WAALWIJK christeSijk bolwerk of oosterse overheersing Wielrennen Duivensport 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 JULI 1958 6 LIBANON Sprang Capef ie GEVONDEN EN VERLOREN. Athletiek Voetbalsport HET GAAT ER OM HEEL WAT MEER DAN SJAMOENS PRESIDENTSZETEL MANDOLINECLUB A TEMPO BEHAALDE EERSTE PRIJS. De Mandolineclub A Tempo te Sprang- Capelie, nam j.l. zaterdagmiddag deel aan een muziekconcours te Haaften. Onder leiding van haar dirigent de heer P. van Iersel uit Waalwijk, behaalde deze vereniging in de Tweede Afdeling een eer ste prijs met 317 punten. Wij wensen A Tempo en haar directeur gaarne van harte geiuk met dit mooie re sultaat, dat een aansporing moge zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. HARMONIE „MARIJKE". Oprichting Drumband! De leden van de Harmonie Marijke al hier waren j.l. donderdagavond in de zaal van de Chr. Volksbond bijeen gekomen om met hunne vrouwen en verloofden het behaalde succes te vieren. De voorzitter van Marijke, de heer W. Timmermans, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de edel achtbare heer burgemeester Smit en ge meente-secretaris van Prooijen en tot de deputaties van de plaatselijke verenigingen. Het bestuur had gemeend deze avond te moeten beleggen, om ook de dames dei leden eens iets te geven als compensatie voor de vele avonden dat zij hun mannen en verloofden aan de harmonie moesten afstaan. Verder was het doel van deze avond een nauwer contact te leggen tussen de plaatselijke verenigingen. Zich tot de dirigent van de harmonie richtend, zegt de voorzitter, dat hem de eer toekomt dat Marijke het thans zover gebracht heeft en hij dankt de heer v. Ier sel namens geheel Marijke voor alles wat hij voor de harmonie heeft gedaan. De voorzitter meent hier hier te moeten wij zen op de afbrekende kritiek die van ze kere zijde op Marijke is uitgebracht, als zouden vele muzikanten van andere ver eniging voor Marijke mee op concours zijn geweest en zegt dat slechts één muzikant uit Loon met Marijke is meegeweest, ter wijl 4 leden van Marijke niet meekonden naar het concours. Na zijn voldoening te hebben uitgespro ken met het behalen van een eerste prijs in de afdeling Uitmuntendheid op het fe deratief concours te Winterswijk en de ver zekering te hebben gegeven dat Marijke op de ingeslagen weg zal voortgaan en ook in de toekomst steeds klaar te zullen staan wanneer een beroep op haar gedaan wordt bij plaatselijke feestelijkheden e.d., geeft de voorzitter het woord aan Burgemeester Smit. Namens het gemeentebestuur feliciteerd Burgemeester Smit de Harmonie Marijke hartelijk met het overweldigende succes, dat niemand verwacht had en spr. wijst er <Jp dat het van het gemeentebestuur is uit gegaan de harmonieën te stimuleren aan federatieve concoursen te doen deelnemen en daarom doet het de burgemeester dub bel genoegen dat in de afdeling Uitmuntend heid door Marijke een eerste prijs werd be haald en constateert daaruit dat het toch wel goed geweest is de subsidievoorwaarden te stellen zoals deze nu zijn. Deze voorwaarden zijn een prikkel ge weest om het doel te bereiken. Burgemeester Smit zegt dan ook iets van die praatjes gehoord te hebben, als zou Ma rijke met krachten buiten de vereniging tot dit succes gekomen zijn, en het verblijdt spr. hier van de voorzitter te horen dat slechts één niet-lid met Marijke naar het concours ging en dit dus weer op afgunst berust. Verder proefde burgemeester Smit iets in de woorden van de voorziter dat hij niet met zoveel woorden gezegd heeft. U doel de, zegt de burgemeester, n.l. op een kiosk. Wanneer het nieuwe college van B. en W. hiervoor voelde, beloofde spr. daarbij op zijn medewerking te mogen rekenen. Ook Wethouder Winkelman wenste Ma rijke hartelijk geluk met het grote succes dat behaald werd en zegt dat de harmonie haar positie versterkt heeft, ook ten op zichte van de maatregelen die het gem.- bestuur genomen heeft. Spr. consateret eveneens dat de subsidievoorwaarden van het gemeentebestuur bewezen hebben goed te zijn. De voorzitter bracht beide sprekers har telijk dank en hoopte dat de belangstelling voor Marijke bij het gem.-bestuur mag blijven bestaan. Namens de Oranjevereniging Juliana, en de gymnastiekveriging Pro Patria sprak de heer W. van Willigenburg de beste wen sen uit met het behaalde succes, alsmede na mens de vereniging Chr. Volksbond. Nadat vervolgens enige verversingen wa ren rondgediend, bracht de voorzitter de plannen tot oprichting van een Drumband ter sprake; de bedoeling was deze als on derafdeling aan Marijke te verbinden en daarvoor het bestuur van Marijke uit te breiden. Door enkele ingezetenen was de medewreking voor een drumband reeds toe gezegd. Wij hopen dat de plannen spoedig ver wezenlijkt zullen worden en bevelen daar toe de binnenkort door Marijke te houden collecte bij de ingezetenen van harte aan. Van verschillende verenigingen en par ticulieren kwamen deze avond nog blijken van medeleven met Marijke's succes binnen in de vorm van bloemen enz. GESLAAGD. Voor het diploma boekhouden, uitgaande van de stichting Ned. Associatie voor Prak tijkexamen, slaagden mej. Hans Cové en de heer J. L. Cové Azn. alhier. BENOEMD. Tot typiste ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle is benoemd mej. E. Broeks alhier. JOHN VRIJGELATEN. Dr. Otto John, die eens de leiding had van de westduitse inlichtingen dienst, maar die wegens verraad veroordeeld werd omdat hij in 1954 naar Oost-Duitsland was gevlucht, is zondag uit de gevangenis in Mun- cben vrijgelaten. Normaal zou John pas eind 1959 op vrije voeten zijn gekomen. Zijn advocaten hadden echter een beroep op president Heuss gedaan om gratie. Deze heeft nu de Vrijlating gelast. Otto John is 49 jaar. GESLAAGD. Voor het diploma elektro-techniek aan de U.T.S. te Den Bosch slaagde onze stadgenoot J. G. A. C. van den Hoven. Aan dezelfde school slaagden resp. voor de diplom's elektro techniek en bouwkunde Jan en Jacq. van Heeswijk. Voor het op 25 mei gehouden examen voor gezel in net schil dersbedrijf slaagde onze stadge noten J. iSteenbergen, N. v. Lier, Fr. Kooien. Op 2 juli slaagden te 's-Hertogen- bosch voor het aldaar gehouden exa men practijkdiploma machineschrij- ven volgens het 10-vingersysteem de volgende candidaten Dames: Janny Molengraaf, Ria Treffers, Rosa de Negro, Antoinetta Verdonk, Nelly Fasel en José Tim mermans, allen uit Waalwijk; Lenie van Beek, Lijnie van Tilborg, Nelly vam Campen en de heer Rien Kuijs- ten, allen uit Sprang-Capelle en de heer Arnold Bergmans uit Waalwijk. Geslaagden genoten hun opleiding bij de heer L. van de Leur, Grote straat 238, Waalwijk. GILDE ST. CRISPIJN BESOIJEN. Zondag jl. werd door onze schutters deelgenomen aan het Nationaal concours te Herpt en werden de volgende prijzen be haald: 2e prijs opgelegd extra aanbieding; 4e prijs vrije hand extra aanbieding; 2e, 6e en 8ste prijs extra personeel benevens nog enkele personele prijzen en een lauwertak voor de meeste viertallen. COLLECTE OUDEN VAN DA GEN BRACHT f 886,51 OP. Zaterdagmiddag werd de jaar lijkse collecte gehouden voor 't uitstapje van de Ouden van da gen, dat morgen zal gehpuden worden. Met een begeleiding van twee geluidswagens, welke be reidwillig ter beschikking waren gesteld door de Schoenfabriek de Fa. Schuwer te Waalwijk en Schoenfabriek Emza uit Kaats heuvel, trokken de collectanten door de gemeente. Er is gul en royaal gegeven, want toen men ging tellen, kwam er f 886,51 uit de bussen. AFSCHAFFING BANKEN- PACHT IN ST. CLEMENS- PAROCHIE. Ook in de parochiekerk van St. Clemens is thans de verpach ting van kerkbanken afgeschaft. Gisteren is in alle H.H. Mis sen van de kansel medegedeeld dat met ingang van a.s. zondag alle plaatsen vrij zijn!. Voor de banken in het middenschip is voortaan 20 cent per plaats en voor de zijbanken en losse stoe len 15 cent per nlaats verschul digd. Voor staanplaatsen 10 ct. Een van de overwegingen die het kerkbestuur tot deze maat regel hebben doen besluiten is de op handen zijnde belangrijke uitbreiding der parochie door de nieuwe woningbouw die thans, ten westen van de Baardwijkse- straat in volle gang is. Ook deze toekomstige nieuwe parochianen moeten steeds hun plaats in de kerk kunnen kiezen. 2Z MELKVOORZIENING. Gedurende de vacantieperiode voor de Melkhandelaren van 28 juli t.m. 16 augustus a.s. zullen alleen aan de WAMI-fabriek al hier melkprodukten worden af geleverd aan personen die met vakantie gaan en aan hen die in geval van ziekte direct ge holpen dienen te worden, doch uitsluitend tussen 3 en 4 uur n.m. Er bestaat echter volop gele genheid de produkten aan de wagens der dienstdoende bezor gers af te halen. 1 Wij vertrouwen dat de bevol king hiermede terdege rekening zal houden. WAALWIJK KRIJGT JAZZ- SOCIETY. Drie liefhebbers van jazz-mu- ziek, Cees Leijtens en Wim Vugs uit Waalwijk en Frans Kamp uit Kaatsheuvel, hebben het ini tiatief genomen tot het oprich ten van een Waalwijkse Jazz Society. Het doel van deze ver eniging is: de jeugd van 1517 jaar meer begrip bij te'brengen omtrent jazzmuziek, hetgeen dus wil zeggen, de jeugd nader brengen tot deze moderne vorm van musiceren. Men wil dit trachten te bereiken door 't or ganiseren van contactavonden, waarop 't ontstaan en de verdere ontwikkeling van de jazz aan de hand van platen en deskun dige uitleg zal worden behan deld. Zo zullen o.m, aanj de orde komen de plantation- en gospel songs, de verschillende stijlen zoals dixieland en new-orleans, terwijl ook de typische stijl kenmerken van de groten in de jazz (Nat King Cole, Benny Goodman, Coleman Hawkins, Charlie Parker enz. enz.) aan 'n nadere beschouwing zullen wor den onderworpen. Op deze wij ze zal de jeugd een inzicht krij gen in wat jazzmuziek eigenlijk is (zo heeft rock 'n roll lieel' be slist niets met jazz uit te staan). Ook zal men trachten enkele jazzkenners van reputatie zoals de radio-artisten Guus Jansen en Ton Kool naar Waalwijk te halen voor een lezing met pla ten. Ook zullen de bekendste combo's, dixiebands en andere ensembles uit het land in Waal wijk een uitvoering komen ge ven. Voorlopig ligt het in de be doeling om elke week een jazz- avomT te houden en eens in de maand een jam-session, die voor alle musici openstaat. Er is ook reeds een trio ge- .vormd, bestaande uit Cees Leij tens, gitaar, Frans Kamp, piano en Piet de Kok, bas. De eerste zorg van de initia tiefnemers is het vinden van 'n zaal die een redelijk goede pia no rijk is. Heeft men deze ge vonden, dan zal de waalwijkse jazz society spoedig kunnen starten met haar activiteiten, die voor de jeugd bijzonder aan trekkelijk genoemd moeten wor den. In Den Bosch en Tilburg heeft men met een dergelijke jazz society reeds veel resultaat geboekt. AANTREKKELIJKE TURN- EN GYMNASTIEKDEMONSTRATIE. Ten gevolge van de slechte weers omstandigheden heeft de turn- en gymnastiekdemonstratie, welke zater dagmiddag op het RWB-terrein zou worden gehouden door de verenigin gen „Kracht en Vlugheid" uit Waal wijk, „Sport en Vriendschap" uit Eethen en O.N.l. uit 's-Gravenmoer, geen doorgang kunnen vinden. Ook de mars met begeleiding van de drumband van K. V. moest daar door komen te vervallen. Toch is de regen er niet in ge slaagd dit sportfeest helemaal in het water te doen vallen, want het gym nastieklokaal van het Willem van Oranjecollege verleende gastvrij on derdak aan de drie verenigingen, zo dat belangstellenden toch hebben kunnen genieten van een aantrekke lijke turn- en gymnastiekdemen, waaraan zowel door de dames- en herenleden als door de adspirantleden van genoemde verenigingen werd deelgenomen. Er is gedemonstreerd met een grote verscheidenheid van oefeningen, waaruit men mocht con cluderen dat de gymnastiek bij deze christelijke verenigingen op een be hoorlijk peil staat. De kleintjes kwa men bijzonder aardig voor de dag in een boerendans en een elfendans. De oefeningen aan de brug door de he ren van alle verenigingen deden wat stroef en hoekig aan. Er werden daarbij teveel en onvoldoend beheer ste bewegingen gemaakt, waardoor dit programma-onderdeel over het geheel genomen niet beantwoordde aan de verwachtingen, welke men aan de verrichtingen van senior-leden mag stellen. Overigens heeft de organiserende,vereniging „Kracht en Vlugheid" met deze demonstratie de gymnastiek en turnsport weer een uitstekende dienst bewezen. RWE—MILITAIR ELFTAL ('s-Bosch) 2—2 Het is sinds jaren een traditie dat RWB een wedstrijd speelt tegen het militair elftal van de Genie uit Den Bosch, Donderdagavond is dit weer voortgezet, doch nu heeft deze wedstrijd het wel bijzonder ge daan, dank zij de muzikale op luistering voor de aanvang en onder de rust, door het fanfare corps der Genie. Het optreden van dit corps, speciaal onder de rust, was een muzikale show van prima ge halte, en waarlijk een lust voor oog en oor. Het talrijke publiek toonde zich, en hoe kon het ook anders na ieder nummer zeer dankbaar, getuige het applaus. Was men aanvankelijk be- bevreesd dat de voetbalwedstrijd zelf, althans van de zijde van RWB in kwaliteit 'n schrille te genstelling zou vormen met dat van de tegenstander, in werke lijkheid is het een aantrekkelijke partij voetbal geworden. Besoijen gaf de tegenstander op een flinke en frisse manier partij, en vooral voor de rust ging het bijzonder aardig, spe- j ciaal de jeugdige spelers deden 1 het in de eerste helft lang niet slecht. De 21 voorsprong met de rust voor RWB was niet on verdiend. Na de thee was aanvankelijk Besoijen het meest aan bod. doch de tegenstander verplaatste op de duur de druk naar de helft vap de thuisclub met als gevolg de verdiende gelijkma ker 2—2. Het was jammer dat de in vallende duisternis veel afbreuk deed aan het laatste gedeelte van de wedstrijd. Verandering in de stand 22 kwam er echter niet meer. Wij spreken de hoop uit dat nu deze avond zo bijzonder ge slaagd is, dat het bestuur van RWB straks weer het nodige zal doen, om een dergelijke avond wederom te organiseren. Het publiek vraagt beslist om herhaling. Gevonden: plastic kussen met beige stof overtrokken; blauwe overall; klappisiool; polshorlo- fe; rood-gele step; enige kin erpostzegels: halsketting; don kergrijs rokje; klein model bril met bruin montuur; gestippel de damesblouse. Verloren: groene portefeuille met inhoud; huissleutel; mech- eise herder; vuilnisemmers nos. 1280 en 2855; klein hondje; grijs linnen kindertasje met por temonnee met inhoud; gummi laars; zwarte portemonnee met inhoud; blauw jongensjasje; rechter zwarte herenschoen. AGENDA. i MUSIS SACRUM 8 uur: „The Tommy Steele Story" a.l. LUXOR 8 uur: „Niets dan pech" a.l. donderdag: GEMEENTEHUIS 7.30 uur: Openbare raadsvergadering. Woensdag 8 uur repetitie dams- koor „Oefening en Vermaak" in De Twee Kolommen. Zondag: Geen repetitie voor Mannenkoor „Oefening en Ver maak". baandag en woensdag: R. Heemskerk tweevoudig zuidelijk kampioen! üp zondag 20 juii j.l. werden te Eindüoven de kampioenschappen ge houden van het district Zuid. De W/vU-er Kob Heemskerk siaagde er in twee kampioenschappen te iieiia- ien en wei op de 1UÜ m en de bUU m, met resp. 11,6 en 37,7 sec. Een prachtig resultaat! S. Dingemans behaalde de 2e plaats bij het verspringen; C. van Delit liep een goede 400 m, waarbij bij in de tinaie de 5e plaats bezette in de tijd van 56,1 sec. J. van Noort ten laat ste liep een goede race op de 15UU m. Zondag 2/ juli gingen de WAC- atleten naar Vught, waar wederom zeer goede resultaten werden behaald en menige le prijs werd meegenomen. Om maar eens met de allerjongste deelnemer te beginnen: Feter Dinge mans maakte bij het verspringen van de jongens C een prachtige sprong van 4.20 m. Op de 80 m werd iiij in zijn serie 2e in de tijd van 11,1 sec., terwijl hij in de finale 4e werd. Bij de jongens B deed Ad Du- quesnoy het ook weer best bij het speerwerpen, met een worp van 44.10 m, waarmee hij 3e werd. Op de 600 m werd hij 6e met 1.50,1 min. A-junioren. S. Dingemans begint zich te herstellen van een beenbies- sure en won de 100 m in 11,9 sec., na in zijn serie 2e te zijn geworden met 12.2 sec. Bij het verspringen werd hij 2e met 5.76 m. G. v. d. Ven wist bij discuswerpen te komen tot een worp van 27,35 m en P. Brekelmans liep de 800 m in een tijd van 2.25.- min. Ook de heren deden het weer best! C. van Delft won het kogelstoten D- klasse met 20.40 m en maakte bij verspringen een sprong van 5.42 m. Op de 100 m wist hij zich in de fi nale te plaatsen en werd 4e in de tijd van 12.4 sec. F. Pullens liep de 800 m in de C-ldasse in de tijd van 2.13.- en de 1500 m heren C in 4.34,-, terwijl J. v. Noort op ditzelfde nummer in de D-klasse 2e werd in 4.32,5. Dat er op de grasbaan geen al te beste tijden werden gemaakt was ook merkbaar bij de dames. Op de 100 m dames C werd A. Veltman 2e met 14,3 sec. Bij de 150 m dames D werd R. Pullens 4e met 15,2 sec. en L. Pulles 5e. A. Veltman werd boven dien 3e bij het discuswerpen met 22.44 m. Bij het speerwerpen boekten de da mes een dubbel succes. In de D-klas se werd L. Pulles le met 27.02 m en R. van Duijl werd le in de C-kias- se met 25.01 m. Ook bij het verspringen ging het goed. R. van Duijl werd 2e met 4.40 m, R. Pullens 3e met 4.25 m en A, Veltman 5e met 4.01 rn. Het kogel stoten tenslotte werd eveneens een overwinning voor R. v. Duijl met 9.40 m„ terwijl L. Pulles op dit nummer 5e werd. Waalwijkse Atletiekkampioenschap- pen op woensdag 30 en donderdag 31 juli. Op woensdag 30 en donderdag 31 juli a.s. organiseert de Waalwijkse Atletiekvereniging WAC de open Waalwijkse Atletiekkampioenschap- pen, waaraan iedere Waalwijker kan Mosje Sjarett, die vele jaren de buitenlandse politiek van Israël heeft geleid, heeft eens gezegd dat hij niet wist welke Arabische staat het eerst vrede met Israël zou slui ten, maar dat de tweede Libanon zou zijn, daarvan was hij zeker. Sjarett had indertijd goede rede nen om dit te geloven. Er is altijd beweerd dat de helft van de onge veer anderhalf miljoen inwoners van Libanon uit christenen bestaat, de andere helft uit mohammedanen. Betrouwbare statistieken bezit Li banon echter niet (de overige Ara bische landen overigens ook niet; volkstellingen zijn in het nabije oos ten een onbekend iets) en het is meer dan waarschijnlijk, dat de christenen in Libanon de meerder heid vormen. Zij schijnen er echter de voorkeur aan te geven niet aan hun meederheidsrechten vast te houden en hebben stilzwijgend de overeenkomst geaccepteerd, dat de president van de staat altijd een christen, de priester een mohamme daan moet zijn. Maar in ieder geval was het zo, dat tot voor kort de geestelijke leiders van de christenen in Libanon tegenstanders waren van het fanatieke panarabisme, waarvan Nasser de verpersoonlijking is. De „joodse bisschop". Reeds in 1947, toen een commissie van de Ver. Naties naar Jeruzalem kwam om een onderzoek in te stel len naar de diepere oorzaken van de joods-Arabische strijd, verklaarde de maronitische aartsbisschop Ignatius Moevark, dat „het christelijke Liba non sympathiek stond tegenover de idee van een joods nationaal tehuis". De Arabische nationalisten stempel den hem daarna tot verrader en noemden hem „moetran al jahoed", „joodse bisschop". De hetze tegen hem ging zover, dat hij het land moest verlaten en bij het Vaticaan bescherming zocht. Maar zijn opvol ger, de patriarch Arida, liet zich daardoor niet afschrikken en pleitte nog in 1955 voor een verzoening met Israël en een politieke oriëntering op de vrije wereld. De maronieten vormen een chris telijke sekte, ontstaan in de byzan tijnse periode. Sinds het einde van de zestiende eeuw staan zij onder 't Vaticaan, bezitten echter een zekere autonomie op het punt van het ri tueel, dat enige elementen der by zantijnse en grieks-orthodoxe tradi tie bevat. De maronitische geestelij ken zijn bijvoorbeeld niet verplicht om zich aan het cellaat te houden en mogen dus trouwen. De kerktaal is Syrisch-Aramees, maar het evan gelie wordt in het Arabisch gelezen. Politieke ommekeer. De maronieten hebben zich tien tallen jaren lang demonstratief vriendelijk tegenover de zionistische beweging getoond. Zij meenden, dat een joodse staat in het buurland Palestina een eventuele bondgenoot van Libanon zou kunnen zijn, waar door hun positie van een christelijke staat in een grote mohammedaanse wereld zou worden versterkt. In tegenstelling echter met de po litiek van de vorige maronitische deelnemen. De wedstrijden worden gehouden op het WSC-terrein, tel- i kens 's avonds om 7 uur. Er kan deelgenomen worwen in j verschillende groepen: jongens 10- 14 jaar; jongens 14-16 jaar; heren; meisjes 10—16 jaar; dames. Het inschrijfgeld bedraagt voor jongens en meisjes 10 cent per num mer en voor dames en heren 25 cent per nummer. Het programma is als volgt: Woensdag 30 juli: Heren 100 m; jongens 10 - 14 80 m; dames 100 m; meisjes 60 m. Heren ver; jongens (14-16) 100 m; dames hoog; meisjes hoog. Heren speer; jongens ver; dames kogel; meisjes ver. Heren discus; jongens speer; da mes discus; meisjes kogel. Donderdag 31 juli Heren 800 rn; jongens 600 m; da mes 800 m. Heren 3000 m; jongens hoog; da mes ver. Heren hoog; jongens kogel; dames speer. Heren kogel; jongens discus. H.-S.-spr. Inschrijvingen, vergezeld van in schrijfgeld, te richten aan secretari aat W.A.C., Paul Krugerstr. 2. NEDERLANDSE JEUGD WINT MET 3—1 VAN JONG CURACAO. In, het RIF-stadion te Willem stad lieeft de nederlandse jeugd zondagavond een 31 overwin ning geboekt op de jonge cura- eaose voetballers. Met de rust was de stand 30 voor de oran je-mannen. De doelpunten wer den gescoord door Rutten (2x) en Jansen. Na de rust kregen de curatjaoërs vele fraaie kansen, waaruit zij echter maar één patriarchen en bisschoppen voert de nieuwe patriarch, monseigneur Boe- loes Maoesji, een duidelijke politiek pro-Nasser. Hij steunt de rebellen, die tegen een mogelijke herverkie zing van de pro-westerse president Kamil Sjamoen in het geweer zijn gekomen. De chéf van het Libanese leger, generaal Foead Sjeheb, die een ma roniet is, staat onder invloed van zijn patriarch, wat zijn gebrek aan ijver bij de bestrijding van de op stand en zijn koele houding tegen over de Amerikaanse landingstroe pen verklaart. Naar in goed inge lichte kringen verluidt, zou men in 't Vaticaan weinig te spreken zijn over de houding van de patriarch; hij zou .zelfs een oproep kunnen verwachten om naar Rome te ko men, waar de paus persoonlijk hem van zijn ongenoegen blijk zou wil len geven. Voor en tegen. In de laatste jaren hebben zich in Libanon verschillende groepen ge vormd. De eerste staat geschaard rond de huidige Libanese regering. Zij is pro-westers en wijst zowel het communisme als Nassers panarabis me fel van de hand. Tot haar beho ren de meerderheid der maronieten en andere christelijke sekten en ook een mohammedaanse minderheid. De tweede groep zij is in de oppositie bestaat uit extreme Ara bische nationalisten en omvat een christelijke ook maronitische minderheid. Haar doel is de aanslui ting van Libanon bij Nassers Ver enigde Arabische Republiek. Zij noemt zich „Nationaal Eenheids-' front" en haar leiders zijn drie vroegere premiers van Libanon mohammedanen. De groep wordt ge steund door de huidige maronitische patriarch. De christelijke minder heid, die zich bij de oppositie heeft aangesloten, gelooft klaarblijkelijk niet, dat de christenen nog lang de druk van het Arabische nationalis me zullen kunnen weerstaan en meent daarom de vriendschap van de Nassergroep te moeten zoeken. De derde weg. Tot een derde groep behoren de christelijke en drusische intellectue len, die zich noch bij de eerste, noch bij de tweede groep thuisvoelen. Zij trachten een bemiddelende rol te spelen en hopen op een compromis, dat zij willen bereiken door presi dent Sjamoen, tegen wie ook zij be zwaren hebben, aan de kant te zet ten. Zo is Libanon, na de revolutie in Irak, een van de laatste bolwerken die het westen nog in de Arabische wereld heeft. Zou hier, na het in grijpen der Amerikanen, t.z.t. een tweede Korea ontstaan, dan zou het om veel meer gaan dan slechts de vraag, of Kamil Sjamoen nog eens zes jaar op de presidentszetel in Bei roet mag zitten. In de Libanon en ook in Jordanië en Irak gaat het om de overwinning of de nederlaag van het facisme in de Arabische we reld, dat in het rode fascisme in Moskou een bondgenoot heeft. doelpunt wisten te halen. Ten gevolge van het harde terrein kwamen er bij nederlandse zijde een aantal blessures voor. GERRIT VOORTING WON TWEEDE RIT OM NATIO NALE TITEL. Zondag werd te Groesbeek de tweede rit om de nationale wie- lertitel gehouden. Het parcours was zodanig, dat er van ont snappingspogingen niet veel te recht kon komen en het was dan ook een hele optocht, die op de finish afstormde. De geslepen Gerrit Voorting toonde zibh in de sprint het sterkste. Hij reed de 180 km. in 2.34.25,9. 2de werd Piet Maas, 3de Peter Post en 4de Mies Stol- ker, die in het algemeen klas sement de eerste plaats bezet,; 2 en 3 zijn Lahaye en de Roo en Gerrit Voorting bezet de 4de plaats. HOGEVAART. De P.V. „Nooit Gedacht", geves tigd bij dë heer C. v. Tilborgh op de Hogevaart, hield zaterdag een wed vlucht vanaf Neufvilles; afstand 144 km.; gelost om 1.30 uur. De eer ste duif werd geconstateerd om 3.15.20, de laatste duif om 3.31 uur. Ingemand werden 250 duiven. De prijzen werden als volgt behaald: A. J. Ophorst 1, 10, 20, 22, 27, 33, 67; A. Heibloem 2; C. v. Tilborgh 3, 55, 58; G. Vos 4, 7, 12, 61; Jos Rozenbrand 5, 47, 48, 68; M. Tref fers 6, 18, 21, 38, 45; C. Broeks 8, 9, 28, 31, 63; Gebr. v. Oss 11, 16, 30, 46; P. v. Rooij 13, 24; A. Florijn 14; M. Mesch 15, 17; J. Pols 19, 51; A. v. Campen 23; Joh. Sterrenburg 25, 56; W. Nieuwenhuizen 26, 29, 32, 43; F/Tactor 34, 37, 60; M. Blok 35, 54, 59; C. M. de Jong 36, 66, 69; J. de Jong 39, 50; P. Verhagen 40, 41; A. Snaphaan 42, 49, 53, 62, 64; C. Verhagen 44, 65; A. M. de Jong 52, 57. 't

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 6