IK HOU VAN DE GRUYTER dsJz&'mgk, Srtwdtotts elk tweede pakje thee 25 cent goedkoper een pak groentesoep en een pak bouillonblokjes samen Se* Vlaeliteliag 10°/o KORTING DOOR EXCELSIOR-FABRIEK IN OOSTERHOUT GESLOTEN. Bedrijf van 23 miljoen ligt nu geheel stil. In de gloednieuwe fabriek, die de Metaalbuizenfabriek Mij. „Excelsior" te Schiedam voor 23 miljoen gulden in Oosterhout heeft laten neerzetten en inrichten, wordt thans niet meer gewerkt. Vlak nadat eind vorig jaar de fabriek was geopend, bleken er geen orders voor (gas)buis te krijgen, waardoor al spoedig het grootste deel van het 140 man tellende personeel ontslag werd aangezegd. Nu zijn ook de laatste 35 werknemers, die nog in dienst waren gehouden, zonder werk gekomen en is het bedrijf volledig stilgelegd. TRIEST EN WREED SCHOUWSPEL. „Ik heb geen enkele blinde ziende zien worden, maar wat ik met ver bazing heb gemerkt is het omgekeer de. Zielzorgers en duizenden ge meenteleden met hen, van wie ik meende dat zij ziende waren, bleken stekeblind te zijn", aldus een uit- spraak van dr. F. A. Nolle, genees- heer-directeur van het Leidse Dia- conessenliuis, tevens predikant. Hij heeft zich in de loop der jaren tot specialist op het gebied van de stu- die der gebedsgenezing ontwikkeld. Blijkens een uitvoerig artikel in het protestantse dagblad „De Nieu- we Haagsche Courant" is dr. Nolle ook enige tijd in Lourdes geweest. Natuurlijk'is hij geen Maria-ver- eerder, maar hij heeft bijzonder veel waardering voor de wijze waarop in Lourdes wetenschappelijk de wonde ren worden onderzocht. Hij heeft daar niet een suggestieve campagne gezien als Osborn voert. „In Lourdes worden de mensen naar de baden ge dragen, maar hun wordt niet gesug gereerd: „Als ge blind zijt dan zult ge zien, als ge maar gelooft; en als ge verlamd zijt, sta dan op. Weiger ziek te zijn. Zeg tot God of Maria: „Ik wil nu genezen worden". Doch dit alles met uitzondering van de naam van Maria dan, kan men avond aan avond in Osborns prediking over de genezing en in zijn gebed voor de zieken horen." „En het resultaat ervan is een schouwspel zo triest en zo wreed dat men het zijn leven lang niet zal ver geten. Als mens en medicus kan ik nauwelijks woorden vinden om mijn verontwaardiging uit te drukken over wat ik rondom het podium heb gadegeslagen". En dan volgen er reeksen van zo genaamde getuigenissen van zieken die beweerden genezen te zijn. Men sen die als het ware gedwongen wor den om zich naar het podium te sle pen. Dr. Nolle spreekt over een vrouw die hij zag lijden aan een vorm van asthenie die niet genezen naar huis gaat. „Haar kruis is dubbel zo zwaar geworden. En op haar gemeenschap met God is een verraderlijke aanval gepleegd. En naar dit schouwspel ko men honderdduizenden Nederlanders kijken, die op catechisatie zijn ge weest, thuis de Bijbel hebben leren lezen, in de kerken week aan week het Woord Gods hebben gehoord. En hieraan werken mee de predikan ten, die leidlieden en zielzorgers ho ren te zijn? Hiertegen rijst een geza menlijk kerkelijk verzet?" Tot zover- dr. Nolle. Wij waren er zaterdagmiddag ge tuigen van hoe een batterij filmope rateurs opnamen maakte van Os borns prediking op het Malieveld. Hij liet rustig de mensen een minuut lang met de armen in de lucht staan om het voor de filmers gemakkelijker te maken. En de tienduizenden op het veld deden het. Wij zagen jonge ke rels plat op de grond liggen, tot tra nen geroerd, wij zagen een andere jongeman als bezeten de handen wringend bij een vrijwel geheel ver lamde vrouw staan die men met man en macht van haar brancard poogde op te heffen, toen Osborn zijn dui veluitdrijving had voltooid. VLIEGTUIG STORTTE OP HUIZEN NEER. 15 doden te Londen. Vijftien mensen, o.w. twee kinde ren, zijn maandagmorgen om het le- I ven gekomen toen een tweemotorig vliegtuig in de Londense voorstad Southall op een rij huizen neerstort te. Onder de slachtoffers bevinden zich de drie inzittenden van het vlieg tuig, een „Viking" van een particu liere maatschappij, op weg naar Nice. Een der slachtoffers is de 26-jari- ge gehuwde Rotterdammer Gerard Altena, die voor het eerst als eerste pilooot voor de Independent Airlines vloog. De wrakstukken van het toestel vernielden vier huizen en beschadig den andere. Er brak brand uit, o.a. doordat uitstromend gas van gebro ken gasleidingen in brand vloog. In een der huizen is een moeder met haar pas geboren kindje om het leven gekomen. FEESTVIERENDEN VIELEN IN EEN KELDER. Zeven doden en 20 gewonden. Een schutspatroonsfeest, dat maan dagavond met gezellig gekout en een dansje in een café bij Saarlouis werd gevierd, kreeg een abrupt en tragisch einde toen de vloer van het lokaal het plots begaf en ongeveer vijftig feestvierders in het keldergewelf stortten. Zeven mensen kwamen om het leven en 23 anderen (allen Duitsers) liepen verwondingen op. Soldaten van het Franse garnizoen trokken de slachtoffers uit de bouw vallen. NEDERLANDERS KRIJGEN GEEN INREISVISUM. Nederlandse zakenlieden, die In donesië tijdelijk willen verlaten, krij gen geen inreisvisum meer. Men mag hieruit opmaken dat de regering in Djakarta het woord van Soekarno onmiddellijk in een daad heeft om gezet en de Nederlandse economische invloed in Indonesië zo spoedig mo gelijk wil liquideren. Soekarno zei, dat, als Nederland „stijfkoppig" blijft in het geschil over westelijk Nieuw-Guinea, de Ne derlanders dit gebied op oneervolle wijze zullen verliezen, terwijl zij zich onherstelbare verliezen voor de toe komst zullen toebrengen". VERWOERD PREMIER IN ZUID-AFRIKA. Hendrik Verwoerd, de 57-jarige minister van naturellenzaken, is dins dag door de parlementaire fractie van de nationale partij gekozen tot premier van Zuid-Afrika als opvol ger van de kort geleden overleden Jo hannes Strijdom. Verwoerd is de voornaamste ontwerper geweest van de apartheidspolitiek van de rege ring. Hij heeft de portefeuille van naturellenzaken de laatste tien jaar beheerd. die mij helpt om de eindjes aan elkaar te knopen Elke week belangrijke voordelen en toch nog 10% korting. Dat gaat tellen in een gezin! Vergeet ook niet het Snoepje van de Week, voor slechts 10 cent bij elke aankoop van f 5.- De Gruyter-artikelen. tot en met 9 sept. '58 tot en met 9 sept. '58 ook doosjes theezakjes eigen importen eigen expeditie eigen fabrieken eigen winkels Feu I letoit van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" van Cayenne Door Ottwell Binns. 3) „Juist", meende hij, zijn vermoe den thans bevestigd ziende. „En wie zijn de anderen?" „Die aan de rechterkant met dat lidteken over zijn voorhoofd is Phi- libert, een ongelooflijke schurk mijn heer." „Dat zijn ze waarschijnlijk alle Vier?" zei Harborough. „U bezit mensenkennis", lachte de vrouw. „Zij zijn alle vier lid van de broederschap. Die andere twee zijn Pedro en André, maar die havik is de man die mijnheer zoekt. De vrouw heet Adèle.' „En dat meisje, wie is dat?' infor meerde Harborough haastig. „Die ken ik niet, zij is hier een vreemde. Waarschijnlijk tracht ze evenals u de hulp van de broeder schap in te roepen." Terwijl Harborough Le Coq be- j studeerde, die bezig was de door het meisje afgestane bankbiljetten bijeen te rapen, overdacht hij, dat het ver moeden van de Creoolse zeer waar schijnlijk juist zou zijn. Evenwel kon hij niet begrijpen, wat dat meisje, klaarblijkelijk zelf geen Engelse, te maken kon hebben met een Engelse gevangene het feit dat het een En gelsman moest zijn, kon hij afleiden uit de verraste uitroep van Le Coq „Wat een Engelsman!" Een dringen de vraag van de Creoolse riep hem tot de werkelijkheid terug: „Mijnheer, het is niet veilig zoveel geld open op tafel te laten liggen, mag ik het opnemen?" „Goed", antwoordde hij, en zag hoe het meisje snel de biljetten bij- eengaarde en onder haar kleren weg borg. „Ik dank u zeer, mijnheer, kan ik u misschien nog ergens mee van dienst zijn?" Even dacht Harborough na, en knikte dan instemmend. „U zoudt die Le Coq kunnen mededelen dat ik hem wens te spreken." „Zeker, mijnheer. Dat juffertje wil juist weggaan." Ze stond van haar stoel op en liep snel naar het andere tafeltje, waarvan het meisje op punt stond zich te ver wijderen. De man met het haviksge zicht maakte op het zien van de vrouw een beweging van ongeduld en vloekte driftig. De Creoolse schonk daar echter niet de minste aandacht aan, maar fluisterde snel enige woor den in zijn oor. Terstond draaide Le Coq zich in zijn stoel om en keek ver baasd naar Harborough. Daarna stond hij op en kwam naderbij om op de stoel te gaan zitten die de Creool se zo juist verlaten had. „U wilde een onderhoud met mij hebben, mijnheer?" „Ja zeker", antwoordde Harbo rough kalm. „Er zit hier iemand ge vangen die ik wil laten ontsnappen." Le Coq knikte en trommelde een ogenblik met zijn vingers op het ta felblad. Dan vervolgde hij „U be grijpt, dat zoiets veel geld kost. De bewakers willen natuurlijk een fooi tje hebben en het risico dat de helpers lopen, behoort ook betaald te wor den." „Ik zal betalen wat nodig is, en er ligt een zeewaardig jacht buiten op de rede." „Prachtig, dat kan van veel nut zijn. U hebt goede voorzorgen geno men." „En ik heb ook goede dollars, mon sieur Le Coq, onthoudt dit als ge slaagt zal ik u ruim betalen." „Succes is verzekerd", antwoordde de ander verwaand. „U is Amerikaan, de gevangene die bevrijd moet wor den is..." „Een Engelsman". „Een Engelsman!" Le Coq's ogen 1 flikkerden plotseling even op, en op zijn gezicht was een grote spanning te lezen, terwijl hij haastig zijn vol gende vraag stelde. „En hoe heet die persoon, mijn heer?" „Zijn naam is Dudley Langdon." „Alle duivels". Enige ogenblikken staarde de man wantrouwend naar zijn opdrachtgever, waarna hij zich met moeite herstelde. „Die naam heb ik reeds eerder ge hoord", haastte hij zich te verklaren. „Een opstandige gevangene, die zich zelf veel last op de hals haalt door zijn overtredingen van de reglemen ten. Ik heb ook gelezen, hoe hij hier verzeild geraakte. „Waarin?" vroeg Harborough. „In de Temps uit Parijs. U begrijpt dat wij uiteraard veel interesse heb ben voor iedere veroordeelde, want zij vormen de voornaamste bron van inkomsten van de broederschap. En bovendien, dit was geen misdadiger van het gewone soort, en ik heb ge hoord dat de man, die hem verried een goede bekende uit de onderwe reld is - een zekere Henri de Fara- mond." „Kijk, weet u dat ook reeds." „Natuurlijk, mijnheer! De broe derschap heeft uitstekende inlich- I tingsbronnen. Wij weten een massa dingen, die de politie meent, alleen te weten." „Enfin, dat doet op het ogenblik niets ter zake. Dudley Langdon moet uit die hel gehaald worden, en..." „Pardon, mijnheer, een ogenblik- je." Le Coq stond op en liep snel in de richting van de deur, om het meisje op te vangen, dat juist met haar be geleidster het café wilde verlaten. Hij voegde haar enige voor Harborough onverstaanbare woorden toe en toen de twee vrouwen hun weg vervolg den, keek hij hen na met een sluwen blik in zijn ogen. Ook Harborough keek hen na, nieuwsgierig of het meisje inderdaad voor hetzelfde doel als hij zelf naar het café Napoleon gekomen was. Hij zag haar door het klapdeurtje ver dwijnen met de vrouw vlak achter haar. Even later vernam hij het gil len van een vrouw in doodsangst. Geen ogenblik twijfelde hij van wie die kreet afkomstig was en voor iemand in de zaal een beweging had kunnen maken, was hij reeds halfweg de deur. Nog voor hij deze had kun nen bereiken, klonk opnieuw een doordringende angstkreet. „Help! Help!" Terwijl hij vaag achter zich het ge luid van haastige schreden vernam, zwaaide hij zich met een machtige sprong over de halve deuren heen. Een seconde later stond hij buiten en zag in het zwakke licht der straat lantaarns het meisje te midden van een groep worstelende mannen. In enkele sprongen was hij er vlak bij en zag nu hoe vier sterke kerels het meisje ruw beet hadden gegre pen. Haar gezicht was verwrongen van angst. De vrouw in het zwart was verdwenen en de mannen trachtten haar verderop het donkere straatje in te trekken. Harborough handelde zonder aar zelen. Zijn eerste slag vloerde de voorste der aanvallers en de tweede deed een der anderen versuft tegen de muur tuimelen. Toen de twee overblijvenden het meisje los lieten en hem wilden aan vallen, trok hij zijn revolver „Terug jullie!" schreeuwde hij, en de schurken hielden op het zien van het dreigende wapen halt, terwijl het meisje schreiend van angst naar haar redder toesnelde. De eerste man, die hij neergesla gen had was intussen van zijn ver suffing bekomen en toen hij opkrab belde, flikkerde een groot mes in zijn hand. Ook de twee anderen trokken hun messen en kwamen naderbij om toe te springen, (Wordt vervolgd) DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958 580903 I.i. 1.1 ...1 I.HIIIIJI.I.I I,.; 1H - - - 'i a-,Tl.' - - voordeel i voordeel

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 2