WAALWIJK Waalwijkse en Langstraatse Courant Kou Gevut? C~]/UaalwuL^ 7lie£s zjo-goed ols DAM PO 75 ct QSïti m r VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 78 22 cent per week per kwartaal 2.88 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: C ontr act-advertenties speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.rADRES „ECHO" ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 27 en zondag 28 sept. Arts: dr. H. Langemeijer. Apotheek: Geers. KERKDIENSTEN N.H. KERK. N.H. KERK, WAALWIJK, zondag 28 september: v.m. 10 uur: Ds. Schellevis. N.H. KERK, BESOIJEN. v.m. 10 uur en n.m. 6.30 uur: Cand. H. van Bemmel, van Slik kerveer. Beroepen predikant te Leerbroek. N.H. KERK, BAARDWIJK, v.m. 9 uur: Ds. C. B. Schuurman TEN AFSCHEID. A. J. G. Ubachs Bij koninklijk besluit van 29 september 1958 is met ingang van 1 september 1958 eervol ontslag verleend aan de heer A. J. G. Ubachs te Nijmegen, in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Waalwijk, met dankbetuiging voor de diensten aan het rijksschooltoezicht be wezen. De heer Ubachs bekleedde deze functie vanaf 1 januari '48. Tevoren was hij o.m. werkzaam in Nijmegen, in de functie van leraar en waarnemend directeur der lagere technische school. Van de heer Ubachs kan ge zegd worden, dat hij gezien de toestand van het lager onderwijs rond 1948, voor de gemeente en schoolbesturen in zijn district de mogelijkheid heeft geschapen dit onderwijs op een alleszins behoorlijk peil te brengen. Hij begon daartoe bij het praktische begin: hij stimuleerde sterk de bouw en de verbetering van de schoolgebouwen en voorts be vorderde hij zoveel in zijn ver mogen lag de verhoging van de gemeentelij ke exploitatie-vergoe ding (art. 101 der wet) van de schoolbesturen. Ook de lichamelijke oefening had zijn volle aandacht en mede gesteund door de consulent voor de lich. oefening heeft hij krachtig bevorderd de bouw en inrichting van goede gymnas tiek-lokalen. Gedurende de jaren van zijn ambtsperiode heeft hij voor al deze activiteiten prachtig werk gedaan. t Zijn tweede zorg betrof uiter aard het onderwijs zelf. De heer Ubachs redeneerde aldus: voor het personeel moet het op de eerste plaats mogelijk zijn goed verzorgd onderwijs te geven door goede leermiddelen, behoorlijke lokaliteiten, enz., eerst dan kan van het personeel gevergd worden, dat dit er voor zorg draagt, dat het onderwijs ook voor 100 pet. vruchtdragend is. Om dit laatste te bevorderen en te controleren was hij dan ook steeds in de weer. Zijn gezond heidstoestand speelde hem ech ter parten en hij was genood zaakt (enkele jaren vóór de fa tale leeftijd van 65 jaren) ver vroegd pensioen aan te vragen. De heer Ubachs is inmiddels van Nijmegen, waar hij woon achtig was, vertrokken naar zijn geboorteland Limburg en heeft met zijn echtgenote een rustige flat betrokken in Maastricht. De gemeente- en schoolbestu ren, alsmede in het algemeen de jeugd in de inspectie Waalwijk zijn de scheidende inspecteur ongetwijfeld veel dank verschul digd, waarvan wij ons hier gaar ne de snreekbuis maken. A. van Stokkum De heer A. van Stokkum, ar chitect B.N.A. alhier, gaat 1 ok tober a.s. onze gemeente verla ten om zich in Groesbeek te vestigen en zich geheel te wijden aan bet door hem sinds enige jaren ongebouwde en geëxploi teerde bungalow-park „Cante- cleer" dat vorig jaar nog aan zienlijk werd uitgebreid en ge moderniseerd, waarvan wij toen uitvoerig hebben melding ge maakt. Naast zijnj talrijke bouwwerken in plaats en streek, heeft de heer van Stokkum grote verdiensten gehad voor het katholieke leven in de parochie St. Jan, als secre taris der Katholieke Actie, voor al bij hoogtij-dagen wist hij smaakvolle en suggestieve pro gramma's te ontwerpen-, ook bij de oprichting en uitbouw der Sa- craments-processie profiteerde men in hoge mate van zijn des kundigheid en grote ambitie, die zich ook demonstreerden bij tal van andere gelegenheiden, wij herinneren ons nog zijn groot aandeel in de prachtige straat versieringen bij de Stadsfeesten in 1953 en talrijke andere festi viteiten. De heer van Stokkum was te vens werkend lid der St. Vin- centiusvereniging en heeft ook aan' de plaatsing van de Oosten rijkse en Hongaarse kinderen veel zorg besteed. Zijn vertrek is voor tal van activiteiten op verschillend ter rein 'n groot verlies en wij wen sen hem gaarne alle succes en voldoening in „Cantecleer". N.V. CHROOMLEDERFABRIEK „DE AMSTEL" INVITEERDE SCHOENFABRIKANTEN. Van een invitatie van de directie van de N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel" tot bezichtiging van de ma gazijnen en kantoren van het nieuwe bedrijf aan de Putstraat, is maandag j.l. door vele schoenfabrikanten uit de Langstraat en van elders gebruik gemaakt. Men was algemeen vol be wondering voor de royale magazijnen, die alle een ruime lichtinval vanuit het Noorden hebben omdat dit het meest constante licht is, en voor de modern ingerichte en van de nieuwste snufjes voorziene kantoren, waar de administratie op zo doeltreffend en efficiënt mogelijke wijze wordt ge voerd. Maar groter nog was uiter aard de belangstelling voor de fraaie ledersoorten, welke door dit bedrijf en door de dochteronderneming, de N.V. Chroomlederfabriek „de Amer" te Waspik, waren uitgestald. Uit de ze keur van soorten en kleuren mocht men concluderen, dat ook voor het komende seizoen de lichte kleuren - vooral grijs en beige en nuanceringen daarvan nog als favoriet worden beschouwd. Voor de herenschoenen verwacht men beige-bruin als mode kleur voor het nieuwe seizoen. In de tekening van het leer zal vooral de voorkeur uitgaan naar de fijnere prenten, de belangstelling voor de zwaardere prenten neemt momenteel af, waaruit men zou mogen afleiden, dat er gestreefd wordt naar minder tekening in de schoen. De N.V. Chroomlederfabriek „De Amer" verwerkt uitsluitend runds- en paardeleder, te/wijl „De Amstel" zich uitsluitend richt op de productie van suède. De export-organisatie van deze beide bedrijven wordt gevoerd door „De Amstel", doch de verkoop-orga nisaties zijn gescheiden. De export van „De Amer" bedraagt 20 van de totale productie, die van „De Am stel" 60 Het Waspikse bedrijf telt 40 personeelsleden tegen het Waalwijkse bedrijf Ca. 200. „DE AMSTERDAMSE JOFFERS TOEN EN NU". In ons vorig nummer hebben we een uitvoerig verslag gege ven van de officiële opening van bovengenoemde tentoonstelling en van de deskundige inleiding van de heer D. van Gent. Wij wezpn erop dat hier iets zeld-* zaams wordt geboden, schoner misschien als we ooit een ten toonstelling hebben gekend en we mochten ook met reden de verwachting uitspreken, dat zeer velen dit zeldzaam kunstgenot zouden komen genieten. Maar dat is, jammer en spij tig genoeg, bitter tegengevallen. Want wat zegt een paar honderd bezoekers voor een dergelijk evenement; Waalwijk en de Langstraat gaan steeds zo prat op hun culturele standing, maar dan is dit geringe bezoek aan zulk 'n schilderijen-tentoonstel ling, die nota-bene geheel gratis te bezichtigen is daarvan toch geen sprekend bewijs. Daar komt nog bij, dat op deze wijze men voortaan ook op dit gebied onze deur zal voorbij gaan, tot onze schade; en schan- de. Wij hopen, dat we a.s. maan dag een ander geluid kunnen la ten horen. De tentoonstelling duurt tot zondagavond. ANTONIUSPAROCHIE START MET VERLOOFDENCUR SUSSEN. Om ook in het geestelijke vlak gelijke tred te houden met de snel voortschrijdende woning bouw, gaat in de St. Antonius dit najaar een nieuw initiatief ontwikkeld worden. Omdat in 1960 een groot aan tal huwelijken in deze' parochie te verwachten is, zal men cur sussen voor verloofden gaan ge ven, om daarmee de jonge men sen geestelijk voor te bereiden op de belangrijke stap welke zij gaan zetten. FANCY-FAIR „ONS HUIS". Zaterdagmiddag 27 september orrv 4 uur zal zaal „Gecroonde Leersse" tot de sluiting op zon dag 28 september, een waar kermisterrein zijn, daar de Ve teranen van „Ons Huis" van de ze groot opgezette bazar iets bij zonders willen maken. Als wij een greep doen uit de verschillende attracties dan noe men wij hel( Vrolijk Rad, dat de bezoekers een verscheidenheid van te winnen prijzen biedt om van te watertanden. De schiet tent, die naast roos en pijpschie- ten nog 'n aparte attractie heeft, nl. 't papegaaischieten, zal voor jong en oud een spel zijn dat naast het behalen van prijzen ook een mooie sport biedt. Het goalgetterspel, wat op zich zelf een grote plaats van de zaal inneemt, belooft voor de voet ballers een attractie te vormen waar jong en oud zijn kans zal wagen, want naast de prijzen die hier bijeen kunnen worden ge schoten stelt „Ons Huis" eike avond een paar voetbalschoenen beschikbaar, die gewonnen wor den door de schutter die de meeste punten in 'n serie schiet. De grabbelton, vistent, wij- zerspel en gelukspel vormen stuk voor stuk leuke attracties voor jong en oud. Het nieuwe spel „Waar is de brand" geeft de bezoekers kans op het winnen van een prachtige brandweerauto en „raadt de naam van de pop" zal zeker ook vele liefhebbers trekken, om een gooi te doen naar de prachtige pop die tentoongesteld staat. Wij twijfelen er niet aan of dit grote fancy-fair zal „Ons Huis" indien de weersomstand- digheden willen meewerken een stroom van bezoekers doen trek ken, die hun geluk willen be proeven om de vele mooie prij zen in de wacht te slepen en hun vaardigheid te kunnen tonen bij de verschillende sportiviteiten die in zaal „de Gecroonde Leers se" gedurende zaterdag en zon dag te kust en te keur worden opgediend. Vermelden wij nog dat „Ons Huis" entrée en andere prijzen zo laag mogelijk heeft gesteld om iedereen gelegenheid te geven mee te kunnen doen, dan twij felen wij er niet aan of dit fan cy-fair „Ons Huis" zal voor 100 procent slagen. NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN, In ons vorig nummer hebben we meegedeeld het aantal leer lingen dat aan de Avondschool en de verschillende cursussen onderwijs ontving. Wanneer we daarbij voegen het aantal leerlingen der dag school dat 419 bedraagt, dan komen we aan het respectabele cijfer van totaal 772 leerlingen. BAARDWIJKS TONEEL. Op zondag 19 oktober a.s. her denkt Baardwijk's Toneel haar 25-jarig bestaan. Als onderdeel dezer feestelijke herdenking zal er die dag van 12.30 tot 13.30 uur in het Ge meenschapshuis een receptie worden gehouden. HARMONIE ST. JAN. Overdracht nieuwe uniformen. Het comité dat zich beijverd heeft de nodige gelden bijeen te kriigen om de muzikanten en tambours van St. Jan in nieuwe uniformen te steken is volledig in deze opzet geslaagd. Aan de afwerking der unifor men wordt nu de laatste hand gelegd en op zondag 12 oktober a.s. zal in het Gemeenschapshuis de overdracht hiervan door het comité aan de harmonie plaats hebben. Direkt daarop zal het korps in de keurige blauwe uniformen 'n muzikale wandeling door Baard wijk maken. Wij komen op een en ander nog nader terug. OUD PAPIER VOOR ST. JAN. Morgenmiddag, laatste zater- dag van de maand, houdt 't uni formencomité in Baardwijk zijn j laatste inzameling van oud-pa pier. De opbrengst hiervan moet het voor de uniformen benodig- j de bedrag rond maken, dus er wordt gehoopt op een flinke j vracht. De oud-papier-actie zal daarna door de harmonie St. Jan worden voortgezet om de allernoodzake lijkste vernieuwing van diverse instrumenten te kunnen finan cieren. NIEUWE ACTIVITEITEN VAN DIERENBESCHERMING. De Waalwijkse afdeling van de Dierenbescherming gaat een aantal nieuwe activiteiten ontplooien, waar bij zij zich vooral tot de jeugd zal richten. Morgenmiddag zal voor de jeugd uit Waalwijk en omstreken een film middag in Musis Sacrum worden ge geven. Alle kinderen vanaf 7 jaar zijn welkom, onkosten f 0.25. Op zaterdag 4 oktober, dierendag, zal een hondenshow worden georga niseerd, voor jeugdige honden-eige naars. Voor de best verzorgde hond is een fraaie prijs beschikbaar. In een van de daarop volgende we ken zal een huis-aan-huis collecte worden gehouden voor de stichting van een dierentehuis. Verder zal er bij voldoende deel name een kadercursus E.H.B.O. wor den gegeven ten behoeve van het dier. AANRIJDING VIEL MEE. Toen mevr. B., met haar man komende uit de St. Antoniuspa- rochie, dinsdag door de Stations straat reed, kwam zij, toen zij de Julianastraat wilde inrijden, te vallen. Zij kreeg daarbij het wiel van een juist passerende auto over haar hand. Het ongeval, dat zich aanvankelijk lelijk liet aan zien bleek na deskundige eerste bulp van de heer van Oss geluk kig nogal mee te vallen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de nederlandse ver- eniging voor koeltechniek te Leiden is hedenmorgen een feeste lijke bijeenkomst gehouden in 't Kamerlingh Onnes laboratori um te Leiden, waar de gouden Kamerlingh Onnes medaille is uitgereikt aan het Natuurkundig Laboratorium te Eindhoven der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken. Foto: De voorzitter der vereniging prof. dr. ing. L. Vahl reikt de gouden medaille uit aan ir. H. Rinia (rechts) dir. Nat. Lab. Philips. Omdat momenteel nog geen enkele waalwijkse voetbalclub rechtstreeks op het kampioenschap afstevent - tenzij we te maken hebben met vier listige afleidingsmanoeuvres - en goede raad bij het voortschrijden der competitie steeds duurder wordt, lijkt het mij zowel nuttig als goedkoop om, voordat na Leiden ook Waalwijk in last is, enige aandacht te besteden aan het interieur van de voetballer, waarbij ik gaarne gebruik maak van de inlichtingen mij door het Voor lichtingsbureau voor de Voeding verstrekt. Veel mensen zijn nog steeds de op vatting toegedaan, dat een voetballer, na een hele week op pindakaas en bier te hebben geleefd, 's zondags even zo vrolijk vier punten kan sco ren, als had hij geen vuiltje in de maag. Vergeet het maar, die tijd heb ben we wel gehad. De voetballer van vandaag moet uitkijken wil hij niet onder de reserves of in de verkoop gegooid worden. Wil hij drinken, best, maar dan bij voorkeur melk of karnemelk, minstens een halvè liter per dag. Ten aanziep van het eten valt het op, dat hij met hetzelfde kan volstaan als de man die langs de lijn dikke sigaren zit te roken en het hoofd te schudden per dag een stuk je vlees, vis of een ei, tenminste één broodbelegging kaas (restant van een wederdienst aan de koeien die vroe ger de velden afgraasden), veel groente (200 a 400 gr.), fruit, en verder uiteraard wat alle profeten eten brood en aardappelen. Voet ballen is dus een sport voor alle la gen der bevolking. Daarmee zijn we er echter niet, want dan zou iedereen kunnen gaan voetballen en zouden we een mooi gestuntel op onze dure velden te zien krijgen. De voetballer moet met het ene oog weliswaar altijd de bal in de gaten houden, maar met het an dere zijn lichaamsgewicht. Gaan zich randjes vet aan hem afzetten, dan direct de hoeveelheid vetten, zetmeel- kost en zoetigheid beperken. Staat er een wedstrijd voor de deur, dan niet een uur tevoren uitgebreid gaan zit ten eten. Niet later eten dan drie uur vóór de wedstrijd. Ook na de wedstrijd niet meteen op de boter hammen aanvallen. De harde wer kers, die veel transpireren, kunnen het vochtverlies goedmaken door wat extra te drinken, maar niet te veul war en geen gloeiend hete of ijskou de dranken. Aanbevolen zijn vruch tendranken en hartige (u begrijpt wat ik niet bedoel) dranken. Extra suiker of suikerwater is alleen van waarde voor kanaalzwemmers 'en de T our-jongens. Voor voetballers, die zo'n lange pe riode van inspanning niet kennen, is het eten van veel zoetigheid en sui ker alleen maar schadelijk voor de lijn en voor het gebit, dat men bij het voetballen weliswaar in Nederland niet nodig heeft, maar dat men bij het lachen tegen bewonderende mooie meisjes toch gaarne in volle glans ontbloot. Het vorenstaande geldt uiteraard ook voor de dames en heren in de hockey-, atletiek-, hand- en korf balsector, zodat ik in alle bescheiden heid meen een belangrijke bijdrage te hebben geleverd voor een verder gunstig verloop van dit nieuwe sport- seizoen. Dat het u allen wel moge bekomen! HANNIBAL. DE mWW ZUIDEN OKTOBER 1958. CHRISTELIJKE GASTVRIJHEID. „Hart van Jezus, waak over het geestelijk heil van hen die in hotels en café's wer ken". Enkele jaren geleden vertrok een kleine groep Nederlandse Trappistinnen vanuit de abdij in Berkel-Enschot naar het Eifelge- bergte. Zij gingen hier in een eenzame streek een nieuw klooster stichten. Hoewel de zusters uiterst armoedig gehuisvest wa ren, was het eerste gebouw dat uit de grond verrees, het gastenkwartier. Hier wilden zij al degenen, die bij het klooster enige da gen geestelijke (en lichamelijke) rust kwa men zoeken, met christelijke gastvrijheid ontvangen. Op deze manier zetten zij een eeuwenlange traditie voort. Sinds het begin van de middeleeuwen tot op onze dagen vindt men bij alle kloosters der oude con templatieve orden een speciaal gastenkwar tier. Vooral in vroegere tijden waren de meeste reizigers op deze verblijven aange wezen. Zij werden er met grote gastvrij heid ontvangen. Voor hen werd het beste in het klooster gereserveerd. In iedere rei ziger, die om onderdak kwam vragen, za gen de monniken een door Christus gezon dene, ja Christus Zelf. Ook onze tijd kent zijn gastvrijheid, maar deze is tot „business" geworden, tot „gas- ten-industrie. De hotels zijn bedrijven, N.V.'s. De voorkomendheid is vaak meet eigenbelang dan naastenliefde, meer recla me dan persoonlijke belangstelling voor de gast. Ook de gast kent zijn plaats niet meer, Daarvan zou het hotel- en café-personeel kunnen spreken. Wat merkt het niet op? Wat gebeurt er onder hun ogen? Allerlei mensen die ze niet kennen, zien ze dingen doen, die op zich verkeerd zijn, of zacht gezegd onjuist. Wat een luxe zien zij niet, wat een geldverspilling, wat een zinnelijk heid. Wat moet het moeilijk zijn om niet na verloop van tijd ook vrij van opvatting te worden en alles voor geoorloofd te hou den. Al de mensen die in zo'n bedrijf werk zaam zijn, de kellners, de kamermeisjes, noem maar op, zal hun geweten niet gaan afstompen? Hoeveel geld gaat er niet door hun vingers en blijf dan maar eerlijk! Hoeveel duistere gelegenheden worden hun geboden om wat bij te verdienen en zeg dan nee! Word dan eens niet critisch, cynisch, misschien bitter, niet achterdoch tig, maar blijf gastvrij. Vervul je gods dienstplichten maar als het vijf, zes uur wordt iedere zondagmorgen voor je klaar bent met werken. Het geestelijk heil van het hotel-perso neel, van mannen en vrouwen, loopt gevaar. Daarom bidden wij deze maand samen met de Paus voor hen om een gastvrijheid, waarin gastheer en gast elkaar met een diep respect en belangstelling tegemoet tre den. PAUSELIJKE MAANDINTENTIES van het Apostolaat des Gebeds voor de maand oktober 1958 1. Voor hen die werkzaam zijn in hotel en café. 2. Sint Petrus' Liefdewerk en in heemse priesters. SUBSIDIE. Het Produktschap voor Vee en Vlees, welks voorzitter onlangs in 't nieuws kwam door zijn merkwaar dige kistkalveren-theorie, gaat man- moedig op de ingeslagen weg voort en heeft nu 'n subsidie van 1250. ter beschikking gesteld van het In- stituüt voor Veeteeltkundig Onder zoek te Schoonoord, dat van dat geld een onderzoek gaat instellen naar de invloed van licht op de kleur en het vlees van kistkalveren. Twaalf kalveren zullen worden ingesloten, waarvan zes in een lich te en zes in een donkere ruimte. Na een jaar worden ze dan om hals ge bracht om te zien wat licht en don ker op het vlees van de dieren heeft uitgewerkt. Krijgt de dierenbescherming ook subsidies om dergelijke praktijken tegen te gaan?

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 9