Waaiwijkse en Langstraaise Courant I BINNEN- EN BUITENLAND Spoxt DE IDEËENBUS BIJ N.V. LIPS Hoe zit dat met hel voedselprobleem VAN LANSCHOT BANKBOEKJES ZONNEBRILLEN bij U W opticiën Hm STASSAR polaroid zonnebrillen VRIJDAG 16 MEI 195S Uitgever: Waaiwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No, 39 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.81 i 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Recordresultaten voor Nederland 39,6% bruikbare ideeën opbrengst over 1957 ruim f100.000.- Tijdens de voorjaars-efficien- cy-dagen, welke deze week te Scheveningen zijn gehouden, heeft de heer Ch. N. Noordhoorn Bielen, hoofd van de afdeling ef ficiency bij Lips N.V. te Drunen, op een "bij eenkomst van het Idee ënbuscentrum een voordracht gehouden over „De Ideeënbus bij Lips N.V., Drunen", waarin hij enerzijds de factoren belichtte, welke bij Lips tot zo goede resul taten een record voor, Neder land hebben geleid, en ander zijds de betekenis onderstreepte, welke bij Lips aan dei ideeënbus wordt gehecht. Een belangrijk punt voor de ideeënbus-organisatie van ons bedrijf, aldus de heer Noord hoorn, is het feit dat de directie de ideeënbus-gedachte actief steunt en met belangstelling volgt. Deze directie-steun is ons inziens onontbeerlijk en daarom een eerste vereiste voor 'n~goede ontwikkeling van een ideeënbus organisatie. tMin of meer verband houden de daarmee is het van groot be lang dat de instelling van het hoger leidinggevend personeel ten opzichte van de ideeënbus positief is. Aan de voorlichting en infor matie van deze groep van hoge re leiders betreffende mogelijk heden en resultaten van de idee ënbus moet veel aandacht wor den besteed. Het is onze ervaring dat de afdelingen en diensten waarvan de chefs het positiefst staan te genover de ideeënbus, niet alleen de meeste ideeën, doch ook de meest goede ideeën produceren en daardoor het meeste baat van de ideeënbus-organisatie onder vinden. Een andere factor waar veel belang aan moet worden gehecht is het overwinnen van het „wan trouwen" dat vaak in bedrijven onder het personeel heerst ten opzichte van ideeënbus-acties. Dit wantrouwen moef worden omgezet in vertrouwen. Dit ver trouwen krijgt men niet door het uitsluitend hanteren van een be paalde methodiek, doch begint bij de instelling van de leiding van het bedrijf, welke ten op zichte van het personeel de dui delijke! wil moet kenbaar maken om niet alleen middels de ideeën bus bepaalde resultaten te berei ken, doch ook het „spel" objec tief en fair te spelen. Deze wil moet omlijnd worden in een reg lementering van de spelregels en nu komt men dan op het terrein van de methodiek. De verschil lende facetten van deze metho diek zijn: De publicaties van een belo ningsformule waar de verschil lende factoren zoals deel van de besparing, kwaliteit van de in zending, taakinvloed, originali teit, niveaufactor, enz. op be paalde wijze in opgenomen zijn. Het nauwkeurig de hand hou den aan de anonimiteit van de inzenders en het eventueel op verzoek ook handhaven van deze anonimiteit na het afwerken van het idee. Bepaalde inzenders blij ken dit te prefereren. En „last but not least" het rechtvaardig beoordelen van de gegeven commentaren gn wel in die zin, dat indien er slechts ge ringe twijfel bestaat over een be paalde uitspraak, een commen taar van een andere deskundige eveneens wordt gevraagd. Een andere factor waarvan bij Lips veel genoegen wordt be leefd is, de organisatie van de ideeënbus. De grondgedachte is hierbij, dat we werkzaamheden, verbonden aan een ideeënbus initiatief, fantasie en daadkracht vergen. Deze kwaliteiten vindt men in, een voor zijn taak bere kende functionaris veel eerder dan in een werkcommissie van op zichzelf ieder op hun terrein gerenommeerde deskundigen. Bij ips is de ideeënbus-commissie géén werkcommissie, doch een commissie die slechts het beleid en het programma van de idee ënbus-organisatie vaststelt zij komt hiertoe vijfmaal per jaar bijeen. De samenstelling van de idee ënbus-commissie moet, aldus de heer Noordhorn, zodanig zijn, dat daarin die leiding gevende functionarissen zitting hebben, die tesamen de belangrijkste sectoren van het bedrijf onder hun aandacht hebben. Bij Lips bestaat de Commissie uit Chef van de Technische Dienst, Chef van de Kwaliteitsinspectie, Chef Tariefbureau, Chef Personeelszaken, Chef Efficiency Afdeling. De secretaris van de ideeënbus commissie heeft een „full time job" en voert het programma binnen de vastgestelde lijnen uit. Vanaf ca. 900 tot 1000 ideeën per jaar mag men verwachten dat een secretaris daar een volle dagtaak aan heeft. De ideeënbus-commissie heeft in 1957 in totaal 13 uur verga derd. Hoeveel uren zouden deze toch voor het bedrijf zo belang rijke functionarissen per jaar voor de ideeënbus moeten ver gaderen, indien zij een werkcom missie vormden? Een punt dat in het Nederlandse bedrijfsleven in ideeënbusver- band momenteel een onderwerp Van discussie is, is de vraag of ook hogere functionarissen idee ën mogen inzenden. Het standpunt van Lips hier bij is dat juist van personen die door hun studie en opleiding ge wend zijn doelmatig te denken, de beste ideeën zijn te verwach ten. In principe wenst de directie van Lips eenieder te belonen die een voor het bedrijf waardevol idee doet. De hoogte van de beloning is uiteraard onderworpen aan het gestelde in het ideeënbus-regle ment betreffende taakinvloed en niveau; de situatie is zo, dat ui teraard voor een analoog idee een uürloner een hogere belo ning krijgt dan een academicus. Het percentage van de ideeën welke van de middengroep en 't hoger personeel afkomstig zijn, bleek bij Lips in 1955 32 in 1956 38 en in 1957 40 te zijn. Bij Lips wordt de laagste su balterne leider het eerst in de be oordeling betrokken; zijn oor deel passeert de chef die even tueel nader commentaar geeft en daarna gaat het commentaar formulier weer naar diens chef. Deze procedure blijkt de ob jectiviteit van de beoordelingen in belangrijke mate te verhogen. Een ander probleem waarin men zich bij Lips heeft verdiept, is die van de categorieën ideeën, welke kunnen worden verkregen. Er zijn spectaculaire ideeën met berekenbare besparingen van 8000.— per jaar of meer, deze ideeën komen weinig binnen, hierna kent men de normale ideeën met berekenbare bespa ringen van ca. 500.— tot onge veer 4000.per jaar. Deze be sparingen mogen wellicht niet groot klinken, men moet dan echter bedenken dat Lips geen serie- of massafabricage kent, zodat de draagwijdte van 'n idee vaak beperkt is. Bij Lips worden de publiciteit en acties van de ideeënbus spe ciaal gericht op het verkrijgen van deze z.g. „normale" ideeën, n.l. het grote aantal van deze ideeën in hun totaliteit leveren daar meer op dan een paar spec taculaire ideeën. Men is er van overtuigd dat de meeste werkers onbewust een schat van kennis over hun eigen werk hebben, welke voor het be drijf uitermate waardevol is. De ideeënbus-loterij, waarbij iedere inzender van een geaccep teerd idee gratis, kon meedingen naar nrijzen welke de „begeerten opwekken", zoals bromfiets, fo totoestel en electrisch scheerap- paraat, heeft Lips een groot aan tal van deze normale ideeën be zorgd. Bij Lips is men van mening dat de betekenis van de Ideeën bus nog verder gaat dan het ver krijgen van de overigens waarde volle „idea power" alleen. Bij be drijven waar de ideeënbus een begrip is geworden voor het per soneel, zal de belangstelling voor de onderneming en-het werk en dé gekweekte critische zin een grote invloed op de dagelijkse arbeid uitoefenen. Deze energie is niet direct meetbaar, doch wel merkbaar. In 1957 boekte de ideeënbus organisatie van N.V. Lips de vol gende resultaten Er werd 1,6 idee per perso neelslid ingezonden. Van het aantal ingezonden ideeën bleek 39,6 bruikbaar te zijn en/werd beloond. (Het lan delijk gemiddelde is 30 De opbrengst van die bruik bare ideeën, welke door de ac countantsdienst van Lips konden worden becijferd, bleek ruim 100.000.te zijn. Geen koersrisico. Gemakkelijk beschikbaar. geven rente Geen kosten. 17J7 Storten en opnemen kunt U aan onze kas, maar ook zeer eenvoudig via de giro. Vraag - telefonisch, schrif telijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". Ivfivw wCwv) BANKIERS Dr. v. CAN UIT MAASTRICHT RECTOR R.K. LEERGANGEN. Het curatorium van de R.K. Leergangen te Tilburg heeft tot opvolger van dr. A. Weijnen1 als rector benoemd dr. H. L. M. van Can te Maastricht. Dr. Weijnen heeft een hoogleraarschap aan de R.K. Universiteit te Nijmegen aanvaard. Dr. v. Can is thans rector van het R.K. Lyceum voor Meisjes te Maastricht. GROOTSTE BEDEVAART NAAR LOURDES. Dinsdag is de Nationale Bede vaart, de grootste welke tot op heden uit ons land werd, gehou den, naar Lourdes vertrokken. Er nemen ruim 3000 personen aan deel, van wie 2000 leden van de 'Kath. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond en 300 zieken. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop coadjutor van Den Bosch, leidt deze bedevaart. Hij zal op He melvaartsdag des avonds te 11 uur de nachtelijke aanbidding leiden en daarna de pontificale hoogmis opdragen. KRUPP KRABBELT TERUG. Volgens gewoonlijk goed in gelichte kringen te Bonn wenst Alfred Krupp zijn belofte om zijn kolenmijnen en! staalfabrieken te verkopen, niet na te komen en wordt hij in deze houding ge steund door de Westduitse rege ring, die dit de vorige maand of ficieel aan de geallieerden heeft medegedeeld. Krupp's belofte maakt deel uit van de maatregelen tot ontvlech ting van het Krupp-concern, die de geallieerden hebben getroffen. Krachtens deze belofte is Krupp ehouden vóór maart 1959 zijn olen- en staalbelangen te ver kopen, voornamelijk aan Duitse ondernemers. INDISCHE JONGELUI IN DEN HAAG MOLESTEREN ARGELOZE JONGEREN. In het afgelopen weekeinde is het op verschillende punten in Den Haag en Scheveningen tot bloedige vechtpartijen gekomen tussen grote groepen jongelui uit Indonesië en Nederlandse voor bijgangers. De jongens uit In donesië; die zich in groepen van tachtig tot honderd man verza meld hadden, waren gewapend met messen, bierflessen, ijzeren staven, veren en fietskettingen. Drie Nederlandse jongens moes ten met steekwonden in het ge zicht, hoofd, been of hand in het ziekenhuis worden opgenomen. LEGER NEEMT MACHT IN ALGERIJE OVER. Een Franse militaire junta, dinsdagavond uitgeroepen in Al giers, heeft een greep gedaan haar de politieke macht. De jun ta, die zich „comité van open baar welzijn" noemt, staat onder leiding van de parachutisten-ge neraal Massu en heeft zich geïn stalleerd in het paleis van de Franse gouverneur-generaal, dat S tevoren 'door een opstandige me nigte was bezet. Later bezetten parachutisten het radiostation van Algiers. Omstreeks midder nacht kwam in de ether de stem van de Franse opperbevelhebber in Algerije, generaal Roau Salan. Hij zij: „Ik heb voorlopig 't lot van Frans Algerije in handen genomen". Generaal Massu heeft een telegram gezonden aan pre sident Coty: „Wij eisen, dat in Parijs een regering van openbaar welzijn wordt gevormd, die in staat is, Algerije een integrerend deel van het moederland te doen blijven". In Algiers heerst uit bundige vreugde. De militare actie is gericht te gen het parlement, dat gisteren debatteerde over het voorgestel de kabinet Pflimlin. Laat in de avond staakte een verschrikte Nationale Vergadering het debat. Woensdagmorgen wras president Coty in drukke besprekingen gewikkeld met vooraanstaande politieke en militaire figuren., Alle telefoonverbindingen tussen Frankrijk en Algerije zijn ver broken, met uitzondering van re- geringsgesprekken. De militaire greep naar de macht kwam na een dag van volksoproer in Al giers en van relletjes in Parijs. SPOEDIG HERSTEL VAN INVESTERINGSAFTREK, In politieke kringen wordt ver wacht, dat de regering binnen enkele dagen haar voornemen zal kenbaar maken uitbreiding en verbetering van de industrie ën te stimuleren door voor inves teringen een belastingaftrek te Ïeven (de investeringsaftrek). )oor deze maatregel versterkt het kabinet zijn program wat be treft het scheppen van werkgele genheid op langere termijn. Het Nederlandse kernprobleem, de snelle groei der bevolking, doet zich over enkele jaren extra voe len als de bijzonder grote aan tallen kinderen, die vlak na de oorlog werden geboren, oud ge noeg zijn geworden om in het'ar beidsproces te worden opgeno men. (Volkskrant) AMERIKAANSE TROEPEN OP WEG TER BESCHERMING VAN NIXON. Vier compagnieën Amerikaan se luchtlandingstroepen en ma riniers zijn onderweg naar de Caraïbische Zee in verband niet anti-Amerikaanse demonstraties die maandag in Caracas gehou den werden bij de aankomst van vice-president Nixon in Vene zuela. De troepen zullen de Venezue- laanse regering bijstaan, als dit nodig zou zijn voor de veiligheid van Xixon. Tevoren was de Ve- nezuelaanse zaakgelastigde in Washington al bij minister Dul les ontboden, die hem om be scherming voor Nixon en diens vrouw vroeg: „Indien de wil of het vermogen ontbreken om die te geven, wensen we dat zo spoe dig mogelijk te weten", zo luidde de boodschap van Dulles namens Eisenhower. BUS MET VROUWEN REED IN SLOOT. Op de rijksweg van Terheijden naar Zevenbergse Hoek is dins dagavond een autobus van de firma Van Mook uit Oosterhout, waarin 44 vrouwen, die als schoonmaakster in Pernis wer ken, naar( huis werden gebracht, in botsing gekomen met een be stelauto, die plotseling op de lin ker weghelft kwam. De bestel auto sloeg ondersteboven en de bestuurder er van, de heer Nele mans uit Rotterdam, werd op slag gedood. De bus kwam in de naast de weg lopende sloot te recht en tien van de inzittenden liepen min of meer ernstige ver wondingen op. Tafeltennis KAATSHEUVEL. Jaarvergadering Tafeltennis vereniging N.V.R. Huldiging van twee kampioensteams. J.l. zondag hield de tafelten nisvereniging N.V.R. haar jaar vergadering in Hotel Smit. Het was een vlotte vergadering, waarin twee herenteamis waarde rende woorden tot zich hoorden spreken. De voorzitter, de heer J. Mo lenschot, vond het in zijn ope ningswoord een eer om maar liefst twéé kampioenen te mogen gelukwensen. Het 2e herenteam, bestaande uit H. Opperman, P. Emmers en B. v. d. Mierden, die na een harde strijd de erepalm wisten te behalen, speciaal de teamleider H. Opperman kreeg een bijzonder woord van waar dering. Succes met de resterende promotiewedstrijden werd hen tenslotte toegewenst. Het 3e team viel ook een, hul diging te beurt, ook zij werden kampioen in hu afdeling. Deze heren R. Emmers, J. v. d. Linden en B. Hoevenaars hebben ook ge toond wat zij waard zijn. De voorzitter vond het een ge noegen dat nog een tweede team bezig is met promotiewedstrij den, zodat er straks, wanneer zij de promotie halen, twee teams in de 3e klasse zullen uitkomen. Ook hun teamleider B. Hoeve- naars kreeg een speciaal woord van erkenning. Rode anjers ver gezelden deze welverdiende hul diging. De voorzitter vond het een goed jaar met behoorlijke resul taten en een behoorlijke leden aanwinst. Verder sprak hij over de viering van het 10-jarig be staan op 19 maart 1959. Het is de bedoeling dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Na dit openingswoord kreeg de secretaresse mej. Jo. Dinge- mans, het woord, die in een goed en duidelijk verslag het afgelo pen jaar ónder de loupe nam. Het tournooi, georganiseerd door N.V.R. in september 1957, met 't daarop aansluitende bal was zeer goed verlopen. Ook de competitie, waarin men met 6 teams uitkwam, n.l. twee dames- en vier herenteams, is gunstig verlopen. Twee heren teams, n.l. het 2e en 3e, werden kampioen en zijn nu bezig met hun promotiewedstrijden. Het le dames- en le herenteam be haalden beide 'n tweede plaats op de ranglijst. Het 4e heren- en het 2e damesteam stonden resp. tweede van onderen en onder aan. Voor beide teams houdt dit een intensieve training in, opdat ook zij iets kunnen bereiken. Op de Brabantse kampioen schappen, gehouden in de Phi- lipshallen te Eindhoven in febr. 1958 werd mej. D. Dingemans kampioen van Brabant 4e klas. Mej. A. Klis en de heer P. Em mers behaalden een tweede prijs in het mixed dubbel. Het bal op 2e Paasdag o.l.v. United Musicals was ook gun stig verlopen. Na dit jaarverslag gaf de pen ningmeester, de heer H. Opper man, een overzicht van de fi nanciën; een batig saldo was 't resultaat van 'n goed kasbeheer. De periodiek aftredende be stuursleden, mej. A. Klis en de heer H. Opperman, werden zon der stemming herkozen. Voor de viering van het 10- jarig bestaan werd een feestcom missie benoemd, die met het be stuur een programma voor die dag zal samenstellen. Hierin heb ben zitting de dames D. Dinge mans, R. v. Moergestel en de he ren P. Emmers, B. Hoevenaars en R„ Emmers. De kascontrole nemen dit jaar waar'R. v. Moergestel, R. Em mers en B. Hoevenaars. Een tournooicommissie werd samengesteld uit de heren P. Emmers, P. de Man, Jac. Molen schot en J. v. d. Linden. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt; hieruit bliikt de goede verstandhouding die" er tussen bestuur en leden' heerst. Alles bijeen was het ditmaal een vlotte prettige jaarvergade ring met vele goede voornemens en met een vooruitzicht op de viering van het 10-jarig bestaan. Handbal Nederlands Handbal Verbond. Afd. West' Noord-Brabant. Programma voor 18 mei. Heren le klasse. Velocitas—Den Bosch, 13 uur. RapidKSB, 14.30 uur. SportiefAktief, 12 uur. EBHVDESK, 12 uur. SOAJuliana, 15.30 uur. Heren 2e klasse. Rapid 2 Juliana 2 Roosendaal 2, 10.30 u. —Roosendaal 1, 12 uur. Tachos 1—DESK 2, 12 uur. Tachos 2Velocitas 2, 11 uur. Dames le klasse A. Be FairRoosendaal 1, 12 uur. Rapid—DESK, 13.30 uur. Dames le klasse B. KSBWere Di, 12 uur. Den BoschDongen, 12 uur. Uno Animo—Taxandria, 12 uur. Dames 2e klasse. SOA 2Roosendaal 2, 14.30 uur. Volt 2—RKC, 13 uur. WSC 2—RKC, 12 uur. ongeveer 71 procent van de aardoppervlakte Destaat uit wa ter. 3% procent is bedekt met ho ge bergen en ongeveer 5 procent met sneeuw of woestijnzand.1 12 procent is zeer dun be volkt als gevolg van koude of grote hitte en dus slecht voor be woning geschikt. 6V2 procent is bedekt met steden en dorpen of anderszins niet voor landbouw of veeteelt bestemd. resteert ons dus slechts 2 pro cent dat in staat moet zijn de enorme wereldbevolking van om streeks 2500 miljoen mensen te voeden. de voedselproduktie neemt minder in procenten toe dan de bevolkingsaanwas, terwijl boven dien de individuele behoefte per aardbewoner eveneens toeneemt. het aantal voedsel produce rende mensen neemt steeds af en het gebied, geschikt voor voed selproduktie, is vrijwel niet voor uitbreiding vatbaar. het is aan de voortschrijden de techniek te danken, dat wij ons nog kunnen voeden. Machi nes vervangen de mensen en de scheikunde verbetert de bodem en het produkt, zodat een waar devoller oogst wordt verworven. het is echter wel de hoogste tijd, dat de mensheid zich bezint op de maatregelen, die in inter nationaal verband genomen moe ten worden, om een nijpend te kort te voorkomen, want ten slotte zijn ook aan de techniek en de wetenschap grenzen ge steld. RAAMSDONKSVEER. Zomeravondvoetbal. Dc zomeravondcompetitie te Raamsdonksveer is weer gestart. De uitslagen van de eerste speel dag waren: HollandiaKeizersveer 0-4 Good LuckJCL 22 WaspikDerby Boys 21 PNEMSNAB uitgesteld. tit FIRMA 'S-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442* Tilburg, Stationstraat 17, (toekomstig adres). LB 114

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5