Bernardo Trevisano, de goudzoeker u UIL Het schip der woestijn Per luxe touringcar naar Brussel Dappere Leni Fijneman wen wisselbeker Prijs f 7,50 met inbegrip toegangsbewijs Expo Kivits' Touringcarbedrijf Vlijmen 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 SEPTEMB BER 1958 3 Een goede danscnrsus HEES VAN H@©YEM - Waalwijk Voorzitter (aangewezen door bur gemeester en wethouders uit hun midden): de Burgemeester. Plaatsvervangend voorzitter (als voor): F. C. Smolders. Voorts hebben hierin thans zitting 3 leden van de raad en 3 plaatsverv. leden van de raad. Zitting hebben als lid: L. A. W. Mombers, D. J. van Oss en A. Derck- sen; als plaatsvervangd lid: A. G. Meijs, J. A. F. de Kort en G. A. Duy- velaar. ONS BEDRIJF. Het is niet vaak, dat wij schrijven over ons eigen bedrijf, maar nu, lang nadat wij 't ver wacht hadden, een en ander zyn voltooiing nadert mogen wij n enkel woord wijden aan een be langrijke uitbreiding, die onze drukkerij en kantoren hebben ondergaan. Er is een verbinding tot stand gekomen tussen de kantoren aan de Grotestraat en de druk kerij, waarvoor we hebben ge kregen een modern entrée voor de bovenwoning van de chef, n vestiaire, een archief, een ruim en licht kantoor voor de redactie en idem voor de correctie en ad ministratie. Daarenboven is de werkruim te in de fabriek uitgebreid m,et een mooie, lichte ruimte van plm. 150 m2, waarin in hoofd zaak de drukkerij-binderij zal worden gevestigd, terwijl de open komende ruimte voor de drukkerij wordt benut.) In totaal is er ">m. 300 m2 werkoppervlak- te bijgekomen. Een nieuwe oliestook-inrich- ting voor 't gehele bedrijf com pleteert de verbouwing, die het geheel een modern cachet geeft èn die naar wij vertrouwen de capaciteit van drukkerij en cou rant aanzienlijk zullen ten goede komen. TAPTOE WAALWIJK 1958 hij 35-jarig bestaan Harmonie „St. Jan". Als een jaarlijks terugkerend evenement wordt in diverse plaatsen van ons land met steeds stijgend sukses een taptoe ge organiseerd. Het aktieve bestuur van de KAJ-drumband heeft onlangs 't initiatief genomen om ook in Waalwijk een dergelijke muzi kale show te organiseren en hiervan zo mogelijk ieder jaar een herhaling te geven, waarbij gestreefd zal worden naar steeds grootser opzet. Een informatieve bespreking van de besturen van de harmo nie St. Crispijn en St. Jan, de jeugddrumband, de drumband van de Ghr. Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid'' en de KAJ-drum band had tot resultaat dat deze 5 plaatselijke korpsen hun volle medewerking toezegden. Het 35-jarig bestaan, halt ok tober a.s., van de harmonie St. Jan, bij welk jubileum dit korps in nieuwe uniformen gestoken zal worden, vormde een mooie aanleiding om voor de eerste maal een taptoe in Waalwijk te organiseren. Volgens de voorlopige plan nen, die nog nader door een commissie worden uitgewerkt, zal deze taptoe gehouden wor den op zaterdagavond 18 okto- 1)6!*. De deelnemende korpsen zul len de jubilerende geüniformeer de harmonie St. Jan die avond aan het Gemeentehuis m Baard wijk afhalen. De stoet trekt daarna naar het Raadhuisplein waar de taptoe gehouden zal worden Dit aan drie zijden af gesloten plein, met als fraaie achtergrond het stadhuis met loggia' en met verschillende in- gangen voor het opmarcheren van' de deelnemende korpsen, lijkt ons een bij. uitstek geschik te plaats voor een dergelijk mu zikaal schouwspel. Hoewel wat laat in het sei zoen, met het oog op de nodige voorbereiding en de datum van het jubileum, van St. Jan, staat Waalwijk nog een zeer bijzon dere avond te wachten, waar over t.z.t. nog nadere bijzonder- helen zullen volgen. DERDE ORDE VAN FRAN- CISCUS. Morgen, dinsdagavond om 9 uur bijeenkomst voor de novi cen en postulanten van de .Der de Orde van de H. Franciscus in de Muloklas, grenzende aan de Kapel van de Eerwaarde Zus ters (Centrum). Ingang tegen over het; postkantoor. Zonder enige verplichting van toetreden kunnen allen, vanaf de leeftijd van 16 jaar, ter ken nismaking deze bijeenkomst bij wonen. Pater Telesphorus van het Capucijnenklooster te Den Bosch zal de bijeenkomst leiden. K.A.J.- EN JEUGDDRUMBAND NAAR RETY (B.). Op 14 sept. a.s. zullen de K.A.J.- drumband en de jeugddrumband „Ons Genoegen" deelnemen aan een concours te Rety in België. Ook de drumband van Euphonia uit Kaats heuvel, de drumband uit Zevenber gen en van De Schotjes uit Tilburg zullen aan dit concours deelnemen. Belangstellenden die de reis willen meemaken, moeten ervoor zorgen dat hun reispapieren in orde zijn. MUZIKALE SHOW. De besturen van de harmonieën St. Crispijn en St. Jan en van de drumband K.A.J., „Ons Genoegen" en „Kracht en Vlugheid" hebben de hoofden bij elkaar gestoken om te komen tot een gezamenlijke demon stratie. Het resultaat is geweest, dat op 18 of 25 okt. a.s. door deze ge zamenlijke verenigingen een muzikale show zal worden gegeven. Het ligt in de bedoeling om hiervan een jaarlijks terugkerend evenement te maken en het te doen uitgroeien tot een soort taptoe. Dit jaar is de opzet uiteraard nog maar bescheiden, omdat de tijd van voorbereiding te kort is geweest. Ook hier blijkt weer, dat door sa menwerking wel het een en ander te bereiken is. LIEDERTAFEL „OEFENING VERMAAK". De Liedertafel zal ook dit iaar weer deelnemen aan het Be stendig Festival der Stad Ant werpen. A.s. zondag te 11 uur zal zij concerteren in het Stadspark, aldaar. BRAND IN HOOISCHELF. Vanmorgen tc ca. 5 uur brak door tot nu toe onbekende oor zaak brand uit in een hooischelf achter de woning van de wed. Klerkx-van Herpt aan het Laag einde. Nadat de bewoners aan vankelijk gepoogd hadden zelf de brand te blussen, werd de brandweer te hulp geroepen, die het vuur spoedig meester was. Het grootste deel van het hooi bleef daardoor behouden. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: groot missaal; sleu tel; zwart jack; portemonnee niet inhoud; kerkboekje; bruine jongensschoen; rijwiel met kin derzitje; portemonnee met rits sluiting met inhoud. Verloren: zWem kaart; zwem broek met badhanddoek (3x); werkboekje; mapje met auto papieren; colbertjasje; bruin leren portefeuille met rijbewijs en foto's. AGENDA, maandag en woensdag: MUSIS SACRUM 8 uur„Moord on de voorpagina", 14 jaar. LUXOR 8 uur: „De vagebona Koning", 14 jaar. woensdag: CANTINE TIMTUR 7.45 uur: repetitie gehele Waalwijks or kest. 8 uur repetitie dames en heren „Oefening en Vermaak" in De Twee Kolommen. Zorgt dat je schoolrapport van Briüenspecialïst VAN MAAREN kost weinig en U beleeft er veel genoegen aan Onze danscursussen munten uit door een beschaafde sfeer, prettige verstandhouding en goede, vertrouwde leiding. Vele oud-cursisten hebben dit reeds ervaren. Ook U kunt nog meedoen. Onze DANSCURSUS VOOR BEGINNERS wordt gehouden op WOENSDAG van 7 tot 8.30 uur. Eerste les op WOENSDAG 10 SEPTEMBER om 7 uur, zaal THALIA. Laat U tijdig inschrijven bij de heer v. Bracht aan de zaal, die U gaarne alle inlichtingen geeft. DANSINSTITUUT EER VOOR DE K.A.J.-DRUMBAND. Voor de maand oktober a.s. zijn weer feesten voor Waalwijk gepland. Hieraan zal de K.A.J.-drumband deelnemen. Zij heeft een mars in studie waarvan de tekst en mu ziek is geschreven door onze stadsgenoot de heer Piet Mulders, welke dan op die feesten zal worden ten gehore gebracht. DIT JAAR BETER WORDT Ja, ouders, zorgt dat Uw kind beter op het schoolbord kan zien! Dan komt hij nu niet achter bij de anderen en slaagt hij straks zeker door DEN BOSCH Vughterstr. 25 TILBURG Markt 32 BREDA N.Ginnekenstr. WAALWIJKSE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN Joost Timmermans, in zicht van definitieve bezit, geslagen. Het waalwijkse zwemstertje Leni Fijneman heeft tijdens de waalwijk- se zwemkampioenschappen, weike gisteren onder ideale weersomstan digheden in het gemeentelijk zwem bad ,,'t Hoefsven" werden gehou den, voor een bijzondere verrassing gezorgd. Dank zij enkele uitsteken de prestaties, wist zij beslag te leg gen op het algemeen kampioenschap en daarmee op de grote wisselbeker. Met 165.4 p. bleef zij juist beneden J. Timmermans (167.5), die reeds 2 maal in successie de wisselbeker had gewonnen, maar die nu, met het de finitieve bezit van de beker in zichi, door het dappere WZV-zwemstertje werd geslagen. Leni Fijneman heeft haar kampioenschap voor een be langrijk deel te danken aan de voor treffelijke prestatie op de 50 mtr. vrije siag (36.1), waarbij zij Antoi nette van den Broek (51.op een straatlengte achter zich liet. Ook op de 50 mtr. rugslag was Leni sneller dan Antoinette, zij het ook dat het verschil hier slechts 0.9 sec. be droeg; de tijden waren resp. 45. en 45.9. Op de 100 mtr. schoolslag was het echter Antoinette, die als eerste aantikte in een tijd van 1.41, Leni een volle seconde achter zich latend. Bdj de heren moest Joost Timmer mans driemaal met een tweede plaats genoegen nemen. Ad. v. Rijen snoepte hem de 100 m. schoolslag af met ruim verschil en Jan Pulles was op de 50 m. vrije slag 0.4 sec. snel ler dan de kampioenscandidaat. Pe ter v. Bracht bracht de 50 m. rug slag op zijn naam door 0.4 eerder aan te tikken dan Timmermans. Bij de adspiranten en de jongens en meisjes t/m 12 jaar waren de krachten meer verdeeld en daarmee ook de ereprijzen. Gerard v. Mil liet met zijn groep je duikers(sters) aardige en soms humoristische sprongen zien. In de waterpolowedstrijd kwam WZV 1 tegen Schijndel 1 in het wa ter. De waalwij kers trokken er hard en goed aan en Schijndel moest dan ook met een 51 nederlaag weer op het droge klimmen. Volgens on ze waarneming liet de kamprechter aan beide zijden nogal wat toe, het geen aan de wedstrijd overigens geen afbreuk deed. De WZV-reser ves namen het op tegen de vetera nen. Aan deze wedstrijd ging een korte, geslaagde badpakkenshow van de veteranen vooraf, waarbij vooral de zak-loek de aandacht trok. Nadat de „oudjes" zich weer in hun doordeweekse badpak hadden gesto ken, werd er met velerlei middelen gestreden om de meeste doelpunten. De jeugd bleek iets meer adem en schotvaardigheid te bezitten en won dan ook met 31. De organisatie was, dank zij voor al de activiteiten van mej. L. Ma- hieu en de heer P. v. Engelen, weer uitstekend verzorgd, zodat de wed strijden een vlot verloop konden hebben. Aan het einde van deze bijzonder geslaagde en druk bezochte sport middag werden door de voorzitter van WZV, de heer J. v. Heeswijk, met een toepasselijk woord de prij zen uitgereikt. Uiteraard had de heer v. Heeswijk een woord van lof voor degenen, die deze waalwijkse zwemkampioenschappen door hun deelneming, medewerking en be langstelling hadden doen slagen. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: 100 m. schoolslag dames 1. Antoinette v. d. Broek 1.41; 2. Leni Fijneman 1.42; 3. Alie Blom 1.46.8. 100 m. schoolslag heren 1. Ad. v. Rijen 1.33.6; Joost Tim mermans 1.34.2; 3. Adelbert Duijve- laar 1.35.4. 50 m. schoolslag meisjes adspiranten 1. José Trommelen 45.8; 2. Adri Schapendonk 45.9; 3. Ria Verschu ren 47. 50 m. schoolslag jongens adspiranten 1. Matti v. Bracht 42.—; 2. Ad de Werd 46.3. Bert Jansen 48.—. 25 m. schoolslag meisjes t/m 12 jaar 1 Gusta Vesters 23.—: 2. Blanca Hoffmans 23.2; 3. Cis IJzermans 24.2. 25 m. schoolslag jongens t/m 12 jaar 1. Piet Jansen 24.—; 2. Conny Marks 24.2; 3. Willy Kempka 24.3. 50 m. vrije slag dames 1. Leni Fijneman 36.1; 2. Antoinette v. d. Broek 51.—; 3. Doortje Leen- heers 58.2. 50 m. vrije slag heren 1. Jan Pulles 32.2; 2. Joost Timmer mans 32.6; 3. Peter v. Bracht 33.5 50 m. vrije slag meisjes adspiranten 1. Els Schipper 42.2. Mien Scha pendonk 43.3. Ria Verschuren 46.6. 50 m. vrije slag jongens adspiranten 1. Charles v. Loon 39.4; 2. Matti v, Bracht 39.6; 3. Bert Jansen 41.8 Frans Sars (38.1) werd gediskwali ficeerd wegens het verlaten van de baan. 25 m. rugslag meisjes t/m 12 jaar 1. Blanca Hoffmans 25.4; 2. Cis IJzermans 25.9; 3. Gusta Vesters 27.2. 25 m. rugslag jongens t/m 12 jaar 1. Gijs Pullens 29.—; 2. Piet Jansen 29.9; 3. Conny Marks 33. 50 m. rugslag dames 1. Leni Fijneman 45.2. Antoinet te v. d. Broek 45.9; 3. Doortje Leen- heers 57. 50 m. rugslag heren 1. Peter v. Bracht 42.3; 2. Joost Timmermans 42.7; 3. Kees v. Vliet 43.3. 50 m. rugslag meisjes adspiranten 1. Ria Verschuren 48.5; 2. José Trommelen 50.8; 3. Mien Schapen donk 54.4. 50 m. rugslag jongens adspiranten 1. Frans Sars 44.4; 2. Ad de Werd 51.2; 3. Pleun Verwey 52.6. „Laat nooit het gemak, waarmee gij goud weet te maken, er u toe verleiden, het ge heim daarvan aan iemand mee te delen, nt .h aan uw vrouw, noch aan uw geliefde zoon en nog minder aan iemand anders. Slaat ge deze raad in de wind, zo zult ge het berouwen, wanneer het voor berouw te laat is. Verraadt ge het geheim, zo is de wereld gedoemd tot ondergang, want het goud ware even gemakkelijk te maken als het glas voor de bazaars." Zo sprak Geber, de grote Arabische al chemist of goudzoeker, vele eeuwen gele den tot zijn leerlingen. Neen, de alchemist van zo'n vijfhonderd jaar terug groef geen gaten in de grond, om daar uit de diepte het edel metaal zo maar op te delven. Er bestond ook geen gold-rush, zoals eer tijds naar Amerika of naar de Zuidafri- kaanse Witwatersrand. Maar wel was er een koortsachtig zoeken, om door de ver binding van allerlei bestaande stoffen goud te maken. Geheime kunst. Het streven der alchemisten was een ge heime kunst. En alles wat bedekt was onder 'n geheimzinnig waas, liep in die dagen ge vaar, door de overheid te worden vervolgd. Zo hebben velen, wie het niet gelukte, on danks de aankondigingen, het nagestreefde doel, de vervaardiging van het goud, re bereiken, hun leven gelaten onder beuls- handen. Maar dit alles kon de fanatieke zoekers onder hen niet verhinderen, hun wonder lijke en - zo zeggen wij vandaag - dwa ze ambacht voort te zetten. Evenmin konden dit de teleurstellingen, de vele, herhaalde en diepe teleurstellingen, die de beoefena ren van de geheimzinnige kunst der alche mie gedoemd waren te boeken. De „steen der wijzen", die hen in staat zou stellen, de juiste verbinding van bestaande stoffen eenmaal tot stand te brengen, moest en zou, zo was de overtuiging der eerlijke zoekers, eenmaal worden gevonden. En wanneer? Niemand zou U het ant woord op deze vraag hebben kunnen geven. Maar de zoekers zochten voort... totdat de dood een einde maakte aan hun ijdel zoe kersleven. in mest van witte paaden. In het jaar 1406 werd te Padua uit een aanzienlijk geslacht geboren Bernardo Tre visano. Zijn vader en grootvader vertelden hem vele en fantastische verhalen over al chemisten, de zoekers naar het goudmakend middel en hun werk, verhalen die sterk spraken tot de kinderlijke verbeelding van Bernardo. Anderen waren niet geslaagd, maar hem zou het lukken, zo meende hij en deze me ning werd tot een vaste overtuiging, een ideaal waarvan hij bezeten raakte en dat heel zijn lange leven zou beheersen. Al op 14-jarige leeftijd begon Bernardo met zijn proeven. Met behulp van de Cis- terciënser monnik Gotfridus Leurier onder nam hij een groots experiment. In twee grote potten werden niet minder dan twee duizend eieren hard gekookt en daarna van de schalen ontdaan. Boven een zacht brandend vuur werden de laatste verhit, totdat ze zo wit zagen als sneeuw. Onder tussen had de monnik het eiwit al losge maakt van de dooiers en daarna werd alles gelegd in de mest van witte paarden, ten einde het rottingsproces te bevorderen. Het zo ontstane wonderlijke mengseltje werd gedestilleerd en weer gedestilleerd, ach jaar lang en toen ontstonden uiteindelijk een mysterieuze witte vloeistof en een rode olie. De „steen der wijzen" was bijna gevon den. Eindelijk, eindelijk zou de laatste proef worden genomen en toen... was het resul taat niets anders dan een grote misluk king. Bloed en urine. Maar Bernardo gaf de moed niet op, nog lang niet. En dat hoefde ook niet, want hij beschikte over voldoende geldelijke midde- len. Rhazes en Geber, de grootmeesters,^had den bepaalde aanwijzingen gegeven, zij het dat deze nog al vaag waren. Alle moge lijke mineralen en zouten beproefde Bernar do Trevisano. Hij combineerde en kristal liseerde ze telkens weer uit. Tientallen ma len loste hij aluin op en groene vitriool. Hij verhitte ze en verbond ze met elke stof die hij maar bedenken kon. Het was niets anders dan smelten, verdampen en verbran den in de talloze retorten, die zijn labora torium zo langzamerhand rijk was gewor den. En het resultaat van alles was... nihil. Maar Trevisano had zo zijn eigen kijk op de dingen. Hij redeneerde als volgt: „Goud is het volmaakste aller metalen. In het goud heeft God het werk voltooid, dat hij begon met de gesteenten en de mineralen. Aangezien nu de mens het volmaakste der schepselen is, moet uit de mens het geheim van het goud tevoorschijn komen." En dit was ook de reden, waarom hij menselijk bloed en unrine in zijn onderzoekingen be trok. Twaalf jaar lang was hij er mee be zig en het kostte hem zes duizend kronen. Trevisano was bijna geruïneerd. Mystiek en alcohol. Bernardo was bij zijn onderzoekingen door talloze zogenaamde zoekers naar de „steen der wijzen" omringd geweest. Maar velen waren schurken, die het meer voor zien hadden op Bernardo's geld dan op zijn proeven. Toen de hartstochtelijke zoeker dit uiteindelijk in de gaten kreeg, ontdeed hij zich van de bandieten en zocht zelf zijn heil in het bestuderen der mistieke werken van de twee alchemistische kunstenaars Jo hannes de Rupecissa en Sacrobosco. Een Franciskaner monnik was hem be hulpzaam. Thans zocht Bernardo het in de alcohola. Dertig keren werd deze gedistil leerd, „totdat ik geen glas meer kon vin den, dat sterk genoeg was om hem in te bewaren", zo zegt hij zelf. Maar het resul taat was als tevoren. Kosten tien duizend kronen en een geknakte gezondheid. Tresisano bracht zijn laboratorium over naar de Oostzeekust. Hij sloot vriendschap met een Trierse magistraat, die hem toe vertrouwde: „Ik ben er van overtuigd, dat het geheim van de steen der wijzen in het zeezout ligt. Laten wij dag en nacht omkristalliseren, tot het helder en door zichtig is als kristal. Dat is het duister ge heim van de steen." Maar ook dit bleek niet waar te zijn. Meester Hendrik. Een nieuw idee maakte zich van Trevi sano meester. De invloed van de zon zou het doel doen bereiken. Zilver en kwik wer den opgelost in een sterk zuur, de oplossin gen ingedampt boven de hete as van kolen, die speciaal uit verre landen werden ge haald, de beide mengsels samengevoegd en toen aan de inwerking van de zon bloot gesteld. De inwerking van de zonnestralen deed immers op aarde de metalen ontstaan, zo was nu de redenering. Vijf jaar werken bracht een nieuwe mislukking. Een nieuw bericht: Meester Hendrik, vertrouweling van de keizer, zou het ge heim van de „steen der wijzen" kennen. Trevisano er naar toe. Het tweetal zwoer elkander trouw en Bernardo gaf een feest maal, waar alle alchemisten uit de buurt voor werden uitgenodigd. Aan tafel werden 42 gouden marken ingezameld en meester Hendrik zou dit aantal nu vervijfvoudigen. Een wonderlijk mengsel werd samenge voegd en in de smeltkroes te vuur gezet, terwijl het gezelschap zich aan tafel tegoed deed. Toen eindelijk de kalf werd opengebro ken, bleek er geen vijfvoudige hoeveelheid goud tevoorschijn te komen, integendeel, in plaats van 42 bleken er nog slechts 16 marken aanwezig te zijn. Trevisano was woedend over het bedrog en zwoer, de alchemie er aan te geven. Maar na twee maanden reeds brak hij zijn eed; zonder zijn proeven kon hij niet leven, Hij doorreisde nu heel de wereld en uit eindelijk is hij in het jaar 1490 als een arm en vermoeid man, zonder zijn doel te hebben bereikt, gestorven. De „steen der wijzen" is nu, vijf eeuwen later, een fictie gebleken te zijn. (Nadruk verboden) toch dat de kameel zo lang zonder water kan? Men meende te weten dat het geheim in z'n bult zat, of juister gezegd het wa ter. Ook veronderstelde men wel dat het dier bij gelegenheid grote hoeveelheden water tot zich zou nemen en het dan in z'n magen bewaren. Nu is het inderdaad zo, dat de kameel, als hij een tijd lang geen drinken heeft geproefd en flink is uitge droogd, meer dan 70 liter ineens naar bin nen werkt, doch daarmee wordt uitsluitend zijn normale vochtgehalte hersteld en vorme hij zogezegd geen „appeltje voor de dorst". Hoe het ook zij, alle verhaaltjes en ver onderstellingen bleken geen afdoende ver klaring te geven voor dit raadselachtig ver schijnsel. Maar de mensen van de weten schap rustten niet alvorens ook dit pro bleem geen probleem meer was en de Unesco een rapport kan uitbrengen waarin het mysterie werd ontsluierd. Een intensief onderzoek onder leiding van een groot geleerde - prof. dr. Knut Schmidt- Nielsen - wees uit, dat de kameel aan ver schillende factoren zijn vermogen dankt om in de woestijn zonder water te leven en daar bij nog het zwaarste werk te verrichten. Het merkwaardige beest kan ieder drup peltje vocht in z'n lichaam opnemen èn... vasthouden. Vandaar ook het zeer lage vochtgehalte van zijn uitwerpselen. Zelfs als hij drinken mag zoveel hij wenst, be draagt het watergehalte hiervan niet eens een halve lieter. Vele dieren en natuurlijk ook de mens drinken bij warm weer extra veel. Het zweet verdampt en voor die ver damping is warmte nodig, die aan het li chaam wordt onttrokken. Een doelmatige „zelfkoeling" dus, die de lichaamstempera tuur constant doet blijven. De kameel is nochtans niet gebonden aan een onveran derlijke lichaamstemperatuur, want die kan, blijkens het onderzoek, oplopen tot93 of zelfs 104 graden Fahrenheit en dan nog is het dier niet ziek. Hoe is dat mogelijk, zult U vragen. Het antwoord is eenvoudig: de kameel transpi reert bijna niet en daardoor stijgt logischer wijs bij grote warmte z'n lichaamstempe ratuur boven het normale peil. Zijn huid is dan ook vrijwel volkomen droog en men ziet hem nooit hijgen en hij ademt uitslui tend door de neus. Alleen als de lichaams temperatuur van de kameel zodanig stijgt dat het gevaarlijk begint te worden, scheiden de zweetkliertjes een weinig water uit, doch nooit meer dan noodzakelijk is. En zelfs dan wordt geen vocht aan de bloedsomloop onttrokken waardoor de samenstelling van het bloedplasma (een waterige vloeistof, vervoert voedsel en schadelijke stoffen) zo goed als normaal blijft. Het water voor de spijsvertering en de verdamping haalt het dier onder andere uit de lichaamsweefsels en de spiercellen. - U ziet welke bijzondere eigenschappen het „woestijnschip" in zich draagt en waardoor het zo bij uitstek wordt getypeerd. 's Winters drinkt de kameel in 't geheel niet. Hij heeft dan voldoende vocht uit de planten die hij eet. En als het zomer is drinken grazende kamelen met tussenpo- i van ongeveer vier dagen. Als een ka meel lang op z'n vocht moet teren, verliest hij aan lichaamsgewicht, maar de conditie blijft toch vrij goed. Interessante proefne mingen wezen uit dat bijvoorbeeld bij een volkomen droog dieet, de kameel in januari gemwiddeld 0.9 van zijn gewicht per dag verliest, in de hete maand juni onge veer 2,2 Stelt men een ezel op eenzelfde leefregel onder gelijke omstandigheden, dan zou die in januari 3 van zijn gewicht verliezen en in juni zelfs 7,7 per dag. U ziet, het verschil is evident! Men nam verder de proef met een kameel die 17 dagen (stel u voor zeg!) niet had gedronken. Het dier bleek 202 pond aan gewicht verloren te hebben. Men liet hem toen gedurende 10 minuten drinken en de kameel slokte in die periode ruim 60 liter water naar binnen. Zijn gewicht bleek toe genomen met pl.m. 30 Dank zij de recente onderzoekingen zijn we iets meer te weten gekomen omtrent deze typiseche woestijndieren. Wonderbaarlijk is het aanpassingsvermogen van zo'n dier en typische woestijndieren. Wonderbaarlijk is alles zo juist geordend is. Bij nadere be studering blijkt dat telkens weer. Wetenschappelijke onderzoekingen ontraadselden mysterie. (van onze medewerker Arie van Pas). Een kameel is een buitenissig dier. Z m tonvormig lichaam, z'n hoge gebochelde rug, z'n lange kromme hals en z'n eigenaardige kop, geven hem een zeer onooglijk aanzien. Maar desniettegenstaande is de kameel irt het Oosten al zo'n dertig of meer eeuwen hèt vervoermiddel. Zwaar beladen gaat hij z'n route op de aloude karavaanwegen door eindeloze woestijnen naar Peking naar Kiachta, naar de Krim, Klein-Azië, Perzië of Noord-Indië. Stofwolken dwarrelen op waar voetstappen in het woestijnzand wor den gezet, maar het trotse goedmoedige dier op z'n lange „stelten" - terecht het „schip der woestijn" geheten - steekt er hoog boven uit. En als de karavaan rust houdt, krijgt hij niet veel meer dan wat: dadels of gerst. Ontbreekt het voedsel, dan. teert de kameel eenvoudig op z'n vet, dat: als reserve-voedsel in de bulten zit opge hoopt. Geheel aangepast aan het barre nomaden leven hebben deze dieren wonderlijke eigen schappen. Opgetuigd met kleurige kwasten, en klingelende klokjes aan het hoofdstel, trekken ze in wiegende woestijnpas uit het centrum van Azië oost-, zuid- en west waarts en weer terug. Ja, ze kunnen ge makkelijk een last van circa 250 kg onge veer 10 a 12 uur per dag stapvoets dra gen, waarbij de karavaan plm. 4 km. per uur vordert. Ondanks het moderne verkeer en alle comfortabele communicatiemiddelen is de kameel nog altijd onmisbaar. Immers, het leven van Mongolen en Kir- giezen is even ondenkbaar zonder kamelen, als dat der Laplanders in het hoge noorden zonder hun rendieren. Meer nog dan wat voor ons de koe betekent, betekent de ka meel voor de eenvoudige woestijnbewoner. Want alles, maar dan ook letterlijk alles van hem wordt gebruikt en heeft waarde: z'n vlees, vet, melk, z'n wollig haar (Per zische kleedjes!), ja zelfs z'n mest dient nog als brandstof Leven zonder water. Kamelen onderscheiden zjch van vele an dere dieren doordat ze een bijzondere eigen schap hebben die alle andere levende we zens missen. Een kameel kan namelijk dagen achtereen 't leven houden zonder één drup pel water. En dat temidden van verzen gende woestijnvlakten, waar het leven bij kans is uitgeblust en waar de kiemen zijn gesmoord, omdat juist het levenwekkende vocht, het water, ontbreekt. Hoe komt het DANKBETUIGING Langs deze weg wil de zeer- eerw. Pater Jos v. d. Louw al de parochianen van „Sint Jan" nogmaals hartelijk dan ken voor de milde bijdragen (ruim 1000.—) die hij bij zijn vertrek naar de missie in Bra zilië mocht ontvangen. Ook namens z'n ouders brengt brengt hij welgemeende dank. Kaatsheuvel, 1 sept. 1958. op 4-6-10 en 13 september Kaarten verkrijgbaar bij KIVITS RIJWIELHANDEL Laageinde, Baardwijk tel 2989 GILDENBOND, Kaatsheuvel en v. VEEN Café „t Bruggetje" Sprang-Cappelle telefoon 392 en 514

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 3