WAALWIJK Waalwijkse en Langsiraaise Courant voor het uitstapje Waalwijkse St. Jan geeft open jeugdwerk gestalte in „Stichting jeugdbelangen" DE COLLECTE OUDEN VAN DAGEN. VRIJDAG 25 JULI 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 59 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.81 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Sureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2021 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr. yjra BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: .ECH0" Jeugdbeweging van essenlieel belang voor vorming van het kind Start in september. OUDERS EN OUDEREN INGESCHAKELD Onze moderne tijd kent vele stichtingen, organisaties, instel lingen en verenigingen. Mis schien wel meer dan goed is, want is het niet zo, dat we door deze organisatie-zuclit het ge vaar lopen dat er weinig „le vends" meer overblijft en 't le ven zich gaat afspelen in het smalle straatje tussen statuut en reglement, waar het sponta ne en het geestdriftige initiatief dikwijls maar weinig kans heb ben om tot wasdom te komen. En zou het daarom niet beter zijn wanneer het maatschappe lijke en sociale leven van de mens wat minder in het teken van organisatie stond. Deze overweging zal zich mis schien hier en daar doen gel den nu in de waalwijkse paro chie van St. Jan op 11 juli j.l. een „Stichting Jeugdbelangen" is opgericht. Om de onjuistheid van dit standpunt in dit geval aan te tonen, is het noodzakelijk nader in te gaan op doel en betekenis van het jeugdwerk in het alge meen en op de noodzaak Ivan 't open jeugdwerk in de parochie van St. Jan, een noodzaak die uiteraard voor vele andere pa rochies f?eldt. OPVOEDING EN VORMING. Uit een kind zal alleen dan een harmonische mens kunnen groeien, indien het in zijn jeugd een goede opvoeding en een ge zonde, principiële vorming ont vangt. Deze opvoeding en vor ming voltrekken zich uiteraard voor een zeer belangrijk deel in het gezin en daarom is een' goed huiselijk milieu een eerste voor waarde voor een harmonische uitgroei van het kind naar gees telijke en lichamelijke volwas senheid. Deze gezinsopvoeding moet zich voltrekken in vrij heid, zij moet geen dood hand- leidinkje zijn van wat wel en niet mag, en de ouders moeten zich bij de opvoeding van hun kinderen dan ook telkens weer bewust zijn van het feit, dat elk van de kinderen het recht heeft anders te zijn. De kinderen deze vrijheid in juiste mate te geven, is echter niet aan alle ouders gegeven. Wat de vor ming in het gezin betreft, deze bepaalt zich in hoofdzaak tot een innerlijke opvatting van wat goed en niet goed, van wat mooi en niet mooi is, waarbij het voorbeeld van de ouders ui teraard van het grootste be lang is. Ook de school speelt een be langrijke rol in de opvoeding en vorming van het kind. Deze vorming bepaalt zich echter louter tot het bijbrengen van de nodige kennis, want om wer kelijk aandacht te besteden aan de persoonlijkheidsvorming van elk kind afzonderlijk zijn de klassen veelal te groot. Het derde milieu, waarin het kind gevormd wordt, is zijn ei gen milieu, het milieu van zijn leeftijdgenootjes en speelkame raadjes. Dit is een zeer belang rijk milieu, want hier leert het kind de omgang met anderen en in deze omgang zullen de per- soonliike kanten van elk kind sterk naar voren komen. Deze vorming is dus wel van essentieel belang voor de vor ming van het kind en daarom is het van zo bijzonder grote be tekenis, dat deze vorming zich onder een goede en verantwoor de leiding kan voltrekken. Het is een vorming, die een blijvend stempel is en die men niet als een potloodlijn op een stuk pa pier kan wegvegen en vervangen door een andere. In de jeugdbe weging leert 't kind' ook de waar de van het spel en de vrijetijds besteding kennen, en dat is in onze moderne tijd, nu de snelle bevolkingsaanwas met de dag meer van de speel- en leefruim te afknabbelt en er anderzijds meer vrije tijd beschikbaar komt, van enorme betekenis. Een deel van de jeugd weet met haar vrije tijd werkelijk geen raad en hangt maar wat rond langs de straat en verveelt zich daar gruwelijk. Deze situatie heeft zowel de ouders als de Staat en de Kerk met de neus op de noodzaak van de jeugd beweging gedrukt en deze nood zaak is dan ook wel door allen erkend. Ook onder de jeugd zelf leeft de behoefte aan een bete re en prettigere vrijetijdsbeste ding, want op plaatsen waar men het jeugdwerk in brede op zet heeft aangepakt, kan men bij de jeugd een groot enthousi asme constateren. GRONDIGE AANPAK. Voor een jeugdbeweging, waarmee men de jeugd werke lijk kan grijpen, zijn uiteraard nodig: een grondige aanpak, 'n goede organisatie en een effici ënt gebruik van mensen en mo gelijkheden. Om dit nu te ge reiken, is men in de parochie St. Jan on 11 juli j.l. gekomen tot de oprichting van een „Stich ting Jeugdbelangen". De stoot hiertoe is eigenlijk uitgegaan van de mensen, die in 1957 „Bi- barium" en dit jaar „Putu-Ba- jes" op zo aantrekkelijke wijze hebben georganiseerd. Beide «ac ties werden gevoerd ten bate van de reeds bestaande jeugdbewe ging, die 175 leden telt. De organisatoren wilden echter meer dan alleen maar de ver kenners en de gidsen helpen, die maar een klein deel uitma ken van de 1100 jeugdigen tus sen de 8 en 17 jaar in de paro chie St. Jan, en zij zochten naar een vorm van open jeugdwerk, die aan alle jeugdigen in de pa rochie iets te bieden zou heb ben. Uit deze gedachte is de .Stich ting Jeugdbelangen" gegrioeid, die zich niet ten doel' gesteld heeft laten we dat even heel duidelijk voorop stellen om als bemoeiziek apparaat te fun geren. De Stichting wil op de eerste plaats onderzoeken welke vormen van jeugdwerk in de parochie St. Jan nodig zijn en de oprichting daarvan stimule ren. Verder wil zij de leiding van het bestaande katholieke jeugdwerk de helpende hand bieden door het verschaffen van de nodige hulpmiddelen, zoals het verkrijgen van terreinen, in ventarissen en verder materi aal. Ook wil zij als overkoepe lend en representatief orgaan optreden voor alle vormen van jeugdwerk in de parochie en de .samenwerking bevorderen tus sen de onderscheiden jeugdor ganisaties. Naar motieven, die de nood zaak van een dergelijke stich ting duidelijk onderstrepen, hoeft men niet lang te zoeken. In de parochie St. Jan bestaan momenteel slechts twee vormen van jeugdbeweging, namelijk de Andr. Zijlmansgroep voor de verkenners, voortrekkers en welpen, en de St. Odagroep voor gidsen en kabouters. Zijomvat ten slechts 10% van de jeugd van de parochie. De rest van de jeugd, die zich niet voelt aan getrokken tot deze twee niet al leen zaligmakende vormen van jeugdbeweging, komt niet aan bod, terwijl er toch nog tal van andere aantrekkelijke vormen bestaan. De Stichting stelt zich nu ten doel deze mogelijkheden te zoeken en te verwezenlijken. Een ander motief voor een geheel nieuwe koers was het feit, dat het jeugdwerk in de pa rochie St. Jan - en evenzeer in andere parochies tè veel af hankelijk was van één of twee mensen. In de praktijk was het zo, dat een kapelaan besliste welke vorm van jeugdwerk er moest komen en hij zorgde er ook voor, dat de zaak ging draaien, zoals hij dat wenste. Ging de kapelaan weg, dan zat heel dikwijls ook het jeugdwerk op zijn achterste, want 'n nieuwe kapelaan wilde weer een heel andere richting uit. Deze gang van zaken had niet alleen tot gevolg, dat het jeugdwerk ei genlijk nooit tot bloei kwam, zij was ook beslist onjuist, want 't is niet de taak van de kapelaan he jeugdwerk te leiden. Zijn taak is alleen de geestelijke vor ming van de leiders en leidsters, het jeugdwerk te leiden. Zijn handen van leken, ouders en be langstellende ouderen. Het derde motief was het ge mis aan een parochieel orgaan, dat zich kon bezighouden met het ontwerpen en uitwerken van initiatieven ten behoeve van de parochiële jeugd. Vandaar dat ook het totale gemis aan speel plaatsen en ontspanningsmoge lijkheden voor de jeugd in'de parochie St. Jan. Er ligt dus heel wat werk voor de Stichting, die in haar bestuurlijke samenstelling wer kelijk breed van opzet is en er daardoor ook, naar men mag hopen, in zal slagen bij de jeugd de ouders en de ouderen een grote belangstelling voor het open jeugdwerk te wekken. Het bestuur bestaat uit de volgende personen: J. A. de Waal, dir. Amsterdamse Bank, voorzitter; P. Bertels, bedrijfs leider, Secr. - penningmeester; mej. M. Hoffmans, leidster Ma ter Amabilisschooi; P. Dirks, dir. meubelfabriek; J. Verwiel, dir. lederwarenfabriek; J. J. M. Knaapen, geestelijk adviseur. Naast 't bestuur kent de Stich ting nog een adviesraad, die als volgt is samengesteldJ. de Beer, kantoorbediende; P. Broek leider levensschool; F. Couwen- bergh, aannemer; F. de Haart, adj. commies der belastingen; Mej. A. Hoffmans, sociaal werk ster interparochieel charitatief centrum; M. Hooymaayer, groepsleider A. Zijlmansgroep; M. G. Klerx, groepleidster St. Odagroep; J. J. Lempens, kape laan; P. Lenglet, arts, voorzit ter; F. Marcelis, hoofdagent van politie; J. Merkx, fabrieksarbei der; mevr. A. v. Oyen- v. Beur den; H. J. G. M. Peters, notaris; A. Pullens, bedrijfsleider; G. v. Sleeuwen, monteur P.T.T.; J. Spijkers, bedrijfsleider garagfe; Th. Verwiel, adj. directeur le derwarenfabriek; N. Vlaar, ge meentesecretaris, secretaris. ENQUETE. Voordat de Stichting met be paalde vormen van jeugdbewe ging zal kunnen starten, zal men eerst een inzicht moeten krij gen in de bestaande situatie en in de behoeften, die onder de jeugd van 817 jaar leven. Daarom zal er in de komende weken vóór 15 augustus a.s. on der de jeugd een enquête wor den gehouden. Alle gezinnen, die kinderen hebben, geboren tussen 1942 en 1950, zullen bin nenkort door een enqueteur worden bezocht. In 't bijzijn van de ouders zal deze de kinderen vragen van welke club of ver eniging zij lid zijn en voor welke activiteit zij belangstelling heb ben. Er zijn heel wat mogelijkhe den waaruit de jeugd 'n keus kan maken en het moet dan, ook al heel raar gaan, wil een kind geen keus kunnen maken uit wat de Stichting in de nabije toekomst zoal hoopt te realise ren. Ieder kind mag uit de na volgende activiteiten er twee kiezen, die het graag zou wil len beoefenen: dansen, ballet, volksdansen, gymnastiek, zin gen, muziek maken, tekenen, handenarbeid, fotograferen, to neel, goochelen, handwerken, verzamelen, aquarium, vogel studie, vissen, natuurstudie, fietsen, wandeleft, zwemmen, judo, boksen, handbal, volley bal, voetbal, tafeltennis, bad minton, biljarten, schaken, dam men, drumband, verkennen, gidsen, lezen en modelvliegtui gen. Wanneer men uit deze en quête een inzicht heeft gekre gen in de belangstelling van de jeugd, zal getracht worden in september a.s. te starten met het eigenlijke werk, waarbij het uiteraard niet mogelijk is alles ineens te realiseren. En omdat het bij kinderen nu eenmaal zo is dat de keus van vandaag niet de keus van morgen is, zal het mogelijk zijn om van be langstelling te veranderen wan neer het kind dat wil. FINANCIEN. Een belangrijk en moeilijk punt is natuurlijk de financie ring van dit veel omvattende werk en ook hier zal men nog moeten zoeken naar een defini tieve vorm, waarbij men uiter aard hoopt op een royale steun van boven af. De Gidsen heb ben reeds een zeer royaal ge baar gemaakt door van het be drag, dat zij uit de opbrengst van Putu-Bajes hadden ontvan gen, een gift van f 1000.ter beschikking van de Stichting te stellen. Ook de Verkenners heb ben zich bereid verklaard mee te helpen voor het leggen van een basis voor de financiële start. Het stichtingsbestuur zal verder een beroep doen op de subsidie-royaliteit van Rijk, provincie en gemeente en daar naast zal men natuurlijk trach ten om regelmatig tot iets dols zoals Putu Bajes te komen. Ook zal 'n beroep worden gedaan op de medewerking van de paro chianen. En wel een zeer fees- teliik beroep, want met ingang van 1 sept. a.s. zal iedere paro chiaan op zijn verjaardag een leuke felicitatie ontvangen wel ke vergezeld gaat van het ver zoek om op die dag evenveel centen te offeren als hij of zij jaren oud wordt (niet jokken, damesMet deze sympathieke actie, waarmee men o.a. in Dru- nen zo'n groot succes heeft, hoopt de Stichting op een zo nodige vaste jaarlijkse bron van inkomsten. En dan zal ten slotte ook nog van de kinderen, die zich bij een of ander clubje aansluiten, een kleine contributie worden gevraagd. Als de Stichting Jeugdbelan gen de belanstelling, de steun en het vertrouwen krijgt van de ouders, de jeugd, kortom van alle parochianen van St. Jan, dan kan het niet anders of zij zal uitgroeien tot een jeugdbe weging, die in grote mate zal kunnen bijdragen tot de vreug de en het geluk van onze jonge mensen ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 26 en zondag 27 juli. Arts: P. Lenglet. Apotheek: Nijman. KERKDIENSTEN N.H. KERK, WAALWIJK. Zondag 27 juli:, v.m. 10 uur: Vic. A. Sjollema. Afscheidsdienst. Medewerking door het Her vormde Kerkkoor o.l.v. de heer H. Nieuwkoop. N.H. KERK, BESOIJEN. v.m. 10 uur: Ds. P. Bos, van Sprang. n.m. 6.30 uur: Ds. J. Vink. N.H. KERK, BAARDWIJK. v.m. 9uur; Ds. C. B. Schuurman WAALWIJKS BELANG. Ter gelegenheid van het jaar lijkse zomerfeest van Waalwijks Belang zal deze vereniging het Waalwijkse publiek en verdere bezoekers eens iets extra's voor zetten op ander gebied, nl. op dat der hippische sport. Zij heeft nl. de bekende lan delijke ruitervereniging „De Margrietruiters" uit Sprang-Ca- pelle uitgenodigd om op 15 au gustus a.s. een hippische de monstratie te komen geven. Deze zal plaats hebben op 't WSC-terrein van 35 uur en voor eenieder gratis toeganke lijk zijn, terwijl tevoren de rui ters met muziek vanaf het sta tion N.S. naar het terrein zullen oprukken. Daarna te 7.30 uur zal de be kende Koninklijke Harmonie „Orpheus" uit Tilburg een con cert geven op het Raadhuisplein. COLLECTE ZIEKENTRIDUUM De collecte voor het zieken- triduum heeft 1.1. zondag in de parochiekerk van St. Jan de be langrijke som van f 850.op gebracht. NIEUW CURSUSJAAR LEVENSSCHOOL. Morgenmiddag is er van 2 tot 7 uur gelegenheid de Levens school te bezichtigen, Stations straat 84. Tevens bestaat dan de moge lijkheid nieuwe deelnemers op te geven voor het nieuwe cur susjaar 1 Steunt a.s. zaterdag van de MET PENSIOEN. Dinsdagavond nam het vol tallig bestuur van het Wit-Gele Kruis met genodigden in het Medisch Centrum afscheid van Mej. Mina Klerkx, die daar ruim 27 jaar hulp in de huishouding is geweest. 2ij werd toegesproken door de voorzitter de heer C. W. Pul les die haar dankte voor haar goede zorgen en een geschenk onder couvert aanbood. Verder werd door de wijkver pleegsters nog een cadeau aan geboden. np m De deelnemers van de vierdaagse verlaten voor de eerste dag de stad via de Waalbrug. UITSTAPJE OUDEN VAN DAGEN Zoals wij reeds meedeelden zullen de waalwijkse ouden van dagen in hun jaarlijkse uitstap je ditmaal een bezoek brengen aan Baarle-Nassau. Dinsdagmiddag a.s. wordt er te ca. 1 uur gestart vanaf het Vredesplein, waarna men de volgende route zal volgen: Wil- helminastraat, Grotestraat, rich ting Baardwijk, Drunen, Nieuw- kuijk, Helvoirt, Haren, Hilva- renbeek, richting Tilburg, Goir- le, Riel, Alphen, Baarle-Nassau, waar men als pleisterplaats heeft gekozen Hotel „De Engel". Te ca. 6.30 uur zal de terug tocht worden aanvaard via Alp hen, Riel, Tilburg, Loon op Zand, Sprang, Waalwijk, 2e Zeine, Crispijnstraat, le Zeine, Burg. Smeelelaan, Putstraat, waar bij de Luxor bioscooop de harmonie St. Crispijn zal gereed staan om het gezelschao met feestelijke muziek naar 't Raad huisplein te geleiden, waar de stoet zal worden ontbonden. Voor het welslagen van deze dag willen wij nog eens onder strepen wat Hannibal jl. maan dag in zijn dagboekblad schreef: geef morgen gul en royaal! Het is voor onze ouden van dagen maar één keer per jaar hun ei gen feest. OUD PAPIER VOOR „ST. JAN" Morgen is het weer de laatste zaterdaf van de maand en zal dus zoals gewoonlijk, het oud papier bij de Baardwijkse inge zetenen worden opgehaald, ten bate van het Uniformfonds dei- Harmonie „St. Jan". Door tijdig uw oud papier bij een te zoeken en gereed te zet ten, kunt u 't werk van de op haaldienst veel vergemakkelij ken. WEER EENS EEN BOTSING OP LAAGEINDE. Het Laageinde begint zo lang zamerhand een beruchte klank te krijgen in verkeerskringen, want er gebeurt nogal eens een ongeluk, wanneer het wegdek door regen glad is geworden. De narigheid zit 'm in de kinder kopjes, die de provincie er maar rustig in laat zitten, ondanks herhaald verzoek van het ge meentebestuur om het wegdek te verbeteren. Dinsdag werden een bestel wagen van de N.V. Ivo v. Haren en 'n personenauto, bestuurd door R. uit Haarlem 't slachtof fer van 't gladde wegdek. Ze bot sten tegen elkaar met het gevolg dat vooral de personenauto een flinke materiele schade opliep. Persoonlijke ongelukken bleyen gelukkig achterwege. Ook de auto van de heer P. liep toen hij nog snel een slip pende auto wilde ontwijken en zelf slipte een kleine botsing op. HANDBOOGSPORT. Onder slechte weersomstan digheden werd jl. zondag de 4e etappe van de zesdaagse ver schoten en door de aanhoudende regen werd er dan ook over het geheel genomen slecht gescho ten. Toch zag het koppel |M. HeerenD. Verhoeven bij de tweede serie kans een ronde te nemen en zich bij de leiders te voegen, zodat 3 koppels met 'n ronde voor lagen. Doch het duurde niet lang of het koppel A. Pullensv. d. Mee begon zich danig te roeren en maakte zich dan ook van de leidende koppels los en liep onverwachts een ronde uit, zodat zij alleen aan kop gingen met 2 ronden voorsprong op het peloton, zo dat de ranglijst een grote ver andering onderging. Na de 4e zondag is de stand nu als volgt: Aan de kop A. Pullensv. d. Mee met 1006 punten. Op 1 ronde: -. M. HeerenD. Verhoeven 3. Q. v. d^ HovenJ. Verhoeven 993 P- Op 2 ronden: 4. H. VerhoevenP. v. Bavel r 936 p. 5. Glaudemans—Leijtens 918 p. 6. K. v. Herpt—B. Pullens 847 p. 7. J. Hombergen—Smits 778 p. 8. H. v. d. MeeA. v. Rooy 588 p. „DIE LUSTIGE WITWE" IN OISTERWIJK. Zondag a.s. zal in het natuur- theater te Oisterwijk de pre mière gaan van Franz Léhar's operette ,Die Lustige Witwe". De uitvoering za'l worden ver zorgd door de Katholieke Kunst kring „Oisterwijk Omhoog". De opvoering zal worden herhaald op de zondagen 3101517 24 en 31 augustus. Voor nadere gegevens verwijzen wij nog naar de in dit nummer voorkomende advertentie. LEDERWARENBEURS IN RAI GEOPEND. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, mr. D. A. Del- brat, heeft in het RAI-gebouw de 11e vakbeurs voor koffers en lederwaren geopend. Hij wees hierbij in het bijzonder op de noodzakelijkheid van speciali satie voor de kleine producen ten. Ook achtte hij het van be lang dat het bedrijfsleven in vloed zal krijgen op de beslui ten van de organen van de Eu- romarkt. De voorzitter van de Stichting Nederlandse Lederwarenbeurs, de heer E. «I. W. Adema, sprak in zijn rede eveneens over de Euromarkt. In dit verband leg de hij de nadruk op de eenheid van de fabrikanten in de leder- warenindustrie. Op de 72 stands wordt een uitgebreide .collectie koffers en tassen getoond. Bij de dames tassen overheersen de lichte tinten, maar het wit is minder in trek. De belangstelling voor goedkope plastic tassen neemt nog steeds toe en daarom wor den uitgebreide collecties tassen in vele dessins van dit materiaal geëxposeerd. o 1002 P-

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 9