KAATSHEUVEL 1 mt RECREATIE-OORD HET HOEFSVEN officieel in gebruik gesteld. PATER W0RTELB0ER R.I.P. Het DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 JUNI 1958 Burgemeester Teijssen doet beroep op ouders en jeugd - VOLKSCONCERT. Feuilleton ffenbaanschandaal van Epsom (Woidt vervolgd). Onder grote belangstelling is gis termiddag het recreatieoord „Het Hoefsven'' door burgemeester Teijs sen officieel in gebruik gesteld en daarmee heeft Waalwijk en wijde omgeving een ontspanningsgelegen heid gekregen van grootse en brede opzet. Het zag er anders zaterdagmiddag niet naar uit dat deze officiële ope ning doorgang zou kunnen vinden, want een zeer sombere lucht ont laadde regenbui na regenbui boven Langstraats gebied. Maar toen gis termiddag burgemeester Teijssen, in tegenwoordigheid van de beide wet houders, gemeente-secretaris Vlaar, een aantal raadsleden, de directeur van gemeentewerken, de heer Kob ben, de voorzitter en secretaris van Waalwijks Belang, de heren J. Tim mermans en J. Tielen met bestuurs leden, en van talrijke genodigden en belangstellenden de opening ver richtte, brak de zwaarbewolkte hemel en kon men bij tijd en wijle zelfs van een koesterend zonnetje genieten. Voordat de burgemeester dit rian te recreatie-oord in gebruik stelde door het verwijderen van een koord voor de brug, welke over de smalle ineenvloeiing van roei- en siervijver is gelegd, hield hij een korte toe spraak. Na in korte trekken de tot standkoming van dit recreatie-oord te hebben geschetst, zei burgemees ter Teijssen dat het gebied rond het zwembad is geworden tot een oord voor ontspanning en vermaak in brede zin voor jong en oud. Het ge meentebestuur, aldus de burgemees ter, heeft gemeend de ingebruik stelling een officieel karakter te moeten geven, omdat met de reali sering van dit-recreatie-oord een be langrijke taak kon worden vervuld, in de eerste plaats in het belang van de eigen ingezetenen, maar ook ten behoeve van het sociaal toerisme. Buiten de entree voor 't zwembad zal voor de toegang tot dit recrea tiegebied dan ook geen bijbetaling worden gevraagd. Over dit recrea tie-oord zei burgemeester Teijssen verder: In het kader van de Bra bantse recreatiemogelijkheden is hier iets tot stand gekomen dat de toets van de kritiek ten volle kan doorstaan. Dit project getuigt van een grote en grootse visie en het past geheel in het streven van het gemeentebestuur tot uitbouw van alles wat kan bijdragen tot verrij king van het gemeentelijk leven. De burgemeester bracht dank aan de gemeenteraad, die door een aan tal besluiten de realisering van dit recreatie-oord had mogelijk ge maakt; aan de Heide Maatschappij, aan het bureau voor tuin architectuur de Ruiter uit Tilburg, aan de dienst gemeentewerken en aan de uitvoerder de heer de Jong. Zij allen hebben in belangrijke ma te bijgedragen tot de totstandkoming van dit recreatie-oord. Ook bracht burgemeester Teijssen dank aan de verenigingen, die de officiële ope ning onder auspiciën van Waalwijks Belang met muziek en wedstrijden hadden willen opluisteren. Tot slot van zijn toespraak deed de burgemeester een beroep op de ouders en de jeugd om er voor te zorgen, dat dit recreatie-oord in de staat blijft waarin het thans ver keert, en om er op te willen toezien dat er geen vernielingen aan be planting of anderszins plaats heb ben. De burgemeester besloot zijn toespraak met de wens, dat dit re- cratie-oord zal mogen bijdragen tot de geestelijke en physieke weer baarheid van de Waalwij kse en Langstraatse bevolking. Vervolgens werd het woord ge voerd door de voorzitter van Waal wijks Belang, de heer J. Timmer mans, die de woorden van burge meester Teijssen nog eens onder streepte en deze nieuwe aanwinst een recreatie-oord in de ware be tekenis van het wóórd noemde. Dit recreatie-oord met zijn fraai zwem bad neemt niet alleen in Brabant een ereplaats in, maar het zwembad staat ook aan de top van de buiten baden in den lande, aldus de heer Timmermans. De realisering van dit recreatie-oord noemde hij verder een van de grote daden van 't hui dige gemeentebestuur en namens de vereniging Waalwijks Belang wilde de heer Timmermans dan ook ui ting geven aan zijn respect en bij zondere waardering, als blijk waar van Waalwijks Belang in overleg met het gemeentebestuur in een van de gebouwen een gedenksteen of -zuil ter herinnering aan deze dag wil laten aanbrengen. Na dit officiële gedeelte werd een rondgang langs de wandelpaden ge maakt, welke door St. Crispijn mu zikaal werd begeleid. Hierna werden onder grote be langstelling de verschillende wed strijden afgewerkt, opgeluisterd door de tonen der harmonie St. Jan. In de grote roeivijver werden prestatie-zwemwedstrijden over een afstand van 500 m. gehouden, waar aan door veel jeugdige zwemmers en zwemsters en ook wel door se nioren werd deelgenomen. De uit slag hiervan luidde als volgt: Jongens: 1 Ad .v. Rijen; 2 L. de Leijer; 3 J. v. Loon. Meisjes: 1 Nel v. d. Heijden; 2 Leny Fijne man; 3 Door Leenheers. Junioren: 1 Bert Jansen; 2 G. Vesters. Veteranen-prijs: Ad Schoenmakers. Elders werden tegelijkertijd atle tiekwedstrijden gehouden, die de volgende uitslagen opleverden: 100 m. heren: 1 R. Heemskerk, WAC, 12.1; 2 Mutsaers, K. K., 12.3; 3 Maas, K. K., 12.6. 100 m. dames: 1 v. d. Abele, K. K„ 14.4; 2 i Vermeer, WAC, 14.9; 3 L. v. d. Wiel, j WAC, 15.1. i Kogelstoten: j Heren: 1 v. Delft, WAC, 12.09; 2 C. v Drunen, SHJ, 11.41; 3 J. de Groot, OSSV, 10.48. Dames: 1 R. v. Duyl, WAC, 9.38; 2 C. T'ennebroek, K. K., 8.09; 3 A. v. Riel, WAC, 7.29. Speerwerpen: Heren: 1 C. Hartman, OSSV, 40.90; 2 M .v. Herck, Taxandria, 37.63; 3 C. v. Delft, WAC, 36.22. Dames: 1 R. v. Duyl, WAC, 27.47; 2 M. v. Kollenburg, OSSV, 25.27; 3 C. Tennebroek, K. K., 23.15. Hoogspringen: Heren: 1 C. v. Delft, WAC, 1.65 m.; 2 R. Heemskerk, WAC, 1.65; 3 S. Dingemans, WAC, 1.60. Dames: C. Tennebroek, K. K., 1.40 m.; 2 R. v. Duyl, WAC, 1.35; 3 v. d. Abele, K. K., 1.30. 800 m. heren: 1 C. v. Drunen, SHJ, 2.07,4; 2 J. Sloot, OSSV, 2.13,8; 3 S. Dingemans, WAC, 2.15,4. Tot slot van de wedstrijden werd in het zwembad een waterpolo- wedstrijd gehouden tussen de Waal wij kse jeugd en de al wat oudere plaatselijke zwemcorypheeën. Na een „verbitterde" strijd trok de jeugd met 43 aan het langste eind. De Waalwijkse Zwemvereniging W.Z.V. en de Waalwijkse Atletiek- club W.A.C. hebben voor uitsteken de organisatie der wedstrijden zorg gedragen, waarvoor alle hulde. Deze zeer geslaagde middag werd besloten met de prijsuitreiking in de vorm van medaljes en diploma's, in 't theehuis, welke werd verricht door burgemeester Teijssen. Met grote voldoening en bewon dering zal iedereen, die na deze zeer geslaagde en drukbezochte openings middag huiswaarts is gekeerd, overtuigd zijn van 't feit dat Waal wijk 'n recreatie-oord heeft gekregen van bijzondere opzet, dat zeker één der mooiste van onze provincie be looft te worden, zeker wat de water partijen betreft, het zwembad nog buiten beschouwing gelaten. EEN EDEL PRIESTER, EEN ENERGIEK WERKER, EEN HOOG GEWAARDEERD RAADSMAN. Burgemeester Teijssen verricht de officiële opening. Zaterdagmorgen bereikte ons het bericht, dat te Horst in Limburg in het Missiehuis voor Late Roepingen „Nazareth" om half acht, gesterkt door de H.H. Sacramenten der Ster venden, in de vrede van Christus was ontslapen de Zeereerw. Pater Henricus J. Wortelboer M.S.F., de man, wiens naam ten nauwste ver bonden is met die van het Missie huis St. Antonius te Kaatsheuvel, dat zonder overdrijving aan hem zijn grote groei en bloei te danken heeft. Pater Wortelboer was geboortig uit Veendam, vanwaar zijn familie later naar Rotterdam vertrok, waar zijn vader 'n rederij bezat voor kust vaarders. Henricus meende z'n roe ping gevonden te hebben in de win kelbranche en was met zijn 23e jaar nog werkzaam als chef-verkoper in het filiaal van V. D. te Breda. Hij voelde zich echter geroepen tot het priesterschap, en toen hij kennis nam van de congregatie van de H. Familie, door pater Berthier in Gra ve gesticht met als hoofddoel „Late Roepingen" de gelegenheid te bie den zich tot het priesterschap voor te bereiden, begaf hij zich naar Gra ve, waar pater Berthier hem onder de studenten opnam. In 1907 in het klooster als student opgenomen, werd hij in 1910 geprofest en werd hij op 33-jarige leeftijd in 1917 pries ter gewijd. Reeds een half jaar na zijn priesterwijding benoemde pater Berthier hem tot rector van het in 1914 gebouwde missiehuis St. An tonius te Kaatsheuvel, waar pater v. Dinther als eerste rector werk zaam was geweest. In Kaatsheuvel vond pater Wortelboer een werkter rein, waar hij zijn volle energie en werkkracht kon ontplooien. Het Missiehuis kreeg de aandacht van geheel Nederland en jaar op jaar groeide onder de zegen van God de ze priesterschool, zodat uitbreiding op uitbreiding noodzakelijk werd om de stroom van studenten te kun nen herbergen. Nog geen twee jaren was pater Wortelboer aan de lei ding, of het pas gebouwde klooster moest worden uitgebreid, en nau welijks twee jaren later moesten middelen worden gezocht om het klooster aanzienlijk te verruimen. Pater Wortelboer slaagde ook nu weer in zijn plannen. Hij kwam ge reed met een grote renteloze lening, en het eerst zo kleine klooster kreeg na het bouwen van de nodige klas lokalen in 1920 nu een uitbreiding in midden en zijvleugel, die van grote importantie was. Ook'n druk kerij, eerst gevestigd te Grave, werd aan het bouwcomplex toegevoegd, dat voor de financiering van 't Mis siehuis een voorname bron van in komsten was. Met een extra ver- lenging van drie jaren bleef pater Wortelboer tot 1927 als rector in Kaatsheuvel werkzaam. Toen volg de zijn overplaatsing als rector naar het Scholasticaat te Nieuwkerk bij Goirle, dat onder zijn leiding in 1929 naar Oudenbosch werd overge plaatst. Na 12 jaren met de leiding van klein-seminarie en Scholasticaat belast te zijn geweest, keerde hij in 1930 in de nederige betrekking van professor in Latijn en Nederlands in het Missiehuis St. Antonius te Kaatsheuvel terug. De oorlog brak uit en de bezetter legde beslag op het grote gebouwencomplex en pa ters en studenten moesten reeds in het najaar van 1940 naar Ouden bosch verhuizen. Nauwelijks was 't zuiden bevrijd, of nog in 1944 werd St. Antonius weer door paters en studenten betrokken en weer was pater Wortelboer de man die met 't rectoraat belast werd. De gebouwen verkeerden in een zeer desolate toe stand. De bezetter was een slechte bewoner geweest en de rector zat voor grote zorgen om alles weer een behoorlijk aanzien te geven zonder over middelen te beschikken, want er was noch materiaal, noch kapi taal aanwezig. Toen kwam daar in december 1944 de grote V1 ver woesting bij, die het gehele gebou wencomplex verwoestte en ont wrichtte. Maar pater Wortelboer had zijn energie en werkkracht niet verloren. Hij begon opnieuw met onverzettelijke wilskracht aan de her-opbouw van wat over was ge bleven van het eens zo mooie kloos ter. En pater Wortelboer slaagde met de hulp van God op Wie hij in alles zijn volle vertrouwen gesteld had; en hij slaagde, zoals in alles wat hij ondernam voor zijn geliefde congregatie, glorieus. Toen hij in 1950 ruim 65 jaar oud, na weer een rector-periode van zes jaar, een rus tiger leven tegemoet ging als pro fessor aan het college voor „Late Roepingen" te Wijk aan Zee, was de her-opbouw met uitbreiding, de nieuwe kloosterkapel etc. nagenoeg klaar in uitvoering en ontwerp. Van Wijk aan Zee werd het college in 1953 overgeplaatst naar Horst in Limburg, waar zich in 1956 de eer ste symptomen openbaarden van 'n verkalking, die langzamerhand ver ergerde, zijn lichaam ondermijnde, doch zijn energie kon niet knakken. Hij bleef als professor werkzaam, al moest hij zich geholpen door de stu denten naar de college-zaal begeven. De laatste maanden werd hij zwak ker, totdat God hem tot zich riep op zaterdag 21 juni om half acht in de ochtend, om zijn beloning voor zijn rijk leven te gaan ontvangen. We schetsten pater Wortelboer als grote werker en stuwer van het Missiehuis St. Antonius, waarmee zijn naam onverbreekbaar verenigd blijft en waar hij op eigen verzoek woensdag 25 juni zal worden begra ven. We konden ons artikel nog uit breiden, wanneer wij naast zijn werk als kloosterpater zijn arbeid gingen belichten van wat hij buiten het klooster voor de gemeenschap deed. Pater Wortelboer was, wat wij mogen noemen, een edele figuur, die steeds innam en nooit stootte. Hij had zich door zijn relaties honder den vrienden gemaakt in en buiten Kaatsheuvel, vrienden, wie hij ver trouwen gaf om wederzijds vertrou wen terug te ontvangen. En zo werd pater Wortelboer de raadsman en trooster van velen, die tot hem kwa men en nooit anders dan gesterkt en getroost, geholpen door zijn wijze raad en zijn bemoedigend woord, van hem heengingen. Pater Wortel boer zal niet alleen in het Missie huis St. Antonius, doch in Kaatsheu vel en ver daarbuiten in dankbare nagedachtenis gewaardeerd blijven. GEMEENTERAAD LOON-OP-ZAND. Openbare vergadering van de raad de zer gemeente op donderdag 26 juni 1958, te 19 uur, in de bodega van het café-res taurant De Efteling te Kaatsheuvel. Agenda 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken. a. van gedeputeerde staten goedkeuringen van raadsbesluiten. b. schrijven van burgemeester en wet houders van Finsterwolde houdende ver zoek tot het betuigen van adhaesie aan de suggestie van de zeven geleerden, vervat in hun schrijven, dat gericht is aan de minis ter voor defensie, en betrekking heeft op diverse te nemen maatregelen ter ophef fing van de grote gevaren, die kernexplosies voor menselijk en dierlijk leven met zich meebrengen; c. van het Centraal Bureau voor Veri ficatie en Financiële Adviezen der Vereni ging vanNederlandsche Gemeenten. een rapport inzake kasopneming en con trole administratie gemeentelijke Instellin gen voor Maatschappelijke Zorg. B. en W. stellen Voor de stukken a t.m. c voor kennisgeving aan te nemen. Tenslotte delen B. en W. mede dat ter inzage ligt een besluit waarbij wordt ge constateerd dat het bedrag der geldlening uit de opbrengst der Rentespaarbrieflening 1957, uit hoofde van door kopers van ren- tespaarbrieven ten aanzien van de gemeente uitgesproken voorkeur f 44,205 bedraagt. 3. Voorstel tot het vaststellen van de wijzigingen van de gemeentebegrotingen voor de jaren 1957 en 1958. Voor 1957 betreft het een slotwijziging en voor 1958 het toekennen van een subsidie aan het comité Natuurbehoud en Recreatie Brabants Centrum. 4. Voorstel tot het deelnemen in de door het Provinciaal Waarborginstituut voor de Tuinbouw in Noord-Brabant op zich te nemen borgstellingen. 5. Voorstel tot het aangaan van vaste geldleningen met de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. 6. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 der La ger Onderwijswet 1920. 7. Voorstel tot het verlenen van voor schot op de vergoeding en artikel 126 der kleuteronderwijswet. 8. Voorstel tot het doen van grond- transacties. 9. Voorstel tot verhuring van jacht- gronden gelegen nabij de vloeivelden te Loonopzand. 10. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de destructie. 11. Voorstel tot wijziging van de ver ordening tot heffing van een straatbelasting in de gemeente Loon op Zand. 12 Rondvraag. (Prae-adviezen in volgend nummer). j i a t_'.i ü-j ATTENTIE. Om een goede verzorging van de kermis-advertentie-rubriek mogelijk te maken, doen wij een vriendelijk verzoek de advertenties voor het speciaal kermisnummer van maan dag 30 juni tijdig klaar te houden, daar deze rubriek niet op de dag van uitgifte alleen kan worden klaar gemaakt. Bureau Jan Tuerlings. GESLAAGD. Aan de katholieke Universiteit te Nijmegen slaagde voor het Docto raal Frans, de weleerw. pater A. P. A. de Jong M.S.F., assistent in de parochie St. Jan alhier. Zaterdagavond gaf de harmonie van het Kon. Muz. Gez. Euphonia 't aangekondigde volksconcert op het Wilhelminaplein, onder niet te gun stige weersomstandigheden. On danks dat, was er toch een behoor lijke belangstelling van toehoorders, die een concert op een plaats waar niet gestoord werd door 't lawaaierig verkeer, blijkbaar wel op prijs stel len. De harmonie gaf het program ma dat op 7 juli a.s. op de Expo te Brussel zal worden gespeeld. Direc teur Gowie leidde het goed verzorg de programma, dat vóór de pauze uit meer zwaardere werken, en na de pauze hoofdzakelijk uit lichtere muziek bestond. Als eerste nummer werd de voorgeschreven officiële openingsmars van de Expo gegeven, daarna de twee concourswerken van het vorig jaar en als vierde nummer de Scène du bal uit „Le roi s'amuse" van Delibes in een arrangement van Corroyez, een zeer mooie bewerking van een werk vol variatie. Na de pauze kregen we een varia tie van marsen met en zonder drum band, een zeer gewaardeerd Jazz nummer van Fernad. Ruelle, een leuke Klompendans uit de opera „Zar und Zimmerman", met weer een mars tot slot. De jeugd reageer de begrijpelijk het meest op het tweede concertgedeelte. SUCCES VAN APOLLO's DRUMBAND. Apollo had er weinig ruchtbaar heid aan gegeven dat de drumband weer aan een concours ging deel nemen. Naar wij vernemen, was ook eerst donderdag j.l. de beslissing ge vallen, dat de drumband mocht uit komen op het federatief concours door de harmonie „St. Willibrord" te Mill op zaterdag 21 en zondag 22 juni georganiseerd. De verplichte nummers waren natuurlijk al tijdig in studie genomen en leider Wouters uit Tilburg komt weer alle eer toe met zijn jongens niet te hoog gegre pen te hebben. Apollo's drumband moest uitkomen in de afdeling Uit muntendheid en weer wist de heer Wouters met zijn jongens beslag te leggen op een eerste prijs met 33 van de 40 punten, met 8 voor uit voering mars, 9 voor klankgehalte, 8 voor tempo en 8 voor orde. De verplichte nummers waren „Vrij Nederland" voor loopmars en „Au rora" voor staande mars. Toen om 8 uur de gelauwerde drumband aan de Roestenbergstraat arriveerde, stond de harmonie Apol lo klaar om de jongens een joyeus entree te bereiden. In hotel Smit gearriveerd, werd het succes in op getogen stemming gevierd. Honder den waren aanwezig om leider Wou ters en de jongens te feliciteren, waarbij wij ook, namens het V.V.V. Kaatsheuvel, onze felicitaties voer gen, daar ook Apollo's drumband steeds klaar staat om zijn medewer king te geven, wanneer hierop een beroep wordt gedaan. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" t door: Percy King 27) Hij nam aan zijn bureau plaats, schreef haar een briefje, kort, za kelijk. Dat hij er op uit ging om de kinderrovers het losgeld ter hand te stellen en de kleine in ontvangst te nemen. De laatste regels luidden: „Mocht me iets overkomen, laat Riddell dan Dave Irving arresteren. Als de schavuit eenmaal op de pijn bank ligt, zal hij bekennen, een werktuig van Buddy Fritzjohn te zijn en ook, waar deze aartsmisda- diger te vinden is." Hij stopte het epistel in een enveloppe, schreef op de voorzijde: „Alleen te openen in geval van Ronald Ashworth's dood", deed het geheel in een groter couvert en adresseerde 't aan Myra Farlane. De telefoon rinkelde. Ashworth vroeg zich niet af, wie belde; dat wist hij al vóór hij ö©n stem ge hoord had. Vallery verkeerde in uiterst opgewonden toestand. „Doe me een plezier, Mr. Ash worth, en kom onmiddellijk naar Nelson Avenue." De man struikel de als het ware over zijn woorden. „Ik wil voor uw tijdverlies betalen wat u verlangt, als u maar bij ons blijft tot we naar de bank gaan. Ik vraag het u terwille van Priscilla. Er is geen huis met haar te houden, ik weet werkelijk niet wat ik zal aanvangen. Ze weigerde per tinent, ons naar de bank te vergezel len. Zonder haar kan ik niets doen, absoluut niets. Ja, de kwestie met het geld is geregeld, maar haar handtekening mag niet ontbreken. Daar draait zelfs alles om. Kom zo gauw mogelijk en praat met haar. Ze zal eerder naar u luisteren dan naar mij." „Ik heb u toch uitdrukkelijk ge zegd, Mr. Vallery, dat het in de ge geven omstandigheden veel beter is als ik me niet laat zien voordat „Dat weet ik! Dat weet ik! sneed hij ongeduldig af. „Ik begrijp het volkomen. Maar het gaat om Pris cilla. Ze is een zenuw crisis nabij. Ze...." Een andere stem klonk door de ontvanger, schril, hysterisch, rade loos. „Toe, Mr. Ashworth! Ik zal mijn uiterste best doen, me flink te houden. Ik weet, dat het van me verlangd wordt. Het is alleen zo veel sterker dan mijn wil het is een nameloze angst. Een angst, die me nog krankzinnig maakt. Doe wat Austin vraagt. Ik heb u nodig. Niemand heb ik zo nodig als u." „Goed, Mrs. Vallery, ik kom zon der uitstel." Ashworth liet zijn kantoor zijn kantoor. Hij mopperde op Myra Farlane. Ze mocht wat hem betrof gerust op eigen hout je nasporingen doen, maar waar om hem niet eerst er van in ken nis gesteld? Of tenminste ge zegd waar ze te bereiken was als hij haar nodig had? Austin Vallery wachtte in de geopende deur zijn komst af. Hij nam Ashworth onmiddellijk mee naar de bibliotheek. „De politie zegt^Iles te zullen doen om ons ter wille te zijn en de schurken in de waan te laten, dat ze vrij spel hebben. Inspecteur Riddell verzekerde het daar net nog. U denkt toch niet, dat de politie voor de leus zoiets beweert? Dat ze ons in 't geheim volgen zal?" „Neen, Scotland Yard weet te goed, dat ze daarmee het leven van de kleine in gevaar brengt. Maar zodra Conny terug is, blijft geen steenj op de andere vóór ze de bandieten hebben." „Wat dan gebenurt, kan me niet schelen. De man met wie ik gisteravond sprak, had geen be zwaar, dat u als tussenpersoon optreedt. Alles op de bank is voor elkaar. Ik heb geld van de firma moeten gebruiken. Geld, dat..." „Wat komt het er op aan?" De zaak behoort nu aan uw vrouw. Kan geld nuttiger besteed worden dan door er het leven van een kind mee te kopen? U denkt toch niet, dat uw vrouw u er later voor aanklaagt?" „Neen, neen, 't idee! U als buitenstaander hebt er de juiste kijk niet op. Benjamin en ik heb ben de zaak van de grond af op gebouwd. Het vertrouwen van onze cliënten, hun belangen zijn altijd ons enig doel geweest. Strikte eerlijkheid is het prin cipe, waarvan nooit wordt afge weken. Ons huis..." „Een prachtig principe", on derbrak Ashworth ongeduldig Vallery's lofzang. „Nu is de fir ma en zijn zelfs de cliënten bij zaak. Vertel me precies, welke instructies u gisteravond kreeg." „We rijden naar Richmond Park, wij tweeën, niemand an ders. De man gaf me een schets kaartje, welke weg we te volgen hebben. Onder geen voorwaarde mogen we er van afwijken. Tot deze lijn gaan we met de auto, dan slaan we te voet' dit pad in. Achteraan links is een dicht bos je, daar moeten we zijn. Vallery overhandigde het kaartje aan Ashworth. Terwijl hij het bestudeerde, drongen uit de kamer naast de bibliotheek voetstappen tot hem door, heen en weer, heen en weer, rusteloos, nu eens snel, dan weer langzaam, onzeker. Ashworth keek op. „Uw vrouw, niet? Ik kan me indenken wat ze door maakt. Zo'n beproeving is haast te veel voor een mens." „Ze is op van de zenuwen, en geen wonder. Ik tracht me voor 't uiterlijk flink te houden, maar als u in mijn binnenste zien kon. Ik ben bang, vreselijk bang." Ashworth legde een hand op Vallery's schouder. „De laatste loodjes wegen altijd 't zwaarst. Troost u, 't gaat nu nog maar om wat uren. Dan is ze haar verdriet te boven, kan ze haar kind aan 't hart drukken." Doch toen hij Mrs. Vallery zag binnenkomen, betwijfelde hij of ze het nog wel uren kon uithouden. Ze vloog op hem toe, sloeg de armen om hem heen. y, iïlv. Jfc'w." .-j i - „U..." fluisterde zij met een stem, die Ashworth nauwelijks herkende. „U - u alleen... tus sen mijn lieveling en de dood". Hij maakte haar armen zacht jes los. ,;Mrs. Vallery, u moogt uw eigen aandeel niet wegcijfe ren. U moet kordaat zijn, mee gaan naar de/ bank. Denk er om dat ze u gadeslaan, van uw hou ding hangt een massa af. En dan komt het laatste: wachten, rus tig afwachten. Ik begrijp volko men, hoe moeilijk het u moet vallen, maar de kleine wint er niet bij als u zich in de put werkt." „Neen, neen", zuchtte zij, zich over de ogen strijkend. „Ik zal doen wat u zegt. Ik wil sterk zijn, dapper. En wachten, En er aan denken, hoeveel moeders vóór mij in martelende onzekerheid hebben gewacht." Zo verstreek de tijd. Het ene ogenblik gaf Mrs. Vallery te ken nen, dat ze alleen wilde zijn, het volgende ogenblik liet ze Ash worth roepen. Als hij goed en wel bij haar was, verlangde zij, dat haar man zou komen. Dan weer moest ze beiden bij zich hebben. Het waren de moeilijk ste uren, die Ashworth in zijn leven doorgemaakt had.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2