VOOR IEDERE BEURS DDII Gemeenteraad Vlijmen 'hvan MAAREN'S 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 2 OPTICIEN VAN MAAREN Feuilleton SCHADUW OVER LEVEN Telegram aan Min. van Volksgezondheid en Woningbouw: Financiering woningbouw Veel woorden over „onbewoonbaarheid" van twee woningen Het tunnelvraagstuk in Vlijmen DEN BOSCH TILBURG BREDA VUGHTERSTRAAT 25 MARKT 32 NWE GINNEKENSTR. 23 grote waarde die het gemeentebestuur aan een goed verenigingsleven toekent. Veel kwam tot stand, dank zij de particuliere initiatieven. Het verenigingsleven, zowel op het sociale als wel op het culturele vlak kwam in 1957 weer tot groter bloei. Industrie. Ook deze onderging in 1957 weer een uitbreiding. De van ouds gevestigde schoen industrie was gelukkig nog goed van orders voorzien. Verschillende schoenfabrieken ondergingen een flinke uitbreiding en een tweetal betrokken zelfs een geheel nieuwe fabriek. Ook de metaalindustrie onderging weer een flinke uitbreiding, het Schroevenbedrijf, alsmede het regeneratenbedrijf en de wal- serij werden groter. De ijzerraffinaderij is reeds haar proeftijd voorbij. Door deze al gemene uitbreiding kwamen er weer meer arbeidsplaatsen. Onderwijs. Ook hiervoor was 1957 een belangrijk jaar; de Gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers onderging een enorme uit breiding en het leerplan werd geheel ge wijzigd. De R.K. Huishoudschool kreeg steeds meer belangstelling, zowel voor de dag als voor de avondcursussen. Hier kampt men nog met een enorm ruimte gebrek en Burgemeester Snels sprak de hoop uit dat men spoedig een gebouw zou kunnen 'betrekken, deze school waardig. Uitvoerig belichtte Burgemeester Snels het nut van goed vakonderwijs. Wat de lagere school betrof; ook het peil waarop deze stonden geeft reden tot tevredenheid, maar ook hier kampt men met ruimtegebrek. Land- en Tuinbouw. Voor de landbouw was 1957 niet slecht. Verheugend is het verschijnsel dat de agra rische jeugd door middel van talrijke cur sussen zich steeds verder bekwaamd. De tuinbouw neemt toe. De omzet aan de veiling steeg in 1957 weer met V2 miljoen. Middenstand. Ook deze begreep zijn tijd. Verschillende nieuwe zaken werden geopend en men past zich aan bij de gewijzigde vraag en om standigheden in onze snel groeiende ge meente. Recreaten. Het vreemdelingenverkeer neemt ieder jaar toe. In 1957 had men in Drunen 20.000 overnachtingen en werd voor meer dan een ton besteed. Het kampeercentrum zal met 30 bungalows worden uitgebreid. Tot slot van zijn algemene beschouwing over 1957 bracht Burgemeester Snels dank aan het gemeentepersoneel van hoog tot laag voor de wijze waarop men zich van zijn taak kweet. Het is daarom dat onze gemeentediensten prima functioneren. Hulde bracht Burgemeester Snels ook aan de vrijwillige brandweer, die met haar nieuw materiaal in 1957 reeds en kele malen bewezen heeft haar mannetje te staan. Er blijft nog veel te doen. Ondanks dat er meer dan 6 miljoen ge ïnvesteerd werd in 1957 in de bouwnijver heid en openbare werken, blijft er, aldus Burgemeester Snels nog veel te doen. Het directe woningtekort is nog ruim 400. Er moet noodzakelijk een wijkgebouw komen voor het Wit-Gele Kruis, er moet komen een huishoudschool en een Jongens school voor Elshout. Stationsstraat, Burge meester v. d. Heijdenstraat en Jacob v. d. Meijdenstraat moeten noodzakelijk verbe terd worden. Er moeten verder voorzienin gen getroffen worden voor de uitbreidings plannen Oost en West. De riolering moet verder worden uitgevoerd. De verlichting van de Stationsstraat, Kasteeldreef en de Bossen, moet noodzakelijk verbeterd wor den. Voeg daarbij nog aanleg van mijngas en Zwembad, dan zal het iedereen duide lijk zijn dat de algemene groei der ge meente nogal wat vraagt.. Burgemeester Snels sprak dan ook tot slot de hoop uit dat door gezamenlijke in spanning en goede samenwerking, onder Gods zegen in 1958 weer veel zal mogen worden bereikt in het belang der ge meente. Het oudste raadslid de heer van Sprang bood namens de raad Burgemeester Snels eveneens de beste wensen aan voor 1958. Spreker had met veel interesse de rede van Burgemeester Snels gevoigd, maar het was hem daarbij opgevallen dat zo weinig gesproken was over Elshout, dat toch ook gemeente Drunen was. Burgemeester Snels antwoordde dai hij dit zeker niet met opzet had gedaan en dat het gemeentebestuur zeker ook wel aan Elshout dacht. Spreker wilde dan ook even verklappen, dat o.a. de plannen voor bet leggen van een ondergronds net voor Els hout reeds ver gevorderd zijn en dat ook de scholenbouw voor Elshout ernstig de aandacht hebben. Verdere agenda. Bij de ingekomen stukken was de mede deling van Gedeputeerde Staten, dat zij in het licht van de huidige tijdsomstandighe den thans geen goedkeuring kunnen verle nen aan het crediet inzake aanbrengen ver lichting torenuurwerk te Elshout; crediet f 3000. De heer van Sprang vond dit minder fraai en het voorstel om dit raadsbesluit in te trekken, acht spreker niet gewenst. Spreker voelde er meer voor het besluit te verdagen en een beter tijdstip af te wachten. De raad keurde dit goed. Bij de ingekomen stukken was ook nog de mededeling van de gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijke Zorg, dat de heer A. v. d. Wiel is herbenoemd tot voor zitter van de instelling. Verder was aan de orde Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van de vergoedingen en de voorschotten ingevolge art. 101 der L. O. wet voor het lager onderwijs voor 1958. Blijkens het pre-advies was de vergoeding voor de bijzondere jongensschool te Drunen per leerling gestegen van f 30 tot f 37.50 voor de Meisjesscholen te Drunen en Els hout en de Jongensschool te Elshout van f 25.50 tot f 32.50. Het te geven voor schot bedroeg voor 1958 totaal f 34.300. Verder was aan de orde Voorstel tot het vaststellen van voor schotten ten behoeve van het kleuteronder wijs voor 1958. Het totale voorschot voor de kleuter scholen van Drunen en Elshout bedroeg f 9800. - De raad keurde deze beide voorstellen zonder op of aanmerkingen goed. Goedgekeurd werd ook het voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening t.b.v. de financiering van de eerste phase van het rioleringsplan. De lening was groot drie honderdduizend gulden tegen 5t2 met de garantie dat deze ovër een jaar kan worden omgezet in een vaste lening tegen 1V2 Ook keurde de raad goed het voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten groot f 75.000 en f 235.000, loop tijd 25 jaar, rente 6 Verder was aan de orde: Voorstel tot: a. het aanvragen van voorschotten en rijksbijdragen voor de bouw van 34 woningwetwoningen; b. het verstrekken van het voor de bouw benodigde crediet. Hierover zegt het prae-advies: Aan de gemeente is voor 1958 een contingent toegewezen van 34 wo ningwetwoningen. Dë bedoeling is dit contingent volledig te realiseren. De plannen voor de bouw van deze woningen zijn bijna gereed en zul len zo spoedig mogelijk bij Volks huisvesting worden ingediend. Ui teraard zijn momenteel de bouw kosten nog niet bekend. De volledi ge kosten hiervan zullen vanzelf sprekend eerst na inschrijving be kend worden. Teneinde evenwel stagnatie in de gang van zaken te voorkomen, wordt aan de raad ver zocht het voor de bouw benodigde crediet thans reeds beschikbaar te stellen. Hierdoor wordt bereikt, dat na het gereedkomen der plannen inzending van alle bescheiden steeds onverwijld kan geschieden en dat zich derhalve dan geen enkele stag natie van de kant der gemeente zal kunnen voordoen. Verder zal het voor de financie ring van de betreffende woningen nodig zijn, aan het Rijk voorschot ten te vragen en tevens de gebrui kelijke rijksbijdragen in de exploi tatie. B. en W. stellen de raad voor tot het aanvragen van de rijksvoor schotten en rijksbijdragen te be sluiten, alsmede tot beschikbaarstel ling van het crediet over te gaan. De heer v. Sprang vroeg hoe het stond met de particuliere woning bouw. De voorzitter deelde mee dat er thans 60 aanvragen lopen, waar van er 20 dit jaar willen bouwen. De raad keurde het voorstel goed. Punt 9 was het voorstel tot ver huur van het kampeerterrein met opstallen aan de Stichting Kam peercentrum „De Klinkaert". Het betrof hier meer een algeme ne regeling tussen gemeente en kampeercentrum. Het prae-advies zegt hierover: Door de gemeente is aan de Stich ting Kampeercentrum „De Klin kaert" de grond in bruikleen gege ven. Op deze grond rustte nog een leningsschuld. De opstallen zijn van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door CARRY VAN DER RYKEN. 36). Interesseert 't je dan? Maries je gaat morgen weer naar Rotterdam, negeerde Han de sneerende opmerking. Hij wilde nu vóór alles een scène vermijden. Ach zo? Cora's ogen keken 't meisje koud en spottend aan. Ik kan 't me voorstellen. Je kunt beter ergens komen waar je ookwelkom bent. Aandachtig vleugde ze hier en daar nog wat poeder over haar ge zicht. Maries je, ziedend driftig nu, liep om de tafel naar haar toe. Maar Han pakte haar bij 'r pols, trok meteen de deur open, waarbij hij de poederdoos uit Cora's hand sloeg. Mag ik je verzoeken? Er was zó'n ongewoon gebiedende klank in zijn stem, dat Cora on danks zichzelf de kamer verliet en even daarna de voordeur achter zich dichtsloeg. voor rekening van de gemeente ge bouwd en ook de inrichtingskosten zijn door de gemeente voorgescho ten. Uiteraard horen al de voor de gemeente hieruit voortvloeiende las ten voor rekening van het Kam peercentrum te komen. B. en W. hebben zich beraden over de wijze waarop de grond met de opstallen aan de Stichting in gebruik zal wor den gegeven. Uiteraard bestaat de mogelijkheid een en ander onder de nodige voorwaarden aan de Stich ting in eigendom over te dragen, waardoor alle op het betreffende object drukkende lasten automatisch ten laste van de Stichting komen. Gezien de overdrachtskosten welke hiermee gemoeid zijn 1.800. vinden B. en W. liet wel bezwaar lijk tot deze methode over te gaan. Het lijkt B. en W. beter, mede ook met het oog op de zeggingschap van de gemeente, de grond met de opstallen in huur te geven aan de Stichting. Als huur zou hierbij ge steld kunnen worden het bedrag hetwelk gevormd wordt door de door de gemeente verschuldigde rente, vermeerderd met de afschrij vingskosten. Voor het jaar 1956 bedroeg de al dus samengestelde huur een bedrag van 14.112.96. De raad keurde dit voorstel goed, maar op voorstel van de heer Van Sprang werd hier aan toegevoegd de mogelijkheid tot wederopzegging wederzijds. De heer v. Sprang sprak ook de hoop uit dat met het in gebruik ne men van de 30 nieuwe bungalows een beter sluitende exploitatie zal kunnen worden verkregen. Op de aanvrage tot toekenning van gemeentelijke bijdrage ad 100 wegens verbouwkosten bij vrijwil lige beschikbaarstelling van woon ruimte van Mevr. de Wed. H. Pij nenburg, werd gunstig beslist. De raad verleende ook een crediet ad 12.500.nodig voor de bouw van een rijwielbergplaats en verbe tering van de speelplaats van de r.k. Jongensschool. Aan de orde was verder het voor stel tot wijziging van de plaatselijke Politie-verordening. Het betrof hier een verordening in verband met sneeuwruimen en bestrijding van glaidheid. Het prae-advies zegt: Bij sneeuwval of gladheid is reeds meermalen gebleken dat de meeste bewoners van panden de op 't trot toir of voetpad liggende sneeuw verwijderen, dan wel ter bestrijding van de gladheid deze voetpaden met zand e.d. bestrooien. Vanzelfspre kend is dit van groot belang voor de voetgangers te achten. Niet élke be woner echter van een pand is zo zorgzaam als de hier bovengenoem- den. In vele politie-verordeningen is een bepaling opgenomen, waarbij de verwijdering van sneeuw en de bestrijding van gladheid van de voetpaden verplichtend is gesteld en waarbij tegen nalatigheid maat regelen kunnen worden genomen. In de verordening van Drunen komt echter een dergelijke bepaling niet voor. Waar de door de betrokkenen te treffen voorzieningen voor hen persoonlijk van geringen betekenis zijn te achten en het voetgangers verkeer hiermee in hoge mate wordt gediend, is het alleszins aan te be velen van overheidswege in deze de gewenste voorschriften was te stel len. B. en W. stellen dan ook de raad voor de politie-verordening aan te vullen door het opnemen van een bepaling, dat bij sneeuwval of glad heid de hoofdbewoner of gebruiker, en bij gebreke van deze, de eige naar van een gebouw of grondstuk - een erf daaronder begrepen - ver plicht is de sneeuw en het ijs weg te ruimen van het openbaar voet pad (trottoir), alsmede dat wegge deelte op voldoende wijze met zand of dergelijke te bestrooien. Zoals uit het bovenstaande blijkt, zal de bepaling alleen gelden voor de in de gemeente bestaande open bare voetpaden en trottoirs. De raad keurde dit goed. Vervolgens was aan de orde het voorstel tot wijziging van de veror dening tot heffing van vermake lijkheidsbelasting. Het betrof hier een heffing van vermakelijkheidsbelasting bij film vertoningen. Het tarief is hiervoor 35/135 van de onzuivere opbrengst Bij onderzoek is komen vast te staan dat 20/120 billijk is. Verder zijn in de nieuwe regeling bepalin gen opgenomen betreffende cultu rele, godsdienstige en andere films. De raad keurde de wijzigingen goed. Aan de heer J. de Hart werd met ingang van 15 maart eervol ontslag verleend als leraar van de gemeen telijke vakschool, zulks in verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Eveneens werd eervol ontslag ver leend aan de heer N. v. Drunen, als lid van de commissie van toezicht voor deze school. De heer v. Drunen had zich niet meer herkiesbaar ge steld. Tot lid van de commissie van toe zicht in de vacature van de heer v. Drunen werd gekozen de heer W. Vissers. Dan was aan de orde: Bezwaarschriften van A. v. Wezel, Torenstraat 130 en M. v. Logten, Torenstraat 140, tegen de aanslag baatbelasting over 1957. Prae-advies: Door A. v. Wezel, Torenstraat 130 en M. v. Logten, Torenstraat 140, is onder dagtekening van 30 januari 1958 bezwaar gemaakt tegen de hen opgelegide aanslag in de baatbelas ting over 1957. Volgens de bezwaarschriftén zou de de beide genoemde panden niet in de belasting kunnen worden be trokken, aangezien, blijkens de ver ordening, de belasting niet kan wor den geheven van panden, gelegen ten zuiden van het Afwateringska naal. In artikel 1 van de betreffende verordening wordt echter gezegd, dat de baatbelasting kan worden geheven van de eigendommen, ge legen in het gedeelte der gemeente, genaamd „Giersbergen, Hoge Schijf, de gedeelten van de Torenstraat en de Duinweg, gelegen tussen de Hei- of Meerdijk en het Afwateringska naal 's-HertogenboschDrongelen, enz." Nu beide panden zijn gelegen tus sen de Heidijk en het Afwaterings kanaal, kunnen en moeten deze, blijkens het bepaalde in het aange haalde artikel zonder meer in de belasting worden betrokken. In de bezwaarschriften wordt nog melding gemaakt van het feit, dat ter plaatse vroeger een electrische leiding is geweest. Inderdaad is in het betreffende gedeelte van de Torenstraat een bo- l vengrondse electrische leiding ge- I weest, doch in de oorlog is deze ge heel vernield. Omdat echter na de oorlog, in de periode dat de netten werden her steld ten zuiden van de Torenstraat (Heidijk), geen behoefte bestond aan eiectriciteit, is door de PNEM uiteraard niet tot herstel van deze leiding overgegaan. Bij de electrificatie van de Hoge Schijf, Giersbergen e.d. is echter bij de plaats gehad hebbende verkave ling van de Torenstraat op kosten van de gemeente deze leiding door getrokken, zodat het t.o.v. andere bewoners ter plaatse billijk is dat ook de betreffende panden in de be lasting worden betrokken. Mede op grond van het bepaalde in de verordening tot heffing van de baatbelasting, stellen B. en W. voor op de beide ingediende bezwaar schriften afwijzend te beschikken. De heer de Veer kwam zijn stand punt bij deze nog eens verdedigen, dat hij tegen de baatbelasting is. Dit is, aldus de heer de Veer, iets wat de gehele gemeenschap aangaat. De raad besliste afwijzend. De voorzitter deelde mee dat de baatbelasting dit jaar 42.zou be dragen per gezin en het volgend jaar zou kunnen worden terugge bracht op 25. Aan de orde was ook nog 'n voor stel tot wijziging van de gemeente begroting 1958. Het betrof hier een verhoging van een subsidie aan de Stichting Katholieke Gezinszorg. Van de gemeente werd voor 1958 een dag subsidie gevraagd van 4.-; deze is thans 4.80. Tot slot was aan de orde 't voor stel tot het aangaan van een geld lening van de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten te 's-Graven- hage. De raad keurde dit voorstel goed. Onder voorzitterschap van dc heer Berkelmans had vrijdag de openbare vergadering plaats van de raad der gemeente Vlijmen op het gemeentehuis. De' ingekomen, stukken werden voor kennisgeving aangenomen. iHet voorstel van B. en W. tot het aangaan van een vaste geld lening ad 238.000.ten behoe ve van de woningbouw7 werd goedgekeurd. Dit is voor 't plan van ^8 woningen. De huurwaar de hiervan zal pl.m. 12.be dragen. De heer Vorstenbosch zag^ gaarne een ander type wo ning, dat niet zo hoog van huur w7as. De voorzitter zegt dat de grondaankoop de doorslag geeft en deze huurprijs dus thans re delijk is. Tegelijk wordt een telegram gezonden aan de Minister van Volkshuisvesting te Den Haag van de volgende inhoud: De Raad der gemeente Vlijmen, in vergadering bijeen; overw7egende, dat in het uit breidingsplan Vliedberg in aan bouw zijn 85 woningwetwonin gen; Dat 47 van deze woningwet woningen binnenkort gereed ko men, doch niet bewoond kunnen worden wegens het ontbreken van riolering en wegen; dat aan het door de Raad op 28 juni 1957 beschikbaar gestel de crediet bij de 22e begrotings wijziging 1957 voor de aanleg van bedoelde wegen en riolering geen goedkeuring door Gedepu teerde Staten kan worden ver leend, zolang niet vast staat, dat de vaste financiering van gemeld kapitaalsobject (kosten bouw rijp maken) verzekerd is; verzoekt de Minister v. Volks huisvesting en Bouwnijverheid dringend op korte termijn de noodzakelijke vaste financie ringsmiddelen beschikbaar te doen stellen zoals door Gedepu teerde Staten is geadviseerd. Vlijmen, 14 februari 1958. De Raad voornoemd, De wnd. voorzitter, C. A. Berkelmans De secretaris, P. M. C. Achten. Afschrift van dit telegram is verzonden aan Het College van Gedeputeerde Staten in de provincie Noord brabant te 's-Hertogenbosch; de Minister van Binnenlandse Za ken te 's-Gravenhage; de minis ter van Financiën te 's-Graven hage; de Prov. Directie van de Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, Koningsweg 2, 's-Her togenbosch; de Eerste Kamer der Staten-Generaal; de Tweede Kamer der Staten-Generaal; de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten, Javastraat 72 te Den Haag; de Vereniging van Neder landse Gemeenten, Paleisstr. 5, 's-Gravenhage; de persorganen. Het voorstel van B. en W. om een cre diet t.b.v. de aanleg van een brandput in de Meliestraat werd z.h.st. aangenomen. Het is de bedoeling dat fa. Gebr. van Engelen, zaadhandel, te behoeve van haar bedrijf een nortonput laat aanleggen om in geval van brand deze te kunnen gebrui ken, als de waterleiding event, uitvalt. De gemeente zal de helft der totale kosten hierin betalen, d.i. f 2000. want ook de gemeente zal hiervan kunnen profiteren. Dhr. van Meerendonk geeft de raad in overweging meerdere putten te laten slaan bij grote gebouwen. De voorzitter zegt dat dit reeds is voorgesteld. Het voorstel van B. en W. tot het ver lenen van voorschotten voor het jaar 1958 aan de besturen van de bijzondere kleuter scholen a. op de vergoeding ingevolge art. 73 der kleuteronderwijswet; b. op de vergoeding ingevolge art. 126 der kleuteronderwijswet, wordt zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Deze vergoedingen voor de kosten van onderhoud schoolgebouwen, verlichting en verwarming a f 715. - per lokaal per jaar is voor Vlijmen 5 x 715; voor Nieuwkuijk 7 x 715 en Haarsteeg 2 x 715. De vergoe ding per kleuter is f 9 per jaar, voor school- behoeften en ontwikkelingsmaterialen, resp. 158,8; 80 en 80 x f 9. -Voor de lokalen der scholen worden nog de volgende ver goedingen gegeven: 5 voor Vlijmen a 250; 2 voor Nieuwkuijk a 950 en 8 voor Haar steeg a 250. Het voorstel van B. en W. tot a. indiening van een verzoek aan de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, om toepassing van artikel 55qua- ter van de L.O. wet 1920 voor het jaar 1958 voor de openbare school voor g.l.o.; b. tot vaststelling van het bedrag der exploitatievergoeding per leerling voor het jaar 1958 ten behoeve van de bijzondere scholen voor g.l.o. en v.g.l.o., werd goed gekeurd, doch de heer van Meerendonk vroeg of dit bedrag van f 24 per kind elk jaar terug kwam. De heer Blauwhof gaf een uitleg omtrent deze bepaling. Voor het eerst is dit toegepast in 1957, terwijl het art. 55 quater voor 't eerst is aangevraagd in 1954 voor de gemeente Vlijmen. Het voorstel van B. en W. tot het verle nen van voorschotten aan de besturen van de bijzondere scholen voor gewoon en voort gezet lager onderwijs op de exploitatiever goedingen voor het jaar 1958, ging zonder opmerkingen onder de hamer door. Even eens werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen, het: Voorstel tot vaststelling ingevolge art. &L bis der L.O. wet 1920 a. van het getal wekelijkse lesuren vak onderwijs jaar 1958 van het openbaar g.l.o.; b. van de voorschotten te verlenen aan de besturen van de bijzondere scholen voor g.l.o. en v.g.l.o. op de vergoeding vakon derwijs jaar 1958. Verder ging de raad accoord met het ver lenen van medewerking ingevolge art. 72 j van de L.O. wet 1920, aan het bestuur der R.K. Jongensschool te Vlijmen voor de aan schaffing van leermiddelen e.d. Het betreft hier een bedrag van pl.m. f 3600. - Omtrent de onbewoonbaarverklaring van de percelen Haarsteegsestr. 18 en Heidijk 8, werd nogal gedebatteerd, hetgeen al in de raadsvergadering van 31 januari met ernst is behandeld. Over perceel Haarsteegsestr. 18 waren allen het roerend eens. Echter 't tweede bracht nogal wat woorden met zich mee. De heer Wijkmans zei dat pand 8 be woonbaar kon worden gemaakt, daar de eigenaar er iets voor zou doen. De voorzitter gaf toestemming de rap porten van de Insp. Volksgezondheidsdienst en de T.D. der gemeente voor te lezen. Deze rapporten waren voor de onbewoon baarheid der beide panden en vulden elkaar prima aan. Het resultaat was dan ook na onderzoek dat slopen de uitweg was en dat ontruiming moet geschieden op termijn van 6 maanden. De poederdoos lag vergeten op de grond. Een wolkje poeder vulde de kamer vaag met z'n doordringende parfum. Han schoof een raam open. De avondlucht drong zacht en ver koelend naar binnen. Een poosje stond Mariesje voor het open raam; staarde met nietsziende ogen in de donkere avond. j Ze zouze wouoch niks., die ellendige Cora! Je moest je evennaaste liefhebben, maar waar 't dat mens betrof, was 't toch een reuze toer. Ze droeg een grote leren pouffe tot vlak bij Han's stoel. Een meta len schemerlamp verspreidde wat diffuus licht. De sterkere midden lamp draaide ze uit. Bakvisje! dacht Han geamu seerd. Hij liet haar begaan; 't was de laatste avond. Riesje droomde wat, zoals heel jonge meisjes dromen. Han's gedachten woelden onrustig. Eens te meer wist hij zijn leven een hel. Een mislukking; onherstelbaar. Werken moest hij, afleiding zoeken; die steeds terugkerende verwijten geen kans geven hem te bestormen. Maar hij gunde 't kind immers deze laatste avond. Voor haar was er nog iets van het sprookje.in het warme schemerlichtde don kere sterrenavond Haar profiel was duidelijk zicht- baar nu. Zacht van lijn zo jong nog. En die grote ogen in het smalle ge zichtje. De reine ogen van een kind, de wijze soms van een vrouw 't Was laat eer ze opstonden. Ma riesje rekte zich in haar volle leng te, toen ze van haar pouffe overeind kwam. Paps, ik voel dat ik deze avond nooit vergeet en nou heb ik reuze- slaap. Roep me morgen niet te laat hoor! Han beloofde. Het afscheid de volgende morgen van Cora vloeide niet bepaald over van hartelijkheid. Ze waren beleefd tegen elkaar, met elk voor zich de stille hoop de ander nooit meer te rug te zullen zien. Weer thuis in Rotterdam, vertel de Mariesje opvallend weinig over haar Brusselse ervaringen. Ine vroeg niet naar details; deed ook niet verbaasd, haar meisje een paar dagen eerder terug te zien dan af gesproken was. De jongens, wat nieuwsgieriger kregen enkel te horen dat Brussel een pracht van 'n stad was en „die vrouw" 't akeligste mispunt dat ze ooit gezien had. Al leen GrootpaNatuurlijk moest hij haar nieuwe rode regenjas be wonderen en na zijn: „Gezellig dat je weer thuis bent" kwam ze wat los. Maar ook tegen hem praatte ze niet over haar vader. Die eerste avond weer thuis, vóór ze haar dagboek op z'n plaats borg, schreef ze: R'dam, 3 aug. 19 Ik ben gelukkig weer thuis. Die vier dagen in Brussel zijn net een droom geweest. Maar dan niet hele maal een prettige. Eèn ding weet ik zeker: Paps voelt z'n eigen heus niet gelukkig, al heeft hij dat gedacht toen hij van Mam en ons wegging. Die Cora houdt niet echt van hem. Als ik trouw, dan wil ik vreselijk veel van mijn man houden. Maar ik trouw niet, want zo op 't oog is Paps ook een aardige man en toch heeft hij Mam in de steek gelaten. Dat riskeer ik nooit! Eén lollig ding zit er aan die Brusselse reis: Als Broer Heemstra straks opschept over zijn „buitenlandse ervaringen", kan ik meepraten Met een klap schoof ze 't laad je dicht, waarin het dagboek weer vei lig lag opgeborgen. Ze draaide de sleutel om en sloot daarmee de Brus selse episode af. Klein Riesje's leven was weer 'n hoofdstuk verder gekomen! De zeventiende augustus werden de nieuwe leerlingen met hun res pectievelijke ouders op de kweek school verwacht. - Ter kennisma king, zoals het heette. Ook Ine en Riesje werden in het zaaltje gela ten, waar al een veertig mensen bij elkaar waren. Telkens ging de deur open en kwam weer een nieuw groepje binnen. De directrice ging van de een naar de ander om een praatje te maken. Ze had een lijst bij zïch, en bij Riesje gekomen, wist ze meteen: - O, dat is onze tweede klasser. Jullie zijn met vieren dit jaar. Al de anderen zijn voor de eer ste klas. Er is nog een meisje uit Rotterdam; ze heeft zich pas opge geven. Mevrouw, Marie-Louise, ik zie u straks nog wel even Toen ging de deur weer open. Een nog tamelijk jonge vrouw, 'n groot, wat grof gebouwd meisje. Mams, Truus Verhagen! fluis terde Mariesje. Ken je dat meisje dan? vroeg Ine, naar de binnenkomende kij kend. Daardoor zag ze niet Maries- jes ontstelde gezichtje. De directrice nam nu het woord en verzocht al len haar te willen volgen voor een rondgang door de gebouwen. Het be spaarde Riesje de uitleg, hoe ze dat meisje kende en waarom ze er niet naar toe ging. Gelukkig! Ze kon Mams immers toch niet vertellen van dat gemene briefje De beide meisjes hadden elkaar even aangekeken en verder straal genegeerd. Truus wist dat Mariesje naar deze kweekschool zou gaan. Zelf was ze erg besluiteloos geweest over haar toekomstplannen. Dan 1 weer op kantoor, dan weer verpleeg ster, dan iets bij kinderen. Tot haar moeder zelf op kantoor met alle vóór- en nadelen van dien de knoop had doorgehakt en op een avond zei: - Truus, voor jou geen kantoor als ik er iets aan doen kan. Ik heb ergens in Brabant een nicht in het klooster. Een grote kweek school is daar ook en vanavond nog zal ik haar schrijven of ze jou kun nen plaatsen. Truus was er niet te gen geweest; ook niet enthousiast. Ze had 't toch wel even heel ver velend gevonden dat het dezelfde school was waar Ries van Es ook naar toe ging. Och, ze wist wel weer van tevoren hoe het gaan zou: Ries een straal vriendinnen en zij, Truus, altijd alleen. Of.... ja, ze kon zich natuurlijk aansluiten bij een paar saaie pieten. Die had je altijd op elke school. Meestal brave, zoete kindertjes, die in een vrij uur ston den te praten in plaats van spelen. Eeuwig om een non heendraaien, di rect naar binnen gingen als een bel luidde. Geen haar kwaad er aan, maar ook geen goed, besloot Truus haar alleenspraak. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2