Glanzend koningschap BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraatse Courant 0ISTERWIJK bereidt zich voor op een grootse streekbeurs MAANDAG 28 APRIL 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week 8le JAARGANG ftp." 34 22 cent per week per kwartaal 2.89 3.10 franco p.p. Ad vertentieprij s 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-advertenties: Jiureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO' JARIGE VORSTIN. Onze geliefde Vorstin H. M. Koningin Juliana, die a.s. woens dag haar 49e verjaardag viert. Foto M. C. Meijboom temidden /an vallende tronen gratie van dit hoge ambt straalt bij tijden en gelegenheden ook vandaag nog terdege uit van de oranjetroon. Koningin Wilhelmina op de fiets. Dat was een kostelijk plaat je in de krant, waar heel Neder land van genoot en waar de we reld van stond te kijken. Vijftig jaar geleden toch vroegen vele goede vaderlanders zicli nog in gemoede af, of de koningin wel dit en zou zij. wel dat En men stond met zijn oren te klap peren, wanneer de koningin „als een gewoon mens" zich in de ar- reslee of op de fiets zo maar in het publiek vertoonde. Buitenlanders konden hun ogen niet geloven, wanneer zij zagen op een plaatje of „echt" bij een bezoek aan óns land, dat een heuse koningin zich zo maar vrij bewoog temidden van de be volking, zonder machtige mili taire afzettingen of een zwaar bewapende lijfwacht. En in de totalitair geregeerdê landen lacht men u vandaag nog uit, wanneer u vertelt van een koningin, die een rijtoer maakt door de volks buurten van Amsterdam, van 'n enthousiaste menigte, die het rij tuig omstuwt, die zelfs de paar den uitspant en zelf de wagen voorttrekt, van meisjes die bloe men aanbieden enz. enz. Een „gewone" koningin. Wij zijn er aan gewend geraakt dat de koningin zich heel gewoon en vrij beweegt tussen; haar volksgenoten. Maar met name de ouderen onder ons merken toch duidelijk het verschil m,et de vo rige generatie. Zij denken aan 't statige, dat altijd nog het ken merk was van de regering en het optreden van koningin Wilhel- mina. En men drukt zich naief uit door te zeggen, dat koningin Wilhelmina nog een „echte" ko ningin was, terwijl koningin Ju liana dan een „gewone" koningin wórdt genoemid. Maar het spreekwoord doet ook nog altijd opgeld: de tijden veranderen en wij met hen. Wat volledig paste bij het koning schap van de vorige generatie, zou vandaag wat ouderwets kun nen aandoen. En overigens de Onzie koningin: unieke positie. Hebben wij ons wel eens gere aliseerd, welk voorrecht het is, dat de oranjetroon, vete tiental len jaren geleden gevestigd, nog steeds vast en onbewogen staat temidden van de wankelende tra^ï nen en vallende vorsten der Eu ropese dynastieën? Wist u, 'dat Europa in het jaar^9f4, dus-by het uitbreken van de eerste we reldoorlog, negentien monarchie ën telde, dat dit aantal in 1939, bij het Uitbreken van de tweede Aïéremoorlog, tot vijftien was geslonken en dat er thans nog slechts tien „vorstenlanden" over zijn, te weten: Noorwegen, Zwe den, Denemarken, België, Neder land, Luxemburg, Engeland, Griekenland, Monaco en Liech tenstein? En wat speciaal de positie van de koninginnen betreft: och, Fa- roek verstootte zijn Farida, de sjah van Perzië laat Soraya los en in verschillende der genoem de landen, waar de vorstinnen nog gebleven zijn, teven zij toch veelal geheel in de schaduw van haar echtgenoten, nemen slechts een plaats in op del achtergrond. Mapr het grote Engeland dan? Het statiebezoek van het Engel se koninklijk paar aan Neder land ligt pas achter de rug. Maar stellig geen enkele Nederlander zal zich voor zijn koningin heb ben geschaamd, toen hij de vor stin van „het kleine landje hij de zee" zag in haar verschijning en optreden naast de souvereine van „het goede oude Engeland". Veeteer zijn wij allen trots ge weest op het bezit van zulk' een koninginMoge zij nog lang ge spaard blijven voor al haar rijks genoten en moge Nederland, te zamen met de rijksdelen over zee, onder de dynastie der Oran jes nog een gelukkige toekomst tegemoet gaan! SOEKARNO BEGINT WEER. Nu de strijd tegen de opstan delingen o]) Sumatra vrijwel ten einde loopt en gunstig is voor de centrale regering, beginnen de heren in Djakarta zich weer te roeren. Zij hebben blijkbaar nog niets geteerd. „Wij houden van de vrijheid en een werkelijk volledige onaf hankelijkheid en een Niagara- stroom dollars zou aan ons ver spild zijn indien deze wordt ge geven om ons van onze doelstel lingen af te leiden. Onze natio nale strijd is nog niet beëindigd" aldus Soekarno. „Njët alleen is westelijk-Nieuw Guinea nog niet terug tot ons gebied, maar wij zijn opk gesteld tegenover het imperialisöiie, Wij staan echter niet alléén, andere Aziatische landen heb ben gezegd: de Indonesische overwinning is onze overwin ning en ik zeg dat hun overwin ning ook de onze is. Daarom moeten wij zo nauw samenwer ken als mogelijk is. Alleen als Azië en Afrika samengaan, zul ten wij in staat zijn het lijden van honderd jaar te boven te komen. Persoonlijk heb ik een hoog ideaal en ik zeg: hang uw idealen op aan de sterren." Chef-staf Nasoetion, die even eens een rede hield, zei, dat het Nederlandse kolonialisme nog zijn sporen achterlaat. Neder landse kolonialen hadden de op standelingen van de Darul Islam van wapens voorzien en instruc teurs gezonden. „De strijd tegen de opstandelingen op Sumatra en noord-Celebes is in feite ook een anti-kolonialistische strijd", riep hij uit. De Nederlanders, meende hij, hebben van de huidige crisis in Indonesië gebruik gemaakt om hun heerschappij in West-Irian te verstevigen. 2 MILITAIREN GEDOOD BIJ VELDOEFENING. Een veldoefening op de Budel- se Heide heeft twee militairen van de Onder-Officiers School te Weert het teven gekost. De 31-jarige sergeant-instructeur A. Weemaes uit Weert en de 30- jarige korporaal eerste klas J. van Hemert uit Apeldoorn wer den gedood, toen een torpedo ontplofte. Een derde militair, de kornoraal le klas Ch. Burge meester uit Amsterdam, liep zware verwondingen op. Sergeant Weemaes laat een vrouw en drie kinderen achter, korporaal Van Hemert 'n vrouw en vier kinderen. Het ongeluk gebeurde, toen 'n klas cursisten oefende met „Ban galore" torpedo's. Deze torpedo's dienen om prikkeldraad-versper ringen rond hunkers op te rui men. Bij een aanval van een pe loton; op een bunker is z'o'n tor pedo voortijdig ontploft. De Ban galore-torpedo's worden op af stand bediend. Vermoedlijk is 't sein voor de ontsteking te vroeg gegeven, zodat de mannen die er omheen stonden, geen kans meer kregen zich uit de voeten te ma ken. KLM-VLIEGERS ALLESBEHALVE CONTENT. „De toestand van voor de sta king is teruggekeerd. De vereni ging van KLM-vliegers zag het einde van de staking als een gouden gelegenheid, een einde te maken aan het vertrouwens- conflict. In de nu heersende at mosfeer zou een nieuwe en vruchtdragende -verhouding tus sen de diceette -Aan de KLM en het koffA "vliegers geboren kun nen worden. Eb lijkt echter op daring ih het Amsterdamse Carlton-ho- tel in tegenwoordigheid van de bestuursleden Metz en Boshof namens het bestuur van de KLM- vliegersvereniging werd afgelegd. „Minister Suurhoff is in zeke re zin verantwoordelijk voor de ze terugkeer tot de toestand van voor de staking, toen er immers eveneens weinig contact en sa menwerking was", zo werd ver der meegedeeld. „De openbaar making van zijn lang verwachte beslissing, nog voor het bestuur van de vereniging van KLM-vlie gers gelegenheid had deze te be studeren, was louter „loonpoli tiek". VLIEGERSSALARISSEN BIJ DE K.L.M. Verklaring van directiezyde. Naar aanleiding van de ver klaring welke namens 't bestuur van de Vereniging van KLM- yliegers op een persconferentie is afgelegd, verstrekte de KLM desgevraagd het volgende com mentaar: „De KLM acht het niet juist en in strijd met de gebruikelijke normen om hangende 't salaris conflict met de nrbitrage in zicht mededelingen te doen over enig facet van deze aangelegenheid en daardoor de indruk te wekken te trachten invloed op het eind oordeel uit te oefenen". GEEN ONTSLAG VOOR klm-stewardESsen. De directeur van het geweste lijk arbeidsbureau te Amsterdam heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de KLM in verband met het ontslag van de stewar dessen, omdat het motief van de KLM in zijn algemeenheid deze groep - de dames van 35 jaar en ouder niet steekhoudend is. CENTRALE BOERENLEENBANK. De Centrale Boerenleenbank te Eindhoven boekte over 1957 een winst van 468.695. De toe vertrouwde gelden stegen van 978 tot 1096 miljoen. PROGRAMMA KONINGINNEDAG Woensdag 30 april 1958 Centraal programma. Ca. 10 uur Défilé en zanghulde door de teerlingen der lagere en B.L.O.-scholen op het Raadhuisplein. De kinderen komen met begeleiding van de har monieën St. Jan en St. Crispijn, de K.A.J.-drum- band en de Jeugddrumband naar het Raadhuis plein en gaan na afloop van de aubade wederom met muziekbegeleiding naar hun respectievelijke schoten terug. Bij de terugkomst op de schoten wordt aan de kin deren een tractatie uitgereikt. Tijdens de zanghulde zal de Edelachtb. Heer Bur gemeester de kinderen toespreken. Programma Oranjevereniging „Koninginnedag" Besoijen. 13.30 uur Bijeenkomst der schoolkinderen in de Grote straat nabij Kerkstraat. 14.00 uur Vertrek met drumbandbegeleiding naar het R.W.B.-terrein. 14.30 tot 17.00 uur Kinderspelen op het R.W.B.-terrein. 19.45 uur Uitvoering door de Zangvereniging „Hallelu jah" in de Gymnastiekzaal van het Willem van Oranje College. 20.30 uur Cabaret-ensemble Gebr, van Engelen met de show ,,'t Zal je gebeuren", eveneens in het Wil lem van Oranje College. De zaal is uitsluitend toegankelijk voor de leden der vereniging „Koninginnedag" en hun gezinsleden boven 18 jaar, op vertoon van de contributiekaart 1958 en tegen een verplichte aanschaffing van een programma a 25 cent per persoon. N.B. Programma Oranjevereniging „Oranje Boven" Baardwijk. 14.30 uur Kinderspelen in het Juliana sportpark. 20.00 uur Filmvoorstelling in het Gemeenschapshuis. Programma Oranjever. „Trouw aan Oranje" St. Antoniusparochie. 9.00 uur Tracteren der schoolkinderen door het comité. 9.30 uur Film, uitsluitend toegankelijk voor de kinde ren van de kleuterschool. 14.00 uur en 16.00 uur Filmvoorstelling. 19.30 uur Muzikale rondwandeling door de harmonie St. Jan te Baardwijk, en de K.A.J. drumband. 20.00 uur Groot Oranje-bal. Programma Oranjevereniging „Oranjehuis 8.30 uur H. Mis in de parochiekerk St. Jan' tot intentie van H. M. Koningin Juliana. 10.00 uur Poppenkastvoorstelling voor de kinderen der kleuterscholen in de Kleuterschool Wilhelminastr. 13.30 uur Start van de jongens van de klassen 5 en 6 van de lagere schoten voor een oriëntatie-fietstocht. 14.00 uur idem voor de meisjes van de klassen 5 en 6. 14.00 uur Aanvang van de kinderspelen voor de leerlin gen van de lagere schoten van de klassen 1 t.m. 4, op het R.K.C.-terrein. Onmiddellijk na afloop hiervan prijsuitreiking, eveneens op het R.K.C.-terrein. 19.30 uur Muzikale rondwandeling door de R.K. Gilden- bonds-harmonie uit Boxtel. 20.00 uur Concert door de R.K. Gildenbonds-harmonie uit Boxtel op de kiosk op het Raadhuisplein. Directeur De Heer A. Stolwerk, Programma Colonel Bogey on Parade Marinarella-ouverture Slavische Dansen 1 en 8 's Kommt ein Fogel geflogen Deep River Rhapsodie Blue Mist The Desert Song Slotmars. Tot slot geeft het gezelschap tesamen met de Drum band een grote Taptoe voor het bordes van het Raadhuis. Kenneth Alford FuQikiStalmeier Dvorak-Stalmeier Ochs-Tiemersma H. Walters F. Osterling Romberg-Tiemersma Vriendelijk verzoek aan alle ingezetenen „VLAGGEN UIT" Ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de V.V.V.- Oisterwijk en de Katholieke Mid denstandsvereniging afd. Oister- wijk, wordt van 10'tot en met 18 mei in Oisterwijk een streek beurs gehouden. De plannen daartoe zijn in, een vergevorderd stadium. In de ontwerp-agenda hebben wij een blik mogen slaan en te oordelen naar hetgeen er allemaal zal komen, belooft het een groots feest te worden in het Oisterwijkse Lindepark en daar omheen. De streekbeurs wordt opge bouwd in het Lindepark. De ex positieruimte beslaat 1250 m2. Nu reeds staat vast dat er ruim vijftig exposanten komen uit Tilburg en omgeving. Voorna melijk zulten dit verkopers van consumptiegoederen zijn. Ook zal er een stand komen van de Voedingsraad van de Rijksvoor lichtingsdienst. De expositieruimte wordt zo gebouwd, dat, in het midden een terrein open blijft voor demon straties. Deze zulten alleen ge volgd kunnen worden door de bezoekers van de streekbeurs. Daarnaast is er nog een feesthal. Op 10 mei 's middags om drie uur vindt in deze feesthal de ju- bi leumvergadering van de V.V.V. plaats. Om 4.30 uur volgt dan de opening van de beurs door de burgemeester, terwijl om 5 uur het bestuur van V.V.V. zal reci piëren. 's Avonds is er dan feest voor de V.V.V.-leden en genodigden. De avond wordt verzorgd door het cabaret „Humoresque" uit Geldrop. Zondag 11 mei zijn er op het middenterrein 's middags om half vier kunstrolschaatsdemon- straties. 's Avonds om half ne gen worden deze herhaald. In de feestzaal wordt 's avonds ge danst op muziek van „The Sky- masters". De beurs is die zondag evenals of) Hemelvaartsdag en zondag 18 mei geopend van 2 tot 11 uur. Het feestterrein is 's zondags tot 2 uur geopend. Op werkdagen is de beurs open van 3 tot 11 uur en 't feestterrein tot 1 uur. Maan dag 12 mei is er 's avonds caba ret en variété, waaraan onder andere medewerken Willy Al bert? en Frans Vrolijk. De middenstandsdag wordt op dinsdag 13 mei gehouden. Deze begint met een H. Mis, vervol gens om 3 uur de feestvergade- ring, daarna van 4 tot 5 uur re ceptie en 's avonds feest voor le den en genodigden. De operette- vereniging van de Kunstkring brengt dan gedeelten uit „Eine Nacht in Venedig". Alle ouden van dagen van de gemeente die E ECHO m HEI ZUIDEN 11 IT r\ C^PTl fill l.r iXTm li 'ff n n/i i-\ 4- L MUMMMI zv *99 BRABANTS VOLKSLIED. 1. Tussen Maas en Schelde boorden Ligt ons dierbaar Vaderland. Waarin orde, rust en vrede, Deugd en durf gaan hand aan hand. Brabant Brabant blijv' uw kind'ren Steeds een dierbaar Vaderland bis 2. Waar uit bos, moeras en heide d'Arme boer schiep wei en land, Waar de simple weefstoel klepte, Groeit en bloeit thans ieder stand. Brabant Brabant blijv' uw kind'ren Steeds een dierbaar Vaderland bis 3. Juliana van Oranje, Koningin van Nederland, Weet, dat trouw voor God en Koning, Brabants edel volk houdt stand. Brabant Brabant blijv' uw kind'ren Steeds een dierbaar Vaderland bis WIJ ZIJN JONG. 1. Wij zijn jong, de aard ligt open, lokt en roept met sterk geluid, Ons verlangen en ons hopen, drijven ons de huizen uit. Makkers, laat het hoofd niet hangen, kijkt maar in de zonneschijn, Er op uit met sterk verlangen Wij zijn jong en dat is fijn. 2. Ligt daar achter gindse bomen niet een onbekend gebied? Zingt de wind niet langs de stromen zijn bekoorlijk zang'rig lied! Of wij zwerven op de heide, dan wel in de duinen zijn, Of wij gaan langs bos en heide Wij zijn jong en dat is fijn! 3. Op dan, op! De zon zal stralen overal, langs heg en steg, Als de nacht te vroeg mocht dalen, wijzen sterren ons de weg. 't Vrolijk lied dringt uit de kelen, mocht er ook een buitje zijn, Regen, wind, kan ons niet schelen Wij zijn jong en dat is fijn! HET LIED VAN HERTOG JAN. 1. Toen den hertog Jan kwam varen te peerd parmant al triumfant, Na zeven honderd jaren, Hoe zong men t'allen kant. Harbalorifa zong den hertog Harbalorifa Na zeven honderd jaren In dit edel Brabants land. 2. Hij kwam van over 't water de Schelde vloed, aan wal te voet, 't Antwerpen op de straten, Zilver veren op zijn hoed. Harba, enz. 't Antwerpen op de straten, leren leerzen aan z'n voet. 3. Hij is in Den Bosch gekomen, al in de nacht, niemand zag 't, En op de Sint Jan geklommen, Daar ging hij staan op wacht. Harba, enz. En op de Sint Jan geklommen, daar staat hij dag en nacht. DE WINTER IS VOORBIJ. 1. De winter is verdwenen, Thans lacht de lieve mei, De bloempjes zijp verschenen Dat stemt ons hart weer blij. De winter met zijn vlagen, Zijn kouden scherpen wind, Zal ons niet langer plagen De mei is-onze vrind. 2. De leeuwrik stijgt naar boven En jubelt hoog zijn lied, Wij willen met hem loven, Wat gul de mei ons biedt. Luid klinken onze zangen, Den schoonen mei ter eer Hij stilde ons verlangen, Naar zachter, mooier weer. 3. Wij willen meifeest vieren Al in het groene gras, Met bloemen ons versieren, Alsof het bruiloft was. Wij dansen en wij springen En dartlen door de wei, Terwijl we lustig zingen, Een loflied op de mei! WILHELMUS. 1. Wilhelmus van Nassouwe Ben ick van Duytschen bloet Den vaderlant ghetrouwe Blijf ick tot in den doet Een prince van Oranje Ben ick vrij onverveert; Den Coninck van Hispanjen Heb ick altijd ghe-eert. 2. Mijn schilt en de betrouwen Sijt ghy - o Godt - mijn Heer! Op U so wil ick bouwen, Verlaet my nimmer meer! Dat ick doch vroom mach blijven U dienaar 't allerstont De tyranny verdrijven, Die mij mijn hert doorwont. Feest rond gouden V.V.V. en diio middenstand.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1