals met voordanseres, hofdienaars, hofda mes, prinses en prins en dat alles rijk ge- costumeerd en belicht door Reichardt. AGENDA. Maandag 7.45 uur Balletuitvoering van de Kaatsh. Balletschool in Apollo-theater. 8 uur nam. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo, zaal W. Smit. 8 uur nam. repetitie Kon. Erk. Harm. St. Jan zaal P. van Dun. Dinsdag 7.30 uur nam. repetitie R.K. par. Zangkoor St. Jan in de kerk. 7.45 uur nam. Balletuitvoering in het Apollo-theater. 8.30 uur nam. repetitie mannenkoor Sem per Vivens in 't Hoventje. Woensdag 8 uur nam. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. 8 uur nam. Apollo Theater Tarzan en de Ivoordieven, toeg. 14 jaar. Donderdag 8 uur nam. repetitie zangver. Bel Canto, zaal P. van Duna secretaresse; 3 idem van de penningmeester; 4 Benoeming kascommissie; 5 Contributie- j vaststelling; 6 Bestuursverkiezing (aftredend en herkiesbaar mevr. v. d. Donk-v. d. Ho ven. Aftredend A. van Opstal; als candidaat door 't bestuur is gesteld Drs. v. Rooij; an dere candidaten kunnen op de gebruikelijke wijze worden ingediend; 7 Mededelingen; 8 Rondvraag; 9 Sluiting. I Na de pauze worden dan enkele mooie en interessante films vertoond. 4—1 1—2 4—0 2—1 2—0 0—2 0—0 1—6 1—1 1—1 RIJVERENIGING R.O.S. In de reeks van jaarvergaderingen is j.l. dinsdag de Rijvereniging R.O.S. aan de beurt geweest. De vergadering welke be hoorlijk werd bezocht in zaal Vermeulen, had een vlot verloop. Na de goedkeuring van de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, volgde de bestuursverkiezing. In plaats van het aftredende bestuurslid dhr. F. Kuijpers, werd dhr. C. van Loon geko zen. De Geestelijk Adviseur, Kapelaan Adri- aansen, sprak hierna een kort bemoedigend woord tot de leden. Het belangrijke punt van de agenda vormde de bespreking omtrent de viering van het a.s. 25-jarig bestaan der vereniging, waarvoor reeds grootse plannen werden ge maakt. JAARVERGADERING WIT-GELE KRUIS. Woensdag 5 februari zal de jaarvergade ring van het Wit-Gele Kruis worden gehou den in het parochiehuis, om 8 uur, waarbij alle leden dezer organisatie worden uitge nodigd. Gezien het grote belang van deze verga dering i.v.m. de plannen van het bestuur voor de toekomst, vertrouwt het bestuur dat velen deze vergadering zullen bijwonen. De agenda luidt1 Opening; 2 Notulen jaarvergadering 1957 en jaarverslag van de DOOR MACHINE-STOORNIS IN ONS BEDRIJF, MOET DE DEZE MORGEN INGEKOMEN COPIE TOT ONZE SPIJT VOOR EEN GROOT DEEL BLIJVEN LIGGEN, WAARVOOR ONZE EXCU SES. RED. Al direct na de aftrap gaat Desk in de aanval en worden een paar goede kansen om zeep gebracht. Zo kon het dan ook ge beuren dat Uno toch nog de leiding nam, doch dit was niet van lange duur, want di rect hierna besloot van Gooi een rush met de gelijkmaker. Kort hierop kreeg Desk een penalty te nemen, die door van Delft werd ingeschoten en nog voor de rust maak te van Gooi 3-1. Na de rust kwam Uno sterk opzetten wat hun, ondanks de goed debuterende stopper v. Wezel en in laatste instantie de in goede vorm zijnde doelman v. d. Ven, twee doelpunten opbracht, waarmee de stand gelijk kwam. De Dessers lieten dit echter niet op zich zitten en gingen weer direct ten aanval, gesteund vooral door de goed spelende jeugdige kanthalf Elshout, en het was van Gooi die de hattrick verrichtte en de stand op 4 - 3 bracht. Er waren toen nog maar een minuut of tien te spelen en men hoopte al dat het eindelijk een over winning voor Desk zou worden. Maar on danks het harde werken van de gehele Desk-ploeg, die op een goede wedstrijd mogen terugzien, maakte Uno in de laatste fase nog gelijk, wat uiteindelijk de verhou ding het beste weergaf. Zo kwam dan het einde van deze goed gespeelde wedstrijd en als de mannen van Desk 3 zo doorgaan, dan zullen overwinningen niet uitblijven. SPRANG NEO-WIJK, 2-1. In een wedstrijd die meer spannend dan fraai was, heeft de thuisclub verdiend be slag weten te leggen op beide punten. Dat Wijk alles in het werk zou stellen om zich uit de gevaarlijke zone te werken, hadden wij wel verwacht, doch dat zij het de thuis club zo lastig zou maken was wel een ver rassing. Het begin was al direct levendig, daar Wijk direct alles op de aanval zette, doch verder dan een schot op afstand wisten zij het niet te brengen. Meer succes had de thuisclub, toen door te ver opdringen, de doelman ver uit zijn doel moest komen; deze werd echter het leder afhandig ge maakt en het is de linksbuiten die inschiet. Een kwartier later weet de thuisclub de score te verhogen door haar rechtsbinnen, die uit een fraai opgezette aanval onhoud baar inschiet. De tweede helft lijkt het evenbeeld van de eerste helft, doch een kwartier voor het einde is het de Wijk-linksbuiten, die de NEO-rust komt verstoren, door een fout in de achterhoede met een doelpunt af te straffen. Dit heeft echter geen andere ge volgen als het wakker maken van de thuis club, die geen centimeter veld meer wil prijsgeven en tenslotte is het nog de Wijk- doelverdediger die soms met kunst- en vliegwerk zijn club voor een grotere neder laag behoedt. HEEFT NEDERLAND NOG NATIONAAL ZELFGEVOEL? In de burgerzaal van het Hilversumse raadhuis is een nationale manifestatie ge houden, die zoals de minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klom- pé, het uitdrukte, „een appèl wil zijn aan het gehele Nederlandse volk om dewo ningnood te verlichten". De bijeenkomst was belegd door de lan delijke contactcommissie inzake het woon- ruimtevraagstuk. Het appèl heeft zin, aldus de bewindsvrouwe, „omdat de nood zo on noemelijk groot is en er in ons land nog velen zijn, die zonder al te grote bezwaren woonruimte zouden kunnen afstaan. Hoe wel de enige doelmatige oplossing van de woningnood is het bouwen van meer wo ningen, zijn toch tijdelijke voorzieningen nodig, omdat physieke en financiële facto ren aan de bouw een limiet stellen." Onze rijksgenoten. Bovendien komen nu nog vele duizenden Nederlandse staatsburgers uit Indonesië naar ons land in deze dagen. Ten aanzien van dezen merkte de minister echter op „De regering stelt zich voor, de huisvesting van deze landgenoten zodanig te regelen, dat aan de bestaande prioriteit van de reeds ingeschreven woningzoekenden niet wordt voorbijgegaan." De minister van maatschappelijk werk heeft de medewerking van de gemeente besturen ingeroepen voor de hulpverlening aan gerepatriëerden uit Indonesië, die niet of onvoldoende in hun levensonderhoud kunnen voorzien of voor wier huisvesting een oplossing moet worden gevonden door onderbrenging op vrijwillige basis bij parti culieren en door het benutten van Kleinere beroepspensions. Voor het op deze wijze onderbrengen van gerepatriëerden geeft de regering een geldelijke vergoeding. Krachtens de regeling huisvesting gere- patrieerden zullen 5 van de woningwet woningen, die gereed komen, ter beschik king van de gerepatriëerden moeten komen „Dit percentage kan niet verhoogd worden," aldus mej. Klompé, „daar dit ten koste zou gaan van onnoemelijk veel mensen die reeds jaren op een eigen woning wachten." Tot 1968 of later. Behalve minister Klompé voerden verte genwoordigers van enkele kerken en ten slotte mr. H. W. Bloemers, in zijn functie van voorzitter van de voorlopige raad voor de volkshuisvesting, het woord. De heer Bloemers merkte op, dat het met de bouw van 80.000 woningen per jaar tot 1968 zal duren alvorens de woningnood zal zijn over wonnen. „Het is niet uitgesloten, dat deze nood nog langer zal duren, omdat niet be kend is, of zeer hoge gemiddelde van 80.000 woningen per jaar ook in de komende jaren kan worden gehandhaafd." 111.000 en 80.000. Het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid heeft meegedeeld: „Gedurende de maand december steeg de omvang van de geregistreerde arbeidsreserve tot 104.000 mannen en 7500 vrouwen." Vrij vertaald wil dit dus zeggen, dat er omstreeks de jaarwisseling 111.000 werklozen waren in ons land. Het ministerie heeft zich echter in de zelfde mededeling gehaast, de bittere pil zo veel mogelijk te verzoeten, door er op te wijzen, dat december altijd een zeer grote seizoenwerkloosheid te zien geeft. „Het voor het seizoen gecorrigeerde werkloos heidscijfer van mannen en vrouwen tezamen geeft voor december een niveau van rond 80.000." Met deze „correctie" bereikt het ministe rie, dat we beneden de 3 werklozen blij ven, het percentage, dat door de minister in een eerdere vérklaring „normaal" ge noemd is. Vragen en maatregelen. Intussen hebben volksvertegenwoordiging en vakbonden zich door deze „geruststel lendelende" woorden toch niet helemaal la ten geruststellen. In de Kamer zijn reeds vragen gesteld over de toenemende werk loosheid en de besturen van de samenwer kende vakcentralen (NVV, KAB en CNV) hebben er in een telegram bij de raad van ministers op aangedrongen, „op korte ter mijn over te gaan tot het uitvoeren van meer openbare werken, in de gebieden, waar de stijging van de werkloosheid het grootst is." De kwestie vormt thans een punt van overleg en nader beraad tussen zes ver schillende departementen. Vooral in de drie noordelijke provincies is de toestand ver ontrustend. Toch is de regering van mening, dat de situatie niet dusdanig is, dat de maatregelen tot beperking van de beste dingen geheel of gedeeltelijk moeten wor den opgeheven. Slechts in de zwaarst ge troffen gebieden zullen maatregelen tot aanvullende werkgelegenheid worden geno men. Moge de gesel van de werkloosheid ons land niet blijvend slaanl Indonesische maatregelen. Het leven wordt onze rijksgenoten in In donesië steeds moeilijker gemaakt. Nog steeds worden nieuwe dwangmaatregelen gevonden en gretig toegepast. Vele Neder landse bedrijven hebben een brief ontvan gen van deplaatselijke militaire comman dant van Djakarta, waarin de betrokken be drijven verzocht wordt, „onmiddellijk" een aantal woningen over te dragen aan het da gelijks commando van zijn staf. Alle sleu tels van deze woonhuizen moesten worden ingeleverd. In veel gevallen had de ver langde overdracht betrekking op meer dan de helft van de betrokken woonhuizen en dan ook nog de beste. De „regering" van de republiek Indo nesia heeft nu ook doen weten, dat men in gang van 28 december 1957 geen enkele betaling ten laste van de Indonesische geld middelen meer zal plaats vinden ter zake van de pensioenen en daarmede in aard overeenkomende periodieke uitkeringen, alsmede van wachtgelden, die verschuldigd zijn aan gewezen burgerlijke en militaire overheidsdienaren van Indonesië, die van Nederlandse nationaliteit zijn.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 7