aalwuLï U kunt niet alles weten. VAN MAAREN'S BRIL I 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 JULI 1958 2 Landbouw Voor uw linnenuitzet Pluimvee Feuilleton Het Renhaanschandaal van Epsom U draagt toch óók liever 'n GELIJK HEEFT U I Zit prettiger BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN ten komen. Verder wees hij er op, dat het Rijk pas' over de brug komt als de zaak goed loopt, zodat de last voor de gemeen te het eerste jaar ruim f 10.000. - wordt. Verder kon hij zich niet verenigen met de f 2564. - a fonds perdu, waarbij hij wees op de f 5000. -die in de begroting reeds is uitgetrokken als aanloopkapitaal voor de ze stichting. Hij achtte het billijker en voor al reëeler dat de gemeente het eerste jaar 80 voor haar rekening neemt en dat de stichting een lening sluit voor het aanloop bedrag van f 5000. -Verder drong de heer v. d. Meerendonk aan op de stichting van een jeugdcentrale, die als overkoepelend orgaan zou optreden. Aan deze centrale zou dan ook jaarlijks een bepaald subsidie ge geven moeten worden, dat dan vandaar uit onder de diverse verenigingen, al naar be hoefte wordt verdeeld. Ook drong hij er op aan, dat de gemeente in de stichting jeugd zorg een zekere bevoegdheid zou krijgen en ook op inschakeling van ervaren krachten uit het jeugdwerk. De voorzitter kon met de suggestie van een jeugdcentrale meegaan, maar meende toch, dat deze de effectuering van de stich ting Jeugdzorg niet in de weg mocht staan, hetgeen de heer v. d. Meerendonk, naar hij zei, ook helemaal niet beoogd had. De heer Vorstenbos drong aan op een regelmatig rapport aan de raad betreffen de de activiteiten van de stichting. Ook in de benoeming van de leidster moet de ge meente worden gekend, meende hij. De voorzitter antwoordde, dat er bij aanstel ling inderdaad overleg met de gemeente zal zijn' De heer Wijkmans ten slotte hield een vurig pleidooi voor deze stichting. Er mag hier op geen enkele wijze worden beknib beld, zo zei hij. Een zeer royale geste van de gemeente is hier op haar plaats, want de jeugd kan nooit te duur worden gekocht. Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning Molenstraat 20 werd goed gekeurd. Op een desbetreffende vraag van de heer Wijkmans antwoordde de voorzit ter, dat de onbewoonbaarverklaring van de gemeente is uitgegaan, maar dat betrok kenen kan blijven wonen zolang hij dat wenst. De heer Wijkmans noemde dit er gerlijk, want betrokkenen heeft al heel lang geleden een nieuwe woning bij de gemeen te aangevifaagd, maar nooit gekregen, en nu komt de geméénte zelf deze woning on bewoonbaar verklaren. Spr. schilderde de woning als een krot en noemde het een schande dat daarin mensen moeten wonen. Hij drong aan op een spoedige oplossing van deze aangelegenheid, hetgeen de voor zitter toezegde,. Voor de afrastering van het voetbalveld van de voetbalclub Haarsteeg voteerde de raad een bedrag van f 1300. Namens de vereniging betuigde de heer de Vaan zijn dank. De voorzitter deelde nog mede, dat de gemeente zal trachten om zo spoedig mo gelijk tot de aanleg van een gemeentelijk sportpark over te gaan. Goedgekeurd werd nog een voorstel tot vaststelling van een verordening op de destructie alsmede enkele begrotingswijzi gingen. WATERLEIDINGMISÊRE. In de rondvraag bracht de heer Wijk mans onder de aandacht, dat de mensen op 't Hoog nog steeds verstoken zijn van wa terleiding, hetgeen een groot ongerief is. Spr. informeerde naar de mogelijkheid van aanleg van waterleiding aldaar. De voorzitter citeerde een schrijven van de Prov. Waterstaat, waarin werd gezegd, dat de aanleg van waterleiding op 't Hoog on der een 5-jarenplan valt. Reeds thans zou men de aanleg van waterleiding aldaar kunnen worden begonnen, indien de ge meente bereid is f 14.000. - bij te dra gen. Indien de rijksgoedkeuring spoedig afkomt, kan dit jaar nog met de aanleg worden begonnen. De voorzitter meende, dat daarop maar gewacht moest worden, omdat de gemeente niet in staat is f 14.000 beschikbaar te stellen. Bovendien zou een dergelijk besluit waarschijnlijk niet de goedkeuring van G.S. verkrijgen. De heer Wijkmans wees er verder nog op dat in de kom van Vlijmen, in de Wolput, 2 gezin nen van water verstoken zijn. Zij willen wel aansluiting, maar moeten dit dan zelf be talen. Hij noemde dit uitermate onbillijk. De voorziter antwoordde, dat dit nu een maal een voorschrift is waaraan niet valt te tornen. De heer Wijkmans verweet de provincie, dat zij altijd op het eigen voor deel uit is en in dit geval niets wil doen voor mensen, die toch ook tot de provin cie behoren. Als deze mensen een vroegere kans op kosteloze aansluiting hadden voor bij laten gaan, dan zou het wat anders zijn, zo meende hij, maar deze mensen zijn nooit eerder in de gelegenheid geweest. Hij noem de deze gang van zaken meer dan erger lijk en drong er op aan, dat alsnog zal worden getracht hierin verandering te bren gen, hetgeen de voorzitter toezegde. Tot slot van deze vergadering richtte de voorzitter zich tot de scheidende raadsle den, de heren v. d. Ven en Dekkers, die beiden 13 jaar lid van de raad zijn geweest en tot de heren v. Heivoort, Overdijk en Samuëls, die 9 jaar in de raad zitting had den. Hij dankte hen voor de interesse wel ke zij steeds voor de gemeentezaken aan de dag hadden gelegd, en voor hun initiatie ven en voorstellen in het belang van de gemeente. De heer v. d. Ven dankte de voorzitter voor zijn woorden, waarbij hij het betreur de, dat er in de nieuwe raad geen verte genwoordiger van de industrie zitting zal hebben. Hij verzocht de oude raadsleden om toch vooral deze industriële belangen te willen behartigen. LAND- EN TUINBOUWNIEUWS. MOEDERKOREN. - Als u straks tijdens de vakantie eens lans een roggeakker komt, moet u eens op de aren letten. Dikwijls ziet u dan, vooral aan de kanten van de akkers, één of meer grote zwarte korrels in de aar zitten. Dit zijn de zogenaamde moederkorrels. Deze zijn aangetast en vervormd door een schimmel. Vroeger waren deze korrels duur. Ze bevatten namelijk een stof die de gladde spieren doet samentrekken. Voedering van meel, waarin veel gemalen moederkorrels voorkomen, kan onaangename gevolgen hebben bij drachtig vee. Ook het kleine in de natuur is belangrijk eninteressant. BEHANDELING JONG GAZON. - Een korte grasmat heeft minder water nodig dan een lange. Houd daarom het gras op een droogte-gevoelig gazon steeds kort door vaak te maaien. Een pas aangelegd gazon dient de eerste keren met een scherpe zeis te worden gemaaid, omdat men anders ge vaar loopt dat de jonge grasplanten uit de nog losse bodem worden gerukt. Is de grond eenmaal goed bedekt dan is de ma chine veel beter op zijn plaats, omdat men hiermee gelijkmatiger kan maaien. WORTELGROEI. - De gemiddelde gröeisnelheid van een wortel ligt bij één jarige gewassen tussen 1 en 6 cm per dag. Dit lijkt niet veel, maar als het aantal wor tels groot is, kan dit een zeer respectabele lengte worden (bij rogge en 'n soort kweek - gras wordt een totale wortellengte gevon den van 500 tot 600 km per plant). De da gelijkse wortelgroei kan bij een roggeplant 5 km bedragen, als het wortelstelsel goed ontwikkeld is. MOEDERMELK-POEDER. - Sinds kort wordt te Kiel in een door de Kielse Ge zondheidszorg met hulp van de Kielse Uni versiteit ingerichte verzamelplaats, moeder melk in speciaal geconstrueerde apparatuur door middel van een bevriezingsprocédé gedroogd, vervolgens verpoederd en ten slotte in kleinverpakking verpakt. Dit procédé is voor het eerst in een Duit se verzamelplaats voor moedermelk toege past en biedt het voordeel, dat de voor zui gelingenvoeding belangrijke melkbestandde- len benevens de eiwitten geen verandering ondergaan. De verpoederde moedermelk verdraagt een vrij langdurige opslag, kan in water worden opgelost en desgewenst over lange afstanden worden verzonden zonder in kwa liteit achteruit te gaan. KOMKOMMERS GROEIEN OP WA TER. - Met goed succes heeft men in Duitsland komkommers in watercultures geteeld. Als medium in de waterbakken had men kiezel. De resultaten waren ondanks de hoge investering zodanig, dat men advi seert om deze teelt geleidelijk in de rich ting van watercultuur om te schakelen. „ZUIVERE LUCHT" WET - Na 1 juni treedt in Engeland de Clean Air Act (zui vere lucht wet) in werking waarin het ver boden is om langer dan 10 minuten een donkere rook te produceren. Deze wet geldt niet voor alle gebieden, maar veel telers in de omgeving van Londen krijgen er mee te maken. Voor degenen die ver warmde kassen hebben, is de oplossing niet steeds eenvoudig. Het is echter vooral moeilijk voor de stoomketels, die meestal vette kolen sto ken en nogal wat „donkere rook" de lucht in blazen. Voor het nieuwe seizoen begint zal er door de telers in dit verband heel wat gemoderniseerd moeten worden, willen zij binnen de bepalingen van deze nieuwe wet blijven. GEZONDE TOMATEN. - Bij het we tenschappelijk medisch onderzoek is volgens „The Tomato and Cucumber Marketing Board Journal" komen vast te staan, dat de stof lycopine een bijzonder goed voor behoedmiddel is tegen allerlei infecties. Deze stof is het, die de belangrijkste is om de tomaten hun rode kleur te geven. Bij de proeven werden dieren met lyco pine geïnjecteerd, dat uit tomaten verkre gen was. Diverse infecties kregen op de dieren geen vat in tegenstelling met de dieren, die deze injecties niet gekregen had den. Wij mogen dit wel als een aanwijzing te meer beschouwen dat tomaten toch wel erg gezond zijn. URBANISATIE. - Honderd jaar geleden was 44 van onze gehele mannelijke en vrouwelijke beroepsbevolking in land- en tuinbouw werkzaam, maar nu minder dan 20 Daarentegen steeg het aandeel van nijver heid, handel en verkeer van 40 op 60 De rest behoorde tot andere beroepen (artsen, ambtenaren etc.). Men ziet dus, dat het agrarisch karakter van ons zeer dichtbevolkte land allengs minder is geworden. GRONDVERWARMING. - Ruim 50 km electrische kabel zijn gelegd onder de zode van de voetbalterreinen van Everton, om te voorkomen dat de wedstrijden bij vorst of sneeuw, afgelast moeten worden. De temperatuur controle geschiedt door een thermostaat. FRANKRIJK VERWACHT ZEER VEEL APPELS. - Het Franse ministerie van Landbouw heeft een voorlopige schatting gepubliceerd van de te verwachten pro ductie in 1958. De verwachting van de appeloogst viel daarbij erg op. Niet alleen omdat deze ongeveer het viervoudige is van vorig jaar, doch ook om het feit, dat het een derde meer is dan de werkelijke oogst over de jaren 1954 t/m 1956. WINST EN VERLIES AAN CULTUUR GROND. - De Zuiderzee-inpolderingen (Wieringermeer, Noordoostpolder en O. Flevoland) hebben ons tot dusver 120.000 ha cultuurgrond opgeleverd. Per jaar val len echter 5000 ha cultuurgrond ten offer aan woningbouw, straten- en wegenaanleg, sportvelden en dergelijke. Dit betekent, dat we in vier jaren de Wieringermeer en in 10 jaren de Noord oostpolder weer „kwijt" zijn aan bouw grond, wegen etc. Clivia's in de zomer. Clivia's moeten ook in de zomer voldoende water en een maal in de week vloeimest hebben. De bladeren regelmatig afsponsen. Uw oude plant behoeft meestal niet verpot te wor den. Grote potten zijn niet goed. Een plant heeft water nodig. - Gebruik hiervoor niet te koud water. De wortels van de planten kunnen dit niet opnemen, zodat een plant temidden van veel water nog kan verdrogen. De 'potgrond ver zuurt dan. Een blauwe mond door het eten van bos bessen maakt men schoon met citroensap. Aangezien wijnranken langs de muren veel water gebruiken, mogen in de omgeving van deze ranken geen planten gezet wor den, die ook veel water nodig hebben. Worden de knoppen van uw geranium spoe dig geel, dan is dit een teken, dat ze te warm staan. Plaats geen anjers of rozen in de nabijheid van een schaal waarop appels liggen. De bloemen zullen spoedig verwelken. Vruchtenvlekkenindien vers, worden verwijderd door de stof te spannen over een emmer, een kom; men giet dan lau-.v water over de vlekken. Ook kan men de vlek met zeep bestrijken en dit een paar uur laten intrekken, daarna goed uitwas sen met schoon water. Moet men planten wat aanbinden, doe dit voor gebruikt mag vooral niet knellen. Geel geworden bloemkool kookt men met iets melk, dan zal deze groente weer wit i;' AU-:-.--? '-Up'-A. '.A—A D. VAN DEN HOUT, St Antoniusstraat 14, Waalwijk worden. Citroen- en sinaasappelschillen - zonder wit - kan men raspen en bewaren in een potje met suiker. Deze geconlijte schillen smaken heerlijk in vla, pudding enz. Gebruik een beetje zout bij het eiwit slaan, u krijgt mooier schuin. Koek brandt niet aan tijdens het bakken, als men de bodem van de bakoven met wat zout bestrooit. Slagroom wordt vlugger stijf indien geklopt zonder voorafgaande toevoeging van sui ker. Het aanbranden van melk kan men voor komen door eerst wat water, waarin een beetje suiker is opgelost, aan de kook te brengen en daarna de melk te koken. Kalkspatten verdwijnen door ze af te nemen met water, waarin azijn is gedaan. Versuikerde bijenhoning kan men weer vloeibaar krijgen door het potje in warm water te zetten en dit water zonodig te vernieuwen als het te koud is geworden. (Nadruk verboden). ZONNELICHT EN ZONNEWARMTE. (vervolg) Het vorige artikel over bovenstaand on derwerp eindigde met „Meermalen toch kwam het voor, dat jonge kuikens stierven omdat ze geen schaduw konden vinden bij grote hitte. Ook grote hoenders bezwijken onder zulke omstandigheden aan bloeduitstorting in de hersenen". Wij maken hieruit de gevolgtrekking, dat ondanks alle heerlijkheden en voordelen van het zonlicht, dit toch ook een verderfelijke, zelfs dodelijke invloed kan uitoefenen. Dit is wel zo, maar het strekt tevens tot nut, want ontelbare zieke kiemen worden door de krachige warmtestralen gedood. Een ter rein, goed door de zon beschenen, heeft veel kans vrij te zijn van schadelijke ziektekie men, terwijl daarentegen het zo goed als zeker is, dat een sombere en daarom voch tige plek een ware voedingsbodem is van allerlei kwaad. Zonnestralen hebben zeker invloed op de bezondheid, de levensfunc ties der hoenders. Menigeen heeft kunnen waarnemen, dat bijv. een broedsel kuikens achter bleef op een terrein waar weinig zon was, maar hard vooruit ging nadat ze in een ren geplaatst werden, waar volop zon was. De levenwekkende kracht dringt door het verenpak en de huid heen, en de om loop van het bloed wordt er door versneld, toename van het aantal bloedlichaampjes ontstaat, waardoor de weefsels groeien en alle organen beter hun functies kunnen ver richten. Bekend is het dat een normaler en weelderiger groei der veren plaats grijpt bij dieren in een zonnig verbijlf. De veren worden langer, breder en losser. Ook het jaarlijks wederkerend proces van het ruien zal bij gebrek aan zonlicht langer duren, zelfs een gevaarlijke storing kunnen onder gaan. Men ziet altijd, dat ruiende vogels onder zulke ongunstige omstandigheden geplaatst, veel langer rondlopen met de ste- kelpennen, die maar hardnekkig in hun schacht blijven zitten. Een grond, die niet enige uren lang elke dag door de zon be schenen kan worden, is ongeschikt voor een hoenderverblijf, want hij is en blijft kil en vochtig en herbergt daardoor ontelbaar schadelijke kiemen, die juist onder die om standigheden het weligst tieren ten nadele der gevederde bewoners. We zien dan al lerlei kwalen en kwaaltjes optreden. Kui kens krijgen kramp in de benen, de tenen krommen zich, omdat de strekspieren mach teloos worden. Warmte door het vertoeven op een door de zon beschenen zandlaag, brengt bij goee voeding genezing aan. Zo moeten altijd dieren, welke om ziekelijke toestanden van de andere afgezonderd moe ten worden, steeds geplaatst worden in een zonnige omgeving en gelijkmatige tempe ratuur. Zo'n afzonderen mag geen weg moffelen zijn. Evenals de vruchten, die aan de uitein den der takken, aan de buitenkant van de kroon hangen en daarom de hele lange zomerdag door de zonnestralen worden gestoofd, het heerlijkste van smaak zijn en het fraaiste gekleurd, zo zien we ook in het uiterlijk van pluimvee gehuisvest in een zonnig verblijf, allerlei tekenen van leven en glans en kracht, die wij missen bij de andere slecht door de zon bedeelde dieren. De heer W. v. d. K., Oldenzaal. Ja, de parasieten (bloedluizen enz.) zijn momenteel zeer paraat. Met drommen trekken ze er 's nachts op uit om onze dieren te kwellen en bloed af te tappen, waardoor ze zeer verzwakken en het leggen natyiurlijk gaan staken. Er zijn prima bestrijdingsmiddelen in de handel. Een goed middel is petroleum (puur). Bestrijkt u de zitstokken en de wanden er eens mee, zo nodig herhalen. Dit doet u een paar uur voordat ze op stok 14J< van „DE EjCHO VAN HET ZUIDEN" j door: Percy King 31) „Een moment, Miss Whitlock. Mag ik een verklaring, van uw on begrijpelijk optreden?" „Vindt u het nódig?'' was haar hooghartige wedervraag. „U schijnt aan een ordinaire zakkenrolster de voorkeur te geven boven een dame. Wilt u, dat ik u er nog eens voor bedank?" „Ik deed mijn plicht, meer niet. Susan Hoover werd vals beschul digd. Eén blik op de ongure knapen moest u tot eenzelfde overtuiging gebracht hebben". „Ik stel niet 't minste balang in zulk soort vrouwen. Dat u zich als een idioot wilde aanstellen, is uw zaak". „We laten 't hierbij, Miss Whit lock", zei hij koel. Een wagen sopte aan de trottoir band. Een van de drie poenen rukte het portier open, de twee anderen pakten onverwacht Susan Hoover beet en vóór ze begreep wat haar overkwam, was ze reeds in de auto geduwd, die onverwijld wegreed. „Hola!" schreeuwde Ashworth. „Dat gaat zó niet!" „Wat gaat zó niet, opgewonden standje?" De man die het portier had opengehouden, plantte zich wijdbeens voor Ashworth. „Waarom werd dat meisje door jullie in die auto gesleept?" „Wees een zoet joch, hè, en steek je neus niet in zaken waar hij beter buiten blijft. Je zou door ie stom miteit alles voor haar verprutst heb ben. Gelukkig waren wij er". Een lege taxi passeerde. Ashworth gaf de bestuurder een teken. „Volg die zwarte wagen ginds!" riep hij, terwijl hij het portier open de. „Rijden als de bliksem!" De taxi reed met open portier weg, doch zonder Ashworth. John Sulli van had hem beentje gelicht toen hij wilde instappen. Ashworth krab belde overeind, ziedend van drift. Met gebalde vuisten kwam hij op de kerel af. „Ik geef je precies een minuut om te verdwijnen", snauwde Sullivan. „Doe je 't niet, dan zal je je zin hebben en rijden maar naar een ziekenhuis". Ashworth sloeg het stof van zijn kleren. De Cactus stond nog altijd tegen de lantaarnpaal; een sigaret bungelde tussen zijn lippen. Hij gaf met de ogen een seintje en j hompelde weg. „Allright." Ashworth schokschou- j derde. „Deze keer trek jij aan het langste eind, een andermaal ik." Hij volgde de Cactus, zag hem een zij straat inslaan en daar een bar in- stappen.Een paar minuten later zet te hij zich tegenover hem. „Je bent dik met die actrice, Ash worth. Pas op, dat je je vingers niet brandt. Ze speelt in het gewone le ven veel beter dan op de planken. Gaf ze je niet een tip voor de Paasrennen?" „Neen." „Ze zal het doen. Nu of een an dere keer. Zet op welk paard je wilt, als het maar niet op de knol is, die zij aanpreekt. Die heeft al verloren vóór hij uit de box is." „Zo. Zou je denken?" „Buddy Fritzjohn haast zich om zijn schaapjes op het droge te heb ben. 't Wordt hem elke dag moei lijker gemaakt. Valsheid in geschrif te, chantage mooi als bijverdien ste! Er zijn heel wat aasvogels te voeren. Ze vreten hem arm en wil len al maar meer. Buddy denkt nu op de renbaan zijn grote slag te slaan hij vindt er zijn Waterloo." „Jawel,'' zei Ashworth ontstemd. „Met gezwam in de ruimte kom ik er niet. Je wou me spreken. Waar- Morgen over een week zal het al leen maar jong volk zijn dat zich in Waalwijk zal ophouden, want het volksdeel dat men de ouden van da gen" pleegt te noemen, trekt er die dag in zijn traditionele jaarlijkse uit stapje tussenuit naar Baarle-Nassau, om daar, aan het eind van het neder- landse en het begin van het belse, eens volop te gaan genieten van die dingen, die wel niet de hoofdzaak zijn in dit snelvliedende leven, maar die toch deksels belangrijk en prettig zijn. Een dagje er tussenuit, uit het kamertje en uit het al zo bekende dagelijkse wandelingeje door de waalwijkse dreven. Dat is, dunkt me, werkelijk een feest, waar je al dagen en weken van te voren naar uitkijkt, wanneer je zelf niet meer in de ge legenheid bent om eens in de trein te stappen voor een kort bezoek aan wat achter de horizon van alle dag ligt. Als je zo de 65 of 70 gepas seerd bent, dan huppel je niet meer zo dartel en kwiek mee in de nogal snelle stroom van het leven - uit zonderingen blijven er natuurlijk al tijd - en ook financieel zijn er dan velen, die bepaald geen krachtpatsers meer zijn, want vader Drees mag dan een beste man zijn, de ouderdoms pensioenen staan echt in het teken van een heel rustige levensavond met weinig feestneuzen en kleine glaas jes. Maar een mens blijft een mens, ook al is hij de 65 gepasseerd en staat zijn economisch nut in heel kleine lettertjes ergens genoteerd in een statistisch rapport. Het werken mag dan niet meer zo vlot of hele maal niet meer gaan, het hart blijft toch altijd nog trekken naar de zon zijde, naar de feestelijke tinten van het leven. Je blijft met je grijze ha ren en je wat stramme benen toch nog het kind, wiens wereld pas achter de horizon begint. En daarom is het zo prettig, dat anderen je ieder jaar weer die ene feestelijke dag schenken. De waal wijkse burgerij heeft dat voor haar ouden van dagen al sinds jaar en dag gedaan. Zij heeft dat gedaan in 't be sef van dankbaarheid voor alles wat in vroeger tijd is verricht, waarvan wij nu de vruchten plukken, in de overtuiging ook, dat zij verplicht is om zon en vreugde te brengen voor diegenen, die zelf zoveel vreugde en lichte dagen hebben gegeven door hun liefde, zorg en toewijding. De waalwijkse burgerij zal - ik weet dat zeker - ook dit jaar weer in de buidel tasten. De knippen en beurzen zijn na de kermis- en va kantiedagen misschien niet meer zo zwaar, maar er zit toch altijd nog vol doende in om allen gezamenlijk voor een bedrag te zorgen, waarmee we een dag kunnen kopen, die een jaar vol herinneringen in zich bergt. Wanneer dus zaterdag a.s. de ge luidswagens weer door de gemeente trekken, zet dan niet alleen uw deur en uw ramen open voor de muziek, maar ook uw hart en portemonnee voor dat collectebus je, dat op dins dag 29 juli a.s. weer zoveel duurza me blijdschap en vreugde zal schen ken, wanneer de file van waalwijkse auto's haar weg zal zoeken naar de rand van ons gulle provincie. En dè ge bedaankt zet, dè witte! Ten slotte heb ik nog iets dat u geen geld gaat kosten, integendeel zelfs, het opent voor u ongekende mogelijkheden om gratis niemendal voor niets van een andermans eigen dom te genieten. Zoals u weet is het theehuis van ons zwembad ,,'t Hoefsven" een aan tal luisterrijke stoelen rijker gewor den, met van die fijne plastic zittin gen, die een glas bier gemeenlijk so- wie-so al een dubbeltje duurder ma ken. Ze staan daar op het terras van het theehuis en ook op het dakterras in alle kleuren te glimlachen, maar het geeft allemaal geen blixem, d'r gaat bijna geen mens in zitten. Nu zijn er drie redenen waarop deze aversie kan berusten en wela) men vindt het doodzonde om in die stoelen te gaan zitten; b) men vindt zich zelf te gewoon en te goedkoop om in zo iets glimmends plaats te nemen; c) men vreest de voetstap en de stem des obers „Wat had u graag gehad willen hebben?" Eerlijk gezegd houd ik het op het laatste en daarom mag ik u namens de zwembadautoriteiten op het war me hart drukken, dat u gratis en zon der angst voor de ober van de stoe len op terras en dakterras gebruik kunt maken. U behoeft daar zoge zegd niets voor in te nemen. Als een vrij burger moogt ge daar gaan zit ten, met uw beursje lekker stevig in uw achterzakje en een knappe ober die het eruit krijgt. Anderzijds is het natuurlijk wel zo, dat de ober u met een jubelend hart tegemoet zal ko men indien u wel iets wilt innemen. Begeeft u zich echter binnen de om muring van het theehuis, dan helpt er geen lieve moeder aan en moet u iets consumeren, hetgeen billijk en goed is. Ik geloof overigens wel, dat er na deze geldsporende mededeling alle reden is om zaterdag a.s. een kwartje meer in de collectebus te gooien. HANNIBAL. 't Is mooier I en kost minder I DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstraat 25 Markt 32 N. Ginnekanitraat 23 Alle kortingen worden direct bij ons afgetrokken. Nee, niet honderd-, maar zelfs duizendtallen parasieten gaan steeds op jacht, en ze kwellen onze dieren, Zuigen 't bloed uit in de nacht. Kippenvrienden aangetreden Verdelg dat ontuig snel, met spoed, 't Resultaat; ik hoor 't U zeggen „Onze kippen leggen goed!" KIPPENVRIEND. over?" De Cactus gichelde. „Ik ben een ophakker in jouw oog, niet? Je zult er gauw anders over denken. Ik wou je waarschuwen. Let op je tellen. Je hebt je met Buddy's zaken in gelaten en dat pepert hij je in. Daarnet kreeg je een voorproefje." „De patsers, die Susan Hoover ontvoerden?" „Handlangers van Buddy. Eigen lijk reservetroepen. Dat hij die in het vuur brengt, bewijst hoe zwak hij zich voelt. Susan Hoover nooit eerder van gehoord. Ze zal iets we ten, wat ze niet weten moet. Waar door ze gevaarlijk kan worden. Zie uit te vissen, waar ze naar toe ge bracht is. Ik doe hetzelfde We hou den elkaar op de hoogte." „Jij kent Buddy Fritzjohn. Als je niet met spek schiet, heel goed zelfs. Zeg me waar ik hem kan vinden." „Dan was je nog even wijs", ant woordde de Cactus ontwijkend. ,,'k Zal proberen, van Dave Irving 't een en ander los te krijgen. Die ligt bij Buddy er uit en zal hem een loer willen draaien voor het hem zelf overkomt. Nog wat. Hou Phi Bo roughs in 't vizier. Of hij wint met Annabella den Paaschprijs, óf 't ver gaat hem als MSrris en Blackstone. Jij kunt hem beter waarschuwen dan ik, om op zijn hoede te zijn. Denk ook aan Susan Hoover. Kan 'k er op rekenen?" „Goed". Ashworth haalde zijn portefeuille te voorschijn. „Als ik je met een pond of wat..." De Cactus maakte een afwerend gebaar en stond op. „Dank je voor de goeie bedoeling, 'k Scharrel mijn eigen kostje op. Wanneer 'k iets bij- zonders hoor, weet ik je te vinden." Hij slenterde de bar uit. Toen Ash- Worth buiten kwam, was hij al in de menigte verdwenen, 't Onderhoud had do, detective allerminst bevre digd. Een van tweeën: de Cactus was inderdaad een ophakker, of er waren redenen, die hem weerhielden, alles te zeggen wat hij wist. Ashworth voel de 't meest voor de laatste veronder- 1 stelling. Met dat al bleef de man hem een raadsel. Op kantoor gekomen was zijn eer ste werk, Vallery op te bellen. Hij deelde hem aanvankelijk niet méér mee dan dat Susan Hoover wegens zakkenrollerij had terechtgestaan. „Lieve hemel!" was de veront waardigde uitroep. „Susan Hoover een zakkenrolster!" Wat 'n krank zinnige veronderstelling! 'k Zal O'Donnell, de politierechter, op de absurditeit wijzen; hij is een goede kennis van me. 'k Ben bereid voor haar borg te blijven tot elk bedrag, Susan en zakkenrollerij - Als het niet zo'n infame onwaarheid was, zou ik er om lachen!" „Borgstelling helpt niet meer, Mr. Vallery. Susan Hoover is door drie ploerten ontvoert. Bent u in Grave- church Street voor me te spreken? - Mooi. Dan kom ik. 'k Moet alles over 't meisje horen, wat u weet!" Terwijl hij de ontvanger neerlegde, zei Myra Farlane: „Je zou 't huis van de Vallery's haast 't Huis van de Beproeving willen noemen." Myra's gezicht stond ernstig en toch was Ashworth er zeker van, dat een ac cent van spot in haar stem had door geklonken. XV. De belangstelling voor Paasren nen, waarmee 't seizoen te Epsom inzette, overtrof verre die van vorige jaren, dank zij 't stralende lenteweer. Op 't paddock ontmoette Ashworth zijn oom Arthur Gibbins in gezel schap van Eustace Fraser. „De firma is compleet, als altijd!", schertste hij, zijn gewezen compag nons de hond drukkend. „Gibbins zonder Fraser is even zeldzaam als Frasens zonder Gibbins." Zijn oom ging niet op de scherts in. Er was een bezorgde uitdrukking in zijn eerlijke grijze ogen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2