De Echo van het Zuiden GEMEENTERAAD WAALWIJK Gemeenteraad Drunen Gemeenteraad Vlijmen Gemeenteraad Hensden Gemeenteraad Loon op Zand Heren Smolders en van Heeswijk opnieuw wethouders Tot wethouders werden gekozen de heren Th. v. Drunen met 9 stemmen en Adr. v. d. Wiel met 6 stemmen TWEE NIEUWE WETHOUDERS Een Raadszitting vol spanning Grote belangstelling oliekachel DEMONSTRATIE H. P. Dikkirs-i. d. Vliet VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1958. 81e JAARGANG No. 69 De nieuwe raad kiest 2 nieuwe wethouders de heren J. Vorstenbosch en A. Hornman Weer 22 waterleiding aansluitingen KOOP NOG GEEN De raad der gemeente Waalwijk heeft dinsdagavond opnieuw zijn vertrouwen ge schonken aan de beide aftredende wethou ders, de heren F. C. Smolders en J. J. M. van Heeswijk, door beiden opnieuw voor een periode van vier jaar tot wethouder te kiezen. De heer Smolders werd met algemene stemmen gekozen. De eerste stemming over de heer van Heeswijk gaf het volgende re sultaat te zien: v. Heeswijk 7, Duijvelaar 3, Eibers 1, Meijs 5. Ook de tweede vrije stemming bracht geen beslissing: v. Hees wijk 8, Duijvelaar 2, Meijs 6. Pas in een derde stemming tuSen de heren van Hees wijk en Meijs viel de beslissing ten gunste van eerstgenoemde: 9 tegen 5. De beide nieuwe wethouders verklaarden hun benoeming gaarne te willen aanvaar den en verklaarden opnieuw al hun krachten te zullen wijden aan de belangen van ge meente en gemeenschap. Zij dankten de raad voor het in hen gestelde vertrouwen. Voorafgaande aan de verkiezing van de beide wethouders, had uiteraard de be ëdiging van de nieuwe raadsleden plaats, waarna de voorzitter de hoop uitsprak, dat deze nieuwe periode zich zou mogen ken merken door een goede verstandhouding en een vruchtbare samenwerking, omdat alleen daardoor het gemeentelijk bestuursbeleid zal kunnen strekken tot zegen van de gemeen te en de gemeenschap. Er werden in deze eerste raadsvergade ring nog een drietal commissie benoemd. Ten eerste de Commisie van Bijstand in het beheer van de gemeentelijke licht- en waterbedrijven. De aftredende leden wer den herkozen: G. A. Duijvelaar (12 St.), C. P. v. d. Hoven (12 St.) en A. G. Meijs (11 stemmen). In de Commissie van Bijstand in het be heer van het gemeentelijk woningbedrijf werden twee leden herkozen: A. C. M. Ei bers (10 st.) en A. J. v. Seters (15 st.). Het derde aftredende lid, de heer A. Dercksen, kon wegens omstandigheden deze eerste ver gadering niet bijwonen en kon derhalve nog niet als lid van de nieuwe raad worden beschouwd. De voorzitter stelde voor de verkiezing van de heer Dercksen uit te stel len tot de volgende raadsvergadering op 25 sept. a.s., waarmee de raad akkoord ging. Ook in de derde te benoemen Commis sie voor Georganiseerd Overleg kon het lid Dercksen om dezelfde reden niet aan stem ming deelnemen. Ook de verkiezing voor deze commissie zal worden aangehouden tot de volgende vergadering. Herkozen werden de twee aftredende leden L. A. W. Mombers (9 st.) en D. J. v. Oss (9 st. na herstemming met de heer Westenburger, 5 St.). Als plaatsvervangend lid van deze commisie traden af de heren A. G. Meijs, J. A. F. de Kort en G. A. Duijvelaar. De heer Duijvelaar werd herko zen (10 st.). De heer Meijs (5 st.) moest plaats maken voor de heer Westenburger (8 st.) en in plaats van de heer de Kort werd gekozen de heer C. van Mosselveld (9 st.) na herstemming met de heer Eibers (5 st.). Op de eerste dinsdag in september kwam ook de raad van Drunen in openbare ver gadering bijeen in zijn nieuwe samenstel ling. Na de beëdiging der raadsleden, voor de eerste maal in Drunen 13, sprak de voorzitter, Burgemeester Snels, bij de in stallatie een kort woord. Hierbij wees de voorzitter op de sterke groei die de gemeen te tijdens de zittingsperiode van het vorige college heeft doorgemaakt, waardoor dat college vele en soms zeer belangrijke be slissingen heeft moeten nemen. Burgemeester Snels stelde de raad gerust omtrent het feit dat er in de komende zit tingsperiode niets meer te doen zou zijn. De steeds grotere groei der gemeente zal aan het huidige college in de komende vier jaren zeer grote eisen stellen. Vele be langrijke beslissingen zullen genomen moe ten worden. Vele punten, en spr. noemde bij naam: aanleg zwembad, uitbreiding rio lering, gasvoorziening en schoolbouw, zul len in de toekomst de aandacht vragen. Spreker hoopte dat de goede geest van samenwerking en onderling vertrouwen, twee peilers waarop in het verleden is ge werkt, ook in dit college bestendigd moch ten blijven. Hierna volgde als punt 4 der agenda de benoeming der wethouders. Eerst werd gestemd in de vacature van L. Th. van Drunen, waarbij L. Th. van Drunen met negen stemmen werd gekozen. De uitslag der stemming was L. Th. v. Drunen 9, W. v. Sprang 3, F. Ploegmakers 1. Bij stemming in de vacature Adr. v. d. Wiel werd v. d. Wiel gekozen met 6 stem men. De uitslag was als volgt: A. v. d. Wiel 6, P. v. d. Veer 3, A. Pijnenburg 1, F. Ploegmakers 1, blanco 2, zodat van het aantal geldige stemmen v. d. Wiel met 6 stemmen de meerderheid behaalde. Hierna volgde de benoeming van de le den van de Commissie van Bijstand voor het woningbedrijf. De afgetreden commissie bestond uit de heren Adr. van de Wiel, wethouder, voor zitter en R. van Drunen en W. v. Sprang, leden. In verband met het feit dat v. d. Wiel tot wethouder was gekozen, werd deze te vens weer voorzitter van de commissie. Gestemd werd hierna in de vacature R. v. Drunen, die in verband met het feit dat hij geen raadslid meer is, niet kon worden herkozen. De uitslag in een tweede ronde voor deze vacature was A. Brok 7 (geko zen), P. v. d. Veer 2, H. Fortuijn 2, v. Herpt 1. In de vacature W. van Sprang werd W. van Sprang herkozen met 7 stemmen. De verdere uitslag was H. Fortuin 3, v. Herpt 1 en P. v. d. Veer 2. Aan de orde was verder het voorstel van Burg. en Weth. tot het verlenen van me dewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet i.v.m. de aankoop van leermiddelen ten behoeve van de R.K. Jongensschool te Drunen. Deze aanschaffing is volgens het school bestuur noodzakelijk wegens uitbreiding van het aantal leerlingen van het 6e leerjaar. Dit leerjaar telt per 1 september 1958 65 leerlingen, en moet daarom over twee les lokalen worden verdeeld, zodat aanvulling van diverse leermiddelen vereist is. Blij kens een overgelegde begroting belopen de kosten voor de aanschaffing der leermidde len f 1.399.84. De raad keurde dit goed. Aan de orde was verder het voorstel tot toekenning van de gemeentelijke bijdrage in de verbouwingskosten: a. zulks op de voet van de premiere geling woningverbetering; b. i.v.m. vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte. Het betrof hier premies voor J. Knippels, Kasteeldreef 5, groot f 1466 en aan H. Verhoeven, Eindstraat 20, met een gemeen telijk aandeel van f 200. Ook dit ging vlot onder de hamer door. Verder waren nog aan de orde: Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, en Voorstel tot verlening c.q. het aangaan van nieuwe kasgeldleningen. Hierover zegt het pre-advies Van de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten te 's-Gravenhage werd een aanbieding ontvangen voor het sluiten van een vaste geldlening ad f 102.000, looptijd 30 jaren, rente 4% per jaar. Dit geld is bestemd voor de definitieve financiering van onderhanden of reeds vol tooide kapitaalswerken. De gemeente is nog steeds niet in staat op de kapitaalmarkt te lenen tegen de voorwaarden vastgesteld in 't z.g. rentegamma van de regering Hierdoor zijn B. en W. zonder meer aangewezen op de gemeentebank. In september zullen enkele kasgeldlenin gen tot een totaal bedrag van f 825.000 vervallen. In verband met de omstandig heid, dat de laatste tijd enkele vaste geld leningen konden worden gesloten behoeft het gehele bedrag van f 825.000 niet vol ledig aan kasgeldleningen te worden opge nomen. Volstaan kan worden met een be drag van f 600.000. B. en W. zijn in de gelegenheid gesteld een kasgeldlening van f 300.000 voor 1 jaar tegen 4 te ver lengen. Voor het resterende bedrag van f 300.000 kunnen een drietal kasgeldle ningen worden aangegaan van elk een ton tegen een rente van resp. 3, 314 en 3 Ik resp. met een looptijd van 3 en 6 maanden. Ook hieraan verleende de raad zijn goed keuring. Aan de orde was verder benoeming van de Pachtcommissie. Hierover zegt het pre advies Ook de gemeentelijke Pachtcommissie, die het college bijstaat en adviseert in gem. pachtaangelegenheden, treedt thans automa tisch en bloc af. Deze commisie wordt ge kozen door en uit de gemeenteraad. De voorziter wordt aangewezen door B. en W. De Pachtcommissie bestaat met inbegrip van de voorzitter uit vijf leden. De com missie werd gevormd door de heeren Adr. van de Wiel, wethouder, voorziter en A. C. Brok, H. J. Fortuijn, F. Ploegmakers en R. van Drunen, leden. De heer Adr. v. d. Wiel, benoemd tot wethouder, blijft tevens voorzitter van de pachtcommissie. In de vacature A. Brok werd A. Brok met 7 stemmen herkozen. De verdere uitslag was P. v. Huiten 1, A. Pij nenburg 2, Pijpert 2 en P. v. d. Veer 1. In de vacature H Fortuijn, die zich niet herkiesbaar stelde, werd in de tweede ron de gekozen A. Pijnenburg met 9 stemmen. In de eerste ronde behaalde Pijnenburg 6 stemmen, Pijpert behaalde 4 stemmen in de tweede ronde. In de vacature F. Ploegmakers werd de heer Ploegmakers gekozen met 7 stemmen, de verdere uitslag was Pijpert 4, v. Huiten 1 en blanco 1. In de vacature R. van Drunen die niet herkiesbaar was werd gekozen P. v. Hui ten met 7 stemmen. Hiervoor moest drie maal gestemd worden. In de laatste ronde behaalde P. van Huiten 7 en Pijpert 4 stemmen. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. De eerste vergrfering van Vlijmens' nieuwe gemeenteraad, die dinsdagavond j.l. werd gehouden, trok veel publieke be langstelling. Na de gebruikelijke opening met gebed, door burgemeester Hoefnagel, legden alle leden in handen van de voorzitter de bij de wet voorgeschreven eden af. De nieuwe raad bestaat uit 13 leden, waaraan als nieuwe leden na de verkiezing zijn toegevoegd de heren H. M. v. d. Heij den, P. G. A. Broeren, A. J. M. Hornman en J. W. van Helvoirt en Mevrouw Mar- tens-van Wamel. Hierna werd overgegaan tot stemming voor de verkiezing van 2 wethouders. Bij de eerste stemming behaalde de heer J. Vorstenbosch 7 stemmen en de heer C. Berkelmans (aftr.) 6 stemmen, zodat de heer J. Vorstenbosch was gekozen. Bij de 2e stemming behaalde de heer A. Hornman 7 en de heer F. van Oyen 6 stemmen, zodat de heer Hornman was ge kozen. De voorzitter richtte daarop een woord van welkom tot de nieuwe raad, speciaal tot het eerste vrouwelijk raadslid van Vlijmen mevrouw Martens-van Wamel. Hij memoreerde in het kort de vrucht bare arbeid van de vorige raad en van spr's voorganger, wijlen burgemeester van Hout, en wees op de belangrijke projecten voor de verwezenlijking waarvan de nieu we raad zich gesteld ziet. Hij noemde o.a. de nieuwe l.o.-scholen, bewaarschool, v.g. l.o.-school, ulo-school, noodzakelijke sociale voorzieningen op het gebied van jeugdbe weging en sport, het nieuwe gemeentehuis en de sanering van de vernieuwde kern van Vlijmen. Dit alles zal zware eisen stellen aan de technische dienst van gemeentewer ken, maar ook aan B. en W. en de raad. Hij begroette vervolgens de nieuw geko zen wethouders, de heren Vorstenbosch en Hornman en hoopte dat zij met hem en met de raad op prettige wijze zouden sa menwerken. Vervolgens richtte hij een afzonderlijk woord van dank tot de scheidende wethou ders. Op de eerste plaats tot de heer C. Berkelmans, die gedurende 12 Mi jaar als wethouder heeft gefungeerd en meer dan 25 jaar als raadslid de gemeente heeft ge diend. Spr. zeide dat hij de heer Berkel mans had leren kennen als een plichtsge trouw en eerlijk mens. Vooral in de lange periode van ziekte van wijlen burgemeester van Hout heeft hij als waarnemend hoofd der gemeente vele en belangrijke diensten aan Vlijmen bewezen. Het zal hem hard vallen dat hij thans niet herkozen werd, maar als raadslid zou hij, naar spr. hoopte, nog jarenlang de belangen van deze ge meente blijven behartigen. Ook oud-wethouder van Son bracht hij dank en roemde hem als een goed adviseur in landbouwzaken, die niet alleen voor de belangen van Nieuwkuijk, doch van geheel Vlijmen op de bres stond. Spr. hoopte ten slotte dat het nieuwe college van B. en W. het vertrouwen en de samenwerking van de raad zou mogen genieten en onder Gods zegen veel voor Vlijmen tot stand zou kun nen brengen. De nieuw gekozen wethouder, de heer Vorstenbosch dankte voor het vertrouwen in hem gesteld. Hij zal blijven ijveren voor de groot-Vlijmense belangen en inwoners. Rechtvaardigheid en eerlijkheid zijn de deugden waarop alles steunt. Hij aanvaard de het wethouderschap gaarne. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. De verkiezing van de nieuwe commissies hebben nogal wat voeten in aarde gehad. De oude landerijen-commissie bestond uit de heren v. Bokhoven, Dekkers en v. d. Meerendonk. Thans werd zij als volgt sa mengesteld: v. Bokhoven (7), v. Helvoirt (8) en v. d. Meerdendonk (8). De sportcommissie bestond uit de heren v. d. Meerendonk, Berkelmans, v. Over- dijk, Samuëls en de Vaan. Momenteel wer den gekozen: Mevr. Martens (7), de Vaan (7), v. d. Meerendonk (6), Broeren (7). De vijf leden van de commissie voor de gemeentelijke bedrijven waren: v. d. Mee rendonk, v. Oyen, v. Bokhoven, Wijkmans en Vorstenbosch. De commissie zal nu be staan uit: Wijkmans (7), Broeren (7), van Helvoirt (7), v. Bokhoven (7) en v. Oyen (6). Het voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een geldlening groot f 47.000 met de N.V. Bank van Nederl. Gemeenten te Den Haag werd in orde bevonden. Het verlenen van machtiging aan het college van B. en W. tot het sluiten van kasgeldleningen en rekening-courant-over- eenkomsten voor het 4e kwartaal, onder vond geen tegenstand. De aankoop van een perceeltje grond van de Wed. van Dinther-Larachu te Gen- nep, gelegen aan de Vlijmense Dijk, ter waarde van f 250. - ontmoette geen tegen stand. Hierop stond een huisje, dat in de oorlog vernield is. Het perceeltje is be stemd voor rechtrekking van de dijk. De aankoop is gewenst en goedkoop. De wijziging van het raadsbesluit tot verkoop van een perceel bouwterrein, 307 m2 groot, aan de noordzijde van de Deken van Baarstraat aan gebr. Kievits, werd aangenomen. Het betreft hier de verkoop van grond, om een harmonisch terrein te verkrijgen. Hierop zal een dubbel woon huis worden gebouwd. Ook de ruiling van grond, met de fa. Zaalberg te Leiden ging vlot onder de ha mer door. Om een geordend terrein te ver krijgen voor de bouw van een dubbel woon huis zal met deze firma grond geruild wor den. De compensatiewaarden van resp. f 918 en f 949 is niet zo groot en de raad ging er mee accoord dit met gesloten beurs te doen. De heer v. d. Meerendonk zei, dat hierbij de gemeente enig terrein meer weggaf dan zij terug kreeg, zodat dan ook de prijs voor haar hoger moest liggen. Het terrein valt onder het uitbreidingsplan Vliedberg. De voorzitter zeide dat het zakelijk was en dat de gemeente er mee gebaat was. Dit was immers een voordelige ruiling en de grond die de gemeente afstond had niet zoveel waarde. De heer v. d. Meerendonk zei dat de fa. Zaalberg destijds ook niet zo royaal was, doch hij zag er nu 't zakelijke van in. De raad garandeerde 22 aansluitingen op het Waterleidingnet langs de Kafuine- steeg door zijn accoordverklaring. Een gemeenschappelijke regeling werd ook voor Vlijmen getroffen, wat de stich ting en exploitatie aangaat van een regio naal woonwagenkamp voor Den Bosch en Omstreken. Via Maatschappelijke Zorg is een cen traal woonwagenkamp ingericht met eigen school, kerkje e.d. De voorzitter zegt dat liefst geen woon wagens in de gemeente geplaatst moeten worden, dus is deze decentralisatie gewenst. Vele gemeenten gaven reeds hun fiat. Voor Vlijmen komen de kosten op f 0.29 per inwoner. Zonder stemming werd dit voorstel aan vaard. De toekenning van vergoeding aan een 19-tal ingezetenen in de reiskosten van één of meer hunner kinderen welke een school elders bezoeken, werd in orde bevonden, alsmede één afwijzing en een 7-tal intrek kingen. Voor aanschaffing van schoolbehoeften voor 2 scholen voteerde de raad f 2.085. Van de rondvraag werd een matig ge bruik gemaakt De voorzitter vroeg zich tot belangrijke dingen te beperken. De heren v. d. Meerendonk, van Son en van Bokhoven vroegen naar de werkwijze van de benoemde commissies, vooral de landerijen-commissie werd diepgaand be sproken. De voorzitter zeide dat de taak Van de commissies adviserend is. Dhr. Wijkmans pleitte nog eens voor de gezinnen v. d. Lee en v. d. Ven in 't cen trum van Vlijmen, die nog verstoken zijn van waterleiding. De voorzitter zegde toe dit te onderzoeken. De vergadering werd met gebed gesloten. Onder voorzitterschap van de edelachtb. heer A. van Delft, kwam dinsdagavond j.l. de gemeenteraad van Heusden in zijn nieuwe samenstelling bijeen. Tot de gemeenteraad behoren thans de heren: Chr. A. J. van Herpt, Th. v. Vugt, A. J. Buijs, A. M. Verschure, L. H. de Gouw, W. M. Janssen, A. Rijke, J. de Vroome, A. P. van dea Pol en J. A. Brink. Als nieuw raadslid werd benoemd de heer G. Schipper, in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. H. Roza. Na beëdiging van de raadsleden (de heren J. A. Brink en J. de Vroome legden de belofte af), werden deze gelukgewenst door de voorzitter. Deze sprak tevens de hoop uit dat het de nieuwe raad gegeven zou zijn het algemeen belang te dienen en dat de discussies in goede verstandhouding zul len mogen plaats hebben; dan alleen kan in het belang van de gemeente gewerkt worden. Verder herdacht de voorzitter de heer Roza, welke, reeds zitting hebbende in de vorige raad, ook thans in de nieuwe raad weer gekozen was, doch die vorige week zaterdag het tijdelijke met eeuwige heeft verwisseld. De heer Roza, aldus de voor zitter, heeft de gemeenschap steeds op ve lerlei wijze en in talrijke functies gediend. De heer van Herpt moest inhaken op de woorden van de voorziter; het heengaan van de heer Roza is een groot verlies voor de gemeente. Verder gaf de heer van Herpt de ver zekering dat de nieuwe raad voor de voor zitter een krachtige steun zou zijn in de komende periode. Punt 3. Met algemene stemmen werden tot wethouders gekozen de heren A. M, Verschure en de A. Rijke. In de overtuiging dat deze plaats nog zoveel mogelijkheden heeft, zei de heer Ver schure, geeft mij de kracht deze benoe ming te aanvaarden. De goede God geve mij zijn onmisbare steun. Ook de heer Rijke aanvaardde zijn be noeming. Hij dankte voor het vertrouwen dat in hem is gesteld, welk vertrouwen hij niet zal beschamen. Er zal wel hard moe ten worden gewerkt, zei spreker, maar dan alleen zal iets kunnen worden bereikt. Nadat de nieuw benoemde wethouders door de voorzitter waren gelukgewenst met hun benoeming, namen zij op de wethou derszetels plaats. Namens de KVP wenste de heer v. Vugt de wethouders' geluk met hun benoeming en zegde de steun toe van de KVP-fractie. Spreker is wel van mening dat er in deze ambtsperiode van de raad iets tot stand zal komen, o.a. zwemgelegenheid, wijkge- bouw voor de kruisverenigingen, woning bouw e.d. Spr. is verder van mening dat z.i. de agrariërs zich wel teleurgesteld zul len voelen, omdat zij thans niet in het col lege van B. en W. tegenwoordig zullen zijn. Hij is echter van mening dat zij op de volle steun van dit college zullen kunnen re kenen. Punt 5. Bij de ingekomen stukken was het besluit van de voorzitter van het Cen traal stembureau tot benoeming als raads lid van de heer G. Schipper in de vacature van dhr. Roza. Punt 6. Besloten werd tot verhuring van de voormalige openbare school aan de stichting „Nijverheidsschool Waalwijk en Omstreken". In deze school werden tot nu toe alleen avondcursussen gegeven in de winteravonden. Thans zal in deze school het gehele jaar door dag- en avondschool worden gegeven. Punt 7. Door de raad werd overgegaan tot huur van het Kroondomein, van de af gegraven gedeelten van de wal nabij de Öudheusdense poort, thans in gebruik als weg en berm voor de prijs van f 50 per jaar. Punt 8. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex art. 72 der l.o. wet 1920. voor de aanschaffing van meubilair en leer middelen tot een bedrag van f 5000, voor de R.K. Meisjesschool in verband met uit breiding van het aantal leerkrachten en het aantal leerlingen. Nadat de heer Rijke had geïnformeerd naar de goedkeuring van de inspecteur, werd door de raad hiertoe be sloten. Punt 9. In verband met de goedkeu ring van de rekeningen 1956 en 1957 van de Godshuizen te Heusden en het Burgerl. Armbestuur te Herpt, gaf de heer v. Herpt als rapporteur van de commissie van on derzoek een uitgebreid verslag hierover. Daar ook het Verificatiebureau deze re keningen reeds heeft gecontroleerd, kan de commissie derhalve geen bezwaar hebben. De heer Rijke zou graag zien dat deze beide instellingen werden ondergebracht in een dienst Sociale Zaken. Punt 10. Aangeboden werden de ge meente- en bedrijfsrekeningen 1955. Tot commissie van onderzoek werden aangewe zen de heren van Vugt, Jansen, van Herpt, van der Pol en Vroome. Punt 16. Inzake een aantal verzoeken ex art. 13 der l.o. wet 1920, betreffende vergoeding van reiskosten voor schoolbe zoek op verre afstand, werd besloten te vergoeden aan A. Bax voor 3 kinderen welke de Chr. lagere school te Genderen bezoeken 100 der reiskosten; M. Dijk stra voor 1 kind aan de Chr. lagere school te Genderen 10 J. Kistenmaker voor 2 kinderen, waarvan een de Chr. lagere school te Genderen en een de Chr. B.L.O. school te Waalwijk bezoekt, elk kind 20 A. Nooten voor 1 kind welke de Ulo school te Waalwijk bezoekt 90 G. de Zeeuw voor 1 kind, welk de B. L. O.-school te Waalwijk bezoekt 40 H. van Bladel 1 kind op de Ulo-school te Den Bosch 100 L. de Boer 1 kind op de Chr. lagere school te Genderen 70 A. Dekker 2 kinderen op de Chr. lagere school te Genderen 100 W. Borsje 3 kinderen op de Chr. lagere school te Genderen 10% voor het derde kind. Afgewezen werden de verzoeken van H. A. van de Steenhoven, A. J. Boeren en Th. v. d. Pol, in verband met de financiële toe stand van de aanvragers. Naar aanleiding van de vraag van de heer van Vugt waarop deze uitspraak be rust, antwoordde de voorzitter dat dit in een verordening is vastgelegd. De heer Rijke vindt dat het voor velen toch nog wel een te grote belasting is. Hij is van mening dat de schaal welke in die verordening is opgenomen te laag is ge steld en nodig herzien moet worden. Ver der zou de heer Rijke graag zien dat een berekening zou worden opgesteld van het verschil tussen het laten rijden van een schoolbus op contract en de reiskosten-ver goedingen welke men thans uit moet geven voor de kinderen welke de Chr. lagere school te Genderen bezoeken. Punt 11a. Besloten werd een geldlening aan te gaan groot f 42.000 met de Bank voor Nederl. Gemeenten voor de tijd van 30 jaar tegen een rente van 4)4%. Punt 11b. Besloten werd aan de Ve- rolme scheepswerf alhier een perceel grond te verkopen groot 520 m2 tegen een prijs van f 4.50 per m2. De heer van Herpt maakte bezwaar hier tegen, omdat een gedeelte van dat terrein open zou blijven liggen. Overblijvende ge deelten geven altijd moeilijkheden, zei spr. De heer Rijke lichtte toe dat ook dat ge deelte door Verolme scheepswerf in erf pacht zal worden genomen. De heer van Herpt maakte verder nog bezwaar tegen de strook grond van pl.m. 11 meter welke nog maar overblijft aan een zijde van de weg; wanneer een nieuwe in dustrie zich daar zou vestigen, zouden er wel eens moeilijkheden kunnen ontstaan, doordat deze te weinig speling zouden heb ben voor het in- en uitrijden met grote wagens. De heer van Herpt zou graag in de notulen zien opgenomen dat de Ve rolme scheepswerf ten allen tijde hun me dewerking zouden verlenen als zulke moei lijkheden zich zouden voordoen. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. De eerste zitting van de nieuwe raad is er een geweest van grote spanning, die reeds voelbaar was in de overgrote belangstelling welke naar deze zitting uitging. Als overal in de lande vond deze belangstelling en spanning zijn oorzaak in de wethoudersbe noeming, ook al waren de geruchten, dat de uitslag reeds voor de zitting vaststond, niet van grond ontbloot. Geheel de goe-ge- meente wist, dat het hier om een kracht meting ging, tussen de partijen en combi naties, die reeds een felle verkiezingstrijd achter de rug hadden. Alleen werd deze laatste slag bijna in doodse stilte, alleen met als wapen een potlood en stembriefje, gevoerd. Met de Chr. groet opende burgemeester Mr. van der Heijden, om 7 uur de ver gadering, waarbij hij de aanwezigen op de publieke tribune opmerkte, dat daar „ro ken" verboden is. Na voorlezing van de daarop betrekking hebbende wetsartikelen, legdende raads leden in handen van de voorzitter de zui- verings- en de ambtseed af, De voorzitter feliciteert dan de gekozen leden met de aanvaarding van het lidmaat schap van de raad en hij vertrouwt dat de leden na hun zittingsperiode met tevreden heid zullen kunnen terugzien op het werk, dat zij in die 4 jaren mede tot stand heb ben gebracht. Hierna werd onmiddellijk overgegaan tot de benoeming van de nieuwe wethouders. Tot leden van het stembureau werden be noemd de heren v. Kuijk, Snoeren en van Boxtel. Bij eerste stemming verkreeg de heer G. Grootswagers in de vacature voor le wethouder 8 stemmen, tegen de heer J. Beerens 7 stemmen. Met eenzelfde stem- menaantal werd de heer P. J. Broeders in de vacature Drs. v. Rooij tot 2e wethouder benoemd. De voorzitter feliciteert de nieuw be noemden en spreekt de hoop uit, in het col lege en de raad de samenwerking te mogen ondervinden welke in het belang der ge meente verwacht mag worden. Hij brengt dank aan de scheidende wethouders, waar mede hij op de aangenaamste en meest vruchtbare wijze in de gepasseerde zittings periode heeft mogen samenwerken. Hij vertrouwt, dat zij ook als raadsleden steeds tot samenwerking bereid zullen gevonden worden, waar dit het gemeentebelang kan dienen. Benoeming commissie van bijstand voor de wegen. Deze commissie bestond uit de heren Broeders, van Kuijk en van der Lee. De voorzitter deelt mede, dat het gebruike lijk is, dat hierin geen lid van het college van B. en W. zitting heeft. Benoemd de heer van Kuijk met 14, J. v. d. Lee met 14 en H. IJpelaar met 8 stemmen. De gekozenen verklaren zich bereid de benoeming te aan vaarden. Benoeming commissie strafverordeningen. Deze commissie bestond uit de heren Bee rens, van Noye, Wennekes en van der Lee. Bij eerste stemming werden in deze com missie benoemd de heren J. Beerens met 15, J. van Noye met 15, H. IJpelaar met 11 en Ed. Steenbergen. Ook deze heren aan- vaaden hun benoeming. Benoeming adviescommissie Woonruimte- wet 1947. Deze commissie wordt telkens voor een jaar benoemd. Tot 1 oktober heb ben daarin nog zitting de heren J. Stokker- mans, P. v. Laarhoven, C. Nouwens, B. v. Pelt en C. van Rooij. De voorzitter stelt voor om bij de stemming voor deze com missie meteen de leden gekozen te verkla ren voor de commissie als bedoeld in de Huurwet, zoals de laatste jaren gebruikelijk is. De heer Elshout verzoekt de stemmingen voor beide commissies gescheiden te hou den. In de adviescommissie Woonruimte- wet worden bij eerste stemming, ieder met 8 stemmen gekozen, de heren W. v. Kuijk, A. Snaphaan, Joh. Molenschot, Joh. Groe- nendaal en L. Broeders, als leden voor Ka mer I te Kaatsheuvel en de heren J. v. d. Lee met 14, Mej. C. van Velthoven met 15, M. Wouters met 8, A. de Kort met 8 en M. IJpelaar met 8 stemmen, voor Kamer II te Loonopzand. De heer J. v. d. Lee zegt zijn benoeming niet te aanvaarden, waar op eindelijk bij een 3e stemming in deze vacature de heer v. d. Nieuwenboer ge kozen werd met 5 van de 7 uitgebrachte stemmen. Blanco 8 stemmen. Benoeming commissie als bedoeld in de Huurwet. De taak dezer commissie is te beslissen op verzoeken om vrijgesteld te worden van de huurverhogingen na 31 aug- 1955 van huurders, die menen daarvoor in aanmerking te komen wegens de onder- houdstoestand van de woning. De zittings duur van deze commissie is drie maanden. Tot 1 oktober a.s. hebben in deze commis sie dezelfde personen zitting als in de ad viescommissie Woonruimtewet. Bij eerste stemming werden, ieder met 8 stemmen, gekozen, de heren C. Dinge- mans, J. Frederiks, H. IJpelaar, Fr. Éls- hout en L. Beekmans. In de commissie voor Loonopzand, waarin zitting hadden mej. C. van Velthoven en de heren J. van Noye, W. Ligtenberg, J. v. d. Lee met een vaca ture voor de heer J. Brands, werden met 9 blanco stemmen bij eerste stemming ge kozen mej. C. v. Velthoven en de heren A. de Kort, M. Wouters, M. IJpelaar en H. v. d. Nieuwenboer Bij de rondvraag merkt de heer v. Box tel op, dat de borden aangevende de maxi mumsnelheid niet op de juiste plaatsen ge steld zijn. De voorzitter antwoordt, dat de plaatsing dezer borden gekoppeld is aan de kom der gemeenten en dat deze plaatsing vastgesteld wordt door Ged. Staten. voor dat U onxa hebt bijgewoond cp DINSDAG 9 SEPT. a.s. In hotel Smit, Marktte Kaatsheuvel, van 3-6 en van 7-10 uur 's avonds. Wij tonen U de wereldbekende merken Becht en Dyserinck E. M. Jaarsma Pelgrim Tarakan Abadan Florida Nitru Perfection Hoenson Fobrux Davonette Pr|J*»n vanaf f 170.— 10 Jaar garantla op brandarpot. Voer kolenkachels E. M. Jaarsma Beckers Permanent Brandaris Pelgrim Frisia Kolenhaarden vanaf f 145.— Hoofdstraat 111, Kaatsheuvel D« zaak waar Uw oudara an grootouders stands kochtan, dus ook U. De oude zaak met de moderne kachels Bij hoek Eras-Sweensstraat zag de heer v. Boxtel gaarne een stopverbod, wat de voorzitter toezegt te laten onderzoeken. Drs. van Rooij, de afgetreden wethou der voor de wijk Loon op zand leest dan de volgende verklaring voor Mijnheer de Voorzitter, Namens de fractie van het kerkdorp Loonopzand, zou ik gaarne een verklaring afleggen. De Raad heeft zo juist twee nieuwe wet houders benoemd, die voor de komende ja ren het gemeentebeleid mede zullen be palen. Wij kunnen ons voorstellen, dat dit voor de heer Grootswagers een reden is voor zeer grote persoonlijke voldoening. Niet voor niets heeft hij jaren lang een verwoede strijd gevoerd - vaak zelfs zon der enige scrupule - om deze zetel te ver overen. Het is echter vooral de wijze, waarop hij meende deze strijd te moeten voeren, en die naar onze smaak maar wei nig meer te maken had met het behartigen van het werkelijk belang der gemeente, dat wij meenden een zeer gereserveerde houding tegenover deze heer te moeten aan nemen, en niet zonder meer te mogen me dewerken aan zijn benoeming in het da gelijks bestuur der gemeente. Wij kunnen niet ontkennen, dat de heer Grootswagers na de laatste verkiezingen niet zijn best gedaan heeft om zijn verlan gen te verwezenlijken. De wijze waarop door hem en zijn groep met de wethouders zetel is geleurd, getuigt niet alleen van een verbazingwekkende volharding, maar ook van weinig goede smaak en een verbijste rende opvatting inzake de belangen die hier bij op het spel staan. Het moet voor de heer Grootswagers aanvankelijk wel teleurstellend geweest zijn, dat geen van degenen, die de wethouders zetel voor het grijpen hadden, in het aan geboden lokaas wilden happen,tot hij op het laatste nippertje en ter elfder ure, een zwakke broeder vond, die voor de bekoring is bezweken. Gezien de houding en de uitlatingen van de heer Grootswagers in het verleden, me nen wij toch te mogen veronderstellen, dat hij er niet helemaal gelukkig mede is, dat hij geen man of groep van een ander for maat, naast zich heeft kunnen krijgen en dat hij zich tevreden moet stellen met een persoon, waarover hij - wij denken hier bij b.v. aan hetgeen zich nog niet zo heel lang geleden rond zijn vervanging heeft af gespeeld - nog al gekruide opvattingen op na hield. Overde heer Broeders kan ik verder kort zijn. Het is reeds jarenlang de gewoonte geweest, dat door de raad, bij de keuze van de wethouders, een zetel werd toegewezen aan een van de raadsleden van het kerk dorp Loonopzand. Hoewel op zich hiervoor geen enkele wettelijke grond is, heeft deze traditie jarenlang bestaan en we mogen zeggen, dat dit steeds gezien is, als een be lang voor de gemeente, voor het kerkdorp Loonopzand en voor de goede harmonie tussen Kaatsheuvel en Loonopzand. En ofschoon deze keer formeel aan de traditie is vastgehouden, zit het de fractie

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 7