Gemeenteraad Sprang-Capelle Gemeenteraad Loon op Zand Gemeenteraad Waspik Waalwijkse en Langst Courant Binnenhaven van Capelle gaat verdwijnen m Buitenland AGENDA EN PRE-ADVIEZEN De vliegende Fakir Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Vier raadsleden namen afscheid Uitgever: Waalwükse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Uit blad verschijnt 2 x per week Ie jaren geleden. Bovendien is er 'n wijziging gekomen in het straten plan. Met name is er ten westen van de Julianastraat een nieuwe straat in het plan opgenomen. Ook langs deze straat is er ruimte voor parti culiere woningbouw. Verder zal er een riant dorpsplein verschijnen, met als wanden de protestantse kerk, de pastorie en de katholieke kerk, dus op de plaats van het noordelijke deel van de hui dige Schoolstraat. Hierlangs komt dan tevens de verbinding met de grote verkeersweg 's-BoschLage Zwaluwe, welke ten noorden van Waspik komt te lopen. In verband hiermee zullen dus de groep huizen vanaf de r.k. kerk tot de School straat moeten verdwijnen. Langs 't dorpsplein komt als derde wand een winkelgalerij. Ook is er in het nieu we plan veel aandacht besteed aan diverse aanplantingen en groenstro ken. Rekening houdend met enkele be zwaarschriften die naar aanleiding van bovenomschreven plan zijn bin nengekomen, is dit door de raad aangenomen. De heren v. d. Broek en Akker man vroegen nogmaals de aandacht voor de sportvelden, omdat deze niet in het plan zijn verwerkt. Bur gemeester v. Erp antwoordde hierop dat deze niet in een plan als dit pas sen, maar dat aan dit probleem zeer intens gewerkt wordt. Deze velden zullen echter nimmer in het cen trum komen te liggen, maar wel zo dicht mogelijk daarbij. Het speel veld achter het gymnastieklokaal is echter ook in het nieuwe plan ge handhaafd. Van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten was een aanbieding bin nengekomen voor een vaste geld lening van ƒ17.000.Deze gelden worden verstrekt met een looptijd van 30 jaar tegen een rente van 4%%. Deze aanbieding werd door de raad geaccepteerd. Bij de rondvraag sprak burgem. v. Erp een dankwoord tot de leden van de raad, daar deze vergadering de zittingsperiode van de huidige raad afsloot. Met name richtte de voorzitter zich tot de heren v. Don gen en de Glas, omdat zij in de nieuwe raad geen zitting meer zul len nemen. De voorzitter dankte de heer v. Dongen speciaal voor de wij ze waarop hij de belangen der ge meente gedurende 27 jaar als raads lid heeft gediend, waarvan 7 jaar als wethouder. Om zijn deskundig heid op agrarisch en financieel ge bied werd hij door de voorzitter ge prezen. Ook tot de heer de Glas, die 11 jaar in de raad zitting had, sprak de voorzitter waarderende woorden, voor de wijze waarop hij als raads lid en als lid van meerdere commis sies zijn taak behartigde, tot lering van zijn opvolger. Beide heren be antwoordden de tot hun gerichte Woorden. In aanwezigheid van talrijke ge nodigden heeft burgemeester mr. van der Heijden van Loon op Zand don derdag j.l. Efteling's nieuwste sprookje „De Vliegende Fakir" in gebruik gesteld. In zijn openingstoe spraak bracht de burgemeester hulde aan Peter Reijnders, die de idee van dit sprookje ontwikkelde en verder uitwerkte; aan Anton Pieck, die aan de „realiteit" een imposante en es- tetische vorm gaf, en aan de heren Op de Kamp, directeur van de dienst gemeentewerken, H. Knuivers, het technisch fenomeen van De Efteling, en Kolsteren en Smeets, die in tim merwerk en tuinaanleg in zo belane- rijke mate hebben bijgedragen tot de totstandkoming van dit zeer fraaie BEVOLKINGSGROEI IN BENELUX Van de drie Benelux-landen heeft Nederland in de afgelopen geheel. Ook de overige leden van het personeel, die hun steentje in welke vorm ook hebben bijgedragen, bracht de burgemeester dank. Met een drie tal gongslagen liet burgemeester van der Heijden vervolgens de fakir voor de eerste maal zijn tijdrovende, maar ook feestelijke arbeid verrich ten, waarbij Peter Reijnders een op getogenheid aan de dag legde, alsof hij nooit had verwacht, dat het alle maal wel zou werken. Tijdens een gezellig samenzijn in het Efteling-restaurant richtte de burgemeester zich een tweede maal tot de heer Reijnders en wel om hem eeluk te wensen met ziin verjaardag, waarbij hij hem namens het bestuur van De Efteling een zilveren siga rettenkoker aanbood. eeuw de grootste bevolkings aanwas gehad. België, dat -in 1840 nog ruim één miljoen meer inwoners had dan ons land, werd in 1933 door het Neder landse bevolkingscijfer gepas seerd. Thans zijn er ruim twee miljoen Nederlanders meer dan Belgen. Nederland 1840: 2.900.000 1957: 11.100.000, 1971: 12.900.000 Luxemburg 1840:170.000, 1957: 317.000, 1971: 300.000. Bij het cijfer dat vooruitziet naar 1971, is interessant dat een sterke groei in Nederland zich voorzetten zal, dat voor de Bel gische bevolking nauwelijks toeneming wordt verwacht en dat de bevolking van Luxem burg zal teruglopen. EISENHOWER ANTWOORDT KROESJEF: President Eisenhower heeft vrijdag aan Kroesjef voorge steld, dat de permanente leden van de Veiligheidsraad bijeen zullen komen, om vast te stel len, of een topconferentie over het Nabije Oosten algemeen ge wenst wordt. Daarna zou de Raad de voorwaarden en het tijdstip van een dergelijke top conferentie der regeringsleiders kunnen regelen. De woordvoer der van het Witte Huis, Hager- ty, heeft meegedeeld, dat Eisen hower zeker aan de conferentie zal deelnemen, als de voorwaar len blijken, blijken. JOHN VRIJGELATEN. Dr. Otto John, die eens de leiding had van de westduitse inlichtingendienst, maar die we- kens verraad veroordeeld werd omdat hij in 1954 naar Oost- Duitsland was gevlucht, is zon dag in Munchen vrijgelaten. Normaal zou John pas eind '59 op vrije voeten zijn gekomen. Zijn advocaten hadden echter een beroep op president Heuss gedaan om gratie. Deze heeft nu de vrijlating gelast. Otto John is 49 jaar. Ingrijpende wijzigingen in uitbreidinsplan. Donderdagavond kwam de raad der gemeente Waspik in openbare vergadering bijeen. De agenda om vatte slechts een vijftal punten, waaronder de vaststelling van het nieuwe uitbreidingsplan, een voor stel tot vaststelling van de vergoe ding van een vakonderwijzeres aan de r.k. meisjesschool, een geldlening bij de N.V. Bank voor Nederland sche Gemeenten en het onderzoek der geloofsbrieven van de leden der nieuwgekozen gemeenteraad. Naar aanleiding van het uitbrei dingsplan vroeg de heer v. Dongen of een en ander spoedig zou en kon worden gerealiseerd, omdat er vol gens spreker vooral in Waspik-Dorp behoefte is aan bouwterrein voor particulierbouw. Burgemeester van Erp antwoordde hierop dat 't plan alle aandacht heeft van het gemeen tebestuur en dat er met de grootst mogelijke spoed aan zal worden ge werkt. Het huidige uitbreidingsplan is in feite een essentiële wijziging van 't plan zoals dat enige jaren geleden is aangenomen, zodat thans een uit gebalanceerd plan gaat worden ver wezenlijkt tussen de twee delen van onze gemeente, Waspik-Boven en Waspik-Dorp. Zo zijn o.a. de te bou wen scholen tussen Bernhardstraat en Schoolstraat verder naar 't Zui derafwateringskanaal geprojecteerd, om een onderbreking te krijgen met de wanden van de ter plaatse te bouwen woningen. Ook in de kom biedt het nieuwe plan meer plaatsruimte voor de woningbouw als het plan van enke- 81e JAARGANG No. 60 22 cent per week per kwartaal 2.85 f 8.10 franco p.p. Advertentieprij s 10 cent per mm. Abonnement: speciaal tarief Contract-advertentie»: .WIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" MAANDAG 28 JULI 1958. Onder voorzitterschap van burgemeester Smit kwam de raad der gemeente Sprang- Capelle vrijdagavond in openbare verga dering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een verzoek om subsidie ad 5 ct. per in woner van de stichting „Het Zuidelijk Toneel". De heer de Raat kon zich niet verenigen met het afwijzend advies van B. en W. Wanneer het dorpshuis eenmaal zal zijn gerealiseerd, dan zal men er toch ook prijs op stellen dat dit gezelschap ook in de gemeente een voorstelling zal komen geven, zo meende de heer de Raat, die zijn voor stel in stemming gebracht wilde zien. Mevr. Gerlach en de heer van Peer onder steunden dit voorstel. De heer Dekkers was van mening, dat een subsidieverzoek altijd nog in overweging genomen kan worden wanneer het dorpshuis er eenmaal staat. Dezelfde mening was ook de voor zitter toegedaan. De heer Vos wees er op, dat ook de plaatselijke toneelverenigingen het moeilijk hebben en dat daaraan in eer ste instantie moet worden gedacht. Wet houder Winkelman vond het voorstel van de heer de Raat wel juist, maar achtte het toch wat prematuur. Het voorstel van de heer de Raat werd met 10 tegen 3 stem men afgewezen. Aan de heer J. C. Meenhorst, onderwij zer aan de openbare lagere school, werd eervol ontslag verleend wegens benoeming als onderwijzer aan een school in Den Bosch. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden werden door een com missie uit de raad onderzocht en in orde bevonden. De raad ging akkoord met een voorstel tot intrekking van de tot wederopzegging verleende tegemoetkomingen, bedoeld in art. 13 der l.o.-wet 1920, alsmede aan een voorstel tot het verlenen van een tegemoet koming in de kosten van schoolbezoek. Voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de vereniging voor chr. volks onderwijs te Sprang voteerde de raad een bedrag van f 3598.50. De vergoeding over de jaren 1956 en 1957 voor een vakonder wijzeres aan de bijzondere school voor g. 1. o. te Capelle werd resp. bepaald op f 332,83 en f 382,82. Het voorschot op de vergoeding over het tijdvak van 1 sept. t.m. 31 dec. 1958 voor een vakonderwijze res aan def nieuw opgerichte bijzondere ulo-school werd bepaald op f 588,20. Goedgekeurd werd verder het voorstel tot het aangaan van een tweetal geldleningen van resp. f 63.000 en f 45.000 met de n.v. bank voor nederlandse gemeenten, bestemd voor de definitieve financiering van onder handen zijnde of reeds voltooide kapitaals- werken en voor het doen van de noodza kelijke grondaankopen t.b.v. de woning bouw. Eveneens werd goedkeuring gegeven aan een voorstel tot het aangaan van een geldlening van f 31.500 met de Coöp. Boe renleenbank 's-Grevelduin-Capelle te Kaatsheuvel en tot het verlenen van een voorschot aan de woningbouwstichting Sprang-Capelle. In verband met wegaan leg werd een aantal pachtovereenkomsten gedeeltelijk ontbonden met toekenning van schadevergoedingen. Voor de demping van de binnenhaven te Capelle voteerde de raad een bedrag van f 76.000. Voor het aanleggen van een straat over de gedempte haven ter lengte van ca. 20 m. en ter breedte van ca. 7 m, met vier vleugels voor aansluiting op de bestaande wegen, stelde de raad een bedrag van f 4000 beschikbaar. De raad toonde zich verheugd over de demping van deze binnenhaven, die niet alleen een kwalijke reuk verspreidde en oorzaak was van een ware rattenplaag, maar ook een belemme ring vormde voor het steeds toenemende wegverkeer. Aan het gemeentepersoneel werd een huurcompensatie en een duurtetoeslag toe gekend over het tweede halfjaar 1958. Ten slotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan een wijziging van de gemeentebegroting '58. Van de rondvraag maakte de voorzitter gebruik door afscheid te nemen van de vier raadsleden, die in de nieuw samen gestelde: raad niet zullen terugkeren. Op de eerste plaats richtte burgemeester Smit zich tot wethouder Winkelman, die gedu rende 9 jaar als wethouder en raadslid zit ting heeft gehad en die nu op eigen ver zoek niet meer in deze functies zal terug keren. De voorzitter wees er op, dat het ten aanzien van de samenwerking met dr. Winkelman in het begin niet allemaal bo tertje tot de boom was, maar dat er al lengs toch een zeer goede verstandhouding is gegroeid. Wethouder Winkelman heeft als vertegenwoordiger van de groep „Ge meentebelangen" ook steeds het gemeente belang op het oog gehad en zijn bestuur lijke activiteiten kenmerkten zich door een grote vooruitstrevendheid. Burgemeester Smit bracht de heer Winkelman dank voor zijn grote steun en waardevolle adviezen en sprak daarbij de hoop uit, dat bij de heer Winkelman de belangstelling voor de ge meentelijke zaken ook in de toekomst zou blijven bestaan. Vervolgens richtte de voorzitter zich tot de heer Maijers, die gedurende 9 jaar als raadslid zitting heeft gehad en 4 jaar het wethouderschap heeft bekleed. Ook al had de heer Maijers wel eens te veel het oog gericht op het boerenbelang, hij heeft bin nen het raam van zijn mogelijkheden toch veel voor de gemeente gedaan, aldus de voorzitter. De voorzitter betreurde het, dat de heer van Caem drie stemmen te kort is geko men voor een plaats in de nieuwe raad. Hij prees de persoonlijke visie van de heer van Caem op alle gemeentezaken en zijn grote interese daarvoor. De voorzitter hoopte, dat de heer van Caem in de toe komst nog eens in de raad zou terugkeren. Ten slotte richtte de voorzitter zich tot mevr. Gerlach, die gedurende 5 jaar zit ting in de raad heeft gehad. Sprang-Capelle was de eerste gemeente in deze streek, die een vrouwelijk raadslid telde, aldus de voor zitter. Hij memoreerde de heldere en zake lijke betogingen van mevr. Gerlach, die daarmede de bewering heeft gelogenstraft dat vrouwen teveel zouden praten. Namens de groep Gemeentebelangen, die zich voor de nieuwe samenstelling van de raad niet meer verkiesbaar had gesteld, voerde allereerst dr. Winkelman het woord. Hij wees daarbij op de prettige geest van samenwerking, welke zich de laatste jaren in de raad heeft gemanifesteerd. Dr. Win kelman ging vervolgens nader in op het enorm vele werk, dat in de laatste jaren door het college van B. en W. is verzet. Hij bracht dank aan de burgemeester, zijn medewethouder, gemeentesecretaris van Prooijen, de raadsleden en het gemeente- personeel voor de medewerking, welke de groepering Gemeentebelangen bij het in samenwerking met andere groeperingen re aliseren van bepaalde plannen heeft mogen ondervinden. Dat hierbij fouten zijn ge maakt, is begrijpelijk, want de volmaakt heid is niemand van ons gegeven, aldus spr., die er verder op wees, dat de kritiek op het beleid van het gemeentebestuur over het algemeen voortkomt uit onvoldoende kennis van zaken of zelfs uit een totaal ge mis daarvan. Vervolgens schetste wethouder Winkelman in het kort de talloze activitei ten, welke de groepering Gemeentebelan gen in samenwerking met andere groeperin gen aan de dag heeft gelegd en deze groe pering mag dan ook wel met enige voldoe ning op deze activiteiten terugzien, zo be sloot de wethouder zijn toespraak. De heer van Caem zei aan de afgelopen 5 jaren de prettigste herinneringen te be waren. Ondanks de politieke verschillen heeft er toch altijd een goede samenwerking bestaan, zo meende hij. „Ik heb getracht mijn beginsel hoog te houden en ik dank U voor de wijze, waarop u mij hebt verdra gen", zo zei de heer van Caem tot de voor zitter. Spr. dankte de burgemeester voor zijn vriendschap en behulpzaamheid, alsme de de heer Winkelman, voor wiens voor zitterschap hij respect had, hoewel hij zich niet met dit loco-burgemeesterschap had kunnen verenigen. Spr. dankte ook ge meentesecretaris van Prooijen voor diens behulpzaamheid. De heer van Caem hoop- te, dat de ontstane vriendschapsbanden zou den mogen blijven bestaan. De heer Maijers corrigeerde de woorden van de voorzitter, door op te merken, dat hij niet 9 maar 12 jaar zitting in de raad had gehad. Spr. zei in deze jaren veel ge leerd te hebben en sprak er verder zijn vreugde over uit, dat in de nieuwe raad 3 leden van de boerenstand zitting zullen hebben. Mevr. Gerlach dankte eveneens voor de goede samenwerking en sprak de hoop uit, dat de gemeente het in de nabije toekomst financieel gemakkelijker zal krijgen dan in de laatste jaren het geval was. Ten slotte spraken de heer Vos namens de samenwerkende fracties en de heer Dek kers woorden van dank en afscheid. De raad bleef hierna nog in besloten vergadering bijeen. mijn beginsel hoog te houden en ik dank u dat ten onrechte bestaande achtererven worden onteigend ten behoeve van achter tuinen bij nieuw te bouwen woningen. Naar zijn mening zou de onteigening voor ach tertuinen bij nieuw te bouwen woningen beperkt dienen te blijven tot die gedeelten, welke noodzakelijk zijn om te voldoen aan i de minimum voorschriften inzake achter erven. j Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. voor thans definitief tot onteige ning te besluiten. Voorstel tot het plaatsen van een pro- paanluchtgasinstallatie bij het gemeente gasbedrijf. Met het oog op de stijgende gasafgifte per jaar en de naar verhouding nog sterker oplopende afgifte op piekdagen is het in verband met het inkoopcontract met de Staatsmijnen gewenst om de pieken in de gasinkoop - die de inkoopsprijs van het gas in sterke mate ongunstig beïnvloeden - zoveel mogelijk af te snijden. Hoewel in het kontrakt een bepaling is opgenomen dat het gasbedrijf zelf geen gas mag produce ren of van anderen betrekken, zijn de Staatsmijnen thans bereid gevonden om voor een piekgasinstallatie, waarmede het gesignaleerde euvel kan worden ondervan gen, ontheffing van deze bepaling te ver lenen. Daarenboven werden bij langdurige on gunstige weersomstandigheden, speciaal bij hevige vorst, moeilijkheden ondervonden bij de gaslevering van de Staatsmijnen naar het bedrijf, waarvoor deze installatie door mid del van reservevorming eveneens een op lossing kan bieden. Tenslotte wordt door zulk een installatie de mogelijkheid geschapen om de noodza kelijke uitbreiding van de bergingscapaci teit nog een aantal jaren, waarschijnlijk tot 1963, uit te stellen. B. en W. hebben daarbij hun keus laten vallen op een propaanluchtgasinstallatie, omdat uit een door de Gasstichting uitge bracht rapport is gebleken dat de inves teringskosten voor andere dan propaan- luchtgasinstallaties een veelvoud van deze bedragen, terwijl de grondstoffenkosten na genoeg gelijk zijn. Daarenboven behoeft een dergelijke installatie geen bediening, omdat hij geheel automatisch kan werken. De kosten van deze investering bedragen in totaal f 55.000. - t/.vw.wv, AtJIX. Agenda en pre-adviezen voor de open bare vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand op woensdag 30 juli 1958, te 19 uur, in de bodega van het café restaurant „De Efteling" te Kaatsheuvel. Agenda 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken a. van gedeputeerde staten Goedkeuringen van diverse raadsbeslui ten, enz. b. van het Centraal Bureau voor Veri ficatie en Financiële Adviezen van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten enige controlerapporten; c. van de voorzitter van het hoofdstem- bureau en van het centraal stembureau een tweetal processen-verbaal betreffen de de uitkomst der stemming en de uitslag van de verkiezing van de leden van de ge meenteraad; d. van J. Th. H. Hopman een twee tal adressen waarbij Mr. J. F. H. van den Heuvel te Tilburg als zijn gemachtigde op treedt en waarin 1. een verdediging wordt opgesteld te gen de beschuldigingen welke in de raads- vergaderipg van 23 april 1957 door de voorzitter aan zijn adres zou zijn geuit; 2. een vergoeding wordt gevraagd van betaalde belasting wegens verhoging van salaris met terugwerkende kracht. Het eerste schrijven is gedagtekend maart 1958, het tweede stuk is niet gedagtekend Beide stukken zijn ingekomen op 25 juni 1958. Ten aanzien van het onder 1 vermelde adres zij opgemerkt, dat deze aangelegen heid volledig is afgedaan en derhalve geen zin heeft hierop thans terug te komen. Omtrent het onder 2 vermelde adres merken B. en W. op dat voor iedere sala risverhoging met terugwerkende kracht méér belasting moet worden betaald dan indien de verhoging over verschillende ja ren zou zijn verdeeld. Gedurende de laat ste jaren is het - mede door de loonpo litiek van de regering - min of meer ge bruikelijk geworden dat salarisverhogingen met terugwerkende kracht worden toege kend, zodat uitbetaling van een bedrag in ééns moet plaats hebben, waarover in het betrokken jaar belasting moet worden be taald. Ook met adere functionarissen is dit bij herhaling het geval. Naar de mening van B. en W. kan hieraan geen recht op vergoeding worden ontleend, zodat zij voor stellen afwijzend op dit verzoek te beslis sen. 3. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw-benoemde leden van de gemeen teraad. 4. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de bedragen bedoeld in artikel 55ter van de lageronderwijswet 1920 over het jaar 1957. 5. Voorstel tot het verstrekken van een algemene machtiging tot het aangaan van kasgeldleningen, rekening-courant-overeen komsten en andere kort-geldleningen gedu rende het derde kwartaal 1958. 6. Voorstel tot het stellen van zeker heid als bedoeld in artikel 7 van het Be sluit Bevordering Eigenwoningbezit. 7. Voorstel tot het aangaan van twee vaste geldleningen met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. 8. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van het maximum in rekening-courant te verlenen crediet aan de Stichting Natuur park „De Efteling". 9. Voorstel tot invoering van een aan tal salarismaatregelen ingaande 1 april '58 ten behoeve van lagere en middelbare ambtenaren en van de werklieden dezer gemeente. 10. Medewerking ingevolge artikel 72 van de lageronderwijswet 1920. 11. Voorstel tot het plaatsen van een propaanluchtgasinstallatie bij het gemeen te-gasbedrijf. 12. Voorstel tot het vaststellen van de 5e wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1958. Deze wijziging betreft de bouw van 34 woningwetwoningen. 13. Voorstel tot aanschaffing en plaat sing van een oliestook-verwarmingsinstal- latie in het tehuis voor ouden van dagen „Rosagaerde". 14. Voorstel om te besluiten tot ont eigening ten name van de gemeente in het belang van de Volkshuisvesting. 15. Rondvraag. PREADVIEZEN Verzoek van het bestuur van de R.K. Meisjesschool St. Theresia te Kaatsheuvel, om medewerking ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920. Het bestuur van de R.K. Meisjesschool St. Theresia heeft medewerking verzocht voor de aanschaffing van een nieuwe taal methode. Momenteel wordt op deze school gebruik gemaakt van de methode „De levende taal" van Bockling. Deze methode voldoet ech ter niet aan de eisen, weshalve in één klas hij wijze van proef de methode „Groeien de taal" van Van Nispen en Jansen werd gebruikt. Daar de resultaten dermate beter bleken dan voorheen het geval was, heeft het schoolbestuur besloten de nieuwe me thode op de gehele school te gaan gebrui ken. Resumerend stellen B. en W. derhalve voor de gevraagde medewerking te verle nen tot een bedrag van f 1.717.24, hetgeen 70 bedraagt van f 2.453.20, welk laat ste bedrag het totaal is van de aanschaf- fingskosten. Verzoek van het bestuur der R.K. Meis jesschool „H. Maria", van Heeswijkstraat 43 te Kaatsheuvel, om medewerking inge volge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen. Het bestuur der R.K. Meisjesschool „H. Maria" heeft verzocht om medewerking voor de aanschaffing van nieuwe school meubelen. Bij raadsbesluit van 25 september 1956 werd besloten de nodige gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een leslokaal ten behoeve van voormelde school. Nu dit nieuwe leslokaal gereed is gekomen ver zoekt het schoolbestuur beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van nieu we schoolmeubelen tot een bedrag van 2.367.40. Voorstel om te besluiten tot onteigening ten name van de gemeente in het belang van de volkshuisvesting. In de vergadering van 3 maart j.l. werd yoorlopig goedgekeurd het plan tot ont eigening ten name van deze gemeente in het belang van de volkshuisvesting van eigendommen, gelegen in het goedgekeurde uitbreidingsplan voor de kom Kaatsheuvel. Het plan tot onteigening heeft de wet telijke voorgeschreven termijn voor een leder ter inzage gelegen en daartegen zijn ■aanvankelijk een tweetal bezwaren inge diend, doch deze zijn later ingetrokken. De rijksconsulent voor grond- en pacht zaken voor deze provincie heeft bericht dat :geen overwegende landbouwkundige bezwa ren tegen de voorgenomen onteigening be staan. De hoofdingenieur-directeur, mnd. in specteur van de volksgezondheid in deze provincie adviseert de onteigeningsproce dure voort te zetten, doch heeft tegen het 'onteigeningsplan nog enkele bedenkingen, welke hieronder zijn behandeld. 1. De inspecteur merkt op, dat naar zijn mening in sommige gevallen niet vol doende en in andere gevallen in het geheel geen overleg is gepleegd met belanghebben dera over vrijwillige verkoop aan de ge meente, vóórdat de betrokken percelen in het onteigeningsplan werden opgenomen. De onteigeningswet^fcchrijft te dezen aanzien slechts voor, dat getracht moet worden hetgeen onteigend moet worden bij minnelijke overeenkomst te verkrijgen. Een goedgekeurd onteigeningsbesluit vervalt als niet binnen een jaar het ont eigende inderdaad bij minnelijke schikking is verkregen of de eigenaar is gedragvaard. Hieruit blijkt naar de mening van B. en W„ dat het overleg niet behoeft plaats te vinden vóór de aanvang van de ont eigeningsprocedure. 2. De inspecteur is voorts van mening

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1