Kit waren WAALWIJK IW MENING Radion wast witter...en zachter! - 'm DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 JUNI 1958 CONCERTSEIZOEN VAN HET BRABANTS ORKEST 1958-'59. Ja, ik was heus tevreden met mijn wasmiddel. Maar toen ik dat helder witte overhemd bij Annie zag... Ik schrok er bijna van. Enthousiast vertelde Annie over Radion, over het milde, dikschuimende sop, dat zo veilig is voor alles. En nu ik het zelf gebruik, zou ik Radion geen wasdag kunnen missen. Fan- tastisch, zoveel witter en zachter mijn goed nu wordt. Je ruikt dat het schoon is. Feu i I leton Het Renbaanschandaal van Epsom BELGISCHE ONDERSCHEI DING VOOR EDUARty STIBBE, Z.M. Koning Boudewijn van België heeft de heer Eduard Stibbe, presidentf-directeuri van de N V. Nederlandse Schoenen- unie Bloch Stibbe-Hollandia alhier en voorzitter van de be heersraad van de Sico en An- belteo" Schoenfabriek te Halle (B), benoemd tot Ridder in de Kroonorde van België. SPREEKUUR INSPECTEUR L.O. INSPECTIE WAALWIJK. Het spreekuur van de wnd. Inspecteur L.O. zal gehouden worden in 't Raadhuis te Waal wijk op 9 en 16 juli a.s. van 2 tot 4 uur. In de maand augustus zal er geen spreekuur zijn behoudens schriftelijke of telefonische at- snraak. GESLAAGD. Onze stadgenote mej. J. IJzer- rnans behaalde te 's-Hertogen- bosch de akte Leidster bij het Kleuteronderwijs. Onze stadgenoot de heer J. R. J. v. d. Wiel slaagde te Don gen voor onderwijzer. Hij genoot zijn opleiding al daar aan de R.K. Kweekschool Sint Gerardus Majella. KERK VAN ST. JAN De parochiekerk van St. Jan zal binnenkort een algehele, grondige schoonmaak onder gaan. Uit is speciaal nodig ge- worden na de ontploffing in t vorige najaar toen de gehele kerk onder roet en stof werd gezet; overigens werd een schoonmaak zo langzamerhand toch noodzakelijk. Dit zal geschieden door een speciaal bedrijf, dat in de kerk de nodige rijdbare stellingen zal aanbrengen. Een en ander zal een week in beslagnemen, gedurende welke tijd de kerk geheel zal worden gesloten. De regelingen die hierbij no dig zijn zullen vanzelfsprekend nader bekend gemaakt worden. NIEUWE KERK IN ST. ANTO- NIUSPAROCHIE IN 1960 GEREED Als alles naar wens verloopt, zal de nieuwe kerk in de St. An- toniupparochie i'b 19&0 gereed kunnen zijn. Het kerkbestuur van deze parochie stelt alles in het werk om, op verzoek van de bisschoppelijke bouwinspecteur, de bouw van deze kerk op het urgentieprogram 1958 geplaatst te krijsen. Het ontwerp voor de kerk zou dan dit jaar gereed moeten zijn en in Den Haag zijn ingediend. In 1959 hoopt men met de bouw te kunnen be ginnen. Behoudens wijzigingen zullen er in het concertseizoen 1958 1959 van het Brabants Orkest wederom drie series concerten worden gegeven namelijk de se rie A, de serie B en de Casino serie Elke serie omvat vijf con certen. Als gastdirigenten zullen op treden prof. Rudolf Moralt, di rigent van de Staatsopera te Wenen, en Bernard Haitink, eerste dirigent van het Radio Filharmonisch Orkest. Ook zal er worden geconcerteerd door het Gelders Orkest o.l.v. Jan Out. In de Casinoserie treden op het Concertgebouworkest, het Residentieorkest, het Nederl. Kamerorkest met Szymon Gold berg en tweemaal het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans. Verder zullen de volgende so listen optreden: de violisten Herman Krëbbers, Theo O,lof, Jean-Louis Stuurop en Bronis- lav Gimpel; de pianisten: In- grid Haebler, Daniel Wayen- berg, Julius Katchen en Hans Henkejnansde cellist Paul Tortelier, de mezzo-sopraan Ir ma Kolassi en Manus Willem- sen ntet declamatie in „De Dijk" van Bertus van Lier. 40 - JARIG DIENST JUBILEUM BIJ „DE AMSTEL". De heer A. C. Fijan zal mor: gen de dag herdenken, dat hij 40 jaren geleden in dienst trad van de N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel". 40 - JARIG DIENSTJUBILEUM bij N.V. Schoenfabriek A. en J. de Kort. Koninklijke onderschei ding voor de heer H. Mangels. Donderdag jl. herdacht de heer H. Mangels het feit, dat hij 40 jaar in dienst was bij de N.V. Schoenfabriek A. en J. de Kort. In de namiddag werd de ju bilaris, die was vergezeld van zijn echtgenote, in tegenwoor digheid van burgemeester Teijs- sen door de directie in het pri- vé-kantoor gehulidgd. De heer J. de Kort prees de jubilaris, die de groei van het bedrijf prak tisch van het begin af heeft meegemaakt, om zijn ijver, zijn goed vakmanschap en zijn plichtsbetrachting. Namens de directie bood hij de heer Man gels een geschenk .onder cou vert aan. Aan mevr. Mangels werd een doos bonbons geoff reerd. Burgemeester Teijssen bracht de heer Mangels niet alleen hul de voor zijn 40-jarige trouwe dienstvervulling, .maar compli menteerde hem vooral met de wel zeer waarderende wijze waarop de directie zich over hem had uitgelaten. De burgemeester kon de verheugende mededeling doen, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd de jubi laris te onderscheiden met de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Namens de onderwerkafde-) ling werd de jubilaris nog toege sproken door zijn chef, de heer P. Hoevenaars, die hem een fau teuil aanbood. Tot slotj van deze prettige bij eenkomst sprak de heer Man- gels zijn dank uit voor de waar derende woorden, de koninklijke onderscheiding en de fraaie ge schenken, waarna het personeel in de gelegenheid werd gesteld de jubilaris geluk te wensen. HEROPENING. Zoals' uit de elders in dit blad op genomen advertentie blijkt, her opent de firma Schilders haar, naar de eisen des tijds ingerichte, dames kapsalon aan de Grotestraat. Dè reeds geruime tijd te kleine ruimte in de vroegere salon aan het Hoog- einde, deed de firma uitzien naar een meer centraal gelegen punt in Waalwijk, waar men thans volledig in is geslaagd door het betrekken van het vroegere pand van de firma v. Dinther. Door de firma Broumels werd een smaakvol interieur ontworpen, waar hef voor de dames een genoegen zal zijn te toeven. Een zeer ruime collectie parfume rieën, byouterieën, toilet- en bad- artikelen completeren het geheel. Ongetwijfeld zal het de fa. Schil ders niet aan belangstelling ontbre ken, mede door de goede bekendheid die zij reeds bezit. R.K. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL. Op vrijdag 5 sept. a.s. zullen de nieuwe cursussen en opleidingen van de r.k. Handelsavondschool - Dr. v. Beurdenschool een aanvang HOE U OOK WAST... in teil, ketel of wasmachine... Radion uiast witterl En aan alles merkt U hoe voorzichtig Radionsop is. Toch haalt het héél secuur alle vuil en vet uit Uw wasgoed. Tot het schitterend wit is en heerlijk zacht. Even zacht als Uw handen. nemen. In een studiegids, welke gratis te verkrijgen is, wordt een duidelijk overzicht gegeven van de veelzijdige mogelijkheden welke de ze school biedt. Men kan aan deze handelsavondschool deelnemen aan de volgende cursussen en opleidin gen: 1. opleiding diploma 3-jarige cursus handelsavondschool; 2. oplei ding middenstandsdiploma;; 3. op leiding diploma 5-jarige handels avondschool; 4. cursus handelswe tenschappen voor beginners; 5. cur sus praktijkdiploma boekhouden; 6. cursus opleiding praktijkdiploma's nederlands, frans, duits en engels; 7. herhalingscursus praktijkdiplo ma's duits en engels; 8. herhalings cursus praktijkdiploma boekhouden; 9. spreekvaardigheidscursus duits en engels; 10. cursus stenografie; 11. cursus machineschrijven; 12. m.b.a.- cursus; 13. s.p.d.-cursus. In septem ber zal er een begin gemaakt wor den met een nieuwe cursus, die op leidt voor het middenstandsdiploma. Deze cursus is uitsluitend voor de genen, die reeds examen hebben ge daan en zijn afgewezen. De aanmelding van leerlingen voor het schooljaar 1958-1959 kan plaats hebben woensdag 30 juli en maandag 1 sept. a.s. in het school gebouw, mr. v. Coothstraat 27, des avonds van 79 uür, en bovendien op 1 sept. ten huize van de direc teur, mr. v. Coothstraat 16, van 10 tot 12 en van 3 tot 5 uur. SLIPPARTIJEN. Waarsdhijnlijk doopdat zij met le grote snelheid de bocht tussen de brug over het afwa teringskanaal en het Vooreinde nam, is mevr. M. T. uit Hoge en Lage Mierde donderdagmid dag in een slip geraakt en daar na tegen een boom gebotst. De bestuurster werd ernstig aan hoofd en gelaat gewond en werd op advies van drs. v. Heesbeen die eerste hulp verleende, naar het St. Nicolaasziekenhuis over gebracht. De auto werd ernstig beschadigd. Donderdgavond is de heer H. de K. alhier op het Laageinde waarschijnlfnk tengevolge ;van het natte wegdek met zijn wa gen komen te slippen en- tegen de veranda van de woning van dokter van Heesbeen gebotst. De heer de K. alsmede een inzit tende dame liepen daarbij een hersenschudding en schedel-ba- sisfractur op en werden per ziekenauto naar het ziekenhuis overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. Dqj geparkeerd staande auto van drs. van H. liep enige lichte schade op. Sjef van Dongen met echtgenote vertrokken. „TWEEDE HUWELIJKSREIS" NAAR SPITSBERGEN. De thans 52 jaar oude Sjef van Dongen, bekend Poolreizi ger en thans burgemeester van Aardenburg, is met zijn vrouw na 25 iaar op zijn tweede huwe lijksreis. Zo wil hij nl. de hem aangeboden reis van 14 dagen naar Spitsbergen, het barre ei land, waar hij 30 jaar geleden verscheidene malen overwinter de, beschouwen. „Veertien dagen geleden, wa ren wij 25 jaar getrouwd," ver telde hij niet zijn vrouw voor het vertrek van Schiphol naar Hamburg. „Maar er zijn meer toevalligheden ten aanzien van data, want op 13 juli a.s. is het precies 30 jaar geleden, dat mijn Italiaanse metgezel en ik uit on ze benarde situatie door Zweed se vliegtuigen werden gered, toen we tevergeefs poogden het ver ongelukte Italiaanse luchtschip Italia met Umberto Nobile te vinden". In oktober van het vorig j aal trad Sjef van Dongen <rp in het Vara-programma „Dit is uw le ven" en reeds tijdens dat pro gramma werd hem als bijzon dere verrassing medegedeeld, dat de Noorse regering hem had uitgenodigd nog eens naar Spits bergen te komen en dan voor de eerste maal zijn vrouw mee te nemen. Hun zes kinderen worden in Aardenburg twee we ken door een huishoudster ver zorgd. De Vara is de gastheer van het echtpaar tot Lubeck toe, waar het de reis voor rekening van de Noorse rederij Kjödde voort zal zetten op de „Ingerseks", 'n kolenboot van deze maatschap pij. De Noorse regering zal als gastvrouw optreden tijdens het verblijf op Spitsbergen, want 't echtpaar van Dongen zal daar logeren bij de Noorse gouver neur die in het plaatsje Long Year Byen in de Advent Baai woont. In totaal telt het eiland tegenwoordig circa 4509 inwo- ners. Oude bekenden. „Ik geloof, dat ik al zijn er 30 jaar verlopen op Spits bergen toch nog enkele beken den zal ontmoeten," vertelde de heer van Dongen en hij doelde op de twee gebroeders .Nors, Noorse pelsjagers, met wie hij destijds bevriend is "eweest. „Voor zover1 ik heb gehoord wo nen ze nog steeds op Spitsber gen en ik hoop hen te ontmoe ten," In deze tijd van het jaar is 't 'n abonné - Moeder. Waar ons de naam van de inzend ster niet bekend is gemaakt, kunnen wij „uw mening" niet opnemen. Niettemin heeft uw opmerking wel enige grond en zullen we er reke ning mee houden. Red. op het eiland best uit te houden, verklaarde hij. 's Winters kan het er tot 50 graden onder het vriespunt zijn, maar in de zo mer beweegt de temperatuur zich om het vriespunt en kan zelfs tot een maximum van 15 traden boven nul stijgen. „We ebben alleen wat truien mee genomen en; overigens geen spe ciale winterkleding," zei zijn vrouw. Dertig jaar geleden was de naam van Sjef van Dongen in Nederland op ieders lippen. Toen de Italiaanse Ipool-onderzoeker Nobile met zijn luchtschip in 't Noordpoolgebied was veronge lukt, ondernam van Dongen met een Italiaanse alpenjager over de onafzienbare ijsmassa's een gewaagde, doch helaas vergeef se reddingsexpeditie. Na drie dagen en nachten kwamen de beide rrtannen zelf in levensge vaar en werden op hun beurt gered door Zweedse vliegtuigen die door de piloten in een groot wak op het water werdenj gezet. Van Dongen was destijds door de Nederland-Spitsbergen com pagnie naar het eiland gezon den. Deze compagnie is inmid dels aan de Russen verkocht. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door: Percy King 29) Eindelijk zei Vallery „Ge looft u werkelijk, dat we Conny terugkrijgen, of houdt u zich zo maar? Ik heb van het begin af aan een voorgevoel van haar dood gehad." ,,'t Is hun om geld te doen, niet?" viel Ashworth kregel uit. „Nu dan!" vervolgde hij toen Vallery knikte. „Ze weten waar ze met mij aan toe zijn. Ik zal me eerst overtuigen of het kind in leven is. Willen ze vuile streken uithalen, des te erger voor hen. Ik heb een brief achtergelaten. Er staat in, door wien de schurken streek op touw is gezet." „Ja," knikte Vallery. „Maar kun nen ze niet denken, dat U proberen wilt, het kind mee te nemen zonder geld af te geven?" „Neen. Van die kracht ben ik niet. Daarom vertrouwen ze me." „Het is een massa geld," peinsde Vallery. „Bent u bang, dat ik er mee op de loop ga?" vroeg Ashworth sarcas tisch. „Hoe komt u er bij? Ik bedoelde" Vallery bracht de bedoeling niet on der woorden. Na een pauze ging hij voort: Eigenlijk verwonder ik me er over, dat het u niet tegen de borst stuit, met zulk gespuis te onderhan delen." Ashworth haalde de schouders op. „Denkt u dat ik het voor mijn ple zier doe? Dat ik ze niet veel liever achter slot en grendel liet zetten? U bent toch ook met de bandieten in re latie getreden?" „Dat is heel iets anders. Conny is wel niet mijn kind, maar ik houd van haar als van een eigen dochtertje. Ze is Priscilla's kind, dat zegt alles. Voor Priscilla wil ik al het onmoge lijke doen." Weer viel een zwijgen, weer verbrak Vallery het. ,U hebt ge lijk, Mr. Ashworth. Ik kan u niet zeg gen hoe dankbaar ik ben, dat u ons hebt willen helpen. Ik had er zelf niets van terecht gebracht." „In ieder geval hadden ze liever met u alleen te doen gehad, 't Geld in de wacht slepen èn een zeker voor werp, dat hun noodlottig kan worden maar het kind achterhouden om uw vrouw opnieuw af te persen. Zoiets zou hun lijken. Alle duivels!" viel Ashworth zichzelf in de rede, toen Vallery een zware vrachtauto op een haar na raakte. „Dat scheelde blik sems weinig! Ik snap dat uw zenu wen een stevige knauw gekregen heb ben, maar het is nog geen reden om de wagen en ons er bij in de soep te rijden!" Zonder enig incident bereikten zij de plaats, waar ze volgens het schets kaartje moesten stoppen. Even ver der, aan de rechterkant, lag de aan geduide smalle laan. Ze volgden haar kwamen aan een dichtbegroeid bosje links. Er was niemand. Vallery keek Ashworth hulpeloos aan. „Begrijpt u daar iets van?" „Zei de man dat hier het geld over handigd en het kind in ontvangst ge nomen moest worden? 't Lijkt me niet erg aannemelijk." Vallery werkte zich door de strui ken heen. Ashworth zag hem in ge bogen houding de omgeving afzoe ken. Plotseling slaakte hij een kreet en kwam na een ogenblik met een en veloppe in de hand terug. „Ze is aan u gericht," zei hij, haar bekijkend. Ashworth scheurde het couvert open. De boodschap was wederom in drukletters gesteld. Beiden lazen zij: Vanavond 10 uur Tinker Lane achter World's End-Passage. Laatste pakhuis rechts. Rijd van hier regelrecht naar Keane's Bar, Cremorne Road. Daar blijven tot kwart voor tien. Dan te voet naar Tinker Lane. Deze instructies zijn dwingend. Bij niet stipte naleving zal het kind onherroepelijk ster ven. „Hemelse goedheid!" steunde Val lery. „Tien uur pas! Ik heb Priscilla beloofd, dat we op zijn laatst om ze ven uur met het kind terug zouden zijn. Ze zal geen raad weten, als we niet komen. Ze was toch al aan het eind van haar kracht." Hij wiste zich het voorhoofd. „Tinker Lane achter World's End-Passage, waar is dat?" „West Brompton. De bandieten nemen geen enkel risico. Ze lieten ons naar Richmond Park rijden om zich te overtuigen, of we hun bevelen naar de letter volgen. De bedoeling was ons hier de laatste instructies te geven. Tinker Lane geen wonder dat ze er zich heel wat veiliger voe len dan in een openbaar park! Er zit niet anders op dan te doen wat ze voorschrijven." „Maar Priscilla. Het kan midder nacht worden! Dat houdt ze niet uit. Dat houdt ze niet uit!" „Met uw gejammer schiet niemand iets op!" viel Ashworth bruusk uit. „De brief is aan mij gericht U gaat naar Nelson Avenue. Uw plaats is bij uw vrouw." Vallery herstelde zich. Neen, ik ga mee. Ik zal haar uit de bar tele foneren." „U zult het laten. U blijft van de telefoon af tot de transactie haar be slag heeft," „Dan moet Priscilla wachten - in Godsnaam. Maar ik ben geen lafaard die een ander de kastanjes uit het vuur laat halen en zelf geen hand uitsteekt," „Stap in!" zei Ashworth kort. „Naar Cremorne Road!" Pas toen ze dicht' bij het doel waren, verbrak hij het zwijgen. „Ik snap wat ze er mee voor hebben. Ze willen me tot het laatste moment in het vizier houden. Ik ben in het nadeel. Mij kennen ze, maar ik ken hen niet." Er was nogal wat publiek in Kea ne's Bar en onder de bezoekers was er meer dan één, die Ashworth met een scheel oog aanzag. Hij vroeg zich af, wie van hen tot Buddy Fritz- johns spionnen behoorde. Niet één bekend gezicht ontdekte hij. Doch dat ze er waren stond voor hem als 'n paal boven water. Ashworth schok schouderde, bestelde thee. Vallerye moest met beide handen de kop naar de mond brengen en nog morste hij. „Leg uw aktentas op tafel," zei Ashworth. „Doe het zo dat ieder het zien kan." Hij zelf legde het pakje er naast dat de revolver bevatte, «•waarmee Crompton was doodgescho ten. „Er zijn een stuk of wat lui, die op ons loeren. Ga nu naar Nelson Avenue. Zeg uw vrouw, dat er geen reden is om in de put te zitten, al wordt het laat. Ik kom. Ik kom met het kind. U doet alles om haar moed in te spreken. Hebt u me begrepen?" Vallery schudde van neen. „Ik kan niet werkeloos blijven. Onmogelijk." Hij boog zich naar Ashworth toe en fluisterde met van haat vertrokken gezicht: „Ik zou de schoft in wiens brein zo'n lage misdaad kon opko men, wel willen... 't Is werk van een duivel, niet van een mens. Ik zou..." „Ja, ja," weerde Ashworth onge duldig af. „U zou in staat zijn, op het laatste ogenblik alles te verprut sen. Daarom is er geen sprake van dat U meegaat." Het kostte Ashworth al zijn over redingskracht om de man tot andere inzichten te brengen. Maar tenslotte zwichtte Vallery. XII Het pakhuis, in het briefje ge noemd, was niet meer dan een oud krot, één verdieping hoog. 't Lag in volslagen duister. Ashworth begon met de situatie van alle kanten op te nemen. Voor het beoogde doel leen de de plaats zich uitstekend: Tinker Lane was eerder een slop dan een steeg. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2