Waalwijkse en Langsi Courani GEMEENTERAAD WAALWIJK Gemeenteraad lensden W. TIMMERMANS ZONEN BINNEN- EN BUITENLAND j/Uaa Iwu Lj Assurantië op elk gebied. VERORDENING OP PRECARIORECHTEN EN MARKTGELDEN GEWIJZIGD Krediet van f 275.885 voor sportparkplan Besoyen. Geldlening voor de bouw van het nieuwe gymnastieklokaal MAANDAG 6 OKTOBER 1958 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 81e JAARGANG No» 78 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.8r f 3.10 franoo p.p. Advertentieprija: 10 cent per mm. Contract-advertenties: KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van REURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" De vaststelling van nieuwe veror deningen op de heffing van precario rechten en marktgelden, de behan deling van een nota van aanmerkin gen van Ged. Staten op de gemeente begroting 1958, en de beschikbaar stelling van een krediet voor de aan leg van een sportveldencomplex in Besoijen, dat waren wel de belang rijkste punten, welke de raad van de gemeente Waalwijk in zijn vergade ring van donderdagavond j.l. te be handelen kreeg. Tegen de verordening op de hef fing van precariorechten kwamen en kele bezwaren van de heer Pullens, die meende, dat de lasten weer voor namelijk neerkwamen op de midden stand en het bedrijfsleven. Hij kon het niet eens zijn met de heffing van precariorechten op inritten en op markiezen en luifels. Het hebben van een inrit is een gevolg van trottoir- aanleg door de gemeente en het is derhalve z.i. billijk, dat de gemeente daarvan ook de lasten draagt. Het hebben van markiezen en luifels is doorgaans een zuiver bedrijfsbelang, zo meende de heer Pullens, zij wor den aangebracht voor de bescherming van die artikelen welke geen langdu rig sterk zonlicht kunnen verdragen. De voorzitter, burgemeester Teijs- sen, wees in zijn antwoord op de achtergrond van de nieuw vast te stellen verordening. De vigerende verordening dateert van 't jaar 1940. Er is sindsdien door de overheid her haalde malen op wijziging c.q. ver hoging van de tarieven aangedrongen, waaraan tot nu toe echter in de ge meente Waalwijk geen gevolg is ge geven. Aan een hernieuwd aandrin gen in een circulaire van de minister van binnenlandse zaken, bezitsvor ming en publiekrechtelijke bedrijfs organisatie van april j.l. kan evenwel niet opnieuw worden voorbijgegaan, omdat een en ander zich afspeelt in het vlak van de financiële verhou ding tussen Rijk en gemeente. De in de nieuwe verordening vastgestelde tarieven zijn nog altijd aan de zeer milde kant, zo onderstreepte de voor zitter, en afgewacht moet nog worden of deze verordening wel de provin ciale en rijksgoedkeuring zal krijgen, omdat de tarieven nog altijd beneden het gewenste niveau liggen. Ten aan zien van de opmerking van de heer Pullens, dat de lasten geheel op mid denstand en bedrijfsleven neer zullen komen, wees de voorziter er op, dat de precariorechten voor pompstations door de betrokken oliemaatschappij en worden betaald en de precario rechten voor lichtreclames door de diverse publiciteitsbureaus. De hierna door de heer Pullens verlangde stemming over het heffen van precariarechten op het hebben van inritten had tot resultaat, dat het voorstel van B. W. met 12 tegen 4 stemmen werd verworpen. De heer van Seters toonde zich niet verheugd over de voorgestelde verhoging van de marktgelden. Re fererend aan zijn antwoord aan de heer Pullens, wees de voorzitter er op, dat de marktgelden in andere ge meenten - met uitzondering van Den Bosch - belangrijk hoger liggen, zelfs nog na verhoging in Waalwijk. Het voorstel werd ongewijzigd aan genomen. Naar aanleiding van de nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gemeentebegroting 1958 maakte de heer van Seters enkele opmerkingen. Hij keerde zich tegen een door G.S. gesuggereerde verhoging van de gas- tarieven m.i.v. jan. 1959. Een der gelijke verhoging zou met de huidige salarisschaal voor vele gezinnen on doenlijk zijn. Spr. sprak zich uit voor de samenstelling van een commissie, die naar oplossingen zou moeten zoe ken voor bezuinigingen in een ander vlak. Ten aanzien van het subsidiëren van de stichting van een muziekschool vroeg de heer van Seters zich af of het niet beter was een dergelijk ob ject in deze tijd maar te laten rusten. Ten slotte maakte hij bezwaar tegen het onderhouden van de tuinen van instellingen door de gemeente. Het mag dan zijn dat hiervoor wordt be taald, het onderhouden van deze tui nen behoort niet tot de taak van de gemeente, aldus de heer van Seters. Tegen de achtergrond van deze be langrijke nota van G.S. schetste de voorzitter in het kort de financiële positie van de gemeente. Het tekort op de begroting 1958 bedraagt f 549.873.- Door het treffen van een aantal voorzieningen zou dit te kort kunnen worden verlaagd tot ruim f 158.000,-. Daarnaast heeft de gemeenterekening over het jaar 1955 een batig saldo van ca. f 130.000.- te zien gegeven, zodat het tekort zou zijn terug te brengen tot ca. f 30.000. Verder wees de voorzitter er op, dat het college van b. w. alles zal doen om in het kader van de sterke uitbouw en uitgroei van de gemeente een verhoging van uitkering uit het gemeentefonds te verkrijgen, in welk streven ongetwijfeld op de steun van G.S. zal mogen worden gerekend. Wat de verhoging van de gastarie- ven betreft, in de memorie van ant woord van b. w. op genoemde nota wordt nergens van een voornemen in die richting gesproken. Het college heeft het juist heel voorzichtig ge steld, door in zijn antwoord te ver melden, dat deze materie in studie zal worden genomen. „Men kan dan nog altijd zes kanten uit", zo meende de voorziter. Wat de subsidiering van een mu ziekschool betreft, merkte de voor zitter op, dat de gemeente er voor moet waken een defaitistische poli tiek te voeren. Er moet nu eindelijk eens getracht worden om gelden voor deze muziekschool beschikbaar te stellen en de verwachting is dan ook gewettigd, dat voor het volgend be- grotingsjaar een subsidie van f 6000 mag worden geraamd. Ten aanzien van het tuinenonder- houd onderstreepte de voorzitter, dat de gemeente in het onderhoud van parken en plantsoenen een uitstekend niveau heeft bereikt. De door de heer van Seters bedoelde tuinen maken deel uit van het algemene gemeente lijk aspect, zodat het niet verwonder lijk mag heten, dat de gemeente de verzorging hiervan op zich neemt. Bovendien wordt er voor dit onder houd betaald. De heer van Seters wenste toch zijn bezwaren te handhaven, waar van aantekening zal geschieden in de memorie van antwoord. De overige agendapunten gingen snel onder de hamer door. De woningcommissie werd in haar geheel herbenoemd, te weten de he ren: G. A. Duijvelaar, lid-voorzitter; C. P. v. d Hoven, lid; J. A. M. Kees, lid tevens secretaris; F. Kemperman, lid; C A. v. Mosselveld. Evenzo de huurcommissie, bestaan de uit de heren: M. A. van Leeven, lid-voorzitter; H. C. M. v. d. Meijs, lid-vice-voorzitter; M. v. d. Broek, lid; Th. J. van Barkel, lid, en J. C. G. Turkenburg, lid. Er werden enkele kredieten gevo teerd voor de aanleg van waterlei ding in de Tweede Zeine (f 5900.-), in de Bloemendaalweg (tevens elek triciteit) en in de Burg. Smeelelaan tussen Tweede en Derde Zeine. Vastgesteld werd verder het par- tiëel uitbreidingsplan „Bloemen- oord". In verband met haar promotie naar de Ere-afdeling werd aan de harmo nie St. Crispijn een extra-subsidie toegekend van f 250.- ten behoeve van het uniformenfonds. Voor de aanleg van een sportveldencomplex in Besoijen voteerde de raad een kre diet van f 275.885. De voorzit ter kon in dit verband de mededeling doen, dat door de Dienst Aanvullen de Civiel-Technische Werken aan 't Rijk een gunstig rapport is uitge bracht ten aanzien van de aanleg van dit sportveldencomplex. Tot verkoop van grond werd be sloten in de Binnen- en Buitenpolder van Besoijen, in Besoijen, aan de Grotestraat, aan de dr. Mollerlaan, aan de Jacob Catsstraat, aan de El- zenweg (tevens tot ruiling van grond aldaar) en in de Binnenpolders van Waalwijk. Een voorstel tot ingebruikgeving van een lokaal der voormalige hogere burgerschool aan de mr. v. Coothstr. kreeg eveneens de goedkeuring van de raad. Ook werd een krediet be schikbaar gesteld voor de vernieu wing van de dakgoten van het ge meentehuis. Goedgekeurd werden ten slotte een wijziging in de kinder toelageregeling voor secretarissen, ontvangers en wethouders, een wijzi ging in de bezoldigingsregeling voor wethouders en een wijziging in de begroting 1958. Tachtig jaar is een hele leef tijd, zelfs voor een bakker die ogenschijnlijk niets anders hoeft te doen dan zoete broodjes bak ken. Ogenschijnlijk zeg ik, want weet u wel wat er zo allemaal komt kijken in het bakkersvak? Ik ook niet, maar wel weet ik, dat ik vroeger heel vroeger ook bakker wilde worden. Geen miljonair, geen minister, geen pastoor, alleen maar bakker. Het leek mij een joyeus en feestelijk beroep, dat ik mij in mijn simpe le fantasie als volgt voorstelde uit te oefenen: Na door de merels te zijn ge wekt, kleed ik mij in grijs-gerui te bakkerspantalon, wit voor schoot en hoge, kraakheldere bakkersmuts. Vrolijk neuriënd bolder ik de trap af naar de nog warm geurende bakkerij, waar een vief knechtje reeds bezig is het deeg te kneden. „Goedenmorgen, Jantje!" „Goedenmorgen, baas!" „Gaat het goed, jongen?" „Ja, baas, best deeg vandaag, baas". Daarna schuiven we beiden on der het hoogste lied de broden in de oven. En terwijl de broden goud staan te worden, even een heerlijk bakje koffie drinken. (Hoe die koffie er moest komen, realiseerde ik me niet, want over een vrouw dacht ik toen nog lang niet. Waarschijnlijk leefde er- W A A L W IJ K gens in mijn onderbewustzijn een huishoudstertje, een braaf oud mensje met een onbeantwoord moederinstinctNa de koffie weer onderduiken in de geur van warm brood. Nog even zingen en dan de broden de oven uit, lange rijen kostelijk brood. En terwijl boven de eerste klanten reeds het winkelbelletje laten tingelen, be gin ik aan het fijnere, feestelijke werk: kruidige speculaas, romige spritsen, knapperende kletskop pen en knotsen van taarten met „Lang zal hij/zij leven" of „Har telijk gefeliciteerd" in sierlijke slagroomletters er op Ja, ja, als kind kun je er wat van maken. Later krijg je pas de andere kant in het oog. Hartje winter is er 's morgens om half vier met de bloemen dik op de ruiten geen merel te zien of te horen, en als je loopt te klapper- AFBETALINGS-WET De regering heeft bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend voor een nieuwe wet op het afbetalings- stelsel. De voornaamste punten uit 't voorstel zijn 1. Wanneer iemand iets op af betaling wil kopen zal hij een kassa storting moeten doen. Hiervoor zal bij algemene maatregel van bestuur een minimumbedrag worden vastge steld (een bepaald percentage van de koopsom). 2. De leverancier moet bij het sluiten van een afbetalingsovereen komst de afnemer een inlichtingen formulier laten invullen en onderte kenen. Hierop moeten persoonlijke en financiële gegevens worden ver meld, die voor het beoordelen van de transactie van belang kunnen zijn. 3. De bepalingen van de nieuwe wet zijn slechts van toepassing op goederen, die in de huishoudelijke sfeer worden gebruikt (dus bijvoor beeld naaimachines, wasmachines, stofzuigers en dergelijke). 4. Voor de winkeliers, die op af betaling leveren zal een inschrijvings plicht komen. 5. Er zal een vergunningstelsel in tanden, ga dan maar eens vrolijk neuriënd naar beneden, waar bo vendien in geen velden of wegen een knechtje te zien is, want de doerak is altijd en eeuwig te laat Ik ben dan ook geen bakker geworden, voornamelijk niet om dat ik de nacht wenste te gebrui ken waarvoor God hem ingesteld heeft: om te slapen. Aan mijn miljonairsstatus ontbreekt nog wat kleingeld, de ministersporte feuille ging mij voorbij, omdat ik niet begreep dat wit ook wel eens zwart is en andersom, en voor 't pastoorsambt hadden ze betere mensen. Dergelijke lieden wor den dan meestal journalist, waarom weet niemand, maar de journalistiek schijnt een soort niemandsland te zijn tussen gees telijke deugdzaamheid en mate riële welvaart. Wie er in zit, komt er nooit meer uit. Lasciate ogni speranza Geen bakker dus, maar toch wel een warm hart voor de bak kers, want journalisten eten evenals de profeten ook brood. Als contemplatief - restant van de pastorale neigingen jour nalist vraag je je af wat we zon der de bakkers zouden moeten beginnen. Ze zijn zo oud als de weg naar Keulen als beroeps vertegenwoordigers dan) en hou den met hun deeg de wereld op de been. Kroetsjef, Dulles, Nas ser en Evert Vermeer kunnen we allemaal missen als kiespijn, maar probeer het eens een paar maanden zonder bakkers? Met alle respect voor dë H.H. Slagers en Groentemannen, maar alleen met patattes frites, selderie en worst krijgen we de raketten niet omhoog. En wat zou er te recht komen van de mooiste meisjes van de wereld zonder brood? Worstbenen en andere deformaties zouden we te zien krijgen. Weg Hollywood, de woes tijn in met de Folies Bergères! Wat zou er verder met uw wel nemen van de waalwijkse voet ballerij overblijven, wanneer de bakkers zouden zeggen: geen deeg meer voor die jongens!? Een voetballer zonder deeg in de benen is nauwelijks voorstelbaar. Abe, ja, maar daar noem je dan ook iemand. En hoe zou onze re gering er in kunnen slagen een tekort van anderhalf miljard te produceren zonder brood? Ja, de broodprijs omhoog, daar zegt u wat, maar we kunnen niet alles onbetaalbaar gaan maken, al mogen we dan van het brood wel zeggen dat het onbetaalbaar is in die zin, dat het sterkte, gezond heid en leven schenkt. U zult het met mij eens zijn, dat onzerzijds een hartelijke ge lukwens op zijn plaats is jegens de Bakkerspatroonsvereniging „Eendracht Maakt Macht", die a.s. woensdag haar 80ste verjaar dag viert, omdat zij er een zo groot aandeel in heeft gehad, dat u en ik het kostelijke brood op tijd op tafel kregen en nog krij gen. En dankbaarheid jegens Hem, wiens vruchtbare zegen de arbeid van de bakker mogelijk maakt. HANNIBAL. het leven geroepen worden voor afbe talingsfinanciers. MR. SCHURMANN DIENT DJAKARTA VAN REPLIEK. In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Ne derlandse permanente vertegenwoor diger, mr. C. W. A. Schurmann, ge antwoord op de opmerkingen, die zijn Indonesische ambtgenoot, dr. Ali Sastroamidjojo, op 29 septem ber over de betrekkingen tussen In donesië en Nederland heeft gemaakt, zijn betoog, dat het naar het oordeel van de Indonesische vertegenwoor diger kennelijk volkomen in de haak is als de Indonesische regering van een in Indonesië wonende Neder- speciaal taaist De Raad der gemeente Heusden kwam donderdag 2 oktober j.l. in spoedeisende openbare vergadering bijeen. Met kennisge ving was afwezig de heer Ir. J. v. Vugt. Na opening door de voorzitter, de edelacht bare heer A. van Delft, werden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld. Punt 3. Door een commissie van onder zoek, bestaande uit de heer Buijs, v. d. Pol en Brink werden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van de raad, de heer G. Schipper, onderzocht en bij monde van de rapporteur dezer commissie, de heer Buijs, in orde bevonden. Punt 4. Ingekomen stukken. Deze be stonden voornamelijk uit goedkeuringen van Ged. Staten op diverse reeds eerder genomen besluiten. Een circulaire van Ged. Staten betref fende kindertoelage voor secretaris en wet houders werd voor kennisgeving aangeno men. Punt 5. Inzake het verzoek van het Col lege van Kerkvoogden der Ned. Herv. ge meente te Heusden om een bijdrage in de gemaakte kosten (f 1500. -) ter gelegen heid van het Koninklijk bezoek op 11 sep- tember 1956, werd besloten een-derde der kosten hiervan te subsidiëren. Van het Rijk zal eveneens een subsidie worden verkregen van een-derde van het totaalbedrag. Punt 6. De raad ging accoord met een kleine wijziging van de gemeentelijke vlees keuringsverordening. Punt 7. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. De voorzitter zei met vol doening te kunnen mededelen dat thans eindelijk een geldlening zal kunnen worden aangegaan ter verwezenlijking van de bouw van een gymnastieklokaal, waarnaar al zo lang is uitgezien. De voorzitter meende dat het de nieuwe raad tot voldoening zal kun nen stemmen dat zij zo kort na de aanvang van hun zittingsperiode zo'n besluit kunnen nemen. Deze geldlening betreft een z.g. Fixe- lening met een looptijd van 15 jaren en is groot f 122.000 tegen 4Pi Nadat de heer v. d. Pol zowel het oude als het nieuwe college van B. en W. dank j had gebracht voor het vele werk dat zij in verband met dit nieuwe gymnastiek- lokaal hebben verricht en de hoop had uitge- sproken dat nu ook spoedig met de bouw zou worden begonnen, opdat men het vol gende jaar reeds gebruik hiervan zou kun nen worden gemaakt, werd tot aangaan van deze lening besloten. Punt 8. Voorlopige vaststelling gemeen te- en bedrijfsrekeningen 1955. Nadat door een commissie van onder zoek deze gemeente- en bedrijfsrekeningen waren onderzocht, bracht thans de heer Chr. A. J. van Herpt, als rapporteur van deze commissie, hierover verslag uit. De heer van Herpt sprak als volgt Mijnheer de voorzitter, Toen na afloop van het commissoriaal onderzoek iemand aangewezen moest worden om verslag uit te brengen van de werkzaamheden der commissie heeft men deze taak aan mij op gedragen, men gooide mij toe dat ik de oudste was. Ik heb er ten slotte in toege stemd, en zal het doen op mijn eigen ma nier, niettegenstaande ik er prijs op gesteld had dat zulks door een onzer nieuwe raadsleden zou geschieden. Het uitbrengen van een rapport van werkzaamheden ener commissie die haar werk om zo maar eens te zeggen binnenka mers verricht, zou als zodanig een rustige aanloop kunnen zijn om in de politieke arena te springen en welke rustige aanloop zeer gunstig kan werken op de schuchter heid waarmede een eerste optreden wel eens gepaard zou kunnen gaan. Ik zeide reeds dat ik als oudste aangewe zen werd om verslag uit te brengen en dan moet ik zeggen dat het mij weldadig heeft aangedaan, dat deze jongeren met zeer grote belangstelling en uiterst minutieus kennis genomen hebben van alle cijfers die in deze rekeningen verwerkt zijn en die een beeld geven van de werkzaamheden en han delingen van hetgeen er in de gemeente en haar bedrijven omgaat. In de vorige vergadering heb ik gezegd dat als de voortekenen niet bedriegen er met kracht en eensgezindheid gewerkt zal worden aan de belangen van de gemeente; deze beide sympthomen waren bij dit com missoriaal onderzoek aanwezig en als je dan als oudere er bij zit en je ziet dit jeugdige enthousiasme, dan wordt je zelf weer jong. Onze commissie werd bijgestaan door U, mijnheer de voorzitter, en door de gemeen te-ontvanger, wat buitengewoon heeft bij gedragen tot het goed verloop van het on derzoek en waarvoor de commissie, namens haar spreek ik, U beiden dankbaar is. Ik zei reeds van een minutieus onderzoek; dit was feitelijk niet zo dringend nodig, daar er gunstige rapporten bij waren van het verificatie-bureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en waardoor ons werk vergemakkelijkt werd, wetende dat een dergelijk bureau, als hoogst deskundig, van tevoren alles degelijk onderzocht heeft. Wij kunnen dan de volgende eindcijfers mededelen Gemeenterekening Gewone dienst ontvangsten uitgaven ™rr~- ■fcjfr uil Tiïffll 11 Batig slot Kapitaaldienst ontvangsten uitgaven uitgaven Gasbedrijf ontvangsten uitgaven f 805172.77 f 762448.36 f 42724.41 f 2.770.274.10 f 2.851.184.65 f 2.951.184.65 f 43.103.35 f 46.636.54 Nadelig slot f 3.533.19 Kapitaals-ontvangsten en -uitgaven f 15844.61. Woningbedrijf Kap. inkomsten f 139.782.84 Kap. uitgaven f 125.749.03 Batig slot f 14.033.81 (saldo onderhoudsfondsen). Lasten f 73.272.37 Baten f 70.469.44 Nadelig saldo f 2.802.93 De voorzitter bracht dank aan de rap- porteur zowel als aan de leden van de com missie voor het gedane onderzoek, waarna de raad besloot deze gemeente- en bedrijfs rekeningen voorlopig vast te stellen. Punt 9. Verzoeken ex-artikel 13 der l.o. wet 1920. Hieromtrent was een verzoek in gekomen van B. van Tongeren te Oudheus- den, wiens kind de Nuts-ulo-school te Waalwijk bezoekt. Daar er in de gemeente Heusden zelf zo'n onderwijsinstelling is, werd besloten afwijzend op dit verzoek te beslissen. Inzake het verzoek van J. v. d. Laar, van wie 2 kinderen de R.K. Ulo school te Waal wijk bezoeken, werd besloten voor het le kind 100 pet. der gemaakte reiskosten te vergoeden en voor het 2e kind f 44 per jaar rijwielvergoeding te verstrekken. Punt 10. Door het vermeerderen van het inwonertal werd besloten het verzekerd bedrag bij het F.O.G., dat bij besluit van 2 maart 1938 was vastgesteld op f 9000.-, te verhogen tot f 10.000. - Hierna volgde sluiting. COLPORTEURS EN FINANCIERS.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1