STASSAR is SORTERING Waalwijkse en LangstraatseCourant Arabische Eenheid en Concurrentie ELISABETH EN PHILIP KOMEN NAAR NEDERLAND Maar méér brillen heeft STASSAR Siassar Opticiën Waalwijk SPRANG-CAPELLE HEEFT VOOR 3,5 MILJOEN KAPITAALSWERKEN OP HET PROGRAM 81e JAARGANG No. 17 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO' Nasser, als een echte dictator gedreven van de ene stunt naar de andere, heeft thans de vaan van de Arabische eenheid gehe sen door de vereniging te procla meren van Syrië met Egypte in één republiek. De beide neven, Hoessein van Jordanië en Feisal van Irak, heb ben prompt met eenzelfde ma noeuvre geantwoord. En de man die in de Arabische wereld de meeste troeven in handen heeft, Koning Saoed, kijkt de kat uit de dadelpalmen... Het is ongelukkig voor die brave Arabieren, maar wanneer zij het over eenheid hebben, kijkt de verdeeldheid meteen om de hoek. Nu doet Egypte's dictator zó zijn best om Arabië één te maken, m'aar wordt het gewaar deerd? De twee Hasjemietische koningen van Irak en Jordanië, aangestoken door het eenheids ideaal, hebben... neen, zich niet aangesloten bij „Egerië" zoals iemand het reeds noemde, maar een eigen federatie gesticht. Nas ser stuurde hun een hartelijk te legram-van-gelukwens... papier, ook een telegramformulier is ge duldig. Men zou zo zeggen... wat moe ten Egypte en Syrië nu samen gaan doen? Irak en Jordanië, da's wat anders, die twee gren zen aan elkaar, hun belangen lo pen grotendeels parallel, de vor sten zijn familie van elkander... maar Egypte en Syrië Tegen Israël. Men zou de nieuwe eenheids staat het best kunnen vergelij ken met een vereniging tussen Noord-Holland en Zeeland. Heel Zuid-Holland valt er tussen uit. En dat Zuid-Holland heet in het Midden-Oosten: Israël. Met Is raël méé zou de nieuwe een heids-staat een heel belangrijke staat kunnen vormen. Dat Nas ser echter de medewerking van de Israëli's zou wensen, is tè ver gezocht. Juist zijn anti-Israëli sche actie verschaft hem de meeste propagandastof... Israël is voor Nasser, wat de Nederlan ders zijn voor Soekarno. Er is dus maar één andere conclusie mogelijk: Nasser heeft Israël „in de tang" genomen. Het zit tussen Syrië en Egypte ingeklemd. Over de hele wereld vinden meer rneasen baat bij RHNIIES dan bq enig ander maagtablet* Daarom, zou het zo leuk zijn geweest indien Jordanië zich bij de nieuwe staat gevoegd had. Dan hadr Israël rondom klem ge zeten. De Jordaniërs zijn al even fel anti-Israël als de rest, maar Hoessein had helemaal geen zin om' een satelliet van Nasser te worden. Tussen deze twee heren is bitter weinig liefde verloren. Nog kort geleden heeft Hoessein de heer Nasser duidelijk laten voelen dat er verschil bestaat tusen hen, die „in het purper ge boren" zijn, en proleten die met een grote mond en veel lef zich zelf tot dictatoren opwerpen. Nasser heeft dit Hoessein erg kwalijk genomen... Al zouden Jordanië, Irak, Egypte en Syrië elkaar wel kun nen vinden waar het gaat tegen Israël, daar houdt 't ook schoon mee op! In hun anti-joodse ge voelens zijn ze elkaar in den bloe de verwant, maar zeggen ze: wil je geen ruzie met je familie krij gen, dan moet je mekaar niet te vaak zien... dus zeker niet bij elkaar gaan inwonen! Uit angst. Hoe is dat Syrië er zo ineens toe gekomen, onder de Egypti sche paraplu te gaan schuilen? Het land was reeds aardig op weg, een Russische satelliet te worden. Daar heeft Nasser zélf een stokje voor gestoken. Hij vindt het best Rusland te gebrui ken als „stok achter de deur" tegenover het Westen, mits de stok achter de deur blijft. In Sy rië was dat niet langer het geval. Bepaalde Syrische machthebbers die wel begrepen dat het goede 'even zou eindigen, wanneer de Russen en hun mannekens baas werden, verkozen Nasser boven Kroestjev. Bijna grappig is het, hoe die Arabieren zich hiermee bloot geven. Ze schermen zo graag met Russische hulp. Doen jullie het niet, zo zeggen zij tot het Wes ten, dan zullen wé ons „genood zaakt" zien ons naar het Oosten te wendenEn! of ze nu Soekar no heten of Bourguiba of Koe- watli of Nasser... stuk voor stuk hakken ze met dat bijltje, en vooral Amerika (Foster Dul les!) blijkt daarvoor gevoelig, maar als puntje bij paaltje komt moeten ze van sikkel-en-hamer niets hebben, en zowel Egypte als Syrië neemt maatregelen om dit gevaar te weren. Jordanië, dat èn met Egypte èn miet Syrië al de grootste last heeft gehad en met beide landen nauwelijks op „Speaking terms" is, ziet de eenheid tussen die twee met lede ogen, en Hoessein heeft zich tot neef Feisal gewend en gezegd: die twee samen, wij óók samen! Ook al in naam van de Arabische eenheid, maar niet die „merk Nasser". De derde. Nu is het kleine staatje Jemen ook al „toegetreden" tot de Nas- ser-republiek. Ook dat is grap pig, want Jemen ligt zo n eind uit de buurt. Maar Jemen heeft al heel lang ruzie met koning Saoed, en maakt van de gelegen heid gebruik om bondgenoten te worden. De man die helemaal niets van zich laat horen, is Saoed zélf. Hij is belangrijker dan alle anderen. Ook hij denkt er niet aan. Nasser ooit als heer van een Arabische statenbond te erken nen. iMaar hij heeft een oude bloedvete met de Hasjemieten, de vorsten van Jordanië en Irak. Weliswaar is dat met veel gekus en omarmingen zogenaamd uit de wereld geholpen, maar in Arabië betekent dat zo weinig. Waar Saoed thans heerst (o.a. Mekka) heerste vroeger het Has- jemieten-geslacht. En Arabieren zijn niet vergeetachtig van aard. Het is ontzettend sneu voor Nasser. Nd kondigt hij daar met groot gebaar de Arabische een heid af, en het is al verdeeldheid wat de klok slaat. De Hasjemie ten beginnen een eigen eenheids zaakje. Saoed doet met geen van beiden mtee en zal waarschijnlijk proberen een politiek van „ver deel en heers" te voeren. En misschien zal het Westen uit dit alles leren. De Arabieren zijn sjacheraars bij de gratie van Allah en hebben alle kans gehad deze eigenschap te ontplooien. Meermalen werd hun gesjacher tot openlijke chantage, maar de eenheids-coup van Nasser laat de zwakte der Arabieren zien. Ondanks alle dreigementen angst voor te veel Russische in vloedOndanks alle eenheids worst: men maakte van elkander liefst rauw gehakt! En nu gaat Nasser het weer in de Soedan proberen. Wat heeft die man het druk... alles tot heil van Egypte, waar de droom van Jozef omtrent de magere jaren zich herhaalt Met ongewoon grote staatsie zullen Koningin Elisabeth van Engeland en haar gemaal, Phi lip, Hertog van Edinburgh, in ons land ontvangen worden. Het Britse koningshuis heeft de laatste tijd zeer in het mid delpunt van tie belangstelling ge staan, vooral wegens de daarop uitgeoefende critiek. De Neder landers zullen thans kans krij gen, de koningin en haar echt genoot met eigen ogen te zien. Elisabeth Alexandra Mary Windsor is genoemd naar een der grootste koninginnen die Engeland ooit heeft gehad. Maar breidde in de tijd van de eerste Elisabeth het rijk zich uit, Eli sabeth II ziet haar gebied gestaag inkrimpen. Toch is het „Empi re" nog groot genoeg om een reuzen-last op haar jonge schou ders te leggen. Als jong meisje had ze hele maal geen vooruitzichten op de troon. Pas toen haar oom Ed ward VII zijn kroon prijs gaf om met de Amerikaanse Wallis Simpson te kunnen trouwen (de cember 1936), veranderde haar positie met één slag:'zij werd de troonopvolgster. Óp haar zes tiende jaar werd ze benoemd tot kolonel van een Engels gardere giment en in het laatste oorlogs jaar volgde ze, op eigen verzoek, in het kamp Aldershot een trai ning als militair chauffeuse. Haar vader was een gesloten, plichtsgetrouw man, die beslist niet vlot kon worden genoemd en zelfs worstelde met 'n spraak gebrek. Hij ontving krachtige steun van zijn echtgenote lady Böwes-Lyon vrolijk en opgewekt van aard. Elisabeth lijkt het meest op haar vader. Ook haar kenmerkt een zekere schroom valligheid, waartoe zeker het be wustzijn van haar verantwoor delijkheid en het hoge plichtsbe sef, dat zij van haar vader erfde, hehben bijgedragen. De critiek. De critiek die over het ko ningshuis is losgebarsten, raakt echter eigenlijk de koningin zel ve niet, meer de hofhouding, die haar te veel isoleert. Vele Engel sen zouden gaarne zien, dat de koningin meer de kant opging van de Scandinavische vorsten huizen of van ons eigen Oranje huis. Ze willen haar niet langer zien als een soort sprookjesvor- stin, omgeven door een haag van dignitarissen en gardesoldaten. Niemand zal echter een woord van critiek uiten op de wijze waarop Elisabeth haar talloze verplichtingen vervult en haar „agenda" is schier iedere dag overbelast. Ze bezit een waarlijk vorstelijke gratie en toont in moeilijke situaties zeer veel tact. Dat ze niet zo conservatief is als men wel denkt, bewijst het feit dat ze prins Charles naar een kostschool stuurde in plaats van hem thuis les te doen geven. Het was wel een heel deftige kost school, maar ook deftige jonge- heertjes zijn kwajongens. Het is maar zo .jammer dat vooral de onbescheidenheid van de Engelse pers het de jonge prins moeilijk maakt als een ge wone jongen te leven... als het zo doorgaat, heeft de koningin reeds doen weten, zal ze prins Charles van school moeten ne- j men. De Hertog. Haar rechterhand is haar echtgenoot, de hertog van Edin burgh, die toen hij met haar trouwde, nog gewoon luitenant Philip Mountbatten heette en eerst bij die gelegenheid zijn her togelijke rang kreeg. Toch was Philip geen gewone luitenant. Hij was een Griekse prins, zoon vani prins Andreas van Grieken land. Zijn oom was de (verdre ven) koning Constantijn. Philip had echter nog een an dere oom en tijdens zijn studie in Engeland was hij daar kind aan huis. Die oom was Lord Lou is Mountbatten, een uitermate bekwaam zee-officier, die 't heus niet alleen vanwege zijn afkomst tot zeer hoge posten gebracht heeft. De Mountbattens zijn van Duitse afkomst, en hun familie naam luidt oorspronkelijk Bat- tenberg. Tijdens Wereldoorlog I veranderde het Engelse konings huis de geslachtsnaam (Saksen- Coburg-Gotha) in Windsor en Von Battenberg veranderde ook prompt in Mountbatten. Deze naam nam ook prins Philip aan, toen hij zich tot Engelsman liet naturaliseren. Philip is noch krachtens zijn karakter noch krachtens zijn ge boorte een „man van het volk" en jaagt niet naar populariteit, al vinden vele bakvissen hem een ideaal man. Maar hij beschikt over een scherp verstand en een grote dosis energie, en nuchter heid en heeft zich niet, aan han den en voeten gebonden, overge leverd aan de hier en daar wel enigszins versteende hof-ideeën. Evenals zijn bekende voorgan ger, de gemaal van koningin Vic toria, heeft hij er juist naar ge streefd, verouderde gebruiken op te ruimen. Bij het vervullen van haar talloze plichten is hij zijn koninklijke vrouw tot grote steun en stimuleert haar zelfver trouwen. „God save the Queen". Elisabeth is thans 31 jaar, Phi lip wordt dit jaar 37. Sinds de 6e februari 1952, toen ze na de dood van haar vader, George VI, werd gekroond, heeft zij maar weinig privé-leven gehad. Toch probeert ze daarvoor altijd nog zoveel mogelijk tijd te vinden. Haar hobby is de paardensport en de paarden der koningin ne men aan alle belangrijke wedren nen deel. Ze leest graag, mjaar niet al te diepzinnige boeken, ze kleedt zich soms bijna smake loos, dan weer ziet ze er betove rend uit. Maar voor miljoenen is zij de prinses uit het sprookje, wan neer ze in haar staatsiekoets uit rijdt of te paard en in uniform de parade afneemt. Voor andere miljoenen is zij de levendige her innering aan liet „Brittannia be heerst de zeeën", nu welhaast 'n legende. Elisabeth is de dochter van haar vader, de man die tot het laatst toe op voorbeeldige wijze zijn plicht deed, die zich zelf geheel offerde voor z'n land. Die ernst, die plichtsbetrachting, kenmerken ook haar. Ze con trasteren soms wonderlijk met haar jeugd en haar buiten twij fel lieftallige verschijning, en dat is oorzaak dat zo menige Brit, die tot geen prijs sentimen teel wil zijn, niet zonder ontroe- S ring meezingt „God save the j Queen"... God bescherm© de ko ningin Uit de PROVENCI* S ma De gemeente-begroting van Sprang-Capelle voor het jaar 1958 vertoont het beeld zoals men dat momenteel in de begro ting van welhaast elke gemeente ontmoet, n.l. dat van een weinig rooskleurige financiële positie. Uit deze begroting, die 'n tekort vertoont van 70.796.61, blijkt namelijk, dat de vlottende schuld van de gemeente 1.550.000. bedraagt, en het is derhalve be grijpelijk, dat de hoogte van de ze schuld en de vraag op welke wijze in de behoefte aan vaste financieringsmiddelen moet wor den voorzien, het gemeentebe stuur zeer grote zorgen baren. Hoewel dus zuinigheid een ge biedende eis is, bevat de gemeen tebegroting 1958 een aantal be langrijke en urgente kapitaals- werken. Het merendeel van deze kapitaalswerken, die tezamen ca. 3,5 miljoen gulden bedragen, kwam reeds op de begroting 1957 voor, doch moest toen ten gevolge van de bestedingsbeper king achterwege blijven. In de begroting voor 1958 worden de volgende kapitaalswerken ge noemd: twee verbindingsstraten tussen Molenstraat en JBurgem. Meijerstraat (46.490.aanleg verlengde Bernhardstr. (43.350.-) waarvan de helft ten laste van woningbouw; aanleg van Heistr. naar Nieuwevaart (63.250. aanleg van Schrevelstraat naar Poolsestraat (59.475.ver nieuwing restant openbare ver lichting (53.245.aanleg 4 km. wegverbreding en demping van gedeelte sloot (120.000. verbetering Julianalaan (92.200) verbetering binnenhaven Capel- le (70.000!aanleg sportvel den te Sprang (40.000.aan leg plein ten zuiden van het ge meentehuis (26.275.—), waarvan de helft ten laste van woning bouw; sanering Kerkplein te Sprang (30.000.verbetering speelplaats openbare school met sloping van 4 huizen (12.000. kosten rapport inzake agrarische omstandigheden (20.000.-)aan koop leermiddelen etc. t.b.v. nieuw opgerichte bijz. ulo-school (20.000.aankoop en restau ratie standaardmo.cn te bprang (9,500.banden langs padc begraafplaats (13.900.—) ban den langs hoofdpaden oude be graafplaats Sprang (2.500e-); stichting dorpsnuis met inritten, plantsoen en parkeerplaats '190.000.inrichting dor s- huis (20.000.stichting bad- nu:s en consulta iebureau Ci- pelle (65.000.de inrichting daarvan (12.000.nieuwe-.-bij zondere school en inr. daar van te Sprang (325.000.-); n_eu- we bijz. school en inrichting daarvan te Capclle (275,000.-); aanleg riolering te Capellc (900.600.aanleg zuiverings installatie (700.000.aanleg zwembad (300.000.- -). In hoeverre realisering van deze geplande kapitaalsmtga' i t mogelijk zal blijken, hangt af van de vragen of vaste financ- rmgsmiddelen beschikbaar zMn en in hoeverre de algemene ui - kering uit het gemeentefonds zal worden verhoogd. De gemeente is dus zowel «uit een oogpunt van financieringsmiddelen als uit 'n oogpunt van dekkingsmiddclen volkomen afhankelijk van Iret Hij k. Ook op het stuk van dc wo- I ningbouw spelen nog steeds gro te en ernsiige problemen. Het gemeentebestuur is er an over tuigd met de plaatselijke bov - capaciteit de woningnood in een klein aantal jaren te kunnen op lossen, indien het daarvoor maar de nodige vrjhe'.d zou kunnen krilgen. Men is ook op dit punt ech'er volkomen afhankelijk van overheidsorganen. Op 1 jan. j.l. waren 290 wo ningzoekenden ingeschreven te gen 282 op 1 ian. '57. 274 op 1 jan.: '56 en 239 op 1 ian. '55. Bij deze 290 bevinden zich 21 aan- i vragen van krotbewoners. Voor 1958 hce"t de gemeente 18 woningwetwoningen en acht premiewoningen toegewezen ge kregen (in 1957 na correctie 381. Ook ten behoeve van het on derwijs moest voor '58 f 8953.23 meer worden geraamd dan in '57. I VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO 22 cent per week per kwartaal 2.86 3.10 franco p.p. Ad verten tieprijs: it) cent per mm Abonnement: 4 speciaal tarief Contract-^d verten ties: Renniet blu«»en brandend maagzuur on middellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. KANSEN AAN DE WATERKANT. Het is een opmerkelijk verschijnsel dat het na-oorlogse Noord-Brabant zich sterk op industrialisatie richtte doch daarbij zijn kansen aan de waterkant practisch vergat. Er werd een wetvaartsplan samengesteld dat een aantal industriekernen „projecteer de" op basis van het bevolkingsoverschot. Maar daarbij kregen de waterwegen, even tuele havens en de industriële kansen aan de waterkant, onvoldoende aandacht. Pas de laatste tijd gaat N.-Brabant zich ook realiseren dat het zich moet bezinnen op de perspectieven die er langs het vaar water kunen liggen. Eerst nu begint het besef door te dringen, dat de helft van Bra bants lange provinciegrens door 't water ge vormd wordt. Wanneer men die watergrens langs wandelt van Bergen op Zoom tot Boxmeer, dan vindt men er geen enkele fatsoenlijke haven, tenzij die van Moerdijk. Deze is echter van geen economische be tekenis. Acht plaatsen liggen er langs die watergrens, die over een haven praten. Dat zijn Bergen op Zoom, Moerdijk, Zevenber- gen-Roodevaart, Dinteloord, Geertruiden- berg, Waalwijk, Den Bosch en Oss. Van deze acht is Waalwijk het verste gevorderd. Waalwijk heeft namelijk een havenplan dat zowel technisch als financieel uitgewerkt is, geheel gereed. Het heeft bovendien het fiat van de rijks- en provinciale waterstaat voor dit plan verkregen en de eerste fase staat op het punt gerealiseerd te worden. De tot nu toe in gebruik zijnde haven van Waalwijk is toegankelijk voor schepen van circa 300 ton, mits de haven om het andere jaar wordt uitgebaggerd. Het plan voor de nieuwe haven voorziet in een buiten haven die geschikt is voor binnenvaart schepen tot 2000 ton en een binnenhaven die geschikt is voor gelijksoortige schepen van 1000 ton. Realiseren van de Waalwijkse havenplan nen kan gunstige vestigingsfactoren schep pen voor andersoortige industrieën, dan die van de schoen- en lederbranche, welke in Waalwijk overheersend zijn. Waalwijk en omgeving zouden daardoor minder gevoe lig worden voor conjunctuur-invloeden. (Brab. Nbl.) DE SLUIS TE ANDEL. Zoals men in ons vorige nummer heeft kunnen lezen is het grote tankschip, de „Tahama" (20.000 ton), zaterdag met veel succes, na enorme voorbereidingen, van de werf te Heusden van stapel geiopen. Wij spraken hierboven van grote moei lijkheden, die met steun van de waterstaat prachtig zijn opgelost. In de rede die de directeur van Verolme United Shipyards na de ter waterlating in de bedrijfskantine heeft uitgesproken heeft de heer Verolme dank gebracht aan de rijks- en provinciale waterstaat voor de mede werking o.a. door het sluiten van de stuwen, waardoor de te waterlating ondanks de ho ge waterstand, mogelijk werd. Hij heeft voorts de wens uitgesproken dat de sluis bij Andel spoedig verbreed zou worden, zodat schepen op de Heusdense werf gebouwd, in de nabije toekomst rechtstreeks van Heus den naar Hoek van Holland zouden kunnen varen. Hij wees er op dat behalve de Heus dense scheepwerf er nog andere belangheb benden zijn bij de verbreding van de An- delse sluis. In dit verband wees hij op de nieuwjaarsrede van de Bossche burgemees ter Loeff, die de verbreding van de sluis te Andel een noodzakelijke voorwaarde noemde voor de verdere ontwikkeling van de industrie in Brabant, met name voor het bereikbaar maken van nieuwe industrieter reinen te 's-Hertogenbosch. Naar. wij menen te weten heeft het Rijk aan de Verolme-concern aangeboden de sluis te Andel te laten verbreden op voor- waarde dat Verolme een kwart der totale kosten zou dragen. Hier is men toen niet op ingegaan. BELANGRIJKE UITSPRAAK IN BATA-PROCES. In de langdurige rechtsprocedure om het bezit van de Bata-schoenfabrieken, heeft het hof van Willington in Delaware (Ver. Sta ten) dezer dagen uitspraak gedaan. Het Hof besliste ten gunste van Thomas Bata Jr., zoon van de grondlegger van het wereld concern en executeur-testamentair van zijn moeders nalatenschap. Het proces was in 1947 begonnen. FEESTWEEK TE OISTERWIJK. 10 t.m. 18 mei. GOUDEN JUBILEUM V.V.V. - STREEKBEURS „VEMI IN HET GOUD". J De vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Oisterwijk viert in mei a.s. haar 50-jarig bestaansfeest. Te zelf- der tijd viert de Kath. Middenstandsver eniging haar gouden jubileum. Ter organisatie van de feestelijkheden rondom deze gouden jubilea is een stich- j ting in het leven geroepen, genaamd „Stichting Oisterwijk 1958", welke intus sen met de plannen voor de Feestweek van 10 t.m. 18 mei gereed is. Het programma omvat o.a. een groots opgezette Streekbeurs voor Handel, Am bacht en Industrie onder de naam „Vemi in het goud". De speciale tentoonstellingshallen met aparte amusementshal worden geplaatst in het Lindepark, gelegen in het centrum van het dorp. De feestweek wordt: op zaterdag 10 mei geopend met de herdemking van het gouden jubileum der V.V.V. en haar 50- jarige activiteit. De volgende dagen zullen diverse evene menten en attracties plaats vinden zowel in Glazen: Vistasan punctual corrected (Ziekenfondskortingen worden direct afgetrohker de openlucht als in de feesthal, o.m. kunst- rolschaatsendemonstraties, modeshow, drumbandshow met taptoe, auto-, scooter-, motor- en bromfietsen-sterritten, folkloris- tiesche demonstraties etc. etc. Voorts staan op het programma diverse dans-, cabaret- en variété-avonden, met medewerking van bekende riado-dansorkes- ten en cabaretgezelschappen. Vele duizenden bezoekers worden van heinde en verre verwacht in de „Parel van Noord-Brabant", teneinde deze gouden ju bilea mede te vieren. BALLET DER LAGE LANDEN IN CASINO TE DEN BOSCH MET PREMIÈRES. Het „Ballet der Lage Landen" onder ar tistieke leiding van Mascha ter Weeme, zal op woensdag 5 maart a.s., aanvang des avonds 8 uur, in de Casino-Schouwburg te Den Bosch, zijn tweede openbare en tevens laatste voorstelling in dit seizoen te Den Bosch geven. Voor deze voorstelling werd een bijzon der aantrekkelijk programma samengesteld uit de nieuwste balletten van het repertoire, die dan voor de provincie Noord-Brabant in première zullen worden gebracht. Dit is nu het derde seizoen sinds de lei ding van het „Ballet der Lage Landen" in het seizoen 1955 - 1956 besloot in het ver volg te Den Bosch jaarlijks enkele open bare voorstellingen te geven. Met dit ini tiatief werd de reeds te Den Bosch be staande belangstelling voor de balletkunst nieuw leven ingeblazen en het resultaat was telkenjare zeer druk bezochte en zeer succesvolle balletvoorstellingen. Het „Bal let der Lage Landen" zal ook in het vol gende seizoen op de reeds ingeslagen weg blijven voortgaan en het kunstminnend pu bliek te Den Bosch in de gelegenheid blij ven stellen met het nieuwste repertoire kennis te maken. Het programma voor 5 maart a.s. zal als volgt zijn samengesteld De Toverfles, Muziek Prokofief Choreo grafie Denis Carey. Een ballet gebaseerd op een oud Chinees sprookje; Palisades, Muziek Michael Hobeon (me chanisch weergegeven). Choreografie Mi chael Holmes. Een modern, dramatisch baliet; Streetgames, Muziek Jacques Ibert. Cho reografie Walter Gore. Een ballet van de beroemde Engelse choreograaf, geïnspi reerd op kinder-straatspelletjes; Pas de Trois uit le acte „Het Zwanen- meer", Tschaikowsky Marinus Petipa. Eén der meest aantrekkelijke fragmenten uit het klassieke wereld-repertoire; reprise van de zo succesvolle pas-de-deux „Suite voor twee dansers". Aan deze voor stelling werkt de gehele groep mede, met als belangrijkste optredenden: Angela Bay- ley, Willy Emmer, Panchita de Péri, Ben de Rochemont, Johan Wittertreiner, Job Leerink, Philip Kaeson. Casino-leden en abonné's van het Brab. Orkest genieten de bij deze voorstellingen gebruikelijke faciliteiten. BENELUX-ESSAYPRIJSVRAAG. Onder auspiciën van de Benelux-studen- tenraad te Amsterdam is door de Stichting Groot-Kempische Cultuurdagen te Hilva- renbeek een Benelux-essayprijsvraag uitge schreven. Aan deze prijsvraag kan worden deel genomen door universiteits- en hogeschool studenten uit Luxemburg, België en Neder land. Er zijn twee prijzen, n.l. een le prijs van f 100. - en een 2e prijs van f 50. - De jury wordt gevormd door prof. mr. A. Pitlo, hoogleraar te Amsterdam, dr L. Meerts, hoofdredacteur van de Gazet van Antwerpen en Apr. P. Mutsaers, bestuurs lid van de Stichting Groot-Kempische Cul tuurdagen. Het essay dient tot onderwerp te hebben „De Nederlandse cultuur in de groeiende Benelux". De schrijvers kunnen dit naar eigen voorkeur uitwerken, b.v. met of zon der historische achtergrond, beschrijvend en/of normatief beschouwend, een proeve van cultuurpolitiek, enz. De essays moeten onder motto, bij voor keur in machineschrift, worden ingezonden aan P. Mutsaers, Wilhelminapark 143, Til burg. Het couvert moet inhouden de wer kelijke naam en adres van de auteur, als mede de vermelding aan welke universiteit of hogeschool hij/zij staat ingeschreven. De inzendingstermijn sluit 15 juni 1958. De uitreiking der prijzen zal plaats vinden op 27 juli a.s.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1