DE FINANCIERING Waalwijkse en Langstraatse Courant Begint op Formosa derde wereldoorlog? CUNEN ïK'so2* WAALWIJK PRISMA I VAN LANSCHOT BANKBOEKJES VAN ONZE TOEKOMST De V-wapens waren Hitler's laatste troeven PRIMA C0STUUM VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 75 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50793 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties; speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO" DEGELIJKER BASIS GEWENST. (van onze economi sche medewerker). In de miljoenennota wordt ons volk een begrotingstekort van meer dan anderhalf miljard voorgescho teld. De financiering van dit bedrag zal gedeeltelijk geschieden uit de op brengst van niet-verlaagde belastin gen, uit de opbrengst van voorin- schrijfrekening, uit de stortingen op de Grootboekrekening Woningverbe tering en tenslotte uit leningen. De regering acht zich gerechtigd een beroep op de kapitaalmarkt te doen, ondanks de te verwachten toe nemende investeringen van het be- bedrijfsleven en de behoeften der la gere publiekrechtelijke lichamen. De nationale besparingen worden door de regerinig op 20 geschat. De industriële investeringen zullen daar 7 van vragen, de woning bouw 5,5 Men heeft daarnaast berekend dat een toenemen van de betalingsbalansreserve en de stijgen de voorraadvorming van de industrie ca. 4 van het nationale inkomen zullen vergen, terwijl de bedrijfs- en overheidsinvesteringen nog eens op 9 en 4 beslag leggen. Telt men dit alles op en stelt men de vrijkomende afschrijvingen op 10 van het na tionale inkomen dan kan ons volk in doorsnee een vijfde op zijn inko men besparen, als men de geduldige cijfers mag geloven. Onmenselijke taak. Laten wij aannemen dat dit lukt, dan kan niet worden ontkend dat staatsleningen tot f 800 miljoen toch steun bieden aan het behoud of her stel van een hoge rentestand, waar- mée ons volk op dit moment niet zo gebaat is. Het bedrijfsleven staat voor de bij na onmenselijke taak om binnen een vijftal jaren ca. 11 miljard gulden te •investeren. Daartoe is nodig dat er in de eerste plaats besparingen zijn en vervolgens dat het economisch klimaat investeringen uitlokt. Wel zegt de regering, de economische op klaring zal niet zo snel verlopen, dat er reeds het volgend jaar gereageerd zal worden door geweldige investe ringen. Dan kan de overheid de be schikbare besparingen wel binden, zo meent men. Dit is een gewaagde ver onderstelling, die onaangename ge volgen kan hebben. In ieder geval zal de industrie van deze aangekondigde staatsleningen geen voordeel onder vinden. Alle zoekers van vaste rente gevende effecten zullen geneigd zijn hun geld aan de overheid te lenen. Het zwaard van Damocles. Een voordeel voor de ondernemin gen is gelegen in de omstandigheid dat een groot deel van de besparingen toch niet op de aandelenmarkt terecht komt. Echter zullen geldschieters, ge zien de toestand van de staatsfinan ciën, niet bereid zijn hun geld tegen een lage rente af te staan, immers hangt het inflatiegevaar met de waar devermindering van het geld de geld gevers voortdurend als een zwaard van Damocles boven het hoofd. Wordt de inschrijvers van de staatsleningen een hoge rente gebo den, dan heeft dat een nadelige in vloed op het dividend, dat de onder nemingen aan inschrijvers op hun emissie moeten bieden. Nadelig in die zin, dat een groter deel van de winst naar de aandeelhouders moet verdwijnen, waardoor de zelffinan ciering der bedrijven weer een veer moet laten. Met het bovenstaande hangt samen het financieringsvraagstuk voor de woningbouw. Het geld voor de staats leningen gaat naar de volkswoning bouw. Het wordt grotendeels door gegeven aan de gemeenten ten behoe ve van woningwetwoningen, waarvan er het komende jaar weer 40.000 zul len worden gebouwd. En de andere 40.000? Wil men echter bereiken dat ook van particuliere zijde nog een 40.000 huizen worden gebouwd, dan moet daarvoor ook geld zijn tegen een rente, die enigszins dragelijk is. Het jongste verleden heeft ons ge leerd dat de particuliere bouw on middellijk stagneert wanneer de rente grote offers vraagt. Geen wonder, want de bouw van een eigen huis vraagt toch reeds financiële offers, die dikwijls beslag leggen op een onevenredig deel van de draagkracht. Laten wij er nu eens van uit gaan dat de regering gelijk krijgt en dat de industriële investeringen in het ko mende jaar de kapitaalmarkt niet zwaar zullen belasten. Dit zou bete kenen dat de activiteit in de industrie slechts gematigd van aard zou zijn in 1959. In dit onverhoopte geval is echter de konsekwentie dat men re kening moet houden met een stijgen de werkloosheid. Er komt nog wat bij. Een grote arbeidsreserve is voor de overheid in Nederland, evenals el ders, een dure aangelegenheid. In 't afgelopen jaar heeft de regering dat ondervonden. Voor het begrotings jaar 1958 trok de regering 55 mil joen uit voor maatregelen in het be lang van de werkgelegenheid. De werkelijkheid vroeg echter een bedrag van ca. 144 miljoen. Een vergissing van een kleine 90 miljoen. Wanneer de overheid voor 1959 speculeert op een gematigde econo mische activiteit en daarbij 131 mil joen uittrekt voor aanvullende wer ken, dan is het duidelijk dat zij an dermaal met een tekort moet rekenen. En dit tekort moet eveneens gefinan cierd worden! Vatten wij nu eens de verschillen de mogelijkheden samen, dan komt men tot de conclusie dat de regering van de verschillende combinaties van economische factoren, die de toe komst biedt, eigenlijk de gunstigste samenwerking van omstandigheden heeft gekozen. „Hoop doet leven", is echter bij het maken van financiële prognoses een slechte raadgever, die meestal tot teleurstelling leidt. Een weg naar de inflatie. Deze teleurstelling op gestelde verwachtingen is in dit geval dubbel funest. Het zou tot gevolg hebben le. dat er onvoldoende middelen beschikbaar komen voor de woning bouw, of 2e. dat er een geweldig tekort aan middelen is voor de financiering van aanvullende werkgelegenheid, of 3e. dat de industrie geremd wordt in de noodzakelijke expansie. Er bestaat geen twijfel over dat de overheid bij een tekort aan midde len zal moeten grijpen naar een in flatoire financiering, waardoor ons gehele sociale patroon aan ernstige schokken wordt blootgesteld. Een belangrijke geldvragende kwestie hebben wij bij onze beschou wing nog niet aangevoerd. Dat is de kwestie van de exportfinanciering. Kredieten nodig! Men weet hoe de westerse landen bezig zijn hun export naar onderont wikkelde landen te stimuleren door leveranties van complete fabrieksin- stallaties e.d. op krediet. Alle Ne derlandse exportdeskundigen zijn 't erover eens dat ons land bij deze concurrentiestrijd op de wereld markt niet kan achter blijven. Wij zullen dus evenzeer onze exportfi nanciering drastisch moeten uitbrei den, waartoe eveneens een beroep zal moeten worden gedaan op de kapi taalmarkt, waarschijnlijk onder be paalde voorwaarden met een over- heidsgarantie. Heeft men er bij de financiële prognose mee gerekend dat deze kwestie ook een investering vraagt van honderden miljoenen guldens? En indien wij daarop neen moeten zeg gen, dan is het financieringsplan van de overheid voor de naaste toekomst een dubbel dubieuze speculatie, waar van de nadelen op de hoofden van de burgers zullen neerkomen, i Daarom kunnen wij de reële bete kenis van de tekorten-financiering voor het begrotingsjaar 1959 niet hoog aanslaan en hadden wij er de voorkeur aan gegeven wanneer de re gering met een meer conservatief fi- nancieringsplan was gekomen, dat i echter een degelijker basis had gehad, i En dit zou onze wens ook geweest zijn indien dit ons zwaardere offers had opgelegd. Drs. M. (Nadruk verboden). Ze maakten aan alle gevoel van medelijden met 't Duitse volk een einde Delft heeft nog een compleet exemplaar van de V-1 en de V-2, Geen koersrisico Gemakkelijk beschikbaar. geven Geen kosten. rente hebben in Taipeh geheime be sprekingen gevoerd, waarbij on getwijfeld uit de doeken, zal zijn gedaan wat het ogenblikkelijke antwoord moet zijn zodra de ro de horden een aanval gaan on dernemen. Het ogenblik, dat be sprekingen geen oplossing meer zullen kunnen brengen, komt met de dag dichterbij. En mis schien is het wel een welover wogen plan van de communisten om de grootste vijand, Amerika, eerst ver van huis bezig te hou den om daarna meteen elders te kunnen toeslaan. De spanningen in 't Verre Oos ten zijn al ver uitgegroeid boven een lokaal conflict tussen na tionalistisch en communistisch China. De Verenigde Staten heb: ben duidelijk laten blijken dat zij elke communistische agressie hard en terstond zullen beant woorden, waar en wanneer dan ook. Formosa zal alleen miaar 't begin zijn van het gevecht öp le ven "en dood tussen de vrije we reld en de geknechte en geterro riseerde landen, waar overigens het verlangen naar vrijheid en 't rechtsbewustzijn steeds sterker worden. De communisten kun nen geen tijd meer winnen, want met de dag groeit de onrust van binnen uit en elke vrije geest achter het ijzeren gordijn bete kent een dodelijke dreiging voor een systeem dat onherroepeli ten ondergang gedoemd is. Wie de overwinnaar zal zijn in deze apocalyptische strijd, is niet twijfelachtig, maar het zal een Pyrrhus-overwinning zijn. f De aanvankelijk gekoesterde hoop, dat het in het Verre Oos ten niet tot een gewapend con flict zou komen tussen nationa listisch China en de Verenigde Staten en communistisch China en Rusland anderzijds, is na de beledigende en brutale nota van Kroestsjef aan president Eisen hower voor een goed deel ver dwenen. In wat men in het begin van de spanningen als bluf en vrij ongevaarlijke bangmakerij kon zién, is men aan weerszijden zo ver gegaan dat een terugweg zonder zijn gezicht te verliezen welhaast niet meer mogelijk is. De bluf is realiteit geworden, en wel de meest dreigende realiteit welke de wereld sinds 1945 heeft gekend. China en de Sovjet-Unie schijnen vastbesloten om de communistische opmars in het Verre Oosten ten koste van alles te willen doorzetten en de Ver enigde Staten zijn blijkbaar van De ene krijgt Brandend Maagzuur bij wijze van toetje plan ditmaal geen duimbreed te wijken voor het rode imperia lisme. Het terugzenden van de onbeschofte Russische nota door president Eisenhower laat daar omtrent geen enkele twijfel be staan. De eerste de beste com munistische aanval op Formosa of Quemoy zal gevolgd worden door een regen van raketten, al dan niet voorzien van atoomla dingen, op het Chinese vasteland. De Verenigde Staten zijn, op het ergste voorbereid. Een derde van de Amerikaanse Sabre-lucht- vloot is reeds op Formosa ge stationeerd en de grote mannen van de machtige zevende vloot 1737 Storten en opnemen kunt U aan onze kasmaar ook zeer eenvoudig via de giro. Vraag - telefonisch, schrif telijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". '.vövw WOww BANKIERS MASSAGRAF. Halverwege tussen Tizi-Onzou en Bougie in Algerije hebben Franse troepen bij een commandopost van de opstandelingen-leider Amiroesj, mas sagraven ontdekt met ongeveer vier honderd lijken. Volgens een woord voerder van het leger werden deze mensen vermoord door de Algerijnse opstandelingen. Pamfletten van de rebellen, die op de stoffelijke resten werden gevonden, wijzen op een ver geldingsactie onder de Moslems. I HET ADRES m «li tn i heel goed horloge Met „Die Wunderwaffen", de vliegende bommen, begon Hitier enkele dagen na de grote invasie van 6 juni 1944 zijn „Ver- geltungsangriffe" op Londen. Hij hoopte op een dramatische ommekeer, een wonder waardoor de strategische situatie zich ver rassend snel ten gunste van de Duitsers zou veranderen. Maar de hoop van de Führer was ijdel, want militair hadden noch de V-1, noch de V-2 veel te betekenen. Zij vielen zowel op afgelegen boerderijen als op druk ke marktpleinen en doodden en verminkten tallozen met de onverstoorbaarheid van een robot. Londen werd tussen 15 juni, en 1 augustus 1944 door niet minder dan 3200 van die monsterdingen geteisterd; 23000 huizen werden daarbij totaal verwoest en 750.000 al of niet ernstig beschadigd. Erger was nochtans, dat door deze projectielen in dit tijdvak maar liefst 6200 Britten het leven verloren en 18.000 zwaar gewond werden. Angst en hulpeloosheid. De V-l's waren helse projectielen met een springlading van duizend kilo. Ze vlo gen meestal op duizend meter hoogte en met een snelheid van 650 km per uur. Waar ze neerstortten waren de gevolgen veelal ontzettend, de ravage niet te be schrijven. Churchill zegt in een van zijn werken over de V-l-bombardementen „Deze nieuwe aanvalsvorm legde de Lon- dense bevolking een wellicht nog zwaar dere last op dan de luchtaanvallen van 1940 -1941. Het afwachten en de spanning duurden langer; de dageraad bracht geen pieren, luisteren, met elke porie en elke zenuw, benauwd zijn door het eeuwige wachten, wachten, wachten..." Sperbalonnen. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat de En gelsen van meet af aan alles op haren en snaren zetten om het effect van deze vlie gende monsters zo gering mogelijk te ma ken. Met luchtafweergeschut, jachtvlieg tuigen en sperbalonnen werd getracht ze tijdens de vlucht te laten exploderen. Hit- Ier dacht dat de snelheid van zijn bom-met- vleugels te groot zou zijn voor de vijande lijke jachtvliegtuigen; hij beweerde: „Die ergste deutsche Vergeltungswaffe, von Ra keten getrieben, fliegt mit hoher Geschwin- digkeit, so dass kein Peindjager sie ein- holen kann". Maar de nieuwe Britse jagers waren met behulp van rader en grondwaar neming in staat de V-l's, vooral als ze be neden hun maximumsnelheid vlogen, bij te houden. Nochtans waren de kleine V-l's moeilijk te vinden en te treffen. Op afstan den groter dan 270 meter was de trefkans te gering, terwijl beneden de 200 meter de hevige explosie van de bom het eigen vlieg tuig kon vernietigen. Slaagden de jagers er niet in de V-l's boven het kanaal op te vangen, dan kwam het luchtdoelgeschut aan de kust in actie. Vooral 's nachts hadden de kanonniers suc ces; ze namen dan de rode vuurstraal van de uitlaatgassen als merkteken. Als laatste bevond zich aan de buiten rand van Londen een gordel .van 2000 sper ballonnen. Deze gordel was aangelegd bo- per dag te lanceren. Maar slechts 80 hier van bereikten Londen... De V-2. De laatste pijl die de Führer op zijn boog had was de V-2, de voorloper van de tegenwoordige raket. 8 september viel de eerste op Londen. Het ding had een ge wicht van 12.6 ton en - evenals de V-1 - een springlading van duizend kilo. De V-2 echter vloog tienmaal zo snel «ls zijn voorganger. Men hoorde hem niet «anko men. Er was ook niets tegen te doen, iede re afweer was nutteloos, want bij de start bereikte de V-2 al een hoogte van tien ki lometer en in het culminatiepunt van zijn baan had hij zelfs een hoogte van 80 km! I de ander zijn lijden begint al na de eerste hap. Maar in beide gevallen is 't schrijnend vuur te blussen op het moment dat de eer ste steekvlam zich doet voelen. Een of twee Rennies nemen; het vuur is gedoofd en ge kunt pijnloos genieten van Uw kostelijk maal. Steek steevast een paar Rennies bij U. Ze zijn stuk voor stuk verpakt, smaakvol en hyginisch en ge kunt ze nemen zonder dat iemand er weet van heeft. Daarbij zijn ze nog lekker ook. tit v-tiA V' FIRMA f! f 'NjfAjft 'V V. - V '.1'. .1 - -L-" 's-Hertogenboseh, Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442* Tilburg, Stationstraat 17, (toekomstig adres). verlichting, bewolking geen troost. De man, die 's avonds naar huis ging, wist nooit, wat hij daar zou aantreffen, de vrouw kon nooit zeker zijn van zijn terugkeer. De blinde, onpersoonlijke natuur van het projectiel gaf de mens een gevoel van hulpeloosheid. Hij kon niets doen en kreeg geen vijand te zien, die hij kon neerschieten". En Kay Summersby verhaalt heel type rend in haar boek „Eisenhower was mijn baas" „De zenuwen hadden het zwaar te ver duren. We krompen allemaal in elkaar als het geluid van een V-1 naderde. Ik was er nog veel banger voor dan voor nazi-bom menwerpers. Een bommenwerper was ten minste afhankelijk van menselijke vergissin gen en vraes. En we hadden de voldoening te kunnen luisteren naar onze eigen vlieg tuigen, ons eigen afweergeschut. De V-1 echter was een machine zonder menselijke invloed. Hoe dichterbij ze kwamen, des te meer lawaai ze maakten en hoe dichterbij het gevaar was. Nog erger was de afschu welijke stilte als de motor afsloeg. Dat be tekende, dat de bom naar beneden zou ko men, misschien wel recht op je af, mis schien wel heel ergens anders. Je kon al leen maar afwachten, doodsbenauwd. En er volgde een zeer zelfzuchtige opluchting, als je de explosie ergens anders hoorde, niet zoals het een opluchting was, als je het ding over je heen hoorde suizen, naar een andere streek, waar dan ook. Iedereen in Londen werd korzelig door het gebrek aan slaap, dat de onstuitbare stroom V-l's veroorzaakte. Het bureau werk moest verscheidene keren per dag onderbroken worden als het signaal „direct gevaar" weerklonk, dat waarschuwde, dat tenminste één V-1 op dat doel gemunt was. Op Widewing betekende dit rennen naar de schuilplaatsen, grijpen naar geheime pa- voor een is natuurlijk LB IJ4 ven een tamelijk dun bevolkte streek. Het was volgens ooggetuigen, een fantastisch schouwspel om bij mooi weer deze massa's zilverwitte ballonnen tegen de blauwe lucht te zien. Veel vliegende bommen strandden op deze versperring, maar kwa men veelal toch nog op de woonhuizen in de voorsteden terecht. Ook de V-l's die door de jagers naar beneden werden ge haald maakten veel slachtoffers. Het meest doeltreffend bleek het afweer geschut. In de eerste week schoot dit 17 van de vliegende bommen neer, in de ze- vende week echter niet minder dan 74 En veel van deze V-l's stortten natuurlijk in zee. Record. ij Eind augustus 1944 had men een afkeer- i stelsel dat met zoveel intensiteit de V-l's 1 onder vuur nam, dat nog slechts 15 j door de mazen van het net heenglipte en f Londen bereikte. Hiermede was voor de Londenaren gelukkig de ergste rage voor- i bij. Op 28 augustus sloeg men een record van de 94 bommen werden er 90 onscha- delijk gemaakt, waarvan 23 door de jagers, j 65 door luchtdoelartillerie en twee door t ballons. Volgens gegevens ontleend aan het werk „Van Warschau tot Hirosjima" door lui tenant-generaal Wilson, werden door de Duitsers in totaal 8564 projectielen afge vuurd; hiervan ging ruim 25 spoedig „naar de kelder", 29 bereikte het doel gebied, 24 werd neergeschoten door de jagers en 17 werd „om zeep gebracht" door de luchtdoelkanonnen, terwijl 5 „derailleerde" op de ballonversperringen. Toen de afvuurplaatsen in Noordwest- Frankrijk in Britse handen vielen, waren de Duitsers nog in staat om 1200 V-l's In ons land bevonden zich, zoals bekend, in de kuststreek van Wassenaar tot Hoek van Holland, te Dalsen en Hellendoorn en tijdelijk ook in Gaasterland en op Walche ren de afvuurplaatsen van de V-2. Van hier uit werden tussen 8 sept. 1944 en 27 mrt. 1945 niet minder dan 1300 V-2's op Lon den afgevuurd. Maar veel van deze raket ten ploften vlak bij de startplaatsen neer, zodat er tenslotte niet meer dan een goede 500 op hun doel terecht kwamen. Vier V-2's sloegen in Den Haag en Rijswijk in en doodden 70 mensen. De 5600 projectielen waardoor Londen getroffen werd veroor zaakten 2700 doden en 6500 zwaar gewon den. Stagnatie. Reeds in 1942 waren de Duitsers begon nen met de fabricage van de V-1. Weldra volgdenproeven te Peenemünde. Maar ze vormden geen succes, want van de 68 ver schoten V-l's voldeden er slechts 28. Zo ging de ontwikkeling van de projectielen met de nodige kinderziekten gepaard. Bo vendien waren er de voortdurende lucht bombardementen, die, met name in de herfst van 1943, de leveringsindustrieën dusdanig beschadigden, dat amper 30 van de besturings- en navigatie-apparatuur kon worden afgeleverd. Een zware lucht aanval op Peenemünde legde zelfs het hele proefterrein vijf weken stil. En dan was er het vervoersprobleem. Om de acht meter lange projectielen te vervoeren had men op een gegeven ogenblik namelijk geen auto's meer en het vervoer per spoor werd zeer gestagneerd door de onophoudelijke luchtaanvallen. Al deze factoren verhin derden de Duitsers hun massale V-acties vroegtijdig te beginnen. Later ook kwamen de geallieerden door verraad te weten waar de Duitsers in~Nrd.- Frankrijk hun lanceerplaatsen hadden. Ze werden stelselmatig gebombardeerd. Eind december had men 57 van alle afvuur - inrichtingen aangevallen, waarvan een der de deel volledig vernield werd. Tenslotte gingen de Duitsers over tot het bouwen van minder in het oog lopende startplaatsen. Veertig van deze startplaatsen werden niet ontdekt. Het was uit deze 40 dat Londen in juni 1944 werd beschoten... In Delft. In Delft, in het armamentarium, waar hele collecties oorlogstuig aanwezig zijn, staan ook nog de spectaculaire vliegende bommen. Deze unieke verzameling kost het rijk ruim een ton per jaar, maar een der gelijke last is het Haagse Bruintje toch te zwaar. Het armamentarium wordt daarom per 1 jan. opgeheven, hetgeen uiteraard heel jammer is. Gelukkig echter zullen de diverse wapens, waaronder ook de V-1 en de V-2, in ons land bewaard blijven, want ze zullen over verschillende musea en in stellingen verspreid worden. De V-1 in Delft heeft men gereconstru eerd uit de stukken en brokken van een verongelukt projectiel. Ook het heel kleine cockpitje is nog intact. Hanna Reitsch, de invliegster van de Messerschmitt-fabrieken, maakt in zo'n benauwd „holletje" tal van vluchten mee om goed te kunnen zien hoe het moordwapen zich gedroeg tijdens de vlucht. Als de V-1 dan zijn hoogste punt gepasseerd was maakte Hanna dat ze d'r uit kwam, uiteraard met een parachute. ...Fraulein Reitsch leeft nog... Arie van Pas. LI: i i F.-1.1153.,

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1