Jpahi nP7p u/cci/5 „VICTORIA" CHOCOLADEREPEN in diverse smaken, van f\voor slechts n M Hoe zit dat ïüi K DE JAARVERGADERiNG VAN DE K.A.B. afd. Waalwijk. Het 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 2 MEI 1958 i 7? ttlV. met uw GRATIS Vivo-wapens IJl# UI In de zaal van de Gecroonde Leersse had maandagavond de jaar vergadering plaats van de plaatselijke afdeling van de K.A.B. De heer v. Mosselveld opende de goed bezochte vergadering en bracht dank aan alle onderafdelingen en in stellingen voor het werk van het afge lopen jaar. Vooral Credo Pugno, dat met een winst van 100 nieuwe leden de kroon spande, werd lof toege zwaaid. Ook betrok hij de heer Jac. Didden nog in 't grote K.A.B.-werk in verband met zijn Pauselijke onder scheiding. De start van de levensschool ging vlot.Dank zij de samenwerking tussen K.A.B. en K.V.P. werd op politiek terrein veld gewonnen. De notulen van de jaarvergadering 1957 werden ongewijzigd goedge keurd. De heer Gadella wees nog op het ontwikkelingswerk. De voorzitter zei dat getracht was steeds iets attractiefs te brengen, doch 't resultaat was niet bevredigend. Ook het keurige en uitvoerige ver slag van de secretaris werd voorge lezen. Wij lichten er het volgende uit: De secretaris, de heer Bruurmijn, gaf 'n korte inleiding van 't K.A.B.- werk, waarna de samenstelling der onderafdelingsbesturen volgde. Vergaderingen. In het voorbije jaar zijn acht leden de organisatie ontvallen. Voor hun zielerust is een H. Mis opgedragen. In dit jaar werden 23 vergaderin gen gehouden van 't dagelijks bestuur, 6 van het algemeen bestuur, één al gemene ledenvergadering (jaarverga dering), één buitengewone vergade ring, waarbij dhr. Jac. Didden de on- j' derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice j ontving. Contacten werden gehouden j met besturen van D.VtS.V., K.A.J., j Parochie Sectie, en de Levensschool I en K.V.P. 1 St. Nicolaasfeest. Door de H. Man werden 350 kin- j deren verrast. Credo Pugno-club. Momenteel telt deze afdeling 15 j leden. Er werden 200 huisbezoeken afgelegd met 20 nieuwe leden als re sultaat. Kannunnik van Schaikfonds. Met de lichting van thermome ters begon men in mei. Er waren er 300 meer geplaatst dan in 1956. Op gebracht is f 1019.54, hetgeen pl.m. f 300 meer is dan in 't vorige jaar. Herwonnen Levenskracht. Diverse acties heeft deze afdeling gevoerd, o.a. Goede Weekoffer, Speldjesdagen, Loterij, Bal, Kerst - pakketten schenking aan 25 zieken. Een extra verstrekking had plaats van 10 dekens plus een bedrag van f 125 aan waardebonnen. De donateursactie die zij voerde was hoger dan vorig jaar; de totaal - opbrengst was f 6.449.88, de uitgaven waren f 6.422. Mgr. Hendrikx-stichting. Deze dienst voor de uitzending van het zwakke kind had tot resultaat: 10 uitzendingen, in totaal 493 dagen voor een bedrag van f 617.50. Parochiële Sectie St. Clemens. Steenkolen-inkoopver. Het aantal leden was in '57: 224. Er is voor f 29.000 verbruikt en er werd 40 ct. per hl. terugbetaald. Aangaande dit verslag kwamen stemmen uit de vergadering omtrent het bezoeken van de bestuursleden der onderafdelingen aan de bestuursver gadering van de K.A.B. Ook de CVB werd besproken. De voorzitter merkte op dat voor de CVB propaganda ge maakt moet worden. Overigens werd het prachtige ver slag zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Kas-verslag. I Het ontwikkelingswerk moet op j hoger niveau komen. De laatste cul- turele avond was slecht. Ook voor de dames zal iets dergelijks worden ge organiseerd. DVSV zal hiertoe ook iets kunnen bijdragen. In de rondvraag komen verschil lende zaken nog diverse keren naar voren en dhr. Kooien wil weten wel ke onderafdelingen dikwijls afwezig zijn op de bestuursvergaderingen. De voorzitter noemt de Bouwvak-afd. St. Rafaël, H.K.W. en Typografen-afd. Op het recollectie antwoord de Ad viseur, Kapelaan Lempens. In een gloedvolle redevoering neemt hij alle kernpunten onder de loupe. Verbe tering of verandering moet er komen door zelfwerkzaamheid, dan pas kan men meer bieden, al kost het geld! Als 't goed besteed wordt zal de KAB en haar afdelingen er wel bij varen. Het doel moet niet uit het oog verlo ren worden, n.l. de culturele verhef fing van de mens, dat is immers de hoofdzaak in het KAB-werk. De geestelijke verruiming gaat hiermee samen. Met deze eigenschappen moet en kan men de K.A.B.-gedachte uit dragen, al valt 't niet altijd mee. Als de verantwoordelijkheid voor ogen wordt gehouden zal men, zo besloot hij, zijn beroep en verstand nooit be schamen. Na nog enkele dingen besproken te hebben, waarvan in dit verslag reeds melding is gemaakt, dankte de heer v. Mosselveld de geestelijk adviseur en alle aanwezigen voor hun opkomst op deze belangrijke vergadering. Provinciaal Nieuws ORANJE-COMITÉ OOSTER- HÓUT BESTAAT 50 JAAR. Het Oranje-Comité te Ooster hout gaat op zondag 11 mei haar 50-jarig bestaan vieren met een groots opgezet feest op het Na tuurbad „De Warande". Dit. comité, dat gedurende 50 jaar telkens naast de viering van de Koninginnedag, ook de jaar lijkse tocht voor „Ouden van Da gen" en de blijde inkomst van St. Nicolaas organiseert, bied! ook nu aan de bevolking een prachtige dag op de Warande. Op zondag 11 mei zal van; des middags 1.30 uur tot midder nacht een aaneenschakeling van attracties worden gegeven, o.a. muzikale shows, sportdemon- straties, ballet op een drijvend podium in de vijver, gondelvaart, een en ander opgeluisterd door de bekende Radio Showband van J. Gorissen met Tonny Schieffer- stein en Max van Praag. De ge hele vijver zal prachtig worden verlicht met tot slot een groot vuurwerk. Als nu het weer maar meewerkt HERDENKING ERABANTS GESNEUVELDEN. De herdenking van alle cate gorieën gesneuvelden, waarover Kamerleden van verschillende fracties onlangs de regering be naderd hebben nnet het oog op een nationale plechtigheid, kent Brabant al vele jaren. In Waal re's eeuwenoude Willibrordus- kapel verenigt het zich aan de vooravond van de bevrijdings herdenking om de doden te eren, die hun leven gaven voor 't eigen vaderland, voor het herstel van rust en orde in Indonesië en in Korea, waarvoor honderden Bra bantse jongens en mannen hun leven gegeven hebben. Dit jaar zal dat op zaterdag 3 mei a.s. gebeuren. Familieleden der gesneuvelden, autoriteiten en de steeds overtalrijke belang stellenden verzamelen zich dan omstreeks half acht n.m. in de Willibrorduslaan ter hoogte van de Bergstraat en trekken geza menlijk in zwijgende stoet naar het monument, terwijl de beiaard in de toren vaderlandse liederen speelt. Om de grafstede van de Brabantse soldaat wachten daar allen de klokslag van acht uur af om het geheel het land in stil te hun gedachten te laten uit gaan naar de gevallenen. Wanneer het carillon dan het Wilhelmus heeft laten horen, hidt de voorzitter van de stich ting Herdenking Brabants Ge sneuvelden, mgr. dr. G. J. P. Ban nenberg, het Gebed des Heren voor, waarna de zangkoren van Aalst ert Waalre het aangrijpen de meerstemmige „Beati mortui qui in Domino moriuntur" laten horen. Burgemeester Mol van Waalre opent vervolgens met 'n kranslegging het défilé, tijdens welk men langs de gebeeldhouw de grafzerk in het verhoogd ge deelte van het kerkje trekt en er gelegenheid bestaat bloemen op de laatste rustplaats van de Bra bantse soldaat te leggen. De protestantse deelnemers gaan vervolgens naar het paro chiehuis tegenover de toren, waar de Ned. Herv. predikant van Valkenswaard, ds. Alsfelt, een - gedachtenisdienst leidt. Dé ka tholieken keren door de zij-in gang terug in de kerk. waar de gewestelijk aalmoezenier!, luit.- kol. Op het Veld, met assistentie een plechtige H. Mis van requiem opdraagt. Uit Eindhoven vertrekken au tobussen van de E.M.A. van het Stationsplein om 18.00 en 19.40 uur naar de Waalrese Markt; vandaar rijden zij om 21.00 en om 22.40 uur weer naar het sta tion Eindhoven. hield., Ashworth was opgespron gen en naar de deur gesneld. In de opening draaide hij zich om. „Wie z'n kamer?" informeer de hij gebiedend. ,,'t Geluid klonk van recht hierboven." „Leon Peers, mijn secretaris", antwoordde Clarke. Zijn stem kwam nauwelijks boven 'n fluis teren uit. „Ga mee." Ashworth was al weg. Hij nam de trap bij twee treden tegelijk en wachtte op Clarke, die moei zaam omhoog klom, aan beide leuningen steun zoekend. Clarke wees naar een deur, die dicht was, maar niet afgesloten bleek. Ashworth trad binnen. Twee mannen waren op de grond aan 't worstelen. Bij zijn komst had de strijd zich juist in 't voordeel van een lange, magere vechters baas ontwikkeldhij werkte zich boven op zijn tegenstander en greep hem verwoed om de( strot. Ashworth raapte de revolver op, die bij een omgevallen stoel lag. „Hola!" riep hij en deed een stap naar de worstelaars. Het hoeft geen moord en doodslag te worden!" De kerel, die onderlag en wiens gezicht reeds purper kleurde door gebrek aan lucht, stelde wanhopige pogingen in 't werk om de kansen in zijn voor deel te doen keren. De ander trok zich van Ashworth's waarschu wing niets aan; zijn handen hiel den dq strot van zijn tegenstan der in een ijzeren greep omkneld en hij beukte diens hoofd on barmhartig op de vloer. „Ziezo, nu is 't welletjes." Ashworth liet de kolf van de revolver op 't hoofd van den ge weldenaar neerkomen, pakte 'm vervolgens bij de kraag van zijn jas en sleurde hem overeind. De slag was nogal gevoelig aange komen, maar had niets van de strijdlust in de bruut gedoofd. Hij bracht een grommend geluid achter in de keel voort en een moment leek het, alsof hij Ash worth te lijf zou gaan. Niet zodra echter zag hij' Clarke op de ach tergrond, of hij bond in. „Als je er naar snakt, Shaw, kan je met alle plezier een af- drogertje krijgen dat je niet licht vergeet", zei Ashworth koud. „Maar eerst de zaken. Wat doe jij hier, schavuit, en onder wel ke naam heb je je ingedrongen?" (Wordt vervolgd). Feuilleton Renhaanschandaai van Epsom - door: Percy King 9). „Rij langzaam voorbij", beval Ashworth zijn chauffeur. Hij zag Clarke uitstappen, de bestuurder betalen en de zaak binnengaan. „Stop hier en blijf wachten. Ik ben zo terug." Hij liep op zijn gemak naar de winkel. „Sam Rosenstein, inkoop van oud goud tegen de hoogste prijzen, Voorschotbank" las hij op een van de ruiten. Ashworth trok een grimas. In zeker opzicht had Clarke niet gelogen, dat hij naar een bank ging. Dat hij ech ter tot een bank als die van Sam Rosenstein zijn toevlucht nemen moest, getuigde niet direct in zijn voordeelVoor Ashworth stond 't vast, dat „de kus van Eros" tot de relaties tussen het tweetal geleid had. Hij liet zich naar Clarke's woonhuis terug rijden. - Deze Sectie had 12 bestuurs-, 1 ge combineerde- (met K.A.B. Waalwijk) en 1 algemene vergadering. Haar St. Nicolaasfeest was een groot succes. Ziekenkas. Het ledental van deze kas was op 1 januari 1958 teruggelopen tot 94 (v.j. 108). K.A.B. Gezinszorgfonds. Op 31 dec. 1956 waren er 177 KAB-gezinnen aangesloten, plus 60 die een hogere premie betalen. Op 31 dec. 1957 waren het er resp. 190 en 60, dus een vooruitgang voor de K A B van 13 gezinnen. Aan premie is ontvangen en afgedragen f3062.72. Aan 41 gezinnen werd hulp verleend met een aantal van 804 verzorgings- dagen. Centrale Volksbank. Het agentschap had een spaarinla- ge van f 115.752.98 en betaalde f 117.099.40 terug. Dit is een terug gang van algemene ontsparing. De rentestand is hiervan waarschijnlijk de oorzaak. Zij was 2,64 en werd verhoogd tot ),70 Dit is een lagere stand dan de R.P.S. De Volkskrant. Het ochtendblad der K.A.B. over schreed hier reeds de 950 abonnees. K.A.V .Waalwijk. Deze zeer actieve afdeling bezorg de de dames elke maand goede ac tiviteit, zowel op geestelijk, huishou delijk, actueel en cultureel gebied. Op 25 sept. 1957 herdacht zij haar 20- jarig bestaan. K.A.V. Baardwijk. Ook deze had niet over activiteit te klagen op allerlei gebied. De kring- bestuurslid werd op 18 september '57 gehouden in het gemeenschapshuis. K.A.J. In januari hield de K.A.J. de in ternationale dag. Voor de Rome-reis waren 12 gegadigden; de thuisblij vers leefden mee met de Rome-reizi gers. Op 't einde van het jaar startte de Pioniersgroep; de drumband gaf een groots concours. Ledental. In 1957 nam dit toe met 26 leden. Het totaal is nu 990, resp: vakbonds leden 970 en niet-vakbondsleden 20. Nog vóór Ashworth gescheld had, opende Blanche Whitlock de deur. Ze trachtte onbevangen te doen, maar 't ontging hem niet, dat zij zich allesbehalve op haar gemak voelde. „Ilc verwachtte mr. Clarke", zei ze. „Bent u niet met 'm mee gegaan? Waar is hij?" Ashworth zag haar scherp aan. Comediespelen was haar vak, maar op de planken be hoorde zij 't stukken beter te doen dan zó! Ze wist natuurlijk dat Clarke uitgegaan was. Alleen niet met welk doel. En dat wilde ze van hem aan de weet komen. „Mr. Clarke vroeg mie, hem voor een half uur te excuseren. Hij moest een boodschap doen, die hij niet kon uitstellen." „Ging hij naar zijnj bank?" Ashworth ha&lde de schouders op. "Ik zag hem aan 't eind van Willow Road in een taxi stap pen. Daar ik de 'tijd aan me zelf had, wandelde ik naar een res taurant en versterkte de inwen dige mens. Van gisteravond af had ik geen hap naar binnen ge kregen. Zodra ze gezeten waren, zei hij: „Nu moet u maar eens vertellen, wat u in Llew uit voert. Door de penningmeester werd ver slag gegeven van de kas-positie. De inkomsten waren f 4.806.04, terwijl de uitgaven f 3.994.92 waren; een betig saldo dus van f 811.55. Geen aanmerkingen, dus arrestatie van dit verslag. De kas-controle-commissie bracht hulde aan het prima gevoerde beleid door de penningmeester. De voorzit ter zei, dat de kassituatie in de laat ste jaren veel verbeterd is. Ook de concept-begroting voor '58 ging vlot onder de hamer door. Bestuursverkiezing. Bij acclamatie werden de aftreden de leden A. J. van Seters en J. van Huiten als bestuurslid herkozen. Mededelingen. Allereerst deed de voorzitter mede deling over 't St. Nicolaas-kinder feest. Dat zulks kostbaar is blijkt op de rekening, 't Drukt te zwaar en daarom zal een beroep gedaan wor den op de eigen le.den. Enige voor stellen kwamen van de heren v. Gor- kom, van Loon en v. Seters. Het bestuur zal deze plannen uit werken, doch doet staande de verga dering al een beroep op de aanwezige leden om dit te verwezenlijken. Me dewerkers komen uit Credo Pugno. Een introductie per circulaire kan verwacht worden d.m.v. het bestuur. Vervolgens kwam het „enkelvou dig" lid worden van de K.A.B. naar voren, voor weduwen van KAB-le den. De Levensschool is gestart en een bestuur is gevormd. Ook uit de KAJ- leden is een persoon toegevoegd. Thans zijn er 36 leerlingen. Men is nu zover dat binnenkort de opening verwacht kan worden. Alles verloopt naar wens. De K.A.B. heeft reeds subsidie aan de Levensschool toege zegd en een kruisbeeld geschonken. Het bezoek aan bestuursvergade ringen door de 14 onderafdelingen is slecht. Het komt nogmaals ter tafel. Het is een treurige situatie Op uitnodiging van de Coöperatie te Kaatsheuvel is een bezoek aan haar bedrijf aldaar gebracht; haar bedrijf is uiterst modern. Nadere inlichtin gen volgen op een voorlichtingsavond omtrent dit bedrijf. Ze glimlachte. „Zaken. Zaken, die Mr. Clarke en mij aangaan. Geen derden." „Dat weet ik nog zo net niet. Mr. Stephen Quilter is ook be langhebbende. Ik wil er mijn hoofd onder verwedden dat het u om „de kus van Eros is te doen". „k Zou wat zuiniger op uw hoofd zijn, Mr. Ashworth. U hebt er geen flauw idee van, hoe los het op uw romp zit, als u zich nog langer inlaat m;et dingen, waar u buiten hebt te blijven." Hij had geen gelegenheid op een nadere verklaring aan te dringen, hoewel) hij zich geen il lusies maakte, dat hij die gekre gen zou hebben. Herbert Clarke trad binnen. „Ik werd langer opgehouden dan ik dacht. Er waren enige formaliteiten aan de bank no dig." „Maar u hebt de robijn, niet waar?" „Natuurlijk." Clarke haalde een etui uit de binnenzak van z'n colbert, ontsloot de brandkast en legde 't er in. ,,'k Zal direct mijn zwager opbellen. Over een uur weten we waar ons aan te hou den." „Mr. Clarke", zei Blanche Whitlock op gedempte toon, „u doet verstandig, aan de instruc ties te denken, die u vannacht ontving." De dreiging in haar stem bleef Ashworth niet ver borgen. „Zeker, zeker." Clarke bevoch tigde met een punt van de tong zijn lippen. „Maar eh 't kan toch geen kwaad, Crompton te polsen." „Crompton is een nul voor 't cijfer." „Wie is Crompton?" mengde Ashworth zich bruusk in 't dis cours. Voor de tweede maal in, korte tijd stelde hij een vraag waarop men hem 't antwoord schuldig zou blijven. Kort, scherp, moord dadig klonk de knal van een re volverschot. En, op 't geluid af te gaan, was 't gelost in een ka mer vlak boven de bibliotheek. IV. Clarke zag Blanche Whitlock aan. Alle kleur ebde uit zijn ge zicht weg; een ogenblik leek het of hij door de knieën zakken zou. De jonge vrouw bewoog zich niet, terwijl zij de blik strak en waarschuwend op hem gericht J i BOOTTOCHT NED. ROODE KRUIS. Evenals voorgaande jaren heeft 't Ned. Roode Kruis ook dit jaar weer een boottocht voor chronische pa tiënten georganiseerd, en wel in de week van 12 tot en met 17 mei a.s. De afvaart van de boot „De Kasteel Staverden", met 71 chronische pa tiënten aan boord, zal geschieden op 12 mei a.s. vanaf de aanlegplaats bij de haven te Heusden. Voor deze boottocht is de volgende vaarroute vastgesteld: Maandag 12 mei 1958 De inscheping vindt plaats te Heus den (haven); gevaren wordt naar Wijk bij Duurstede (plaats van over nachting). Dinsdag 13 mei 1958 Vertrek te Wijk bij Duurstede; ge varen wordt naar Marken (over nachting) Woensdag 14 mei 1958 Vertrek vanuit Marken; gevaren wordt naar Wij he (aldaar overnach ting). Donderdag 15 mei 1958 Vertrek vanuit Wijhe; gevaren wordt naar Huissen (aldaar overnachting). Vrijdag 16 mei 1958 Vertrek vanuit Huissen; gevaren wordt naar Lith (N.Br.) (overnach ting). Zaterdag 17 mei 1958 Vertrek vanuit Lith (N.Br.); geva ren wordt naar Engelen (bij Den Bosch). In Engelen vindt de ont scheping plaats (ongeveer 12.00 uur des middags). MET DE AALMOEZENIER De naam aalmoezenier komt van het Franse aumónier en van het Latijnse eleemosynarius. Heel vroeger was dat de persoon die de aalmoezen uitdeelde, dus een bemiddelende figuur, een tus senschakel tussen de aanzienlijken die de aalmoezen beschikbaar stelden en de behoeftigen. Dit werk werd gedaan door priesters. Later echter door leken, maar de pries ters behielden de naam. Volgens de eerste rijkswet van Karei de Grote (omstreeks 800) kregen de geestelijken met de zielszorg van de soldaten belast de naam capellanipres- byteri. Het hoofd van deze geestelijken noemde men archicapellanus, die tevens de zorg had over het uitdelen van aal moezen. Hierdoor kreeg hij eveneens de naam aumönier, dus aalmoezenier. Toen in 1558 de eigenlijke staande re gimenten werden gevormd kreeg elke regimentsgeestelijke de titel aalmoeze nier. In vrijwel alle beschaafde landen treft men dergelijke geestelijken in het leger aan. Bij het Noordnederlandse leger vond men in 1568, toen de opstand tegen Spanje uitbrak, nog geen aalmoeze niers. Na het einde van de tachtigjari ge oorlog komen zij echter wel voor en in de overeenkomst die in 1675 geslo ten werd tussen Lodewijk XIV en de Staten-Generaal der Verenigde Neder landen was uitdrukkelijk sprake van „aalmoezeniers" en „predikanten", die met de zorg der gekwetsten in het le ger belast werden. Sindsdien waren er steeds aalmoezeniers bij ons leger werkzaam. (Nadruk verbodep) GILDE ST. CRISPINUS CRISPINIANUS. Nationaal schietconcours. Zoals wij reeds aankondigden zal het gil de St. Crispijn van Besoijen op zondag 18 mei a.s. een groot nationaal schietconcours houden. In het bedoelde artikel is de strek king van dit concours meegedeeld, n.l. de bestrijding der gemaakte onkosten op 't gil- defeest van juli 1957. Dit laatste feest heeft ondanks de goede opzet en uitvoering een nadelig saldo opgeleverd. Het onntzettend hete weer, was hiervan grotendeels de schuld. Thans bij de definitieve viering van het 120-jarig bestaan van dit gilde, zal ge tracht worden de kaspositie te versterken om hierdoor de in voorbereiding zijnde plannen te kunnen uitvoeren. Niet minder dan 52 gilden zijn aange schreven voor dit concours. Vele prijzen in de vorm van schilden en medailles zullen worden gegeven. Hier kan aan deelgenomen worden door geweerschutters in corpsverband, terwijl zo als gewoonlijk er ook konings- en kampioen- schieten zal zijn. Extra prijzen zijn er voor korps en personeel. Dit concours begint om 1 uur. Een zilveren schuld is ter beschikking ge steld voor 't gilde, dat met de meeste 4-tal- len uitkomt. Het bestuur van St. Crispijn hoopt, dat dit een gezellig en goed concours wordt. Moge St. Crispijn er dit keer wel bij va ren. „Hij is Kane Thaves de butler" antwoordde Clarke voor hem,. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" elMUfUXiBabyderm+zeep

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2