BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langst Courant ViHt> v En de rente èn 10 Waarom spaartoeslag voor de jeugd? De Onderwijssituatie in de Langstraat VAN LANSCHOT BANKBOEKJES Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEUKDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 Opstapje voor bezitsvorming 81e JAARGANG No. 53. - TELEGR.-ADRES.ECHO Geen koersrisico. Gemakkelijk beschikbaar. geven rente Geen kosten. /7J7 Storten en opnemen kunt U aan onze kas, maar ook zeer eenvoudig via de giro. Vraag - telefonisch, schrif telijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". :vövwv BANKIERS EEN RUSSISCHE BALLET DANSERES GAPTE TAL VAN ARTIKELEN. 1 8 KQMPEEPGEREI SPORTHUIS m Ui 1 VRIJDAG 4 JÜLI 1958. Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week WH HE De Tweede Kamer heeft een jeugd- spaarwet aanvaard, in de eerste plaats bedoeld om het sparen bij de jeugd aan te moedigen. In ruimer verband is een nieuwe stap gezet op de weg naar bezitsvorming, waartoe men ook reeds is overge gaan door de instelling van de spaarregeling voor ambtenaren en de bouwspaarfondsen in 't bedrijfs leven. De nieuwe regeling wil de jonge ren aanmoedigen een kapitaaltje bij een te brengen in de leeftijd van 15 tot 24 jaar. Voorwaarde voor het verkrijgen van een rijkstoeslag op het gespaarde bedrag is, dat men 6 jaar lang en ten hoogste 9 jaar lang minimaal 30.en maximaal 200.- per jaar spaart. De premie bedraagt 10% van het gespaarde bedrag. Wekt deze regeling de spaar lust in voldoende mate op, dan bezitten de jongeren na 9 jaar bij een maxi male deelneming om en bij 2000.-, zodat er na die tijd een basis aan wezig is voor de aankoop van een aantal duurzame gebruiksmiddelen, waarmee men het glibberige huwe lijkspad althans enigszins financieel gewapend kan betreden. Waarom wordt niet gespaard? Vele ouderen onder ons zullen bij het kennisnemen van de regeling afkeurend hun hoofd schudden. Waarom moet het rijk nu een toe slag geven op de spaarzin? Vroeger deed men dit niet en toen werd er toch ook gespaard. Inderdaad was in het verleden de spaarlust groter en over het geven van een rijks-duwtje in de rug werd zelfs niet gedacht. Dat is juist, maar er is in de loop der jaren veel veranderd. Men is van staatswege begonnen met verschillende ongunstige invloe den op de spaarlust uit te oefenen. Wij noemen daarvan de geld-ont- waarding. Er liggen verschillende jaren achter ons waarin de gulden aan het eind van dat jaar inclusief de gekweekte rente, minder koop kracht bezat dan aan het begin. In een dergelijk klimaat is het sparen een kwade zaak en de ouders kon den hun kinderen in zo'n maat schappij moeilijk aanmoedigen hun geld naar de spaarbank te brengen. De spaarlust bij ouderen heeft in de inflatie-golf, die achter ons ligt, veel van haar kracht verloren. In brede lagen ontstond er een drang tot consumptie, die verzwakt tot op heden voortduurt. Vergelijkt men daarnaast de huidige tarieven van loon- en inkomstenbelasting vooral voor ongehuwden bij die van voor heen, dan kan men ook gemakkelijk zien waarom de spaaractiviteit bij de jongeren verminderde. De dwang. Voorts is het vrijwillig sparen met vrije bestedingsmogelijkheid van 't bespaarde saldo door een reeks van sociale maatregelen omgezet in het gedwongen doelsparen voor ziekte, ouderdom en werkloosheid. Voor dergelijke risico's vormde men voor heen zelf een spaarbanksaldo. Thans betaalt men zijn premie, die tot een gedwongen besparing be hoort, en dan zorgt de verzekering voor de rest. Werd men voorheen niet door de genoemde onaangename risico's ge troffen, dan hield men het daarvoor bespaarde over en dan kon men daar zelf enig bezit door vormen. Al de genoemde omstandigheden hebben de particuliere bezitsvor ming in het verleden aangetast en vooral bij de jeugd de spaarlust on dermijnd. Om aan de maatschappelijke scha de van een bezitloos proletariaat te ontkomen, kan men bijvoorbeeld de belastingen voor ongehuwden ver lagen. In de Staten-Generaal is de wens daartoe naar voren gekomen, omdat de vrijgezellen reeds lang tot een soort fiscaal vogelvrij-verklaar den zijn uitgeroepen. Komt men aan deze wens tegemoet, dan bevor dert men in de eerste plaats de spaarkans voor de ongehuwden met hogere inkomens. Dat zijn dus meestal de' ouderen onder hen, ter wijl de jongeren met geringere in komens de drukverlichting minder voelen. Bovendien bevordert men dan wel de spaarkans, maar niet de spaar,zekerheid. En die wil de rege ring bereiken. Geen huis en geen inboedel. Zij heeft daarbij een sociaal en een economisch doel voor ogen. Uit so ciaal oogpunt moet het sparen onder jongeren aangemoedigd, omdat de jeugd bij het aangaan van een hu welijk over enig bezit moet kunnen beschikken voor het inrichten van een woning, het kopen van een uit zet, enz. Het huwelijk wordt in on ze dagen wel veelaï uitgesteld om dat er geen huis beschikbaar is, maar het aantal gevallen waarbij aan jongeren een huis werd toege wezen, waarna bleek dat men het niet van het meest noodzakelijke huisraad kon voorzien, is legio. En daar wil men nu iets tegen doen. De economische betekenis van dit jeugdsparen is van minder belang. Men hoopt de jeugd een spaarmen- taliteit bij te brengen, zodat ook in later jaren de spaarzin blijft en de kapitaalvorming wordt bevorderd. We weten allen hoezeer er een hon ger bestaat aan risicodragend kapi taal voor industrialisatie. Er zijn bezwaren aan te voeren tegen de gevormde jeugdspaarrege- ling door middel-van een premie. Het gevaar bestaat immers dat na het verstrijken van de gestelde ter mijn dit geld toch nog grotendeels voor consumptie wordt aangewend. Toch moet men dit nadeel op de koop toenemen. Men kan er niet toe over gaan de jeugd te dwingen tot een bepaald spaardoel, b.v. voor 'n eigen woning. Als 't getij verloopt Dit is een principiële kwestie, om dat men bij het aanwijzen van een bepaald doel'inbreuk maakt op de consumptievrijheid van het inko men. Van deze vrijheid is met de reeks sociale wetten, die wij in ons land kennen, reeds genoeg afge knabbeld en hierdoor is juist maar al te zeer de gedachte ontstaan dat men hetgeen men „schoon" in han- Het door het Prov. Opbouworgaan in opdracht van de K.A.B. uitge brachte streekrapport over de Lang straat, waaraan wij reeds een vier tal artikelen hebben ontleend, be sluit met een overzicht van de on derwijssituatie in de Langstraat. A. Het gewoon lager onderwijs. In 1955 telde de Langstraat in to taal 34 scholen voor gewoon lager onderwijs, die als volgt over de ver schillende gemeenten verdeeld wa ren: Drunen: 4 r.k. scholen, 2 jongens- en 2 meis jesscholen. Waalwijk: 1 openbare gemengde school; 1 pro testantse gemengde school; 4 r.k. meisjesscholen; 5 r.k. jongensscho len. Loon op Zand: 1 openbare gemengde school; 1 r.k. jongensschool; 1 r.k. meisjesschool. Kaatsheuvel: 1 openbare gemengde school; 1 bijz. protestantse gemengde school; 6 bij zondere katholieke scholen, te we ten 3 jongens- en 3 meisjesscholen. Sprang-Capelle: 1 openbare gemengde school; 2 pro testantse gemengde scholen. Waspik: 1 protestantse gemengde school; 1 r.k. meisjesschool; 1 r.k. jongens school. 's-Gravenmoer: 1 openbare gemengde school; 1 pro testantse gemengde school. Deze 34 scholen behoren vrijwel alle tof het bijzonder lager onder wijs. Er zijn 6 protestantse gemeng de* scholen en 23 katholieke scho len. De katholieke scholen zijn niet gemengd (zij bestaan uit 12 jongens- en 11 meisjesscholen). De overige 5 scholen zijn alle openbare gemeng de scholen. In totaal beschikken alle scholen voor gewoon lager onderwijs in de Langstraat over 199 leerkrachten. Het aantal leerlingen bedraagt 7119. Het gemiddeld aantal leerlingen per leerkracht is 30,7. Voor het gehele land bedroeg dit cijfer in 1954 36,1. Wat het gemiddeld aantal leerlin gen per leerkracht betreft, ligt de situatie in de Langstraat dus gunsti ger dan in Nederland. D'e onderzoekcommissie Souren heeft in 1953 een onderzoek inge steld naar de uitslagen van het la ger onderwijs van mannelijke leer lingen van de 6e klas van de lagere scholen. Het gemiddelde resultaat van dit onderzoek voor geheel Noord-Bra bant, welk resultaat in punten is den krijgt, ook kan verteren. Vanzelfsprekend heeft de gunsti ge conjunctuur deze mentaliteit Ook aangemoedigd. Het is niet onwaar schijnlijk dat die groep economen, welke verwacht dat de spaarlust au tomatisch zal toenemen nu blijkt dat de gunst der tijden spoedig kan keren, gelijk krijgt. Al te veel op timisten rekenen bij voorspoed op een eeuwig voortduren daarvan. Pas wanneer er een depressie na dert komen zij tot sparen, omdat zij er dan over gaan nadenken dat er toch een klein appeltje voor de dorst moet zijn. Vergeten wij voor de thans levende jeugd niet, dat deze jongeren sinds 1940 nog nimmer kennis maakten met een werkelijke crisis, in de jaren daarvoor waren zij te jong om er over na te denken. Als men zich thans in de volks vertegenwoordiging zorgen maakt over de aanwezigheid van de nood zakelijke middelen om een zelfstan dige huishouding te gaan beginnen, kan men in die omstandigheden de jeugd moeilijk aan het sparen zetten bijvoorbeeld voor een huis. Niet te hoog gemikt! Een eigen huis komt pas aan de orde, wanneer men dat eveneens kan inrichten. Voor onroerend goed zijn bovendien zoveel middelen no dig, dat een zeer groot aantal jon geren bij het bestaande loonpeil daar niet aan toe zou komen. Bij een geringe besparingsmogelijkheid moet men bij de keuze van 't spaar doel niet te hoog mikken, anders wordt men al ontmoedigd voor men begint. Het eigen huis of de gedeel telijke financiering van een woning komt wel aan de orde, wanneer een zeker eigendoms-niveau aan roerend goed bereikt is. De spaardrang voor het gehele volk mag slechts een zachte drang zijn, omdat ook de genieters van bescheiden inkomens er zinvol deel aan kunnen hebben. Daarna komt het vraagstuk van de bezitsvorming van onroerend goed en aandelen eerst aan de orde. Dit probleem zal in de eerstkomende jaren onze aan dacht vragen, doch staat uiteraard naast het aanmoedigen van sparen door de jeugd, al behoort het laatste tot de voorbereiding daarvan. Wanneer men er in slaagt het fis caal klimaat in het algemeen te ver beteren, zoals de regering thans in de Tweede Kamer heeft aangekon digd, dan kan men er zeker van zijn dat de jeugdspaarwet als een „op stapje" zal dienen voor verdere be zitsvorming en'een definitief terug dringen van het proletariaat zal in luiden. drs. M. uitgedrukt, bedraagt 4,98. De uit komsten voor de gemeenten in de Langstraat zijn als volgt: Drunen Udenhout) 4,17 Waalwijk 5,53 Loon op Zand 4,32 Sprang-Capelle 5,83 Waspik en 's Gravenmoer 4,32 Provincie 4,98 Drunen, Loon op Zand, Waspik en 's Gravenmoer blijven aanzienlijk beneden het provinciaal gemiddelde. Daarentegen geven Waalwijk en Sprang-Capelle een zeer gunstig re sultaat te zien. Sprang-Capelle heeft zelfs het hoogste punten-aantal van de gehele provincie behaald. (Wat het b.l.o. betreft, valt nog op te mer ken, dat er in Waalwijk een r.k. b.l.o.-school en 'n christelijke b.l.o.- school bestaat). B. Voortgezet onderwijs. Wat het voortgezet onderwijs be treft, waren in de Langstraat in het schooljaar 1955/1956 de volgende scholen en/of cursussen. Drunen: 1 vakschool voor schoenmakers (la ger nijverheidsonderwijs); 1 r.k. landbouwhuishoudschool; 1 bedrijfs- school (lager nijverheidsonderwijs); 1 dag-tuinbouwschool. Waalwijk: 1 r.k. ulo-school voor jongens; 1 r.k. ulo-school voor meisjes; 1 nuts-ulo- school voor jongens en meisjes; 1 nijverheidsschool; 1 avond-nijver heidsschool; 1 cursus V.M.T.O.; 1 r.k. huishoudschool; 1 r.k. mater amabilisschool voor meisjes; 1 mid delbare vakschool voor de schoen en lederindustrie (met avondcursus sen); 1 r.k. H.B.S.; 1 r.k. gymna sium; 1 r.k. M.M.S.; 1 christelijke H.B.S.; 1 chr. M.M.S.; 1 school voor middelbaar avondonderwijs. Loon op Zand-Kaatsheuvel: 1 ulo-school (r.k.) voor jongens en meisjes; 1 r.k. huishoudschool; 1 r.k. levensschool voor jongens; 1 r.k. mater amabilisschool voor meisjes; 1 handelsavondschool. Sprang-Capelle: 1 christelijke lagere landbouwschool; 1 christelijke landbouwhuishoud school. Wat de deelname van de Lang straatse jeugd aan het voortgezet onderwijs betreft, zijn wij aangewe zen op de resultaten van een onder zoek naar de onderwijssituatie in Noord-Brabant, welk onderzoek in 1953 door het Ka.S.K.I. werd inge steld. Ons baserend op dit onderzoek hebben wij allereerst een tabel sa mengesteld, waaruit de deelname van de Langstraatse jeugd aan het full-time*) voortgezet onderwijs valt af te lezen. Alvorens over te gaan tot een korte bespreking van deze tabel (die hieronder volgt) wil len wij eerst aangeven hoe de aan het voortgezet onderwijs deelnemen- bepaald werden. Als woonplaats van de kinderen werd beschouwd de ge meente waar hun ouders of voogden woonden. De kinderen, die buiten de Langstraat voortgezet onderwijs genoten, maar waarvan de ouders in een gemeente, behorend tot de Langstraat, woonachtig waren, wer den dus meegeteld. De kinderen, die voortgezet onderwijs volgden in een Langstraatse gemeente, maar wier ouders woonden in een ge meente buiten de Langstraat, wer den dus buiten beschouwing gelaten. De deelname aan het full-time voortgezet onderwijs per 100 1220 jarigen in januari 1953 Drunen Waalwijk Loon op Zand Sprang-Capelle Waspik 's Gravenmoer Provincie Noord-Brabant Wat het full-time voortgezet on derwijs voor jongens betreft, valt op te merken, dat Waalwijk en 's Gra venmoer een deelname hebben, die groter is dan die van de provincie. Loon op Zand en Sprang-Capelle daarentegen blijven 4,4 tot 8,3% be neden het provinciale cijfer. De ove rige gemeenten hebben een achter stand, variërend van 0,4 tot 4,3%. Voor de meisjes neemt eveneens Waalwijk een gunsige positie in. Sprang-Capelle en 's Gravenmoer liggen in de klasse 20-24,9%. Hieruit valt dus niet zonder meer af te lei den of deze plaatsen gelijk aan of even boven het Brabantse gemid delde liggen of dat zij beneden (in dat geval echter hoogstens 3,9%) dit gemiddelde blijven. De gemeen ten Drunen, Loon op Zand en Was pik tenslotte hebben een deelname, die 4 tot 8,9% beneden het normale peil ligt. Full-time onderwijs is onderwijs, dat minstens 16 uur per week ge geven wordt, ofwel gedurende een volledig schooljaar, ofwel geduren de een gedeelte van het jaar. Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8# 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarxei terug vliegen, zijn zeer druk bezet, hetgeen vanzelfsprekend ook ver oorzaakt wordt door de aantrek kingskracht van de Expo in Brussel. De Boerhaave, de nieuwe Lock heed Super Constellation van de K.L.M., die zondagavond op Schip hol landde, was om een ander voor beeld te noemen, van New York vertrokken met niet minder dan 90 passagiers aan boord. NIEUW A.N.W.B.-BEROEP OP ZIN VOOR NETHEID. Plastic-zakjes als wapen, in strijd tegen natuurverontreiniging. De verontreiniging van de natuur door het recreatie-zoekende publiek blijft, ondanks intensieve acties van verschillende instanties en organi saties, een urgent probleem. Als een nieuw beroep op het pu- blik sluit de A.N.W.B. thans bij ie dere door zijn leden aangevraagde reisroute een plastic zakje in, waarop de bekende „prikstok"-plaat is afgebeeld met de slogan: „Dat hoort in een vuilnisvat". In een bijgesloten kaartje worden de vacantiegangers opgewekt hun lunchpapieren, sigarettendoosjes, le ge blikjes e.d. niet als souvenir ach ter te laten, doch deze in het plastic zakje te bewaren tot ze in een pa piermand kunnen worden gedepo neerd. Reeds enige jaren geleden heeft de A.N.W.B. zijn klassiek geworden actie tegen de „schillen-en-dozen" op moderne leest geschoeid. De nieu we affiches, met de slogans „Een slordig gezicht, waar het ook ligt" en „Dathoort in een vuilnis vat doen op originele wijze een beroep op de zin voor netheid, die in het buitenland de Nederlander in het algemeen wordt toegeschreven. MILJARDEN-PLAN VOOR INDUSTRIE. Om te voorkomen, dat de Rand stad Holland dichtgroeit en andere delen van het land achter raken moe ten er meer industrieën buiten het westen van het land komen. Dit meent vrijwel de gehele Kamer. Over de wijze waarop het doel moet worden bereikt verschillen de menin gen. De socialisten zouden in bepaal de omstandigheden het vestigen van industrieën zelfs willen verbieden. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer ook de socialis tische fractie - aanvaardt het her stel van de maatregel, waardoor de nieuwe industrieën en industrieën, die zich moderniseren of uitbreiden, een belastingverlichting krijgen. De Katholieke Volkspartij wil, dat de belastingverlichting reeds dit jaar in haar volle omvang zal werken. De meeste sprekers waren het er over eens, dat de concurrentie op de Europese markt noopt tot een bun deling van de krachten van Neder landse bedrijven. De katholieke oud minister, mr. van Thiel, nu voorzit ter van de katholieke werkgevers, kreeg van liberalen en socialisten steun voor zijn voorstel om de be lemmeringen weg te nemen, die met name op het gebied van de belastin gen het samensmelten van bedrijven tegenhouden. SPOEDIG MEER HANDEL MET COMMUNISTISCHE LANDEN. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles heeft op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat de westelijke regeringen spoedig aanzienlijk het embargo op strategi sche zendingen naar landen van het communistische blok zullen verlich ten. Dulles zei, dat de westelijke mo gendheden tijdens besprekingen in Parijs reeds overeengekomen zijn 'n aantal artikelen van de zwarte lijst te schrappen. Hij wilde niet zeggen voor welke artikelen het verbod opgeheven zou worden, maar gaf wel te verstaan, dat dit o.a. zou gelden voor machines omdat als gevolg van de ontwikke ling van het sovjet-blok een verbod op sommige machines geen zin meer heeft. TWEE BELGISCHE BANDIETEN IN AMSTERDAM AAN GEHOUDEN. In een klein hotel aan de Sint Olofsteeg te Amsterdam hebben tewe rechercheurs van de centrale recher che vannacht twee kleurlingen aan gehouden, die verdacht worden vrij dag 20 juni in Elsene, een voorstadje van Brussel, een gewapende overval te hebben gepleegd op de eigenaar van een groentewinkel en diens vrouw. Beide overvallers waren in 't bezit van een alarmpistool met pa tronen. De 72.000 belgische franks, die 't tweetal buitmaakte zijn spoor loos. tb riRMA f! 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442* Tilburg, Stationstraat 17, (toekomstig adresL LB 114 NEDERLANDSE BOUWBEDRIJ VEN IN INDONISIË BEZET, De Indonesische regering heeft hij decreet alle Nederlandse aanne mingsmaatschappijen in Indonesië met al hun eigendommen en bezit tingen „onder regeringstoezicht ge plaatst". „Te zijner tijd zullen nieu we directeuren of directieleden in de leiding van de bedrijven worden benoemd. Het decreet, dat terug werkende kracht tot 25 juni heeft, is ondertekend door de chef-staf van het Indonesische leger, generaal-ma- joor Nasoetion, in zijn functie van hoofd van het oorlogsbeheersbureau. In het decreet werd meegedeeld dat het beheersbureau in samenwer king mef het ministerie van open bare werken een centrale commis sie heeft gesticht die toezicht moet houden op de aannemings-maat- schappijen en die nieuwe leiders zal benoemen. Het is nog niet bekend hoeveel firma's onder dit decreet vallen. Ook de filialen, werkplaat sen, laboratoria, roerende en onroe rende goederen, fondsen en beschei den van de betreffende maatschap pijen staan verder onder beheer van de Indonesische overheid, aldus ko lonel Pirngadie, woordvoerder voor het leger. De Russische ambassadeur in Brus sel heeft twee van zijn diplomaten naar de „Innovation" gestuurd om de „rekening'' te vereffenen van Ol- ga Lepesjinskaja, de ster-danseres van het Bolsjoi-ballet, die vorige week uit dit grote warenhuis een paraplu, gevuld met twee paar hand schoenen, een paar manchetknopen en een rolletje plakpapier meenam. Alles bij elkaar voor 1150 frank, dat is pak weg 90 gulden. 21 DODEN IN HET VERKEER. Het vorige weekend waren er 21 doden alleen in het verkeer. MILITAIREN VAN LANDMACHT NAAR N.-GUINEA. De regering heeft besloten enige aanvullende maatregelen te treffen voor de aanpassing van de beveili ging van Nederlands Nieuw-Guinea aan de nieuwe verhoudingen en technische ontwikkeling, zo wordt van officiële zijde meegedeeld. Een beperkt aantai Imanschappen van de Koninklijke Landmacht zal naar Nederlands Nieuw-Guinea worden uitgezonden. PASSAGIERSRECORD VAN SCHIPHOL GEBROKEN. Voor de eerste maal in de geschie denis van Schiphol is het aantal pas sagiers, dat per dag per vliegtuig in Amsterdam arriveerde of van Am sterdam vertrok, boven de 4000 ge stegen. Zaterdag kwamen op Schip hol aan of gingen van de Amster damse luchthaven weg 4050 lucht reizigers, hetzij met K.L.M.-toestel- len, hetzij met vliegtuigen van luchtvaartmaatschappijen, die door de K.L.M. worden afgehandeld. Het record stond tot nu toe op 3920 pas sagiers, een aantal, dat genoteerd werd op 5 september 1956. In 1957 werd dit dag-aantal van 3920 pas sagiers dus niet verbeterd. Verscheidene symptomen wijzen er op, dat het luchtverkeer de laat ste tijd, nu het zomerseizoen is aan gebroken, zeer sterk is toegenomen. De machines van K.L.M., S.A.S. en Sabena, die in pool op het traject Kopenhagen-Amsterdam-Brussel en ns VAN f WM TEL 2817 MRRKT >Z WfiQLWUK Wij verhuren ook kampeer- tenien en luchtbeddon en zijn erkend A.N.W.B. Bondstenten verhuurders jongens meisjes 28-31,9 15-19,9 32-35,9 25-29,9 24-27,9 15-19,9 24-27,9 20-24,9 28-31,9 15-19,9 32-35,9 20-24,9 32,3 23,9

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1