Waalwijkse en Langsiraaise Courani TELEVISIE PROBLEMEN FORMOSA BINNEN- EN BUITENLAND Taken voor programmaleiding en gezinshoofd Klein eiland van grote betekenis VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958. Uitgever: Waai wij kse Stoomdrukker^ Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 69 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.8r f 3.10 franco P P. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ABRES„ECHO' (van onze soc.-econ.-medew.) Nog een klein aantal weken scheidt ons van het moment dat het z.g. win terseizoen weer een aanvang neemt. De toeristen komen weer thuis, het gezelligheidsleven richt zich van de bossen, bergen en polders, naar de huiskamer en schouwburg of bios coopzaal. Radio en televisie worden dan meer in de gehoor- en gezichts kring getrokken dan thans. Vooral de televisie zal dan opnieuw aan een oordeel worden onderworpen. Er zijn thans 350.000 televisie ontvangers in Nederland geplaatst. De consumenten van dit kijkspel (ca. 1 miljoen) zullen het op prijs stellen indien hun aantal sterk groeit, omdat daarmee de opbrengst aan kijkgel den stijgt en de kwaliteit van de pro gramma's kan worden opgevoerd. Rondom het televisievraagstuk zweven verschillende problemen, die voor een belangrijk deel een finan cieel aspect hebben, maar men moet zich ervoor hoeden dit financiële cen traal te stellen, zeker zolang het kijk spel zich nog in de experimentele pe riode bevindt. En daaraan twijfelt niemand. Evenmin kan er twijfel bestaan over de vraag of de televisie in de toekomst een belangrijker plaats in het maatschappelijk bestel zal in nemen dan de radio. Een rekensom. Sinds 1953 heeft het rijk de tele visie gesubsidieerd met een bedrag van twee tot drie miljoen gulden per jaar. Het is echter een vreemdsoorti ge subsidie, want zij zal worden te rugbetaald. De 15 miljoen, door ons volk tot nu aan de televisiegemeen schap geleend, zal in 's rijks kas moe ten terugvloeien zodra de aanloop periode voorbij is. Het is uitermate kortzichtig het te levisiebedrijf van geldverspilling te betichten, ook al kosten de uitzen dingen f 15.000 per uur. Voor de bezichtiging van dit program betaalt een abonnee f 30. - per jaar. Ieder een kan uitrekenen dat, zodra het kijkspel is ingeburgerd, die 15 mil joen in een zucht van tijd terugvloei en. Daarvoor behoeft men niet het kijkgeld te verhogen en met andere landen vergelijkingen te treffen. In Frankrijk betaalt men f 45. - per jaar, in België f 50. - en in West- Duitsland f 56. - Vergelijkt men 't prijs- en loonniveau in de verschil lende landen, dan liggen wij niet zo veel te laag in de televisiemarkt. Om een juist oordeel te geven over de wenselijkheid tot kijkgeld verhoging moet men niet alleen kij ken naar de nog gebrekkige outillage van het televisiebedrijf. De (tijdelijke) studio's zijn verouderd en veel te klein. Het is duidelijk dat de leiding der N.T.S. er alles aan gelegen is om daarin verbetering te brengen en dat zij van mening is de kijker moet het betalen. De vraag is maar of dit de 350.000 of 400.000 kijkers van van daag of morgen zijn of het miljoen Altijd gaaf huidje DER-ZALF-OUE-ZEEP van over enkele jaren.. Betrekt men de laatste erin, dan mag de schuld van de N.T.S. aan het rijk nog wel met enige tientallen miljoenen gul dens stijgen. f- Sociale motieven. Het is begrijpelijk dat men in krin gen van de volksvertegenwoordiging niet alom enthousiast is voor de kijk geldverhoging. Want waaruit be staan grotendeels de trouwste kijkers? Uiteraard zijn dit in de eerste plaats zij, die over de nodige vrije tijd be schikken. Het zijn massa's gepensi- onneerden en ouden van dagen. Daar naast zijn het degenen, die in de avonduren verstrooiing zoeken. Wij zouden voor onze bejaarden, invaliden, zieken 'en duizenden an dere aan huis gebondenen nog veel meer televisietoestellen wensen. Voor al die bedoelde groepen kan er dank zij de tevisie een volledig contact met het wereldgebeuren blijven bestaan. Het euvel der eenzaamheid wordt er op effectieve wijze door bestreden. Dit motief is sterk sociaal en zou er toe kunnen leiden dat er een ver minderd kijkgeld moet worden gege ven van bepaalde leeftijdsgroepen, omdat de niet of niet meer aan het produktieproces deelnemenden nu eenmaal over het algemeen niet tot de economisch krachtigen behoren! Mocht men tot kijkgeldverhoging overgaan, dan zal men hiermee moe ten rekenen. En het programma? Daarnaast moet er aandacht be steed worden aan de belangstelling voor de uitgezonden programma's. Blijkens een onlangs ingesteld on derzoek kan praktisch iedere kijker het journaal ten zeerste waarderen. Vervolgens trekt het kijkspel de meeste aandacht, op de hielen ge volgd door de shows, de speelfilms en de quiz. Hieruit blijkt dat in de eerste plaats de verstrooiing zoeken den naar de televisie grijpen. De ©sreSrihedea in Gis? bloed veroorzaken die Menmatische Pijnen. Daarom zal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur V goed doen. praatjes, discussies, causerieën trek ken maar de helft van de belangstel ling. Het geestelijk leven heeft slechts een kijkersdichtheid van 23 tot op heden. Het voorgaande zou er op kunnen wijzen, dat het accent van de pro gramma's in de toekomst nog meer op de ontspanning zou moeten worden gelegd. Deze conclusie zou niet alleen voorbarig zijn, maar ook totaal fout. Het is niet uitgesloten dat de kwali teit en samenstelling van de pro gramma's van thans juist een groot aantal adspirantkijkers nog weer houdt een toestel aan te schaffen, terwijl bij wijziging van het vertoon de programma andere groepen ko men toestromen. Immers ligt het in aard en menta liteit van de liefhebbers van „brood en spelen" bij uitstek om het eerst naar dit nieuwe medium te grijpen. De genieters van andere kost zijn be dachtzamer in de aanschaf, hebben een veel gevarieerder programma van vrije tijdsbesteding en zijn dan ook moeilijker te bevredigen, mede ook omdat de wensen omtrent het ge brachte veel gevarieerder zijn. „Wat is het nut?" In gezinnen waar ook de in huis doorgebrachte uren in het teken van de produktiviteit en dienst aan de gemeenschap staan, wordt de toetre ding tot het kijkersleger sterk ge remd door het afwegen van nut en kosten aan tijd en in mindere mate aan geld. Niet in het komende seizoen, maar pas bij afloop daarvan, per 1 april 1959 zal de televisie over drie zend uren meer beschikken. De leiding van de televisie staat voor het vraagstuk het nut van haar diensten aan te to nen voor het overgrote deel van ons volk. Zij zal daar vroeg of laat ze ker in slagen, dat is zeker. Het is wel belangrijk ervoor te zorgen dat dit moment niet te laat komt om de ont wikkeling van het kijkbedrijf in ons land achter te doen geraken bij de buurlanden. Naarmate de televisie meer inge burgerd raakt, zal er een grotere ver antwoordelijkheid worden gelegd op de televisieleiding en degenen, die beslissen over het al dan niet kijken naar een uitzending. Vooral de voor indrukken vatbare opgroeiende jeugd zal bij haar televisie-tijdsbesteding aan controle moeten worden onder worpen. En het gezin Van dè gezinsleiding zal veel wor den gevergd ter beoordeling van voor jongeren geschikte programma's en de hoeveelheid tijd die voor televisie beschikbaar is. Recente onderzoekin gen toonden aan, dat er in doorsnee in gezinnen weinig aandacht aan wordt besteed of een program voor kinderen wel geschikt is. In dit stadium van de televisie is dit verschijnsel nog niet verontrus tend. Elk beeld dat nu op het scherm verschijnt wordt nog als een wonder bekeken en nog niet als een alledaags verschijnsel beschouwd. Zodra dit wel het geval is en men niet meer naar het grijze vlak kijkt om er „iets" op te zien verschijnen, maar een bepaalde uitzending te volgen, zal men ook meer kritisch worden ten aanzien van het vertoonde en de toeschouwers. Gezien de grote invloed, die er van dit nieuwe voorlichtingsmedium uitgaat, zal men de ontwikkeling van de televisie in de naaste toekomst met grote aandacht moeten volgen of men nu reeds kijker is of in de toekomst wordt. Want het televisie-vraagstuk moet op lang zich beoordeeld worden, waarbij ook de niet-bezitters van tele visie hun woordje kunnen meespre ken. Op lang zicht zit het grootste deel van ons volg bij de beeldbuizen en daarnaar moeten ook de opzet en financiering gericht worden. drs. HERMES. (Nadruk verboden). Nu de toestand in het Midden-Oosten door tussenkomst van de Verenigde Naties gestabiliseerd en het oorlogsgevaar aldaar tot een minimum beperkt is, heeft het communisme een nieuwe span ning geschapen in het Verre-Oosten. Formosa, het bolwerk van de Chinese nationalisten, wordt bedreigd dooor de troepen van de grote broer van Chroestjtsjow - Mao Tse Toeng. Artillerie- en vliegtuigbombardementen hebben reeds honderden doden en gewonden geist op Quemoy, Tatan en andere eilanden tussen Formosa en het vaste land van China. Amerikaanse en Brit se versterkingen zijn onderweg naar of reeds aangekomen in het gebied rond Japan en de Philippijnen. Formosa is maar een nietig stipje op de wereldkaart; met een opper vlakte van bijna 3.000 km2 is het iets groter dan Nederland. Het raak te voor het eerst in West-Europa be kend tijdens de zestiende eeuw, toen de Portugezen en Spanjaarden (te vergeefs) pogingen deden daar vaste voet te krijgen. Pas in 1624 gelukte het de Nederlanders als eerste Euro peanen een kolonie te stichten op het voor ae handel met Japan en China belangrijke eiland. Wij hebben geen blijvende merktekens achtergelaten, in tegenstelling tot de Portugezen, die aan het eiland de huidige naam heb ben gegeven - Formosa betekent „mooi" (de inheemse naam luidt „Taiwan"). Voor het „mooie land" is de komst van de Japanners belang rijker geweest. Toen deze in juni 1895 het eiland geheel onderwierpen, hebben ze direkt vele veranderingen op economisch, technisch en militair terrein aangebracht. Tussen de hoofdstad Taipeh en de andere be langrijke steden zoals Tainan, Takan, Kagi en Taichu, werden goede spoor- en autoverbindingen aangelegd. Het wegennet heeft op het ogenblik een lengte van 19.000 km. en het groot ste gedeelte daarvan is door Japan ners aangelegd. Om rijst- en suiker cultures te ontwikkelen werd een groot gedeelte van de bossen, die twee derde van de totale oppervlakte bedekten, gerooid en omgezet in landbouwgrond. Dank zij de tussenkomst van de in ternationale hulporganisaties, die het gebruik van kunstmest leerden en een uitgebreid bevloeiingssysteem ont wierpen, kan tegenwoordig drie maal per jaar een rijstoogst worden binnengehaald - in 1953 bedroeg de totale jaaropbrengst 1,5 miljoen ton. Ook de ontginning van delfstof- fen wisten de Japanners te bevorde ren. Steenkool, koper, aluminium, zout en een kleine noeveelheid olie worden gewonnen. De olie kan ter plaatse verwerkt worden want gedu rende de Tweede Wereldoorlog werd bij Koschun een raffinaderij ge bouwd, die tegenwoordig een capa citeit bezit van lö.UUU vaten per dag. DE KOMST VAN DE NATIONALISTEN. Na de capitulatie in 1945 werd Formosa aan China teruggegeven en trokken de ruim 3UO.OUU Japanners terug naar hun vaderland. De 150 duizend Kaosja's, de oorspronkelijke bewoners van het eiland, konden de opengevallen plaatsen niet innemen, zodat een groot tekort aan goede ar beidskrachten ontstond. Daarom werd in 1949, toen de communisten de macht op het vasteland in handen kregen, de komst van Tsjang Kai Shelcs vluchtelingen met vreugde be groet; men verwachtte dat het halve millioen soldaten en de 2,5 miljoen andere vluchtelingen de leegte, die op de arbeidsmarkt was ontsaan, weer zouden opvullen. Maar hoe anders liep het uit! De ambtenaren van de Womingtan, die hun plaatsen had den verworven door dwang en cor ruptiemethoden, zetten hun „traditie" voort en namen alle hoge posities in om het land door op eigen welzijn gerichte maatregelen nog dieper in de punt te laten zakken. Het kwam zelfs zover dat de bewoners in opstand kwamen. Ai werden de slecht be wapende massa's snel uiteen gesla gen, de noodzaak van een drastische hervorming zag Tsjang Kai Shek in en een algemene zuivering van de re- geringsbureaux volgde, teneinde een einde aan de corruptie te maken. Met financiële en technische hulp uit Amerika wist hij de fabrieken en landbouwcultures weer op gang te brengen, wat de verhouding tussen de Formozanen en de Nationalisten aanzienlijk verbeterde. Om het hoofd te kunnen bieden aan mogelijke aan vallen werden de verdedigingswer ken, die de Japanners ai hadden aan gelegd, verbeterd en de havens, die ais basis van de vloot zouden moeten dienen, versterkt. POLITIEKE EN MILITAIRE BETEKENIS. Reeds in 1955 heeft Rood-China pogingen gedaan het eiland op de Nationalisten te veroveren. Het kon toen echter nog af geschrikt worden door de dreigende houding van het atoom-bezittende Amerika, hetgeen nu, in een periode van ballistische projectielen, niet meer zo gemakke lijk zal zijn. Het is duidelijk dat Rus land geen enkele atoombomaanval op het vaste land van China zal tolereren en een nieuwe wereldbrand lijkt ogen schijnlijk een zeer hoge prijs voor het kleine eiland.Toch zal Amerika niet mogen toestaan dat de Nationalisten verdreven worden.In de huidige poli tiek van de communistische machts hebbers schuilt het gevaar, dat zij op een zeer sluwe wijze verschillende pro-westerse landen en gebieden door indirecte agressie weten te veroveren of op zijn minst te neutraliseren. Na het succes in het wegens de olie be langrijke Midden-Oosten zijn de han delingen verplaatst naar het strate gische belangrijke Formosa dat door zijn ligging de belangrijke toevoerwe gen naar de Zuid-Oost kust van Chi na beheerst. En al hebben we nu te doen met een partner van Moskou (die veel gevaarlijker is dan Rusland zelf kan worden), toch zal Amerika niet opnieuw (en met Amerika de ge hele Westerse wereld) mogen verslap pen. Tsjou En Lai, de premier van de Volksrepubliek, vecht in de meest letterlijke zin van het woord voor er kenning in de Verenigde Naties. Het stuit hem tegen de borst dat Amerika wel het pas gevestigde bewind van Irak heeft erkend maar nog altijd niet de communistische regering over het 300 miljoen tellende Chinese volk. Het politieke succes, het strategische voordeel of de wil de wereld te to nen dat China óók een zeer belang rijke wereldmacht is kunnen de rede nen voor de agressiedadan tegenover de Nationalisten zijn. Al met al zijn de Verenigde Sta ten in een zeer lastig parket geraakt. De Zevende Vloot en de geleide pro- jektielen, die op Formosa staan op gesteld, zullen misschien .gebruikt - ...een fabrikaat vm standing moeten worden bij een eventuele aan val. Een nieuwe prestigekwestie zou het gevolg zijn als Amerika bij een. landing slechts zijn afkeer betuigde door protesten en idealistische drei gementen. Het eiland is een zeer be langrijke schakel in de verdedigings keten, die van Singapore via de Pa- cific-eilanden tot Alaska loopt; en 't veiligheidspact dat in 1954 tussen beide landen gesloten is móet gehand haafd blijven, want wat zullen Japan en de Philippijnen doen als blijkt dat de onderlinge verdedigingsovereen komsten slechts een wassen neus blij ken te zijn? Het staat daarom wel vast dat de Amerikanen en de Britten bij een aanval in zullen grijpen (ook de Britse Far-Eastern vloot heeft ver sterking gekregen) al zou dit een re gelrechte oorlog betekenen. De bloe dige waarschuwing van Korea zal dan opnieuw benadrukt worden en niemand zal meer kunnen geloven in de „vredesdoeleinden" van het com munistische blok. DE KANSEN VAN 'N AANVAL. Hoogstwaarschijnlijk zullen de A- merikanen zich bij een eventuele aan val moeten blijven beperken tot lou ter defensieve maatregelen. Bij een vlootaanval, die voor een landing noodzakelijk is, zal dit niet moeilijk zijn, daar de Straat van Formosa op verschillende plaatsen zeer ondiep is, wat het manouvreren met zwaardere schepen onmogelijk maakt. Daarom zal gebruik worden gemaakt van jon ken, die met hun geringe diepgang en goede zeewaardigheid geschikt zijn voor het verplaatsen van troepen. Veel ongerustheid hoeft dit echter niet te verwekken, daar met deze schepen geen zware wapens kunnen worden overgebracht, waardoor de Nationalisten, die wel in het bezit van artillerie en tanks zijn en boven dien op eigen grond vechten, ver in het voordeel zijn. Het grootste ge vaar schuilt in de luchtaanvallen en om die uit te schakelen moet men de vliegtuigbases vernietigen - en die liggen op het vasteland van China. De zes vliegkampschepen, die sinds kort tot de Zevende Vloot behoren, bezitten door de met atoombommen uitgeruste straalvliegtuigen de kracht die daarvoor nodig is, maar - zoals al is gememoreerd - het zou een nieuwe wereldoorlog kunnen beteke nen. Een nieuw eskader straaljagers is vorige week naar het Verre Oos ten gestuurd en dit zou er op kunnen wijzen, dat de Amerikanen zullen trachten door middel van intensief patrouilleren over Straat Foekein en de kust een vliegtuigaanval bijtijds te onderscheppen. We kunnen slechts hopen op een groeiend besef bij Rood-China, dat de Westerse wereld in deze vastbe raden is, zodat een aanval op Formo sa onherroepelijk zal worden afge slagen. (Nadruk verboden.) PRINS BERNHARD KANSEN ONVOLDOENDE BENUT VOOR DE EXPORT. Om het behoud van de welvaart van ons volk moeten wij aan de ex port de plaats geven, die ze verdient. Dat is: de eerste plaats. Met deze woorden onderlijnde maandag prins Bernhard nog eens de grote beteke nis, die de bevordering van de uit voer voor onze nationale economie heeft. Hij deed dat op een speciale exportvergadering, belegd door de drie werkgeversverbonden tezamen met de Stichting Vertegenwoordiging van de Nederlandse Industrie voor internationale belangen. Er bestond voor deze bijeenkomst, die het drukke najaars-vergaderseizoen inluidde, zo een grote belangstelling - van re geringszijde waren de ministers van Financiën en Economische Zaken van de partij - dat de aanvankelijk be sproken vergaderruimte te klein bleek en dat op de grootste zaal van Den Haag, die van de Dierentuin, beslag moest worden gelegd. De prins wees er vooral op dat de export bevorderd moet worden door persoonlijk contact en meende dat men veel kansen op dit terrein heeft voorbij laten gaan. Ook achtte hij de politiek der re gering omtrent export-credietverle- ning niet de juiste, daar ook de mid delmatige en kleinere bedrijven aan export moeten kunnen meedoen. TWEE DODEN EN VIER GE WONDEN BIJ ONTPLOFFING IN ENGELS VERLOFKAMP. Omstreeks half drie maandagmid dag heeft zich in het Engelse verlof- kamp te Hoek van Holland een zware ontploffing voorgedaan. Zes Neder landse arbeiders, die in het kamp werkzaam waren en hierbij waar schijnlijk op een uit de oorlog stam mende Duitse bom of mijn zijn ge stoten, werden door de explosie ge troffen. Twee van hen, de 34-jarige elektriciën M. Stout uit Rotterdam en de 25-jarige elektriciën P. de Wit uit Den Haag waren op slag dood. De 19-jarige timmerman B. G. van Delft uit Rotterdam liep zware in wendige kneuzingen op en moest in levensgevaarlijke toestand in een zie kenhuis te Rotterdam worden opge nomen. De drie overige arbeiders werden licht gewond en konden na behandeling naar huis worden ge bracht. LUCHTMACHT WIL FRIENDSHIPS KOPEN. Het Rijk is met de Fokkerfabriek te Amsterdam in onderhandeling over de aankoop van twaalf Friend ships voor de Koninklijke Lucht macht. Het is de bedoeling de eerste toestellen begin 1960 in gebruik te nemen bij de transport-afdeling op de vliegbasis Ypenburg, waar het squa dron DC 3-Dakota's al enkele jaren wacht op vervanging. Twee van de militaire Friendships zullen als pas sagiersvliegtuig worden geleverd; de tien andere als transport-toestel. Met de bestelling zal waarschijnlijk een bedrag van omstreeks 25 miljoen gul den zijn gemoeid. AUTO VAN DE PRINS REED TEGEN BOOM. Maandagmorgen omstreeks 8 uur is op de grens tussen Markelo en Diepenheim (Overijsel) bij het hotel „In de dennen" een auto waarin prins Bernhard en zijn chauffeur za ten, tegen een boom gereden. De Prins en zijn chauffeur bleven onge deerd. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. Prins Bernhard was op weg naar Huize Warmelo, waar zijn moeder, prinses Armgard woont, om te oefenen voor een internationaal concours hippique. Het ongeluk ge beurde, toen de auto een paard en wagen in een bocht van de weg zou voorbijrijden. De chauffeur bemerk te plotseling een tegenligger en rem de af. De wagen, die met grote snel heid reed, begon te slippen en kwam tegen een boom tot stilstand. HET WEEKEINDE EISTE DIT MAAL ELF DODEN. Elf doden vermeldt de balans van het weekeinde met inbegrip van de twee van het auto-ongeluk onder Liempde. Vier van de slachtoffers kwamen door verdrinking om het le ven. LAAGSTE INSCHRIJVING VOOR SCHOUWBURG TILBURG F 2.064.000.-. Zaterdagochtend vond in 't Paleis- Raadhuis namens het College van Burgemeester en Wethouders van Tilburg de openbare aanbesteding plaats van de bouw van de schouw burg, het toekomstige culturele cen trum van Tilburg. Laagste inschrij ver was de N.V. Aannemingsbedrijf Zeebregts te Tilburg voor een bedrag van f 2.064.000.- 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrijden de gevoel dat over U komt, naarmate de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten zich op lever, nieren en ingewanden doet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Ü- zelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij uw apotheker of drogist.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1