VROOM DREESMANN deze keer géén woensdag maar 45' Gemeenteraad Sprang-Capelle GEMEENTERAAD WAALWIJK Unanieme en grote waardering voor gemeentelijk bestuursbeleid. rijzen 19' Feuilleton 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 APRIL 1958 2 DEN BOSCH TILBURG - HELMOND 1 375 Woensdag, Koninginnedag, is onze zaak s middags na 1 uur gesloten Raadslid v. Seters miste goede toon. Het Renbaanschandaal van Epsom ALLEEN GELDIG DINSDAG 29 APRIL GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN Pinpoint netnylons, absoluut laddervrij, in nieuwe modetinten, geheel geminderd, prima pas- vorm, nu Jm Rubber closetmat- ten, zware kwaliteit, in de kleuren rood, groen, grijs, geel, zwart en blauw. Keuze uit 2 modellen, ^15 nu slechts L Voor kleine huisvrouwtjes een uitgebreid poetspakket: plastic emmer, handveger, stof- blik. kamerveger, zeilzwabber, plastic spons, stofdoek, kamerveger, mattenklopper. ^50 (Verkoop Speelgoedafdeling) 3 Handige nagelknipper, met aparte nagel- vijl, van prima staal, dat altijd scherp blijft. Het bijpassend plastic etuitje in de Qgc kleuren rood, blauw of bruir, 03 Organdi, Franse im port, in leuke flock en plumetis dessins Voor Communiejurkjes, wiegbekleding, blouses enz. In de kleuren bleu, wit, rose en geel 90 cm. breed, ^60 per meter Mm Prachtige wollen kampeerdeken, zeer geschikt voor picknick deken of autoplaid. In diverse moderne des sins. Bijzonder voor delig A fVS Charmante over hemdblouse, zonder mouwen, open en ge sloten te dragen. In di verse modetinten ver krijgbaar. Mtn. 38 t/m 48 D Bedrukte lingerie katoen, voor dames-, heren- en kinderpyja ma's, moderne fleurige meerkleurige dessins, 80 cm. breed, A 75 per meter I Katoenen herenpy jama, met brede las- tex boord. Contraste rende kraag en man chetten en twee opge stikte zakken. In de kleuren grijs, 4^90 beige en groen O Prachtige aanbieding basketballschoenen, met extra zware stoot- rand en verende bin nenzool. In de kleuren blauw/wit en zwart wit. Maten 43-46 4.95 35-42 4.50 50 29-34 3.95 26-28 3 Royale smeedijzeren alafonnière, zeer mooie decoratieve vorm, enorme licht- spreiding, compleet gemonteerd met A A lamphouders I \J Kleine maat 7.50 Opvouwbare auto ligstoel, met armleg- gers, van blank gelakt beuken, met effen lo per, in de kleuren rood of groen. Zeer gemak kelijk mee te nemen op een picknicktocht, per stuk I *9 Gesneden augurken, zoet-zuur, 1 /3 liter pot Droptoffees, bereid met Italiaanse 250 gram ^r3 blokdrop, ouder zijn dan 65 jaar, zullen daarbij worden uitgenodigd en getrakteerd, Een gedeelte van de avond wordt verzorgd door het orkest van John Copal en enkele variétéartisten'. Woensdag 14 mei is er om 3.30 uur een kindervoorstelling met goochelen, clownerie en snelte- kenen. Daarnaast is er nog een balonnenshow. 's Avonds kan men dansen o.l.v. het orkest van John Copal. Op Hemelvaartsdag wordt een sterrit gehouden voor scooters, motoren eh bromfiesen door de plaatselijke bromfietsclub. De finish is om 2.30 uur. Er zijn ruim 300 inschrijvingen voor de ze sterrit binnen. 1 Om drie uur volgt een natio nale drumbandshow en militaire taptoe door drumband en har monie van de r.k. Gildenbond uit Boxtel, de drumband van St. Gre- gorius uit Haaren, drumband Euphonia uit Kaatsheuvel en drumband Taxandria uit Oister- wijk. De kinderdrumband „Prins Bernhard" uit Tilburg geeft een imitatie van de taptoe Delft. Om 4.30 uur volgt de prijsuitreiking aan do deelnemers van de ster- ril. In totaal zijn er tien prijzen. 's Avonds is er dansen o.l.v. ht luchtmachtorkest. „The Gios- ters". Voorts is er een floorshow met medewerking van het Mar- jorco-trio, een Chinese gooche laar e.a. Vrijdag 16 mei zijn er 's avonds turndemonstraties door de sport vereniging „Taxandria". In de feestzaal zijn er doorlopende modeshows. Zaterdag 17 mei wordt om 3.30 uur een k-indermatinée ge geven met Peter Oran, Nichils, Jan Tromp en Dick Harris. Om 8 uur volgt een volkscaba ret onder de titel „Jordaanfeest". Daaraan werken o.a. mee Zwar te Riek, Willy Alberti en Jan Tromp. Zondag 18 mei, de laatste dag, volgt om 4.30 uur een folkloris tische demansfratie door de Jon ge Boerenstand. In totaal werken daaraan 120 mensen mee, Het .sluitingsbal in de feesttent wordt vervorgd door het luchtmlacht- orkest „The Clusters". Om 9 uur wordt de beurs gesloten. De entreeprijs is zeer laag ge houden en geeft naast de beurs ook toegang tot het middenter rein. Voor een bezoek aan de feesttent zal echter apart betaald moeten worden. Ons inziens ziet dit program ma er goed uit. Het beurscomité met de heer Chr. Michels van „Groot Speijck" aan het hoofd verzekerde ons dat deze tentoon stelling de expositie van 25 jaar geleden verre zal overtreffen. Zoals te voorzien was bleek de agenda van de j.l. vrijdagavond gehouden raadsver gadering, welke agenda wij in ons blad van maandag 21 april hebben afgedrukt, haast geheel uit „hamerstukken" te bestaan. Slechts één van de 17 punten gaf aan leiding tot enige gedachtenwisseling. Dat betrof n.l. de stichting van een Christelijke ulo-school in deze gemeente. Er was n.l. van de onlangs opgerichte Vereniging voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs voor Sprang-Capelle het verzoek ontvangen om overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 medewer king te verlenen voor de stichting van een nieuw schoolgebouw voor het geven van uitgebreid lager onderwijs. Genoemde vereniging is voornemens per 1 september 1958 het onderwijs te doen Per 1 september 1958 kan .de Christelijke ULO- school te Sprang-Capelle starten met de eerste klas in een noodgebouw. Volgens de plannen komt er per 1 sept. 1 960 een nieuw schoolgebouw gereed voor Christelijk uitge breid lager onderwijs aanvangen met een eerste klas, waarvoor zich 27 leerlingen hebben aangemeld. Tel ken jare zal er een nieuwe klas bijkomen tot bij de aanvang van het vierde jaar na de oprichting een volledige vierklassige ulo school zal zijn bereikt. B. en W. stellen voor gunstig op deze aanvraag te beschikken. Uiteraard kan, zolang de bouwplannen nog niet vaststaan, slechts een zeer globale schatting worden gegeven omtrent de stich- tingskosten. B. en W. menen, dat met een bedrag van f 30.000 a f 35.000 per lokaal zal moeten worden rekening gehouden, ter wijl het uiteindelijk doel zal zijn een ge bouw van 4 lokalen, een natuurkundelokaal en een gymnastieklokaal, dus totaal 6 lo kalen. Voorlopig zal men trachten, ingaande 1 september a.s. in een noodgebouw les te geven, totdat per 1 september 1960 een nieuw drieklassig schoolgebouw kan worden betrokken, hetwelk dan successievelijk zal worden uitgebreid. Naast bovenbedoeld besluit tot het ver lenen van de gevraagde medewerking, dient krachtens het bepaalde bij artikel 75, derde lid, van de Lager-Onderwijswet 1920, te vens te worden beslist omtrent de vraag, of tot oprichting van een overeenkomstige openbare school zal worden overgegaan. Aangezien voor een ulo-school, wil hij levensvatbaarheid hebben, moet kunnen worden geput uit een schoolbevolking der lagere scholen van plm. 800 -1000 leer lingen, is het zonder meer duidelijk, mede in verband met het karakter van de nuts- ulo-school te Waalwijk, dat in de gemeente Sprang-Capelle, waar men in hoofdzaak voorstander is van het bijzonder onderwijs, voor een openbare ulo-school geen plaats is. B. en W. stellen voor deze vraag dan ook in negatieve zin te beantwoorden. Zonder hoofdelijke stemming besluit de raad alle gevraagde medewerking tot stich ting van een Chr. ulo-school te Sprang- Capelle te verlenen. Ook een voorstel van B. en W. tot het verbouwen van de voormalige werkplaats van de heer Quirijns, Raadhuisstraat 61, en het in bruikleen geven van dit pand aan de Vereniging voor uitgebreid lager onderwijs kreeg de goedkeuring van de raad. Naar raming zullen de kosten van ver bouwing ongeveer f 5000. - bedragen, waarna er ruimte voor 2 volwaardige les lokalen beschikbaar zal komen. Tot en met het schooljaar 1959/60 is de plaatsruimte voor de kinderen van 2 klassen daarmee verzekerd. Per 1 sept. 1960, als er een 3e klas bijkomt, hoopt men dan een nieuw schoolgebouw ter beschikking te hebben. Bedoelde werkplaats is in 1956 met de bijbehorende grond, door de gemeente aan gekocht voor de aanleg van een plein ten zuiden van het gemeentehuis. De werk plaats zal dus t.z.t. worden gesloopt, maar voorlopig staat zij nog niet in de weg bij de aanleg van bestratingen rond dit plein en kan thans, na verbouwing goed gebruikt worden om voorlopig de Chr. ulo-school onder te brengen. De bedoeling is de nieuwe school ach ter dit noodgebouw te plaatsen. De heer Timmermans kan geheel instem men met de tot standkoming van een Chr.- ulo-school, doch vindt het wel jammer dan f 5000 onkosten worden gemaakt aan een gebouw dat voor afbraak bestemd is en slechts korte tijd als noodgebouw behoeft dienst te doen. De voorzitter vindt die f 5000 goed be steed als daarmede de mogelijkheid wordt geschapen reeds op 1 sept. a.s. met de Chr. ulo-school te starten. Verdeeld over 2 jaar zijn deze kosten, voor zulk een groot onder- wijs-belang zeker niet hoog te noemen. In In een magistraal betoog heeft de voorzitter van de waalwijkse gemeenteraad, burgemeester Teijssen, vrijdagavond bij de behan deling van de gemeentebegroting 1958 in antwoord op de door diverse raadsleden gehouden algemene beschouwingen een in zicht gegeven in de gemeentelijke financiële aspecten en het ge meentelijk bestuursbeleid voor dit begrotingsjaar. In dit betoog kon men beluisteren op welk een verantwoorde en voortreffelijke wijze het gemeenelijk bestuursapparaat functioneert en hoe de ge stadige groei en bloei van deze gemeente voor een zeer belangrijk deel voortspruiten uit een harmonische samenwerking tussen een energiek en voortuitziend college van B. en W. en een besluit vaardige raad, die steeds attent is om de door B. en W. benutte mogelijkheden alle denkbare steun te verlenen. In woord en we derwoord was dan ook telkenmale een grote waardering en dank baarheid te beluisteren voor deze vruchtbare samenwerking. De algemene beschouwingen wer den namens de begrotingscommissie geopend door de heer v. d. Hoven, die allereerst zijn waardering uit sprak voor het samenstellen van de ze begroting en het daarin gestipu leerde gemeentelijk beleid. Spreker vestigde nog eens de aandacht op de grondprijzen, die naar het oor deel van de commissie voor perce len, waarop later arbeiderswijken zullen worden gebouwd, niet hoger moeten zijn dan beslist nodig is. Hij achtte het wenselijk dat hiervan een schema zou ontworpen worden en men zo zou komen tot de stichting van een gemeentelijk grondbedrijf, dat z.i. ook door het college van B. en W. wenselijk werd geacht. Wij zende op de personeelsbezetting van de dienst gemeentewerken, meende spr., dat met de uitbreiding van deze dienst enige voorzichtig heid betracht moest worden. De heer v. Seters hield een zeer uitvoerig betoog, waarin hij eerst nader inging on de verslechtering van 'stands financiële toestand, die uiteraard ook voor de financiële po sitie der gemeenten ingrijpende ver anderingen met zich bracht. Ten aanzien van de gemeente Waalwijk hoopte spr., dat de bestedingsbeper king voor de te eenzijdig gerichte industrie geen teruggang in de wel vaart zou betekenen, al voorzag hij in de komende jaren wel grote moeilijkheden. Het havenplan, de intensieve wegenbouw, zullen Waal wijk uit zijn isolement kunnen ver lossen, zo meende spr., hetgeen ui termate belangrijk is voor de uit breiding van handel en industrie. Verder wees spr. op de noodzaak van scholenbouw vooral in de St. Antoniusparochie en op het aan brengen van ontspanningsgelegen heden aldaar, waarbij hij .zijn ge dachten liet gaan naar de bouw van een Gemeenschapshuis aldaar. Ten aanzien van de woningbouw vroeg hij vooral aandacht voor de vraag: van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door: Percy King 8). Ashworth opende een deur en trad de bibliotheek binnen. Het scheelde weinig, of hij was gestrui keld over een lichaam, dat languit op de vloer lag. Hij keerde het op een kant en keek in het bleke, van pijn vertrokken gezicht van Herbert Clarke. De man was neergeslagen; de aanval had hem verdoofd, méér hiet. „Met zijn ziekte schikt het nogal, Blanche", zei Ashworth gemoedelijk. „Wie lapte 't hem?" Zij gaf geen antwoord en hij liep naar 'n kastje, haalde er een karaf whisky uit. Na Clarke's slapen te hebben ingewre ven, schonk hij een glas half vol en wist een gedeelte van de inhoud in de mond van de bewusteloze te krij - gen. Een paar minuten later sloeg Clarke de ogen op. Ashworth stelde de vraag, waar op Blanche Whitlock hem het ant woord was schuldig gebleven. „Ik struikelde over 't vloerkleed en kwam met mijn hoofd tegen de rand van het schrijfbureau terecht", antwoordde Clarke zwakjes. „Het heeft niets te betekenen". „Juist", knikte Ashworth. Hij zuchtte. „Een prettige stad, Llew. Iemand, die niet beter wist, zou denken dat het een rustoord voor aftandse politici is. Niemand en niets noemen ze hier bij de ware naam. Maar, Clarke, zo'n farizeeër ben ik niet, om te gnuiven over een gevallen broeder. Hoofdzaak blijft, dat hij weer op de been krabbelt. Hoe zit 't, ouwe jongen? Doe je 't alleen, of zal ik je een zetje om hoog geven?" „Neen, neen", weerde Clarke af. Hij klauterde op handen en voeten overeind. Het lag er dik op dat hij het erger maakte dan het was. „Zie.zo, nu nemen we de draad op, waar we hem op het politiebureau lieten glippen. Het gesprek is na tuurlijk geregistreerd". „Goed. 'k Neem 't aan. Maar maak je grootje wijs dat je met je zwager sprak. Wie was het?" „Als jij me aan 't verstand brengt wat je 't recht geeft mij te onder vragen, zal ik antwoorden - of niet". Ashworth schokschouderde. „Het doet er zoveel niet toe, Clarke. We zullen 't kort maken. Eèn van twee je geeft mij „de kus van Eros", öf je belt je zwager op en ik zal hem vragen of hij werkelijk zijn op dracht annuleerde". Clarke stond enige tijd in naden ken. „De robijn is niet hier", zei hij aarzelend. „Neen? Ik dacht van wél. Anders snap ik niet hoe je kon - eh - strui kelen". „Je zult duidelijker moeten zijn". „Vind je? Kijk eens hier, Clarke, 't Kan best wezen, dat 'k er als een) domme jongen uitzie. Laat 'k je dan zeggen, dat in dit geval de schijn bedriegt. Je werd even vóór ik kwam neergesla gen. Twee brave broeders weten er méér van. Blanche Whitlock" -Ashworth keek rond en merk te, dat de jonge vrouw verdwe nen was „o, ze heeft eveneens de plaat gepoetst, zie ik. Kort en goed, Clarke, die drie spelen onder één hoedje en 't is om de robijn te doen. Als ze niet wisten dat jij de steen hier hebt, was er geen aanleiding geweest je hoo geen aanleiding geweest om je hoofdpijn te bezorgen." Clarke schudde van neen. „Je bent abuis en ik zal 't je bewij zen." Hij ging naar de brand kast, stelde 't letterslot en ont sloot haar. Nauwelijks had hij er een blik in geworpen, of hij uitte een gesmoorde kreet en wankelde, Ashworth dacht niet anders dan dat de man opnieuw van zijn stokje zou gaan. Doch hij herstelde zich onmiddellijk en wierp de, deur in 't slot vóór de bezoeker zijn nieuwsgierig heid bevredigen kon. „Foetsie natuurlijk", consta teerde Ashworth grimmlig. „De robijn? Neen, neen". Clar ke's lippen beefden. Er bestond een dubbele reden voor zijn ver bijstering. 't Gaf hem een schok, toen hij ontdekte dat uit de brandkast iets verdwenen was, doch groter was zijn ontsteltenis over de aanwezigheid van iets, dat er niet had behoren te zijn. „Neen, neen", herhaalde hij. „Er er moesten vijftig biljetten van honderd pond liggen. Ze zijn er niet meer." „O", zei Ashworth droog. In zijn hart maakte hij; zich vrolijk over de stunteligheid, waarmee Clarke loog. „En hoe zit 't met de robijn?" „Die is in de safe op m'n bank. 'k Zal hem halen en mijn zwa ger vragen, hoe te handelen. Is hij opnieuw van opinie veran derd en wil hij de steen in Lon den hebben, dan geef ik hem andere gemeenten worden in dergelijke ge vallen voor het onderwijs wel andere be dragen besteed. Als men een noodgebouw moest gaan optrekken was men veel meer kwijt en dan zou men van hogerhand de bouw van een nieuwe school zeker op de lange baan schuiven. Verschillende leden, o.a. de heren v. Caem, Maijers, Ros en Vos zijn het met de voor zitter eens, dat de uitgaaf van f 5000 ter oplossing van dit onderwijsvraagstuk niet hoog genoemd mag worden. Temeer waar deze f 5000 bij de stichtingskosten van de school worden gerekend en in 50 jaar kun nen worden afgeschreven. De heer Timmermans ziet ook wel in dat het in dit geval niet anders kan en al blijft hij het zonde vinden om f 5000 onkosten te maken aan een gebouw dat voor afbraak is bestemd, hij kan zich gezien het grote belang dat er mede gediend wordt geheel er mee verenigen. Zonder hoofdelijke stemming gaat de raad met het voorstel akkoord. De overige reeds eerder door ons ge publiceerde agendapunten lokken geen en kele discussie uit, zodat na slechts een half uur deze vergadering, waarop mevrouw Gerlach en de heer de Bie met kennisge ving afwezig waren, door de waarn. burge meester dr. Winkelman kon worden ge sloten. mee. Blijft hij bij zijn houding van vannacht, danHerbert Clarke trok, de schouders op. „Ja, 't lijkt me de geschikste oplossing." „Wacht dan hier terwijl ik naar mijn bank ben. Maak 't je gemakkelijk. Sigaren staan op mijn schrijfbureau. Mocht ie mand telefoneren, zeg dan dat 'k direct terug ben." Ashworth knikte. Clarke schoot snel in z'n over jas, zette de hoed, op, pakte zijn wandelstok en stapte de biblio theek uit. Ashworth zat stil op zijn stoel tot hij de buitendeur hoorde dichtslaan. Hij vond Clarke's gedrag meer dan ver dacht. 't Was heel goed mogelijk dal) achter zijn welwillende hou ding een allesbehalve welwillen de bedoeling zat. In ieder geval stond de man met de waarheid op slechte voet. Ashworth verwachtte niet an ders, of de mepper en zijn tra want zouden hun entrée maken nu Clarke 't veld geruimd had. Tot zijn verwondering bleef het echter stil. Als hij niet beter wist zou hij aangenomen hebben dat zich niemand meer in huis be vond. Maar hij had rekening te houden met drie tegenstanders aan welke woningtype bestaat de grootste behoefte? Verder wees hij op het grote gemis aan woningen voor grote gezinnen, en op de hoge huren, die voor veel arbeidersgezin nen niet of moeilijk op te brengen zijn. Ook in de sector premiebouw moet z.i. meer gelet worden op de bouw van ruime woningen. PRO DOMO Hierna oordeelde de heer v. Seters het nodig een politiek praatje pro domo te gaan houden, waarin hij zich beklaagde over het feit, dat hij om zekere reden door de raad was gepasseerd bij de benoeming van verschillende commissies. Dit had het laatste zittingsjaar minder pret tig voor hem gemaakt. Na te heb ben opgemerkt dat hij toch altijd zijn beste krachten voor de K.V.P. had gegeven, merkte spr. op, dat er dit jaar bij de samenstelling van de groslijst heel wat deining is geweest en nog is. Hier werd dit betoog te recht door de voorzitter onderbro ken met de opmerking dat het al tijd tot de goede toon heeft behoord, dat in openbare vergaderingen van bestuurslichamen geen interne za ken worden behandeld en dat men zich daarin derhalve onthoudt van politieke verhandelingen. v. Seters: „Ik hoop op een flinke overwinning van de K.V.P. en nu zal ik op de behandeling van de be groting overstappen". Voorz.: „Daar waren we inder daad mee bezig". De heer v. Seters ,zei vervolgens, dat hij geen overzicht kon krijgen van de werken welke bij de dienst gemeentewerken in uitvoering zijn en dat hij derhalve moeilijk kon beoordelen of een personeelsuitbrei ding nodig is. Hij vroeg zich af of er wel efficiënt gewerkt wordt en of de directeur van gemeentewer ken alles nog wel kan overzien. Hij achtte een commissie voor de be handeling van klachten e.d. wense lijk. Inzake de B.B. drong spr. aan op grotere zuinigheid. Verder vroeg hij inlichtingen omtrent de dienst van de ziekenwagen; spr. meende dat de exploitatie in handen van 't ziekenhuis moest zijn. Hij drong aan op verbouwing van het blokje woningen aan de le Zeine tegenover de meubelfabriek, op verbetering van het fietspad langs de Klooster- weg en op verbetering van de Meer- dijk. De verdeling van de subsidie onder de jeugdverenigingen zit niet helemaal goed, zo meende spr., die verder een lans brak voor het ver lenen van subsidie aan de centrale van r.k. militaire tehuizen te Voor burg. Naar aanleiding van in de pers verschenen artikelen vroeg spr. nadere inlichtingen betreffende de toegangen via de nieuwe prov. weg tot de buitenpolder van Waal wijk. Ten slotte sprak de heer Van en twee van hen konden gevaar lijk blijken te zijn. Die overwe ging gaf de doorslag, liet was te riskant de dingen op hun beloop te laten. Ashworth liep zachtjes naar de deur en keek naar beide zijden de gang af niemand te zien. Op de tenen sloop hij naar de hall, ontsloot de buitendeur en stond even later ongehinderd op straat. Hij zag op enige afstand Clar ke de rijweg oversteken en zich naar een taxi begeven, 't Geluk diende Ashworth, dat hem op hetzelfde ogenblik een vrije wa gen achterop kwam. Hij gaf de chauffeur een teken en zei, on derwijl hij instapte „Volg de taxi, die daar juist weg rijdt." Indien Clarke zich naar een bank begaf, was de zaak voor Ashworth in orde. Een klein kunstje om in dat geval vóór hem op Willow Road terug te zijn. Aldra werd 't hem echter duidelijk, dat het heerschap iets anders in de zin had. De taxi verliet 't centrum, volgde 'n eind de spoorlijn en kwam in volks wijken. Voor een winkel in Fal con Street hield ze halt. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2