d&z&weeks -êwwdteto Mooi Fa. A. L. v. Wijlen Zn. delmma illW MËNI1G IK HOU VAN DE GRUYTER het derde pakje pudding geheel gratis een grote picnicreep voor slechts 10 ct 10% KORTING DOOR maar iet ook op hot hart Niemand geeft U zó veel waarde als PHILIPS en SPRANG-QAPELLE DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 25 APRIL 1958 i 73SFE£*MARGAR!NE eigen importen eigen expeditie eigen fabrieken eigen winkels D. van den HOUT Si. Anioniusstr. 14 WAALWIJK Heistraat 211 Tel. K 4167-2441 daar doet ie jaren mee 't is Netty v. Kempen Med. Gedipl. Pedicure Steeds nieuwe k o 11 e k t i e s LOIJKENS' KLEDING waar elke kassabon geld waard is! voordeel i voordeel tot en met 29 april '58 tot en met 29 april '58 Bij elke 2 pakjes pudding van 1 6 of van 22 ct van dezelfde prijs U krijgt bij elke twee pakjes Super-, Fijnste- of Tafelmargarine of vet Het spreekt vanzelf dat een radiotoestel mooi moet zijn, maarlet vooral ook op het hart! Daar komt het immers op aan. Koop daarom een PHILIPS radiotoestel, want het hart van elk Philips-toestel is een technisch meesterstuk. En het resultaat daarvan is een prachtig gaaf geluid. Dit zult u zelf kunnen horen als u ons in de gelegenheid stelt, u de Philips-apparaten (prijzen van 93,tot 820,te demon streren. Terwijl u bij óns daarenboven al tijd kunt rekenen op een unieke service, zowel binnen de garantie-termijn als daar na Altijd voorradig bij: heeft het in de loop van haar ge schiedenis ook vele heren ge kend. De eeuwen door was het eiland een begeerd steunpunt van machtige rijken. Zijn geschiede nis gaat tot zeer ver terug. Versteende sporen. Reeds in voorhistorische tij den moet Malta een belangrijk punt geweest zijn, want er zijn op het eiland verharde karre- en wielsporen gevonden die dateren uit de... nieuwe steentijd. Het is een mysterieuze herinnering uit het zeer grijze verleden, waarvan wij vrijwel niets weten. Wie maakten deze wegen, welk volk trok er langs en waarheen? Was het een onderdeel van een be langrijke route van Europa naar Afrika? De sporen moeten een druk verkeer gekend hebben. Welke beschaving bracht deze monumenten aan? We weten 't niet. De historische tijd voor Malta begon met de komst van de Phoe- niciërs ongeveer 1400 jaar voor onze jaartelling. Deze kooplieden van de oudheid hadden de be langrijke positie van Malta ge zien en vestigden er hun machti ge handelsnederzettingen, steun punten van hun machtig rijk. In die tijd kwam Malta tot •grote bloei. Afwisselend zagen de Maltezers andere heren, want een duizend jaar later kwamen zij onder het bewind van Cartha go, dat eens zelf een Phoenici- 'sche kolonie was. En zo ging het verder. De Romeinen kwamen en toen in ongeveer 450 na Christus het Westromeinse rijk ten onder ging, vestigde er zich het Ger maanse volk der Vandalen. Deze bezetting door een volk, dat zijn naam gaf aan zinloze vernieti ging, duurde slechts een eeuw. Daarna ging Malta behoren tot het Oostromeinse rijk onder By zantium. Arabieren en Noormannen. Hiermede werd een periode van interessante cultuurgeschie denis van Malta afgesloten, want er kwam een reusachtige omme keer. De Islam marcheerde op. In Azië en Afrika was een bui tengewoon machtig Arabisch rijk gegroeid, dat zijn wieken tot ver over de toenmaals bekende wereld uitsloeg. Omstreeks 870 kwamen de Arabieren op Malta en zo werd het eiland geheel in de Islamietische sfeer getrokken. Enige honderden jaren heersten er de Arabieren, totdat in het be gin van de twaalfde eeuw de Noormannen Sicilië veroverden en kort daarop de Arabieren van Malta verjoegen. Na deze Noormannen werd Malta afwisselend geregeerd door Duitse Franse en Spaanse ge slachten, maar in het midden van de 16e eeuw brak een nieuwe glorietijd, voor het eiland aan. Op het eiland Rhodos in het oosten van de Middellandse Zee hadden zich na de kruistochten de ridders van St. Jan gevestigd. Deze heren hadden de verzorging van pelgrims naar het Heilige Land op zich genomen. Rhodos was een rust- en verzorgings- punt op deze lange reis. De Maltezer ridders. De Turkse sultan verdreef de ze hospitaalridders van Rhodos en de dappere mannen weken uit naar Malta, waarzij zich vestig den. Weliswaar verder van het Heilige Land, maar toch met de zelfde doelstelling. Zij kregen hiertoe de goedkeuring van Ka- rel V, die over Malta beschikte. Zo werd Malta de nieuwe ver blijfplaats van de Duitse Orde en daarom werden de Ridders van Sint Jan voortaan Maltezer rid ders genoemd. Zij maakten Malta tot een souverein gebied en tot eenj belangrijk steunpunt van c'e Christenheid in de nog steeds durende strijd tegen de Islam. Malta was in die tijden de Mo hammedaanse zeerovers 'n doorn in het vlees. De orde zorgde voor ziekenhuizen en verzorgingscen tra voor reizigers en pelgrims en Malta werd na een rustperiode weer een buitengewoon actief centrum. De onderdanen pluk ten hier de vruchten van, want de Maltezer ridders zagen duide lijk de belangen van de bevol king. Zij stimuleerden rie handel en zij gaven het eiland 'n nieuwe hoofdstad, Valetta geheten. Napoleon maakte er een eind aan. Toen hij met plannen rond liep voor een veldtocht tegen Egypte, veroverde hij eerst Mal ta 'en de ridders werden verdre ven. In Britse handen. Na de val van Napoleon kwam Malta in Britse handen en bleef dit tot) op de dag van heden. Zij het, dat de Engelsen binnen het gemenebest Malta volledige vrij heid gaven. Het is volkomen duidelijk, dat een dergelijke belangrijke histo rie niet aan het eiland voorbij ging zonder littekens na te laten, littekens van groot belang. Uit bijna al deze perioden van haar bestaan bezit Malta monumen ten en dat is mede een reden, dat dit eiland zo bijzonder interes sant is, Zwervend over dit ge bied van omstreeks 250 vierkan te kilometers stoot men steeds weer op belangrijke historische zaken, die vele jaren geleden een belangrijke rol speelden in de ge schiedenis van het eiland onder de een of andere heerser. Zo is Malta naasfj een belang rijk strategisch punt in het hart van de Middellandse Zee ook 'n belangrijk cultuur-historisch centrum. I „Real-sport" blouson kleuren: rood, grijs, bleu en nachtblauw, voor 2 tot ca. 7 jaar, vanaf Tweede Paasdag bezochten wij Waalwijk, dank zij het gelukkig initiatief der firma Piet Klerkx, om op deze winterse dag een uit gebreide show te houden. Er wa ren dan ook zeer vele bezoekers, waaronder vele buitenlanders. 'Het bleek de moeite waard, want het was een lust voor 't oog de lijnen en kleuren van moder ne meubelen te bewonderen, ter wijl ook het decoratief inrichten van woningen duidelijk werd ge demonstreerd. Na ons bezoek aan de meubel show hebben wij in een gezellig Waalwijks restaurant een prima etentje genuttigd, waar wij met Brabantse gastvrijheid vlug en hartelijk bediend werden, niette genstaande het grote aantal gas ten. Ook 'iet Waalwijks stedelijk schoon was een openbaring voor ons. Het prachtige raadhuis, dat met zijn omgeving een architec tonisch volmaakte eenheid vormt en de koepelkerk met de Kruis wegstaties waren alléén al een reis naar Waalwijk waard. Door de overvloedige groenbeplantin- gen in de nieuwe woonwijken moet het daar aangenaam wonen zijn. Wat ons echter van het hart moet Hoe is het mogelijk dat welvarende industriegemeente als Waalwijk geen oog heeft voor de parkeermogelijkheid in het hart van de stad. Bij het bedrijf dat wij bezochten en dat toch zelfs op zo'n koude Paasdag zoveel toeristen wist te trekken, was wel een parkeerruimte, maar al leen door met onze auto's in modderige kuilen te duiken. Werkelijk ergerlijk, middel eeuws. Wij hopen door opname van bovenstaande in Uw plaatselijk blad de bevoegde instanties at tent te maken op een toestand, die automobilisten doet afschrik ken Waalwijk te bezoeken, ter wijl ernstige afbreuk wordt ge daan aan de overigens aantrek kelijke schoonheid van Uw ge meente. D. F. H. Thorbeckelaan 43 - Waalwijk Telef. 2922 Behandeling aan huis: Afspraak liefst vóór de mid dag. DAMES-, HEREN- en KINDERKLEDING ook LEDERKLEDING Kostuums, Demi's, Regenjas>- sen, Kolberts, Pantalons, Le- derjassen, Pullovers, Over hemden, Dassen, Shawls, etc. Voor dames: Mantels, Regenmanels, Jer sey-pakjes, Mantelkostuums, Pantalons, Truitjes, Blouses, Japonnen, suéd'e Jasjes. Enorme kollektie Kinder- kleding, enz. Betaling in 5 maanden. Geen rente Geen kosten Desgewenst vertegen- woordigersbezoek aan huis. Grootste speciaalzaak van Brabant. Het adres van reputatie. Korvelseweg 61 TILBURG - Telef. 25667 Dat is zo prettig van kassabons U weet precies waar U aan toe bent. Het aankoopbedrag staat er op afgedrukt. Niets te betalen, niets te knippen, niets te plakken; voor tien gulden aan kassabons betaalt De Gruyter U één gulden contant uit.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3