De Echo van het Zuiden BINNEN- EN BUITENLAND Gemeenteraad Waalwijk VOORBEELDIG CONCERT Langstraatse bevolkingsproblemen Binnenland Buitenland van 't Brabants kamerorkest Agenda en pre-adviezen r; J ASèfiiS MAANDAG 23 JUNI 1958 81e JAARGANG No. 50 WIJZIGING WINKELSLUI TINGSWET DOOR TWEEDE KAMER AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft don derdagmiddag met - algemene stemmen enkele wijzigingent van de Winkelsluitingswet goedge keurd, die na een fiat van de Eerste Kamer binnen afzien bare tijd zullen worden uitge voerd. De voornaamste wijzigingen zijn als volgt 1. De zaken van Joodse win keliers en van anderen, die om godsdienstige redenen de weke lijkse rustdag niet op zondag houden, mogen 's zondags open zijn van 10 uur 's ochtends tot 6 uur 's middags (nu van 8 uur 's ochtends tot 2 uur zondags middags). 2. In het algemeen mogen koopwaren tot een uur na slui ting van de winkel bij de klant worden thuisbezorgd. (Nu mag alleen worden; thuisbezorgd, wat vóór sluiting van de winkel de deur uit ging, een voorschrift, waarvan dc naleving moeilijk te controleren was. Als de nieuwe regeling schadelijk blijkt te zijn voor sommige bedrijven, zal de regering voor de bedreigde be drijven een soepele maatregel afkondigen. 3. Alle winkels in stationsge bouwen en op Schiphol mogen altijd open zijn. 4. In juni. juli en augustus mag zacht fruit (als kersen en aardbeien) dat in grote hoeveel heden wordt aangevoerd en soms niet tot de volgende dag goed ge- honden kan worden, op avonden van werkdagen tot 9 uur door de markt- en straathandel worden verkocht. 5. De straathandel mag des avonds geringe eetwaren" te koop aanbieden, niet alleen op zondagen, maar ook op nieuw jaarsdag, tweede Paasdag, He melvaartsdag, 2e Pinksterdag, beide Kerstdagen en op nationale feestdagen. 6. Lezingen en modeshows zijn na sluitingstijd toegestaan, als het gemeentebestuur akkoord gaat. Tijdens de modeshow mag dan geen textiel worden ver kocht. 7. Gemeentelijke verordenin gen voor het sluiten van winkels gedurende halve werkdagen of in verband met vakanties kun nen voortaan slechts tot stand komen op verzoek van de Ka mers van Koophandel, want in het verleden is het voorgekomen dat de belangen van het bedrijfs leven onnodig door de gemeen teraden werden geschaad. De regering had voorgesteld de winkels op de drukke werk dagen voor St. Nicolaas en Kerst mis open te laten tot 10 uur des avonds in plaats van tot 9 uur, zoals nu. Het blijft echter 9 uur. Met een grote meerderheid werd een voorstel van de heer Van den Heuvel Van de KVP aangenom- men, waardoor in het algemeen ook in december niet later dan 9 uur wordt gesloten. INGRIJPENDE WIJZIGING STRUCTUUR VAN DE KATHOLIEKE ACTIE. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop coadjutor van Den Bosch, zal voortaan optreden als contact persoon tussen Episcopaat en landelijke leiding der Katholieke Actie. Binnenkort is voorts de bisschoppelijke goedkeuring te verwachten van de nieuwe struc tuur der K.A. Deze houdt in dat de Actie, welke tot dusver dioce saan was georganiseerd, voort aan rechtstreeks met het Epis copaat te maken heeft. KRACHTIG GESTEGEN. DAG-PRODUKTIE IN APRIL De industriële produktie in Ne derland heeft voor de derde ach tereenvolgende maand een krach tige stijging ondergaan. Uit het door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde over zicht blijk, dat de gemiddelde dagproduktie in april is gestegen tot 127 percent van het gemid delde van 1953. In maart was dat nog 124 percent; in februari 121 en in januari zelfs maar 119 per cent. Vergeleken met vorig jaar anril is de industriële produktie slechts met een punt gedaald. Een hoopvol teken, als men in aanmerking neemt, dat in de voorgaande maanden van 1958 de industriële produktie vele punten lag onder de overeen komstige periode van vorig jaar. LEVENSONDERHOUD IETS GOEDKOPER. Het prijsindexcijfer van het levensonderhoud is van 15 april tot 15 mei met twee punten ge daald en daardoor van 123 op 121 gekomen. Sinds november verle den jaar is het indexcijfer onge wijzigd gebleven. Het staat, thans op het peil van juli 1957. Vooral in de sector voeding trad de daling op. Groenten en fruit werden aanzienlijk goedko per, boter, kaas en eieren enigs zins. De prijs van aardappelen, vlees en koffiemelk gaf een stij ging te zien. NEDERLANDER VERMOORDDE BELGISCHE VERPLEEGSTER. Dc te Essen in België wonende uit Nederland afkomstige L. M. heeft na langdurige ondervragin gen bekend, op de Kalmthoutse heide bij Antwerpen de Belgische verpleegster Maria van Steensel te hebben vermoord. TV-KIJKERS VOELEN HET MEESTE VOOR JOURNAAL. Bij de Nederlandse T.V. trek ken het journaal en het weerbe richt het grootst aantal kijkers, n.l. 66 Televisiespelen en to neel halen 62 van de kijkers, variété trekt 58 en, speelfilms 54 Deze cijfers zijn het resul taat van een enquête, gehouden door de Nederlandse Stichting voor Statistiek in Den Haag, die is gehouden onder 1250 bezitters van een televisietoestel met het doel een inzicht te krijgen in de kijkgewoonten van het publiek tijdens de wintermaanden. De ge middelde kijkdichtheid dit is het aantal kijkers van twee jaar en ouder bij een bepaald pro gramma, uitgedrukt in procen ten van het aantal, dat op een bepaald ogenblik had kunnen kijken blijkt sinds het vorige onderzoek, in 1957, gestegen te zijn van 45 op 52. Het aantal aanwezige televisie toestellen tijdens de periode van onderzoek wordt geschat op ruim 300.000, waarvan ca. 270.000 in gezinnen. Het aantal kijkers per programma-onderdeel lag tussen de 300.000 en de 1.1. miljoen. NOG DIT JAAR BESLISSING OVER EERSTE ATOOM- CENTRALE. In de loop van 1958 zal de be slissing vallen over de keuze van het reactor-type voor de eerste Nederlandse „atoomcentral". De plannen voor de bouw van deze kernenergie-centrale, die in de omgeving van Geertruidenberg is geprojecteerd, nemen steeds vastere vormen aan. Dit geldt in het bijzonder de structuur van de noodzakelijke onderlinge sa menwerking van de Nederlandse elektriciteitsproduktiebedrijven. Dit vertelde ir. J. Petit, direc teur van de N.V. Provinciale Noordbrabantse Elektriciteits maatschappij (PNEM) in een uiteenzetting voor een aantal industriale grootgebruikers, die zaterdag op de Amer-centrale in Geertruidenberg te gast waren. Volkskrant. DRIE NEDERLANDERS OP SEINE VERMIST. Drie Nederlandse schepelingen van de Shell-tanker „Kylix", die in de nacht van woensdag op donderdag op de Franse rivier de Seine bij Rouen in hun roei boot omsloegen, zijn nog steeds vermist. Men vreest voor hun le ven. De familieleden zijn ge waarschuwd en op het ergste voorbereid. De vermisten zijn D. Duinhouwer (20) jaar uit Brouwershaven, F. Kolijn (20) uit Vlissingen en J. Hoogerwerf (21) uit Apeldoorn. Een vierde inzittende, de 24-jarige H. Hou wer, kon zich redden door naai de kant te zwemmen. LONDENSE BUSSEN RIJDEN WEER. De busstaking in Londen is af geblazen. Zaterdagmorgen in al le vroegte verschenen de 8340 rode en groene dubbeldekkers van de metropool voor het eerst sinds 45 dagen weer in 't stads beeld. BRITSE PLAN VOOR CYPRUS. De Britse premier MacMillan heeft het Britse plan voor de op lossing van de kwestie Cyprus in het Lagerhuis bekend ge maakt. Engeland wil het eiland een regering geven waarin Turk se en Griekse Cyprioten elk hun eigen zaken autonoom zullen be handelen, maar de status van Cy prus zal de eerste zeven jaar niet veranderen, met andere woorden het blijft Brits. MacMillan be schreef de nieuwe politiek als 'n „avontuur voor het deelgenoot schap" tussen de gemeenschap pen op het eiland en de regerin gen van Griekenland, Turkije en Engeland. Ondanks het persoonlijke ver zoek van MacMillan aan de pre miers van Griekenland en Tur kije deze politiek in een geest van samenwerking en matiging te benaderen, heeft een Griekse regeringswoordvoerder 't Britse plan echter reeds als „fundamen teel onaanvaardbaar" verworpen. Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken vond het nog te( vroeg om commentaar te leveren op het Britse plan voor Cyprus. WEST-SUROPA NOG NIET VEILIG. Er bestaat nog geen echte vei ligheid voor Europa. De leden van de Westeuropese Unie moe ten onmiddellijk maatregelen ne men om een werkelijke militaire veiligheid te scheppen, ook al zouden daartoe dan onpopulaire maatregelen genomen moeten worden. Geen enkele aangeslo ten staat mag ballistische raket ten voor middelgrote afstand weigeren, daar zij voor de defen sie van allen noodzakelijk zijn. Deze conclusies staan in het rapport dat de Nederlandse over ste J. J. Fens heeft opgesteld voor de commissie van defensie en be wapening van de Westeuropese Unie. Het rapport zal worden voor gelegd aan de Assemblée van de Westeuropese Unie, die tussen 2 en 5 juli in Parijs vergadert. In de Westeuropese Unie zijn vere nigd: België, Frankrijk, Neder land, Italië, Luxemburg, West- Duitsland en Engeland. TITO PROTESTEERT IN BOEDAPEST. In Belgrado wordt een protest voorbereid tegen de executie van Nagy, Maleter, Gimes en Szila- gyi. Het zal aan de Hongaarse regering worden overhandigd. Maarschalk Tito van Zuid-Slavië acht de executies in Hongarije namelijk een schending van een akkoord, dat tijdens de opstand van oktober 1956 met de Russen werd gesloten en waarbij Nagy en de andere communistische leiders volledige vrijheid werd toegezegd. Nagy en enkele van zijn gezellen hadden op 4 novem ber 1956 een toevlucht gezocht op de Zuidslavische ambassade in Boedapest, maar werden dooi de Russen gearresteerd, toen zij zich veilig achtend met de toezeg ging van vrijheid op straat waag den. Agenda en pre-adviezen voor de openbare vergadering, te houden op donderdag 26 juni 1958 om 7 uur ten stadhuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 29 mei 1958. 2. Ingekomen stukken: Van de Gedeputeerde Staten: Van de voorzitter van het hoofd stembureau: 1. Afschrift van het proces-ver baal ter vaststelling van de uitslag der op 28 mei 1958 ge houden verkiezing van leden van de raad. 2. Bericht tijdige ontvangst me dedelingen van de nieuwbe noemde raadsleden inzake aanneming hunner benoeming. Van het gemeentebestuur van Finsterwolde: Verzoek om, evenals de raad dier gemeente, adhaesie te betui gen aan het door zeven natuur kundigen tot de minister van oorlog en marine gericht schrij ven inzake het nemen van maat regelen ter opheffing van de ge varen, welke kernexplosies voor menselijk en dierlijk leven in houden. Controleverslagen rekenplichti- gen. Van 't r.k. Burgerlijk Gasthuis: Jaarrekeningen 1956 en 1957. 3. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor gedeelte lijke aanleg van de riolering in de Taxandriaweg. 5. Voorstel tot vaststelling in ont werp van een plan tot herziening van 't uitbreidingsplan in hoofd zaak. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor uitvoering van het 2e gedeelte van phase I van het havenplan. 7. Voorstel tot aankoop van onroe rend goed te Baardwijk. 8. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Eerste Zeine. 9. Nader voorstel tot verkoop van grond in de Buitenpolder van Baardwijk. 10. Voorstel tot delegatie aan bur gemeester en wethouders van de bevoegdheid tot verhuring van het genot van de jacht op de ge meente-eigendommen. 11. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor verbetering der gemeentewoningen Hoekein- de 11 en 15. 12. Voorstel tot het nemen van een algemeen kasgeldbesluit voor juli en augustus 1958. 13. Wijziging begrotingen 1957 en 1958. Verbetering- woningen j Hoekeinde 11 en 15. Naar aanleiding van een daartoe door de bewoner van 't pand Hoek einde 15 gedaan verzoek, hebben B. en W. een onderzoek doen in stellen naar de toestand van die wo ning. Daarbij is gebleken, dat noodza- I kelijk verschillende uitgestelde on derhoudswerken dienen te worden uitgevoerd, omdat bedoeld pand an ders niet langer als woonruimte kan worden gebruikt. Gedeeltelijk sprui ten de kosten voort uit constructie verbetering (natte muren). De kosten van de te treffen voor zieningen zijn becijferd op 500. Voorts is door de gemeente bij raadsbesluit van 27 februari 1958, aangekocht de woning Hoekeinde nr. 11 van de Gez. Dumoulin. Vóór die datum was met de eige naressen reeds contact opgenomen inzake de onderhoudstoestand van deze woning; door de eigendoms overdracht zijn echter de beoogde werken niet meer in uitvoering ge komen. Het betreft hier restauratie kosten van de woning, welke ge vaar voor instorting oplevert. Aangezien het vooralsnog niet in de bedoeling ligt om de bewoning van dit pand te doen staken, is het noodzakelijk dat de beoogde werken, welke in totaal zijn becijferd op 600.onverwijld worden uitge voerd. Wijziging uitbreidingsplan in hoofdzaak. Door de gedeputeerde staten werd op 7, augustus 1957 goedge keurd het door de raad bij be sluit van 31 januari 1956 vastge steld uitbreidingsplan, evenwel met uitzondering van enkele on derdelen. De gedeputeerde staten acht ten het hoewel het definitieve beloop van de geprojecteerde verkeersweg Tilburg-Waalwijk- Gorinchem nog niet vaststaat ongewenst, de onbebouwde ter reinen tussen die weg en de be bouwde kom voor een verdere uitleg van het woongebied ook niet voor de toekomst aan te wijzen; vandaar dat zij goedkeuring onthielden aan de bestemming „latere uitbreiding van het woongebied" van de ge noemde gronden. Voornoemd college heeft in deze gesteld, dat de bedoelde gronden waren te bestemmen tot agrarische gebied zonder bebouwing. Voorts waren de gedeputeerde staten het niet eens met de be stemming voor agrarische be bouwing'van de gronden gelegen langs de vermelde rijksweg Til- burg-Gorinchem en langs de be staande provinciale weg, omdat de betekenis van deze wegen van dien aard is, dat het oprichten van kleine agrarische bedrijven aldaar uit een oogpunt van ver keersveiligheid niet kan worden gedoogd. Ingevolge het bepaalde in ar tikel 38, lid 2, van de Woning wet, moet de raad, in plaats van het niet-goedgekeurde plan, een nieuw plan, c.q. herzieningsplan aan de goedkeuring van de gede puteerde staten onderwerpen. In verband met het voren staande stellen B. en W. voor het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor deze gemeente op de hier boven genoemde punten te wij zigen. Krediet voor uitvoering 2e ge deelte van phase I van het haven plan in D.A.C.W.-verband, Bij schrijven van 5 maart 1958 hebben gedeputeerde staten B. en W. machtiging verleend tot 't doen van een kapitaalsuitgaaf ad 970.000.ten behoeve van de uitvoering van het eerste deel van phase I van het havenplan, in verband met demping van de kop en de bestaande zwaaikom van de haven in het kader van de noodzakelijke voortgang van de aanleg van de nieuwe provinciale weg ten noorden van de Winter dijk. Met de uitvoering van dit plan werd reeds een aanvang gemaakt. Thans stellen B. en W. aan de orde de voorbereiding van het tweede deel van) phase I van dit plan, hetwelk inhoudt het ver breden van de bestaande haven vanaf de zwaaikom tot aan de Hooigracht en het egaliseren van een tweetal aangrenzende terrei nen. De oppervlakte van deze ter reinen bedraagt onderscheiden lijk 4.51.50 Ha. (havenplan-oost) en 4.20 Ha. (havenplan-west); Het oostelijk te egaliseren ter reingedeelte is in gebruik als grasland, waarin zich diverse on diepe perceelssloten bevinden. Zowel dit oostelijke, terrein, als het westelijke te egaliseren ter rein, hetwelk aan de westzijde begrensd wordt door de Zomer- dijkweg, ondervinden tijdens ho ge rivierstanden veel waterover- Jast. Bliikens de opgestelde kosten- begroting zullen de totale kosten van dit tweede deel van phase I 545.102.bedragen. Dit totaal; kan worden ge splitst naar subsidiabele werden ad 372.932.en niet-subsidia- bele werken al 172.170. Men onderscheidt hier subsidi abele werken, omdat het onder- werpelijke deel van het haven plan in verband met de urgentie en zijn arbeidsintensiviteit, in aanmerking komt voor uitvoe ring in het kader van de werk- gelegenheidsver ruiming (D.A.C. W.), hetgeen inhoudt, dat in de te verionen bedragen van de bij dit object te werk te stellen werk lozen, alsook in de sociale las ten, een rijkssubsidie zal worden verleend. De niet subsidiabele kosten hebben grotendeels betrekking op te verwerken materialen en zaden, transporten, huur van materieel, honorarium, adminis tratie, dagelijks toezicht, enz. De verwachting bestaat, dat de rijksbijdrage in de subsidia bele kosten 100 zal bedragen en dat de verkrijging van de ter zake vereiste vaste financierings middelen voor het ten laste van de gemeente komende aandeel ad 172.170.ij (niet-subsidiabele werken) zeer wel geen moeilijk heden zal opleveren. Nieuwe geluidstechniek van Philips zorgde voor ideale weergave. Op het sfeervol, verlichte voor plein van het 18e eeuwse paleis van de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, dat hiervoor welwillend ter be schikking was gesteld, gaf Het Brabants Kamerorkest onder auspiciën van de Bossche V.V.V. donderdagavond j.l. het eerste van een serie van drie zomer- concerten. Er bleek voor dit bijzondere evenement eep ruime belangstel ling te bestaah, want kort voor de aanvang moest het aantal zit plaatsen nog inderhaast worden uitgebreid. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich o.m. de minister van economische za ken, prof. dr. Zijlstra, de com missaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, prof. dr. J, E. de Quay, en een aantal le den van het college van Ged. Staten. Dit eerste concert in een ide ale omgeving is vooral dank zij een voortreffelijk samengaan van kunst en techniek geworden tot een gebeurtenis van bijzondere allure. Het Brabants Orkest leef de zich onder de rustige en kun dige leiding van Evert v. Tright uit in een bezield, levendig en harmonisch musiceren met een sprankelende warme toon. Hoog tepunten in dit concert waren de vertolkingen van de symphonie in g-dur van Johann Stamitz en het concert voor hobo en strijk orkest van Benedetto Marcello. Solist in hetr' laatste concert was Evert van Tright, die in de mij merenden en speelse melodiek 't warme en weke timbre van het hout op boeiende wijze tot uit drukking wist te brengen. Door deze dubbel-functie van solist- dirigent kreeg de leiding over 't orkest echter toch niet voldoen de accent, waardoor do orkest begeleiding over het geheel ge nomen te weinig genuanceerd aandeed. Na de pauze werd Grieg's Hol berg Suite ten gehore gebracht, waarna dit zeer geslaagde con cert sloot met de wat schema tisch aandoende Fiinf Stücke für Streichorchester van de nog levende componist Paul Hinde- mith. Naast de voorbeeldige artistie ke vertolking van dit aantrekke lijke programma, is het welsla gen van dit concert mede voor een belangrijk deel te danken aan de elektro-akoestische voor zieningen waarmee door Philips on dit concert een proef werd genomen. Het was. voor de eer ste maal in Europa dat een der gelijke installatie werd gebruikt en het resultaat moet werkelijk opzienbarend genoemd worden. Als leek op dit terrein kunnen wij uiteraard niet vaststellen of en zo ja, welke fouten er nog aan deze nieuwe geluidstechniek kle ven, maar het zal voor alle aan wezigen zonder meer een open baring zijn geweest, dat deze in de openlucht uitgevoerde muziek klonk alsof men ze in een ideale akoestische ruimte beluisterde. Het geluid klonk ook helemaal niet „technisch", het was een le vende, warme wand van klan ken, die dit open voorplein toch scheen af te bakenen van de rest der omgeving. Er drongen van buiten praktisch geen geluiden binnen deze muurloze concert zaal en ook geen ogenblik was er sprake van de ijle, verwaaiende toon, die zich bij kleine in de openlucht musicerende gezel schappen zo gauw voordoet. Met deze nieuwe geluidstechniek heeft Philips inderdaad gezorgd voor een openlucht-concertzaal, waar de muziek op de meest ide ale wijze en onder ideale omstan digheden tot de toehoorder kwam. Voor de aanvang van het twee de deel van dit concert sprak prof. dr. de Quay woorden van dank tot allen, die dit concert hadden mogelijk gemaakt, in het bijzonder tot Evert v. Tright en Philips. De commissaris noem de deze uitvoering een evenement van grote culturele betekenis, waarvoor hij dan ook gaarne het voorplein van zijn woning ter beschikking had gesteld. Dat de al de hele avond drei gende regenlucht haar water pas tijdens het laatste programma punt loosde, was eveneens een welkome gunst van hogerhand. Het Langstraat-rapport, een van de 13 door het Provinciaal Opbouworgaan in opdracht van de Bossche Bond der K.A.B. uit gebrachte streekrapporten, bevat ook enkele interessante gegevens over de bevolkingsproblemen in Relatieve groei 1900 Gemeente Drunen Waalwijk Loonopzand Waspik Sprang-Capelle 's-Gravenmoer 1900 1910 100 100 100 100 100 100 101,8 102,0 104.0 104.1 95,8 97,4- WAALWIJK EEN SOORT DOORGANGSHUIS de Langstraatse gemeenten. Het rapport zegt o.m. Wat betreft de bevolkings groei komt in de Langstraat het verschil tussen industriegemeen ten en agrarische gemeenten dui delijk naar voren. van de bevolking. 100. 1920 1930 1940 1950 1956 128,2 140.7 145.8 104,4 103,6 101,1 188,1 gunstige uitzondering in Waal wijk, bewogen zich in dalende lijn. In Waspik en 's-Gravenmoer ligt het sterftecijfer meestal bo ven het provinciale peil. Zulks is te verklaren uit het feit, dat de gemeente een groot vertrek kent en dit vertrek meestal in de huwbare leeftijd plaats vindt, waardoor de bevolking een ou der karakter draagt, zodat de ge boorteoverschotten relatief wat kleiner werden. De groei van de meeste Langstraatse gemeenten werd na 100 voor een belangrijk deel bepaald door vestiging en vertrek. Praktisch alle gemeenten ken den voor 1940 vertrekoverschot- ten, al waren die van de indus triegemeenten kleiner dan die van de agrarische. Prov. Noord-Brabant 100 113,2 De Langstraat begint eigenlijk pas zijn bevolking meer vast te houden en daardoor te groeien na 1920. Dit is ongeveer' de da tum waarop de industralisatie van de Langstraat zich onstui mig ging ontwikkelen, de eerste phase van mechanische industri alisering, de vorming van grote re bedrijven. Merkwaardig is de geringe ontwikkeling van Drunen in de periode 1930 tot 1940. Na 1950 gaat 't weer veel sneller. Het ge boorteniveau van de Langstraat gemeenten schommelde sinds 1900 praktisch om het Brabantse gemiddelde (dat overigens beïn vloed werd door de cijfers van de grote steden), behalve dat van Sprang-Capelle, en 's-Graven- moer, dat er duidelijk onder lag. Voor een plattelandsstreek zijn deze cijfers niet hoog. De sterfte cijfers, welke rond 1900, zoals praktisch in< de meeste Brabant se streken, hoog waren, met een Geboorte-overschotten en Drunen Waalwijk Loonopzand Sprang-Capelle Waspik Na 1930 had Waalwijk geen belangrijke vertreko verschotten meer. Na 1940 kende deze ge meente zelfs vestigingsoverschot ten. De overige gemeenten heb- 107.3 109,9 119.6 103.7 97,3 106.4 131,2 118.7 120,0 134.4 112.5 98,6 105.8 160.6 149,1 170,9 171,3 112.5 118,3 111.6 226,6 173,7 199,1 190,7 115.4 124.5 110,9 250,5 In de periode 19001955 ken de de Langstraat een vertrek- overschot, dat gelijk was aan 37,6 van 't geboorteoverschot, vestigingsoverschotten in de periode 1900-1955. a. b. c. Geboorte Vestigings b in overschot overschot van a 3288 728 22,1 9318 1952 20,9 9825 3174 32,3 5077 2172 42,8 2643 2208 83,5 33764 12681 37,6 hen steeds vertrekoverschotten. Drunen na 1950 echter niet meer. Onderstaande tabel geeft de ontwikkeling van de laatste ja ren weer. Bevolkingstoename 1950 t.m. 1956 Gemeente Door geboorte overschot Door vestigings overschot in van bevolking op l-l-'50 Bevolk. per 1-1-57 Drunen 16,31 Waalwijk 13,22 Loonopzand 14,89 Sprang-Capelle 10,80 Waspik 12,97 's-Gravenmoer 9,97 Een positief vestigingsover schot had alleen Waalwijk. Dru nen hield de balans ongeveer in evenwicht. Opvallend waren de lage geboorteoverschotten van 's-Gravenmoer en Sprang-Capel le. Waalwijk heeft van de indus triële gemeenten de laagste ge boortecijfers (meer stedelijk!) De Westelijke Langstraat staat haar bevolking in belangrijke mate af. De vertrekoverschotten 0,27 16,58 6539 2,83 16,05 16041 1,08 13,81 14552 3,86 6,94 6207 11,65 1,32 3538 7,52 2,44 1470 hebben meestal betrekking op vertrek binnen de provincie, voor een groot deel naar de gro te industriecentra. Sprang-Capelle en vooral 's-Gra- venmoer stoten meer af naar Holland dan normaal de Lang straat doet. Waalwijk trekt be volking aan uit de omgeving, maar stoot af naar de grote ste den, het is dus een soort door gangshuis (Getrapte migratie). in in

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5