FILMJOURNAAL VAN LANSCHOT BANKBOEKJE9 tit UITSLAGEN SOLISTEN-CONCOURS APOLLO TE KAATSHEUVEL L u xo r 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 2 Raamsdonk Raamsdonksveer Maakt U ook Van Lanschot bankboekjes geven thans 4% rente. rente van Uw geld Hebt U er wel eens over nagedacht, dat dit in verge lijking met vele andere vormen, een verhoging van Uw rente-inkomen met 20 tot 50% betekent? Een bankboekje van Van Lanschot geeft deze hoge rente, zonder koersrisico, zonder kosten, terwijl Uw geld toch altijd gemakkelijk beschikbaar blijft. Storten en opnemen kunt U heel eenvoudig aan onze kas of via de giro. Wilt U er meer van weten, vraag dan - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - onze folder „Bankboekjes". BANKIERS Musis Sacrum Feuilleton „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" SCHADUW OVER LEVEN door GARRY VAN DER RYKEN. 33). l (Wordt vervolgd) trouwen het volgende jubileum tegemoet. Na de uitvoering gaf de heer Kuijsters het woord aan de voorzitter van de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak. Het is mij een genoegen, aldus spreker, U te feliciteren met deze jubileum-uitvoe ring ter gelegenheid van het 50-jarig be staan. In een kleine gemeente als waarin wij leven, zo vervolgde de heer Brokx, is het zeer moeilijk een vereniging 50 jaar te laten voortbestaan. Het is U gelukt en ik hoop dat het in de jaren die komen gaan even goed mag blijven gaan. Ook wil ik U vanavond hartelijk dank zeggen voor de goede verstandhouding die er tussen de Harmonie en Entre Nous bestaat. Moge dit in de toekomst zo blijven. Spr. haalde ook het gezegde aan: De wereld is een schouw toneel; eenieder krijgt een rol en krijgt zijn deel. En hij vervolgde: Wij spelen toneel in het dagelijks leven in alles wat we doen en niet doen, in alles wat we zeggen en niet zeggen. Als U leden van Entre Nous, toneel speelt dan leeft U. Durf daarom te leven op het toneel in de uren die U daarop door brengt. Vervolgens sprak burgemeester Van Erp. Ik hoop niet dat U van mening bent, aldus burgemeester Van Erp, dat ik geen gezel schap kan verkeren zonder het woord te voeren. Deze avond echter wil ik graag het woord tot U richten. Inderdaad, zoals de heer Brok zegt, is het toneel in deze ge meente bloeiend. Wanneer een gemeenschap gezond wil zijn moet ze uiting kunnen geven van vreugde. Zij doet dit in een harmonie, in een zangvereniging en door middel van het toneel. Toneel neemt hier een belang rijke plaats in, zeker omdat het toneel zijn waarde ontleend aan het weergeven van een gebeurtenis. Toneel geeft een gedachte mee, waarvan iets blijft hangen bij de toeschou wers. Dan pas heeft het toneel waarde, wanneer het begrepen wordt door degenen die het bijwonen. Dit is hier vanavond zeker het geval. Ik heb staan kijken van de manier waar op dit spel naar voren is gebracht. Wij heb ben deze avond o.m. een echte baron ge zien en een zeeman en hier en daar hebben we de liefde gevoeld die op het toneel rond ging. Hiermee is bewezen een goede greep gedaan te hebben. Bij dit jubileum wil ik er op wijzen dat dit 50-jarig bestaan ook een verplichting betekent voor de toekomst. Er is een traditie gegroeid. De traditie is waard grote verdiensten te verwerven voor de oprichters. Spreker richtte zich ook nog tot de heer G. Kamp, die van de 40 jaar dat hij lid is van Entre Nous reeds 38 jaar de voorzit tershamer hanteert. Hij sprak daarbij de hoop uit dat deze eminente voorzitter nog vele jaren de leiding van de vereniging zou mogen hebben. Als laatste sprak de heer Kamp. Hij gaf uiting van zijn gevoelens van blijdschap deze avond te hebben mogen meemaken. Ook dankte hij de heer Broks en burgemeester Van Erp voor de toespraken tot Entre Nous gericht. JAARVERGADERING BOERINNENBOND. In zaal Nieuwenhuizen hield de Boerin- nenbond zijn jaarvergadering, die zeer druk bezocht was. Na het jaarverslag van de secretaresse werd meegedeeld dat er in Bouvigne een verdiepingsdag zal gehouden worden op woensdag 12 febr.. Een studie dag voor de jonge leden in Terheijden. Het bestuur werd verdeeld in oudere en jonge re leden. Tot vice-presidente werd gekozen mej. Riek Boons. Aan het bestuur werd toegevoegd mej. To Kuijsters. De verloting bracht zoveel op dat een gratis Lourdes-reis voor een zieke betaald kan worden door de gezamenlijke boeren en boerinnen. Deze reis viel ten deel aan mej. Rie v. Dongen Sd. Activiteiten voor 1958: In de loop van het jaar zullen drie cursussen worden geor ganiseerd, n.l. een bakcursus, een in bloe men rangschikken en een: „hoe kleedt men zich". Na een tractatie gaf Dokter Wijffels uit Waspik een film over „Voeding" en werden lichtbeelden vertoond van de op tocht t.g.v. het 50-jarig bestaansfeest van het klooster der Eerw. Zusters. AUTO TEGEN BOERENWAGEN. Een personenauto met vier inzittenden bestuurd door J. K. uit Bemmel, reed te gen een wagen bespannen met twee paar den. Op de wagen zaten vader en zoon H. uit R'veer. De vader werd door de klap tegen de wagen geslagen, waardoor hij een vleeswond aan het hoofd opliep. De auto werd zwaar beschadigd. De paarden sloe gen door de schrik op hol. De zoon van H. kreeg de paarden weer in toom. Het ongeluk was te wijten aan de dichte mist. De boe renwagen was op de voorgeschreven wijze verlicht. Programma zaterdag 1 febr. 1958 Harmonie „K.N.A.", Sprang-Capelle: Bugel: B. van Dongen 2e afd. 78 pt. 3e pr. Bugel: G. v. Baardwijk le afd. 86 pt. 2e pr. Fanfare „Nooit Gedacht", Almkerk 1 BugeLM. de Ruyter, 2e afd. 98 pt., le prijs. Fanfare „Crescendo", 's-Gravenmoer KI. trom: H. v. Loon, 2e afd. 96 pt. le pr. KI. trom: A. Faro 2e afd. 98 pt. le prijs. Fanfare „Nooit Gedacht", Almkerk Bugel: A. D. v. Herwijnen, 2e afd. 78 pt. 3e prijs. Harmonie „Prinses Irene", Huizen Bar. sax.: W. Kriek, Sup. afd., 110 pt. le prijs met lof. Harmonie „St. Crispijn", Waalwijk Sop. Saxen: duo J. M. v. d. Avoird - E J Dekkers, 2e afd. 100 pt., 2e prijs. Fanfare „Nooit Gedacht", Almkerk Sop. sax.: Mej. J. Schouten, le afd. 84 pt., 2e prijs. Tuba: A. Schouten le afd., 86 pt. 2e prijs. Harmonie „Concordia", Boskoop i Mars- en tenortrom: duo: A. Alblas - A. v. Tol, Ere-afd. 106 pt. 2e prijs. i Flarmoniever. „Sliedrecht", Sliedrecht Piston L. Batenburg le afd., 98 pt. le pr. Ten. sax.: A. van Ooijen, le afd. 88 pt. 2e prijs. Harmonie „De Volharding", Drunen Fanfare „Harp en Luit", Vuren Bariton - Bugel, duo: C. v. Kekem-C. van Wijk le afd., 106 pt. 2e prijs. Muziekver. „Juliana", Lekkerkerk Tuba: H. Bak, Sup.-afd. 110 pt. le prijs met lof. Es Bas: A. Bak, Sup.-afd. 84 pt. 2e prijs. Bariton-Tuba: duo: J. en H. Bak, Sup.-afd. 114 pt. le prijs. Fanfare „Harp en Luit", Vuren Bariton: C v. Kekem, Ere-afd. 98 pt. le pr. Harmonie „Kunst Adelt", Helvoirt Trompet: P v. Zon, 2e afd. 72 pt. 3e prijs. Piston: J Wels, 2e afd. 76 pt. 3e prijs. Clarinet: P. Elings, 2e afd. 96 pt. le prijs. Clarinet: A. de Jong, Ere-afd. 92 pt. 2e pr. Clarinet: H. Timmermans, afd. Uitm., 72 pt. 3e prijs. Alt sax - clarinet, duo P. Smolders - A. de Jong, Ere-afd. 122 pt. le prijs. Harmonie „St. Jan", Kaatsheuvel Clarinet: H. Smits, 2e afd., 100 pt. le prijs. Clarinet: J. v. Wanrooy, 2e afd. 88 pt. 2e prijs. Clarinet: A. Hendriks, 2e afd. 80 pt. 3e pr. Clarinet L. Kuysters 2e afd. 80 pt. 3e prijs. Harmonie „Kunst Adelt", Helvoirt Clarinetten: duo H. v. d. Ven-A. de Jong, Ere-afd., 112 pt. le prijs. Harmonie „St. Jan", Kaatsheuvel C. Keetels, Sup.-afd. 120 pt. le prijs. Schijndelkwartet P. V. d. Bos - C. Kee tels - J. de Laat - J. Keetels, afd. Uitm., 1 115 pt. le prijs. i Oisterwijk: duo P. Philippus en W. Vugts, Ere-afd., 98 pt. 2e prijs. Oisterwijk: P. Philippus, clarinet, afd. Sup., 114 pt. le prijs met lof. Fanfare „Concordia", Schayk Bugel: G. van Gaal, 2e afd. 78 pt. 3e prijs. Bugel: F. P. J. v. Boekei, 2e afd. 84 pt. 2e prijs. j Trombone: A. W. J. v. Bbeket, 2e afd. 80 pt. 3e prijs. Bugel: H. G, Manders, 2e afd. 74 pt. 3e pr. Piston: C. A. Vissers, le afd. 76 pt. 3e pr. Trompet: R. H. M. v. Boekei, le afd. 84 pt, 2e prijs, Harmonie „Deugd veredelt de kunst", Lage-Zwaluwej Clarinetten: duo W Schuurmans - A. Broe ders, 2e afd. 90 pt. 3e prijs. 1 Piston A. D. Koreman, 2e afd. 96 pt. le prijs. I Clarinet: A. J. C. Broeders, le afd. 96 pt. le prijs. j Harmonie „Asterius", Oisterwijk Ten. sax.: A. J. J. Verhoeven, 2e afd. 82 pt. 3e prijs. Waldhoorn: W. C. M. Verhoeven, 2e afd. Piston - Bariton, duo C. J. M. Verhoeven - G. J. J. Verhoeven, 2e afd. 114 pt. le prijs. Trompetten: duo J. Marcelissen H. v. Ras, 2e afd. 98 pt. 2e prijs. Bariton: W. J. Verhoeven, le afd. 96 pt. le prijs. Harmonie „St. Michael", St. Michiels gestel Clarinetten: duo: J. v. Zandvoort-M. v. d. Tillaart, le afd. 108 pt. 2e prijs. Clarinet: W. v. Berkel 2e afd. 72 pt. 3e pr. Clarinet: M. v. d. Tillaart, le afd. 88 pt. 2e prijs. Clarinet: J. v. Zandvoort, afd. Uitm. 78 pt. 3e prijs. Harmonie „Orpheus", Tilburg Fluit J. v. Rooy, le afd. 106 pt. le prijs. Cor A. Schoonis, le afd. 92 pt. 2e prijs. Fluit - Es Clarinet: duo: J. van Rooy - R. Coolen, le afd. 122 pt. le prijs. Bes Clarinetten: Trio: C. Horsten - C. van Oudheusden H. Vennix, afd. Uitm. 122 pt., le prijs. Es ClarinetR. Coolen, Ere-afd. 104 pt. le prijs. Bes Bas A. Stoop, Sup. afd. 120 (max. aantal) pt. le prijs met lof. Bes Clarinetten: duo: A. van Gooi - J. van Baest Wzn. Sup. afd. 126 pt. le prijs m. lof. Pistons: F. v. d. Pas - C. Bosmans, duo, Sup.-afd. 120 pt. le prijs. Hobo: G. Dielen, Sup.-afd. 118 pt. le prijs met lof. Cornet: F. v. d. Pas, Sup.-afd. 112 pt. le prijs met lof. Bes Clarinetten, kwartet: C. v. Domme len - A. v. Gooi - J. van Baest Wzn. - C. de Bekker, Sup.-afd. 135 pt. le prijs met lof. Piston - Piston: F. v. Pas - C. Bosmans, Bariton - Tuba:: K. v. d. Elshout - J. Schoo nis Kwartet: Sup.-afd. 130 pt. le prijs met lof. 4% 1737 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442* Tilburg, Stationstraat 17, (toek.adres). LB 109 Bugels: Duo K. v. d. Lee - J. Marisaël, le afd. 114 pt. le prijs. Hobo: J. Brok, 2e afd. 76 pt. 3e prijs. Trompet: E. de Gouw, 2e afd. 74 pt. 3e pr. Clarinetten in Bes: kwartet F. Boom - B. Brok - C. v d. Lee - G. IJpelaar, le afd. 96 pt. 3e prijs. Cor: N. v. d. Wiel, le afd. 78 pt. 3e prijs. Piston: P. v. d. Wiel, afd. Uitm., 72 pt. 3e prijs- Fanfare „Kunstliefde en Vriendschap", Leerdam, duo: Bugel-Tuba: G. en A. van Ameijde, le afd., 118 pt., le prijs. Fanfare „Door Eensgezindheid", Zuili- chrem: Piston: G. v. d. Linden, afd. Uitm., 102 pt. le prijs. Fanfare „Kunstliefde en Vriendschap", Leerdam: Tuba: A. v. Ameijde, Sup.-afd., 106. pt. le prijs. Harmonie „H.K.I.", Breda Hoorn: A. P. M. Franken, 2e afd. 98 pt. le prijs. Trombone: P. Sins, 2e afd. 80 pt. 3e prijs. Cor P. Sprangers, 2e afd. 84 pt. 2e prijs. Bariton: J. v. Laarhoven, le afd. 100 pt. le prijs. Piston: Th. van Wanrooy, le afd. 84 pt. 2e prijs. Clarinet: L. Dirksen, afd. Uitm., 104 pt. le prijs. A. de Hond, Waspik, Bas, Ere-afd., 100 pt. le prijs. Harmonie ,,1'Echo des Montagnes", Til burg Bugel: G. N. M. Prince, Sup.-afd., 108 pt, le prijs met lof. Trompet: J. Overman, Sup.-afd., 76 pt., 3e prijs. Harmonie „Aurora", Dongen Bariton S. J. Akkermans, Sup.-afd., 108 pt. le prijs met lof. Programma zondag 2 februari 1958 Schijndel duo Pistons: P.. v. d. Bos - Es Clarinet: G. C. W. v. Haaren, afd. Uitm. 75 pt. 3e prijs. Waldhoorn J. W. F. Verhoeven, Ere-afd., 96 pt. le prijs. Fanfare „Concordia", Oosteind BugelC. Fijneman, Ere-afd. 80 pt. 3e pr. Bariton: C. Lodewijks, Ere-afd. 78 pt. 3e pr. Bugel, duo: C. Fijneman - J. Michielse, le afd., 92 pt. 2e prijs. Fanfare „St. Lambertus", Gemond Corhoorn: G. Bekkers, 2e afd. 84 pt. 2e pr. Altus J. Voets, 2e afd. 86 pt. 2e prijs. Piston: M. Voets, le afd. 84 pt., 2e prijs. Bariton: A. Schellekens, afd. Uitm., 100 pt. le prijs. KI. trom: G. Geerts, afd. Uitm. 100 pt. le prijs. Waldhoorn H. v. d. Tillaard, afd. Sup., 98 pt. le prijs. Harmonie „St. Caecilia", Stampersgat Clarinet: J. v. Kalmthout, afd. Sup. 93 pt. 2e prijs. „HET UUR DER SCHANDE". Jean Gabin, die al een paar jaartjes meeloopt in de filmwe reld en vele voortreffelijke crea ties op zijn naam heeft staan, geeft ook in dit dramatische, dikwijls schokkende filmwerk van de grote regisseur Julien Duvivier meesterlijk spel te zien. Hij is de goedhartige en goedge lovige restaurateur uit een be roemd geslacht van culinaire to venaars. En deze hartelijke An- dré Chatelin kan dan ook niet anders doen dan het meisje Ca therine in zijn huis opnemen. Catherine is da dochter van zijn vrouw, die al heel lang geleden van hem is weggegaan, en een of andere onbekende. En Catherine is een zachtaardig, schrander en goedwillend meisje... Chatelin weet echter niet welk 'n duivels complot er tegen hem wordt ge smeed, hij weet niet, dat een be paald schema meedogenloos te gen hem wordt uitgewerkt; een dodelijk plan, dat is ontworpen door haar die hij eens liefhad. Duvivier geeft ook in deze film blijk van zijn groot mees terschap, en onder zijn handen komen Jean Gabin en Daniele Delorme tot boeiende en aangrij pende prestaties. Een film uit de Franse hoge school. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. „HET SALVO DER DAPPEREN" Ook in Musis; Sacrum knallen maandag en woensdag de revol vers in het wilde westen en dat betekent weer eens een paar uur lekker spannend filmwerk, waar je van opfrist. Het thema is weer eens de goede sheriff, die het te gen een hele ploeg nogal ruwe en gauw-schieterige jongens op moet nemen. Dat geeft uiteraard heel wat luidruchtige festivitei ten en menigmaal ziet 't er voor de sheriff donkerbruin uit, maar dank zij zijn vriend komen de boeven tenslotte allemaal waar ze moeten wezenonder de groe ne zoden of in het schuurtje. Goed, wild werk. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „HET COMPLOT". De boosheid kan het heel lang winnen, maar tenslotte komt zij toch ten val. Dit oude thema wordt op boeiende wijze uitge werkt in de sterke Franse film „Het Complot". Het is de kost schoolleraar Antoine Fournier, die het slachtoffer wordt van de doortrapte boosheid van een kleine schoolhende, die onder aanvoering staat van een zekere Remy. De bende bedient zich van net vroegrijpe en geraffi neerde meisje Gisèle om de le raar in onderwijskringen onmo gelijk ie maken. Fournier neemt een baantje als hotelportier aan en in deze functie komt hij ten slotte terecht in een groot hotel in Monaco. Vele jaren later ko men daar ook Remy en Gisèle, vergezeld van hun echtgenoten, enige tijd doorbrengen. Remy en Gisèle zijn nog precies hetzelfde als vroeger. Beiden zijn zij om het geld van hun echtgenoten getrouwd, die zij bovendien nog naar hartelust bedriegen. Four nier besluit hun een lesje te le ren. Hij weet belangrijke vorde ringen op beiden in handen te krijgen. Als hij ziet hoe misse lijk laf beiden zich tegenover hem gedragen, besluit hij van zijn plan af te zien. Maar niet voor lang, want zodra hij be merkt, dat Remy en Gisèle hem in dezelfde val willen lokken als destijds op de school, zet hij door en zorgt er voor dat dit meedo genloze tweetal wordt ontmas kerd. Een boeiende film met een glansrol van Pierre Fresnay. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. „DE JONGE DESPERADO'S". Deze pittige western bewijst, dat de appel wel eens verder van de boom valt dan het spreek woord zegt. De vader van Tully Rice was een doorgewinterde re volvervechter en hij eindigde zijn leven dan ook aan het koord. Tully is heel anders, maar breng dat de mensen in een klein dorp maar eens aan het verstand. Zo vader, zo zoon, denken ze daar, en dan wordt het leven er niet gemakkelijker op. Deze houding van de gemeenschap drijft Tully tenslotte naar een misdadigers- hol in de bergen, waar een stel jonge desperado's een ruw en ge makkelijk leventje leidt. Tully wordt als aanvoerder van de ben de gekozen, maar hij heeft be sloten om geen enkele actie te ondernemen en hij wordt in dit voornemen gesteund door het meisje Nora. Als de jonge mis dadigers het zonder hem gaan doen, lopen ze tegen de revolvers van de sheriff en zijn mannen op. Tenslotte is het Tully, die de zaak in het reine brengt en dan samen met Nora wegtrekt om el ders een nieuw leven te begin nen. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „GRONINGEN" WEER NAAR SINGAPORE. De onderzeebootjager „Groningen" is op nieuw in Singapore gestationeerd. Het hy permoderne marineschip zal de Nederland se scheepsbewegingen in die omgeving gaan beschermen, zo vernemen wij. De „Gronin gen" keerde een maand geleden van Singa pore terug naar de Nieuw-Guinese wateren. Aangenomen wordt dat het schip weer naar Singapore gedirigeerd is met het oog op de Indonesische marinevaartuigen die in de wateren van de Riouw-Archipel de vrije Sumatraanse scheepvaart op Singapore pro beren te controleren. De spanningen in dit zeegebied, waar de Nederlandse schepen niet ver vandaan passeren, maakten de aan wezigheid van de „Groningen" als „varen de waarschuwing" kennelijk noodzakelijk. Het schip kon overigens makkelijk uit Nieuw-Guinea vertrekken, omdat eind ja nuari het fregat „Evertsen" en de onder zeebootjager „Drenthe" daar ter verster king zijn aangekomen. van In de achterwand een prachtig ge- imiteerd glas-in-lood raam in Ro maanse stijl, wat een zacht, groenig licht doorliet. Eén vrouwenfiguur in avondtoilet. Zwart. Een nauw lijfje en een ongelooflijk wijde rok van een dunne soepele stof. Iets zilve rigs schemerde er door heen. Over het lijfje een zilverbrocaat avond cape. Het geheel was van een raffi nement, dat zelfs Han er even ge ïnteresseerd naar keek. Hij was an ders nogal wat gewend op het ge bied van avondtoiletten; Cora zocht gewoonlijk niet bepaald de eenvou digste dancings en nachtclubs op. Hij vond een toiletje gewoonlijk pas mooi, als de vrouw die het droeg er zich ook in kon bewegen. Maar wat hem verbaasde, was, dat Riesje een vijftienjarig kind toch in ex tase was voor een dergelijk toilet. "Was het nu wit geweest, of rose, of welke pasteltint dan ook, maar juist dit exotisch geheel.Hij zou eens proberen. Zou je lichtblauw of wit niet mooier vinden? vroeg hij. Ik weet nietneeniet in deze etalage. Bravo! was zijn inwendig com pliment. Je hebt smaak, kleine meid. Hardop zei hij enkel: Zou jij zoiets willen hebben? Hè Paps, nee natuurlijk niet. Over tien jaar misschien; maar dan mag je er in Rotterdam wel niet mee uitgaan. Daar zie je nooit zo iets. Jij wijsneus. Wat weet jij nou wat ze in besloten clubs of officiële gelegenheden dragen? Ik kan je ver zekeren dat de avondtoiletten, die jouw moeder droeg op de win ter bals, in hun soort even mooi waren als dit. Is 't echt waar? O, daar heeft Mams nooit over verteld! Was ze mooi Paps? Ja, zei hij kort, - ze was een beeldje. Ah, daar komt net de tram die we moeten hebben. Nu duurde het niet lang meer of de gevreesde ontmoeting met Cora zou plaats hebben. Flauw kind, schold Mariesje zich zelf. - Paps is jouw vader en dat mens is een brutale indringster. Maar 't hielp niet; ze zag er tegen op, die vrouw te ontmoeten. Een week lang in 't zelfde huis te wo nen. Kon ze maar terug, nu nog Paps! Wat is 't? Ben je moe? We zijn er dadelijkhier, deze straat in. j Ze beet op haar lippen om 't ver raderlijk trillen te bedwingen. Han, van terzijde, bekeek op merkzaam 't witte, smalle gezicht- je. Hij drukte even 't handje op z'n arm. Ik ben er ook, kleintje! Hij stak de sleutel in het slot. Ze hoorden een kinderstemmetje dwingen. - Ik wil niet naar bed, ik moét Mariesje zien j Het stemmetje hield meteen op toen 't kind Han en Mariesje zag binnenkomen, 't Vingertje in zijn mond, stond 't ventje halverwege de trap naar hen te kijken. Vooruit! zei Cora, die ook was blijven staan en niet de moeite nam even terug naar beneden te lopen. - Ga gauw een handje geven en dan vlug naar bed. 't Is hoog tijd j Jullie excuseert me wel dat ik eerst voor 't kind zorg? wendde ze zich tot de beide anderen. - Han, jij neemt de honneurs wel even waar? Wijs je dochter vast de lo geerkamer; ik zal dadelijk voor jul- lie eten zorgen, 't Werd zó laat, dat ik maar vast met Hugo vooruit heb gegeten 1 Mariesje, hoe jong ook nog, voel de de bedekte belediging; al werd alles ook op nog zo'n lievig toontje gezegd. - Stel je voor, dat je een gast verwachtte en dan de eerste keer nog niet eens even met eten kon wachten! Ze had 't anders wel makkelijk voor haar gemaakt, door dat er nu geen begroetingsceremo nie nodig was geweest. Han keek haar even aan, zag een hooghartig gezichtje, een vastgeslo- ten mond. i Ine's dochter, dacht hij bij zich zelf. Kom meiske, ik breng je eens gauw naar je kamer, dan kun je je even lekker opfrissen. De weg naar de eetkamer vind je wel hè, de laat ste deur in de benedengang Mariesje hoorde hem vlug de trap aflopen. Dan keek ze eens rond in haar nieuwe omgeving. In de kamer zelf was ze gauw uitgekeken. On persoonlijk als alle logeerkamers. Lege kasten. Een tafeltje met vaas, maar zonder bloemen. Een paar mooie platen aan de muur. - Uit l'Illustration, zag ze. - Die zal Paps wel opgehangen hebben, oordeelde ze meteen. Ze schoof de gordijnen een eindje j van 't raam weg en keek neer op j stadstuintjes en overbuurhuizen. Saai gedoe, vond ze en liet een flinke straal fris water in de was tafel lopen. Gauw een andere jurk aantrekken. Genadig, wat was dat goed gekreukeld in het koffertje! Haar zijden jurkje was morgen wel weer uitgehangen, maar de andere! Nou kon ze Mevrouw Cora meteen al om een gunst vragen. Jakkie! Nou, wat kon 't haar ook eigenlijk schelen. Vooruit, 'r blousje maar weer aan en naar beneden I Daar vond ze Paps op zich wach- j ten. Alléén. Het diner stond al op tafel. j Verwondering op Mariesjes ge zicht. Han zag het. Ja kind, we eten vandaag voor de tweede keer saampjes. Tante Co- ra moest naar ehkennissen 1 Hij vertelde maar niet dat Cora gezegd had (met die sarcastische 1 intonatie in haar stem, die hij nu al zo goed kende): - Ik zou deze eer ste avond tussen vader en dochter niet willen storen; er draait trou wens een buitengewoon goeie film in 't Grand Théatre. Hij had nog even, hoewel vrij zwak, geprotesteerd. Nu was ze zich zelf op haar kamer aan 't kleden. Mariesje vond het al lang best. Liever alleen met Paps! Ze waren al aan 't dessert toen Cora, gereed om uit te gaan, de kamer binnen kwam. Ik heb geen idee hoe laat ik terug ben. Jullie amuseren je wel, hè. Ze verschikte voor de spiegel nog wat aan haar voile, en zei toen over haar schouder: - Je moest mor gen wat lipstick kopen; en wat rou ge zou je ook wel opknappen. Dank voor uw raad. Mariesjes stem was nu niet veel minder scherp dan die van de oude re vrouw. - Mams houdt niet van die rommel Een paar koele grijze ogen ont- moetten de onrustige donkere ogen 5 van Cora. - Vijandschap tussen die twee, stelde Han bij zichzelf vast, gereed om direct voor Mariesje in de bres te springen. - Een meisje van vijftien is geen partij voor Cora, dacht hij. Ik kan zelfs nauwelijks tegen haar op. Dit met wat wrange zelfanalyse. Ging ze nu maar! Ja, ze had de deurknop al in de hand. Lui! groette ze. De voordeur viel met een slag achter haar dicht. Ik vind haar naar! viel Maries je ineens onbeheerst uit. Paps, ik haat 'r, geloof ik Haten is een groot woord, Ries je. Kom, laten we ons maal afma ken, negeerde hij haar uitval. Nee maar, zei hij even later. Daar bedenk ik me ineens, dat we nu voor vanavond meteen vastzit ten in huis! Hoezo? Wat bedoelt u? Denk eens aan Hugo. Die mo gen we niet zomaar alleen laten. Hij wordt nogal eens wakker en be gint dan te roepen Ik vind 't niks erg hoor; zelfs wel leuk, zo'n avondje samen thuis. Misschien hebt u wel een mooi boek voor me, dan ben ik helemaal zoet. Terwijl Han tussen de vele, over al verspreid liggende, romannetjes van Cora iets zocht, wat geschikt leek, nam Mariesje vlug de tafel af en maakte 't in de kamer zo gezel lig mogelijk.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2