WAALWIJK 1w&s. Gemeenteraad Sprang-Capelle „ONZE KATHOLIEKE KANDIDATEN" ZO STEMT U GOED 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 MAART 1958 2 3 Aanleg sportterreinen te Sprang Aangaan vaste geldlenigen tot een bedrag van f 282.000.- HEEMKUNDIG GENOOTSCHAP WAALWIJK EN OMSTREKEN. De heemkundige kring voor Waalwijk en omstreken hield j.l. donderciag 'n interessante lezing door de heer v. Poppel, conser vator van het Kempisch Museum te Eindhoven, over het muntwe zen in Brabant en Nederland. Na opening door de vice-voor- zitter. de heer G. Couwenbergh, gaf de spreker een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van Brabant en liet aan de hand van de munten, die hier in om loop waren, de vorsten of heren de revue passeren. Vooreerst gaf hij een definitie van de munt, die oorspronkelijk een schijfje me taal was zonder stempel. Het vertegenwoordigde een waarde en diende als ruilmiddel. In de loop der geschiedenis komen er de voornaamste feiten op voor. Ook de rijkdom der vorsten e.d. komt hierdoor tot uiting in de vorm van het gehalte, dikte en versiering. De oorsprong van het munt wezen ligt ongeveer 2000 jaar voor Christus, doch er is geen hewiis voor aanwezig. De oude Grieken hadden echter wel hun munten. Zij hadden macht en riikdom. wat ook hierin weer tot uiting kwam. be heer v. Popnel toonde er diverse. Ook de Ro meinse munten liet hij zien, en tussen deze twee was een aan merkelijk verschil. De munt was oorspronkelijk de tegenwaarde van de goederen. Later, als er overvloed is aan metaal, zoals brons, goud en zil ver, komt er een ruilhandel, waardoor de munten voorzien worden van fraaie stempels en rijksmerken, ze worden als het ware sieraden. De meeste Romeinse munten voor onze streek werden gesla gen te Trier. Na de Romeinse periode verbrokkelt het Rijk en komen er verschillende echte munten in omloop. De Merovinger Chilbert laat ze slaan te Utrecht en Wijk bij Duurstede. Nu ech ter al met de beeldenaar van de koning er op. Pepijn de Korte brengt een wijziging in 't munt wezen. In de Frankische periode is er weinig metaal, want Karei de Grote geeft in plaats van geld grond in gebruik. Zijn weinige munten waren de dinari. Na de Noormannen werd de eerste zelfstandige munt gesla gen door Bisschop Bernulf van Utrecht. De Brabantse Hertogen, stam mende uit het Lotharingse huis, hebben in hun perioden diverse munten laten slaan met de let ters of afkortingen er op van „Hertog Jan van Brabant". Jan I gaf de eerste Brabantse zilveren munten uit en Jan III als hun macht zich gaat uitbreiden de eerste goudgulden (St. Jans- of Moutongulden). De Bourgondische vorsten vie ren hun rijkdom uit op de mun ten, welke prachtig versierd zijn met heiligenvoorstellingen en de wapens van rijk of gewest. Be kend is „het Vuurijzer" van Ma ria van Bourgondië. De munt slag brengt deze vorsten veel op. Ook de kleinere graafschappen gaan hier ook al hun eigen mun ten slaan, b.v. Megen. Loon en Horn. Karei de Vijfde brengt het muntwezen in goede banen door prachtige gave munten, die beter waai de-aangevend zijn. Ook Pri- lips II verdeelde zijn Philips- daalder in onderdelen. Na de Af zwering van Philips II gaan de Nederlanden zelf munten, terwijl in de Brabanden, die langer Spaans bleven (tot pl.m. 1800) 't Spaanse geld verhandeld werd, ondanks dat Noordbrabant als wingewest aan de Nederlanden werd toegevoegd. Rond 1570 was het hier een wanordelijke boel, waaraan de 80-jarige oorlog veel schuld had, toen alle zilver en goud moest worden ingeleverd en men noodgeld kreeg. De Franse tiid en de Bataafse republiek brachten ook weer verandering. In de laatste peri ode heeft men geen directe aan munting gehad. Lodewijk Napo leon sloeg drie stukken, die in, omloop kwamen. Tot 1830 wa ren Utrecht en Brussel de munt plaatsen. Hierna kwam het Ko ninkrijk tot stand en gaf munten uit, waarvan men er nog vele kent. In de oorlog van 1940 kreeg men waardeloos materiaal. Als bijzonderheden toonde de heer v. Poppel de Gouden Rijder, de Nohel, de Dukaat en de Nego- tienenning. De leden waren erg belangstellend voor de gouden munt van Frederik II of III, die grondig bestudeerd werd. Na de lezing dankte de heer Coüwenbergh de spreker voor zijn prachtige uiteenzetting, en alle aanwezigen hebben zeer ge noten. JAARVERGADERING „ST. WILLIBRORDUS". De waalwijkse afdeling van de ned. kath. bond van werknemers (sters) in industriële bedrijven „St. Willibrordus zal morgen avond in De Gecroonde Leersse in jaarvergadering bijeenkomen. De agenda omvat o.m. de jaar- verslagen van secretaris en pen ningmeester en de huldiging van een aantal jubilarissen. De afdeling telt momenteel 600 leden, maar er zijn nog altijd vele ongeorganiseerden, die on rechtmatig ten volle meeprofi teren van wat door gezamenlijke inspanning van anderen werd bereikt. Het bestuur hoopt, dat ook deze mensen zullen inzien, dat hun plaats in de bond is. R.K, VROUWENGILDE. Het r.k. vrouwengilde organi seert morgen een bid- en boete- dag voor alle leden: van 't gilde. I Om 4 uur zal men morgenmid dag onder leiding van de geeste- lijk adviseur, pastoor v. d. Bre- j kei, in de kapel van de Eerw. Zusters, Grotestr., bijeenkomen. Op donderdag 27 maartzal voor de leden een wijnmiddag worden verzorgd door de Gebr. Boer n.v. uit Vlaardingen. LEZING „VEDEHOVA". Door dr. K. Faber uit Lever- kusen (Did.) zal morgenavond in Hotel Verwiel een lezing wor den gehouden over 't onderwerp „Ontwikkeling van synthetische lpoistoffen en hun toepassingen". Deze lezing is georganiseerd door de vereniging der middelbare vakschoolstudenten voor leder en schoenindustrie. BOND VAN WERKMEESTERS JUBILEERT. De waalwijkse afdeling van de ned. kath. bond van werkmees ters en ander toezichthoudend personeel zal on 13 anril zijn 40- jarig bestaan vieren. Het bestuur zal van 12.3014 uur recipiëren in de achterzaal van Hotel Ver- wiel. RECTIFICATIE. Een attente lezer maakte ons opmerkzaam op een onvolledig heid in het verslag van de hul diging van de heer J. A. Thijs- sen. In de toesnraak van drs. de Vries tot de jubilaris hebben wij vermeld, dat het aantal scholen voor lager onderwijs in onze ge meende tijdens de werkzaamheid van de heer Thijssen steeg van 6 ,tot 12. Weggevallen was hier dd aanduiding r.k. Het betreft hier dus de stijging van het aan tal r.k. scholen voor l.o. N.UV.B. VERGADERDE. dg afd. Waalwijk en Omstreken vap de N.C.V.B, kwam donder- ddg j.l. in het Willepi v. Oranje- cdllege bijeen. Na de opening floor de voorzitster, sprak ds. Tón uit Dordrecht over „Het le ven na dit leven". Zijn boeiende voordracht werd door de aanwe zigen met grote aandacht gevolgd. De eerstvolgende vergadering van de N.C.V.B. zal gehouden worden op donderdag 3 april a.s. in de ned. herv. kerk aan de Ha- vên. Drs. W. Vermeer uit Zeist zal dan spreken over „Christus' lilden en opstanding in de neder- laindse letterkunde". AANRIJDING. I, In de Stationsstraat ter hoog te van het gemeentelijk lichtbe- drijf had donderdagmiddag een vrij ernstige aanrijding plaats. De wielrijder M. v. d. V. werd dpor een auto, bestuurd] door D. V. uit Sprang-Capelle, aangere den, waarbij hij een ernstige hoofdwonde opliep. Hij werd Feuilleton SCHADUW OVER LEVEN Carry van der Ryken 49) - We kunnen hier toch niet blij ven staan? Ik ben veel te gelukkig jou zo onverwacht terug te zien, om niet zo lang mogelijk van de gelegen heid te profiteren. We rijden een eindje om en ik breng jullie op tijd bij de schouwburg. Afgesproken? Meteen opende Han 't achterste portier en met een beleefd gebaar nodigde hij Michel, in te stappen. - Jij komt even naast mij zitten, kind. Mariesje vermeed 't, Michel aan te zien. Duizend gedachten kwamen in haar op. - Waar kwam Paps van daan? En op een zondag? Wat was hij oud geworden? Lijnen om z'n ogen; zijn haar veel grijzer. Wel een chique pak droeg hij, ook weer een wagen en dezelfde genteleman-ma nieren van vroeger. Wat zou Michel denken? Die stond nu gewoonweg voor een fait-accom- pli. Enfin, zich daarover nog maar niet druk maken. Hoe moest ze zich houden tegenover Han? Van haar vroegere, haast afgodische liefde was niet veel meer over. Ook was ze, vooral sinds haar gesprek met Groot pa, een beetje anders over Paps gaan denken. Wat nuchterder ook. Neen, ze veroordeelde niet. Daar had ze geen recht toe Ziin éne hand hield 't stuur; feil loos juist. De andere hield hij om haar vingers. Streelde ze soms zacht. Toch wat nerveus, vond ze. - Vertel eens wat, kindje. Wat ben je geworden? Woon je nog hier? Wat is dat jonge mens voor je? - U vraagt zoveel tegelijk. Chel is mijn vriend. Een heel goeie. Ik woon in Den Bosch op kamers, want daar ben ik onderwijzeres. - Zo, jij kleintje; een schooljuf frouw?! Die Chel, zoals je hem noemt, is hij gefortuneerd? - Wel nee! Mariesje vond de vraag niet pret tig. - Hij studeert nog en is de oud ste van tien kinderen. Hij is een fij ne jongen. Een kort, wat spottend lachje van de oudere man. - Neem een raad vap me aan, dochtertje. Je bent een kind van mij; ik ken je. Van aard ben jij een luxe vrouwtje. Je hebt een bizonder, pi kant gezichtje. Je moet verwend wor den. Trouw een man met geld; anders zul jij nooit gelukkig zijn. Het hutje op de hei is goed voor anderen. Niet voor jou; geloof me maar. Wat bevreemd en eigenlijk over rompeld keek Mariesje met groot open ogen naar de man naast haar. Zó werd nooit tegen haar gesproken. Wat onrustig verschoof ze op de le ren autokussens. - U moet zó niet tegen me pra ten, verweerde ze zich. - Neen? Puriteintje!... De spot in zijn sterh hinderde haar. Geïrriteerd verdedigde ze zich. Liever een puriteintje dan een le ge luxe pop. En daarbij heb ik nooit de kans gekregen, een luxe leventje te leiden. Mams heeft moeite genoeg gehad, de jongens en mij zoveel te laten leren om later onze kost te kun nen verdienen. De wagen zwenkte even, - onge motiveerd, - naar de kant. Toen had de man het stuur weer in z'n macht. - Je hebt een scherp tongetje, kleine meid, zei hij enkel. Mariesje was blij, dat er een ruit zat tussen de voor- en achterplaatsen. Ze zou niet graag gehad hebben, dat Michel hun gesprek gehoord had. Noch zij, noch Paps hadden hun tong in bedwang gehouden. De wa gen zwenkte de Aert-van-Nes-straat Met vette letters staat dit ge drukt in een onlangs verspreid verkiezingspamflet van de' PvdA „Onze Strijd" geheten, nadat „De Wekker" klaarblijkelijk ter ziele gegaan is. Deze vette kop doet nu de ar geloze lezer veronderstellen, dat tie PvdA bij uitstek een katho lieke partij zou zijn, tenminste een partij de katholieken gunstig gezind. De verkiezingspropagan da in Limburg doet hier zelfs nog een schepje bovenop. Stemt ka tholiek èn progressief, stemt PvdA. Hierbij wordt dus duide lijk geïnsinueerd dat de Katholie ke Volkspartij progressief noch katholiek zou zijn. Ik geloof echter dat de Katho lieke Volkspartij zowel meer pro gressief als meer katholiek is dan de socialistische partij. Wat betreft het eerste, verwijs ik slechts naar de pionierende hou ding van de KVP wat betreft de kinderbijslagwet, de ouderdoms voorziening en de bezitsvorming. Over het tweede: ik kan mij niet herinneren, dat ooit van een katholieke raadsfractie 't voor- stel is. uitgegaan toestemming te verlenen voor de verkoop van neo-malthusiaanse middelen. En ziin het niet de socialisten die in België 'n monsterverbond met de liberalen aangingen klaar blijkelijk met de bedoeling om gezamenlijk front te maken te gen de Belgische Katholieke Partij. En warén het nog onlangs niet de socialisten, die in het Franse parlement samen met de com munisten (let wel) de onderte kening van de Europese verkla ring van de rechten van de mens onmogelijk maakten omdat hier in erkend werd, dat de ouders 't recht hebben de kinderen naar een school van hun eigen levens overtuiging te sturen.' ik hoor u al tegenwerpen, dat deze laatste twee gevallen het eerste is waarschijnlijk te pijn lijk slechts op het buitenland slaan en het dus geen zin heeft deze op ons land toe te passen. Geen zin? Hebben de socialis ten niet hun Internationale? Geen zin? Ik waag u te herin neren aan de socialistische agi tatie tegen de benoeming van de katholieke burgemeester van Den Haag. Bovendien ligt nog vers in m'n geheugen de verkiezingsleuze van de PvdA bij de Kamerver kiezingen in Friesland aangehe ven: Rome dringt op. Helpt het stuiten. Stemt PvdA. Het is duidelijk waarheen de PvdA wil: katholiek Nederland de stem smoren. Wij katholieken doen er bij deze mentaliteit van de socialis ten beter aan een lijst te steunen die ALLEEN katholieke kandi daten heeft: De KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ, die als lijsttrek kers heeft: A. Kamp, Driinen en J. L. P. M. Teijssen, burgemees ter van Waalwijk. v. E. Vele duizenden stemmen gaan f er bij de verkiezingen telkens weer verloren, omdat de stem biljetten niet goed ingevuld wor den. Daarom wordt er hier nog maals op gewezen, hoe u nu pre cies uw stem uit moet brengen. A.s. woensdag vindt u op uw stembiljet nqast elkaar de lijs ten mei de kandidaten van de volgende zeven partijen: Katho lieke Volkspartij, Partij van de Arbeid, Protestans Christelijke Groep, Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, een naamloze lijst met als lijstaanvoerder J. G. N. Sehreuders uit Veen en het Gereformeerd Politiek Verbond. Voor elk der kandidaten staat het welbekende zwarte stemvak- je, waarin een rondje is vrijge laten. U brengt 1 stem uit en wel door 1 zo'n rondje rood te ma ken. Maar welk Het beste doet u dit door het vakje voor de eerste kandidaat van de partij uwer keuze rood te kleuren. ■Ook kunt u stemmen op een lager geplaatste kandidaat. Dit is wat men noemt het voorkeur stemmen. Het heeft tegenwoor dig weinig zin meer, omdat de meeste partijen met hun kandi- over^ebracht naar het St. Nico- laasziekenhuis, vanwaar hij later op de dag naar zijn woning werd vervoerd. Tengevolge van 'n her senschudding zal de heer v. d. V. enige tijd rust moeten houden. Het rijwiel werd zwaar, de auto licht beschadigd. WANDELKRING TILBURG. De Wandelkring Tilburg or ganiseert op 29 en 30 maart a.s. haar vijfde en laatste tocht in de winterserie. Voor inlichtingen en inschrijvingen kan men zich wenden tot de heer P. M. Heur- ter, Grotestraat 377, Waalwijk, telefoon 3096. Uit de provincie TERMIJNHANDEL IN HUIDEN. Vorige week is onder grote binnen- en buitenlandse belang stelling in een lokaliteit van de Amsterdamse Koopmansbeurs de daten de afspraak maken, dat zij een verkiezing door voorkeur stemmen niet zullen accepteren. Nogmaals: het vakje voor de eerste kandidaat van de lijst van uw keuze rood maken. Dan stemt u goed. (Publikatie Voorlichtings dienst van de KVP). termijnmarkt in huiden officieel geopend. Deze markt is de eer ste, die buiten de Ver. Staten op gericht wordt. Dat zij in Neder land werd gevestigd, vormt een bevestiging van de vooraanstaan de rol, die onze handel bij de Westeuropese huidenvoorziening speelt. Aldus verklaarde in zijn ope ningsrede de heer G. Key Jzn., eerste vicevoorzitter van de Ka mer van Koophandel voor Am sterdam, die de rede voorlas, welke de voorzitter van de Ka mer, Mr. D. Delprat, had willen uitspreken, indien hij niet ver hinderd was geweest, doordat hij juist die middag in Den Haag be ëdigd wetrl als lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Eerst was het woord gevoerd door Mr. P. Gunning, directeur van de N.V. Amsterdamse Liqui- datiekas, die de vele aanwezigen welkom heette en in het Engels speciaal verwelkomde de vele buitenlandse vertegenwoordigers - We zijn er bijna, zei Han zacht. - Geef me je adres, dan kom ik je in Den Bosch opzoeken. Ze gaf 't hem. Met een schokje stonden ze voor de schouwburg stil. j Vóór Mariesje uit kon stappen voel- de ze, hoe Han haar naar zich toe tfolc; voelde ze zijn lippen op haar gezichtje. Ze gaf hem zijn kus niet terug. Ze kón niet. Wèl zag ze de teleurstelling in zijn ogen. Even nog hield hij haar vast. - Verwachtte hij dan tóch nog!Maar ze kon het werkelijk niet. - Mams, Joop, Hans, zijzelf Michel was al uitgestapt; stond bij de ingang van de schouwburg. De groet tussen hem en Han was koel en vormelijk. Michel's gezicht was stug en gesloten toen hij met Riesje naar binnen ging. 't Was vol en ze kregen nog maar nauwelijks een be hoorlijke plaats. Gelegenheid tot pra ten was er voorlopig niet. Mariesje voelde zich zenuwachtig en niet op haar gemak. In de pauze zagen ze kennissen van Mariesje in de foyer. Samen gebruikten ze wat en toen het belletje ging werd afgesproken, dat Chel en Riesje straks zover met hen mee zouden rijden. - Wéér een kans verkeken om met Michel te praten, haalde Mariesje in gedachten haar schouders op. En 't werd 's avonds op weg naar 't station, eer ze einde lijk alleen waren. - Waarom heb je 't me nooit ver teld? Waarom mij je vertrouwen niet gegeven? Ik hield zo van je, omdat je altijd zo eerlijk, zo openhartig was. Ik vond je zo'n spontaan, natuurlijk kind. En toch heb je dit altijd voor mij verborgen gehouden... - Ik kon toch niet tegen iedereen direct.verweerde Riesje zich zwak. - Nee, viel hij haar in de rede, - dat hoef je ook niet. Maar je be schouwt mij toch niet als „iedereen"? Zo gauw je merkte, dat ik méér voor je wilde zijn dan zo maar een opper vlakkige kennis, had je 't me moeten vertellen. Je hebt me vreselijk teleur gesteld. Ik geloofde in je, zoals in niemand anders ter wereld. Nooit zal ik je nu meer kunnen vertrouwen. Mariesjes gezichtje was spierwit weggetrokken onder de laatste harde woorden. - Michel, het spijt me zo. Hij keek haar aan. Even maakte hij een beweging om zijn arm om 't tengere figuurtje heen te slaan. Dan bezon hij zich. - Hoe kan ik dit geloven? 'k Zal voortaan altijd aan je eerlijkheid moeten twijfelen. 't Was Mariesje, of hij haar ge slagen had. - Chel, ik bèn eerlijk. Ik zou 't je i ooit verteld hebben. Je overdrijft! - Kan zijn, maar zó denk ik er nu eenmaal over. In de trein was 't te druk om hun gesprek voort te zetten. - Wat viel er verder ook nog te zeggen? dacht Riesje verdrietig bij zich zelf. Dan opeens gooide ze trots haar hoofd in de nek. Hij behoefde niet te zien, dat ze er verdriet van had. Ze was im mers dezelfde gebleven. Ze had niets stiekums willen doen; ze had er nog wel met Grootpa over gesproken. De omstandigheden waren wel heel on gelukkig geweest. Maar als Michel haar niet meer vertrouwde, dan moest ie 'n ander nemen. Ze drong zich niet aan hem op. Nooit! 't Was net, of hij na 't gebeurde van vanmiddag ineens heel ver van haar af stond; of ze niet meer zoveel om hem gaf. Was 't verdriet dat ze nu had, dan wel enkel gekwetste trots? Zij, Riesje van Es, die zelfs als kind nooit jokte en daar zo groot op ging. En die nu voor oneerlijk werd uitgemaakt! Op weg van het station naar huis werd weinig meer gezegd. Eén keer zei hij - Mon Dieu, Mariesje, hoe heb je door je zwijgen al dat mooie tussen ons zo kunnen vernielen! (Wordt vervolgd) t wijk enigszins van de rijksregeling af. Deze laatste gaat er namelijk vanuit dat 66,6 van de genoemde huurwaarde wordt ver goed. Evenals in de oude regeling voor ver huizingen is thans eveneens de gemeente lijke vergoeding gebracht op 100 aan gezien dit wellicht een grotere stimulans zal zijn o.a. voor ouden van dagen om de be woonde grotere woning vrij te maken en naar een kleinere te verhuizen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. De begroting van het G.I.M.Z. werd tenslotte zonder meer geaccepteerd. Hieraan ontlenen wij de volgende cijfers: voor de ge wone dienst aan inkomsten en uitgaven f 25.729.59 en voor de kapitaaldienst in komsten f 1.212.31 en uitgaven f 250.-. Na deze vergadering woonden de vroede vaderen een oefening bij van de plaatselijke brandweer. De heer Genuit meent dat het college het plan had hier ook een rolschaatsenbaan der de kinderen aan te leggen en vraagt of het de bedoeling is dit tegelplein daarvoor beschikbaar te stellen. De voorzitter ant woordt hierop dat zulks wel de bedoeling was, maar meent dat men zulks thans ge voeglijk kan negeren, omdat bij de kinderen de rolschaatsensport reeds over het hoog tepunt heen zou zijn. Op een vraag van de heer de Bie of voor de speelvelden langs de Oudestraat b De raad der gemeente Sprang-Capelle kwam j.l. vrijdagavond onder leiding van loco-burgemeester H. Winkelman in open bare vergadering bijeen. Na opening deelde de voorzitter mede dat de heer van Peer met kennisgeving afwe zig was. De notulen der vorige vergadering werden z.h.st. goedgekeurd en de ingeko men stukken voor kennisgeving aangeno men. Vervolgens werd het voorstel tot vast stelling van een algemeen besluit tot het aangaan van een kasgeldlening voor het tijd vak van 1 april t.m. 30 juni 1958 en tot vaststelling van het maximum van de ge durende hetzelfde tijdvak in rekening-cou rant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten op te nemen gelden (resp. tot bedragen van f 700.000.- en f 1.500.000.-) zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Het voorstel tot het aangaan van een geldlening groot f 52.000. - bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag, zijnde een gedeelte van de opbrengst der Tweede Nationale Woningbouwlening (Rentespaarbrieven 1957), voorzover deze niet reeds wegens door kopers van rente spaarbrieven uitgesproken voorkeur aan be paalde gemeenten werd toegewezen, werd eveneens z.h.st. goedgekeurd. Hierna keurde de raad z.h.st. goed het voorstel tot het verlenen van een duurte- toeslag aan het gemeente-personeel voor 't eerste halfjaar 1958, voor de mannelijke werknemers, voorzover deze op 1 jan. j.l. een loon genoten dat niet meer bedroeg dan f 416. - per maand of f 96. - per week en voorzover zij op die datum voor één of meer kinderen kindertoelage of kindertoe slag genoten, zijnde een bedrag van f 15.60 voor elk kind waarvoor op 1 jan. kinder toelage of kinderbijslag werd genoten. Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van de Bouwverordening, meende de heer van Caem dat het in deze tijd toch overbodig moest zijn een bepaling op te nemen dat een woning dusdanig behoort te zijn ingericht dat huisraad binnen kan worden gebracht, waarop de voorzitter zei dat zulks toch wel nodig was gebleken en de heer Genuit opmerkte dat het in het verleden is voorgekomen dat voor het bin nenbrengen van spiralen in de woningen raamkozijnen moesten worden verwijderd van pasgebouwde gemeentewoningen. Het voorstel werd hierna z.h.st. aangenomen. Bij de behandeling van het voorstel tot aankoop van grond ten noorden van de Oudestraat, merkt de heer Maijers op dat een uitweg ter breedte van 3 m te smal is. De voorzitter antwoordt dat men wet telijk met 'n apparatuur breder dan 2.80 m niet over een weg mag. Ook de heer de Bie opperde hetzelfde bezwaar, maar de voorzitter acht 3 m voldoende, omrede men niet op de grens van een perceelsscheiding mag bouwen. Z.h.st. aangenomen. Het voorstel tot vaststelling der vergoe ding ex artikel 73 eerste en tweede lid van de Kleuteronderwijswet over 1956 en 1957 werd hierna z.h.st. aangenomen. De gemeentelijke vergoeding in de exploitatie kosten over 1956 ten behoeve der bijzon dere kleuterschool te Sprang voor 2 lokalen werd hierbij vastgesteld op f1300, het voor schot bedroeg reeds f 1950.-, zodat f650 door de stichting behoort te worden geres titueerd; de vergoeding naar het aantal kleuters bedraagt over 1956 bij gem. 70,9 kleuters f 602.65, het voorschot-bedrag be droeg f 620.50, te restitueren f 17.85. Voor 1957 bedragen deze cijfers voor 2 lokalen f 1430. - bedrag voorschot f 1300, nog te betalen f 130. - en voor gem. 66,2 kleu ters f 505.80, het voorschot bedroeg f 600.67, te restitueren f 4.87. Het voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting 1957 werd z.h.st. aange nomen. De voorzitter stelde vervolgens aan de orde de toegezonden aanvullende agenda voor deze vergadering, n.l. Aangaan geldlening bij de N.V. Van Lanschot's Beleggings Compagnie te Den Bosch, groot f 230.000. - tegen 414%, met een looptijd van 30 jaar, waarvoor de ge meente in staat is een 4-tal straten en een plein aan te leggen. De heer de Raat merkt hierbij op dat hij een bereidsstellingsprovisie van 2Vz% hoog acht, waar zulks een flink bedrag eist. De raad heeft hiertegen echter geen enkel be zwaar en keurt het voorstel z.h.st. goed. Voorstel tot aanleg van sportterreinen te Sprang. De mogelijkheid bestaat thans de aanleg van sportterreinen als D.A.C.W.-werk met Rijkssubsidie te doen uitvoeren, waarvoor de Ned. Heide Mij. een plan met kosten berekening heeft ontworpen. Het plan voorziet in a. een voetbalveld groot 64 x 100 m.; b. een oefenveld, tevens korfbalveld, groot 58 x 82 m; c. een tegelplateau, groot 20 x 20 m t.b.v. volley-bal; d. een rijwielparkeerplaats. De kosten zijn geraamd op een totaalbe drag van f 38.682. - bouwterrein openblijft, antwoordt de voor- zitter dat dit de bedoeling is. De heer Ros vraagt of er gegronde reden zijn te verwachten dat hiervoor Rijkssub sidie wordt gegeven, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt, en op een opmerking van de heer Timmermans, de toegang tot de speelvelden achter de te bouwen wonin gen aan te leggen, antwoordt de voorzitter dat het college zulks ook reeds heeft over wogen. Het voorstel tot het voteren van een be drag van f 38.682. - voor de aanleg van deze sportvelden en dit werk als aanvullend werkgelegenheidsobject door de DACW te doen uitvoeren en in de kosten van dit werk het Rijkssubsidie aan te vragen, wordt hier na z.h.st. aangenomen. Ook het voorstel tot verhuur van het ge not van de jacht op gemeentelijke landerijen aan de heer J. Kemmeren te Waalwijk keurt de raad z.h.st. goed. Het laatste punt der aanvullende agenda behelsde het voorstel tot het voeren van een rechtsgeding. Op voorstel van de voorzitter wordt dit punt in besloten zitting behandeldt. De heer Timmermans dankt het college van B. en W. nog voor het voorstel tot aanleg van de sportterreinen te Sprang, waarna de vergadering wordt gesloten. van „DS ECHO VAN HET ZUIDEN" in.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2