Waalwijkse en La Courant BINNEN- EN BUITENLAND KAATSHEUVELSE LEVENSSCHOOL KAN RUIMER ADEMHALEN VAN LANSCHOT BANKBOEKJES VRIJDAG 25 APRIL 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 3ureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 TELEGR.-ADRES„ECHO' BOTER (30 CT. PER PAKJE) EN KAAS DALEN BELANG RIJK IN PRIJS. Wegens de nog steeds toene mende moeilijkheden die bij de stagnerende verkoop van zuivel- produkten worden ondervonden, heeft de regering op voorstel van het produktschap voor zuivel opnieuw maatregelen genomen, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Deze maatregelen hebben ten doel de normale afzet te bevor deren door verlaging! van de z.g. inleveringsprijzen waartegen zui- velprodukten, die geen idirecte afzet vinden, door de regering worden overgenomen om de zui- velfabrikant een minimum op- Talloze Rhcumatisklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. brengst te verzekeren. Daardoor wordt het vormen van abnor maal grote voorraden, met name van boter en kaas, voorkomen en( zal de concurrentie in t bui tenland worden vergemakke lijkt. De voor de zuivelindustrie gel dende inleveringsprijzen worden voor boter van ,4.34 op 3.10 per kg. gebracht, voor volvette Goudse kaas van 1.87 op 1.50 per kg. en voor Edammer kaas veertig plus van 1.67 op onge veer 1.35. De binnenlandse consumptie prijs van verse boter zal dienten gevolge binnenkort met pl.m. 30 et. per pakje dalen, terwijl, af hankelijk van de ontwikkeling van de kaasmarkt, ook een ver laging van de kaasprijs te ver wachten is. Hoewel het verschil tussen de garantieprijs en de opbrengst van de melk omstreeks 7 ct. per liter wordt, zal niet aan de onlangs vastgestelde garantieprijs van bijna 29 cent voor de> veehouder worden getornd. Het verchil wordt zoals bekend, uit de schat kist bijgepast. NEDERLANDSE BANK HEFT KREDIETBEPERKING OP. De Nederlandse Bank heeft maandag de handelsbanken me degedeeld, dat ze met onmiddel lijke ingang de vorig jaar opge legde kredietbeperkingen van banken aan particulieren heeft opgeheven. De kredietverlening aan lagere overheidslichamen voornamelijk gemeenten blijft tehandhaafd. Handhaving van redietbeperking heeft geen zin meer, zo motiveerde de directie van de Nederlandse Bank, om dat uit voorlopige cijfers van de binnenlandse kredietverlening over het eerste kwartaal 1958 blijkt, dat de kredietverlening geen uitbreiding heeft ondergaan maar integendeel de neiging ver toont tot dalen. DE LAATSTE THUISREIS VAN DE WILLEM RUYS. Het dubbelschroef motorschip „Willem Ruys" van de /Konink lijke Rotterdamse Lloyd is vol geboekt met passagiers, 650 Ne derlanders uit Indonesië en 250 Engelsen uit Singapore, maan dagavond naar Europa vertrok ken voor zijn laatste thuisreis op de historische 'Holland-ïndo- nesië-route. ills 't vuur hoog opschiet in de keel - oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutra liseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van de snerpend bran dende pijn. Volgens de passagiers zijn er nog slechts twintig Nederlandse planters in West-Java, die naar verwachting eind mei eveneens allen naar huis gaan, hetzij om dat ze zijn uitgewezen, hetzij uit moedeloosheid. De Nederlandse ondernemingen, waarop ze wer ken, komen steeds vaster in de fatale greep van ondeskundige, op geld beluste „oo:rlogsheren", die optreden namens het militair gezag. Hetzelfde geldt voor Midden- Java, waar nog maar vijf admi nistrateurs doorwerken. Op de ondernemingen in Oost-Java is geen Nederlander meer te vinden. HOGER LOON SLECHTS BIJ DUIDELIJKE ACHTERSTAND. Er is geen sprake van, dat er thans loonsverhogingen gegeven kunnen worden. „Het losgooien van de remmen zou rampzalige gevolgen kunnen hebben". Dit zei minister Suurhoff (Sociale Zaken) dinsdag in de Eerste Ka mer. Het hele loonvraagstuk be vindt zich thans in een „uiterst kritieke situatie". Alleen wanneer het werkelijk gaat om het inha len van „duidelijke achterstand" en wanneer de zekerheid bestaat dat een bepaalde loonsverhoging niet in andere bedrijfstakken loonsverhogingen ontketent, kan er hier en daar een verhoging worden toegestaan, De loonsverhogingen, die ge geven zullen worden aan de land arbeiders, de werknemers in het bouwbedrijf en misschien ook aan het personeel van de Neder landse Spoorwegen geven de rest van de werknemers bepaald niet het recht er een aanspraak op loonsverhoging aan te ontlenen. DE EXPO TE BRUSSEL. Nederlands paviljoen trekt grote belangstelling. Zaterdag en zondag zijn er sa men 428.631 bezoekers geweest, waarvan ruim 300.000 'op zon dag. Van deze 300.000 kwamen er liefst ruim 30.000 ook 'n kijk je nemen in het 'Nederlands pa viljoen. Het inlichtingencentrum van de algemene Nederlandse vereni ging voor vreemdelingenverkeer mag zich eveneens in een grote belangstelling verheugen. Op zondag werden meer dan vier honderd inlichtingen over Ne derland aan serieuze kandidaat bezoekers verstrekt. Van alle kanten betuigen de bezoekers hun enthousiasme over de Nederlandse inzending, welke algemeen als een der mooi ste vaif de wereldtentoonstelling wordt beschouwd. Het paviljoen van het Vati- caan (Civitas Dei), waarvan de kerk „Christi Gloriosi" zondag door Mgr. Forni, de apostolische nuntius te Brussel, werd gewijd, is het resultaat van de interna tionale samenwerking op grote schaal. Het omvat een onder lei ding van de Belgische ingenieur Paul Rome, een ultramoderne kerk voor tweeduizend mensen, een grote kapel en zes kleine ka pellen, een auditorium, een ten toonstellingsgebouw, een klok kentoren en een restaurant. De kerk „Christi Gloriosi" is door Duitsers en Fransen geza menlijk tot stand gebracht. Het tentoonstellingsgebouw be vat o.a. de volgende afdelingen: God en de mens, „Tu es Petrus" een door de Italianen ingerich te afdeling over het Pausdom een evangelisatie-afdeling, die is opgezet door vertegenwoordigers van Spanje, Portugal en de La tijns-Amerikaanse landen, kerk en wetenschap, onderwijs en op voeding georganiseerd door een Nederlandse commissie on der leiding van mgr. F. J. C. M. Op den Coul en kerk en kunst, waar vele kunstwerken uit mu sea, kathedralen en particuliere verzamelingen te zien zijn. Van Engelse zijde is een Christusbeeld van aluminium van acht meter, vervaardigd door Arthur Fleisch- man, geschonken. De Amerika nen hebben voor een bioscoop gezorgd. NIEUWE KOERS IN BATAVIA? Nu de val van Boekittinggi aanstaande is, volgens waarne mers in Djakarta althans, moet deze militaire overwinning wor den gevolgd door de oplossing van de politieke problemen, zo heeft een regeringsleider in de Indonesische hoofdstad zondag avond verklaard. Overleg met de rebellenleiders is uitgesloten, zo zei hij, doch hij voegde er aan toe, dat alle problemen, die de opstand hebben veroorzaakt, grondig bestudeerd zullen wor den. De omvorming van de om streden Nationale Raad van pre sident Soekarno in een soort Se naat, een ingrijpende reorganisa tie van het kabinet-Djoeanda; en versnelling van het proces ter verlening van autonomie aan de buitengewesten, zullen deel uit maken van de agenda voor een overleg, dat kort na de definitie ve overwinning op de Suma- traanse rebellen gehouden zal worden. „Wij zullen onze pogingen niet alleen baseren op de resultaten van de conferentie, die vorig jaar tussen de centrale regering en vertegenwoordigers van de buitengewesten is gehouden. We willen nog verder gaan. Wij wil len het gehele gebied vah tegen stellingen en spanningen bestrij ken en een goede en duurzame oplossing vinden", aldus de re geringsleider. Uit gezaghebbende bron in Dja karta is zondagavond laat beves tigd flat de omvorming van pre sident Soekarno's Nationale Raad in een „voorlopige Senaat" en de reorganisatie van het kabinet- Djoeanda, dat een jaar geleden door Soekarno werd gefonneèrd, zeker op de agenda van de be sprekingen zullen voorkomen. Ook de voormalige vice-presi- dent Hatta zal worden benaderd. Hatta wordt beschouwd als een voorname figuur in het komen de overleg, Zoals bekend eisen de opstandelingen dat Hatta pre mier wordt. BOTSING TUSSEN VLIEG TUIGEN 49 DODEN. 49 personen zijn maandag om het leven gekomen toen een straaljager boven de woestijn van Nevada in botsing kwam met een passagiersvliegtuig. De botsing vond plaats op 2000 me ter hoogte. Het passagiersvlieg tuig, een DC7, ontplofte in de lucht. De DC7 was een lijntoestel van de United Airlines, op weg van Los Angeles naar New York. Het had 42 passagiers en een beman ning van vijf koppen aan boord. De straaljager, een supersoni sche Supersabre, had kort voor de botsing een noodsignaal uit gezonden. De twee inzittenden, van wie een trachtte zich met de schietstoel- te redden, werden ge dood. TOENEMENDE BESPARINGEN BIJ DE SPAARBANKEN. Het jaar 1957 is voor de spaar banken een slecht jaar geweest. De spaarders hebben toen veel meer geld teruggevraagd dan zij gestort hebben. Dit verschil be droeg bij de RPS 4 miljoen gul den en bij de lokale spaarbanken 59 miljoen. Deze ontwikkeling in 1957 staat wel in zeer grote te genstelling tot het jaar daarvoor. In 1956 immers hebben de spaar ders 276 miljoen meer bij de spaarbanken gebracht dan zij er terug vroegen. Voor de RPS was dit gunstige spaarverschil in 1956 174 miljoen en voor de lo kale spaarbanken 102 miljoen. Hoewel 1957 voor de spaar banken een slecht jaar was, is er in totaal toch in dat jaar meer gespaard dan in 1956. Maar deze spaarmiddelen werden niet naai de spaarbanken gebracht, maar op een andere wijze belegd. De oorzaak daarvan was dat'de ren te bij de spaarbanken onvoldoen de aangepast was aan de geste gen rentestand. In 1957 hebben daarom vele spaarbanken de rente verhoogd. Ook bij de RPS is dat gebeurd en van 1 jan. 1958 af geeft deze 3%. Direct resultaat kon dit niet hebben, omdat aan het einde van 1957 de Nationale Woningbouw lening uitgegeven werd. Deze deed een beroep op de spaarmiddelen, o.a. van de spaarbankspaarders. Dientengevolge bleven de ont- sparingen bij de spaarbanken in december 1957 en januari 1958 voortgaan. Toen evenwel begin februari 1958 de uitgifte van 'de ze lening gestaakt werd, keerde het getij voor de spaarbanken. Lij de RPS en bij de lokale spaar banken werd in februari en maart 1958 belangrijk meer in gelegd dan teruggevraagd. Zowel bij de RPS als bij de lo kale spaarbaqken werd er twee mlaanden na aftrek van de terug betalingen weer 27 miljoen ge spaard. Het is dan ook wel waarschijn lijk dat er een wending ten goéde in het spaarbanksparen is geko men. Dit zal het mogelijk maken dat in 1958 meer dan in 1957 de spaarbanken steun kunnen geven bij het financieren van de ge meenten) en in het bijzonder, di rect of indirect, van de woning bouw. Provinciaal Nieuws WAALWIJKER PASSIER WON TITEL le KLAS LIBRE. De wedstrijden om de gewes telijke kampioenschappen Bra bant en Zeeland le klas libre werden zaterdag en zondag on der zeer grote belangstelling voortgezet in café „Abattoir" te I ilburg. Er is over het algemeen sterk gespeeld. Het tournooige- middelde was dan ook 6.49. De eindstand was m.p. h.s. alg. T Rem. 1 J. Passier Waalwijk 14 76 9.33 2 A. Meeuwesen Zevenbergen 10 71 7.48 3 A. v Kraay Helmond 8 75 8.17 4 P. Vijverberg Onwerkerk 6 40 6.36 5 P. Schellen Oisterw. 6 3l 5.93 6 J. Engelen Vlijmen 4 39 5.48 7. W. v. Sehaick Breda 4 43 5.28 8 J. v. Ginkel Valkenswaard 4 43 5.04 Hoogste serie J. Passier 76 hoogste partijgem. ,1. Passier - A. Meeuwesen (14.28). De heer Uytendaal, gewestelijk voorzitter, reikte na afloop de prijzen uit, na dank gebracht te hebben aan de biljartvereniging „Abattoir" voor de keurige or ganisatie. De heer Nic. Donders, voorzit ter van het district Tilburg dei- Ivon. Ned. Biljartbond, roemde het „Abattoir", dat het aange durfd had dit kampioenschap te organiseren, zonder dat er een Tilhurger aan deel nam. Namens de spelers bood de heer P. Schellen bloemen aan mevrouw van Geloven aan voor de gastvrijheid deze dagen geno ten. DUBBEL JUBILEUM IN PAROCHIE NOORDHOEK TE TILBURG. De parochie Noordhoek te Til burg maakt zich op, om in de week van 1 tot en met 8 juni a.s. op luisterrijke wijze feest te gaan vieren. Daar is alle reden voor, want er zijn liefst twee belang rijke jubilea, t.w. het vijftigjarig bestaan van de parochie en het veertigjarig priesterfeest van de herder van de parochie, pastoor L. Bijnen, oud-kapelaan te Waal wijk. Er is ter gelegenheid van deze feesten een programma in elkaar gezet, waardoor alle pa rochianen in de vreugde zullen kunnen delen. „EXCELSIOR" OOSTERHOUT ONTSLAAT 70 MAN. Na 10 dagen reeds over concur rentie gestruikeld. De Buizenfabriek Excelsior te Oosterhout, welk bedrijf op 10 april met groot vertoon officieel werd geopend, heeft 70 man per soneel van de 140, die er werk zaam zijn, moeten ontslaan. Re den van dit onslag is de slechte gang van zaken in deze branche. De Nederlandse buizenfabrikant staat in de concurrentie met het buitenland machteloos. De bui tenlandse ondernemingen profi teren in Frankrijk en Duitsland van overheidsbescherming; in ons land is deze bescherming zeer gering. De malaise in deze industrietak is internationaal. Tijdens een persconferentie welke voorafging aan de opening van de gigantische nieuwe fa briek in Oosterhout waarin ruim twintig miljoen gulden ge ïnvesteerd werd, is op openhar tige wijze gesproken over de moeilijkheden. Intussen is de directie der nieuwe fabriek te Oosterhout door de commissarissen ge schorst. geven mA mm rente geen koersrisico geen kosten gemakkelijk beschikbaar storten of opnemen per kas of giro Vraag - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". Nieuw semi-permanent gebouw op 1 mei a.s. officieel in gebruik Voortreffelijk begrip bij werkgevers voor eigentijdse pedagogiek Op 1 mei a.s. zal de Kaatsheu- velse Levensschool een nieuw semi-permanent gebouw aan de Mgr. Volkerstraat in gebruik ne men. En met dit heuglijke feit zal dan een einde gekomen zijn aan de te enge en weinig moder ne noqdhuisvesting inj en aebter de Gildenbond, waarmee de school zich ruim 3 jaar heeft moeten behelpen. Drie jaar ouc} is de Kaatsheu- velse Levensschool dus zij is begonnen op 8 sept. 1954 - en hoewel dit nog een zeer prille leeftijd is, mag deze school toch al tot de nestors onder de vader landse katholieke levensscholen worden gerekend. Want toen in 1954 op initiatief van de heer G. M. Franken, hoofd van de ge meentelijke dienst van Maat schappelijke Zorg, in Kaatsheu vel met een levensschool werd gestart, telde Nederland nog maar pas 2 of 3 levensscholen. Deze pioniersstap was niet min der dan een experiment, want de levensschool was destijds nog 'n instituut, waarvan de betekenis nog lang niet door iedereen werd ingezien en begrepen. De be hoefte aan een levensschool in Kaatsheuvel was wel bijzonder groot, omdat een hoog percen tage van de bevolking in de in dustrievoornamelijk schoen industrie werkzaam is, maar doorslaggevend voor de levens vatbaarheid van de levensschool was uiteraard het antwoord op de vraag hoe zullen de werkge vers reageren op dit experiment? Gelukkig is dit antwoord van de zijde der Kaatsheuvelse werkge vers in alle opzichten positief geweest. Van het eerste ogenblik af hebben de oprichters van de levensschool bij de werkgevers een groot begrip voor deze eigen tijdse pedagogiek ontmoet. Al leen in Loonopzand wilde men eerst de kat uit de boom kijken, maar gelukkig is het zo, dat het laatste jaar ook enkele fabrikan ten in Loonopzand er toe zijn overgegaan hun medewerking te verlenen. Dank zij dit voortreffelijke be grip van de zijde der werkgevers telt de Kaatsheuvelse levens school thans 102 deelnemers, die verdeeld zijn over 6 groepen, die elk een halve dag (ruim 4 uur) per week op de school doorbren gen. Deze leerlingen zijn afkom stig uit 60 verschillende bedrij ven. Omdat er fabriekjes zijn, die slechts 2 of 4 man in dienst hebben, is het uitermate moei lijk om over te schakelen van een halve dag levensschoolvor ming naar een hele er zijn im mers bedrijven, die 50 percent van hun personeel moeten mis sen. Dat deze kleine bedrijven toch nog bereid zijn om iemand van hun personeel de levens kampioen), die tevens assisteert bij de handvaardigheid van de 2e jaars deelnemers. Het bestuur is als volgt sa mengesteld voorzitter:' A. J. Wennekes (werkgever); secre taris: G. M. Franken, hoofd ge meentelijke dienst van Maat schappelijke Zorg; penningmees- Ier: P. H. Vloemans (werkge ver); leden: J. C. Beerens (o.a. wethouder van Loonopzand), i. W. van Noye (voorzitter K.A.B Loonopzand), kapelaan H. Pas aalmoezenier K.A.B. en K.A J en J. Netten (namens de K.A.L Kaatsheuvel). De nieuwbouw aan de mgr. Volkerstraat is tot stand kun nen komen dank zij geldleningen van „Concordia" en de „Centra le Volksbank", die samen 85.000 gulden beschikbaar stelden voor de totstandkoming van dit semi- permonente schoolgebouw, waar van de betekenis niet in de eer ste plaats moet gezocht worden in het gebouw als zodanig, maar vooral in het feit, dat de jongens nu geplaatst kunnen worden in een milieu waar ze zich werke lijk „thuis" voelen. Voor het le vensschool-werk is dat een ab solute voorwaarde. Het nieuwe gebouw, 'n fraaie houtbouw van de fa. Padox uit Warmond, valt in drie afdelin gen uiteen: theorielokaal, hand vaardigheidslokaal, en 'n prach tige ruime sportzaal; verder zijn er nog een vertrek voor de lei ders en keurige toiletten en was gelegenheden. De bouw kwam lot stand onder toezicht en ver antwoordelijkheid van de dienst gemeentewerken, waarbij mag worden aangetekend, dat de ge meente in alle opzichten de grootst mogelijke steun verleent om het levensschoolwerk in de gemeente zo succesvol mogelijk te doen zijn. Zo zal bij dit 'nieu we gebouw door de gemeente een I groot sportveld worden aange legd. DOEL EN PROGRAM. Hoewel wij de laatste tijd bij herhaling en uitvoerig hebben gewezen op de doelstelling en de methodiek van de levensschool, w illen wij bij gelegenheid van de officiële opening van de nieuwe Kaatsheuvelse Levensschool de ze punten toch nog even onder de aandacht van onze lezers brengen. Prof. dr. N. Perquin s.j. geeft een scherpe en voor iedereen duidelijke definitie van wat de levensschool eigenlijk is, n.l. „Zij (de levensschool) is een over brugging- van een totaal onop- voedkundige situatie, die 't werk in het bedrijf is, naar alle om standigheden die voor de uit groei naar de volwassenheid dienstig zijn. Tot dat doel tracht zij een volkomen pedagogische situatie te scheppen." De levens school is dus geen school in de gebruikelijke betekenis van het woord, waar de leerlingen jilan- matig de nodige kennis wordt ingepompt. Het gaat in een le vensschool, aldus prof. dr. Per quin, niet om een vermeerdering van de zogenaamde „algemene ontwikkeling", ook niet om b.v. culturele vorming. Niets van wat AJsK Mari Voogd onderneemt in de fraaie sportzaal van het nieuwe gebouw in opperste/ concentratie een gigantische sprong, maar haalt het niet. Geen zorg, Mari de grote sprong in het school te laten volgen, bewijst wel, dat men de betekenis van de levensschool inziet en deze vorming waardeert. Daarnaast betalen de werkgevers in Kaats heuvel nog een cursusgeld van 25.per leerling per jaar, zo dat mag worden gesteld, dat zij op meer dan voldoende wijze het hunne bijdragen tot de groei en de bloei van dit prachtige werk. De Kaatsheuvelse Levensschool heeft twee full-timers in dienst, te weten: de heer J. C. B. Anne- garn als directeur, die belast is met de algemene leiding en de verzorging van de theorielessen, en de heer P. J. Kloosterman, die speciaal is belast met de hand- vaardigheidslessen. De sport staat onder leiding van de heer H. Quaadvliel (Zuidelijk judo- dank zij de levensschool zul je leven wel kunnen halen. er gebeurt, is doel op zich, alles is ondergeschikt aan het grond doel der opvoeding, n.l. de be vordering van de groei naar vol wassenheid in lichamelijk en geestelijk-affectief opzicht. Alles is naar best vermogen gericht op het scheppen van een opvoed kundige relatie en alles wordt vermeden wat nadelig op deze relatie zou kunnen inwerken. Er zijn enkele aangrijpingspunten gevonden, hopelijk de beste en de meest doelmatige. De levensschool gaat er dus van uit, dat de jonge ongeschool de arbeiders, die in de bedrijven komen, nog lang niet volwassen zijn. Deze vroegtijdige inschake ling in het arbeidsproces vormt een belemmering voor de norma le uitgroei naar volwassenheid DE ECHO W HEI Zül 81e JAARGANG No. 31 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8f f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 En 't betekent als het ware een herwonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin morgen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. n J7 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven. Keizersgr. 17.Tel.7442* Tilburg, Stationstraat 17.( toek.adres BA NKIERS LB 113 fi hflnli hpl TlltU 7ni-Of Mori rlonlr nil A 1...1 i

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1