Grootse huldiging van de heer J. A. Thijssen FILMJOURNAAL STASSAR is SERVICE ||ifswj verdwijnt door Waalwijkse en LangstraatseCourant LOON OP ZAND'S VERLEDEN PUROL VAN LANSCHOT BANKBOEKJES SPECIAAL VOOR UW BRIL VRIJDAG 21 MAART 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 23 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-advertenties: Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Groot respect voor persoon en werkzaamheid van de jubilaris In tegenwoordigheid van het voltallige secretaris-personeel, hoofden van dienst, besturen der scholen voor lager onderwijs, 't bestuur der Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, een afvaardiging van de Eerw. Zusters en Broeders, hoofden van scholen en andere genodig den, werd dinsdagmorgen de heer J. A. Thijssen, chef van de afd. financiën, onderwijs, belastingen en personeelszaken, waarnemend gemeentesecretaris, gehuldigd bij gelegenheid van zijn 40-jarig ju bileum in dienst van de gemeen te Waalwijk. Het is zeer terecht een bijzon der grootse huldiging geworden, waarbij het grote respect, dat men aïlerwege voor de persoon en de werkzaamheid van de heer Thijssen heeft, duidelijk naar voren is gekomen. De jubilaris, die was vergezeld van zijn echtgenote en vier kin deren, werd het eerst toegespro ken door burgemeester Teijssen, die het een zeer moeilijke opgave noemde de zeer grote verdiensten die de jubilaris op velerlei ter rein voor de gemeente heeft ver worven, op de juiste wijze in woorden tot uitdrukking te bren gen. Hij schetste hoe de heer Thijssen eigenlijk min of meer door een toeval met de gemeen te-administratie in aanraking kwam en hoe dit toeval een amb tenaar van grote bekwaamheid heeft opgeleverd. „Door uw na tuur en talent zijt gij uitermate geschikt voor een ambtelijke functie", aldus burgemeester Teijssen, die de jubilaris/ vervol gens schetste als „een gave per soon, onkreukbaar, met een aan geboren trouw aan het werk en een nimmer aflatende zorg voor dat werk." De jubilaris heeft zijn grote gaven naar geest en hart echter niet alleen gegeven aan het werk in het ambtelijke vlak, maar deze beschikbaar gesteld op andere terreinen in 't plaat selijke gemeenschapsleven. „Voor uw persoon en voor uw werkzaamheid, die zeer gevari eerd is en een grote verantwoor delijkheid met zich brengt, heb ik bet grootste respect. In alle omstandigheden hebt gij blijk gegeven de man te zijn, die de last van deze verantwoordelijk heid kon dragen." Sprekend over bet persoonlijk contact, dat uit hoofde van de functie van de heer Thijssen zeer frequent is, zei de burgemeester: „Ik heb in u steeds opnieuw de functiona ris ontmoet, die de materie der gemeentefinanciën volkomen be heerst. U bezit een rijke ervaring op 'finnnciëell-technisch terrein en gezegd mag worden, dat u het financiële wezen der gemeente doorschouwt. Hierdoor hebt gij de gemeente Waalwijk vele en belangrijke diensten kunnen be wijzen, waarvoor men u niet ge noeg kan bewonderen en bedan ken." Tenslotte sprak de burge meester de hoop uit, dat deze huldigingsdag, welke hij volko men 'verdiend noemde, bij de heer Thijssen een onuitwisbare herinnering zou mogen achter laten en dat de gemeente nog ja ren de vruchten zou mogen pluk ken van de bekwaamheid en de werkzaamheid van de jubilaris. Burgemeester Teijssen liet zijn gelukwensen namens het ge meentebestuur vergezeld gaan van het gebruikelijke geschenk onder couvert. Gemeentesecretaris Vlaar zei in zijn toespraak, dat hij zelden met meer vreugde het woord had gevoerd, „omdat ik in u een per soon mag huldigen, die voor de gemeente Waalwijk van grote betekenis is." Évenals burge meester Teijssen schetste de heer Vlaar de grote gaven van geest en hart van de jubilaris, die met de evolutie van de ge meente meegegroeid is en zich op 'n niveau heeft weten te hand haven, dat alle lof verdient. Na mens het gemeentepersoneel en de hoofden van dienst gaf de heer Vlaar uiting aan zijn groot res pect voor de persoon en het werk van de heer Thijssen, die hij een van de meest bekwame en toege wijde ambtenaren van de ge meente noemde. „Gij hebt een hoge opvatting van üw taak, gij hebt ambitie en liefde voor uw werk", aldus de gemeentesecre taris, die er verder op wees hoe de verhouding ambtenaar-burger in de hulpvaardigheid, deskun digheid en begrip van de heer Thijssen op ideale wijze tot ui ting komt. Ook onderstreepte de heer Vlaar de grote deskundig heid van de jubilaris op het zo veelomvattende terrein der ge meente-administratie en -finan ciën, een deskundigheid, die hij op eminente wijze weet te han teren in de voortreffelijke oplei ding en vorming van de onder hem gestelde ambtenaren. Daar door ook is er achter het functi onele om een band van vriend schap, van persoonlijke binding ontstaan, aldus de heer Vlaar. Tenslotte bood hij de jubilaris namens het secretarispersoneel, hoofden van dienst, besturen dei- scholen voor lager onderwijs, bijzondere scholen, en 't bestuur der Nijverheidsschool 'n prach tig televisietoestel aan. Omdat de HoogEerw. Heer Deken dr. v. d. Hurk en de Zeer- Eerw. Heren pastoors Lami, Ver- biesen en v. d. Brekel verhinderd waren deze huldiging bij te wo nen, sprak drs. de Vries een woord van grote waardering en dank namens de r.k. schoolbe sturen van het lager onderwijs. De heer de Vries schetste in het kort het ontstaan van de vrijheid en gelijkheid van lager onder wijs, zoals men die nergens bui ten onze landsgrenzen vindt. Vervolgens ging bij nader in op het lager onderwijs in Waalwijk, dat zich tijdens de werkzaamheid van de heer Thijssen uitbreidde van 6 tot 12 scholen. „De voor zitters der r.k. schoolbesturen stellen het op hoge prijs u te danken voor uw kennis en uw hulpvaardigheid; zonder u had den wij niet kunnen presteren wat nu tot stand gekomen is", aldusi drs. de Vries, die zijn toe- spraaU besloot met de woorden: „U bent echter nog niet aan het eindstation. Wij hopen, dat u zich in de komende jaren zult mogen verheugen in dezelfde ani merende werklust en wij rekenen dan ook in de toekomst op uw welwillendheid en deskundige medewerking." 0uz2iver bioed veroorzaakt üw Rhenmatische Pijnen. Kruschen zuivert dat bloed en jaagt zo die pijnen eruit Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt, tot wonder wat in staat, terwijl gij met die tergen de Rheumatische Pijnen van alle dag nauwelijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief, vitaalJaren vallen van U af en ge ziet 't leven weer van de zonnige kant. Uw apo theker of drogist levert U Kruschen graag. Namens het Willem v. Oranje college, de christelijke vereni ging voor g.l.o., de b.l.o.-vereni- ging op christelijke grondslag en de cbristelijke kleuterschool, werd het woord gevoerd door ds. Vink,, die de heer Thijssen dank braebt voor alles wat deze voor de christelijke scholen heeft ge daan en waarbij hij uiting gaf aan zijn respect voor de kennis van zaken van de jubilaris. „Wij bidden u Gods zegen toe en dat God u de kracht moge geven uw taak te blijven vervullen." De heer Jan Tielen, voorzitter van het bestuur van de Nijver heidsschool voor Waalwijk en Omistreken, sprak namens het bestuur, de leraren en leerlingen woorden van waardering en dank. De heer Tielen achtte zich ontslagen om de vele en grote verdiensten van de jubilaris in den brede te schetsen, daar dit reeds door voorgaande sprekers zo voortreffelijk was geschied. Wel wilde hij de heer Thijssen bijzondere dank brengen voor alles wat hij als de eminente se cretaris-penningmeester van de school voor deze onderwijsinstel ling heeft gedaan, „Door uw ac tiviteit hebt gij bijzonder veel gedaan voor de groei en bloei van de school, met name ook voor de grote uitbreiding die thans gerealiseerd gaat worden. Ik acht het een voorrecht met u te hebben mogen samenwerken, omdat ik u heb leren kennen als een bekwaam en deskundig me dewerker, maar meer nog als een evenwichtig, rechtschapen en hoogstaand mens." Broeder Overste wees op het vele, dat de heer Thijssen voor de door de Broeders geleide scho len in de gemeente heeft gedaan, waarbij hij vooral de bijzonder de prettige samenwerking met jubilaris onderstreepte. Wegens ziekte van de voorzit ter van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heer M. v. d. Heijden, werd namens deze commissie het woord gevoerd door de vice-voorzitter, de heer de Rooy. Hij wees op de waarde volle adviezen, welke de heer Thijssen als secretaris van deze commissie steeds weer weet te geven, en daarnaast ook op de vele uren, welke de vergaderin gen van deze! commissie de heer Thijssen aan de huiselijke kring onttrekken. Om in de toekomst de wachttijd voor mevr. Thijs sen wat te bekorten, bood hij een langspeelplaat aan. Tenslotte werd het woord ge voerd door de heer v. d. Mee na mens de woningbouwvereniging Baardwijk, die uiting gaf aan zijn respect voor het werk, dat de heer Thijssen als secretaris-pen ningmeester van deze vereniging verricht. Hij hoopte, dat de ver eniging nog vele jaren van de belangstelling en de deskundige medewerking van de jubilaris zou mogen profiteren. voerig dankwoord, waarin hij op de eerste plaats dank bracht aan God. Vervolgens betrok hij in zijn dank alle gemeentebestu ren, die hem hun vertrouwen hebben geschonken. Ten aanzien van zijn ambtelijke werkzaam heid zei de heer Thijssen: „Ook de ambtenaar moet een bepaalde roeping voelen en deze bestaat in het dienen van de behartiging van het algemeen belang. De be hartiging van de belangen van het onderwijs behoort tot mijn taak en dus tot mijn plicht. U zult dus ook in de toekomst op mij kunnen rekenen." Tenslotte bracht de heer Thijs sen dank aan elk der sprekers. De heer Jan Tielen bracht hij speciaal dank voor het feit, dat deze zich bereid heeft verklaard de functie van voorzitter van 't bestuur der Nijverheidsschool te blijven waarnemen tot het nieu we schoolgebouw voltooid is. Na de officiële huldiging ten gemeentehuize had ten huize van de jubilaris nog een druk bezochte receptie plaats. 's Avonds werd de jubilaris, in tegenwoordigheid van fami lieleden en gasten, door de har monie St. Jan in het Gemeen schapshuis gehuldigd, waarbij door de voorzitter, de heer Jac. van Mierlo, een gelukwens werd uitgesproken. geven rente geen koersrisico geen kosten gemakkelijk beschikbaar storten of opnemen per kas of giro Vraag - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". BANKIERS Musis Sacrum „OP HET SPOOR DER VERDWENEN VROUWEN". „Good old Eddie Constantine", grijnslachend, whisky slurpend en liefkozend waar dat wel en niet te pas komt, trekt weer op de hem eigen wijze van leer en hij heeft het zó druk,dat er nog maar net een borreltje af kan. De mooie meisjes zijn echter weer rijk vertegenwoordigt. Ver der heeft men Eddie een onder hands vaderschap aangemeten door hem een dochtertje te laten adopteren (het meisje is overi gens zijn eigen dochtertje Ta nya), met wie hij in deze film het aardige liedje „L'homme et l'en- fant" zingt. Voor de rest is het in deze film allemaal grote-men- senwerk, en dan voor het meren deel nog van een heel bedenke lijk soort. Eddie belast zich in deze film met de ontmaske ring van een handel in blanke slavinnen en cocaïne, hetgeen hem uiteraard wel toevertrouwd is. Het gaat er zeer warm toe en waar het de schone joffers be treft, weet Eddie zich met een grijnslach te ontworstelen aan de lagen en listen, welke lieve toetjes en, schaarse kleding hem spannen. Ondanks het feit, dat men bij het zien van deze rolprent de in druk krijgt hetzelfde verhaal al eens eerder gezien te hebben, is het geheel toch zo, dat men er zich wel mee amuseert. Er zit veel vaart, spanning en sensatie in en dat is toch ook eigenlijk alles wat een film van dit genre nodig heeft. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. THÉRÈSE RAQUIN". De grote franse regisseur Mar cel Carné is door Zola's roman „Thérèse Raquin" geïnspireerd tot een boeiend en meeslepend verhaal, waarvan de titelrol door Simone Signoret op weergaloos briljante wijze wordt vertolkt. De geschiedenis speelt zich, af in Lyon na de laatste wereldoor log. Thérèse Raquin als ou derloos meisje in huis genomen door haar tante is inmiddels gehuwd met de zoon Camille, van deze tante, en leidt een even liefdeloos als zonloos leven aan de zijde van haar eeuwig met zijn gezondheid sukkelende echt genoot en diens kijvende moe der, die ze helpt bij de verkoop in de manufacturenwinkel. Zij komt in kennis met een vriend van haar man, een zekere Lau rent, een robuuste Italiaanse vrachtrijder. Er ontstaat; een ge negenheid tussen de beide men sen, die zij voorlopig voor ande ren verborgen houden. Laurent kan dit geheimzinnige gedoe echter niet verdragen en stelt Camille van de zaak op de hoog te ilen vraagt hem zijn vrouw te laten gaan. Camille stemt toe, maar staat er op eerst nog met zijn vrouw een driedaags uit stapje naar Parijs te maken. Thérèse is( onwetend van 't plan van Camille haar zonder geld' in Parijs achter te laten. Laurent vertrouwt de zaak echter niet en neemt dezelfde trein. Tijdens een worsteling in de trein duwt Lau rent Camille naar buiten. Aan de politie vertelt Thérèse, dat Camille door een ongeluk uit de trein gevallen moet zijn. Van Laurent's aanwezigheid in de trein vertelt zij niets. De politie accepteert het verhaal. Maar dan duikt er plotseling iemand op die getuige is geweest van het „on geluk"... Het slot van dit meeslepende en door Carné met groot mees terschap verfilmde verhaal wil len wij niet verklappen. De hoofdrollen in deze knappe film worden op sublieme wijze vertolkt door Simone Signoret, Raf Vallone en Roland Lesaffre. Maandag en woensdag. Toegang voor 18-jarigen met onderscheidingsvermogen en le venservaring. L u x o r „HIJ DIE STERVEN MOET". Luxor heeft deze week beslag weten te leggen op een film die tot de belangrijkste films der laatste drie jaren gerekend moet worden. Het is de verfilming van de beroemde roman van Niko Kazantzakis „Christus wordt op nieuw gekruisigd", die door de franse regisseur Jules Dassin („Rififi") op magistrale wijze is gerealiseerd. Het verhaal speelt zich af in een grieks dorp, dat omstreeks 1920 met een deel van Grieken land door de Turken is bezet. De turkse soldaten onder aanvoe- ring van een Agha hebben het niet moeilijk, want de bevolking heeft zich geheel bij het turkse bewind neergelegd. Op zekere dag arriveert er een troep have loze en verpauperde Grieken in het dorp. Hun leider is de pope Fotis, die vertelt, dat mannen uit zijn dorp de griekse verzets strijders hebben geholpen, waar na de Turken het dorp hebben platgebrand. Hij hoopt, dat zijn mensen in dit dorp de kans krij gen een nieuw bestaan op te bou wen. Het dorp valt in twee stro mingen uiteen. De ene bestaat uit de dorpspope Grigoris en een aantal welgestelden, die er wei nig voor voelen de vluchtelingen op te nemen, omdat dit te veel offers zal vragen; de andere wordt gevormd door de eenvou dige bevolking, die zich uit spreekt voor hulp aan de vluch telingen. Deze strijd, die tenslotte culmineert in de moord op de herder Manoüos, die in de pas siespelen de Christus-figuur uit beeldt, is door Kazantzakis beschreven en door )assin op grandioze wijze ver filmd. „Hij die sterven moet" is een uitermate boeiend en indrukwek kend filmwerk, dat over de ge hele wereld miljoenen begees terde bezoekers heeft getrokken. Wij kunnen een bezoek aan deze film (cinemascope) dan ook van harte aanbevelen. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „KONING VOETBAL". De fervente voetbalvrienden willen wij er eerst op wijzen, dat het in deze film niet gaat over „het" voetbal, maar over het nogal hardhandige amerikaanse voetbal. En als u dan nog weet dat, de filmkomieken Dean Mar tin en Jerry Lewis de helden van dit verhaal zijn, dan wordt het duidelijk, dat hier een raar stel letje voetballers het veld op ko men. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. HET HEFFINGSRECHT DER TIENDEN. Met belangstelling lees ik vrij geregeld de opstellen, die de heer van Beers te Loonopzand onder bovenstaande titel in dit blad publiceert. Hetgeen hij over het heffings- recht der tienden schreef in de Echo van 10 maart, is echter in zijn algemeenheid aanvechtbaar. Enige correctie leek mij hier dan ook op zijn plaats. De tienden zijn immers van oudsher kerkelijke belastingen. Het inkomen van de, parochie bestond in hel begin der katho lieke kerk slechts uit de op brengsten van onroerende goe deren en de giften van gelovigen. Bij de aanvang vrijwillig gege ven,ontstond er weldra een ze kere regelmaat, zodat ze vervol gens groeiden tot een gewoonte recht. Aldüs ontstond het ge bruik om een tiende van de op brengsten van de akkers en zelfs van de nijverheidsproducten aan de parochie af te staan. Èerst opgenomen in 't gewoonterecht, vervolgens in 't kerkelijk recht, sluit de burgerlijke wetgeving de cyclus tussen 755 en 768. Deze wetgeving op de tienden bracht noodzakelijk de afbake ning van de parochiegrenzen met zich. Zowel de tiendenomschrijving als de tiendenverdeling zijn be langrijke hulpmiddelen bij het vaststellen van de ouderdom van een parochie. (Een derde hulp middel is b.v. de patroonheilige der kerk. In het geval Loonop zand wijst het patronage van St. Jan Baptist op een zeer hoge ou derdom). Parochiën, die een eigen tien denomschrijving bezitten, mogen als primitief zelfstandige paro chies worden beschouwd. Die zonder een eigen tiendenom schrijving dateren van na de Ka rolingische periode, daar de ca- pitulariawetgeving verbood het tiendenbezit van de moederparo chie onder haar filia (dochter kerken) te verdelen. Opdat de parochianen nu zou den weten, aan welke pastoor zij vanwege bet tiendengebod een deel van hun inkomsten moesten afstaan, was een strenge grens- afbakening noodzakelijk. Villa en parochia kregen hierdoor als het ware eenzelfde betekenis. Deze begrenzing is de voornaam ste basis geworden voor onze he dendaagse indeling in gemeenten. Een tweede aanwijzing voor de ouderdom van een parochie is zoals gezegd, de verdeling der tienden, hetzij volgens de lex hispana, hetzij volgens de lex romana. Daar waar de verdeling in drieën (1/3 voor de kerk, 1/3 voor de pastoor, 1/3 voor de ar men) gebruikelijk was, mag men aannemen dat de parochie meest al van voor het midden der 9e eeuw dateert. Daar waar men de viervoudige verdeling (1/4 bis schop, 1/4 kerk, 1/4 pastoor, 1/4 armen) toepast, mag men de parochiestichting plaatsen na de Karolingische periode, d.w.z. in de 2e helft der 9e eeuw en in vele gevallen pas in de 11e en 12e eeuw. Het zou interessant zijn voor imonopzand eens na te gaan hoe de verdeling der tienden daar was. Hoe is het nu verklaarbaar, dat de kasteelheer van Loonop zand tiendheffer in die heerlijk heid was? Dit wijst m.i. er op dat, ofwel de parochiekerk van Loonopzand in oorsprong een ei gen- of villakerk was van de beer ofwel dat zij later met haar tien denbezit in; handen van die heer geraakt is. Waarschijnlijk heb ben we in Loonopzand met het eerste geval te doen. Als gevolg van de kerkelijke en burgerlijke wetgeving op'de tienden zag de eigenaar van een grotere villa (nederzetting, dorp) er haar voordeel in, op 'zijn do- mein een kerkje te bouwen, waardoor hij aanspraak kon ma ken op de tienden van dit do mein. Opgericht in de villa van de heer, diende zulk 'n bidplaats allereerst voor eigen, gebruik voor de familie en de lijfeigenen. Zo'n „oratorium" bezat aanvan kelijk geen parochierechten en was veeleer een pribate kapel Eerst na verloop van jaren ver kreeg het, meestal geleidelijk, doch ook wel ineens, het paro chiaal statuut. Zij waren echter meestal wel voorbestemd tot pa rochiekerk, hetzij door uitbrei ding van de villa zelf, hetzij om dat de buren vroegen eveneens de diensten te mogen bijwonen. De domeinheer nu eigende zich als stichter van zo'n villakerk het recht toe van de benoeming van de bedienaar (de pastoor) en van het goederenbeheer. Door de kerkelijke anarchie op het einde der 7e en het begin der 8e eeuw nam de macht der kerkheren over hun kerken sterk toe en groeide die tenslotte uit tot het eigendomsrecht daar over. Gedurende de feodaliteit is de heer even meester van „zijn kerk' als van „zijn" domein. Het enige deel van het kerkelijk be zit aan tienden en goederen; dat doorgaans aan de hebzucht van de heer ontsnapte, was het eigen pastoraal goed, dat de bedienaar zelf beheerde en waarvan bij leefde. Tenslotte moge hier een iets nauwkeuriger omschrijving vol gen van de soorten tienden, die de heer van Beers reeds in zijn opstel noemde. de (oude) tienden, geheven op de vanouds bewerkte landerijen, geheven sedert de 8e eeuw. de nieuwe tienden (of no vate tienden), sedert de 11e en 12e eeuw gebeven op de nieuw ontgonnen landerijen en op nieuwe voortbreng selen. Zij zijn weer te onderschei den in grote, of volle tienden, gehe ven op tarwe, koren, gerst, haver en andere voorname producten. -kleine of smalle tienden, ge heven op hooi, hennep, vruchten, wol, scbapen, kip pen en eieren. vleestienden, na de 12e eeuw geheven op de producten van de stallen en de boer derij. houttienden, na de 12e eeuw geheven op houtgewas. heerlijke of riddertienden, van bun oorsprong af aan leken toebehorend. J. H. VAN MOSSELVELD. DE ECHO OT HET ZUIDEN De jubilaris dankte in een uit- v ■-- - i—r,*, ruw-ririru'vjwMirrir.-u—nwur»v¥>_r-, 4% 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgr. 17. Tel.7442* Tilburg, Stationstraat 17,toek.adres LB 113

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5