Woningontruiming, maar wanneer N.V. chroomiederfabriek „DE AMSTEL" huldigde A. C. Fijan VAN MAAREN'S BRIL! 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 JULI 1958 2 riment in België zal verlopen. Misschien kunnen we dan dit voorbeeld volgen! DE VEERT ARIEVEN OP DE WESTERSCHELDE. In ons vorig nummer heeft men kunnen lezen, dat de Twee de Kamer moties heeft aange nomen, waarin wordt gevraagd vrije veren voor voetgangers, fietsers en bromfietsers op de veren in Zeeuws-Vlaanderen. Dat is een mooi resultaat voor de Zeeuwen, wat ieder hen gaar ne gunnen zal. Het is zeker me de een gevolg van het) krachtda dig werken van het Actie-comi té „Vrije Veren", maar ook van het goede inzicht der Kamer. En men ziet, dat het heus niet nodig is, misplaatste onberaden leuzen als,-Brussel hoofdstad", enz. aan te heffen, om voor ge rechtvaardigde wensen steun te krijgen, ook in de Nederlandse Kamer. Dat) moge een les zijn voor de lachers. KONING BOUDEWIJN GAAT ZICH VERLOVEN Volgens de Brusselse corres pondent van de Londense „Daily Mail" zal binnenkort de verlo ving van koning Boudewijn en prinses Maria - Theresa van Bourbon-Parma worden bekend gemaakt. De correspondent heeft met de vader van de prinses prins Xavier-Francois, telefo nisch contact gehad. De prins had gezegd, dat hij „niets over de kwestie kon zeggen'doch dat hij „natuurlijk zeer tevre den zou zijn als de verloving werd bekendgemaakt". Prinses Maria-Theresa is 25 jaar. Zij heeft in Parijs, Madrid èn Oxford gestudeerd. Zij kan behalve Frans ook vloeiend En gels, Spaans en Duits spreken. Voorts bezit zij een vliegbrevet. COMMUNISTISCH CONGRES IN OOST-BERLIJN. Een hernieuwde felle aanval op het „revisionisme", 't nieuwe scheldwoord voor de eigenge reidheid van Tito en zijn aan hangers in de andere Oost-Euro- pese landen, een scheldpartij aan het adres van Adenauer, ironische opmerkingen over de Amerikaanse kunstmanen, „die zoveel minder zijn dan de rus- sische" en hatelijke opmerkin gen tegen het Westen. Ziedaar tot nu toe de oogst van het con gres van de Oost-Duitse com munistische partij in Berlijn, dat wordt bijgewoond door af vaardigingen van communis tische partijen in veertig landen. Tot de prominenten behoren de Russische premier Kroestsjef en de „verrader van Hongarije", Janos Kadar, die na de terecht stelling van Nagy en Pal Ma- leter op het congres vereerd wordt als de „held" van de strijd tegen het revisionisme. AMERIKAANSE VLIEGERS IN RUSLAND. De negen Amerikaanse vliegers die maandag door de Russen zijn vrijgelaten nadat hun ver dwaalde toestel op 27 juni bo- ven Sovjet-Armenië in brand was geschoten hebben op een persconferentie in Wiesbaden verteld over de behandeling die zij van burgers en militairen hebben ondergaan. De vier man die er in slaag- den het brandende toestel aan de grond te zetten en onmiddel lijk" daarop door Russissche mi litairen gevangen werden geno men werden direct goed behan deld en kregen medische ver zorging. De vijf vliegers echter, die zich met hun parachute in vei ligheid hadden gesteld en in handen vielen van een menigte woedende burgers, werden ge- stomDt en geschopt terwijl een van hen slechts op het laatste moment van ophanging kon worden bevrijd. VAN DEN BORGH UIT DE TOUR. Jean Goldschmidt en Klaas Buchly hebben hun beste Tour- /ioldaat verloren: Martin van den Borgh. Deze dappere Lim burger die in zijn eerste Rqnds van Frankrijk reeds de officiers- strepen heeft verdiend, is in de ongevaarlijke afdaling van de niet eens geklasseerde Cpl de Butel in eèn greppel getuimeld. Van den Borgh kwam hierbij zo ongelukkig terecht dat zijn sleutelbeen zwaar gekneusd werd en hij in de ambulancewa gen gedragen moest worden. k Gouden koninklijke onderscheiding voor 40 eminente dienstjaren U draagt toch óók liever 'n BRILLENSPECIALIST VAK MAAREN GELIJK HEEFT U! Pluimvee Feuilleton van Het Renbaanschandaal van Epsom door: Percy King 33) Zodra Ashworth de boodschap in drukletters gezien had, be greep hij, uit welke hoek de wind woei. Hij las: „Maak je niet wijs, dat ik 't opgeef, al was, dank zij Ashworth, in Tinker Lane de slag aan jou. Neem de voorzorgs maatregelen, die je wilt, wan neer ik dat verkies, heb ik het kind weer in bezit. Maar eerst gooi ik het over een andere boeg. De vijf en twintig duizend pond zijn er vijftig duizend geworden. Ik begrijp, dat je een dergelijk bedrag niet ineens kunt voldoen. Daarom sta ik je vijf termijnen toe. De eerste vervalt 19 april, dan verder de vier volgende za terdagen. Plaats een advertentie in de Morning Post, alleen: Af gesproken, Austin. Dan ontvang je omgaand nadere instructies." Ashworth keek Vallery aan. „Vandaag hebben we dinsdag. Wanneer kreeg u dit fraais?" „Vanmorgen met de eerste post. Ik heb direct Scotland Yard in gelicht. Inspecteur Riddell is al bij me geweest. Hij wilde de brief meenemen, maar ik zei, dat u hem eerst lezen moest, 't Scheen hem niet erg te bevallen. De in specteur meende te weten, wie achter de smeerpijperij zit." „Buddy Fritzjohn?" „Best mogelijk, Mr. Vallery, al heb ik er mijn eigen mening over. Een schavuit, die bij het hakken zo onfortuinlijk was, z'n eigen scheen te raken, pleegt de bijl voorlopig liever met rust te laten." „Wat bedoelt u er mee? Dat de brief van 'n ander dan van Bud dy Fritzjohn afkomstig zou zijn? De vorige..." „Juist," viel Ashworth hem in de rede. „De vorige, mr. Vallery. Laten we het daarover hebben. Enige tijd geleden zei u, dat op Benjamin Crompton eveneens chantage gepleegd was. De derde maal volgde hij uw raad en wei gerde te betalen. Wilt u nu het motief voor de afpersing meede len?" Vallery trommelde op zijn bu reau. „Crompton was een mens, mr. Ashworth. Ook van hem gold: niets menselijks is mij vreemd. Zijn dochter, zijn onbe sproken naam, de reputatie van zijn firma ze lagen hem zéér na aan het hart. En juist die drie moesten in het gedrag ko men. Stephen Quilter z'n schoon zoon, knoeide in de boeken. Ik heb u al ingelicht, dat de jonge man zich diep in schulden ge- i werkt had. Het gevolg daarvan was niet alleen valsheid in ge schrifte, maar ook het veel ern stiger feit, dat hij zijn geldschie ter, Aaron Burkitt van het leven trachtte te beroven. Crompton hield de falsificaties onder zich, dekte het aanzienlijke verlies uit eigen middelen. Hij kocht het stilzwijgen van Aaron Burkitt voor een hoge prijs. Maar ja!" Vallery haalde de schouders op. 1 „Geldschieters zijn in de regel mensen, die het niet nauw met hun geweten nemen; Burkitt zeer zeker niet. Vermoedelijk heeft hij er toch over gesproken en bracht dit een gewetenloze schavuit op 't idee, uit die weten schap munt te slaan. Heb ik het bij het rechte eind dan moet in de kring van Burkitt naar Buddy Fritzjohn gezocht wor den. 't Spijt me reusachtig, dat ik inspecteur Riddell geen vinger wijzing in die richting kon ge ven. Want dan had ik hem alles over Stephen Quilter moeten meedelen en daarmee zou het geheim van Crompton aan het licht zijn gekomen." „Misschien ga ik op uw tip in, mr. Vallery. Wie weet! Mijn tweede vraag is van persoonlij ke aard onder welk motief wordt chantage op u gepleegd. „Dat ik in de boeken van de firma geknoeid heb en Quilter er voor liet opdraaien..Belache lijk! Stephen Quilter legde een volledige bekentenis af in 't bij zijn van zijn vrouw, schoonvader en mij. Natuurlijk dacht ik er niet aan, op de eisen van de chanteur in te gaan. De fielt moet zelf gevoeld hebben, hoe waanzinnig zijn beschuldigingen waren." De kalmte begon Vallery weer te begeven. „Toch wist hij ons te treffen in ConnyWan neer hij werkelijk zijn bedrei ging uitvoert ik geloof niet, mr. Ashworth, dat Priscilla het ditmaal zou kunnen doorstaan. Spaar daarom geen moeite, spaar geen geld om die ellendeling, die Buddy Fritzjohn, te vinden en onschadelijk te makenNoem uw honorariumik zal geen pen ny afdingen! Laat alle andere opdrachten varen, houdt u uit sluitend met ons geval bezig." Ashworth streek zich over de kin. „Denkt u, dat er opnieuw 'n j poging gedaan zal worden om mrs. Vallery's dochtertje te ont voeren?" „Hoe kan ik dat weten! Maar als 't aan ons ligt, zal die poging niet gelukken! We hebben de kleine in onze slaapkamer geno men. De ramen zijn van stalen rolluiken voorzien; de deur is vervangen door één, die onmoge lijk geforceerd kan worden. Al schieten ze het sleutelgat stuk, dan nog houden de zware ijzeren bouten hen tegen." Vallery stond op, ijsbeerde door het kantoor. „Maar aan de andere kant, mr. Ashworth ik weet waarach tig niet, hoe ik aan vijftig dui zend pond moet komen, vijftig duizend pond, een vermogen! Denkt de schurk dat ik de cliën ten bestelen zal, om aan zijn krankzinnige eisen te voldoen?? Zoek een uitweg, mr. Ashworth! Als iemand er een kan vinden, dan u!" „U doet, wat de vorige maal zo probaat gewerkt heeft niets van u laten horen. Als ik in uw schoenen stond, zou ik zelfs de kosten van een adverten tie in de zak houden. „Ik denk wel dat inspecteur Riddell de- PAUS VERHEUGD OVER DRIEDAAGS MARIA-CONGRES. Het driedaagse Mariacongres, waar mee katholiek Nederland te Nijme gen op grootse wijze het eeuwfeest van de verschijningen in Lourdes heeft gevierd, is zondagmiddag ge sloten. Tijdens een pontificaal lof, gecelebreerd door de pauselijke nuntius-internuntius mgr Paolo Gi- obbe, heeft mgr J. P. Huibers, Ne derlands oudste bisschop, een spe ciale boodschap voorgelezen van paus Pius XII. zelfde raad gegeven heeft, wan neer u tenminste zijn opinie hebt gevraagd. Laat verder de zaak aan mij over, mr. «Vallery. Het is geen opschepperij als ik zeg, dat ik me sterk maak, met een dag of veertien de mysteri euze Buddy Fritzjohn te ont maskeren. Ik weet in welke richting ik zoeken moet, en dat is een heel voornaam ding." Vallery hield met een ruk halt. Zijn ogen glinsterden. „Werke lijk? Ik hoop, dat u die woorden waar maaktEh is het dezelf de richting die ik aangaf? Onder de kornuiten van Aaron Bur kitt?" Ashworth lachte zachtjes. „Doe geen moeite, mr. Vallery! Het hoort bij mijn vak, zo gesloten als een oester te zijn. Wanneer mijn veronderstelling juist is, bent u als opdrachtgever de eer ste die de verklaring krijgt, hoe ik achter de identiteit van de schobbejak kwam." Hij liep naar de deur en draaide zich in de opening om. „Apropos het is u ongetwijfeld bekend, dat mr. Crompton een kostbare robijn bezat, „de kus van Eros", en dat bij kort vóór z'n dood 'n koper gevonden meende te hebben?" „Natuurlijk, mr. Ashworth. (Wordt vervolgd) ZOMERSTORM. Een 39-jarige inwoner van Sou burg, de heer H. van Dam, is om gekomen in het noodweer dat zon dagmiddag de Westerschelde op zweepte. Een 13-jarige jongen, Jap- pie Buwalda, wordt vermist, sinds hij zondagavond met een rubber bootje van Holwerd uit naar zee af dreef, voortgejaagd door de storm wind. Met windstoten van 70 tot 100 kilometer per uur woedde de zuidwester-storm over het land. Bo men werden ontworteld, zeilers kwamen in nood, pannen werden van vrijstaande huizen gerukt, de badgasten moesten op de vlucht voor het opgezweepte zand en op vele plaatsen werd het verkeer be moeilijkt. DE HUURDER MAG NIET OP EIGEN HOUTJE HANDELEN. Zaak moest voor zieke bewoner wijken. In intieme kring heeft de n.v. Chroomiederfabriek „De Amstel" vrijdagmiddag de heer A. C. Fijan gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat het 40 jaar geleden was dat deze als bedrijfsarchitect bij dit be drijf in dienst trad. Behalve als zo danig heeft de heer Fijan ook veel en belangrijk werk verricht in de algemene bedrijfsleiding en op leer- technisch gebied. Deze huldiging in intieme kring had plaats in het nieuwe bijna vol tooide kantoor aan de Putstraat. Deze feestelijke plechtigheid bete kende niet de officiële opening van dit gebouw, dat de heer J. Gompen zag als een hartewens die na 20 jaar in vervulling is gegaan. Maar het was toch ook geen toeval, dat dit evenement in het nieuwe gebouw plaats vond, zo zei de heer Gompen, daarmee kennelijk onderstrepende de vele verdiensten welke de heer Fijan voor de totstandkoming van van dit gebouw heeft gehad. Nadat de heer J. Gompen de ju bilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en familieleden, alsmede burgemeester Teijssen, de heer Ed. Stibbe, cimmissaris der n.v., de ar chitecten en de verdere genodigden had verwelkomd, bracht hij de ar chitecten de heren Kooy, Blij den- stein en Vriend officieus dank voor dit geslaagde gebouw en gaf hij ui ting aan zijn grote waardering voor de ideale samenwerking, die tot de verwezenlijking van dit gebouw heeft geleid. De heer Gompen, die de jubilaris toesprak namens de directie, vond het een voorrecht deze huldiging te mogen verrichten. „Ik doe dit als gezant van de directie, de familie, de firma en van alle medewerkers", aldus de heer Gompen, die verder in het kort de voortreffelijke staat van dienst van de jubilaris schetste, waarbij hij er op wees, dat de heer Fijan praktisch iedere steen van 't bedrijf zelf heeft gelegd en daarbij nog vele nevenfuncties heeft ver vuld, die normaal niet door een bou wer worden waargenomen. In het bijzonder vermeldde de heer Gom pen de grote steun welke de heer Fijan in de loop der jaren aan zo- velen en ook aan zijn familie had gegeven. Kenmerkend voor 't werk Van de jubilaris is altijd de grote persoonlijke verantwoordelijkheid geweest, die daarbij tot uiting kwam. Tal van problemen op velerlei ge bied zijn hem voorgelegd en altijd weer kwam hij met een zeer per soonlijke oplossing, aldus de heer Gompen. Ook mevr. Fijan werd ui teraard in deze hulde betrokken, omdat zij haar man altijd tot grote steun en hulp was. De heer Gompen liet zijn geluk wensen en woorden van dank ver gezeld gaan van een wel zeer bij zonder geschenk. Mede namens zijn neef, de heer G. Gompen, bood hij de heer Fijan een retourreis naar Tasmanië aan, zodat hij zijn kinde ren kan bezoeken, die vrijdag niet bij de huldiging aanwezig konden zijn. Burgemeester Teijssen, die 't bij zonder op prijs zei te stellen bij de ze huldiging in intieme kring aan wezig te kunnen zijn, wees er op, dat in de toespraak van de heer Gompen de persoon van de heer Fijan was gekenschetst als iemand met een grote zorg en toewijding, met bekwaamheid en wijsheid ook. Hieruit blijkt wel, aldus de burge meester, dat gij van dit bedrijf een steunpilaar en een fundament zijt geweest, waarop veel kon worden gebouwd, en ik stel het dan ook bij zonder op prijs uiting te kunnen geven aan mijn gevoelens jegens ie mand,die in een belangrijk waal wij ks bedrijf zo betekenende en be langrijke functies heeft kunnen en mogen vervullen. Met uw voortref felijke staat van dienst hebt gij niet alleen dit bedrijf meer vorm gege ven, maar een betekenend werk verricht in het belang van de ge meenschap. Burgemeester Teijssen gaf ook uiting aan zijn waardering voor de plaats, welke de heer Fijan door zijn ambities, toewijding en be kwaamheid in het maatschappelijk leven heeft ingenomen, o.a. als lid van de kerkeraad van de Geref. Kerk en als lid van het bestuur van de christelijke lagere school. De burgemeester mocht zich zelf ten slotte als een koninklijk gezant be schouwen,, toen hij kon mededelen dat het H.M. de Koningin had be haagd de heer Fijan op grond van zijn bijzondere verdiensten te onder scheiden met de gouden medalje, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester wenste de jubilaris van harte geluk en hoopte dat hij deze onderscheiding nog lang in goede gezondheid zou mogen dra gen. Namens het personeel werd de jubilaris toegesproken door de heer v. d. Broek, die ook de vele kwali teiten van de heer Fijan in het kort, belichtte en hem namens het perso neel een pick-up met een aantal platen aanbood. De heer Eduard Stibbe, commis saris der n.v., schetste in zijn toe spraak de totstandkoming van het persoonlijk contact met de heer Fij an, 25 jaar geleden, en hos deze als bouwer van de eerste uitbreiding de grondlegger is geweest van vele an dere uitbreidingen. De heer Stibbe liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een kist sigaren. Namens de staf sprak de heer Horn een gelukwens uit, waarbij hij de jubilaris schetste als een prettig en behulpzaam mens van grote be kwaamheid. Een der architecten, de heer Blij- denstein, sloot de rij van sprekers en deze wees er op hoe in de taakver vulling van de heer Fijan de liefde voor het werk prevaleert. Hij over handigde de jubilaris een boekwerk over bouwkunst. In zijn dankwoord richtte de heer Fijan zich allereerst tot God, die hem de kracht geschonken had zijn werk te verrichten. Vervolgens dankte hij namens zijn echtgenote en familieleden H.M. de Koningin voor het toekennen van de onder scheiding en burgemeester Teijssen voor zijn bemoeiingen in deze. Bij zonder erkentelijk was de heer Fij an voor het geschenk van de direc tie, dat bij hem en zijn echtgenote inderdaad een onuitwisbare indruk aan dit jubileum zal achterlaten. Bijzondere dank ook bracht hij aan zijn echtgenote, die hem altijd tot grote hulp en steun is geweest. Ten slotte dankte hij de overige sprekers voor hun waarderende woorden en fraaie geschenken. Na dit officiële gedeelte werd er in hotel Verwiel een receptie ge houden, tijdens welke de heer Fijan, zijn echtgenote en familieleden door vele zakenrelaties, vrienden en be kenden werden gelukgewenst met dit 40-jarig dienst jubileum. Er zijn allerlei redenen op grond waar van een vordering tot ontruiming kan wor den toegewezen. Een der belangrijkste re denen is wel „wanbetaling". Een huurder geniet weliswaar een grote bescherming, maar dat wil niet zeggen, dat een verhuurder geen rechten zou heb ben als de overeengekomen huurprijs niet (op tijd) betaald wordt. Zo is het niet, de eigenaar heeft recht op stipte betaling van de verschuldigde huurprijs, daaraan kan nu eenmaal niet getornd worden. Een huurder is nimmer gerechtigd op eigen houtje de huur te verminderen, ook niet als hij van mening is dat deze (veel) te hoog ligt. Wie de mening is toegedaan dat hij te hoge huur betaalt, moet zich wenden tot de huuradviescommissie. Deze stelt de huurprijs vast tegen betaling van f 2.50. Kantonrechter beslist. Maar... al stelt deze huuradviescommis sie de huurprijs vast op een lager bedrag dan betaald werd, dan nog is dit geen re den voor de huurder eigenmachtig het te veel betaalde af te trekken. Wanneer ver huurder en huurder het niet eens kunnen worden over de door de adviescommissie vastgestelde huurprijs, dan kan ieder voor zich of kunnen beiden zich wenden tot de kantonrechter met verzoek de betalings verplichting vast te stellen. Het is niet gezegd, dat de kantonrechter het laat bij het door de adviescommissie vastgestelde bedrag; hij kan in voorkomen de gevallen tot een hoger of lager bedrag besluiten. Is echter eenmaal de huurprijs door de kantonrechter vastgesteld, dan kan een huurder zich veilig en met een gerust hart de prijs betalen zoals deze door de kantonrechter is vastgesteld. Als een verhuurder ontruiming vordert op grond van wanbetaling, dan mag .de kantonrechter de huurder nog een termijn van hoogstens een maand gunnen om zijn schuld af te lossen, zonder dat hem ont ruiming boven het hoofd hangt. Geen gelegenheid meer. Men neme het met de huurbetaling dus wel nauw en denke niet: als ze ontrui ming gaan vorderen op grond van huur schuld, dan krijg ik toch nog gelegenheid m'n schuld te voldoen. Hij die zo denkt kan voor onaangename konsekwenties komen te staan, al was het alleen maar. omdat hij vrijwel veroordeeld zal worden tot betaling der proceskosten, maar er komt nog bij dat een kantonrech ter niet behoeft toe te staan de huur schuld alsnog te betalen. Ook komt het nogal eens voor dat een der die niet voldoende zorge voor de door huurder, die van mening is dat de verhuur- hem te verrichten noodzakelijke reparaties, op eigen- houtje die reparaties laat ver richten en dan de kosten doodeenvoudig van de -huur afhoudt. Ook dit is een huur der niet toegestaan, want ook dan speelt hij eigen rechter en dat is nooit geoor loofd. Wie van mening is, dat de ver huurder niet voldoet aan zijn verplichtin gen tot onderhoud, kan aan de rechter machtiging vragen die reparaties zelf te laten verrichten en de kosten van de huur af te mogen trekken. Pas als hij die machti ging heeft gekregen, kan de huurder veilig zijn en de gemaakte kosten van de huur- rekening aftrekken. Geschil en overlast. Indien het niet betalen van de huur een gevolg is van een meningsverschil tussen huurder en verhuurder, b.v. over het be drag dat betaald moet worden, kan de huurder in elk geval nog tijdens het pro ces de huur aanzuiveren, maar dan moet wel degelijk vaststaan, dat het hier gaat om een reëel verschil van mening en dus niet om een of andere reden, die een huurder er als het waren met de haren bijsleept, om de wanbetaling aannemelijk te maken. Hoewel de wet in dit geval over de pro ceskosten zwijgt, kan het zeer wel zijn, dat de huurder deze kosten te betalen krijgt. Ernstige overlast kan ook een reden zijn tot ontruiming, n.l. indien een huurder een verhuurder of zijn medebewoners ernstige overlast aandoet. Onder medebewoners verstaat de wet mensen met wie de huur der in hetzelfde huis woont, dus niet buren in een andere woning. Niet altijd betekent „ernstige overlast" dat de huurder een laakbare handeling moet hebben gepleegd, men kan b.v. ook iemand overlast aandoen, tengevolge van de gezondheidstoestand, waarin die persoon verkeert. 't Is mooier 1 Zit prettiger v en kost minder 1 DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstreat 25 Markt 32 N. Glnnekenstr.at 23 Alle kortingen worden direct bij ons afgetrokken. Voorkomen en bestrijden van ziekten onder de pluimveestapel. Een allereerste voorwaarde om de hoen derteelt renderend te maken is het fokken met krachtige, gezonde dieren, die een voorspoedige jeugd gehad hebben en regel matig zijn opgegroeid. Achterblijvers, hoe goed hun afstamming ook overigens moge zijn, worden derhalve uit de groep ver wijderd, althans niet voor de fokkerij aan gehouden. Dat aan het mannelijk dier bij zonder hoge eisen moeten worden gesteld, wat de fokwaarde betreft, behoeft niet na der té worden betoogd. In het algemeen kan wel als regel gelden, dat een zekere waarborg aanwezig is omtrent te bereiken resultaten, wanneer bekend is, dat zowel haan als hen in een vroegere broedperiode bewezen hebben om met voldoende zeker heid te kunnen zeggen, mijn foktomen be staan uit kerngezonde dieren. We weten maar al te goed, dat ogenschijnlijk gezon de hanen en hennen smetstofdragers kunnen zijn, tengevolge waarvan zovele dezer heel jonge dieren als slachtoffer komen te val len. Middels bloedonderzoek (raadpleeg een dierenarts) is het mogelijk de smet stofdragers onder de hanen en hennen op te sporen en zo van de fokkerij uit te sluiten. Zonderlinge rui. De heer W. A. v. d. V., Hilversum, één van Uw W.W. hennen ledge op 2 juni 1.1. nog haar ei en was een paar dagen later zo goed als kaal, alleen boven op de kop en de vleugels en gedeeltelijk in de staart heeft ze nog een paar veren, maar is totaal kaal op de overige delen, fris en gezond en leg de op 14 juni weer. De kale plekken zijn inmiddels weer met stoppels bezet. Nu vraagt U mij, wat ik van die rui denk en of deze hen waard is een volgend seizoen als fokhen te gebruiken, omdat ze een van Uw beste legsters is? Uw dieren lopen bij goed, weer vrij op het erf rond. Mijn ver moeden is het gehele geval komt mij niet Voor als rui, omdat het onmogelijk is, dat de veren zo vlug vallen en ook weer zó vlug terug zijn. En dan de hen legt weer, dat zijn alle tegenstrijdige dingen. De oor zaak zoek ik ergens anders en wel, zonder iemand in Uw omgeving in verdenking te brengen, zoek ik de kwestie in moedwil lig levend plukken door de een of ander kwaadwillige of misschien onnozele. Zou misschien een speelse hond het zaakje voor elkaar gebracht hebben? Op Uw vraag of deze hen nu na de vernieuwing toch weer in de nazomer zal gaan ruien, kan ik ook geen beslist antwoord geven, in elk geval zullen de nu gespaarde veren, dan toch vernieuwd worden. Mijn mening is, dat deze hen, ondanks wat er gebeurd is, toch wel in de foktoom kan blijven. Broeden van minstens tweejarigen. De heer B. de G„ Dordrecht, vraagt: waarom heeft het broeden uit een twee jarig foktoom de voorkeur? Hoewel broed- eieren van kuikens (dat zijn hennen van de eerste leg) soms wel goede resultaten ge ven, hebben die van de tweede of derde leg de voorrang om de volgende redenen; le, ze leggen grotere eieren, waaruit dus groter en sterker kuikens te verwachten zijn, 2e, door de regel leggen ze in herfst en winter niet zoveel eieren als de dieren van de eerste leg en zijn daarom minder uitgeput en bijgevolg in betere conditie om in de vroege lente krachtige eieren te leggen; 3e, van de twee- en driejarige hennen weten we veel meer af, daar wij gelegenheid hadden ze te controleren en in al hun eigenaardigheden, goede en kwa de, te kennen. KIPPENVRIEND. i „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" „Ja."

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2