Gestyleerde ritmiek in kleur en compositie Gemeenteraad leusden 1 LAATSTE BERICHTEN 1 WIM KLIJN schilderde extase van de wijn. UITBREIDING R.K. JONGENSSCHOOL iiilCl -J Voetbalsport Handbal Duivensport 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 JULI 1958 7 Een aantal jaren geleden heeft men de waahvijkse kunste naar Wim Klijn eens een „bek waam ornamentüst" genoemd. Was deze kwalificatie voor zijn toenmalig werk wel karakte riserend, zij was in haar eenzijdigheid toch ook onjuist, omdat zij voorbijging aan twee belangrijke faceten van het kunste naarschap van deze 26-jarige stadgenoot, namelijk: zijn fijn zinnig gevoel voor kleur en compositie, dat toen reeds de aan dacht trok, maar dat vooral in zijn latere werk op boeiende wijze tot uitdrukking komt. De ornamentiek vervult in zijn la tere werk zeker nog een functie, maar dan toch een die een steeds meer dienend karakter heeft gekregen en door deze on dergeschiktheid sterker aanspreekt. MONUMENTAAL. Aanleiding om opnieuw en uitvoerig op het werk van Wim Klijn in, te gaan, is voor ons de wandschildering, welke hij en kele dagen vóór de kermis in de grote zaal van De Gecroonde Leersse voltooide en waarin een duidelijke ontwikkeling in zijn opmerkelijke talent valt waar te nemen. In deze in tempera uitgevoer de wandschildering, welke een afmeting heeft van 8.40 m. lang bij 2.50 hoog, zijn kleurgevoel en compositie-intuitie ineenge vloeid tot een geheel van gesty leerde en betoverende ritmiek. Het is het in beelden en kleu ren vertelde verhaal van de en volmaakter van vormgeving is. VEELZIJDIG. Wim Klijn's aanvankelijke lot was: huisschilder worden en hii bezocht dan ook een insti tuut dat de opleiding tot een dergelijk beroep degelijk en goed verzorgt. Al spoedig bleek ech ter, dat zijn begaafdheid enige trappen hoger lag en hij ver huisde dan ook naar de .Aca demie" of Kunstnijverheidschool in Den Bosch, waar hij zich niet alleen bekwaamde in de schil derkunst, maar ook in de ban van het glas geraakte. Na zijn eindexamen werd aan verdere Een van de mooiste ramen, wet ke Wim Klijn vervaardigde, is dit stilleven, dat opvalt door zijn bijzonder fraaie compositie en boeiende kleurencombinatie. (Kaatsheuvels particulier bezit) wijn in de man of andersom, zo men wil; de extatische vertel ling van de gewichtloze vreugde van de roes, die echter toch nog geleid blijft door de realiteit van het ü'fl"ke bestaan en ook zijn voltooiing daarin vindt. Zowel qua compositie als vormgeving is deze ode aan de wijn een bril jant stuk werk geworden van 'n subliem kleurenspel en een uit gebalanceerde figuratie. Bijzon der geslaagd is de vlakvormig opgebouwde, etherische figuur van een der nymphen, waarin duidelijk da glazenier Klijn naar voren komt. 'Het ornamentieke element in deze wandschildering is niet meer, zoals in vroeger werk, van overheersend karak ter, maar gaat als dienstbaar onderdeel in het harmonisch sa menspel van kleuren en lijnen op. Behalve op een ontwikkeling naar een grpter rijpheid en een dieper doorleving wijst deze wandschidering ook op de ge richtheid op bet monumentale van Klijn's kunstenaarschap. Veel sterker en meeslepender dan in bet kleine raam weet Wim Klijn irj het grote vlak z'n bezetenheid door de kleur te verbeelden, niet door een on geremde en nogal goedkope overrompeling met felle tinten, maar door een gesluierd en fijn zinnig gedachtenspel van ge heel eigen nuanceringen en schakeringen. Hii bespeelt de vormgeving met lijnen en kleu ren in een dikwijls zo verwaas- de en fluisterende toon, dat men zich gesteld weet tegenover een zeer eigen visie en een snel groeiende persoonlijke stijl. Men ervaart dit in de wandschilde ring in De Gecroonde Leersse, maar ook in prachtige getem- peerde muurschildering die hij voor een ingezetene van Waal wijk vervaardigde, uitbeeldende „Öie Jahreszeiten" van Haydn, en die nog edeler van toon schreden op het zo moeilijke pad van de kunst plotseling een halt toegeroepen door de pro- zaische stem van het militairis me. De vervulling van zijn plicht in dienst van het vaderland heeft de legerplaats Oirschot nog een plattq grond opgeleverd die misschien wel de administra tieve trots van ons leger is. Anderhalf jaar is Wim Klijn leerling geweest van de glaze nier Jan Vaesen te Vught en onder deze bekwame leiding is zijn liefde voor het glas steeds sterker gegroeid en kreeg ook zijn vakmanschap een hechte basis. Daarna stond Wim Klijn voor de lange weg, die hij alleen zou moeten afleggen en die maar door zo weinigen met goed suc ces wordt ten einde gegaan. Hij is niet pardoes het kunstenaars leven ingestapt, want zelfs het droge brood is voor een jong en pas beginnend kunstenaar nog heel moeilijk te verlienen. En zo kwam Wim Klijn als teken leraar en leraar handenarbeid terecht op de HBS—iMMS te Vlissingen en Middelburg. Het oeuvre van Wim Klijn is uiteraard nog niet veel omvat tend, maar het is wel veelzijdig en vooral veelbelovend. Hij ver vaardigde gebrandschilderde ra men voor de R.K. kerk te Els- hout en voor de Leonarduskerk te Den Bosch. Ook de gebrand schilderde ramen in het Maria kapelletje aan de Kloosterweg zijn van zijn hand. Daarnaast kreeg hij nog van een aantal particulieren uit Waalwijk, ürunen en Kaatsheuvel op drachten tot het vervaardigen van gebrandschilderde ramen. Het bezichtigen van deze ra men en schilderijen links en rechts mag dan een wat tijdro vende bezigheid zijn, het is te vens een feestelijk avontuur, want vooral hij die opdrachten, waarbij hem de vrije hand werd gelaten, ervaart men de beze tenheid door de kleur van Wim Klijn en constateert men, dat het ornamentieke allengs de boeiende functie van het die nende krijgt, waardoor zijn werk van een steeds groter kracht wordt. Bijzonder fraai is het kleine stillevenraam, dat wij in een woning in Kaatsheuvel aantroffen en waarvan wij helaas in zwart wit een af beelding afdrukken. In zijn schilderkunst verrast Wim Klijn ook menigmaal door een sublieme warme toon en 'n frote innerlijke kracht, zoals in et portret dat hij van zijn va der schilderde en in „Madonna met kind", dat thuis terecht de naam „moeders trots" heeft ge- gregen. Ook linoleumsneden,, opali nes, boetseerwerk hij ver vaardigde de buste van wijlen de heer J. Zeegers en sgraf fito hebben de belangstelling van deze jonge waalwijk.se kun stenaar, die er in zijn werk blijk van geeft over een opmerkelijk talent te beschikken. Een talent, dat hij in een eerlijk en onbe vangen kunstenaarschap koes-i tert als een kostbaar bezit en dat op verdere mogelijkheden tot ontplooiing wacht. Als Waalwijk Wim Klijn de ze kans zou willen en kunnen geven, dan voldoet het daarmee niet alleen aan een plicht jegens een kunstenaar uit eigen kring, maar kan het zich ook verze keren van een monumentaal kunstwerk van bijzondere allure. Edel van toon en subliem van vormgeving is deze wandschil dering, waarin Haydn's „Die Jahreszeiten' in een gestyleerd kleur- en lijnenspel zijn^ uitgeb eeld. (Waalwijks particulier bezit) CAPELLE. P.V. NOOITGEDAOHT. DePV Nootgedacht, gevestigd bij de heer C. v. Tilborgh op de Hogevaart hield zaterdag een wedvlucht vanuit Vilvoorde. De prijzen werden als volgt be haald J Pols 1 8 74; J Rozenbrand 2 3 14 26; A J Ophorst 4 7 18 43 44 67; C Broeks 5 17 32 34 61 69 70; G Vos 6 13 19 52 53; W Nieuwenhuizen 9 30 57; G Ro zenbrand 10; J de Jong 11 12 42 55 71; M Treffers 15 29 31 35; G Genen 16; P v Rooij 20; A Brouwers 21 37 49 77; P Hom mel 22 24 25; C Verhagen 23; F Tactor 27 50 72 75; A Hei bloem 28 33 41; M Blok 36 39 40; M Mesch 38 54 65; Johan nes Sterrenburg 45 48 58 68 73 76; P Verhagen 46 59; A Snap haan 47 A. Florijn 51; Gebrv Os 56; Jo Sterrenburg 60; C v Til borgh 62 63 64 66. Oude duiven M Treffers 1; J de Jong 2; C Verhagen 3 5; W Nieuwenhuizen 4. GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU WAALWIJK. Vraag naar arbeidskrachten. BOUWNIJVERHEID Schilders Timmerlieden KLEDING-REINIGING Stikstcrs Naaisters SCHOEN EN LEDER Stikkers - stikstcrs Handschoenstiksters Goede ophalers Overleersnijders Aankl opper Machine-zwikker Div. ongeschoolde arbeidskrachten voor onderwerkafdeling VRIJE BEROEPEN Vr. kantoorbedienden Bankbediende HOTELPERSONEEL Kamermeisje HUISH. DIENSTEN Werksters Dagmeisje PERS. IN ALG. DIENST Inpakster Cantinejuffrouw Aanbod van arbeidskrachten BOUWNIJVERHEID Metselaars Grondwerkers HOUT, KURK, STRO Meubel-woningstoffeerder KLEDING-REINIGING Maatkleermakers SCHOEN EN LEDER Stikmeester Zwikmeester Modeleur Snijmeester Magazijnmeester Huidensorteerder Uitzetter m. Opspanner Opspanner Schuurder Leerverver Looimeester Schaver Sjouwers looierij. De raad der gemeente Heusden kwam donderdagavond 17 juli jl. in openbare vergadering bijeen. Wegens ziekte was af wezig de heer Roza. Bij de vaststelling van de notulen van de vorige vergadering vroeg de heer van Herpt het woord krachtens art. 14 lid 2 van het reglement yan orde. De heer van Herpt wees er op dat deze notulen niet volledig waren, aangezien een door de heer Rijke gezegde belediging aan zijn adres hierin niet was opgenomen De heer Rijke zou n.l. in de vorige openbare vergadering, nadat spreker zijn standpunt omtrent de aankoop van gronden had uiteengezet, gezegd heb ben dat de heer van Herpt „voor zijn standje pleit". Spreker vond dit zeer bele digend en verzocht de voorzitter zijn ver ontschuldiging aan te bieden, omdat deze de heer Rijke niet tot de orde had geroepen. De voorzitter achtte deze woorden ech ter niet beledigend. Ook de heer Rijke zei dat het zeker niet zijn bedoeling is ge weest om beledigend te zijn; hij heeft er alleen maar mee willen zeggen, dat de heer van Herpt die grondkwestie alleen uit ag rarisch oogpunt bezag. Hierna werden de notulen onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van de diverse vrouwenverenigingen uit de gemeente, waarin deze de raad ver zoeken om medewerking tot het aanstellen van een verloskundige i.v.m. het vertrek van de vorige verloskundige. De voorzitter verwees dit schrijven naar de Godshuizen daar de verloskundige door die instantie moét worden benoemd. Hij wees er echter op dat door de Godshuizen reeds meerdere oproepen door middel van advertenties zijn gedaan, doch nog steeds zonder resultaat. De heer Rijke zou het wel prettig vinden wanneer Heusden weer een eigen verlos kundige had, doch meende dat de verlos kundige uit Vlijmen, welke nu hier de prac- tijk mede waarneemt, toch ook wel voldoet en zich wegens het bezitten van een auto, toch ook snel kan verplaatsen. Spreker op perde de mogelijkheid dat misschien een beginneling zou kunnen worden aangetrok ken, daar een volledig salaris door een zo kleine gemeente als Heusden niet zou kun nen worden opgebracht. Punt 4. Voor onderzoek van de ge loofsbrieven van de nieuw benoemde raads leden werd een commissie samengesteld uit de heren Rijke, van Ooijen en A. Buijs. Na onderzoek bracht de heer Buijs als rapporteur van deze commissie rapport uit, waaruit bleek dat de geloofsbrieven in orde bevonden waren. Punt S. Inzake het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een gemeenschap pelijke regeling tot stichting en exploitatie van een regionaal woonwagenkamp, vroeg de heer Rijke of de kapel waarvan in het voorontwerp sprake was voor alle gezinten bruikbaar zou zijn, daar in een woonwagen kamp toch bewoners van alle gezindten sa men komen. Hierop kon de voorzitter geen definitief antwoord geven, doch zou zich hierover na der laten inlichten. Nadat op vragen van de heer van Herpt omtrent het hebben van medezeggenschap van iedere medewerkende gemeente en van de heer Deurloo omtrent de bijdrage per inwoner (pl.m. 29 ct. per inw.), bevestigend was geantwoord, ging de raad met deze regeling accoord. Punt 6. Omtrent het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een garantie van f 350. - aan het comité Vacantie-feest- week 1958", deelde de voorzitter mede dat zoals uit de plaatselijke pers genoeg is ge bleken men in de eerste helft van au gustus een vacantie-feestweek is georgani seerd. Het comité heeft een begroting over gelegd van de baten en lasten en verzocht thans om een garantiebedrag. De heer van Herpt zei van de voorzitter een geheel andere toelichting te hebben verwacht, n.l. dat de opzet van deze Va cantie-feestweek in ons Heusden meer be kendheid te geven in de lande en om meer toeristen aan te trekken. Hierop gaf de voorzitter als zijn mening te kennen dat hierover in de plaatselijke pers reeds uit voerig is geschreven en hij zich daarom ont heven achtte van een nadere toelichting. De raad besloot de gevraagde garantie te verlenen. Punt 7. Daar dit een kleine omzetting van een regel betrof, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees, besloten. Punt 8. Het voorstel van B. en W. tot voorlopige vaststeling van de uitgaven open baar lager onderwijs over de jaren 1953 t.m. 1957, alsmede van de vergoedingen, de in aanmerking komende uitgaven en het verschil tusen beide laatstgenoemde voor het bijzonder lager onderwijs over de jaren 1953 t.m. 1957, betreffende de meisjes school, de jongensschool en de Nuts-ulo- school, werd zonder meer door de raad aangenomen. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een te Heusden gelegen pand. Het betrof hier het pand Ridderstraat no. 5. Dit pand zou door de gemeente kun nen worden aangekocht voor f 1000. - Volgens een rapport van de directeur van de technische dienst zouden er onderhouds werkzaamheden aan moeten worden ver richt, welke ongeveer f 500 zouden ver gen. Daar dit pand in het saneringsplan is opgenomen werd besloten tot aankoop over te gaan. Punt 10. Een commisie werd aange wezen tot onderzoek van de rekeningen 1956 en 1957 van de Godshuizen en het Burgerlijk Armbestuur Herpt, bestaande uit de beren Roza, van Herpt, Brink, A. Buijs en Rijke. Punt 10 a. Verzoeken om vergoeding ex art. 13 der L.O. wet werden toegewezen aan de heer Oost, 50 voor het eerste en 60 voor het tweede kind en aan de heer Tref fers 40 voor een kind. Punt 10 b. Besloten werd een geldlening aan te gaan met de Bank voor Ned. Ge meenten tot een bedrag van f 52.000. Punt 10 c. Van het R.K. Schoolbestuur was een verzoek ingekomen om financie ring van een uitbreiding van de R.K. Jon gensschool met 2 leslokalen, waarvan de bouwkosten f 85.00 zouden bedragen. Op voorstel van B. en W. werd besloten hieraan medewerking te verlenen en te pro beren hiervoor gelden aan te trekken. Pupnt 10 d. In een vorige vergadering was besloten enkele percelen in het uit breidingsplan Oudheusden te onteigenen. Eén perceel hiervan was bedoeld tot aan leg van een sportveld; aangezien in het ge wijzigde plan het sportveld op een andere plaats is geprojecteerd, werd op voorstel van B. en W. besloten dit perceel (C 890) uit het onteigeningsplan te nemen. Daar volgens de voorzitter dit vermoe delijk de laatste vergadering van het te genwoordige college is geweest, daar in september de nieuwe raad zitting zal ne men, nam de voorzitter deze gelegenheid te baat om de scheidende raadsleden te danken voor de verleende medewerking en bracht hij in 't bijzonder dank aan de bei de wethouders, welke in de nieuwe raad geen zitting meer zullen hebben, voor de prettige samenwerking welke ieder meer dan 10 jaren hun krachten aan de gemeente hebben gewijd. Nadat nog door verschillende raadsleden en door de beide wethouders dankwoorden waren geuit, werd de vergadering gesloten. DE KONINGSMOORD IN BAGDAD. Koning Feisal van Irak en kroon prins Abdoellah zijn koelbloedig vermoord, zij vielen niet in 'n vuur gevecht met opstandige officieren, zoals door radio Bagdad gemeld is. De vorst zelf, zijn zuster, kroonprins Abdoellah met zijn moeder en alle andere leden van het Iraakse hof zijn in de vroege morgen met ma-' chinegeweren neergemaaid op de binnenplaats van hun paleis. Het was de grootste koningsmoord die sinds de Russische revolutie in de afgelopen week juist veertig jaar geleden is bedreven. De licha men van Feisal, de prinsessen en de hofdames werden op een hoop ge stapeld. De opstandelingen voerden het lijk van Abdoellah in triomf door de straten van Bagdad en hin gen het later op aan een boom bij de Tigris. De toestand. Op het ogenblik zou men zeggen dat de militaire dreiging wel iets minder is en ondertussen heeft het Kremlin weer een politiek meester stukje uitgehaald. Als' willende alleen de vrede, heeft Kroesjef voorgesteld, direct (morgen) een conferentie te hou den tussen de regeringsleiders van Rusland, India, Frankrijk, Engeland, Amerika, en de secretaris-generaal der Verenigde Naties, om de toe stand in het Midden-Oosten te be spreken. India heeft al toegestemd, de Westelijke mogendheden hebben nog geen antwoord gegeven, maar •zullen waarschijnlijk antwoorden dat ze het werk der Ver. Naties niet kunnen ondergraven en voorstellen een bespreking van ministers van buitenlandse zaken in New-York. Intussen paradeert Rusland in Afrika en Azië alweer voor de vredes-apostel. Zondag waren er weer zes slachtoffers van het verkeer op de weg en is een zeiler in Rotterdam over boord geslagen en verdronken; voorts zijn nog 2 jongens bij het zwemmen verdronken. HAARSTEEG VLIJMENSE BOYS - O.D.C., 4-1. De jubileumwedstrijd, die de hierboven genoemde elftallen alhier zondagmiddag speelden bij gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de r.k.v.v. Haarsteeg, is op overtuigende en alleszins verdiende over winning voor de Vlijmense Boys uitgelopen. Het was vooral de Vlijmense linksbuiten Harry Maas die zijn club deze fraaie over winning bezorgde. Naast zijn afgemeten en haarzuivere pass, waaruit rechtsbuiten B. Verschure in de 20e minuut van de eerste helft de score opende,was hij persoonlijk de maker van de overige drie doelpunten. De voetballers uit Boxtel hadden er in deze beginperiode niet veel tegenover te stellen, wel wisten zijn van meet af aan een veldmeerderheid te verkrijgen, maar de af werking van de aanvallen liet alles te wen sen over, alhoewel stopper Koensen geas sisteerd door de backs Parijs en van Esdonk de ODC-ers telkens een halt wist toe te roepen. Toch wisten de ODC-ers nog voor rust de achterstand te verkleinen; het was linksbuiten Kersemakers, die vlak voor het verstrijken van de eerste helft doelman Van der Heijden kansloos sloeg. De tweede helft heeft de toeschouwers in het geheel niet geboeid, daarvan was ook de regen oorzaak, die de spelers nat en het terrein erg glad maakte. Voor de spelers uit Vlijmen scheen dit alles echter geen be letsel te zijn. Zo, aangevoerd door links buiten Maas, werd de ODC-achterhoede nog tweemaal gepasseerd. HANDBAL R.K.C. Voor de 2e maal heeft RKC een dames- handbaltournooi georganiseerd om de St. Jan wisselbeker, dat zeer goed geslaagd is. Jammer genoeg dat wegens de onweersbui te veel water op het terrein was gekomen, en de finale tusen WSC en RKC niet door kon gaan, maar deze zal gespeeld worden woensdagavond 7 uur. De 3e prijs is gegaan naar WSB Tilburg, de 4e prijs WSC 2 Waalwijk. Uitslagen gespeelde wedstrijden Poul A KSB - WSC 1-1; Uno Animo - Dongen 2-3; WSC - Dongen 2-0; Uno Animo - KSB 3-5; KSB - Dongen 5-5; WSC - Uno Animo 5 1. Het 2e elftal van Uno Animo was zeer zwak daar enkele dames niet waren opge komen en zij met 8 man de strijd moesten aanbinden. Poul B: WSC 2-DESK 1-1; Uno Animo 2 - RKC 0 - 9; RKC-WSC 2 3-0; Uno Anima 2 - DESK 0 - 5; RKC - DESK 4-0; WSC 2 - Uno Animo 5-0. DE POSTDUIF WAALWIJK. Op zondag 20 juli hield bovengenoemde vereniging een wedvlucht vanuit Vilvoorde. De uitslag was als volgt Jan Timmermans 1, 7, 67, 74; M Ver hulst 2, 48; Wvd Geijn 3, 5, 11, 17, 54, 69; A v d Linden 4; de Ronde 6, 124; Braat 8, 160; J v d Meijdenberg 9, 19, 134, 157, 172; C Bouman 10, 50; de Leijer 12, 105, 126; Spapens 13, 20, 30; W Duques- noy 14; A v Schaik 15; L de Kloe 16, 44, 85; A v Huiten 18, 76, 119; M v d Heuvel 21, 71; A v Hilst 22; G schoemans 23, 27, 34, 59, 107; v Bijnen 24, 137, 139, 144; Knippels 25, 29, 39, 89, 99; J J Tim mermans 26, 37, 46, 72, 81; v d Pas 28; G v Boxtel 31, 53, 56, 102; Avontuur 32; Jan v Schaik 33, 36, 87, 113; Joh Verha gen 35, 57 a, 115, 140; A Leijten 38, 43, 128; Jos v Bladel 40, 49, 64, 93, 127, 142, 155, 165; v Eeten 41; P Timmermans 42, 118, 152, 163; Kramer 45, 132, 148, 167; P Leijten 47, 78, 133; L v Son 51, 57, 129; Groeneveld 52, 143, 146; Boot 55; A van Baardwijk 58, 75, 135; Pagie 60, 145, 164; C Verhulst 61, 70, 73, 82, 117, 123, 149, 169; v. d. Schans 62, 104, 141; Schoe mans jr 63, 97; L v d Bogaert 65, 83; J v d Pennen 66, 88; Jos v Schaik 68, 111, 166, 173; Th v d Meijdenberg 77; v Onzen- oord 79, 147; J Verwiel 80; Bakkere 84; Vermeer 86, 120, 150; Schaafstra 90, 100; Strijk 91; H Lombarts 92, 112, 122, 136; Sars 94; Schilders 95, 125, 131; Klijssen 98, 114; v Kessel 101; Sch^fer 103, 154; Strengers 106, 158, 168; H Pullens 108, 171; B v Riel 109; M Leijten 110, 116; Jo de Bruine 121, 159, 161; L de Jong 130; Fr v Bokhoven 138, 153; P L Pullens 151; H Veltmeijer 156; C v Baardwijk 161; P v Brunschot 170. Voor de wedvluchten Neufviiles en St. Chrislain e.k. zullen de duiven niet op vrij dagavond, maar op zaterdagmiddag vanaf 3 uur tot half 5 worden ingemand. Laat U allen eens van de beste zijde zien en niet teveel op het laatste nippertje ko men, want er moet na het inkorven nog een massa werk worden gedaan. Bij voorbaat dank voor Uw medewerking.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 7