De Echo van het Zuiden BINNEN- EN BUITENLAND FAUBUS EN MAO GEMEENTERAAD WAALWIJK Gemeenteraad Raamsdonk W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied» MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 81e JAARGANG No. 68 Hoewel de internationale politieke situatie zich sinds de amerikaanse en britse interventie in het Midden-Oos ten ontwikkeld heeft op een wijze, die de aanvankelijke vrees voor een nieuwe wereldoorlog gelukkig weer heeft doen afnemen, kunnen we toch nog bepaald niet spreken van een rustige wereld. Voor een deel van de beroeringen en spanningen, welke de wereld van vandaag blijven kenmerken, zijn twee mannen verantwoordelijk, namelijk gouverneur Faubus van de ameri kaanse staat Arkansas en de leider van de chinese volksrepubliek Mao- Tse-Toeng. Gouverneur Faubus, het vorig jaar met de kracht van wapenen tot de or de geroepen, blijft zich als een hard leerse rebel verzetten tegen de ras senintegratie op de middelbare scho len - met name op de centrale open bare school van Little Rock. Om zo wel het hooggerechtshof, dat zijn reces onderbroken heeft om uitspraak te doen, als Washington voor een vol dongen feit te stellen, heeft de wet gevende vergadering van Arkansas gouverneur Faubus gemachtigd tot het sluiten van de openbare scholen, indien de integratie toch zal worden doorgevoerd. In een toespraak voor de televisie heeft Faubus verklaard, dat Arkansas „zijn rechten zal ver dedigen". President Eisenhower heeft hierop gereageerd met de uit lating, dat een weigering van Faubus zich aan de integratie te onderwer pen, verschrikkelijke gevolgen zal hebben. Het is duidelijk, dat deze binnen landse amerikaanse kwestie het pres tige van de Verenigde Staten in de rest van de wereld geen goed doet. De tegenstanders van de democratie hebben hiermee hèt middel in han den om de strijd voor de rechten van de mens, welke de V.S. c.s. heten te voeren, als huichelachtig en vals te brandmerken. Zij behoeven alleen maar te wijzen op wat Faubus „rech ten" noemt, om een groot deel van de wereldbevolking te overtuigen van het feit, dat in Amerika op de laatste plaats gelijke rechten heersen. Voor al in de afrikaanse en aziatische lan den zal dit voorbeeld van amerikaan se „vrijheid" niet nalaten grote in druk te maken. Daarom dan ook is Little Rock veel meer dan een binnenlandse aan gelegenheid en daarom moet het ge zwel Faubus snel en grondig worden uitgesneden. Van geheel andere aard zijn de spanningen, welke door het optreden van Mao-Tse-Toeng in het Verre Oosten zijn ontstaan. Na de pekingse conferentie tussen Mao en Kroestsjef zijn de chinese communisten een fel offensief be gonnen tegen de nationalisten, die vooral dank zij de hulp en de toege zegde steun van de Verenigde Staten op Formosa en een aantal kleine eilandjes vlak voor de chinese kust tot nu toe een rustig bestaan hebben kunnen leiden. Aan deze rust is nu een einde gekomen. Dagenlang heb ben kustbatterijen op het chinese vasteland tienduizenden granaten af gevuurd op deze eilandjes, met name op Quemoy. Ook bestaan er vol doende aanwijzingen, dat de commu nisten bezig zijn een grote landings- vloot samen te trekken, die op ophan den zijnde invasiepogingen zou kun nen wijzen. Wat is Mao's bedoeling met dit offensief? Wil hij met dit wapenge kletter alleen maar bereiken waarnaar hij tot nu toe vergeefs heeft ge streefd een stem in het wereldka pittel? Of gaat hij nu werkelijk uit voering geven aan zijn al zo dikwijls geuite dreigement, dat hij nationalis tisch China zal uitroeien? De vraag, de de internationale politieke wereld dan ook bezighoudt is zal Mao wer kelijk een oorlog riskeren om daar mee zowel het een als het ander te realiseren? Amerika heeft onmiddellijk ge tracht om Mao van de dwalingen zijns weegs terug te voeren door met groot machtsvertoon de Zesde Vloot in de chinese wateren te laten ver schijnen op grond van het verdrag tusen de V.S. en nationalistisch Chi na. Ondanks deze duidelijke waar schuwing heeft Peking toch aange kondigd, dat de invasie op Quemoy aanstaande is. De situatie in het Verre Oosten is daarmee wel uiterst hachelijk gewor den, vooral voor de nationalisten, want in politieke kringen is men er nog niet zo zeker van, dat Amerika omwille van een handvol eilandjes voor de chinese kust een oorlog zal riskeren. De veelgeplaagde Eisenho wer staat hier wel voor een bijzonder moeilijke beslissing. Mocht Amerika (ook nu weer) verstek laten gaan bij de verdediging van nationalistisch China, dan ver speelt het opnieuw enorm veel geloof en vertrouwen, terwijl het er dan voor Tsjang-Kai-Sjek wel heel somber uitziet. In het tegenovergestelde geval staat de wereld opnieuw voor een avontuur, waarvan het verschrikke lijke einde nog niet is te zien. Uitbreidingsplan .Bloemenoord' vastgesteld. In zijn laatste vergadering heeft de waalwijkse gemeenteraad er vrijdag avond eens rustig de tijd voor geno men want het was over tienen toen burgemeester Teijssen met een forse hamertik de zittingsperiode 1953 - 1958 afsloot na op bijzonder harte lijke wijze afscheid te hebben geno men van de scheidende raadsleden. Het „pièce de resistance" van de ze laatste vergadering was het voor stel tot verkoop van bouwterrein in het partieel uitbreidingsplan „Bloe menoord". Twee uur had de raad nodig om het over dit voorstel eens te worden, maar wat er over en weer allemaal gezegd is, kan uw verslag gever niet navertellen want het ge beurde allemaal achter gesloten deu ren. Toen hij weer binnen mocht ko men zag hij de blauwe rooksluiers optrekken en kon hij aantekenen, dat het voorstel was aangenomen. Voor het overige is het allemaal snel gegaan. Er werd een gewijzigde vleeskeuringsverordening vastgesteld en een wijziging aangebracht in de verordening op de heffing van slachthuisrechten en keurlonen. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. ging de raad over tot het in ontwerp vaststellen van het partieel uitbreidingsplan „Bloemenoord" ten oosten van de Burg. Smeelelaan, dat een capaciteit heeft van ca. 600 wo ningen, waarin een aantal flatwo ningen zijn begrepen. Na het plan „Kloosterweg" is dit het tweede par tiële uitbreidingsplan, dat in ontwerp gereed is. Goedkeuring verkreeg verder het voorstel tot toekenning van een pre mie op de voet van de premierege ling woningverbetering en -splitsing, alsmede een voorstel tot beschik baarstelling van een krediet voor het uitvoeren van een verbouwing aan een gemeentewoning aan de Loeff- straat. Opnieuw werd aan de b.l.o.-scho len een eitra-subsidie toegekend, be- dus de voorzitter, die nog eens onder streepte, dat men trots mag zijn op het bereikte. In het kort ging de voorzitter in op de financiële zorgen, die uiteraard hun invloed hebben doen gelden op de beleidslijn en die ook voor de toekomst nog wel moei lijkheden met zich zullen brengen. In het bijzonder dankte de voor zitter de heren van Leeven en de Kort, die geen zitting zullen hebben in de nieuwe raad, voor hun initiatieven, hun medewerking en persoonlijke be langstelling en hij hoopte, dat zij ook in de toekomst van belangstelling voor de gemeentelijke zaken zouden blijven getuigen. Ook hoopte hij, dat dezelfde geest en sfeer, die de ver gaderingen van de raad in de afge lopen zittingsperiode hebben geken merkt, voor de toekomst bestendigd zouden blijven, want zonder deze geest en sfeer is het niet mogelijk om tot een vruchtbare samenwerking te komen. In een kort woord dankten de he ren van Leeven en de Kort de voor zitter, de wethouders en de collegae voor de bijzonder prettige samenwer king in de afgelopen vijf jaar. DE WERELD ROND rekend naar f 350.- per leerkracht per jaar, zulks met het oog op de bij zondere toewijding en inspanning, welke van de leerkrachten voor dit onderwijs gevorderd worden. Ingetrokken werden de raadsbe sluiten van 26 juni a.c. tot ver koop van bouwterrein aan de Eerste Zeine. De raad ging akkoord met een voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Kloosterweg. Ook hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel tot het aangaan van een drietal geldleningen met de n.v. bank voor nederlandse gemeenten van resp. f 31.500.- voor een tweede verwarmingsketel t.b.v. de blokver- warming in het Hertog Janpark, f 86.000.- voor de financiering van de aanleg van gas-, water- en elektriciteitsleidingen in de St. An- toniusparochie, en van f 131.000. ter financiering van voltooide of nog in uitvoering zijnde werken. Vastgesteld werd een algemene toeslagverordening voor gepensio neerde wethouders en ten slotte werd een wijziging van de begroting 1958 goedgekeurd. Aan het slot van deze vergadering, die tevens het einde betekende van de zittingsperiode 1953 1958, richtte de voorzitter zich in een korte toespraak tot de leden van de raad en in het bijzonder tot de scheidende le den van Leeven en de Kort. Burge meester Teijssen betuigde de raad zijn hartelijke dank voor de wijze waarop elk der leden voor zich en in samenwerking, in de afgelopen vijf jaar de belangen der gemeente hebben voorgestaan. Het is ondoen lijk, aldus de voorzitter, om in kort bestek een volledig beeld te geven van wat in deze periode is tot stand gekomen, maar uit de stukken en vooral uit hetgeen in de afgelopen periode kon worden gerealiseerd, blijkt genoegzaam de grote werk zaamheid van de raad. Dit alles is mogelijk geweest, dank zij uw ob jectiviteit, uw welwillendheid, maar vooral dank zij uw samenwerking, al- W A A L W IJ K I PLAN. Om maar eens vlak bij huis te be ginnen, Waalwijk heeft zijn tweede partiële uitbreidingsplan in ontwerp gereed. Men heeft het Bloemenoord gedoopt en het zal komen te liggen ten oosten van de Burgemeester Smeelelaan, die aan het begin mo menteel een operatie ondergaat en aan het eind steeds minder berijdbaar wordt. Ongeveer 600 woningen zal het nieuwe plan gaan bevatten, waar van het merendeel in de z.g. halfge sloten bebouwing. In het centrum is een aantal flatwoningen geprojec teerd met een openbaar plantsoen en enkele waterpartijen. Ook een aantal openbare gebouwen zal er een plaats je vinden. Verheugend is het, dat men ook aan de nodige parkeerstro- ken heeft gedacht, want in de St. Antoniusparochie-West had men de ze vergeten, zodat de autobezitters daar hun wagen maar moeilijk kwijt kunnen. Bloemenoord strekt zich uit van de Olympiaweg tot aan de Twee de Zeine. Daartussenin zullen nog twee doorbraken tot stand komen, die aansluiting zullen geven op het wes telijk deel van de St. Antoniusparo- chie. Op papier en in maquette belooft het een zeer schone uitbreiding te worden, waarin het wonen, naar men mag hopen, minder duur zal zijn dan in het nieuwe Tuindorp Besoijen- West. NIET DOEN. Zweedse geleerden hebben uitge dokterd, dat het roken in een auto, waarvan alle raampjes gesloten zijn zeker even gevaarlijk is als het nutti gen van enkele glazen alcoholhouden de dranken alvorens men echter het stuurrad plaats neemt. Door deze ge sloten raampjes kan het percentage koolmonoxyde, dat anders hoogstens 0.3 tot 1 pet. bedraagt, stijgen tot 3 pet. of meer. Dit gebrek aan zuurstof kan natuurlijk allerlei narigheid ver oorzaken, zoals het verminderen van het gezichtsvermogen. Voor men het weet zit men dan ergens op of onder. Niet roken dus met de zaak potdicht. Het stinkt trouwens ook nog. RESULTATEN KON. OLIE UNILEVER EN PHILIPS. Nederlands grootste internationale concerns, de „Koninklijke", de Uni lever en Philips, hebben tegelijkertijd de resultaten gepubliceerd, die zij in de eerste helft van dit jaar hebben behaald. Blijkens de overzichten liep de gang van zaken bij deze „grote drie" nogal uiteen. In geld uitgedrukt is de omzet van j de Koninklijke-Shell Groep gedaald tot 13,2 miljard gulden, tegen 13,9 miljard in het eerste halfjaar 1957. De netto winst van de Groep liep met 377 miljoen terug tot precies 800 miljoen gulden. PYAMA. Voor de ware dierenliefhebbers onder u hebben wij het volgende modesnufje. Een dierenmodezaak in München heeft voor de hondjes, die 's nachts mee naar bed genomen worden - en dat zijn er nogal wat - speciale hondjes-pyama's ontwor pen. Gesloten modellen met lange pijpen voor de meer conservatieve en preutse rassen en charmante baby doll-creaties voor het moderne hond je. Het doel van deze intiemen hon- dekleding is, dat men 's morgens min der hondeharen tussen lakens en de kens zal vinden. VUIL EN GEZOND. Ditmaal hebben we ook eens bij zonder prettig nieuws voor onze jeugd j en wel speciaal voor de jongens, die zich 's morgens bij voorkeur met de das om en de pet op wassen. Voor I deze knapen hebben wij het stimule rende advies gewoon doorgaan jongens, want er is niks gezonder dan een vuile nek. Wij ontlenen deze autoriteit aan die van dr. Harvey Flack, de hoofdredacteur van het engelse blad Family Doctor. Deze grote geleerde acht de aanwezigheid van een laagje vet op de huid van het grootste belang voor de gezond heid en hij vindt het verzet van de jeugd tegen het dagelijks wassen van de nek dan ook zeer verheugend. Zij zullen daarvan op de duur de rijke 1 vruchten plukken. Hij geeft de anti- j nekwasers dan ook in overweging zich niets aan te trekken van de be- moeizucht van de ouders in deze. Wat deze engelse dokter wel be- langrijk vindt is het handenwassen, !want door het niet of te weinig was sen van de handen komen jaarlijks j heel wat voedselvergiftigingen voort. Overigens heeft dr. Flack ook ge constateerd, dat jongens een bijna instinctieve afkeer van wassen heb ben, meisjes hoogst zelden, en dat jongens veel meer vuil aantrekken dan meisjes. Hij weet niet hoe dat komt, deze family doctor. Dan zullen wij het hem maar even uit de doeken doen omdat jongens c.q. mannen altijd en eeuwig het vuile werk moe ten opknappen. Het Unilever-concern kon, verge leken met januari-juni vorig jaar, zijn omzet nog met 142 miljoen gul den vergroten tot totaal 9 miljard 148 miljoen. De netto winst steeg met 10 miljoen tot 216 miljoen gul den. Philips behaalde naar verhouding veruit de beste resultaten. De omzet groeide in het afgelopen halfjaar aan met 158 miljoen tot 1 miljard 548 miljoen gulden ;de winst werd met elf miljoen opgevoerd tot 91 miljoen gulden. MILITAIR PACT MET AUSTRALIË. „Er is voor Djakarta geen reden om gealarmeerd te zijn", aldus ant woordde de Australische minister van buitenlandse zaken Casey in aanwezigheid van minister Luns tij dens een persconferentie op een vraag, of er enige grond bestaat voor de ongerustheid van Djakarta over een eventueel militair bondgenoot schap tussen Australië en Nederland voor Nieuw-Guinea. Van zulk een bondgenootschap had gouverneur Platteel tijdens een bezoek aan Port Moresbey in Australisch Nieuw- Guinea, vrijdag verklaard dat de Ne derlandse regering dat „zou toejui chen". „De politieke positie van Ne derlands Nieuw-Guinea is voor Au stralië van meer belang dan voor Ne derland", aldus de gouverneur. Een bondgenootschap zou Indonesië dui delijk maken dat Nederland niet al leen staat en de steun heeft van een ander land. De grootste verdienste van zo'n verdrag zou zijn, dat het zal dienen om een oorlog af te weren. Als Indonesië een oorlog op grote schaal zou beginnen, zou dat ook het begin zijn van een derde wereldoor log, aldus zou gouverneur Platteel hebben verklaard. „Dr. Platteel heeft geen instructie van de Nederlandse regering ontvangen om een verklaring af te leggen, zoals hij volgens de pers berichten uit Port Moresbey zou hebben gedaan", zo reageerde minis ter Luns tijdens de persbijeenkomst. Hij wilde eerst de juiste tekst van de verklaring van gouverneur Platteel afwachten om te weten wat hij in feite heeft verklaard, maar, zo voeg de minister Luns glimlachend hier aan toe, „over internationale poli tieke kwesties die door gouverneur Platteel zouden zijn aangeroerd, dient tevoren te worden beslist door de regering in Den Haag". MIN. LUNS HAD GESPREK MET INDONESISCHE ZAAK GELASTIGDE. Op het departement van bui tenlandse zaken in Den Haag heeft minister Luns donderdag middag de Indonesische zaakge lastigde in Den Haag, de heer M. Maramis, ontvangen. De heer Maramis had om dit onderhoud verzocht in verband met het feit dat hij vrijdag naar Djakar ta zal vertrekken voor overleg met de Indonesische minister van buitenlandse zaken. Het on derhoud was een algemene ge- dachtenwisseling over de Ne derlands-Indonesische betrek kingen. Volgens een woordvoerder van de Indonesische diplomatie ke vertegenwoordiging verliep het gesprek, dat 35 minuten duurde, „in zeer vriendschappe lijke sfeer". KOLEN DUURDER. Met ingang van 1 september a.s. zullen de eenheidsprijzen van de huisbrandolie met f 0.35 ct. per hl. worden verhoogd. Slechts de bruinkooibriktten worden op de huidige prijs ge handhaafd. Deze prijsverhoging betreft de normale verhoging van de z.g. „zoiperprijzen" naar de de finitieve „winterprijzen". Het ligt niet in de lijn der ver wachtingen, dat na deze verho ging de kolen in de loop van de winter nog duurder zullen wor den, zodat thans wel. van een de finitief prijspeil mag worden gesproken. Na afloop van het stooksei- zoen per 1 april zullen waar schijnlijk weer nieuwe kolen- prijzen worden bekend gemaakt. DE AUTOVERKOOP. De automobielproduktie in de Verenigde Staten is in de week eindigende 23 augustus, gedaald tot 26.402 stuks, het laagste ni veau sedert oktober 1957. In '58 zijn tot nu toe 2,7 miljoen auto mobielen geproduceerd (4,2 min.) EXPO: DEUR NAAR DE VRIJHEID. Driehonderd bezoekers vragen politiek asyl. Uit goed ingelichte kringen wordt in Brussel vernomen, dat sedert de vorige maand meer dan driehonderd bezoekers van de wereldtentoonstelling die uit communistische landen kwamen asiel hebben gevraagd. De Bel gische regering zou besloten hebben deze mensen destatus van vluchteling toe te kennen. Het zouden circa honderd Zuid-Slaven, vijftig Polen en 'n aantal Russen, Hongaren, Bul garen en Tsjechen zijn. Een par ticuliere organisatie heeft in Brussel reeds ontvangstcentra voor de vluchtelingen ingericht. AMERIKANEN BESPIEDEN HEEL DE WERELD VIA DE MAAN. Amerikaanse geleerden hebben een nieuw geheim systeem ontwikkeld om waarnemingen „over de gehele we- reld" te doen met gebruikmaking van de maan. Met het nieuwe systeem kunnen gebeurtenissen op aarde als kern-exploisies of het lanceren van j een intercontinentaal projectiel on- middellijk worden „gezien". Dit is i onthuld door James G. Fulton, lid j van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden en van de Amerikaanse commissie voor bestudering van de ruimte. Fulton maakte geen details bekend. Hij was naar Den Haag gekomen th- 2 A U 1 'i _J.S De laatste vergadering van de raad der gemeente Raamsdonk heeft zich geken merkt door een snelle afhandeling van de agenda. Voor de hervormde ulo-school werd een bedrag uitgetrokken van f 7.946.25 voor de inrichting van de in aanbouw zijnde her vormde ulo-school aan de Meidoornstraat te Raamsdonksveer. Het maximum in kasgeldleningen en re kening-courant-overeenkomsten op te ne men bedrag in het tijdvak oktober t.m- de cember werd vastgesteld op f 1.900.000.-. Voor de volledige aanleg van de St. Jo zeflaan en de reconstructie van een gedeel te van de Grote Kerkstraat besloot de raad tot het om niet aanvaarden van enige stuk jes grond van het r.k. kerkbestuur. Tevens werd besloten tot ruiling van enige per ceeltjes grond in de Nieuwe Polder met de heer G. J. A. Nollen. Een door de bank voor nederlandse gemeenten aangeboden geldlening van f 46.000 werd uiteraard dankbaar aanvaard. Het geld zal worden aangewend voor de financiering van onder handen of reeds voltooide kapitaalswerken. Ten slotte besloot de raad tot een wijzi ging van de gemeentebegroting 1958. Aan het slot van deze laatste vergadering richtte de voorzitter, burgemeester Prins- sen, zich met de volgende toespraak tot de leden van de raad Mijne Heren, De vergadering van hedenavond vormt de afsluiting van een 5-jarige zittingsperio de Uwer Raad. Een periode waarin onge twijfeld veel tot stand kwam. Het wederopbouwplan voor de R.K. kerk en omgeving werd voor een gedeelte gerea liseerd. Het structuurplan is nog in sta dium van voorbereiding. Het 7!4> h.a. grootte industrieterrein in de Boterpolder kwam gereed. Voor de op richting van een scheepswerf werd aldaar grond verkocht. Daarnaast vestigden zich enige nieuwe industrieën en had uitbreiding van bestaan de plaats. Alhoewel zulks op zich een verheugend verschijnsel vormt blijft in verband met werkverruiming ter plaatse aantrekking van nieuwe industrieën noodzaak. Belangrijke verbeteringen en reconstruc ties van straten en wegen hadden in de af gelopen zittingsperiode plaats. Zeker niet onvermeld mag blijven het ge reedkomen van het rioleringsplan Raams donksveer. Het wachten is nu nog op de aanleg van de noodzakelijke persleiding met pompgemaal. De gem. vuilnisophaaldienst kon door in voering van uniforme huisvuilvaten, alsme de door ingebruikname der roltrommelvuil- nisauto worden geperfectionneerd. De Brandweer verkreeg een nieuwe trek- kermanschappenwagen, alsmede een nieuwe motorspuit. Op het terrein der gemeenschappelijke samenwerking mag wel allereerst vermeld worden de oprichting der N.V. Streekgas- voorziening, daarnaast kan nog genoemd worden de gemeenschappelijke regeling streekarchivariaat, alsmede de aansluiting - hoewel ongaarne - bij de volambtelijke Met name wordt hierbij gedacht aan het zeer voorspoedige herstel der oorlogsscha de bij de aanvang der zittingsperiode, als mede het herstel der watersnoodschade 1953 en 1954. De woningnood had uiteraard de wel zeer bijzondere aandacht Uwer Raad. 170 Woningwetwoningen kwamen - naast meer dere tientallen woningen in de particuliere sector - gereed. In 13 gevallen verleende Uw Raad garantie bij de aan te gane geld leningen. 34 Woningen werden onbewoon baar verklaard. Door amovering is nog slechts een 3-tal noodwoningen aanwezig. De onderwijsvoorzieningen kenmerkten zich door modernisering middels vernieu wing en uitbreiding der bestaande scholen, de bouw van enige nieuwe scholen, terwijl de schoolmeubelen en leermiddelen waar nodig aan de eisen des tijds werden aange past. Daarnaast werd de gemeente verrijkt met een 2 tal gymnastieklokalen, alsmede met een 2 tal parken in Raamsdonksveer en Raamsdonk(dorp) Aan de stichting van 3 wijkgebouwen werd evenals aan het 2 maal houden van een bevolkingsonderzoek op tuberculose - financiële medewerking verleend. Voor het zo zeer noodzakelijke zwembad werden de gronden in eigendom verkregen, terwijl de Prov. Planologische Dienst het zwembad in eerste aanleg op haar urgentie plan heeft geplaatst. De „Boterpolder" kwam tot volledige ontwikkeling. De ontsluiting van de Prin- sessenwijk kreeg zijn beslag. Teneinde te voorzien in de nijpende be hoefte aan uitbreidingsmogelijkheden op al lerlei gebied stelde Uw Raad een partiele herziening van het uitbreidingsplan vast. De Omschoorwijk, onderdeel dezer her ziening, kwam nagenoeg gereed. De gronden voor het plan „Nieuwe Polder" werd prac- tisch geheel in eigendom verkregen. vleeskeuringsdienst Waalwijk. In de aanvang van dit overzicht heb ik gesteld, dat deze vergadering betekende een afsluiting van een 5 jarige periode. Deze vergadering houdt echter tevens in een afscheid van de leden J. van Woerden, G. J. Knaap, C. J. van den Kieboom, H. C. de Ruijter en H. J. Bouwens. Van dhr. v. Woerden sr. die tot onze spijt veravond niet ter vergadering kan ver schijnen, zoals U weet, ontving ik een brief Zonder aan de verdiensten van anderen ook maar iets tekort te willen doen, zal ik gaarne wetende dat ik spreek mede na mens U - een kort woord in deze open bare vergadering tot hem richten. Wij wensen hem op de allereerste plaats van harte een spoedig herstel toe, opdat ook hij, nu hij zich uit het openbare leven te rugtrekt, van een welverdiende rust kan genieten. Ook wij zullen hem hier in de raad mis sen. Vanaf 1923 stond hij als raadslid - maar meer nog als raadsman - voor de belangen van de gemeente op de bres. Hij had een gezond oordeel, gaf blijk van grote kennis en ervaring, had een prin cipiële overtuiging waarvan hij - waar nodig - onomwonden blijk gaf. De nestor van de Raad met zijn gave van welsprekendheid zullen wij node in dit college missen. Het gemeentebestuur heeft gemeend hem mede namens Uw Raad - een fruit mand als attentie te moeten aanbieden. Uiteraard gaat deze mand vergezeld van de beste wensen voor algeheel herstel en voor de toekomst. De aanwezige leden, die niet meer in de nieuwe raad zullen terugkeren, de heren Knaap, v. d. Kieboom en Bouwens, dank ten de voorzitter voor zijn waarderende woorden en de prettige samenwerking. In deze dank betrokken zij uiteraard de wet houders en hun collegae.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5