BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraatse Courant GEMEEHÏËGM9 WAALWIJK Gemeenteraad Loon op Zand Gemeenteraad Sprang-Capelle Gemeenteraad Waspik f 545.102.- VOOR DE TWEEDE FASE VAN HET HAVENPLAN 1 PRISMA HORLOGES Stassar Waalwijk E' KBMPëëRGEREI SPOPTHUIS BURGEMEESTER SMIT presideerde weer raadsvergadering. BOUW VAN EEN KLEUTERSCHOOL te Waspik-Boven. MAANDAG 30 JUNI 1958 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN uit blad verschijnt 2 x per week DE EfflQMHEÏ ZUIDEN 81e JAARGANG No. 52 22 cent per week per kwartaal 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprij s 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-ad verten ties bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO"' Onder voorzitterschap van burgemeester Teijssen kwam de raad der gemeente Waalwijk donderdagavond in openbare vergadering bijeen. Na goedkeuring der openstan- de notulen en behandeling dei- ingekomen stukken, die alle voor kennisgeving werden aan genomen, onderzocht een com missie uit de raad, bestaande uit de heren Duijvelaar, v. d. Ho ven en Kemperman, de geloofs brieven der nieuwbenoemde raadsleden. Deze werden in! orde bevonden. Vervolgens voteerde de raad een bedrag van f 72.000 voor de aanleg van een secun dair riool langs de Taxandria- langs de nieuwe provinciale weg weg (de zuidelijke parallelweg) en wel tussen Hertog Janstraat en Groensteeg. Ten aanzien van het voorstel tot vaststelling in ontwerp van een plan tot her ziening van het uitbreidings plan in hoofdzaak liet de heer v. d. Hoven zich nader inlichten over de terreinen welke ten ge volge van de aanleg van de rijksweg Tilburg - Gorinchem- Utrecht over Waalwijk niet ge bruikt zouden kunnen worden voor een verdere uitleg van het woongebied. De heer v. d. Ho ven had uit d tekening nl. de indruk gekregen, dat door G.S. gestelde wijzigingen ten aan zien van de uitbreiding van !het woongebied in westelijke rich ting, de plannen van een zekere stichting gevaar zouden lopen. De voorz. zette uiteen, dat de door G.S. voorgestelde correc ties in het uitbreidingsplan voor het westelijk gemeentedeel ver band houden met het tracé van de nieuwe rijksweg, waarbij men overigens alle begrip heeft ge toond voor de wensen van de gemeente. Dit tracé is thans nog niet vastgesteld en daar om moet van uitleg van het woongebied in westelijke rich ting voorlopig worden afgezien, en'moet aan de terreinen tussen deze weg en de bebouwde kom een agrarische bestemming gegeven worden. De ver wachting is echter gewettigd, dat het tracé voor de nieuwé rijksweg over ca. drie maanden definitief zal zijn bepaald, zo dat dat dan ook een definitieve bestemming aan de gronden tus sen deze weg en de bebouwde kom kan worden gegeven. De stichting van 'n eventueel pro testants - christelijk bejaarden centrum wordt door de door GS voorgestelde voorlopige correc ties echter niet doorkruist, zo als de voorzitter uiteenzette. Voor de uitvoering van de tweede fase van het havenplan, die in dacw.-verband zal geschie den, voteerde de raad een cre- diet van f 545.102.Een deel van deze werken komt tot een bedrag van f 372.932.voor rijkssubsidie in aanmerking, zo dat ten laste van de gemeente kom,en de werken tot een be drag van f 172.170.Naar aanleiding hiervan merkte de voorzitter op, dat met de vol- tooing van de 2e fase de haven met de industrieterreinen tot aan de geplande schutsluis ge reed zullen zijn. Goedgekeurd werd een voor stel tot dp aankoop van een on roerend goed te Baardwijk. In dit verband maande de heer Pullens tot voorzichtigheid ten aanzien van de uitbreiding van het gemeentelijk woningbezit. De voorzitter antwoordde, dat het gemeentebestuur tracht dit wo ningbezit zo klein mogelijk te houden. In het onderhavige ge val was aankoop echter niet te vermijden. Voor de verbetering van de woningen Hoekeinde 11 en 15 voteerde de raad een crediet van f 600.Verder besloot de raad tot delegatie aan het college van Ben W van de bevoegdheid tot het verhuren van de jachfe op de gemeente-eigendommen. Voor de periode juli-augustus werd het maximumi in kasgeld op te nemen bedrag vastgesteld op f 4.551.912.—. Ten slotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan enkele -ibegrotingswijzigin een voor het dienstjaar 1957 en 1958. Aan het slot van deze verga dering deelde de voorzitter me de, dat de eerstvolgende raads vergadering is bepaald op 10 juli a.s. in verband met het aan vaarden van een geldlening voor de financiering van een nieuwe R.K. meisjesschool te Besoijen. De aanbesteding van deze school waarvan de bouw is goedge keurd, heeft vandaag plaats ge had. In ijltempo gingen donderdag avond de agendapunten, waar van de geldleningen de voor naamste voorstellen waren, die de vergadering noodzakelijk maakten, onder de voorzitters hamer dood. Notulen en ingekomen stuken passeerden de revue zonder be merkingen en de verdere gehele agenda werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Zo ging de raad accoord met de voorstellen tot wijziging van de gemeentebegrotingen van 1957 en 1958 en tevens met het voorstel tot toekenning van een subsidie groot f 100.aan het comité Natuurbehoud en recrea tie Brabants centrum. Besloten werd tot deelname in de door 't Provinciaal Waar- borginstituut voor Tuinbouw in Noordbrabant op zich te nemen borgstellineen, overeen komend met de werking van het Midden standswaarborgfonds, door de heer Elshout ten zeerste toege juicht. Er werden twee voorstellen gedaan tot het aangaan van geldleningen, de eerste groot f 195.000.aangeboden door de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten en strekkende ter de finitieve financiering van onder handen of reeds voltooide kapi- taalswerken en de tweede even eens van de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten, groot f 95.000.ter financiering van de uitbreiding van het gasnet in Sprang-Capelle, waartoe de raad reeds op 23 april 1957 be sloot. Beide leningen tegen een koers van 100%, met een loop tijd van 30 jaren, tegen een ren te van 5%, aflosbaar in 20 ge lijke jaarlijkse termijnen aan vangende' op 16 juni 1969. Aan het schoolbestuur der R.K. Meisjesschool „H. Maria" te Kaatsheuvel werd medewer king verleend ingvolge art. 73 der l.o. wet van 1920 voor de vergroting der school en de eventueel te bouwen gymnas tiekzaal, geraamd op f 5.870. Aan het schoolbestuur der R.K. Jongensschool St. Emilius te Loon op Zand werd medewer king toegezegd voor het defini tief inrichten van een aantal schooltuintjes gelegen bij de school voor een bedrag geraamd op f 350.Voor de Kleuter scholen werd een bedrag van f 10.450 uitgetrokken als voor schot op de vergoeding ex arti kel 126 der Kleuteronderwijswet strekkende ter bestrijding van de kosten voor gebouwen en in richting vooj zover niet begre pen onder exploitatiekosten. Aan de heer R. P. Schoenma kers, Parklaan 21, werd een per ceel grond verkocht groot 50 m2 langs de straat en 32.5 m2 diep aan de Prinses Margrietstraat 'Wi&éÜ* TEL 2817 MQPKT Z WBQLW'JK Wij verhuren ook kampeer- tenten en luchtbedden en zijn erkend A.N.W-B. Bonditenten verhuurders De verordening tot heffing van de straatbelasting in de ge meente werd gewijzigd naar aan leiding van het feit, dat de oude verordening de bepaling bevat, dat de eigendommen van de ge meente niet in de straatbelas ting kunnen worden betrokken en dat door deze bepaling de ge meente schade lijdt, daar bij de jaarlijkse bijdrage in 't exploi tatietekort van de woningwet woningen ook; de straatbelasting in aanmerking komt. Bij de rondvraag informeerde de heer Grootswagers naar het leeg staan van een landbouwers woning in de Hilse straat. De voorzitter merkt op, dat 't hier een bedrijfswoning betreft, die buiten de bevoegdheid van vor dering valt. De eigenaar, die 'n groot gedeelte van zijn gronden heefy moeten verkopen, staat nog in dubio of hij zich in deze woning zal vestigen. De heer van( Noye wijst er op dat de huidige verordening voor het verlenen van reisvergoeding voor kinderen, die een school, moeten bezoeken glegen buiten de gemeente verouderd is. Hij stelt voor een commissie te be noemen, die deze verordening bestudeert of anders B en W te verzoeken hun aandacht hier aan te schenken. De voorzitter zégt dit laatste toe, waarna de raadsvergadering, die geen 20 minuten duurde met de Chr. gtoet door de voorzitter geslo ten werd. WATERLOOP LANGS JULIANAKANAAL WORDT GEDEMPT Na een afwezigheid van anderhalf jaar, heeft een geheel herstelde bur gemeester Smit vrijdagavond weer voor het eerst de vergadering van de raad der gemeente Sprang-Capelle j gepresideerd. Nadat de vergadering door loco- j burgemeester Winkelman geopend j was, richtte deze 'n hartelijk woord van welkom tot burgemeester Smit. Dr. Winkelman hoopte, dat de bur gemeester zijn ambt weer met ani mo zou hervatten en dat het hem gegeven zou mogen zijn, zijn taak nog lang in goede gezondheid te kunnen vervullen. In het kort schetste de loco-burgemeester de gang van zaken in de gemeente tij dens de afwezigheid van burgemees ter Smit. Er zijn geen schokkende dingen gebeurd, zo zei hij, en de bestedingsbeperking heeft de uit voering van een aantal belangrijke kapitaalswerken verschoven naar de toekomst. Ook memoreerde dr. Win kelman de toezegging voor de bouw van een protestants-christelijk be jaardencentrum te Sprang-Capelle, maar de besprekingen dienaangaan de verlopen nogal moeizaam. De stichting van een dergelijk centrum achtte dr. Winkelman van uitermate grote betekenis. In zijn wederwoord bracht burge meester Smit op de eerste plaats dank aan dr. Winkelman voor diens taakvervulling als loco-burgemees ter; een bijzonder woord van dank ook aan de gemeente-secretaris v. Prooyen, die naast zijn zeer drukke werkzaamheden als secretaris nog enorm veel ander werk voor zijn rekening heeft genomen. Ook gaf de burgemeester uiting aan zijn waardering over de wijze waarop de overige ambtenaren en hoofden van dienst hun werk tijdens zijn af wezigheid hadden verricht. De raadsleden dankte hij voor hun be langstelling tijdens zijn verblijf in het sanatorium. Burgemeester Smit hoopte onder Gods zegen zijn werk nog lang te kunnen en het ook goed te doen. Namens de raad sprak de heer Ros een woord van welkom en ook hij hoopte dat God burgemeester Smit de kracht zou schenken zijn werk nog vele jaren in goede ge zondheid en op goede wijze te ver richten. Hierna werden de agenda-punten in een vlot tempo afgewerkt. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer Dozemans, waarin deze meedeelt zijn benoe ming tot raadslid niet te zullen aan nemen. In zijn plaats zal als raads lid optreden de heer F. Minnaart. Goedgekeurd werd allereerst een voorstel inzake het overnemen van de onderhoudsplicht van de Witte- dijk. Eveneens goedgekeurd werden voorstellen tot aankoop van grond te Sprang en tot verkoop van grond te Sprang en aan de Raadhuisstraat. De raad beschikte afwijzend op een verzoek van een ingezetene om een i tegemoetkoming in de kosten ex ar tikel 13 der l.o.-wet 1920. De voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven der bijzondere scholen voor g.l.o. over 1957 werden voor de School met de Bijbel te Capelle vastgesteld op 7.002.51 en voor de C.V.O.-school te Sprang op 15.286.55. Een wijziging in de verordening op de heffing van hondenbelasting werd eveneens goedgekeurd. Deze wijziging betekent, dat voor de hou ders van kennels een belangrijke re ductie zal gelden bij de op te leggen belasting. De heer de Raat achtte 't verlenen van deze reductie aan han delaren niet helemaal juist, waarop de voorzitter repliceerde, dat 't niet billijk zou zijn om op deze „koop waar'' een extra belasting te leggen, die uiteindelijk tooh weer door de handelaar op de koper zou worden verhaald. He voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot invoering van een werkclassificatie en prestatiebelo ning en tot het verlenen van een tijdelijke toeslag van 3% op de sa larissen der werklieden en tot wij ziging van de „Rangen- en Bezol digingsverordening 1955", werd goedgekeurd. De rekening over 1956 van de ge meentelijke instelling voor maat schappelijke zorg werd goedgekeurd, alsmede het voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeentereke- njng over 1956. Het maximum bedrag van in het 3e kwartaal 1958 op te nemen kas- geldleningen werd vastgesteld op 2.300.000.en het maximum in rekening-courant op te nemen kre diet voor dezelfde periode op 700.000.—. Voor het dempen en rioleren van de waterloop langs de Julianalaan en de aanleg van een rijwielpad voteerde de raad een bedrag van 89.000.Hiermee zal dan hopen- lijk een einde komen aan een voor de volksgezondheid zeer ongewenste situatie. De rattenplaag is in deze omgeving namelijk zeer sterk toe genomen. In dit verband wees de heer Dekkers op de noodzaak tot demping van de binnenhaven van Capelle. Indertijd is daar al wel veel aan gedaan, maar er ligt toch nog altijd een stukje open. Ook daar is de rattenplaag zo erg, dat deze hoek ook wel de „rattenhoek" wordt genoemd. De voorzitter deelde mede, dat aan alle plannen omtrent dem ping wordt gewerkt. Besloten werd tot het aanvaarden van een geldlening, groot 250.000.-, aangeboden door de n.v. bank voor nederlandse gemeenten, tegen een rentevoet van 414%. Deze gelden zullen worden gebruikt voor de aan leg en verbetering van rijwielpaden en voor de kleuterschool in de Hei straat. Ten slotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan enkele begrotings wijzigingen voor de dienstjaren 1957 en 1958. tegen de prijs van f 5.per m2. De jaentgronden gelegen nabij de „vloeivelden" te Loon op Zand bijna 13 ha. groot werden voor oO ct. per ha. voor drie ja ren verpacht aan de jachtcom- binatie A. H. van Berkel e.a. te Loon op Zand, daar deze gron den aansluiten aan het omlig gend jachtgebied van de heer v Berkel. De raad gaf goedkeuring aan het voorstel tot vaststelling van een verordening op de destruc tie naar e enontwerp van de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Donderdagavond kwam de raad van de gemeente Waspik in openba re vergadering bijeen. Door haar fiat te geven aan een tweetal voor stellen van B. en W. betreffende de bouw van een kleuterschool te Was pik-Boven, stelde de raad 't school bestuur aldaar in staat, de plannen dienaangaande te verwezenlijken. Zo zal er binnen afzienbare tijd een twee-klassige school verrijzen aan de Rector Gelissenstraat, compleet met speelterrein en speelweide, res pectievelijk ten zuiden en ten noor den van het gebouw. De geldlening die de raad hiervoor aanging is groot 75.600.terwijl de totale kosten voor het stichten van de school 94.437.55 bedragen, als volgt gespecificeerd: grondkosten ƒ4500.-, bouwkosten 84.613.- (incl. centrale verwarming, architecten-honorarium en bouwleges), en inrichtingskosten ƒ5.324.55. Van de totale kosten moet het schoolbestuur ingevolge de Kleuter onderwijswet 20%, is 18.900.als waarborgsom in de gemeentekas storten. De aanbieding van deze geldlening van de Amsterdamsche Bank N.V. aan de gemeente, is door toedoen van het schoolbestuur zelf tot stand gekomen; hiervoor wilde de voor zitter het schoolbestuur nog eens speciaal dank zeggen. De heer v. d. Broek drong er naar aanleiding van dit agendapunt bij B. en W. op aan, te bevorderen dat de aanbesteding van de school pu bliek zou geschieden. De benodigde grond voor 't stich ten van de school werd door de ge meente ter beschikking gesteld voor 1.per m2. Verder besloot de raad' nog tot aan- en verkoop van grond met de daaraan verbonden sluiting van een geldlening. Voor de aanleg van een zuiveringsinstallatie bij de uitvoe ring van het rioleringsplan, alsmede voor de plaatsing van een gebouw tje met betrekking tot de gasvoor- ziening in de gemeente, bleek het namelijk nodig dat de gemeente de beschikking kreeg over enkele per celen grond bij de brug over het Zuiderafwateringskanaal in de Be nedenkerkstraat. Deze grond, 1.30.27 hectaren, werd van de eigenaar, de heer G. Boogmans te 's-Hertogen- bosch, voor de afgeronde som van 5.000.gekocht. Voor het verkrij gen van de nodige financieringsmid delen voor deze koop, sloot de ge meente met de heer Boogmans een lening van 4%, tot het bedrag van de koopprijs, zijnde ƒ5.000.-Te vens verkocht men aan de P.N.E.M. 80 m2 van deze grond tegen 12.50 per m2 voor de bouw van een trans- f ormatorhuis j e. De heer v. Dongen bracht in ver band met de aankoop van deze per celen enkele zeer belangrijke tech nische kwesties naar voren omtrent de uitweg van deze stukken grond. De heer v. Iersel informeerde nog naar de bestemming van het stuk grond, dat na de bouw van genoem de werken overbleef. Ook werd nog een besluit geno men aangaande winkelsluitingswet, dit naar aanleiding van een verzoek van de r.k. Winkeliersvereniging, alsmede naar aanleiding van een enquête onder de Waspikse winke liers. Tengevolge van genoemd besluit zullen de slagerswinkels, de kruide nierswinkels en de bakkerswinkels voortaan op dinsdag na 13 uur ge- sloten zijn. Tevens werd bepaald, weer op verzoek van de winkeliers, dat op de koopavonden (vrijdags) de winkels in plaats van om 10 uur, om 9 uur moeten worden gesloten. Ook is een vacantieregeling in het leven geroepen, welke voorlopig slechts geldt voor de slagers- en bakkerswinkels. Daar uit een en quête aan de winkeliers is gebleken dat het merendeel van hen voor vacantieregeling is, is binnenkort ook voor de andere winkels een va cantieregeling te verwachten. Hier omtrent moet echter nog een nader onderzoek worden ingesteld. Tot slot werd nog een lening aan gegaan met de Rijkspostspaarbank, van 1 ton tegen 3%%, voor een jaar. De heer v. Dongen pleitte hier voor de realisering van een der vele gro te plannen, met name het riolerings plan. In de rondvraag vroeg de heer v. d. Broek de aandacht van B. en W. voor de bocht in de Stationslaan en om toe te zien dat de speelge- legenheden in de gemeente, welke voor de kinderen zijn bestemd, niet door ouderen worden misbruikt. Onder de ingekomen stukken was een subsidie-verzoek van het toneel ensemble Eindhoven, dat op advies van B. en W. werd afgewezen, we gens de vele subsidie-verzoeken die er binnen komen en de erbarmelijke toestand van de gemeentekas. Montgomery op persconferentie: ATOOMWAPENS TEGENOVER RUSLAND NOODZAKELIJK. „Het communisme is niet te gen de NATO gericht, maar te gen de hele wereld. Dat hebben de politieke leiders van de Nato- landen wel eens uit het oog ver loren. Zij bezien elke boom van het Nato-bos, maar laten vaak na, een blik in het „wereldwoud" te slaan." Dit zei veldmaarschalk Mont gomery op een bliksemperscon- terentie, welke hij in het af scheidsbezoek aan Nederland in laste. De grijze burggraaf van Alamein, die op ruiini 70-jarige leeftijd zijn functie van plv gend chef van de Nato-str)ijd- krachten in Europa gaat neer leggen, zal in Engeland gaan rusten „Na alle landen, die ik heb gezien en de 400.000 mijl reizen, ben ik er hoe langer hoe meer achter gekomen, dat Engeland nog zo kwaad niet is", zo zei hij olijk. „Maar als er werkelijk oorlog zou komen en ik ben nóg niet te oud om te vechten, dan kom ik terug". Ui de vraag of de atoomwa pens en de intercontinentale ra- etten de verschrikkingen van een oorlog niet veel groter zou den maken, antwoordde de grij ze aanvoerder ontkennend. „Om Hamburg te verwoesten, zijn in de wereldoorlog veel vliegtui gen nodig geweest; om Hiroshi ma in 1945 te vernietigen maar één. Het Westen zou bij een Rus sische agressie met alleen maar conventionele wapens :de aan-< vallen niet kunnen weerstaan. Iedere regering, die weet, datj de agressor óver atoomwapens be schikt en desondanks de eigen wapens niet gebruikt, is misda dig", aldus Montgomery. 'Hij was van oondeel dat conventionele wapens echter in lokale conflic ten in het gistende Azië en Afrika nog altijd voor een op lossing de aangewezen midde len zijn. Hij meende dat drie verwor venheden van de Nato wel het meest een agressor een en kele keer noemde hij Rusland met name zullen afschriken: de atoonrwapens, de lichamjelijke aanwezigheid in hef Westen van een behoorlijke conventionele troepenmacht en de collectieve wil in die landen om de vrijheid met alle macht te verdedigen. Dat is het voornaamste, wat de afgelopen tien jaar is bereikt. Des middags gebruikte de maarschalk op het ministerie van marine de lunch, waarbij o.a. Prins Bernhard en de drie chefs van staven aanzaten. Daar na bezocht hij H.M. de Konin gin op Soestdijk. 's Avonds bood de regering aan de scheidende veldmaarschalk een diner aan, in de Beukenhof bij Oegstgeest. De pacifisten, of zij die er voor willen doorgaan in ons land en daarbuiten mogen bo venstaande waarschuwing van de grote veldheer wel goed in hun geheugen prenten! TOENEMENDE BOUW VAN PARTICULIERE HUIZEN. Zoals het er op het ogenblik uitziet zal het in de Troonrede geraamde totaal van 80 duizend dit jaar in aanbouw komende woningen worden „benaderd" zei minister Witte (Volkshuis vesting) donderdag in de Twee de Kamer. De animo voor de particuliere bouw neemt toe. De rente daalt aanzienlijk. „Wij hopen dat dit verder doorgaat". De markt voor zeer dure huur woningen raakt verzadigd. Men zal het zoeken in huizen met la gere huren. Minister Witte heeft bij wijze van proef weer wat meer ruim te gegeven voor de gemeentelij ke premiebouw. Hij weigerde in te gaan op suggesties van de so cialist Bommer die de zaak in het vragenuurtje had aange sneden om de gemleenten zo veel mogelijk ruimte te geven, dat' het particulier initiatief van de markt wordt verdrongen. „Wij moeten niet steeds de over heid er tussen schuiven", zei de katholieke minister. „Wij moe ten oppassen, dat niet zo veel overheidsbemoeiing wordt toe gelaten, dat een "eheel ander maatschappijbeeld ontstaat". VERDERE LIQUIDATIE VAN GROEP NAGY Julia Rajk staat in Boedapest terecht en wellicht is haar ge heim proces zo ver gevorderd dat het vonnis reeds is uitge sproken. Mèt haar stonden voor de eoihunistische .volksrechter Gandor Tancsos en Sandor Ha- raszti, twee Hongaarse intellec tuelen. Bela Kovacs, voormalig leider van de partij der kleine boeren en minister in het revo lutie kabinet van Nagy, is gear resteerd. In Boedapest vertelt men dit elkaar van mond tot mond. Het Hongaarse dagblad „Magyas Hirado", dat in We nen verschijnt, bevestigt deze geruchten aan de hand van in lichtingen uit betrouwbare bron nen. AMERIKAANSE LUCHTREUS NEERGESTORT: 15 DQDEN. Recordpo°lng werd ramp. Vijftien Amerikanen zeven bemanningsleden, zes journa listen en twee vertegenwoordi gers van de Amerikaanse lucht vaartvereniging zijn om het leven gekomen bij het neerstor ten van een enorm supertank vliegtuig met /straalaandrijving van de Amerikaanse lucht macht. Het toestel maakte deel uit van een groep van vier die enkele records wilde breken. Twee van de toestellen waren reeds vertrokken naar Engeland het derde vliegtuig raakte aan het einde van de landingshaan enkele hoogspanningskabels en stortte brandend neer. De vlucht van het vierde vliegtuig werd daarop afgelast. EINDE VAN KUNSTMAAN. Het Amerikaanse Smithsonian astrofy- sisch observatorium heeft meegedeeld, dat „Explorer III" waarschijnlijk in de nacht van vrijdag op zaterdag aan zijn einde is gekomen door verbranding in de atmosfeer. „Explorer III" was op 26 maart door het Amerikaanse leger gelanceerd.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1