Na-oorlogse ontwikkeling maakte Drunen tot agrarisch centrum met industrieel stempel Waalwijkse en Langstraatse Courant DE HOGE BRAKEN py Toerisme kreeg fraaie kansen FILMPROGRAMMA Drunen 81e JAARGANG No. 53. Een Fraai volwaardig Bioscoop theater OUDEN VAN DAGEN OP REIS. U dooft de Zuurbrand onmiddellijk. VRIJDAG 4 JULI 1958. Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN uit blad verschijnt 2 x per week 22 cen t per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief C cntract-ad verten ties Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" GEESTELIJKE WELVAAKT IN BLOEIEND VERENIGINGSLEVEN Vijfentwintig jaar geleden was Drunen nog een rustig dorpje met een overwegend agrarische bevolking. Echt het type van een Bra bantse dorpsgemeenschap. Na de oorlog heeft dit beeld zich echter snel gewijzigd, want vanaf 1946 is er in Drunen een groei en een ontwikkeling ingetreden, die een grote ommekeer teweeg zal brengen, waarvan belangrijke sociaal-economische, culturele en so ciaal-psychologische structuurveranderingen het gevolg zullen zijn. Als wij in deze bijna stormachtige ontwikkeling, welke Drunen door maakt, even balans opmaken, dan kan met voldoening worden gecon stateerd dat de groei in alle sectoren van het maatschappelijk leven is doorgedrongen. Het is niet gebleven bij een industriële ontwikkeling in het algemeen, niet alleen bij dorps uitbreiding of aanpassing van 't be stuursapparaat, maar overal, zowel in het materiële als in het culturele vlak, heeft zich de laatste 12 jaar een verbazingwekkende groei vol trokken. In het kort willen wij de schijn werper eens zetten op deze vooruit strevende Langstraatse gemeente. INDUSTRIEEL STEMPEL. Was in 1930 de agrarische bevol king nog sterk in de meerderheid, reeds in 1950 bleek dat de beroeps bevolking buiten de agrarische sec tor 4% hoger lag. Deze procenten zijn de laatste acht jaar nog beteke nend ge'stegen. Vastgesteld dient te worden dat de industriële groei in Drunen vooral de laatste jaren zeer sterk is geweest. De van ouds geves tigde industrie breidde zich verder uit. Practisch alle schoenfabrieken werden uitgebreid en nieuwkomers wisten zich te handhaven. Er vestig den zich eveneens enkele lederwa ren-fabrieken, welke bijzonder flo reerden. F een kleiner stukje grond. Studie, overleg en gezamenlijke inspanning kunnen de boer en tuinder in Dru nen alleen maar helpen. Ruilverka- velings- en streekverbeteringsplan- nen, reeds geruime tijd geleden nog eens pxtra aan de orde gesteld, zijn de oplossing voor de boer en tuinder in deze industrialiserende gemeente. De activiteit voor de agrarische be volking op belangrijke terreinen, de hecht gebouwde organisatie van de boerenstand, hebben in de na-oor logse jaren Drunen, ondanks de sterke industriële uitbouw, gemaakt tot het agrarisch centrum van de Langstraat. De veiling bereikte een omzet van 3 miljoen per jaar; de Boerenleen bank een omzet van ruim 50 miljoen per jaar. Zuivelfabriek, K.I.-vereni- ging en tal van andere organisaties en coöperaties voor de boer, hebben in Drunen reeds lang hun plaatselijk karakter verloren. Men voelt hier de polsslag van het agrarisch leven in de Langstraat.. TOERISME. Tussen deze twee takken van be drijvigheid in het sociaal-economi sche vlak, tekent zich een nieuwe bedrijvigheid af, n.l. die van het toerisme of vreemdelingenverkeer. In 't vreemdelingenverkeer in mid den-Brabant neemt Drunen met z'n vele hectaren ongerept natuurschoon -§* A Rond 1936 deed in Drunen de me taalindustrie haar intrede, toen Lips N.V. er zijn scheepsschroevenfabriek vestigde. Vooral in de na-oorlogse jaren heeft dit bedrijf zich zeer sterk ontwikkeld. Van 80 man werd het een machtig bedrijf, met thans meer dan 1000 personeelsleden. Lips N.V. is thans een bedrijf, dat naast het vervaardigen van schroe ven nog tal van andere productie- taken heeft, o.a. een metaalbedrijf, een centrifugale gieterij; een ijzer raffinaderij, een messing-walserij en een betonbedrijf, terwijl met een koper-extrusie bedrijf aan het einde van dit jaar zal worden gestart. De bedrijfsruimte hiervoor wordt thans opgetrokken. Het zijn ook vooral deze Lips-be- drijven die vele nieuwkomers naar Drunen brengen. Het kan dan ook niet anders, of deze industriële grari gaat zijn stempel drukken op deze dorpsgemeenschap. AGRARISCH CENTRUM. Wie echter denkt dat de boeren en tuinders in Drunen door deze ontwikkeling in de hoek worden ge drukt, heeft het mis. De agrarische bedrijvigheid is in de laatste 12 jaar eveneens sterk gestegen, getuige de steeds grotere omzetten in de coö peraties. Sterk en hecht staan de boeren-organisaties, niet om met al le middelen de ontwikkeling in het industriële vlak tegen te gaan, maar wel om door voorlichting en hulp de boer te wapenen met de wapens van kennis, om meer te halen uit een niet te onderschatten plaats in. taalsector trekt niet alleen vreem In de zomermaanden van 1957 telde Drunen 20.000 overnachtingen. Het gemeentebestuur toonde een voor treffelijk begrip voor deze positie; 't stichtte het kampeer-centrum „De Klinkaert", en de hotel- en pension gelegenheid breidden zich ook al gemeen uit. Steeds meer worden hei en duinen in Drunen een trek pleister voor vele duizenden, die in dit uitgestrekte natuurreservaat rust en verpozing komen zoeken. Men kan vóór- of tegenstander zijn van het openleggen van dit gebied, maar de ontwikkeling van de laatste ja ren wijst er op dat het een niet te stuiten groei is. Zaak is alleen dat de overheid toeziet dat een en an der op een verantwoorde manier ge beurt. Drunen zelf, en men begrijpt dit volkomen, kan er alleen maar wel bij varen. GEESTELIJKE WELVAART. De drie hiervoor behandelde so ciaal-economische aspecten, die de basis zijn van materiële welvaart, zouden aan kracht en betekenis ver liezen als zij niet gepaard gingen met een geestelijke welvaart. Dru nen kent vele nieuwkomers, en een onderlinge binding tussen deze nieuwkomers en de eigen bevol kingskern is een van de fundamen ten waarop de geestelijke en cultu rele welvaart moet zijn gebaseerd. Het is daarom verheugend te kun nen vaststellen dat het reeds bloei end verenigingsleven de laatste ja ren werd uitgebreid met verschil lende stichtingen, verenigingen en instellingen, die tot doel hebben 't godsdienstige, sociale en culturele leven te intensificeren en meer in houd te geven. In de besturen treft men overal de vertegenwoordigers van de oude autonome Drunense be volking aan, die in het verleden be wezen heeft een behoorlijk geeste lijke diepgang te bezitten, maar ook vertegenwoordigers van de nieuw komers, die hun kennis en ervaring in dienst stellen van deze groeiende en bloeiende gemeenschap. Drunen kende reeds bloeiende standsorganisaties, verschillende muziek-, toneel- en zangverenigin gen en sportverenigingen als S.H.J. en D.V.C. De laatste jaren kwamen daarbij o.a. 'n cultureel maatschap pelijk centrum, een r.k. jeugdcen- trale, een culturele kring, een r.k. sociaal charitatief centrum en een r.k. vrouwengilde. Verder werden op allerlei terreinen nog clubs en verenigingen opgericht, welke ge zien mogen worden als een sterke onderlinge binding van deze groei ende gemeenschap. De verschillende hiervoor genoemde stichtingen de den reeds veel betekenend werk. Het cultureel maatschappelijk cen trum als overkoepelend orgaan, de r.k. jeugdcentrale voor de jeugd in het algemeen, o.a. uitbreiding van de jeugdbewegingen en het realise ren van jeugd- en gemeenschaps huizen, de culturele kring die in 't seizoen 1957/'58 reeds met 'n fraai programma kwam en zich momen teel met een nieuw programma be zig houdt, en het sociaal charitatief centrum met in zich een werk- en studiegroep, die reeds van enorme betekenis zijn geweest voor Drunen. GEMEENTELIJKE UITBOUW EN VERFRAAIING. Natuurlijk weerspiegelt zich de groei der gemeente ook in de ver schillende uitbreidingsplannen van het voortvarend gemeentebestuur en in de aanpassing en uitbreiding van het bestuursapparaat. Het uitbreidingsplan oost zal dit jaar bijna zijn volgebouwd, wanneer de 49 in aanbouw zijnde woningen zullen zijn voltooid. Men heeft thans al een plan west ten westen van de Stationstraat, een plan dat reeds de raad passeerde en thans ter goed keuring ligt bij Ged. Staten. In dit plan is naast de woningbouw ook 6 hectaren sportterrein opgenomen. Riolering, straataanleg en -ver betering, verbetering van verlich ting ,en algemene verfraaiing van de gemeente-, ziehier enkele taken, waarop het gemeentebestuur naast de vele andere zorgen thans zijn aandacht richt. Het eerste gedeelte van de riole ring is reeds in uitvoering. Hiervoor werd onlangs 500.000 uitgetrokken. Betere verlichting van de Grotestr. en Stationstraat zal nog vóór de winter zijn gerealiseerd. De Station straat zal een algemene verbetering ondergaan en worden tot een brede asfaltweg, met aan weerszijden trot toirs. Het gemeentebestuur heeft ook reeds plannen voor de gasvoor- ziening, plannen voor een nieuw zwembad, kortom, vele plannen die nodig zijn om de verdere uitgroei van de gemeente op te vangen. Zo heeft o.a. ook het onderwijs steeds de aandacht. In 1957 werd de tech nische school voor schoenmakers ge heel gemoderniseerd en kreeg voor 200.000 aan nieuwe machines; de r.k. huishoudschool is reeds lang te klein en een nieuwbouw mag een urgentie van de eerste rang worden genoemd. Elshout heeft behoefte aan een nieuwe jongensschool, t en de tuinbouwvakschool moet het nog stellen met 'n nood-onderkomen in het veilinggebouw. Te veel, om in een artikel uitvoe rig te beschrijven, heeft zich in Drunen de laatste jaren voltrokken, of staat op het punt werkelijkheid te worden. Er blijven voor Drunen nog vele zaken te wensen, die op korte termijn gerealiseerd moesten kunnen worden, maar niemand kan ijzer met handen breken. Doch werklust en verheugende initiatie ven, zowel van gemeentebestuur als van de bevolking, staan er borg voor dat een gezonde groei en ontwikke ling, al mag het dan soms met wat pijn gaan, zich zullen blijven voort zetten. In Drunen gaat vandaag de alge mene groei en ontwikkeling alweer een stapje verder als door burge meester Snels in de Hoge Braken de eerste bioscoop van Drunen zal wor den geopend. Drunen krijgt met deze bioscoop een van de beste theaters van de Langstraat. Wat betreft zaalaccomo- datie is de Hoge Braken een gebouw van de eerste rang. Aan de verbou wing van het dorpshuis tot wat het nu is werd indertijd ruim f 150.000.- besteed. De prachtige toneelzaal, plaats biedend aan ruim 400 perso nen, is thans toegerust met de meest moderne apparatuur voor filmpro jectie. Ook hier werden weer geen kosten gespaard en werden voor ruim f 25.000. - aan filmapparatuur aan geschaft. De bioscoop is toegerust met een filmdoek van 8 bij 4 m. Alle films, van normaalfilm tot cinema- scoop, kunnen worden gedraaid. Het grootste filmbeeld dat kan worden verkregen is 7.40 bij 3.50 m. Met deze nieuwste aanwinst heeft Dru nen werkelijk een zeer fraai en vol waardig filmtheater gekregen, 't Gebouw de Hoge Braken was vroe ger de zgn. grote zaal van de Jongens Congregatie, voor de oorlog 'n bloei ende instelling. Tal van verenigingen die Drunen thans' kent, vinden hun ontstaan in deze vereniging, waar van de meeste jongeren in Drunen lid waren. Na de oorlog kreeg men andere verhoudingen en ook de zaal accomodatie was beneden peil, te meer daar de zgn. grote zaal voor noodkerk moest worden ingericht. Naarmate Drunen na de oorlog groeide, deed het gebrek aan vol doende zaalruimte zich steeds meer voelen. Het is daarom een bijzonder grote verdienste van de R.K. Jeugd centrale, dat zij voor het behoud van de grote zaal, maar dan in een ver beterde toestand heeft gepleit en ge werkt. Onder auspiciën van de stich ting MCCD (Maatschappelijk Cultu reel Centrum Drunen) werd in 1956 de verbouwing tot een van de mo dernste zalen in de Langstraat begon nen. In oktober 1957 werd zij offi cieel geopend, bij welke gelegenheid de vorig jaar opgericht Culturele Kring het blijspel „De Knecht van twee meesters" van Goldoni deed op voeren. Ook de andere avonden van de culturele kring werden in deze zaal gehouden, evenals verschillende andere grote vergaderingen en feest avonden, zodat velen dit gebouw al wel reeds kennen. Het gebouw be schikt over een zeer fraaie toneel zaal, een prachtige en sfeervolle foy er en een ruime hal met garderobe. Achter het toneel bevinden zich nog twee ruime kleedkamers. De uiter mate fijne kleurcombinaties van wan den, plafond, vloer, gordijnen en meubilering geven het interieur en speciaal de zaal een zeer fraai aan zicht. Drunen had in verschillende café's reeds enkele mooie zaaltjes, wij denken hierbij aan de Harmonie zaal bij café Elshout, verder verga derzalen bij café Remise en Hotel Royal en de laatste jaren ook bij ca fé van Delft en Hotel Ter Hunen, maar de Hoge Braken is voor Dru nen als groeiende gemeente een bij zondere aanwinst geweest. De exploitatie van de zaal is in handen gelegd van de R.K. Jeugd- Centrale. Het is zeker niet de taak van een Jeugdcentrale een bi oscoop te exploiteren, maar de ont wikkeling van de laatste jaren heeft dit alles zo doen groeien. De Jeugd centrale zal zich uiteraard zo spoedig mogelijk beperken tot de supervisie alleen, temeer omdat nog vele andere taken op het terrein van de jeugd zorg voor haar braak liggen. Wij den ken hierbij aan steun voor jeugd verenigingen en sportclubs en o.a. ook de oprichting van hobbyclubs voor de zgn. vrije jeugd. Maar het mag de R.K. Jeugdcentrale, gesteund door de MCCD, wel als een grote verdienste worden aangerekend, dat zij voor Drunen deze zaal wist te be houden en moderniseren, op een zo danige wijze, dat heel Drunen daar wel bij kan varen. Het verenigings- en ontspanningsleven in geheel Dru nen, zowel voor de jeugd als voor de ouderen, behoeft niet meer te worden geremd door zaalgebrek. En dat is vooral in deze tijd toch wel een zeer grote en verheugende winst. FILMJOURNAAL DRUNEN. „JA, JA, DIE LIEBE IN TIROL. Drunen heeft een bioscoop. En wat voor een! U kunt dat elders in dit blad uitvoe rig lezen. Het is een theater waar Drunen trots op kan zijn en waarop de andere Lang straatse gemeenten misschien wel een beet je jaloers zijn. Deze week zullen in „De Hoge Braken" de eerste films op het witte doek verschij nen en het spreekt daarbij vanzelf, dat men voor de openingsfilm het oog heeft laten vallen op een feestelijk en blijmoedig ge val. En dat is „Ja, ja, die Liebe in Tirol" voor de volle honderd procent. Het verhaal is luchtig en doorspekt met veel zonnige humor. Muziek is er ook in overvloed in vele aantrekkelijke melodieën. De intrige is vrij simpel. Peter Lenz is een barpianist, die nogal moeite heeft met zijn sex-appeal, uiteraard zonder dat hij daar iets aan kan doen. Dit brengt natuur lijk de nodige moeilijkheden met zich mee en het eind van het liedje is dat Peter over al de deur uitvliegt. Dan zoekt hij troost bij zijn vriend Hans Bondy, die dank zij de verkoop van vermageringspillen dik in de aardse goederen zit. Op een dag beslui ten zij om met een koffer pillen op vacan- tie te gaan in Tirol. Ze nemen hun intrek in hotel „Almenrausch" en worden daar beiden op slag verliefd op de lieve en knap pe Gretel. Bij testament is echter bepaald dat Gretel niet mag trouwen, voordat haar zuster Liesel aan de man is gebracht. Zo op het oog betekent dat dat Gretel's vooruit zichten zeer somber zijn, want Liesel is nu niet bepaald een vrouw waar een man hard mee wegloopt. Hans krijgt echter een idee. Hij zal met Liesel trouwen, daarna De bioscoop- en toneelzaal van de „Hoge Braken" gauw weer scheiden en dan met Gretel, op wie Peter intussen mag passen, trou wenAch, het gaat natuurlijk allemaal heel anders en hoe het dan wel gaat, moet U zelf maar gaan zien. Hans Moser, Ger hard Riedmann, Doris Kirchner en Carla Hagen maken er een amusant geheel van. Zondag en maandag. Toegang alle leef tijden. „MICHAEL STROGOFF, DE KOERIER VAN DE CZAAR". Iedereen zal in zijn jeugd dit boeiende verhaal van Jules Verne ademloos heb ben uitgelezen en daarom zullen velen dit verhaal, zoveel jaar later, wel eens als film willen zien. De verfilming van dit klassieke verhaal is bijzonder goed, en op vele plaat sen zeer spectaculair, zodat jong en oud zijn plezier aan deze film zal kunnen be leven. De verfilming heeft plaats gehad in Yoegoslavië en het gekozen landschap be antwoordt in alle opzichten aan de in het boek geschilderde achtergrond. Curd Jür- gens geeft van Michael Strogoff een sterke, boeiende vertolking. Deze film is woensdag te zien. Toegang alle leeftijden. ZONDAGSDIENST. Vanaf zaterdagmiddag 3 uur tot maandag morgen 8 uur uitsluitend voor spoedgeval len. Zaterdag 5 en zondag 6 juli dienst: Dr. Verhaak. De Ouden van Dagen uit Drunen en Elshout zullen op 10 juli volgende week donderdag haar jaarlijkse uitstapje maken. Dit kon dit jaar weer geschieden dank zij de activiteit van het organiserend comité, de goede opbrengst van de huis-aan-huis- En daarmee ook de pijn. Simpelweg een of twee Rennie»,.. Rennies - het beproefde middel, gewoon laten smelten op de tong, en alle leed is ge leden, omdat al dat overtollig maagzuur on middellijk wordt geneutraliseerd. Vraag Üw omgeving naar de wondere wer king van Rennies - de meest gebruikte maagtablet in 62 landen over de hele we reld. Negen van de tien zuurbrandlijders kennen Rennies - tien van de tien gebrui kers dwepen ermee, zweren erbij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak... omdat Rennies zo on gemerkt te sliken zijn - zonder water of wat ook. collecte en bijzonder ook weer door de gul le toezegging van de auto-bezitters. Ruim honderd oudjes zullen deze tocht meemaken. Er is een mooie en gezellige tocht uitgezet. De te volgen route is uiter aard nog een geheim. GEZINSORIENTATIE AMCD. De auto- en motorclub Drunen zal a.s. zondag 6 juli een speciale gezinsorientatie- rit houden welke uiteraard bedoeld is om de autobezitters en hun gezinnen een ge zellige middag te bezorgen. De AMCD heeft hiervoor een leuke op- drachtenrit uitgezet over een afstand van 50 km. uitsluitend over goede wegen en langs prachtig natuurschoon. Tijdens de rit zullen de kinderen kleine attracties ontvan gen. De start heeft plaats om 2 uur bij café de Drie Linden te Giersbergen. Inschrijving kan uitsluitend geschieden aan de start van af 1.30 uur. WONINGBOUW. Aan de firma Kramer uit Genderen is opdracht verleend voor de bouw van 49 wo ningwetwoningen. Deze zullen alle geplaatst worden in 't uitbreidingsplan Braken Oost. Er zullen van deze 49, 34 woningen wor den gebouwd met normale inhoud echter met een iets andere architectuur als die van de laatste jaren en 15 woningen voor grote gezinnen. Deze woningen zullen vermoede lijk dit jaar nog gereed zijn. Het aantal particuliere bouw is dit jaar plm. 25, zodat in totaal dit jaar zal kunnen worden opgeleverd 75 woningen. BALAVOND. Als sluiting der cursussen van de Dans school Leenders die in de Harmoniezaal van café Elshout dit seizoen drie cursussen gaf zal a.s. zaterdagavond een groot slui tingsbal worden gegeven. De dansschool Leenders had in Drunen met de cursussen die dit seizoen werden gegeven een goede belangstelling. Voor zaterdag wordt dan ook een gezellige en sfeervolle balavond verwacht. Zie verder advertentie in dit blad. GEEN BESLUIT OVER EURO PESE HOOFDSTAD. De conferentie der zes ministers van buitenlandse zaken van „Klein- Europa" heeft in Brussel nog geen beslissing genomen over de kwestie van de in aanmerking komende cen tra Brussel, Straatsburg, Luxemburg, Milaan .of Parijs administratieve hoofdstad van dit stuk Europa zal worden. De beslissing is voor onbepaalde tijd uitgesteld.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5