BINNEN- EN BUITENLAND STASSAR is SERVICE Waalwijkse en Langstraaise Courani Ruimere subsidie voor particuliere bouw Gemeenteraad Drunen Nieuwjaarsrede VAN LANSCHOT BANKBOEKJES SPECIAAL VOOR UW BRIL 81e JAARGANG No. 14 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Minister Witte heeft besloten de to« nu toe geldende subsidie regeling voor de particuliere wo ningbouw soepeler te maken. Op het te verwachten resultaat van dit beleid grondt de minister de hoop, dat in 1958 zeker niet min der dan 70 duizend woningen ge reed zullen komten: woningwet woningen en particuliere bouw. Een andere vrucht van dit be leid, aldus de minister donder dag in een persconferentie, zal een aanzienlijke terugloop zijn van de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders. De animo tot bouwen zal groter worden, dank zij de verbeterde subsidierege ling. Gunstig is ook, dat op de kapitaalmarkt, een kentering valt waar te nemen. De verbeteringen in de subsi dieregeling, welke reeds direct ingaan, komen neer op het vol gende. StichtingskostenHet bedrag waarboven geen premie op de bouw van een particuliere wo ning zal worden gegeven, zal voortaan verschillen naar de ge- meentegroep waarin wordt ge bouwd. Maximum-huurprijzen De grens waarboven geen pre mie wordt verleend, zal worden verhoogd; men zal ook duurdere huizen kunnen bouwen. Kleine premies: Wanneer de grens van de stichtingskosten of van de huurprijzen wordt over schreden, zal de premie voortaan niet m'eer in haar geheel verval len, maar zal een kleinere premie worden gegeven. Bemiddelend orgaan: Voort aan zal ook in gevallen, waarbij niet een „Bemiddelend Orgaan" voor de eigen woning wordt in geschakeld, een volle premie ge geven worden. Dit zal ook gelden voor aanvragers van 65 jaar en ouder. AanvragenDe premie zal voortaan worden toegekend aan de aanvrager-initiatiefnemer (de bouwondernejner meestal) en niet meer, zoals tot nu toe, aan de eerste eigenaar van de woning bij eerste bewoning. Gemeenteklassen. De stichtingskosten bij „ei gen" bewoning mochten tot nu toe niet meer bedragen dan 30 duizend gulden. Men mocht ook het vijfvoud van de premie als grens aanhouden, wanneer dit totaalbedrag groter was dan 30 duizend gulden. Het grensbedrag waarboven geen premie wordt gegeven, bedraagt nu voortaan 33" duizend gulden (gemeente- groep I), 30 duizend gulden (ge- meentegroep II) of 27 duizend gulden (gemeentegroep III). In groep I zitten de gemeenten Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Schiedam. Onder groep II vallen gemeenten als Breda, Eindhoven, Arnhem, Zaandam, Zwolle en Boskoop. Onder groep III de overige (lan delijke) gemeenten en de Noord oostpolder. Huurwoningen. Subsidie 125 pet.: de subsidie zal 125 pet. van de premie bedra gen voor woningen, die bij het begin van de bewoning mogen worden verhuurd voor hoog stens per maand: 140 gulden in Amsterdam,Den Haag en Rot terdam, 130 gulden in de overi ge gemeenten van de le klasse, 120 gulden in klasse II, 115 gul den 'in klasse III, 110 gulden in klasse IV en 105 gulden in klas- SG V. In een circulaire aan de ge meentebesturen heeft minister Witte een dringend beroep op de gemeenten gedaan „om met alle ten dienste staande middelen er toe mede te werken, dat de par ticuliere bouw zijn aandeel in 't bouwprogramma van 1958 zal kunnen leveren. „KAREL DOORMAN" BLIJFT. De socialisten zijn er niet in geslaagd de Tweede Kamer te winnen voor hun standpunt, dat Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" niet in onze vloot thuis hoort en in NAVO-verband een „meer doeltreffende be stemming" dient te krijgen. De motie-Vermeer (PvdA), waarin dit werd voorgesteld, kreeg al leen socialistische medestanders en werd met 72 tegen 43 stem men verworpen. DODE EN ZWAAR GEWONDE IN VUGHT. Omstreeks 8 uur donderdag avond is een personenauto on der Vught op de 'Helvoirtseweg bij het missiehuis Sparrendaal met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom ge reden'. De 40-jarige mevr. v. D. uit Boxtel werd bierbij op slag gedood. Haar echtgenoot, die aan het stuur zat, werd per G.G.D.- ambulance uit Den Bosch in zorgwekkende toestand naar het St. Lidwina-ziekenhuis in Box tel vervoerd. Hij heeft waar schijnlijk een schedelbasisfrac- tuur. TWEE DODEN EN TWEE GEWONDEN. Op de Maresingel te Leiden is donderdagmorgen een militaire vrachtauto, die deel uitmaakte van een colonne, door nog niet opgehelderde oorzaak plotseling 't 'trottoir opgereden. Vier men sen werden aangereden, van wie twee op slag gedood werden en twee gewond. De'33-jarige mevrouw M. Vos- ters-Teeuwen en haar 8-jarig zoontje kwamen om het leven. De gewonden, een 33-jarige man en een vijfjarig jongetje, konden na behandeling het Academisch Ziekenhuis weer verlaten. Het onderzoek naar de oor zaak is nog in volle gang. Men heeft echter de chauffeur van de vrachtauto, die een shock heeft gekregen, nog niet kunnen ver horen. NIEUWE VERVOLGING INZAKE VOETBALTOTO. Het -Openbaar Ministerie in Den Haag zal binnenkort een nieuwe dagvaarding uitbrengen tegen de KNVB-voetbaltoto, zo vernemen wij. Deze vervolging geschiedt op grond van het be paalde in de Loterijwet. Vandaar dat de secretaris-penningmeester van de: KNVB, de heer Brunt, voor het kantongerecht zal moe ten verschijnen. VAN 1 MAART AF TOERISTENKAART. Wie maar hoogst zelden de grens overschrijden, kunnen na 1 maart zich een zogenaamde toeristenkaart aanschaffen, die beel wat goedkoper is dan een paspoort. De kaart heeft een gel digheidsduur van vier maanden en men kan ze gebruiken voor reizen naar België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Oosten rijk en Zwitserland. Bewijzen van Nederlander schap blijven voorlopig nog wel geldig, maar na 1 maart zullen ze niet meer verstrekt worden. Collectieve paspoorten ook niet, met uitzondering van de collec tieve paspoorten voor schoolreis jes naar België en Luxemburg. De nieuwe toeristenkaart, waar op meereizende kinderen bene den de 16 jaar kunnen worden genoteerd, zal verstrekt kunnen worden door de burgemeester van de eigen woonplaats. Het systeem van reizen op een pas poort, dat niet langer dan 5 jaar geleden is verlopen, komt te vervallen. Veel toeristen zullen met de nieuwe regeling gediend zijn. Men verwacht dat de leges voor de, toeristenkaart doorgaans zeer laag zullen zijn 0.25 tot f2.—). Voorlopig kan men op vertoon van verlopen paspoort of bewijs van Nederlanderschap ter secre tarie van een grensgemeente eveneens een toeristenkaart krij gen. Met zo'n kaart mag men niet langer dan drie maanden in 't buitenland blijven. Zij is ook louter voor toerisme bedoeld. Bewijzen van Nederlanderschap blijven geldig tot eind 1959. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Aanvrage uiterlijk op 12 maart. Kiezers, die vermoedelijk niet in staat zijn om persoonlijk deel te nemen aan de Statenverkie zingen op 26 maart a.s. kunnen toestemming krijgen een ander te machtigen in hun naam te stemmen. Daartoe moet uiterlijk L-- op 12 maart a.s. een verzoek in gediend worden op de gemeente secretarie. Hoe moet dat precies gebeu ren? 1. Op de gemeentesecretarie moeten twee formulieren wor den gehaald. Een voor degene, die zijn stem bij volmacht wil laten uitbrengen en een voor de gene, die door hem gemachtigd wordt. Deze formulieren zijn gra tis verkrijgbaar. Men kan deze formulieren ook schriftelijk aan vragen. Dit moet wel tijdig ge beuren., 2. De aanvrager vult het for mulier in, waarop het verzoek staat om bij volmacht te mogen laten stemmen. Degene, die hij machtigt onj in zijn naam te stemmen, vult het formulier in, waarop bij verklaart bereid te zijn dit te'doen. Beide formulie ren moeten uiterlijk op 12 maart a.s. weer ter gemeentesecretarie worden ingeleverd. 3. Als gemachtigde kunnen slechts aangewezen worden: de echtgenoot of echtgenote; een der 'bloed- of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad; de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenojte van een zwagereen van de huis genoten, die blijkens het kiesre- gister hetzelfde adres heeft als de volmachtgever. 4. Verricht men zijn beroeps werkzaamheden overwegend bui ten de gemeente, waarin men woont, dan kan ieder andere kie zer als gevolmachtigde worden aangewezen. 5. Als gemachtigde kunnen uiteraard alleen kiesgerechtig den worden aangewezen. Een kiezer mag niet voor meer dan twee anderen zijn stem uitbren gen. 6. Wanneer men een ander ge volmachtigd heeft om te stem men, kan men die volmacht niet meer intrekken en mag men ook niet persoonlijk gaan stemmen. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. Degenen, die op 26 maart a.s. bij de Statenverkiezingen hun stem willen uitbrengen in een andere gemeente dan waarin zij wonen, moeten dit persoonlijk meedelen ter gemeentesecretarie. Voor deze Statenverkiezingen kan men allen maar in een an dere gemeente stemmen, wan- neef deze tot dezelfde provincie behoort als de gemeente waar men woont. Men moet zich hier voor ter gemeentesecretarie ver voegen tussen 12 februari en 12 maart. Provinciaal Nieuws Mr. DECKERS 75 JAAR. Vrijdag 1.1. herdacht mr. dr. L. N. Deckers zijn 75ste verjaar dag. Deze nog zo vitale oud-mi nister is Brabander van geboor te. Hij werd geboren te Heeze bij Eindhoven. Mr. dr. Deckers kan op een bij zonder werkzaam leven terug zien. Na zijn studies te Leiden en Leuven, waar hij in 1912 doc- teerde, vervulde bij verscheidene functies. Zo was hij hoofdinspec teur van de Coöp. Centrale Boe renleenbank te Eindhoven. La ter trad hij op als secretaris en rechtskundig adviseunr van de Ned. R.K. Boeren- en Tuinders- bond. Enige jaren was hij lector aan de R.K. Handelshogeschool te Tilburg in sociale wetgeving en staatsrecht. Nadat hij zich als advocaat en procureur te 's-Gravenhage had gevestigd, begaf hij zich in de politiek. In 1918 kreeg hij zitting in de Tweede Kamer, waar hij zich tot een militair specialist ontwikkelde. Ook toende hij gro te belangstelling voor de t.b.c.- bestrijding en de actie tegen de zedeloosheid. Van 1919 tot 1935 was de heer Deckers minister van defensie en van 1925 tot 1937 minister van landbouw. Daarna keerde hij in de Tweede Kamer terug als voorzitter van de R.K. aula van het Jacob Roelandscol lege, Konijnhoolsedreef. Een bij zonder Brabants programma is dit jaar samengesteld en wij mo gen dit aan de leden van de Heemkundige Kringen zeker aan bevelen. Door enkele deskundi ge sprekers zullen onderwerpen besproken worden van de Bra bantse Steentijd en Bronstijd. Ook zal men deze periode in breed, n.l. Westeuropees verhand uiteenzetten. Zondag 23 februari om 11.30 uur zal i)r. J. van de Waal een referaat geven over „Het Neoli- tbicum", een nieuw aspect van de Brabantse voorgeschiedenis. Hierin zal hij behandelen dat wel degelijk met een Brabants Neolithicum, met een eigen ka rakter rekening gehouden moet worden. Om 2 uur n.m. zal Dr. W. van Glasbergen een voordracht ge ven over „Het nieuwe beeld van de Brabantse Bronstijd". Deze lezing zal een openbaring zijn van zijn vele opgravingen in ons Brabantse land. Zijn ontdekking van een primaire urn in de ring- walheuvel te Toterfoutleidde zelfs tot een revolutie in de op- vattingen omtrent de Bronstijd in Groot-Brittannië. De tweede zondag, n.l. 9 maart eveneens aldaar, zal gewijd zijn aan „de dateringsmogelijkhe den van Paleolitbische cultu ren". Deze lezing wordt om 11.30 geven rente geen koersrisico geen kosten gemakkelijk beschikbaar storten of opnemen per kas of giro Vraag - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". BANKIERS fractie. In 1946 werd hij lid van de Raad van State. Ook buiten de politiek heeft mr. Deckers zich op velerlei ter rein bewogen. We mogen herin neren aan zijn voorzitterschap van de A.N.V.V., van de H. Land stichting en van de Econ. Stich ting West-Indië-Nederland. Onder zeer grote belangstelling is deze verjaardag gevierd en van alle zijden kwamen blijken van grote waardering en vriend schap. Dr. Deckers was een zeer sym pathiek en hulpvaardig mens en ook in onze plaats en ons dis trict, waarvan hij de vertegen woordiger was, zullen velen hem in warme sympathie herdenken en hem dankbaar zijn ook voor de persoonlijke diensten, zovelen onzer bewezen. Op deze da_g den ken we ook nog terug aan zijn sympathieke gewoonte om hier en elders zitting te houden voor degenen die hem afvaardigden; om bun wensen en klachten aan te horen en zoveel mogelijk zijn bulp te verlenen en daaraan te gemoet te komen. Ook onzerzijds: hartelijk pro ficiat en nog vele jaren. HEEMKUNDIGE STUDIEDA GEN VAN BRABANTS HEEM. Dit jaar zal tei Boxtel de 11de reeks 'studiedagen van Brabants Heem worden gehouden in de uur door Br. Aquilas Wouters gehouden; daaraan aansluitend spreekt Dr. Bohmers over „de oude Steentijd in Nederland en zijn relaties met grotere palaeo- lithische cultuukringen". Om 2 uur n.m. vervolgen deze beide sprekers hun onderwerpen met: „Opgravingen in Brabant... en de levenswijze van de Ahren- burger rendier jagers en tot be sluit Dr. Bohmers nog met een causerie „Het Mesolitbicum". Hierboven is een uitgesproken heemkundig programma ver meld, hetgeen de echte kenners van ons heem doet watertanden. De Stichting Brabants Heem heeft dan ook een juiste keuze gedaan, om zich eens echt in de vroegste geschiedenis van ons gewest te verdiepen. RUNDVEEFOKKERS VERGADERDEN. Afgevaardigden van 29 fokver- enigingen en stierhouderijen woonden woensdag in hotel Noord-Brabant te Den Bosch de jaarvergadering bij van de bond, onder voorzitterschap van M. v. Rijswijk* Het aantal koeien nam met 174 stuks toe, terwijl ook de deelneming aan de centrale bondsfokveedag dit jaar groter was dan andere jaren. Vóór de bestuursverkiezing, waarbij alleen aftredend was de Prinses Marijke herdenkt morgen haar 11e verjaardag Foto Meijboom voorzitter, M. van Rijswijk, werd deze door de ondervoorzitter F. Ploegmakers uit Drunen, gehul digd, daar het een kwart-eeuw was geleden dat de heer v. Rijs wijk als bestuurslid van de bond j werd gekozen, eerst als secreta- ris en sinds 8 jaren als voorzit- ter. Bij de huidiging werd ook betrokken C. v. d. Bosch uit Moergestel, die ook zijn zilveren bestuursfunctie herdacht. Aan beiden werd door het bestuur 'n cadeau ter hand gesteld. De af- j tredende voorzitter zag zijn twee- j de voorzitterschap met alle uit- gebrachte stemmen verlengd. Bij de mededelingen eiwit-on derzoek van de melk, gaf ir. Blauwhof een breedvoerige uit leg over het noodzakelijke on derzoek op eiwit van de melk. Voorheen was er alleen uitbeta ling naar vetgehalte, de berei ding van kaas, melkpoeder en gecondenseerde melk is geba seerd op het eiwit-gehalte. Het eiwit-gehalte in de melk is even erfelijk als het vetgehalte en kan niet» beïnvloed worden door voe ding en verzorging. Het eiwit-ge halte, zoals de onderzoekingen uitwijzen, bedraagt gemiddeld 3.2 procent. Verhoging van vet gehalte bij de fokkerij wil niet zeggen verhoging van eiwit-ge halte. Het zijn twee geheel onaf hankelijke bestanddelen. Bijna 1/3 van de Brabantse melk wordt als consumptiemelk gebruikt, waarbij het eiwitgehalte geen rol speelt. De overige melk wordt verwerkt tot kaas, melkpoeder en gecondenseerde melk en hier bij is het eiwitgehalte de voor naamste factor. De kosten van eiwitgehalte liggen aanmerkelijk hoger dan die van het vetgehal te. Voor de provincie Brabant zullen deze kosten komen op pl.m. 7.50 per koe per jaar. Daarbij komen nog de kosten van vervoer* daar dit onderzoek niet op de plaatselijke zuivelfa brieken kan geschieden. Hsgn. VUGHT HEEFT 20.000 INWONERS. Vrijdag werd in Vught de 20.00Óste inwoner, A. A. J. Hom bergen, geboren. Van alle openbare gebouwen fingen de vlaggen uit, de klqk- en beierden en de inschrijving in de burgerlijke stand had met grote plecbtigbeid plaats. De ge meente bood een rentespaarbrief van 100.aan, de boerenbond een spaarbankboekje en van al le ziiden kwamen bloemen en geschenken. I MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 0\MHEÏZOID 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgr. 17, TeL7442* Tilburg, Stationstraat 17,toek.adres LE 113 Donderdagavond kwam de raad der ge meente Drunen in openbare vergadering bijeen ten gemeentehuize. De raad was vol tallig. Op deze eerste raadsvergadering in 1958 wenste Burgemeester Snels alle leden eeen voorspoedig 1958. Burgemeester Snels sprak tevens de hoop uit dat de goede geest van samenwerking en de prettige verstand houding, welke er in de raad heerst, ook in 1958 zou blijven voortbestaan. Een terugblik werpende op 1958 noemde spreker dit geen slecht jaar, al waren er dan nog vele wensen onvervuld gebleven. De omstandigheden, waarin de jaarwisse ling plaats vond, vond spreker slechter dan geheel 1957 en zij gaven dan ook geen re den tot optimisme voor 1958. De hoogconjunctuur is sterk aan het af nemen en het werkloosheidscijfers is de laatste tijd sterk gestegen. Angst is, aldus spreker, een zeer slechte leider. Wij moe ten ons hieromtrent geen al te grote zor gen maken, maar toch zijn het symptomen die wij niet mogen verwaarlozen. Waak zaamheid blijft geboden en daar waar no dig, zal het gemeentebestuur op dit punt deligent moeten zijn. Bevolking. De bevolkingsaanwas was dit jaar bijna 200. Drunen telde op 1 januari 1958: 6733 inwoners. Er waren 204 geboorten, 439 vestigingen, 408 vertrekken en 37 sterfge vallen. Er waren 71 huwelijken tegenover 36 in 1956. Bouwnijverheid. Er werden 65 woningwetwoningen ge bouwd, 47 premiewoningen, 2 woningen in de z.g. vrije sector. Het totale geïnvesteer de kapitaal in de bouwnijverheid was in '57 f 3.910.500. - Het totale geïnvesteerde kapitaal in 1957 voor openbare werken was f 2.165.000. -Maakt een totaal van ruim 6 miljoen. Sociale en culturele sector. 1957 werd voor Drunen op dit gebied een jaar van bijzondere betekenis. Drunen kreeg nl. een prachtig ontspanningsge bouw en de jeugd kreeg een eigen blok hut. Dat het gemeentebestuur hieraan haar medewerking verleende, moge aldus Bur gemeester Snels, een bewijs zijn van de

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1