KAATSHEUVEL WAALWIJK Waalwijkse en Langstraaise Courant Loon op Zand MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WHEI ZUIDEN JAARGANG No. 14 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-advertenties: Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO' BRABANT GRENSRIT. De Efteling finish. De 15e Brabant-Grensrit, als eer ste van de vijf ritten, geldend voor het betrouwbaarheids-kampioen schap van de K.N.A.C., wordt dit jaar gereden op 12 en 13 april, een dag later dan oorspronkelijk was be paald. Dordrecht is de startplaats en „De Efteling' weer de finish. Hoofdzake lijk loopt de route door West-Bra bant. De deelnemers in de kam pioensklasse moeten ongeveer 550 km. afleggen en pauzeren IV2 uur in Vlissingen; de equipes van de sport- klasse moeten een traject maken van pl.m. 350 km. en krijgen een rust van een uur in Woensdrecht. W E K. 25 JAAR. Zonder enig uiterlijk vertoon, vierde de contrefortfabriek W.E.K. alhier zaterdag 't zilveren jubileum der zaak. In 1933 als bedrijf door dhr. Wout v. Es, die viel als slacht offer van de bezetting, opgericht en nadien voortgezet door zijn echtge note mevr. v. Es-Pijpers, kwam la- ter in beheer van de heren Nouwens en Poters, onder wie de zaak uitge groeid is tot een der grootste bedrij- ven op dit gebied, met een naam die in de schoenenwereld een prima j klank heeft. Momenteel zijn alleen reeds in het bedrijf te Kaatsheuvel ongeveer 80 mensen in dienst, ter wijl daarnaast nog een contrefort- fabriek in Dussen en een n.v. Stan- zerij in Alphen met de heren Nou wens en Poters gemeenschapsbelan gen heeft. Het volledige personeel van de fabriek te Kaatsheuvel was present in de gezongen H. Mis om 9 uur in de parochiekerk van Sint Jan Onthoofding, die werd opgedra gen tot zielerust van de grondvester der zaak, de heer W. v. Es. Het personeel mocht daarna van een ex tra snipperdag genieten, maar kwam '•s avonds om 7 uur met de dames bijeen in het Efteling-restaurant, waar een gul onthaal in gezellige sfeer de dag besloot. Ofschoon niet de minste publiciteit aan de viering was gegeven, kwamen toch van ver schillende zijden bewijzen van sym pathie binnen. KAATSHEUVEL CARNAVAL. Kaatsheuvel zit volop in zijn car navalsviering en ofschoon steeds nog de prins en de optocht ont breekt voor een algemeen feest, zit er de stemming toch wel terdege in. Reeds zaterdagavond werd de ou verture gegeven in de zaal van Piet v. Dun, waar de zangvereniging Bel Canto met de beide koren „Irene" uit Dongen en „Euterpe" uit Rijen genodigd waren en het feest stem mingsvol en gezellig inzetten; daar naast in de Euphonia-zaal, waar de kegelbroeders hun carnavalsbal ga ven en het evenmin aan lol en leut ontbrak. Zondagmorgen werden carnavals matinees gegeven in Apollo en Eu- phonia, om kennis te maken met de orkesten en verdere engagemen ten, die de drie dagen hun beste krachten zullen geven om de boel op stelten te zetten. Direct na het Lof zagen we grote groepen gecos- tumeerden naar de diverse amuse mentsgelegenheden stappen om er de avond in zotheid door te bren gen. De grootste drukte concentreerde zich deze eerste avond op „De Steen bakker" aan de Horst, maar in het centrum uitsluitend op de Apollo- aangelegenheden bij de heer W. Smit, waar uitbundig carnaval werd gevierd in dolle uitgelatenheid. CONCERT APOLLO. De kon. erk. harm. Apollo pre senteerde zijn begunstigers donder dagavond een concert, als speciale dank voor de financiële steun, die de harmonie geregeld ontvangt, meer bijzonder voor de medewer king, verleend in de actie om de leden een uniform aan te bieden. De grote zaal was vrij goed bezet en onder de aanwezigen troffen we aan: burgemeester Van der Heijden met echtgenote, burgemeester v. Woensel ere-voorzitter van Apollo, pastoor v. d. Spijker en enkele eer waarde broeders. Goed half negen opende voorzit ter Schalken de avond met 'n kort woord, waarin hij tot de aanwezigen zei: door uwe aanwezigheid in ons Apollo-midden, toont u allen be langstelling voor de vereniging, die uw jaarlijkse financiële steun ont vangt, en dat u op de hoogte wilt blijven van wat er in onze vereni ging omgaat. Ik kan u de verzekering geven, al dus spreker, dat het „Apollo" in het afgelopen jaar goed gegaan is. Wij zijn gepromoveerd tot de vaandel-afdeling; we hebben weer enkele hoog nodige instrumenten kunnen aanschaffen; en last but not least, zijn we vorige week in het be zit gekomen van een prachtig stel uniformen, waarin Apollo vanavond zijn eerste officiële concert aanbiedt. En aan wie kunnen wij dit eerste concert in die schitterende unifor men het best aanbieden? Ik meen de tolk te zijn van bestuur en wer kende leden, als ik zeg, aan u, die hier vanavond aanwezig zijt, want aan u hebben wij dit waardevolle bezit te danken; aan u, die ons jaar op jaar steunt en daardoor in staat gesteld hebt tot de aanschaffing over te gaan. Wij weten, er wordt dikwijls een beroep op u gedaan, voor meer dan u lief is, maar u helpt hiermee een culturele vereni ging in stand houden, een vereni ging wier leden u daarvoor dank baar zijn en voor wie ge daardoor de gelegenheid schept tot een goede vrije-tijdsbesteding. Onze leden heb ben onder de kundige leiding van directeur Molenschot veel genoegen in het musiceren in harmonie-ver band. Zij besteden veel vrije tijd aan 't musiceren, waarvan de suc cessen van de laatste jaren het be wijs zijn, met als kroon op 't werk de promotie in het voorbije jaar naar de vaandel-afdeling van de Kon. Ned. Federatie. U allen onze oprechte dank en grote erkentelijkheid voor deze steun, die wij zo hard nodig hebben, en wij hopen dat u de overtuiging zult hebben dat uw geld nuttig be steed is. Een speciaal woord van dank wil ik hier richten aan het adres van hen, die ons in de afgelopen maan den aan een extra bijdrage hielpen voor ons uniformenfonds. Ook aan onze edelachtbare heer burgemees ter onze hartelijke dank en ik moge verzoeken deze dank ook over te brengen aan de raad onzer gemeen te voor de spontane wijze, waarop deze heeft meegewerkt in het ver strekken van een geldlening, waar door wij in staat geweest zijn tot uniformering van ons gehele corps. De uniformen zijn geleverd door de Fa. Schraauwers alhier, en al mag ik hier geen reclame maken, toch moet ik een uitzondering maken voor de vlotte en keurige wijze waarop zij deze uniformen hebben Ik wil eindigen met de hoop uit te spreken dat wij in de toekomst steeds op uwe gewaardeerde mede werking en financiële steun mogen blijven rekenen. En dan vraag ik thans de aandacht voor onze har monie, die het programma zal inzet ten met de mooie Trafalgarmars. En „Apollo" liet horen dat het er prijs op stelde zijn dank uit te ba zuinen. Onder leiding van directeur Molenschot werd een kort, populair programma met veel toewijding en verzorging gegeven. De ouverture Tempelweihe van Keler Bela, de walzer „Wienermadeln" van Ziehrer, de 3-delige schets „Baggetelle" van Piet v. Mever werden achtereenvol gens uitgevoerd, en tot slot volgde de mars met drumband Tambour maitre van de oud-directeur P. B. Bisselink, waarin echter het mach tig tromgeroffel het gemusiceer van de blaasinstrumenten overstemde. Het verdere gedeelte van de avond werd Therpsichore gewijd met me dewerking van het dans- en stem mingsorkest „The Caladonians". KERMISVERP ACHTING. Dat de Kaatsheuvelse kermis een goede naam heeft en houdt, bleek wel deze week toen de inschrijvin gen binnen kwamen voor de ver pachting van de kermisstaanplaat- sen. Nog nooit waren de inschrij vingen zo talrijk en de bedragen zo hoog. Alleen voor Kaatsheuvel kwa men 122 biljetten binnen, terwijl voor Loon op Zand zich 21 gegadig den aanmeldden. We laten de in schrijvingen volgen, ingedeeld in de verschillende rubrieken. Vermaak: N. V. Boeken, Hel mond, autoscooter ƒ1414.-; A. C. Leander, luchtschommel 795.-; A. Kreekel, Blaricum, golfbaan ƒ250.-; H. Sloots, Apeldoorn, zweefmolen 153.-; K. Mulder, Breda, swing- mill ƒ160.-; H. A. v. d. Oord, Or- then, luchtschommel ƒ728.-: F. Bak ker, Apeldoorn, rupsbaan 679.-; J. B. Hachmang, Doesburg, swingmill 257.-; H. F. Koning, St. Maartens dijk, treintje 125.-; J. Sipkema, Groningen, ïata.morgana 575.-; E. v. d. Veen, Apeldoorn, brombaan ƒ200.-; J. W. Janvier, Bergen op Zoom, speedwaytrack 1747.-; J. Be let, Bergen op Zoom, sensatiebaan 310.-; de Jonge en de Kooter. Til burg, treintje f 160.J. Bakker, Apeldoorn, orkaan 325.-; C. v. d. Laan, Ter Aar, luchtschommel 637.-; F. Ordelman, Arnhem, zweef molen 110.-; J. Lutjens, Vaals, zweefmolen 225. Kindervermaak: J. ter Linden, Maastricht, hypodroom 200.-; B. M. Giezen, 's-Bosch, draaimolen 389.-; J. J. Dauphin, Helmond, auto-molen 307.-; P. L. Moonen, Tilburg, pon- nybaan ƒ250.-: A. P. Sips, Breda, scheepjesmolen 325.-; A. J. Klaas- sen, Eindhoven, ponnybaan ƒ25.-; L. Dauphin, Arnhem, autofietsmolen 240.-; H. Bakker, Apeldoorn, draai molen 333.50; E. Stuy, Helmond, babymolen 416.-. Verkoop: H. J. A. Musters, Kaats heuvel, patates-frites f 50.-; C. Ver hulst, Oosterhout, suiker nougat 1.175.-; J. v. Zwietering, Sprang- Capelle, ijs 120.-; A. F. v. Reken, Arnhem, gebakwagen 1.360.-; J. v. d. Haar, Genemuiden, paling ƒ359.-; A. Huizinga, Breda, suiker spin 65.-; C. v. Eulem, Kaatsheu vel, fruit, 30.-; S. Walstock, Dor drecht, speelgoed 80.-; S. Walstock, Dordrecht, pindakraam 45.-; J. T. Tijck, Tilburg, suikerspin f 65.-; F. Bul, Oosterhout, suiker - nougat 968.-; C. G. G. Pullens, Vught, sui ker - nougat ƒ1.251.-; M. Timmer mans, Raamsdonksveer, patates-fri tes 156.-; J. Zimmerman, 's-Bosch, gebak 1.458.-; A. v. Meel, Ooster hout, patates-frites f 102.-; J. M. v. Gastel, Terheijden, suiker - nougat 1.375; W. B. Theunisz, Uden, speel goed 195.-; P. J. v. d. Ven, Orthen, gebak 1312.-; W. Brinksma, Orthen, gebak 1410.-; A. Dooremalen, Oos terhout, foto ƒ20.-; P. Dooremalen, Oosterhout, foto 26.-; J. Miconius, Deventer, speelgoed 316.60.-; J. Haanstra, Limmen, ijsbuffet 101.59; N. G. Kivits, Breda, suikerspin 50.-; J. Lutjens, Apeldoorn, speel goed 50.-; A. Floris, Vught, speel goed 325.-; J. J. Goris, Bergen op Zoom, suiker - nougat 1238.-; J. I. Coutial, Breda, huwelijksbureau 20.-. Oefening; P. Janvier, Bergen op Zoom, bumperspel 779.-; R. Bran- tenaar, Apeldoorn, ringwerptent ƒ230.-; A. A. Brunselaar, Apeldoorn, balco-rotor 659.-; W. Bartling, Am sterdam, combinatiespel 90.-; E. Arends, Enschede, wijzerspel ƒ286.-; K. Ropers, Apeldoorn, balco-rotor 969.-; J. W. Janvier, Breda, bum perspel ƒ821.-; H. Dauphin, Rotter dam, brieventent 679.50; H. Dau phin, R'dam, puzzlesport 279.50; J. F. Rokers, Rotterdam, zaagsel- sport 201.-; H. Dirks, Apeldoorn, balco-rotor ƒ1100.-; F. H. Dauphin, Den Haag, brievensport 525.-; J. v. Dijk, Apeldoorn, grijparm 359.-; C. v. Ham, Apeldoorn, puzzlesport 408.-, W. H. Pennings, Vlaardin- gen, bumperspel 333.-; A. P. Trom melen, Waalwijk, vliegbomspel 125.-; A. P. Trommelen, Waalwijk, bumperspel ƒ895.-; H. Hoefnagels, Helmond, grijparm, 440.-; B. M. Giezen, 's-Bosch, bumperspel ƒ750.-; Gebr. Dorenberg, Apeldoorn, bal- werp 180.-; J. Kooistra, Bergen op Zoom, ping-pongspel 316.-; A. van Meel, Oosterhout, bumperspel 427 A. van Meel, Oosterhout, wipspel ƒ105.-; A. Wielings, Leeuwarden, balco-rotor 1080.-; A. Wielings, Leeuwarden, kanalensport ƒ250.-; J. Wanningen, Amsterdam, balco- rotor ƒ789.-; M. Sipkens, Apeldoorn, balco-rotor ƒ678.-; M. Sipkema, Apeldoorn, bumperspel 907.-; P. Escabache, Rotterdam, puzzlespel ƒ302.-; B;. v. d. Holst, Dordrecht, draaibeugel 120.-; Th. v. Engelen burg, Rotterdam, brievensport 910; dezelfde, lijntreksport ƒ485.-; de zelfde, puzzle 150.-; W. J. Fitsch, Rotterdam, schiettent ƒ495.-; P. v. Griensven, Leiden, zaagselsport 195.-; W. J. Fitsch, Rotterdam, lijn treksport 356.-; dezelfde, zaagsel sport 150.-; Mevr. S. Kooistra, Apeldoorn, ping-pongspel 175.-; H. Raangs, Groningen, foto-schietsalon 595.-; M. Swinkels, 's-Bosch, derby- rennen 145.-; Wed. J. Muller, Lek- kerkerk, schiettent 620.-; F. Ordel man, Arnhem, schiettent 60.-; E. Petersen, Den Haag, hoofd van Jut ƒ25.-; G. J. v. Straaten, Nijmegen, hoofd van Jut 60.-; W. H. Schef- fer, Grevenbricht, ping-pongspel ƒ285.-; H. Regter, Den Haag, een- denspel 205.-; A. Beekvelt, Am sterdam, duikbóotspel 100.-; de zelfde, vliegbomspel 80.-; H. Schaaf, Apeldoorn, wipsport 60.-; J. H. Dauphin, Dordrecht, grabbel ton 153.-; dezelfde, zaagselsport 103.-; D. van Griensven, Leiden, duikbootspel 200.-; J. I. Cortiel, Breda, eendenspel 51.-; H. J. Oud- sen, Apeldoorn, grijpkranen ƒ359.-; M. Meyer Co., Apeldoorn, bum perspel 819.-. Kijkwerk: N. v. Griensven, Dor drecht, theater 180.-; J. L. Ophot, Amsterdam, theater 157.-; H. Dil len, 's-Bosch, kijktent 200.-; J. ter Linden, Maastricht, apentent 125.-; K. Eikelboom, Arnhem, fakir 60.-; P. v. Griensven, Leiden, kijktent 75.-; J. M. Westenburg, Breda, sporttent 312.-; J. Weber, steil- wand ƒ240.-; J. Bakker, Dordrecht, waarzegtent 65.-; J. H. Verwijk, Amsterdam, kijktent 175.-; P. Hui zinga, Breda, kijktent 100.-; G. Ak kerman, Apeldoorn, theater 308.-. Loon op Zand: J. H. Dauphin, Dordrecht, brieven sport 85.-; J. W. Janvier, Breda, bumperspel 172.-; G. de Lange, Apeldoorn, balco-spel 110.-; M v. d. Abeelen, Loon op Zand, paling ƒ50.-; W. B. Theunisz, Uden, gebak 68.-; J. J. Gorris, Bergen op Zoom, suiker - nougat 137.-; A. v. d. Bilt, Utrecht, rangeerspel 30.-; dezelfde speelgoed, 45.-; A. Boon, Maassluis, zweefmolen 161.-; G. W. v. Straa ten, Nijmegen, hoofd van Jut 15.-; J. J. Dauphin, Helmond, autofiets molen ƒ219.-; M. Timmermans, Raamsdonksveer, ijs f 52.-; J. H. Dauphin, Dordrecht, zaagselsport ƒ51.-; P. Janvier, Bergen op Zoom, bumperspel 50.-; C. Verhulst, Oos terhout, suiker - nougat 90.-; J. M. v. Gastel, Terheijden, suiker - nougat 145.-; A. Floris, Vught, speelgoed ƒ40.-; L. Dauphin, Arnhem, auto fietsmolen 207.-; A. P. Sips, Breda, scheepjesmolen 225.-; E. Stuij, Hel mond, babymolen 309.-. Gunning volgt. AGENDA. Maandag 7.30 uur n.m. Carnaval, zalen Apollo, Jack en zijn Orkest en ABC-orkest; 7.30 uur n.m. Euphonia-zaal „The Stardusters". Dinsdag 7.30 uur n.m. Apolló-zalen, zie maandag; 7.30 uur n.m. Ephonia-zaal, zie maandag. Woensdag 8 uur n.m. Apollo-theater „Sergeant Zack", toegang 18 jaar; 8 uur n.m. repetitie harm. Kon. Mu ziek Gezelschap Euphonia. Donderdag 8 uur n.m. repetitie zangver. Bel Canto, zaal P. v. Dun. Dodelijk ongeval. Zaterdagmorgen om ongeveer 6.45 uur kwam onze dorpsgenoot Martin Pijnenburg met zijn motor in de Heikantsebaan onder Tilburg, door tot op heden onopgehelderde oor zaak, dermate te vallen, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Genees kundige hulp mocht niet meer ba ten. Het lijk werd naar het St. Eli- sabeth-ziekenhuis te Tilburg over gebracht. Het slachtoffer was 23 jaar en ongehuwd. Vastentijd-preek. Gedurende de Vastentijd zullen elke vrijdagavond de vasten-medi taties worden gehouden door de Zeereerw. Heer Rector H. Heeren uit Tilburg. Deze redenaar is voor Loon op Zand geen onbekende, want menigmaal heeft hij zijn stem hier laten horen. Moge dit een aanspo ring zijn vrijdags de oefening met preek bij te wonen. PRACHT PRESTATIE. In het afgelopen jaar 1957 heeft de heer C. van Loon, agent van het Algemeen Zie kenfonds voor Loonopzand, zich weer bui tengewoon weten te onderscheiden. De stichting voor Volksgezondheidszorg, V.G.Z. en Ziekenhuisverpleging, heeft hem de wisselbeker voor de tweede maal over handigd. De directeur van V.G.Z. bood hem, vergezeld van zijn' felicitatie, alsnog een verkleind model van de wisselbeker aan. Bij deze huldiging, welke plaats had op het kantoor van de A.A.Z. te Tilburg, compli menteerde de heer Kuisten ook de verloof de van de heer van Loon en overhandigde haar een doos bonbons. De heer van Loon is ruim een jaar in dienst van het A.A.Z. Zijn prestaties blij ken in goede aarde te vallen. Nu nog voor de derde maal aan de top voor het afslui ten der meeste verzekeringsposten in onze omgeving en het begeerde bezit zal eigen dom worden. Voor deze prestatie onze gelukwensen. Carnaval. Bij de Carnavals-aankodigingen is niet genoemd de zaal Echo der Dui nen. De heer de Leeu wheeft even eens getracht met deze feestdagen zijn zaal stemmig te versieren. De muziek vor deze bijzondere gelegen heid wordt verzorgd door „The Luc ky Stars". In de zaal is een bar in gericht, waar men zich zeker goed zal kunnen doen. Tevens is daar zondag de eerste carnavalsclub voor Loon op Zand opgericht. Een bezoek aan de Echo zaal is zeer zeker aan te bevielen. Het gouden bruidspaar Pennings-Lammers, Crispijnstr. 64, alhier. MARIANNE KESER BRACHT SPROOKJESACHTIGE BALLETAVOND. Het is een categorische mis vatting, dat het beoefenen van de kunst uitsluitend aan de gro te (volwassen) mensen zou voor behouden zijn. Weliswaar is het zo, dat de grote mensen zich dit recht hebben toegeëigend en de kunst tot een doodernstige of doodleuke zaak hebben gemaakt, maar dat is, dan «tevens de reden waarom er zoveel ongenietbare kunst is; want wie alleen maar „groot mens" is, zal het in de kunst nooit ver brengen. Het eeuwige kind is het hart van de ware en grote kunst. Het was daarom zo'n heerlijke verademing om donderdagavond j.l. in Musis Sacrum kinderen op het toneel aan het werk te zien. Neen, we willen hiermee niet zeggen, dat we die avond kunst met een grote K hebben gezien of zelfs maar kleinkunst. Het was kunst, waarvoor we nog geen etiketje hebben uitgevon den, namelijk: grote kunst met een heel kleine k. Maar daarom juist hebben we ons zo kostelijk vermaakt met deze hartverove- rende balltavond, welke Mari anne Keser met haar jeugdige Waalwijkse leerlingen gaf. Zel den ziet men op het toneel zo'n volledige overgave, zo'n groot geloof in het spel en zo'n heer lijke, kinderlijke verbeeldings kracht. Wie verder heeft geke ken dan de hier en daar nog wat uiterlijke onwennigheid en tech nische onvolkomenheid, moet dit hebben ervaren. Overigens bleek ook duidelijk welke be langrijke vorderingen deze leer lingen onder leiding van Mari anne Keser in een jaar tijd heb ben gemaakt. De overrompelende bekoring, welke van deze balletavond uit ging, was voor een zeer groot deel te danken aan de sprookjes- achtige sfeer, welke Marianne i Keser aan deze avond had gege ven. Daar waren allereerst „Man netje Timpetee en Vrouwtje II- j segïl", die steeds maar meer wil- den hebben en daarom tenslotte de deksel op hun neus kregen. En dan „De tovenaarsleerling", die met het goede stokje de ver- i keerde woorden gebruikt en i daardoor de meest wonderlijke dingen te voorschijn tovert. En die domme Chinese koopman Liang, die zijn ziel ruilt voor aardse rijkdom en daardoor bij na op de koffie kwam als hij niet zo'n slim vrouwtje had gehad. Deze dansen kregen stuk voor stuk een verrukkelijke uitbeel ding. En hoe kostelijk waren de allerkleinsten niet in de „Boe rendans" na de pauze? Bijzonder gaaf van uitbeelding en techniek was „De Kist...", waarin enkele meer gevorderde leerlingen uit Den Bosch 't gevleugelde woord „nieuwsgierigheid, uw naam is vrouw" in een dans uitdrukten. Van een verrukkelijke sprook jesachtige sfeer was het slot van deze bijzondere avond, dat in 'n zeer fijn en gestileerd ballet het sprookje „De prinses en de var kenshoeder" op 't toneel bracht. Deze. tweede balletavond van Marianne Keser in Waalwijk stond op een voortreffelijk peil. Aan alle onderdelen was de grootste zorg besteed en 't ovati onele applaus en de bloemen hulde, welke Marianne Keser aan het slot ten deel vielen, waren dan ook de duidelijke blijken van grote waardering van een talrijk publiek. Opnieuw hebben wij de meeslepende verteltrant en de fijnzinnige choreografie van Miranne Keser bewonderd. Ook de costumering, belichting en de sobere, smaakvolle toneel decoraties verdienden alle lof. De artistike leiding was ook nu weer in de bekwame handen van André Henderson. De wijze waarop Marianne Ke ser kinderen weet binnen' te lei den en de weg te wijzen in de wereld van de dans, verraadt 'n grote pedagogische bekwaam heid en haar werk moet dan ook van uitzonderlijk grote betekenis worden geacht voor de vorming van het kind in zijn groei naar een gave volwassenheid. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING. In de maanden maart en april zal in de wijkgebouwen zowel van het Groene( Kruis als van 't Wit-Gele Kruis te Waalwijk ge legenheid worden geboden om de kinderen, geboren in de jaren 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957' te laten inenten tegen kinderver lamming. Het is voldoende bekend, dat kinderverlamming van alle' ziek ten wel de meest gevreesde is, want ze komt volkomen onver wacht en maakt van een gezonde kleuter een hulpeloos, verlamd kindj De ziekte blijkt een toene mende bedreiging voor onze kin deren te worden. Gelukkig heeft de wetenschap een middel gevonden om onze kinderen voor deze gevreesde ziekte in belangrijke mate minder vatbaar te maken; dit middel is de inenting tegen kinderverlam ming. Door samenwerking tussen de overheid, kruisverenigingen en artsen is het mogelijk geworden voor het jaar 1958 een program ma van inentingen op te stellen, waardoor een groot gedeelte van de kleuters in de meest vat bare periode van hun leven op nagenoeg afdoende wijze kun nen worden beschermd. Bovendien staat vast, dat deze inspuitingen geen onaangename bijwerking vertonen. De inenting bestaat in het on dergaan van drie inspuitingen. Tussen de eerste en de tweede inspuiting moet eert tussenruim te liggen van een maand en tus sen de tweede en derde inspui ting een tussenruimte van 'n half jaar. De ervaring heeft aange toond, dat de kinderen reeds na het ontvangen van twee inspui tingen grotendeels onvatbaar zijn voor de gevreesde ziekte. Voor volledige onvatbaarmaking is de derde inspuiting noodzakelijk. Voor alle kinderen wordt per soonlijk een oproeping uitge schreven. De ouders worden dringend verzocht in hun ei gen belang en in dat van hun kinderen van de geboden ge legenheid gebruik te maken. De zittingen voor de inentin gen zullen worden gehouden: op 19 maart; 26 maart en 2 april 1958 voor de eerste inspuiting en op 16 april, 23 april en 29 april (de laatste dag is een dinsdag) voor de tweede inspuiting, in de wijkgebouwen van de beide kruisverenigingen. STOPZETTING INENTINGEN TEGEN POKKEN. DIPHTHERIE KINKHOEST EN TETANUS. In verband met de in de maan den maart en april 1958 in de ge meente Waalwijk te organiseren inentingen tegen kinderverlam ming zullen in die maanden de inentingen tegen pokken, diph- therie en kinkhoest worden stop gezet. De hervatting van deze in entingen zal plaats vinden in de maaand mei. Inlichtingen hieromtrent kun nen worden verkregen bij de wijkverpleegsters van het Wit- Gele en van het Groene Kruis te Waalwijk. De ouders worden verzocht hieraan wel de nodige aandacht te schenken. DE HEER TH. v. d. GELD VIERDE ZIJN ZILVEREN JUBILEUM. Op het directiekantoor van de N.V. Nederlandsche Schoenen unie Bloch Stibbe-Hollandia te Waalwijk vond op 14 februari de huldiging plaats van de heer Th. v. d. Geld, bedrijfsleider van de fabriek in Drunen De heer E. Stibbe. nresident- directeur, zei in ziin toespraak zich nog goed te herinneren dat de heer v. d. Geld 25 laar geleden als hulpchef in dienst kwam. Hij wees op de goede eigenschappen van de jubilaris, die door zijn grote energie in staat was het hoofd te bieden aan vele moei lijkheden Als cadeau bood de heer Stib be 'n bedrag onder couvert aan en verder overhandigde hij de Hollandia legpenning met oor konde. Door de Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd de heer v. d. Geld geëerd met 'n oorkonde en de daarbii behoren de draagmedaille werd hem op gespeld door de heer Thomas. Namens het personeel van de fabriek in Drunen hield de heer Vennings, lid van de onderne mingsraad, een korte toespraak. Deze wees vooral op de goede sfeer en prettige arbeidsgelegen heid, die de heer v. d. Geld in Drunen heeft weten te scheppen. De heer A. Vermeeren hield namens de onderdirekteuren een kort, geestig speechje en hood eveneens een cadeau aan. De heer A. Burmanie sprak namens het stafpersoneel en hij deed z'n toespraak vergezeld gaan van; 'n aandenken. Later op de middag kwam het leidinggevend en administratief personeel van de fabriek in Dru nen samen. Hier werd het woord gevoerd door Mej. D. v. d. Meij- denberg. Op zaterdag werd er op het kantoor een receptie gehouden en velen maakten van de gele genheid gebruik om hun geluk wensen aan te bieden. Namens het personeel werd een cadeau overhandigd. CARNAVAL. De( carnaval-bals, die zaterdag en zondag in tal van gelegenhe den werden gegeven, waren over al zeer druk bezocht' en er heers te een prettige, uitgelaten stem ming. Ook voor vanavond en morgen zijn nog tal van amuse menten aangekondigd door ver enigingen als anderszins. Op straat bepaalde carnaval zich tot groepjes verklede kin deren. ONGEVAL. Zaterdagmiddag kwam de bromfietser M. uit Vlijmen te vallen, doordat hij z'n fiets niet in evenwicht kon houden, om dat hij een te zware zak aardap pelen op de bagagedrager had geplaatst. Hij reed met z'n voorwiel over een steen met het gevolg dat de fiets omsloeg; hij kwam te val ient en liep een hersenschudding op, waarna hij naar het zieken huis moest worden overgebracht. FIETSENDIEFSTAL. Vorige week zijn C. en H., bei den uit Waalwijk, door de poli tie aangehouden voor het plegen van een rijwieldiefstal voor een lunchroom in de Grotestraat. Door de politie is het ontvreem de rijwiel' aan de eigenaresse te ruggegeven. Beiden zijn naar Den Bosch overgebracht en in gesloten. Nogmaals waarschuwt de ge meentepolitie alhier om toch zeker de rijwielen langs de weg op slot te zetten. Hierdoor kun nen dergelijke gevallen worden voorkomen.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5